1. Buty
  2. Nike
  3. Vaporfly 4
Nike Vaporfly 4, widok z boku

Recenzja Nike Vaporfly 4

Najlżejszy dotąd Vaporfly, niższy i twardszy niż Vaporfly 3. Recenzenci kochają go od 5 km do półmaratonu, a spierają się o dopasowanie pięty, maraton i podeszwę.

Drop
6 mm
Stack pięty
36 mm
Przodostopie
30 mm
Waga
167 g
Wsparcie
Neutralne
Płytka
Karbonowa

męski US 9 (Running Warehouse, Doctors of Running), wg producenta. Zaktualizowano 13 paź 2026 · 9 źródeł

Nasz werdykt

Lżejszy, niższy, zbudowany na krótsze zawody.

Vaporfly 4 to szosowy but startowy z płytką karbonową i pełną międzypodeszwą ZoomX, odchudzony do około 167 g w męskim US 9 i ustawiony niżej niż Vaporfly 3. Pasuje lekkim, neutralnym biegaczom z efektywnym lądowaniem na śródstopiu lub przodostopiu, którzy ścigają się od 5 km do półmaratonu, i wiele wymaga od pięty, która się ześlizguje, albo od kroku potrzebującego wsparcia.

Mocne strony

  • Bardzo lekki: około 167 g w męskim US 9
  • Dynamiczny i szybki od 5 km do półmaratonu
  • Wysoki zwrot energii: 74,5 % w przodostopiu w laboratorium RunRepeat
  • Przeprojektowany język i wyjmowana wkładka, nowość w tej wersji

Słabe strony

  • Ześlizgiwanie pięty zgłaszane przez kilku testerów
  • Wąska, niestabilna platforma, zwłaszcza w pięcie
  • Cienka amortyzacja na pełny maraton
  • Zużycie podeszwy wskazane wcześnie przez Doctors of Running

Dla kogo jest

  • Ścigasz się od 5 km do półmaratonu
  • Jesteś lekkim, efektywnym biegaczem
  • Twoja stopa jest normalna do wąskiej
  • Wysokie superbuty wydają ci się zbyt duże

Kto powinien go ominąć

  • Jesteś cięższym biegaczem
  • Potrzebujesz stabilności albo masz luźne kostki
  • Lądujesz mocno na pięcie

Profil buta

Gdzie Vaporfly 4 plasuje się wśród 395 butów w naszym katalogu.

50100AmortyzacjaLekkośćStabilnośćDropDynamika
OśVaporfly 4
Amortyzacja24
Lekkość97
Stabilność30
Drop20
Dynamika60

Rys. 1 · Jak to czytać. Każda oś biegnie od 0 w środku do 100 na brzegu. Amortyzacja, lekkość i drop to pozycja buta w katalogu według podanych danych; stabilność i dynamika są oceniane na podstawie typu wsparcia, płytki, rockera i przeznaczenia. Kropkowana szara linia to mediana katalogu. Źródło: katalog Strideprint (cat).

Gdzie plasuje się w katalogu

Waga167 g, lżejszy niż 97% butów

Drop6 mm, niższy niż u 59% butów

Stack pięty36 mm, niższy niż u 69% butów

Stack przodostopia30 mm, niższy niż u 56% butów

Rys. 2 · Rozkład podanych danych w katalogu. Wysokość słupka to liczba butów w danym przedziale. Waga: 300 butów, średnia 257,2 g. Drop: 306 butów, średnia 7,1 mm. Stack pięty: 255 butów, średnia 38 mm. Stack przodostopia: 253 butów, średnia 31,1 mm. Źródło: katalog Strideprint (cat), wartości podane przez producentów.

Odczucia

Napisane na podstawie 5 opublikowanych testów. Cytujemy pomiary, a nie wrażenia, których nie mieliśmy.

Niski i szczupły jak na superbut. Pełny ZoomX o 34,7 AC na niższej pięcie 34,1 mm: twardy i szczupły, a dla wielu biegaczy twardy po półmaratonie.

