
Brooks Glycerin Max 2 anmeldelse
Brooks’ neutrale træningssko med maksimal dæmpning vender tilbage fastere, med mere rocker og mere sikker. Testerne roser dens stabilitet og beskyttelse og diskuterer, om den har mistet den første versions sjov.
- Drop
- 6 mm
- Stack, hæl
- 45 mm
- Forfod
- 39 mm
- Vægt
- 311 g
- Støtte
- Neutral
- Plade
- Ingen
Vores dom
En stabil kampvogn til langsomme kilometer.
Glycerin Max 2 er en meget høj, tung neutral sko med en stærk rocker, en sikker overdel og mere stabilitet, end dens højde antyder. Den passer til løbere med hælanslag, tungere løbere og gående, der vil have maksimal beskyttelse på rolige dage, ikke til løbere, der jagter spring eller en rummelig tåboks.
Styrker
- Enorm, beskyttende stack: 45 mm i hælen, 39 mm i forfoden
- Meget stabil til sin højde, ifølge Doctors of Running, RunRepeat og BITR
- Glat, udtalt GlideRoll-rocker, der holder rolige kilometer rullende
- Sikker, blød overdel af tredobbelt jacquard
- Følger normal størrelse, i modsætning til den første Glycerin Max
- Holdbar: intet synligt slid på ydersålen efter 80 km (DoR) eller 80 km (Alltricks)
Svagheder
- Tung: 311 g i herrestørrelse US 9, 318 g på RunRepeats vægt
- Lidt energitilbagegivelse, omkring 49 til 51 procent i RunRepeats laboratorium
- Fastere og mindre fjedrende end den første Glycerin Max
- Kun standardbredde og en lav tåboks på 24,0 mm til høje tæer
- Tyk tunge uden sammensyning, der kan glide på længere ture
Hvem den passer til
- Du lander på hælen og løber roligt
- Du er en tungere løber
- Du vil have en neutral sko, der stadig føles stabil
- Du går eller står meget
Hvem der bør springe den over
- Du vil have spring eller fart
- Din forfod er bred, eller dine tæer er høje
- Du elskede den bløde, sjove første version
Skoprofil
Hvor Glycerin Max 2 ligger blandt de 395 sko i vores katalog, og hvad der er ændret siden Glycerin Max.
| Akse | Glycerin Max 2 | Glycerin Max | Ændring |
|---|---|---|---|
| Dæmpning | 90 | 90 | = |
| Lethed | 6 | 15 | −9 |
| Stabilitet | 30 | 30 | = |
| Drop | 20 | 20 | = |
| Respons | 20 | 20 | = |
Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Hvor den ligger i kataloget
Vægt311 g, tungere end 94 % af skoene
Drop6 mm, lavere end 59 % af skoene
Stack, hæl45 mm, højere end 90 % af skoene
Stack, forfod39 mm, højere end 92 % af skoene
Sådan føles den
Skrevet ud fra 7 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.
Maksimal og fastere end før. 45 mm DNA Tuned i hælen: blød på RunRepeats durometer, men fastere end den første Max for Doctors of Running, BITR og RTINGS.
Neutral på papiret, stabil i praksis. Opført som neutral, men en bred base, en stiv hælkappe og en medial sidevæg gør den til en af de mere stabile sko med maksimal stack.
Den ruller, den fjedrer ikke. Energitilbagegivelse omkring 49 til 51 procent i RunRepeats laboratorium; den fremadgående rulning kommer fra en stærk GlideRoll-rocker.
Maksimal og fastere end før. Fleet Feet opfører 45 mm DNA Tuned-skum i hælen og 39 mm i forfoden, med større skumceller under hælen og mindre foran. Af de 181 neutrale vejsko med en forfodsstack i vores katalog sidder kun 9 højere under forfoden.
Hvordan det føles, deler testerne. RunRepeat målte skummet til 30,9 på AC-skalaen, blødere end gennemsnittet, og Women’s Running UK fandt det meget blødt. Doctors of Running, Believe in the Run og RTINGS følte det alle fastere end den første Glycerin Max: beskyttende, men med mindre synken ned.
