
Recenzja Nike Alphafly 3
Maratoński superbut Nike, przebudowany na jedną ciągłą międzypodeszwę z niższym podbiciem niż w Alphafly 2. Recenzenci oceniają go jako but na dzień zawodów i spierają się o rozmiar i lądujących na pięcie.
- Drop
- 8 mm
- Stack pięty
- 40 mm
- Przodostopie
- 32 mm
- Waga
- 198 g
- Wsparcie
- Neutralne
- Płytka
- Karbonowa
Nasz werdykt
Maratoński but startowy, który wreszcie pasuje.
Alphafly 3 to szosowy karbonowy but startowy z pianką ZoomX i dwiema kapsułami Air Zoom pod przodostopiem, teraz na jednej ciągłej międzypodeszwie, którą recenzenci uznają za płynniejszą i łatwiejszą do dopasowania niż w Alphafly 2. Pasuje neutralnym biegaczom, którzy lądują na śródstopiu lub przodostopiu i chcą buta na dni zawodów w półmaratonie i maratonie, nie na spokojny kilometraż.
Mocne strony
- Lekki jak na swój stack: 198 g w męskim US 9
- Wysoki zwrot energii: 74,9 % w pięcie w laboratorium RunRepeat
- Niższe podbicie i szersze śródstopie niż w Alphafly 2
- Bardzo przewiewna cholewka Atomknit
Słabe strony
- Guma pięty i odsłonięta pianka szybko się zużywają u lądujących na pięcie
- Niezgrabny w spokojnym tempie, tylko but na zawody i treningi z akcentami
- Dla niektórych stóp może wypadać lekko krótko
- Głośny na chodniku
- Delikatna siatka przodu buta w laboratorium
Dla kogo jest
- Lądujesz na śródstopiu lub przodostopiu
- Ścigasz się w półmaratonie lub maratonie
- Wcześniejsze Alphafly raniły ci podbicie
- Jesteś doświadczonym, silnym biegaczem
Kto powinien go ominąć
- Mocno lądujesz na pięcie
- Chcesz jednych butów na każdy bieg
- Twoja stopa wyraźnie ugina się do wewnątrz
Profil buta
Gdzie Alphafly 3 plasuje się wśród 395 butów w naszym katalogu.
| Oś | Alphafly 3 |
|---|---|
| Amortyzacja | 64 |
| Lekkość | 92 |
| Stabilność | 30 |
| Drop | 45 |
| Dynamika | 80 |
Rys. 1 · Jak to czytać. Każda oś biegnie od 0 w środku do 100 na brzegu. Amortyzacja, lekkość i drop to pozycja buta w katalogu według podanych danych; stabilność i dynamika są oceniane na podstawie typu wsparcia, płytki, rockera i przeznaczenia. Kropkowana szara linia to mediana katalogu. Źródło: katalog Strideprint (cat).
Gdzie plasuje się w katalogu
Waga198 g, lżejszy niż 91% butów
Drop8 mm, wyższy niż u 45% butów
Stack pięty40 mm, wyższy niż u 64% butów
Stack przodostopia32 mm, wyższy niż u 52% butów
Odczucia
Napisane na podstawie 7 opublikowanych testów. Cytujemy pomiary, a nie wrażenia, których nie mieliśmy.
Głęboka pianka, twarde przodostopie. Ciągły ZoomX o 34,5 AC z dwiema kapsułami Air Zoom: miękki w pięcie, twardy i agresywny pod przodostopiem.
Neutralny, szerszy niż wcześniej. Neutralny, z bokami, szerszą płytką i szeroką piętą 91,9 mm; wąskie śródstopie to miejsce, gdzie wydaje się najmniej wspierające.
Ożywa przy szybkości. Zwrot energii 74,9 procent i sztywna płytka 28,4 N: żywy w tempie startowym, ociężały, gdy zwalniasz.
Głęboka pianka, twarde przodostopie. Międzypodeszwa to pianka ZoomX, teraz jeden ciągły kawałek od pięty do palców, z dwiema kapsułami Air Zoom pod przodostopiem. RunRepeat zmierzył piankę na 34,5 AC, bardziej miękką niż średnia, i wysokie tłumienie wstrząsów w pięcie.