Wąski, i to widać. Pięta 77,0 mm wobec średniej 91,1 mm: wąska platforma, która pasuje stabilnemu, efektywnemu krokowi.

Ożywa, im szybciej biegniesz. Zwrot energii 74,5 procent i bardziej stroma płytka Flyplate: dynamiczny w tempie startowym, płaski w spokojnym tempie.

Niski i szczupły jak na superbut. Pełna międzypodeszwa ZoomX, odchudzona tam, gdzie Nike uznało, że pianki nie trzeba. RunRepeat zmierzył 34,1 mm w pięcie i 25,5 mm w przodostopiu, poniżej zapisanych średnich, a piankę na 34,7 AC.

Doctors of Running odczuli go jako dużo twardszego niż wcześniejsze Vaporfly, miękniejącego trochę w ciągu pierwszych 40 mil (64 km). RTINGS ocenia amortyzację przodostopia na 6,2 na 10 i uznaje, że po półmaratonie robi się twarda.

Wąski, i to widać. RunRepeat zmierzył piętę międzypodeszwy na 77,0 mm wobec średniej 91,1 mm, a RTINGS nazywa platformę bardzo wąską. Miękka pianka pięty może sprawiać, że lądowania na pięcie chwieją się, według RTINGS.

Testerzy nie zgadzają się, jak bardzo to ma znaczenie. Tester Doctors of Running uznał, że centralny rowek i sztywna płytka równoważą wąską podstawę, a inny nazwał go najmniej stabilnym dotąd Vaporfly.

Ożywa, im szybciej biegniesz. RunRepeat zmierzył zwrot energii 74,5 procent w przodostopiu, dużo powyżej średniej 61,4 procent, a RTINGS ocenia zwrot energii na 8,4 na 10. Nike ustawiło Flyplate pod bardziej stromym kątem niż w Vaporfly 3.

Doctors of Running poczuli, jak bieg budzi się wraz z tempem i robi się płaski w spokojnym tempie, a testerzy Believe in the Run znaleźli sprężystość i iskrę po dwóch spokojniejszych wersjach.

Czytaj dalej

Niski i szczupły jak na superbut. Pełna międzypodeszwa ZoomX, odchudzona tam, gdzie Nike uznało, że pianki nie trzeba. RunRepeat zmierzył 34,1 mm w pięcie i 25,5 mm w przodostopiu, poniżej zapisanych średnich, a piankę na 34,7 AC.

Doctors of Running odczuli go jako dużo twardszego niż wcześniejsze Vaporfly, miękniejącego trochę w ciągu pierwszych 40 mil (64 km). RTINGS ocenia amortyzację przodostopia na 6,2 na 10 i uznaje, że po półmaratonie robi się twarda.

Wąski, i to widać. RunRepeat zmierzył piętę międzypodeszwy na 77,0 mm wobec średniej 91,1 mm, a RTINGS nazywa platformę bardzo wąską. Miękka pianka pięty może sprawiać, że lądowania na pięcie chwieją się, według RTINGS.

Testerzy nie zgadzają się, jak bardzo to ma znaczenie. Tester Doctors of Running uznał, że centralny rowek i sztywna płytka równoważą wąską podstawę, a inny nazwał go najmniej stabilnym dotąd Vaporfly.

Ożywa, im szybciej biegniesz. RunRepeat zmierzył zwrot energii 74,5 procent w przodostopiu, dużo powyżej średniej 61,4 procent, a RTINGS ocenia zwrot energii na 8,4 na 10. Nike ustawiło Flyplate pod bardziej stromym kątem niż w Vaporfly 3.

Doctors of Running poczuli, jak bieg budzi się wraz z tempem i robi się płaski w spokojnym tempie, a testerzy Believe in the Run znaleźli sprężystość i iskrę po dwóch spokojniejszych wersjach.