Neutral på papiret, stabil i praksis. Brooks placerer den som neutral, men Doctors of Running giver dens stabilitet A og beskriver en støttesko på grænsen: en bred base, en udfyldt midtfod, medial ydersålsdækning og en sidevæg på indersiden i fuld længde. RunRepeat tilføjer en hælkappe på 5 ud af 5 og 19,6 Nm vridningsstivhed, langt over gennemsnittet.
Ikke alle er enige om, hvor langt det rækker. RTINGS fandt mindre tillid ved sving eller på ujævnt underlag, og en tester hos Believe in the Run følte platformen under foden smallere end før. Doctors of Running advarer om, at løbere, der ikke kan lide stabilitetsfunktioner, måske ikke vil nyde den.
Den ruller, den fjedrer ikke. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 49,1 procent i hælen og 51,3 procent i forfoden, under gennemsnittet, og Running Warehouse melder om 47 til 49 procent fra Heeluxe-test. RTINGS vurderer springet som meget lavt.
Bevægelsen kommer i stedet fra GlideRoll-rockeren. Doctors of Running fandt den lang og glat, med en skarp forfod. Deres fysioterapeut bemærker, at rockere flytter noget af arbejdet fra anklen mod knæet og hoften, hvilket passer nogle løbere bedre end andre.
Læs mere
Maksimal og fastere end før. Fleet Feet opfører 45 mm DNA Tuned-skum i hælen og 39 mm i forfoden, med større skumceller under hælen og mindre foran. Af de 181 neutrale vejsko med en forfodsstack i vores katalog sidder kun 9 højere under forfoden.
Hvordan det føles, deler testerne. RunRepeat målte skummet til 30,9 på AC-skalaen, blødere end gennemsnittet, og Women’s Running UK fandt det meget blødt. Doctors of Running, Believe in the Run og RTINGS følte det alle fastere end den første Glycerin Max: beskyttende, men med mindre synken ned.
Neutral på papiret, stabil i praksis. Brooks placerer den som neutral, men Doctors of Running giver dens stabilitet A og beskriver en støttesko på grænsen: en bred base, en udfyldt midtfod, medial ydersålsdækning og en sidevæg på indersiden i fuld længde. RunRepeat tilføjer en hælkappe på 5 ud af 5 og 19,6 Nm vridningsstivhed, langt over gennemsnittet.
Ikke alle er enige om, hvor langt det rækker. RTINGS fandt mindre tillid ved sving eller på ujævnt underlag, og en tester hos Believe in the Run følte platformen under foden smallere end før. Doctors of Running advarer om, at løbere, der ikke kan lide stabilitetsfunktioner, måske ikke vil nyde den.
Den ruller, den fjedrer ikke. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 49,1 procent i hælen og 51,3 procent i forfoden, under gennemsnittet, og Running Warehouse melder om 47 til 49 procent fra Heeluxe-test. RTINGS vurderer springet som meget lavt.
Bevægelsen kommer i stedet fra GlideRoll-rockeren. Doctors of Running fandt den lang og glat, med en skarp forfod. Deres fysioterapeut bemærker, at rockere flytter noget af arbejdet fra anklen mod knæet og hoften, hvilket passer nogle løbere bedre end andre.
Hvilke ture den er til
| Tur | Egnethed | Hvorfor | Kilde |
|---|---|---|---|
| Rolige ture | Lavet til det | Dens hjem. RunRepeat giver den 92 ud af 100 til dagligt løb i afslappet tempo. | RunRepeat, RTINGS |
| Restitutionsture | Lavet til det | Dyb dæmpning og en rocker, der gør rulningen for dig. | Doctors of Running, Women’s Running UK |
| Gåture | Lavet til det | Et topvalg blandt Brooks’ gåsko for RunRepeat og rost til gåture af Women’s Running UK. | RunRepeat, Women’s Running UK |
| Langture | Kan klare det | Doctors of Running kan lide den til lange, langsomme ture; én tester hos Believe in the Run fandt den mangelfuld som cruiser til lange ture. | Doctors of Running, Believe in the Run |
| Maraton i konkurrence | Kan klare det | Runnea opfører marathonforberedelse i kontrolleret tempo. Til et tidsmål arbejder vægten og det lave spring imod den. | RunRepeat, Runnea |
| Tempotræning | Ikke til det | RunRepeat giver den 44 til tempo, og Women’s Running UK udelukker den. Behold et lettere par til hurtigere dage. | RunRepeat, Women’s Running UK |
Kilde: RunRepeat, RTINGS, Doctors of Running, Women’s Running UK, Believe in the Run, Runnea
Hvad testerne siger
Udgivne tests er enige om, at Glycerin Max 2 er tung, meget beskyttende og stabil til sin højde, med en stærk rocker og lidt spring. De er uenige om følelsen under foden og tåboksen og om, hvorvidt den forbedrer den første Glycerin Max.