Odczucie zależy od tego, gdzie lądujesz. Doctors of Running opisują miękką piętę i twardsze, bardziej agresywne przodostopie, a RTINGS ocenia przodostopie jako twarde. Biegacze liczący na trampolinę mogą uznać go za bardziej solidny, niż oczekiwali.
Neutralny, szerszy niż wcześniej. Nie ma systemu wsparcia. Doctors of Running klasyfikują go jako neutralny, z pewnym prowadzeniem od boków na całej długości, centralnego rowka i szerokiej podstawy. Nike poszerzyło płytkę karbonową, a RunRepeat zmierzył szeroką piętę 91,9 mm.
Śródstopie to wąski punkt. RTINGS uważa, że daje mniej wsparcia w kroku, a tester Doctors of Running stwierdził, że ślizgał się na mokrych nawierzchniach.
Ożywa przy szybkości. RunRepeat zmierzył zwrot energii 74,9 procent w pięcie i sztywne 28,4 N w teście zginania, prawie dwa razy więcej niż średnia 15,5 N. RTINGS ocenia zwrot energii i dynamikę na 8,2 na 10.
Doctors of Running poczuli, że drop 8 mm i ostry rocker w przodostopiu przechylają cię do przodu w szybszym tempie, a ten sam rocker wydaje się ociężały, gdy zwalniasz.
Czytaj dalej
Głęboka pianka, twarde przodostopie. Międzypodeszwa to pianka ZoomX, teraz jeden ciągły kawałek od pięty do palców, z dwiema kapsułami Air Zoom pod przodostopiem. RunRepeat zmierzył piankę na 34,5 AC, bardziej miękką niż średnia, i wysokie tłumienie wstrząsów w pięcie.
Odczucie zależy od tego, gdzie lądujesz. Doctors of Running opisują miękką piętę i twardsze, bardziej agresywne przodostopie, a RTINGS ocenia przodostopie jako twarde. Biegacze liczący na trampolinę mogą uznać go za bardziej solidny, niż oczekiwali.
Neutralny, szerszy niż wcześniej. Nie ma systemu wsparcia. Doctors of Running klasyfikują go jako neutralny, z pewnym prowadzeniem od boków na całej długości, centralnego rowka i szerokiej podstawy. Nike poszerzyło płytkę karbonową, a RunRepeat zmierzył szeroką piętę 91,9 mm.
Śródstopie to wąski punkt. RTINGS uważa, że daje mniej wsparcia w kroku, a tester Doctors of Running stwierdził, że ślizgał się na mokrych nawierzchniach.
Ożywa przy szybkości. RunRepeat zmierzył zwrot energii 74,9 procent w pięcie i sztywne 28,4 N w teście zginania, prawie dwa razy więcej niż średnia 15,5 N. RTINGS ocenia zwrot energii i dynamikę na 8,2 na 10.
Doctors of Running poczuli, że drop 8 mm i ostry rocker w przodostopiu przechylają cię do przodu w szybszym tempie, a ten sam rocker wydaje się ociężały, gdy zwalniasz.
Do jakich biegów jest
| Bieg | Dopasowanie | Dlaczego | Źródło |
|---|---|---|---|
| Zawody na maraton | Stworzony do tego | Jego główne zadanie: RTINGS ocenia starty w maratonie jako jego najlepsze zastosowanie, na 8,2 na 10. | RTINGS, Believe in the Run |
| Zawody na półmaraton | Stworzony do tego | Doctors of Running uznali go za najmocniejszego od 5 km do półmaratonu. | Doctors of Running, RTINGS |
| Tempo | Stworzony do tego | RunRepeat daje tempu 90, a tester Fleet Feet stwierdził, że praca nad szybkością była w nim bezwysiłkowa. | RunRepeat, Fleet Feet |
| Interwały | Da radę | Doctors of Running używali go na treningi z akcentami, a RTINGS ocenia starty na 5 i 10 km na 8,1 na 10. | Doctors of Running, RTINGS |
| Długie wybiegania | Da radę | W porządku na długi bieg z szybkimi odcinkami; RTINGS uważa, że niewiele pomaga w spokojnym tempie. | RTINGS |
| Spokojne biegi | Nie do tego | Testerzy Doctors of Running uznali go za niezgrabny i niewygodny przy powolnym bieganiu. | Doctors of Running |
| Biegi regeneracyjne | Nie do tego | Zbyt agresywny dla zmęczonych nóg, ze sztywnym przodostopiem zbudowanym na szybkość. | Doctors of Running, RTINGS |
Źródło: RTINGS, Believe in the Run, Doctors of Running, RunRepeat, Fleet Feet
Co mówią testy
Opublikowane recenzje zgadzają się, że Alphafly 3 to duży krok naprzód względem Alphafly 2 w dopasowaniu i przetoczeniu oraz but do zawodów, a nie do treningu. Różnią się w ocenie rozmiaru, lądujących na pięcie i tego, czy to but maratoński, czy na krótsze zawody.