Do jakich biegów jest

BiegDopasowanieDlaczegoŹródło
Zawody na półmaratonStworzony do tegoTam, gdzie według większości recenzentów robi najlepszą robotę.RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run, The Run Testers
TempoStworzony do tegoRunRepeat daje tempu 91, a Believe in the Run używał go na szybsze treningi.RunRepeat, Believe in the Run
InterwałyStworzony do tegoLekki i dynamiczny przy szybkości; RTINGS ocenia starty na 5 i 10 km na 8,5 na 10.RTINGS, Believe in the Run
Zawody na maratonDa radęW porządku dla lekkich, efektywnych biegaczy; RTINGS daje mu 7,2 i uznaje go za twardy po półmaratonie.RunRepeat, RTINGS, The Run Testers
Długie wybieganiaDa radęTester Believe in the Run przebiegł w nim 20 mil (32 km), ale RTINGS daje długim biegom tylko 6,4.RTINGS, Believe in the Run
Spokojne biegiNie do tegoDoctors of Running uznali go za rozczarowującego w spokojnym tempie, a RTINGS daje treningowi na co dzień 5,7.Doctors of Running, RTINGS
Biegi regeneracyjneNie do tegoZbyt twardy i niestabilny dla zmęczonych nóg.Doctors of Running, RTINGS

Źródło: RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run, The Run Testers, RTINGS

Co mówią testy

Opublikowane recenzje zgadzają się, że Vaporfly 4 to bardzo lekki, dynamiczny but startowy, najlepszy do półmaratonu, z małą stabilnością. Różnią się w ocenie, czy jest twardszy czy bardziej miękki niż Vaporfly 3, rozmiaru i trwałości podeszwy.

TestRodzajNasza interpretacjaW jednym zdaniuŹródło
RunRepeatLaboratoriumPozytywnaRunRepeat ocenia go na 93 na 100: mądra aktualizacja, a nie wynalezienie na nowo, najlepsza na zawody do 21 km.
Doctors of RunningRecenzjaMieszanaObaj testerzy Doctors of Running dają ogółem B plus: szybki na 5 km do półmaratonu, twardy w spokojnym tempie, z wątpliwościami co do trwałości.
RTINGSLaboratoriumMieszanaRTINGS widzi jeden z najlżejszych superbutów, hamowany ograniczoną amortyzacją i stabilnością po półmaratonie.
Believe in the RunRecenzjaPozytywnaBelieve in the Run stawia go w klasie A; dwóch z trzech testerów go poleca, trzeci nie mógł żyć z dopasowaniem pięty.
The Run TestersRecenzjaPozytywnaThe Run Testers uznają go za lekki i dynamiczny, najlepszy na krótszych zawodach, z mniejszym ciosem niż najlepsze buty startowe.
Tabela 1 · Konsensus opublikowanych testów. „Nasza interpretacja” streszcza własny wniosek każdego testu, naszymi słowami. Żadne oceny nie są przeliczane ani wymyślane. Dostęp: 13 paź 2026.

Zgadzają się

  • Najlepszy do półmaratonuRunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run i The Run Testers umieszczają go na krótszych zawodach, a maraton to dla wielu biegaczy wyzwanie.
  • Niezwykle lekkiRunRepeat zważył 166 g, a RTINGS 160,5 g, i Doctors of Running nazywają go najlżejszym dotąd Vaporfly.
  • Pięta może się ześlizgiwaćDoctors of Running, Believe in the Run i The Run Testers zgłaszają pewne ześlizgiwanie pięty; jeden tester Believe in the Run nigdy nie sprawił, by pięta została na miejscu.
  • Niewiele stabilnościRunRepeat daje stabilności 59, RTINGS 5,7 na 10, a testerzy Believe in the Run i Doctors of Running nazywają go niestabilnym lub najmniej stabilnym Vaporfly.