| Test | Type | Vores læsning | I én sætning | Kilde |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Anmeldelse | Positiv | Begge testere hos Doctors of Running giver den A minus: en stabil, holdbar træningssko med rocker og maksimal stack til almindelige til smalle fødder. | Læs |
| RunRepeat | Laboratorium | Positiv | RunRepeat giver den 85 ud af 100: en dæmpet cruiser til rolige kilometer, bremset af vægten og svag energitilbagegivelse. | Læs |
| Believe in the Run | Anmeldelse | Negativ | Believe in the Run rangerer den D samlet: en fin, stabil sko, men fastere og kedeligere end den første Glycerin Max. | Læs |
| RTINGS | Laboratorium | Blandet | RTINGS giver 7,7 ud af 10 til daglig træning: dyb beskyttelse og en bred base, men tung og med meget lav energitilbagegivelse. | Læs |
| Women’s Running UK | Anmeldelse | Blandet | Women’s Running UK kalder den en god sko til gåture og restitution, der mangler alsidigheden til andre ture. | Læs |
| Runnea | Anmeldelse | Positiv | Runnea giver den 8,9 ud af 10, en af de mest veludførte sko med maksimal dæmpning, med fornuftige ændringer i forhold til den første version. | Læs |
| Alltricks | Anmeldelse | Positiv | Alltricks’ tester fandt den en behagelig, alsidig træningssko, bremset kun af vægten til intervaller. | Læs |
De er enige
- TungDoctors of Running opfører 312 g i herrestørrelse US 9, RTINGS vejede 314,3 g og RunRepeat 318 g.
- Stabil til en sko med maksimal stackDoctors of Running giver dens stabilitet A, RunRepeat giver den 89 for stabilitet, og Believe in the Run fandt den meget stabil til sin højde.
- Lidt springRunRepeat målte energitilbagegivelse under gennemsnittet, RTINGS vurderer den som meget lav, og Women’s Running UK fandt lidt spring eller fremdrift.
- En udtalt rockerDoctors of Running, Believe in the Run og RunRepeat beskriver alle en stærk, fremadrullende rocker, mere aggressiv end på den første version.
De er uenige
- Blød eller fast under fodenRunRepeat målte skummet til 30,9 på AC-skalaen, blødere end gennemsnittet, og Women’s Running UK sammenligner det med en skumfidus. Doctors of Running, Believe in the Run og RTINGS fandt alle det fastere end den første Glycerin Max.
- Tæt eller rummelig tåboksDoctors of Running og Believe in the Run fandt forfoden strammere og mere tilspidset end før. Women’s Running UK, Alltricks og Runnea fandt den rummelig nok til bredere fødder.
- Kun til rolige dage?De fleste tests holder den til rolige ture og gåture. Alltricks’ tester, en marathonløber under tre timer, fandt tempoløb behageligt i den, og Doctors of Running siger, at den kan klare noget hurtigere arbejde.
Sådan er den bygget
En neutral konstruktion med maksimal stack: DNA Tuned-skum i fuld længde med graduerede cellestørrelser, en GlideRoll-rocker, en air mesh-overdel af tredobbelt jacquard med en meget tyk tunge og gummi begrænset til slidzonerne.
DNA Tuned-skum i fuld længde i en GlideRoll-rocker, en stiv hælkappe på 5 ud af 5, en tunge på 13,0 mm og en ydersål på 3,5 mm begrænset til slidzonerne.
| # | Del | Mål |
|---|---|---|
| 1 | OverdelAir mesh af tredobbelt jacquard | Åndbarhed 74 BR |
| 2 | Tunge | 13,0 mm |
| 3 | Hæl | Stivhed 5 / 5 |
| 4 | MellemsålDNA Tuned og GlideRoll-rocker | Hårdhed 30,9 AC |
| 5 | Indlægssål | 4,7 mm |
| 6 | Ydersål | 3,5 mm |
Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 45 mm hæl, 39 mm forfod. Målt: 3,5 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: Believe in the Run, Doctors of Running, RunRepeat, Fleet Feet, Running Warehouse, Alltricks. BR: RunRepeats skala for åndbarhed (ikke en score ud af 100).
