
ASICS GlideRide Max 2 anmeldelse
ASICS’ rockersko med maksimal stack, med en tre-fjerdedels plade under to skum, nu lettere, fastere og mere stabil end den første version.
- Drop
- 6 mm
- Stack, hæl
- 46 mm
- Forfod
- 40 mm
- Vægt
- 261 g
- Støtte
- Neutral
- Plade
- Andet
Vores dom
Høj, stabil, rullende, ikke fjedrende.
GlideRide Max 2 sætter en hæl på 46 mm på en bred, stiv base med en udtalt rocker i forfoden. Den passer til neutrale løbere, der løber rolige og lange kilometer og kan lide en styret rulning. Energitilbagegivelsen er beskeden, tåboksen er tilspidset og lav, og den opgivne drop på 6 mm målte tæt på 11 mm i to laboratorier.
Styrker
- Stabil i forhold til sin højde: 7,7 ud af 10 for stabilitet hos RTINGS
- Let til 46 mm stack: omkring 261 g opgivet i herrestørrelse US 9
- Fremragende hælbeskyttelse i RTINGS’ dæmpningstest
- Meget holdbar ydersål: 0,6 mm tabt i RunRepeats slidtest
- Fås i en bred udgave
Svagheder
- Lidt spring: energitilbagegivelse på 56,1 procent i hælen i RunRepeats laboratorium
- Tilspidset, lav tåboks: 24,6 mm høj hos RunRepeat
- Meget mere drop end opgivet i begge laboratorier
- Stiv gang, der kan føles for styret for nogle
Hvem den passer til
- Rolige og lange kilometer på en stabil platform
- Du kan lide en udtalt rocker
- Dine fødder er gennemsnitlige eller slanke
- Du går meget i dine løbesko
Hvem der bør springe den over
- Du vil have en livlig, fjedrende sko
- Du foretrækker en fleksibel, naturlig følelse
- Dine tæer har brug for plads
Skoprofil
Hvor Glideride Max 2 ligger blandt de 395 sko i vores katalog, og hvad der er ændret siden Glideride Max.
| Akse | Glideride Max 2 | Glideride Max | Ændring |
|---|---|---|---|
| Dæmpning | 93 | 87 | +6 |
| Lethed | 54 | 24 | +30 |
| Stabilitet | 30 | 30 | = |
| Drop | 20 | 20 | = |
| Respons | 20 | 20 | = |
Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Hvor den ligger i kataloget
Vægt261 g, lettere end 51 % af skoene
Drop6 mm, lavere end 59 % af skoene
Stack, hæl46 mm, højere end 93 % af skoene
Stack, forfod40 mm, højere end 96 % af skoene
Sådan føles den
Skrevet ud fra 3 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.
Høj og beskyttende, fastere end den ser ud. 46 mm FF Blast Max over en fastere base og en plade: fremragende hælbeskyttelse ifølge RTINGS, afbalanceret frem for blød.
En neutral sko, der kører stabilt. Intet støttesystem, men en bred, stiv base og en hælkappe på 5 ud af 5 gør den stabil; RTINGS giver stabiliteten 7,7.
En rullende gang, ikke en fjedrende. Beskedent spring, 56,1 procent i hælen i RunRepeats laboratorium: rockeren i forfoden ruller dig i stedet igennem.
Høj og beskyttende, fastere end den ser ud. FF Blast Max sidder oven på et fastere baselag med en tre-fjerdedels plade imellem. Doctors of Running opfører 46 mm i hælen og 40 mm i forfoden. Kun 4 af de 183 neutrale vejsko i vores katalog opfører en højere hæl.
RTINGS finder fremragende hælbeskyttelse og god dæmpning i forfoden til daglige kilometer. RunRepeat målte skummet til 32,8 AC, blødere end gennemsnittet, og stødabsorbering i hælen på 137 SA. Doctors of Running beskriver en afbalanceret følelse, der er fastere end mange daglige træningssko.
En neutral sko, der kører stabilt. Der er intet støttesystem, men basen er bred og stiv. Doctors of Running peger på den brede platform, sidevægge i midtfoden og pladen, og RunRepeat målte 20,3 Nm vridningsstivhed og en hælkappe på 5 ud af 5.