Rozchodzą się

  • Twardszy czy bardziej miękki niż Vaporfly 3?Doctors of Running i The Run Testers uznają go za wyraźnie twardszego, a RunRepeat zmierzył nieco twardszą piankę. RTINGS uznaje międzypodeszwę za nieco bardziej miękką i amortyzowaną, z twardszą piętą.
  • Zgodny z rozmiarem czy krótki?Głosowanie czytelników RunRepeat, The Run Testers i tester Believe in the Run mówią, że zgodny z rozmiarem. RTINGS uznaje go za lekko krótki, a Doctors of Running sugerują pół rozmiaru większy dla większej ilości miejsca na palce.
  • Jak trwała jest podeszwa?Doctors of Running mieli boczną gumę przodostopia prawie przetartą po 40 milach (64 km). The Run Testers uznali ją za twardszą niż w Vaporfly 3, a RunRepeat ocenił przód buta na 4 na 5 wobec 1 na 5 w Vaporfly 3.
Przeczytaj pełne stanowiska, punkt po punkcie

Najlepszy do półmaratonu. RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run i The Run Testers umieszczają go na krótszych zawodach, a maraton to dla wielu biegaczy wyzwanie. (RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, The Run Testers)

Niezwykle lekki. RunRepeat zważył 166 g, a RTINGS 160,5 g, i Doctors of Running nazywają go najlżejszym dotąd Vaporfly. (RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS)

Pięta może się ześlizgiwać. Doctors of Running, Believe in the Run i The Run Testers zgłaszają pewne ześlizgiwanie pięty; jeden tester Believe in the Run nigdy nie sprawił, by pięta została na miejscu. (Doctors of Running, Believe in the Run, The Run Testers)

Niewiele stabilności. RunRepeat daje stabilności 59, RTINGS 5,7 na 10, a testerzy Believe in the Run i Doctors of Running nazywają go niestabilnym lub najmniej stabilnym Vaporfly. (RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run)

Twardszy czy bardziej miękki niż Vaporfly 3?. Doctors of Running i The Run Testers uznają go za wyraźnie twardszego, a RunRepeat zmierzył nieco twardszą piankę. RTINGS uznaje międzypodeszwę za nieco bardziej miękką i amortyzowaną, z twardszą piętą. (RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, The Run Testers)

Zgodny z rozmiarem czy krótki?. Głosowanie czytelników RunRepeat, The Run Testers i tester Believe in the Run mówią, że zgodny z rozmiarem. RTINGS uznaje go za lekko krótki, a Doctors of Running sugerują pół rozmiaru większy dla większej ilości miejsca na palce. (RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, The Run Testers)

Jak trwała jest podeszwa?. Doctors of Running mieli boczną gumę przodostopia prawie przetartą po 40 milach (64 km). The Run Testers uznali ją za twardszą niż w Vaporfly 3, a RunRepeat ocenił przód buta na 4 na 5 wobec 1 na 5 w Vaporfly 3. (RunRepeat, Doctors of Running, The Run Testers)

Jak jest zbudowany

Odarty but startowy: pełna międzypodeszwa ZoomX wydrążona dla oszczędności wagi, płytka karbonowa Flyplate pod bardziej stromym kątem, cienka cholewka z siatki inżynieryjnej i ciągła gumowa podeszwa.

Pełny ZoomX wydrążony dla oszczędności wagi, bardziej stroma płytka karbonowa Flyplate, cienka cholewka z siatki inżynieryjnej, wyjmowana wkładka i ciągła gumowa podeszwa.

36301234567
#CzęśćPomiar
1CholewkaSiatka inżynieryjnaPrzewiewność 4 / 5
2Język2,5 mm
3ZapiętekSztywność 2 / 5
4MiędzypodeszwaZoomXTwardość 34,7 AC
5PłytkaFlyplateSiła zginania 18 N
6Wkładka2,9 mm
7Podeszwa zewnętrzna2,3 mm

Rys. 3 · Profil z boku. Wysokości podeszwy w skali (podane: pięta 36 mm, przodostopie 30 mm; zmierzone: podeszwa zewnętrzna 2,3 mm); podział między dwiema pianami nie jest mierzony i narysowano go w połowie wysokości. Linia przerywana: wkładka, ukryta. Źródła: Running Warehouse, RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run, Nike, RTINGS, The Run Testers.