Overdel. Nyt til version 2, tyk og blød med et sikkert greb over mellemsålen, ifølge Doctors of Running og Believe in the Run, selv om begge fandt den varm. RunRepeat gav stadig åndbarheden 74, tæt på gennemsnittet.
Tunge. Meget tyk med 13,0 mm i RunRepeats måling, mere end dobbelt så meget som gennemsnittet, og uden sammensyning. Doctors of Running lagde mærke til, at den gled på længere ture med sving.
Hæl. En meget stiv kappe, 5 ud af 5 i RunRepeats test, med rigelig polstring i kanten. Doctors of Running bemærker, at den kan genere løbere med følsomme hæle.
Mellemsål. Kvælstofholdigt DNA Tuned-skum med større celler under hælen til blødere landinger og mindre celler i forfoden til afsættet, formet til en affaset, buet GlideRoll-rocker. RunRepeat målte 30,9 AC og 19,6 Nm vridningsstivhed.
Indlægssål. En udtagelig indlægssål målt til 4,7 mm af RunRepeat, tæt på gennemsnittet.
Ydersål. Gummi kun i støds- og afsætszonerne, med blotlagt skum andre steder. Det er 3,5 mm tykt og fik 0,51 i RunRepeats grebstest, solidt greb også i vådt, og Believe in the Run roser dets greb og holdbarhed.
Læs mere
En neutral konstruktion med maksimal stack: DNA Tuned-skum i fuld længde med graduerede cellestørrelser, en GlideRoll-rocker, en air mesh-overdel af tredobbelt jacquard med en meget tyk tunge og gummi begrænset til slidzonerne.
1. Overdel. Nyt til version 2, tyk og blød med et sikkert greb over mellemsålen, ifølge Doctors of Running og Believe in the Run, selv om begge fandt den varm. RunRepeat gav stadig åndbarheden 74, tæt på gennemsnittet.
2. Tunge. Meget tyk med 13,0 mm i RunRepeats måling, mere end dobbelt så meget som gennemsnittet, og uden sammensyning. Doctors of Running lagde mærke til, at den gled på længere ture med sving.
3. Hæl. En meget stiv kappe, 5 ud af 5 i RunRepeats test, med rigelig polstring i kanten. Doctors of Running bemærker, at den kan genere løbere med følsomme hæle.
4. Mellemsål. Kvælstofholdigt DNA Tuned-skum med større celler under hælen til blødere landinger og mindre celler i forfoden til afsættet, formet til en affaset, buet GlideRoll-rocker. RunRepeat målte 30,9 AC og 19,6 Nm vridningsstivhed.
5. Indlægssål. En udtagelig indlægssål målt til 4,7 mm af RunRepeat, tæt på gennemsnittet.
6. Ydersål. Gummi kun i støds- og afsætszonerne, med blotlagt skum andre steder. Det er 3,5 mm tykt og fik 0,51 i RunRepeats grebstest, solidt greb også i vådt, og Believe in the Run roser dets greb og holdbarhed.
Holdbarhed. Forvent en lang levetid. Ydersålen mistede 1,1 mm i RunRepeats slidtest, omkring gennemsnittet, med tåboksens holdbarhed på 3 ud af 5 og hælpolstringen på 4 ud af 5. Doctors of Running så intet synligt slid efter omkring 80 km, og Alltricks intet efter 80 km.
Holdbarhed. Forvent en lang levetid. Ydersålen mistede 1,1 mm i RunRepeats slidtest, omkring gennemsnittet, med tåboksens holdbarhed på 3 ud af 5 og hælpolstringen på 4 ud af 5. Doctors of Running så intet synligt slid efter omkring 80 km, og Alltricks intet efter 80 km.
Specs, angivet og målt
Hvert tal har sin kilde.