RTINGS giver stabiliteten 7,7. Doctors of Running bemærker en let udadgående hældning fra forfodens udvidelse, og RTINGS advarer om, at den bløde hæl og den meget høje stack kan føles mindre solid.
En rullende gang, ikke en fjedrende. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 56,1 procent i hælen og 58,6 procent i forfoden, bedre end version 1, men stadig beskeden. Rockeren i forfoden gør i stedet arbejdet; Doctors of Running forklarer, at en lang rocker mindsker, hvor meget anklen bøjer ved afsættet.
Med omkring 261 g opgivet i herrestørrelse US 9 er den nummer 87 lettest af de 149 neutrale vejsko, der er vejet i den størrelse i vores katalog: let til stacken, midt i feltet samlet set.
Læs mere
Høj og beskyttende, fastere end den ser ud. FF Blast Max sidder oven på et fastere baselag med en tre-fjerdedels plade imellem. Doctors of Running opfører 46 mm i hælen og 40 mm i forfoden. Kun 4 af de 183 neutrale vejsko i vores katalog opfører en højere hæl.
RTINGS finder fremragende hælbeskyttelse og god dæmpning i forfoden til daglige kilometer. RunRepeat målte skummet til 32,8 AC, blødere end gennemsnittet, og stødabsorbering i hælen på 137 SA. Doctors of Running beskriver en afbalanceret følelse, der er fastere end mange daglige træningssko.
En neutral sko, der kører stabilt. Der er intet støttesystem, men basen er bred og stiv. Doctors of Running peger på den brede platform, sidevægge i midtfoden og pladen, og RunRepeat målte 20,3 Nm vridningsstivhed og en hælkappe på 5 ud af 5.
RTINGS giver stabiliteten 7,7. Doctors of Running bemærker en let udadgående hældning fra forfodens udvidelse, og RTINGS advarer om, at den bløde hæl og den meget høje stack kan føles mindre solid.
En rullende gang, ikke en fjedrende. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 56,1 procent i hælen og 58,6 procent i forfoden, bedre end version 1, men stadig beskeden. Rockeren i forfoden gør i stedet arbejdet; Doctors of Running forklarer, at en lang rocker mindsker, hvor meget anklen bøjer ved afsættet.
Med omkring 261 g opgivet i herrestørrelse US 9 er den nummer 87 lettest af de 149 neutrale vejsko, der er vejet i den størrelse i vores katalog: let til stacken, midt i feltet samlet set.
Hvilke ture den er til
| Tur | Egnethed | Hvorfor | Kilde |
|---|---|---|---|
| Rolige ture | Lavet til det | Dens kerneopgave i alle tests: beskyttede, jævne daglige kilometer. | Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS |
| Langture | Lavet til det | RTINGS giver den 7,3 til lange ture, dens bedste brugsscore. | Doctors of Running, RTINGS |
| Restitutionsture | Lavet til det | Afbalanceret, beskyttende dæmpning og en stabil base passer til rolige dage. | Doctors of Running, RTINGS |
| Gåture | Lavet til det | Doctors of Running vurderer den god til gåture. | Doctors of Running |
| Tempotræning | Kan klare det | Fin til jævnt hurtigere tempo for Doctors of Running; RunRepeat giver tempo kun 58. | Doctors of Running, RunRepeat |
| Maraton i konkurrence | Kan klare det | RTINGS giver 6,8 til konkurrence på marathon: beskyttende, men tung og flad til et løb. | RTINGS |
| Intervaller | Ikke til det | For stor og langsom til intervaltempo, ifølge Doctors of Running. | Doctors of Running |
Kilde: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS
Hvad testerne siger
Testerne er enige om, at GlideRide Max 2 er stabil, beskyttende og lavet til rolige kilometer, med beskedent spring og en tæt, lav forende. De er uenige hovedsagelig om pasformens længde og om, hvor meget rockeren træder frem.