| Test | Rodzaj | Nasza interpretacja | W jednym zdaniu | Źródło |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Laboratorium | Pozytywna | RunRepeat daje mu 93 na 100: mocny maratoński superbut z lepszym dopasowaniem podbicia, hamowany zużyciem pięty u lądujących na pięcie. | Czytaj |
| Doctors of Running | Recenzja | Pozytywna | Wszyscy trzej testerzy Doctors of Running oceniają go ogólnie na A minus: szybki i agresywny w dniu zawodów, niezgrabny w wolnym tempie. | Czytaj |
| RTINGS | Laboratorium | Pozytywna | RTINGS widzi przystępny, karbonowy maratoński but startowy z bardzo dobrym odbiciem, trochę twardy dla biegaczy, którzy chcą sprężystości. | Czytaj |
| Believe in the Run | Recenzja | Pozytywna | Believe in the Run nazywa go powrotem do formy i doskonałym butem na dzień zawodów dla doświadczonych biegaczy. | Czytaj |
| Runner’s World Australia and New Zealand | Recenzja | Pozytywna | Runner’s World Australia uznaje go za duże ulepszenie względem dwóch poprzednich wersji w dopasowaniu i przetoczeniu, po ograniczonych testach. | Czytaj |
| Runnea | Recenzja | Pozytywna | Runnea daje mu 9,3 na 10 po ponad 600 km: część wczesnej iskry zniknęła, ale pozostaje konkurencyjny. | Czytaj |
| Fleet Feet | Recenzja | Pozytywna | Testerzy Fleet Feet uznali go za wygodny, dynamiczny i napędowy, a nie rakietowy. | Czytaj |
Zgadzają się
- Lepsze dopasowanie niż w Alphafly 2RunRepeat, Believe in the Run i Runner’s World Australia donoszą o niższym podbiciu i szerszym śródstopiu, a Doctors of Running nazywają go prawdziwym następcą pierwszego Alphafly.
- But na dzień zawodów, nie treningowyDoctors of Running i RTINGS uważają go za słabo pasującego do spokojnego biegania, a RunRepeat ocenia codzienne bieganie tylko na 44 wobec 95 za zawody.
- Przewiewna cholewka jak skarpetaRunRepeat daje cholewce Atomknit 5 na 5 za przewiewność, a Doctors of Running i Believe in the Run opisują lekką, przezroczystą dzianinę.
- Jest głośnyDoctors of Running, Believe in the Run, Fleet Feet i Runner’s World Australia wspominają klaszczący dźwięk, który wydaje na drodze.
Rozchodzą się
- Zgodny z rozmiarem czy krótki?RunRepeat i jego czytelnicy uznają go za lekko mały. RTINGS i tester Fleet Feet uznali go za zgodny z rozmiarem. Doctors of Running są podzieleni: dwóch testerów było w porządku w zwykłym rozmiarze, jeden potrzebował pół rozmiaru większego.
- Czy mogą go używać lądujący na pięcie?RunRepeat odradza go lądującym na pięcie z powodu zużycia podeszwy w pięcie. Tester Doctors of Running uznał, że ścięcie ułatwia lądowania na pięcie, i martwił się tylko o trwałość.
- But maratoński czy na krótsze zawody?RTINGS i Believe in the Run widzą maraton jako jego dom. Jeden tester Doctors of Running nie startowałby w nim w maratonie i woli go od 5 km do półmaratonu, a RunRepeat też wymienia zawody od 5 km do średnich dystansów.