  1. Cholewka. Lekka, rozciągliwa siatka inżynieryjna z minimalnym szyciem, zastępująca Flyknit z Vaporfly 3. RunRepeat ocenia przewiewność na 4 na 5, a Doctors of Running uważają, że niektórzy biegacze mogliby biegać bez skarpet.

  2. Język. Cienki, wyściełany język bez mieszka, 2,5 mm, trzymany pętlą na sznurówkę. RunRepeat widzi w nim naprawę problemu z językiem w Vaporfly 3, choć Doctors of Running poczuli, jak przesuwa się na szybkich zakrętach.

  3. Zapiętek. Grubo wyściełany kołnierz nad łagodnym zapiętkiem, 2 na 5 w teście sztywności RunRepeat. Kilku testerów zgłasza tu ześlizgiwanie pięty, a jeden tester Doctors of Running uznał piętkę za ostrą.

  4. Międzypodeszwa. Pełny ZoomX na całej długości, przycięty tam, gdzie Nike uznało, że pianki nie trzeba. RunRepeat zmierzył 34,7 AC, nieco twardziej niż w Vaporfly 3, i znalazł tę samą piankę na bazie Pebax co we wcześniejszych wersjach.

  5. Płytka. Płytka karbonowa na całej długości z bardziej stromym kątem do odbicia, według Nike. RTINGS stwierdził, że jest ustawiona bliżej tyłu niż w Vaporfly 3, a RunRepeat zmierzył 18 N w teście zginania, wobec średniej 15,5 N.

  6. Wkładka. Teraz wyjmowana i perforowana, 2,9 mm wobec średniej 4,4 mm, co RunRepeat liczy jako zaletę dla biegaczy z wkładkami ortopedycznymi.

  7. Podeszwa zewnętrzna. Zmiękczona guma we wzorze wafla, teraz ciągła zamiast wycięć z Vaporfly 3. RunRepeat zmierzył 2,3 mm w pięcie i 0,45 przyczepności wobec średniej 0,53. Doctors of Running znaleźli małe kamyki zaklinowane w centralnym rowku przy każdym biegu.

Czytaj dalej

Odarty but startowy: pełna międzypodeszwa ZoomX wydrążona dla oszczędności wagi, płytka karbonowa Flyplate pod bardziej stromym kątem, cienka cholewka z siatki inżynieryjnej i ciągła gumowa podeszwa.

1. Cholewka. Lekka, rozciągliwa siatka inżynieryjna z minimalnym szyciem, zastępująca Flyknit z Vaporfly 3. RunRepeat ocenia przewiewność na 4 na 5, a Doctors of Running uważają, że niektórzy biegacze mogliby biegać bez skarpet.

2. Język. Cienki, wyściełany język bez mieszka, 2,5 mm, trzymany pętlą na sznurówkę. RunRepeat widzi w nim naprawę problemu z językiem w Vaporfly 3, choć Doctors of Running poczuli, jak przesuwa się na szybkich zakrętach.

3. Zapiętek. Grubo wyściełany kołnierz nad łagodnym zapiętkiem, 2 na 5 w teście sztywności RunRepeat. Kilku testerów zgłasza tu ześlizgiwanie pięty, a jeden tester Doctors of Running uznał piętkę za ostrą.

4. Międzypodeszwa. Pełny ZoomX na całej długości, przycięty tam, gdzie Nike uznało, że pianki nie trzeba. RunRepeat zmierzył 34,7 AC, nieco twardziej niż w Vaporfly 3, i znalazł tę samą piankę na bazie Pebax co we wcześniejszych wersjach.

5. Płytka. Płytka karbonowa na całej długości z bardziej stromym kątem do odbicia, według Nike. RTINGS stwierdził, że jest ustawiona bliżej tyłu niż w Vaporfly 3, a RunRepeat zmierzył 18 N w teście zginania, wobec średniej 15,5 N.

6. Wkładka. Teraz wyjmowana i perforowana, 2,9 mm wobec średniej 4,4 mm, co RunRepeat liczy jako zaletę dla biegaczy z wkładkami ortopedycznymi.