Drop, mm
Hælstack, mm
Forfodsstack, mm
Vægt (herre), g
| Spec | Angivet | Målt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack, hæl |
|
|
| Stack, forfod |
|
|
| Vægt, US M9 |
|
|
| Støtte |
| – |
| Plade |
| – |
| Underlag |
| – |
| Udgivelsesår |
| – |
Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: Fleet Feet, RunRepeat, RTINGS, Doctors of Running, Running Warehouse.
Laboratoriemålinger
| Spec | Målt |
|---|---|
| Mellemsålens hårdhed |
|
| Vridningsstivhed |
|
| Energitilbagegivelse (hæl) |
|
| Hælkappens stivhed |
|
| Grebskoefficient |
|
| Åndbarhed |
|
| Spec | Målt |
|---|---|
| Tåboksens bredde |
|
| Tåboksens højde |
|
| Ydersålens tykkelse |
|
| Indlægssålens tykkelse |
|
| Tungens tykkelse |
|
| Bøjekraft |
|
BR: RunRepeats skala for åndbarhed (ikke en score ud af 100).
Størrelse og pasform
Tag din sædvanlige størrelse; spørgsmålet er tåboksens volumen, ikke længden.
Længde
Følger normal størrelse
Bredder
normal
Plads til tæerne
RunRepeat målte en gennemsnitlig tåboksbredde på 73,4 mm, men en lav højde på 24,0 mm, så høje tæer kan røre toppen. Doctors of Running mærkede tryk over storetåen.
Doctors of Running, RunRepeat
Testernes fulde noter om størrelse
Doctors of Running, RunRepeats læsere, RTINGS, Believe in the Run og Runnea melder alle om en pasform i normal størrelse, en ændring fra den første Glycerin Max, som Doctors of Running gik en halv størrelse op i. Women’s Running UK er undtagelsen: deres tester fandt den lidt stor.
Forfoden deler testerne. Doctors of Running beskriver en tilspidset tåboks med lavere volumen, og Believe in the Run fandt den strammere end originalen. Women’s Running UK, Alltricks og Runnea fandt plads til bredere fødder. Overdelen bliver også varm for Doctors of Running.
Fleet Feet og Running Warehouse opfører herremodellen kun i standardbredde, og RTINGS bekræfter, at der ikke findes en bred udgave.
Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, RTINGS, Women’s Running UK, Runnea, Alltricks, Fleet Feet, Running Warehouse
Mod Glycerin Max
Et fuldt redesign: fastere skum, en længere og stærkere rocker, en strammere og mere sikker overdel og en mere stabil gang, til lidt mere vægt.
| Glycerin Max 2 | Glycerin Max | |
|---|---|---|
| Støtte | Neutral | Neutral |
| Drop | 6 mm | 6 mm |
| Stack, hæl | 45 mm | 45 mm |
| Forfod | 39 mm | 39 mm |
| Vægt | 311 g | 297 g |
Behold den første Glycerin Max, hvis du elskede dens bløde, fjedrende, legende gang og rummelige tåboks: Believe in the Runs testere foretrak den. Vælg Max 2, hvis originalen føltes løs eller mindre stabil, og du vil have en mere stabil, mere sikker gang til rolige kilometer.
Angivne tal. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Versionshistorik: Glycerin Max til Glycerin Max 2
Fastere gang. Doctors of Running, Believe in the Run og RTINGS fandt alle DNA Tuned-mellemsålen fastere og mindre fjedrende end på den første version. (Doctors of Running, Believe in the Run, RTINGS)
Stærkere, glattere rocker. Believe in the Run fandt GlideRoll-rockeren mere aggressiv, og Doctors of Running en længere, glattere rulning med mindre udvidelse i hælen. (Doctors of Running, Believe in the Run)
Ny overdel, ny pasform. En air mesh af tredobbelt jacquard holder foden bedre, og længden følger nu normal størrelse, hvor den første Max krævede en halv størrelse op, ifølge Doctors of Running. Tåboksen er smallere. (Doctors of Running, Believe in the Run, Running Warehouse)
Mere stabil, lidt tungere. Doctors of Running fandt den mere stabil end version 1. RunRepeat og RTINGS fandt den begge tungere. (Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS)
Alternativer sammenlignet
Hver af dem løser én ting, som Glycerin Max 2 ikke gør.