- Sprężysty czy twardy?Believe in the Run opisują sprężysty, napędowy bieg. RTINGS uważa go za twardszego, niż mogliby chcieć biegacze szukający miękkiego, trampolinowego odczucia.
Jak jest zbudowany
Konstrukcja startowa: ciągła międzypodeszwa ZoomX, dwie kapsuły Air Zoom w przodostopiu, szersza płytka karbonowa Flyplate, jednoczęściowa cholewka Atomknit 3.0 i guma Fast Shot ograniczona do stref największego zużycia.
Jedna ciągła międzypodeszwa ZoomX z dwiema kapsułami Air Zoom w przodostopiu, szersza płytka karbonowa Flyplate, jednoczęściowa cholewka Atomknit 3.0 i cienka guma Fast Shot.
| # | Część | Pomiar |
|---|---|---|
| 1 | CholewkaAtomknit 3.0 | Przewiewność 5 / 5 |
| 2 | Język | 2,8 mm |
| 3 | Zapiętek | Sztywność 1 / 5 |
| 4 | MiędzypodeszwaZoomX i kapsuły Air Zoom | Twardość 34,5 AC |
| 5 | PłytkaFlyplate | Siła zginania 28,4 N |
| 6 | Wkładka | 1,9 mm |
| 7 | Podeszwa zewnętrznaGuma Fast Shot | 1,9 mm |
Rys. 3 · Profil z boku. Wysokości podeszwy w skali (podane: pięta 40 mm, przodostopie 32 mm; zmierzone: podeszwa zewnętrzna 1,9 mm); podział między dwiema pianami nie jest mierzony i narysowano go w połowie wysokości. Linia przerywana: wkładka, ukryta. Źródła: Running Warehouse, RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run, Nike, Fleet Feet, Runnea.
Cholewka. Jednoczęściowa dzianina, która obejmuje język, lekka i przezroczysta. RunRepeat daje jej 5 na 5 za przewiewność. Doctors of Running uznali wnętrze za drapiące przy bieganiu bez skarpet, a śródstopie na początku za trudne do zablokowania.
Język. Cienki język z mieszkiem jak skarpeta, 2,8 mm wobec 3,5 mm w Alphafly 2. Doctors of Running ostrzegają, że zbyt mocne zaciągnięcie sznurówek go marszczy i może uciskać górę stopy.
Zapiętek. Bardzo miękki z tyłu, 1 na 5 w teście sztywności RunRepeat, z wyściełanym kołnierzem. Doctors of Running i Believe in the Run donoszą o dobrym trzymaniu pięty bez ześlizgiwania.
Międzypodeszwa. ZoomX biegnie teraz jako jeden ciągły kawałek zamiast dzielonej konstrukcji Alphafly 2, z dwiema kapsułami Air Zoom pod przodostopiem. RunRepeat stwierdził, że kapsuły i rocker leżą dalej do tyłu, a piankę zmierzył na 34,5 AC.
Płytka. Płytka karbonowa na całej długości, nieco szersza niż w Alphafly 2 dla stabilności, według Nike. RunRepeat zmierzył 28,4 N w teście zginania, wśród sztywniejszych butów, jakie testuje.
Wkładka. Cienka, 1,9 mm w laboratorium RunRepeat. Fleet Feet zauważa, że nie jest wyjmowana, co ma znaczenie, jeśli używasz własnych wkładek.
Podeszwa zewnętrzna. Cienka guma, 1,9 mm w laboratorium RunRepeat, z twardszymi kawałkami wokół kapsuł. Believe in the Run uznali ją za przyczepniejszą i lepiej chroniącą kapsuły Air Zoom, ale RunRepeat zmierzył 0,40 przyczepności na mokrym wobec średniej 0,53.
Czytaj dalej
Konstrukcja startowa: ciągła międzypodeszwa ZoomX, dwie kapsuły Air Zoom w przodostopiu, szersza płytka karbonowa Flyplate, jednoczęściowa cholewka Atomknit 3.0 i guma Fast Shot ograniczona do stref największego zużycia.
1. Cholewka. Jednoczęściowa dzianina, która obejmuje język, lekka i przezroczysta. RunRepeat daje jej 5 na 5 za przewiewność. Doctors of Running uznali wnętrze za drapiące przy bieganiu bez skarpet, a śródstopie na początku za trudne do zablokowania.