7. Podeszwa zewnętrzna. Zmiękczona guma we wzorze wafla, teraz ciągła zamiast wycięć z Vaporfly 3. RunRepeat zmierzył 2,3 mm w pięcie i 0,45 przyczepności wobec średniej 0,53. Doctors of Running znaleźli małe kamyki zaklinowane w centralnym rowku przy każdym biegu.

Trwałość. Raporty się różnią. Doctors of Running zobaczyli odsłoniętą piankę ścierającą się i boczną gumę przodostopia prawie przetartą po 40 milach (64 km), a jeden tester spodziewa się mniej niż 100 mil (160 km) od podeszwy. The Run Testers uznali ją za twardszą niż w Vaporfly 3, a RunRepeat ocenił przód buta na 4 na 5 wobec 1 na 5 w Vaporfly 3, wskazując jednocześnie zużycie pięty w teście ścierania.

Trwałość. Raporty się różnią. Doctors of Running zobaczyli odsłoniętą piankę ścierającą się i boczną gumę przodostopia prawie przetartą po 40 milach (64 km), a jeden tester spodziewa się mniej niż 100 mil (160 km) od podeszwy. The Run Testers uznali ją za twardszą niż w Vaporfly 3, a RunRepeat ocenił przód buta na 4 na 5 wobec 1 na 5 w Vaporfly 3, wskazując jednocześnie zużycie pięty w teście ścierania.

Parametry, podane i zmierzone

Każda liczba ma swoje źródło.

Drop, mm

Nike6
RunRepeat8,6
RTINGS8,8

Stack pięty, mm

Running Warehouse36
Fleet Feet35
RunRepeat34,1
RTINGS35,1

Stack przodostopia, mm

Running Warehouse30
Fleet Feet29
RunRepeat25,5

Waga (męskie), g

Nike190
Running Warehouse167
RunRepeat166
RTINGS160,5
ParametrPodaneZmierzone
Drop
  • 6 mm Nike
  • 8,6 mm RunRepeat
  • 8,8 mm RTINGS
Stack pięty
  • 36 mm Running Warehouse
  • 35 mm Fleet Feet
  • 34,1 mm RunRepeat
  • 35,1 mm RTINGS
Stack przodostopia
  • 30 mm Running Warehouse
  • 29 mm Fleet Feet
  • 25,5 mm RunRepeat
Waga, męski US 9 (Running Warehouse, Doctors of Running)
  • 167 g Doctors of Running
  • 190 g Nike
  • 166 g RunRepeat
  • 160,5 g RTINGS
Wsparcie
  • Neutralne Running Warehouse
–
Płytka
  • Karbonowa Nike
–
Nawierzchnia
  • Asfalt Nike
–

Rys. 4 · Podane a zmierzone. Słupki zaczynają się od zera. Źródła: Nike, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse, Fleet Feet.

Pomiary laboratoryjne

ParametrZmierzone
Twardość międzypodeszwy
  • 34,7 AC RunRepeat
Zwrot energii (przodostopie)
  • 74,5 % RunRepeat
Sztywność skrętna
  • 4 / 5 RunRepeat
Sztywność zapiętka
  • 2 / 5 RunRepeat
Siła zginania
  • 18 N RunRepeat
Szerokość przodu buta
  • 73,2 mm RunRepeat
ParametrZmierzone
Wysokość przodu buta
  • 27,3 mm RunRepeat
Współczynnik przyczepności
  • 0,45 RunRepeat
Przewiewność
  • 4 / 5 RunRepeat
Grubość podeszwy zewnętrznej (pięta)
  • 2,3 mm RunRepeat
Grubość wkładki
  • 2,9 mm RunRepeat
Grubość języka
  • 2,5 mm RunRepeat

Rozmiar i dopasowanie

Długość wypada od zgodnej do lekko krótkiej; jeśli jesteś pomiędzy rozmiarami albo chcesz miejsca na palce, weź pół rozmiaru większy.