Brooks Glycerin Max 2 | Brooks Glycerin Max | ASICS Superblast 3 | Nike Vomero Plus | Brooks Glycerin 23 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Vælg den til | Denne side | Blødere | Lettere | Hurtigere | Mindre dæmpning |
| Drop | 6 mm | 6 mm | 8 mm | 10 mm | 8 mm |
| Stack, hæl | 45 mm | 45 mm | 47 mm | 43 mm | 38 mm |
| Vægt | 311 g | 297 g | 238 g | 292 g | 301 g |
| Støtte | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral |
Spørgsmål fra løbere
Følger Brooks Glycerin Max 2 normal størrelse?
Ja for de fleste testere. Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, Runnea og RunRepeats læsere melder om en pasform i normal størrelse, i modsætning til den første Glycerin Max, som faldt kort. Kun Women’s Running UK fandt den lidt stor. Tjek tåboksen: nogle testere fandt den tilspidset og lav over tæerne.
Glycerin Max eller Glycerin Max 2: hvilken skal jeg vælge?
Vælg Glycerin Max 2, hvis du vil have en mere stabil, mere sikker gang med en stærkere rocker og en pasform i normal størrelse. Led efter den første Glycerin Max, hvis du foretrak en blødere, mere fjedrende, mere legende følelse og en mere rummelig tåboks. Believe in the Run foretrak version 1, Doctors of Running version 2.
Er Glycerin Max 2 en stabilitetssko?
Nej, Brooks opfører Glycerin Max 2 som neutral. Doctors of Running kalder den stadig en støttesko på grænsen på grund af en bred base, en udfyldt midtfod og en medial sidevæg, og RunRepeat foreslår, at sko som den kan passe til milde støttebehov. Den er ikke en erstatning for en egentlig stabilitetssko eller for professionel rådgivning, hvis du har smerter.
Findes Glycerin Max 2 i bred?
Ikke i øjeblikket. Fleet Feet og Running Warehouse opfører herremodellen af Glycerin Max 2 kun i standardbredde, og RTINGS bekræfter, at der ikke findes en bred udgave. Doctors of Running fandt tåboksen tilspidset, mens Women’s Running UK og Alltricks fandt den rummelig, så prøv den, hvis din forfod er bred.
Er Glycerin Max 2 god til gåture?
Ja. RunRepeat gør Glycerin Max 2 til et topvalg blandt Brooks’ gåsko, og Women’s Running UK vurderer den som en fantastisk sko til gåture og restitution. Den dybe dæmpning, rockeren og den stabile base passer til lange dage på fødderne; vægten på 311 g betyder mindre i gangtempo.
Er Glycerin Max 2 god til tungere løbere?
Testerne mener ja. RunRepeat nævner tungere løbere, der vil have meget skum, blandt dens bedste match, og Runnea anbefaler Glycerin Max 2 til middel til kraftig bygning. Hælstacken på 45 mm, den brede base og den stive hælkappe tilføjer beskyttelse og stabilitet; afvejningen er en tung sko med lidt spring.
Kan man løbe en marathon i Glycerin Max 2?
I afslappet tempo ja: Runnea opfører marathonforberedelse i kontrolleret tempo, og Doctors of Running kan lide Glycerin Max 2 til lange ture. Til et tidsmål er den et dårligt match, da RunRepeat giver den 31 ud af 100 til konkurrence og målte lidt energitilbagegivelse.
Kilder
- Doctors of Running, Brooks Glycerin Max 2 Review (Matt Klein, December 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
- RunRepeat, Brooks Glycerin Max 2 lab review (May 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
- Believe in the Run, Brooks Glycerin Max 2 Review (December 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
- RTINGS, Brooks Glycerin Max 2 review. Besøgt 13. okt. 2026.
- Women’s Running UK, Brooks Glycerin Max 2 review: recovery runs made easier (December 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
- Runnea, Brooks Glycerin Max 2 review (updated May 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
- Alltricks, Test Brooks Glycerin Max 2 (February 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
- Fleet Feet, Men’s Brooks Glycerin Max 2. Besøgt 13. okt. 2026.
- Running Warehouse, Brooks Glycerin Max 2 Men’s Shoes. Besøgt 13. okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Besøgt 13. okt. 2026.
- kat: Strideprint-kataloget, 395 sko
Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 13. oktober 2026.