2. Język. Cienki język z mieszkiem jak skarpeta, 2,8 mm wobec 3,5 mm w Alphafly 2. Doctors of Running ostrzegają, że zbyt mocne zaciągnięcie sznurówek go marszczy i może uciskać górę stopy.
3. Zapiętek. Bardzo miękki z tyłu, 1 na 5 w teście sztywności RunRepeat, z wyściełanym kołnierzem. Doctors of Running i Believe in the Run donoszą o dobrym trzymaniu pięty bez ześlizgiwania.
4. Międzypodeszwa. ZoomX biegnie teraz jako jeden ciągły kawałek zamiast dzielonej konstrukcji Alphafly 2, z dwiema kapsułami Air Zoom pod przodostopiem. RunRepeat stwierdził, że kapsuły i rocker leżą dalej do tyłu, a piankę zmierzył na 34,5 AC.
5. Płytka. Płytka karbonowa na całej długości, nieco szersza niż w Alphafly 2 dla stabilności, według Nike. RunRepeat zmierzył 28,4 N w teście zginania, wśród sztywniejszych butów, jakie testuje.
6. Wkładka. Cienka, 1,9 mm w laboratorium RunRepeat. Fleet Feet zauważa, że nie jest wyjmowana, co ma znaczenie, jeśli używasz własnych wkładek.
7. Podeszwa zewnętrzna. Cienka guma, 1,9 mm w laboratorium RunRepeat, z twardszymi kawałkami wokół kapsuł. Believe in the Run uznali ją za przyczepniejszą i lepiej chroniącą kapsuły Air Zoom, ale RunRepeat zmierzył 0,40 przyczepności na mokrym wobec średniej 0,53.
Trwałość. Zużycie zależy od tego, jak lądujesz. RunRepeat zmierzył ślad zużycia 3,2 mm w pięcie i ocenił siatkę przodu buta na 1 na 5, wobec 5 na 5 za wyściółkę pięty. Tester Doctors of Running zobaczył zużycie pianki w pięcie po 25 milach (40 km), podczas gdy guma przodostopia dobrze wytrzymała. Runnea przekroczyła 600 km, zauważając, że ZoomX traci trochę odbicia po 300 do 400 km.
Trwałość. Zużycie zależy od tego, jak lądujesz. RunRepeat zmierzył ślad zużycia 3,2 mm w pięcie i ocenił siatkę przodu buta na 1 na 5, wobec 5 na 5 za wyściółkę pięty. Tester Doctors of Running zobaczył zużycie pianki w pięcie po 25 milach (40 km), podczas gdy guma przodostopia dobrze wytrzymała. Runnea przekroczyła 600 km, zauważając, że ZoomX traci trochę odbicia po 300 do 400 km.
Parametry, podane i zmierzone
Każda liczba ma swoje źródło.
Drop, mm
Stack pięty, mm
Stack przodostopia, mm
Waga (męskie), g
| Parametr | Podane | Zmierzone |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack pięty |
|
|
| Stack przodostopia |
|
|
| Waga, męskie US 9 (Running Warehouse, Doctors of Running) |
|
|
| Wsparcie |
| – |
| Płytka |
| – |
| Nawierzchnia |
| – |
Rys. 4 · Podane a zmierzone. Słupki zaczynają się od zera. Źródła: Nike, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse, Fleet Feet.
Pomiary laboratoryjne
| Parametr | Zmierzone |
|---|---|
| Twardość międzypodeszwy |
|
| Zwrot energii (pięta) |
|
| Sztywność skrętna |
|
| Sztywność zapiętka |
|
| Siła zginania |
|
| Szerokość przodu buta |
|
| Parametr | Zmierzone |
|---|---|
| Wysokość przodu buta |
|
| Współczynnik przyczepności |
|
| Przewiewność |
|
| Grubość podeszwy zewnętrznej |
|
| Grubość wkładki |
|
| Grubość języka |
|
Rozmiar i dopasowanie
Większość biegaczy bierze swój zwykły rozmiar; jeśli jesteś pomiędzy rozmiarami albo masz długie palce, weź pół rozmiaru większy.