| Test | Type | Vores læsning | I én sætning | Kilde |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Anmeldelse | Positiv | Begge testere hos Doctors of Running giver den B plus samlet: let til sin stack, afbalanceret og stabil, bremset af en tilspidset tåboks. | Læs |
| RunRepeat | Laboratorium | Blandet | RunRepeat giver den 81 ud af 100: en solid daglig træningssko, hvis ydeevne ikke helt svarer til dens placering. | Læs |
| RTINGS | Laboratorium | Blandet | RTINGS vurderer den som en beskyttende træningssko til jævne kilometer, bedst til lange ture med 7,3 ud af 10, med begrænset energitilbagegivelse. | Læs |
De er enige
- Stabil til en sko med maksimal stackDoctors of Running kalder den en neutral sko, der kører stabilt, og RTINGS giver stabiliteten 7,7 takket være en bred base. RunRepeat målte en meget stiv platform: 20,3 Nm i vridning.
- Lidt springRunRepeat målte 56,1 procent energitilbagegivelse i hælen, og RTINGS giver energitilbagegivelsen 3,1 ud af 10.
- Tæt, lav tåboksDoctors of Running beskriver en tilspidset tåboks, RTINGS begrænset højde, og RunRepeat målte 24,6 mm mod et gennemsnit på 27,0 mm.
- Lettere og mere stabil end version 1RunRepeat målte omkring 6 procent mindre vægt, og Doctors of Running finder den lettere, fastere og mere stabil end den første GlideRide Max.
De er uenige
- Normal størrelse eller lidt kort?RunRepeats læsere og RTINGS melder om en pasform i normal størrelse, ligesom én tester hos Doctors of Running. Den anden fandt den lidt kort i sin sædvanlige størrelse, mest på grund af den tilspidsede tåboks.
- Hvor meget rockeren træder fremDoctors of Running finder rockeren mere udtalt end før, men ikke særegen blandt rockersko med superstack. RunRepeat bemærker den samme plade og geometri som version 1 og finder, at gangen kan føles styret og stiv.
Sådan er den bygget
FF Blast Max over en fastere base, en tre-fjerdedels plade imellem, en vævet overdel af genanvendt polyester med en sammensyet tunge og Hybrid ASICSGRIP-gummi.
FF Blast Max over en fastere base med en tre-fjerdedels EVA-plade, en vævet overdel og en Hybrid ASICSGRIP-ydersål på 3,6 mm, der næsten ikke slides i RunRepeats test.
| # | Del | Mål |
|---|---|---|
| 1 | OverdelVævet genanvendt polyester | Åndbarhed 4 / 5 |
| 2 | Tunge | 4,4 mm |
| 3 | Hæl | Stivhed 5 / 5 |
| 4 | MellemsålFF Blast Max over FF Blast Plus | Hårdhed 32,8 AC |
| 5 | PladeTre-fjerdedels EVA-plade | – |
| 6 | YdersålHybrid ASICSGRIP | 3,6 mm |
Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 46 mm hæl, 40 mm forfod. Målt: 3,6 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Fleet Feet.
Overdel. Tættere og mere struktureret end på version 1, med en mere ventileret tåboks ifølge RunRepeat, som giver åndbarheden 4 ud af 5. Doctors of Running fandt, at den blødgøres efter nogle ture.
Tunge. Sammensyet og 4,4 mm tyk. Den blev på plads hos Doctors of Running, og RTINGS krediterer den for fastholdelsen af foden.
Hæl. En meget stiv kappe, 5 ud af 5 hos RunRepeat. Én tester hos Doctors of Running fandt, at bagsiden af hælen sad højt og gnavede ved akillesområdet; trækløkken er nu en enkelt strimmel.
Mellemsål. Blødt FF Blast Max øverst, målt til 32,8 AC, over et fastere lag, som Fleet Feet kalder FF Blast Plus. Testerne hos Doctors of Running er uenige om det nederste skum.
Plade. En hårdt presset EVA-plade, ifølge Fleet Feet, overtaget fra version 1 ifølge RunRepeat. Doctors of Running siger, at den tilføjer et strejf af fasthed til det bløde skum.
Ydersål. ASICSGRIP- og AHAR Plus-gummi, 3,6 mm tykt, med 0,86 i RunRepeats grebstest. Doctors of Running fandt det solidt på tør asfalt, men lidt glat på vådt fortov.