Długość

Opinie rozbieżne

Szerokości

standardowy

Miejsce na palce

Przeciętna szerokość, zwężony kształt. RunRepeat zmierzył przód buta 73,2 mm, dokładnie jego średnia, ale Doctors of Running znaleźli mniej miejsca na palce niż w Vaporfly 3 i zwężone przodostopie, które otarło palce jednego testera. RTINGS natomiast uznał go za nieco przestronniejszego niż Vaporfly 3.

RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS

Pełne uwagi testerów o rozmiarze

Głosowanie czytelników RunRepeat mówi, że zgodny z rozmiarem, a The Run Testers i tester Believe in the Run się zgadzają. RTINGS uznaje go za lekko krótki i sugeruje większy rozmiar, gdy wahasz się między dwoma, a Doctors of Running sugerują pół rozmiaru większy dla większej ilości miejsca, po tym jak jeden tester go potrzebował.

Dopasowanie jest ciasne i o małej objętości, najlepsze dla stóp normalnych do wąskich według Doctors of Running. The Run Testers uznali je także za lekko wąskie. Pięta to wspólna skarga: kilku testerów potrzebowało dodatkowego sznurowania, by powstrzymać ześlizgiwanie.

Running Warehouse i Fleet Feet mają tylko szerokość D, a RTINGS nie zgłasza wersji szerokiej.

RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, The Run Testers, Running Warehouse, Fleet Feet

Kontra Vaporfly 3

Odchudzenie, a nie wynalezienie na nowo: mniej wagi, mniej wysokości, mniejszy drop i naprawiony język, z twardszym odczuciem dla większości testerów.

Zostań przy Vaporfly 3, jeśli lubiłeś jego bardziej miękki, wyższy bieg albo potrzebujesz trochę więcej stabilności: tester Doctors of Running uznał Vaporfly 3 za najstabilniejszy Vaporfly, a tester Believe in the Run, który go kochał, uznał, że Vaporfly 4 słabo leży. RTINGS uznaje też Vaporfly 3 za bardziej dynamicznego i agresywnego.

Historia wersji: Vaporfly 3 do Vaporfly 4

Lżejszy. Około 13 procent lżejszy niż Vaporfly 3 w laboratorium RunRepeat i prawie 30 g lżejszy u RTINGS, głównie dzięki wydrążonej międzypodeszwie i lżejszemu językowi. (RunRepeat, RTINGS)

Niższy stack i drop. Doctors of Running podają piętę niższą o 2 mm i podany drop zmniejszony z 8 mm do 6 mm. RunRepeat zmierzył 8,6 mm wobec 11,1 mm w Vaporfly 3. (RunRepeat, Doctors of Running)

Nowa cholewka, język i wkładka. Siatka inżynieryjna zastępuje Flyknit i wraca standardowe sznurowanie, według Believe in the Run. RunRepeat znalazł przeprojektowany język, który naprawia problem z Vaporfly 3, oraz wkładkę, która jest teraz wyjmowana. (RunRepeat, Believe in the Run)

Bardziej stroma płytka, ciągła podeszwa. Nike ustawiło Flyplate pod bardziej stromym kątem, a RunRepeat znalazł ciągłą gumę tam, gdzie Vaporfly 3 miał wycięcia. (RunRepeat, Nike)

Porównanie alternatyw

Każda poprawia jedną rzecz, której Vaporfly 4 nie robi.

Nike Vaporfly 4Nike Alphafly 3Hoka Rocket X 3Nike Streakfly 2Fila Kr7 Pro Speed Tech
Wybierz ją dlaTa stronaStabilniejszyWięcej amortyzacjiMniej amortyzacjiTakie samo wsparcie
Drop6 mm8 mm7 mm4 mm6 mm
Stack pięty36 mm40 mm40 mm26 mm–
Waga167 g218 g210 g128 g160 g
WsparcieNeutralneNeutralneNeutralneNeutralneNeutralne
Tabela 2 · Dane podane przez producentów. Źródło: katalog Strideprint (cat).

Pytania biegaczy

Czy Nike Vaporfly 4 jest zgodny z rozmiarem?