Długość
Opinie rozbieżne
Szerokości
standardowy
Miejsce na palce
Szeroki, ale płytki w odczuciu. RunRepeat zmierzył przestronne 75,3 mm przy dużym palcu, a Doctors of Running uznali przodostopie za lekko szerokie, ale o małej objętości, przy czym jeden tester prosił o więcej miejsca na puchnięcie.
RunRepeat, Doctors of Running
Pełne uwagi testerów o rozmiarze
RunRepeat i jego ankieta czytelników uznają go za lekko mały. RTINGS ocenia go jako zgodny z rozmiarem i tester Fleet Feet się zgodził. W Doctors of Running dwóch testerów było w porządku w zwykłym rozmiarze, a jeden wziął pół rozmiaru większy po posiniaczonych paznokciach dużych palców; radzą pół rozmiaru większy dla biegaczy pomiędzy rozmiarami.
Dopasowanie jest ciasne i o małej objętości. RTINGS uznają podbicie za wąskie, a Doctors of Running sugerują, że najlepiej pasuje do stóp średniej szerokości. Cienkie skarpety pomagają: wnętrze dzianiny może być drapiące.
RunRepeat podaje wersje normalną i szeroką, ale Running Warehouse ma tylko szerokość D, a RTINGS nie zgłaszają wersji szerokiej, więc szerokie dopasowanie trudno znaleźć.
RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Fleet Feet, Running Warehouse
Kontra Alphafly 2
Przebudowa, a nie odświeżenie: jedna ciągła międzypodeszwa, przyjaźniejsze podbicie, mniej wagi i kapsuły przesunięte do tyłu.
Niewielu recenzentów tęskni za Alphafly 2: Doctors of Running uznali go za cięższego i bardziej topornego. Zostań przy nim tylko wtedy, gdy już dobrze leży i wcześniej przecierałeś cholewki przodu buta.
Historia wersji: Alphafly 2 do Alphafly 3
Ciągła międzypodeszwa. Pianka wypełnia teraz szczelinę pod płytką, która dzieliła Alphafly 2, co według Believe in the Run i Runner’s World Australia daje płynniejsze przetoczenie. (RunRepeat, Believe in the Run, Runner’s World Australia and New Zealand)
Niższe podbicie, szersze śródstopie. RunRepeat i Runner’s World Australia donoszą o niższym podbiciu i szerszej talii, a Runner’s World Australia stwierdził, że dużo łatwiej go założyć. (RunRepeat, Runner’s World Australia and New Zealand)
Lżejszy. Około 19 procent lżejszy niż Alphafly 2 w laboratorium RunRepeat i około uncję lżejszy w tym samym rozmiarze według testera Believe in the Run. (RunRepeat, Believe in the Run)
Kapsuły i rocker przesunięte do tyłu. RunRepeat stwierdził, że kapsuły Air Zoom i rocker leżą dalej do tyłu, co sprzyja lądującym na śródstopiu i przodostopiu. (RunRepeat)
Słabszy przód buta. RunRepeat ocenił nową cholewkę na 1 na 5 za trwałość przodu buta, wobec 5 na 5 w Alphafly 2. (RunRepeat)
Porównanie alternatyw
Każda poprawia jedną rzecz, której Alphafly 3 nie robi.
Nike Alphafly 3 | Nike Vaporfly 4 | Puma Fast-R Nitro Elite 3 | ASICS Metaspeed Sky Tokyo | Hoka Cielo X1 3.0 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Wybierz ją dla | Ta strona | Lżejszy | Lżejszy | Niższy drop | Więcej amortyzacji |
| Drop | 8 mm | 6 mm | 8 mm | 5 mm | 7 mm |
| Stack pięty | 40 mm | 36 mm | 39 mm | 39,5 mm | 48 mm |
| Waga | 198 g | 190 g | 170 g | 170 g | 198 g |
| Wsparcie | Neutralne | Neutralne | Neutralne | Neutralne | Neutralne |
Pytania biegaczy
Czy Nike Alphafly 3 jest zgodny z rozmiarem?
Dla większości biegaczy tak, ale blisko. RTINGS i tester Fleet Feet uznali go za zgodny z rozmiarem, podczas gdy RunRepeat i jego czytelnicy uznają go za lekko mały. Doctors of Running radzą pół rozmiaru większy, jeśli jesteś pomiędzy rozmiarami albo masz długie palce, bo przód buta ma małą objętość.