Læs mere
FF Blast Max over en fastere base, en tre-fjerdedels plade imellem, en vævet overdel af genanvendt polyester med en sammensyet tunge og Hybrid ASICSGRIP-gummi.
1. Overdel. Tættere og mere struktureret end på version 1, med en mere ventileret tåboks ifølge RunRepeat, som giver åndbarheden 4 ud af 5. Doctors of Running fandt, at den blødgøres efter nogle ture.
2. Tunge. Sammensyet og 4,4 mm tyk. Den blev på plads hos Doctors of Running, og RTINGS krediterer den for fastholdelsen af foden.
3. Hæl. En meget stiv kappe, 5 ud af 5 hos RunRepeat. Én tester hos Doctors of Running fandt, at bagsiden af hælen sad højt og gnavede ved akillesområdet; trækløkken er nu en enkelt strimmel.
4. Mellemsål. Blødt FF Blast Max øverst, målt til 32,8 AC, over et fastere lag, som Fleet Feet kalder FF Blast Plus. Testerne hos Doctors of Running er uenige om det nederste skum.
5. Plade. En hårdt presset EVA-plade, ifølge Fleet Feet, overtaget fra version 1 ifølge RunRepeat. Doctors of Running siger, at den tilføjer et strejf af fasthed til det bløde skum.
6. Ydersål. ASICSGRIP- og AHAR Plus-gummi, 3,6 mm tykt, med 0,86 i RunRepeats grebstest. Doctors of Running fandt det solidt på tør asfalt, men lidt glat på vådt fortov.
Holdbarhed. Stærk. Ydersålen mistede kun 0,6 mm i RunRepeats slidtest, og Doctors of Running så mindre slid efter omkring 80 km og forventer holdbarhed over gennemsnittet. RunRepeat gav overdelen 2 ud af 5 ved tåen og hælforingen 3 ud af 5.
Holdbarhed. Stærk. Ydersålen mistede kun 0,6 mm i RunRepeats slidtest, og Doctors of Running så mindre slid efter omkring 80 km og forventer holdbarhed over gennemsnittet. RunRepeat gav overdelen 2 ud af 5 ved tåen og hælforingen 3 ud af 5.
Specs, angivet og målt
Hvert tal har sin kilde.
Drop, mm
Hælstack, mm
Forfodsstack, mm
Vægt (herre), g
| Spec | Angivet | Målt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack, hæl |
|
|
| Stack, forfod |
|
|
| Vægt, herre US 9, mærkespecifikation via Doctors of Running |
|
|
| Støtte |
| – |
| Plade |
| – |
| Underlag |
| – |
Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS.
Laboratoriemålinger
| Spec | Målt |
|---|---|
| Mellemsålens hårdhed |
|
| Energitilbagegivelse (hæl) |
|
| Vridningsstivhed |
|
| Hælkappens stivhed |
|
| Grebskoefficient |
|
| Åndbarhed |
|
| Spec | Målt |
|---|---|
| Tåboksens bredde |
|
| Tåboksens højde |
|
| Ydersålens tykkelse |
|
| Indlægssålens tykkelse |
|
| Tungens tykkelse |
|
| Bøjekraft |
|
Størrelse og pasform
Tag din sædvanlige størrelse; hvis dine tæer er lange eller høje, så prøv den først.
Længde
Følger normal størrelse
Bredder
normal og bred
Plads til tæerne
Begrænset. RunRepeat målte en tåboks på 72,6 mm i bredden og 24,6 mm i højden, begge under gennemsnittet, og RTINGS giver forfodens højde 6,2 ud af 10.
RunRepeat, RTINGS
Testernes fulde noter om størrelse
RunRepeats læsere og RTINGS melder om en pasform i normal størrelse, og RTINGS giver længden 10 ud af 10. Én tester hos Doctors of Running er enig; den anden fandt den lidt kort, hvilket han tilskriver den tilspidsede tåboks.
Doctors of Running beskriver en let tæt pasform i hele skoens længde, især i forfoden for almindelige til smalle fødder. RTINGS vurderer forfodens bredde som tilstrækkelig, men fodbuen som smal.
Fleet Feet og RunRepeat opfører standard- og brede udgaver, og RTINGS bekræfter bred til mænd og kvinder.
Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Fleet Feet
Mod Glideride Max
En finpudsning: lettere, fastere og mere stabil, med en ny vævet overdel og den samme plade.
| Glideride Max 2 | Glideride Max | |
|---|---|---|
| Støtte | Neutral | Neutral |
| Drop | 6 mm | 6 mm |
| Stack, hæl | 46 mm | 44 mm |
| Forfod | 40 mm | 38 mm |
| Vægt | 261 g | 286 g |
Behold den første GlideRide Max, hvis du kunne lide dens blødere, mere polstrede følelse eller har brug for lidt mere højde over tæerne. Skift til version 2, hvis du vil have en lettere, mere stabil gang og en bedre overdel.
Angivne tal. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Versionshistorik: Glideride Max til Glideride Max 2
Lettere. Omkring 6 procent lettere i RunRepeats laboratorium. (RunRepeat)
Fastere og mere stabil. Doctors of Running finder mindre af version 1’s grødede følelse og en mere stabil gang. (Doctors of Running)
Ny overdel. En tættere vævet overdel med en mere ventileret tåboks, men 2,8 mm mindre tåboksens højde i RunRepeats målinger. (RunRepeat, Fleet Feet)
Rocker. Doctors of Running mærker en mere udtalt rocker; RunRepeat bemærker den samme tre-fjerdedels plade og geometri som før. (Doctors of Running, RunRepeat)
Alternativer sammenlignet
Hver af dem løser én ting, som Glideride Max 2 ikke gør.
ASICS Glideride Max 2 | Puma MagMax Nitro 2 | Brooks Glycerin Max 2 | Nike Vomero Plus | Adidas Adizero Evo SL | |
|---|---|---|---|---|---|
| Vælg den til | Denne side | Mere stabil | Fastere | Højere drop | Lettere |
| Drop | 6 mm | 8 mm | 6 mm | 10 mm | 7 mm |
| Stack, hæl | 46 mm | 46 mm | 45 mm | 43 mm | 37 mm |
| Vægt | 261 g | 275 g | 311 g | 292 g | 230 g |
| Støtte | Neutral | Stabilitet | Neutral | Neutral | Neutral |
Spørgsmål fra løbere
Følger ASICS GlideRide Max 2 normal størrelse?
Stort set ja: RunRepeats læsere, RTINGS og én tester hos Doctors of Running melder normal størrelse. Den anden fandt den lidt kort på grund af den tilspidsede tåboks. Lange eller høje tæer bør prøve den først eller overveje den brede udgave.
Hvad er den reelle drop på GlideRide Max 2?
ASICS opgiver 6 mm, men RunRepeat målte 11,0 mm og RTINGS 10,6 mm. I praksis opfører den sig som en sko med mellemhøj til høj drop.
GlideRide Max 2 eller den første GlideRide Max?
Version 2 er omkring 6 procent lettere i RunRepeats laboratorium og fastere og mere stabil for Doctors of Running, med en bedre overdel. Den første version er blødere og har lidt mere højde over tæerne.
Findes GlideRide Max 2 i bred?
Ja. Fleet Feet og RunRepeat opfører en bred udgave, og RTINGS bekræfter den til mænd og kvinder.
Er GlideRide Max 2 god til gåture?
Doctors of Running vurderer den god til gåture og nogenlunde god til stående arbejde.
Er GlideRide Max 2 god til marathon?
Som konkurrencesko ikke rigtig: RTINGS giver den 6,8 til konkurrence på marathon og finder energitilbagegivelsen begrænset. Doctors of Running ser den som en daglig træningssko og langturssko, den rolle den spiller bedst i en marathonopbygning.
Kilder
- Doctors of Running, ASICS GlideRide Max 2 Review (Matt Klein, December 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
- RunRepeat, ASICS GlideRide Max 2 lab review. Besøgt 13. okt. 2026.
- RTINGS, ASICS GLIDERIDE MAX 2 review. Besøgt 13. okt. 2026.
- Fleet Feet, Men’s ASICS GlideRide MAX 2. Besøgt 13. okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Besøgt 13. okt. 2026.
- i-run.fr · Underlag, angivet
- kat: Strideprint-kataloget, 395 sko
Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 13. oktober 2026.