Alphafly 3 czy Vaporfly 4: w którym się ścigać?
RTINGS widzi w Alphafly 3 lepszy maratoński but startowy, z większą stabilnością i ochroną na długim dystansie, a w Vaporfly 4 lżejszy wybór od 5 km do półmaratonu: zważył 160,5 g wobec 200,7 g. Jeśli ścigasz się głównie w maratonach, Alphafly 3 to bezpieczniejszy wybór; na 10 km i półmaraton Vaporfly 4.
Czy Alphafly 3 nadaje się dla lądujących na pięcie?
Działa, ale się zużywa. Tester Doctors of Running uznał, że ścięcie pięty ułatwia lądowania na pięcie, ale zobaczył zużycie odsłoniętej pianki w pięcie po 25 milach (40 km). RunRepeat zmierzył ślad zużycia 3,2 mm w pięcie i zaleca lądującym na pięcie spojrzenie na inne buty startowe.
Ile waży Alphafly 3?
Nike Alphafly 3 waży 198 g w męskim US 9, według Running Warehouse i Doctors of Running, a RunRepeat i RTINGS zważyli około 201 g. Tylko 16 ze 150 neutralnych butów szosowych zważonych w męskim US 9 w naszym katalogu jest lżejszych. Nike podaje 218 g dla męskiego US 10.
Czy mogę trenować w Alphafly 3?
Na treningi tempowe i w tempie startowym tak: RunRepeat daje tempu 90. Na spokojne biegi nie. Wszyscy trzej testerzy Doctors of Running uznali go za niewygodnego w wolnym tempie, a RTINGS ocenia trening na co dzień na 6,3 na 10. Połącz go z bardziej miękkimi butami treningowymi na resztę tygodnia.
Ile kilometrów wytrzymuje Alphafly 3?
Runnea przekroczyła w nim 600 km, używając go głównie na jakościowe treningi i zawody, ale zauważyła, że ZoomX traci trochę odbicia od około 300 do 400 km. Lądujący na pięcie zużywają go szybciej: RunRepeat i Doctors of Running wskazują piętę jako słaby punkt.
Alphafly 2 czy Alphafly 3?
Recenzenci wyraźnie wolą Alphafly 3. RunRepeat zmierzył go jako lżejszego o około 19 procent, a RunRepeat, Believe in the Run i Runner’s World Australia uznali podbicie za niższe i śródstopie za szersze, naprawiając główną skargę na Alphafly 2. Jedyny krok wstecz to trwałość przodu buta w laboratorium RunRepeat.
Źródła
- RunRepeat, Nike Alphafly 3 lab review (Carlos Sánchez, February 2024). Dostęp: 13 paź 2026.
- Doctors of Running, Nike Alphafly 3 Review (Andrea Myers, Matt Klein, David Salas, January 2024). Dostęp: 13 paź 2026.
- RTINGS, Nike Alphafly 3 review (updated September 2026). Dostęp: 13 paź 2026.
- Believe in the Run, Nike Alphafly 3 Review (December 2023). Dostęp: 13 paź 2026.
- Runner’s World Australia and New Zealand, Nike Alphafly Next% 3 review (December 2023). Dostęp: 13 paź 2026.
- Runnea, Nike Alphafly 3 (updated February 2026). Dostęp: 13 paź 2026.
- Fleet Feet, Nike Alphafly 3 Review (Caroline Bermel). Dostęp: 13 paź 2026.
- Running Warehouse, Nike Alphafly Next% 3 Men’s Shoes. Dostęp: 13 paź 2026.
- Nike, Nike Alphafly 3 Men’s Road Racing Shoes. Dostęp: 13 paź 2026.
- RTINGS, Nike Vaporfly 4 review (updated September 2026). Dostęp: 13 paź 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Dostęp: 13 paź 2026.
- cat: katalog Strideprint, 395 butów
Jak recenzujemy. Czytamy opublikowane testy, strony marek i sklepów oraz pomiary laboratoryjne, porównujemy liczby i pokazujemy, gdzie się rozchodzą. Sami tego buta nie testowaliśmy. Ostatnia aktualizacja: 13 października 2026.