W większości, z zastrzeżeniem co do długości. Głosowanie czytelników RunRepeat, The Run Testers i tester Believe in the Run uznali go za zgodny z rozmiarem, podczas gdy RTINGS uznaje go za lekko krótki. Doctors of Running sugerują pół rozmiaru większy dla większej ilości miejsca na palce. Dopasowanie jest ciasne i najlepsze dla stóp normalnych do wąskich.

Czy Vaporfly 4 nadaje się na maraton?

Dla lekkich, efektywnych biegaczy tak; dla większości innych to wyzwanie. RTINGS daje startom w maratonie i półmaratonie 7,2 wobec 8,5 za 5 i 10 km i uznaje go za twardy po półmaratonie. RunRepeat nazywa go mniej idealnym na maraton, podczas gdy tester Believe in the Run był zadowolony na biegu 20 mil (32 km).

Vaporfly 4 czy Alphafly 3?

RTINGS poleca Alphafly 3 na maraton, z większą stabilnością i ochroną na długich dystansach, a Vaporfly 4 na 5 km do półmaratonu, gdzie liczy się jego mniejsza waga. Doctors of Running robią ten sam podział: Alphafly na półmaraton i maraton, Vaporfly na krótsze zawody albo dla biegaczy elitarnych.

Jaki jest drop Vaporfly 4?

Nike podaje drop 6 mm dla Vaporfly 4, zmniejszony z 8 mm w Vaporfly 3. Oba laboratoria zmierzyły więcej: 8,6 mm u RunRepeat i 8,8 mm u RTINGS. Pięta jest też niższa: 36 mm w naszym katalogu, a 132 ze 183 neutralnych butów szosowych w naszym katalogu podaje wyższą piętę.

Ile waży Vaporfly 4?

Nike Vaporfly 4 waży około 167 g w męskim US 9 według Running Warehouse i Doctors of Running; RunRepeat zważył 166 g, a RTINGS 160,5 g. Tylko 6 ze 150 neutralnych butów szosowych zważonych w męskim US 9 w naszym katalogu jest lżejszych. Nike podaje 190 g dla męskiego US 10.

Jak długo wytrzymuje Vaporfly 4?

Opinie są różne. Doctors of Running zobaczyli boczną gumę przodostopia prawie przetartą po 40 milach (64 km), a jeden tester spodziewa się mniej niż 100 mil (160 km) od podeszwy. The Run Testers uznali go za trwalszego niż Vaporfly 3. Zostaw go na zawody i kluczowe treningi, żeby wytrzymał.

Czy Vaporfly 4 nadaje się dla cięższych biegaczy?

To nie naturalny wybór. RunRepeat ostrzega, że cięższym biegaczom amortyzacja może wydać się ograniczona, a RTINGS ocenia jego stabilność na 5,7 na 10 przy bardzo wąskiej platformie. RunRepeat kieruje biegaczy, którzy chcą większego stacku, do Alphafly 3.

Źródła

  1. RunRepeat, Nike Vaporfly 4 lab review (Carlos Sánchez, updated February 2026). Dostęp: 13 paź 2026.
  2. Doctors of Running, Nike Vaporfly 4 Review (Matt Klein, April 2025). Dostęp: 13 paź 2026.
  3. RTINGS, Nike Vaporfly 4 review (updated September 2026). Dostęp: 13 paź 2026.
  4. Believe in the Run, Nike Vaporfly 4 Review (May 2025). Dostęp: 13 paź 2026.
  5. The Run Testers, Nike Vaporfly 4 Review. Dostęp: 13 paź 2026.
  6. Running Warehouse, Nike Vaporfly 4 Men’s Shoes. Dostęp: 13 paź 2026.
  7. Fleet Feet, Men’s Nike Vaporfly 4. Dostęp: 13 paź 2026.
  8. Nike, Nike Vaporfly 4 Men’s Road Racing Shoes. Dostęp: 13 paź 2026.
  9. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Dostęp: 13 paź 2026.
  10. cat: katalog Strideprint, 395 butów

Jak recenzujemy. Czytamy opublikowane testy, strony marek i sklepów oraz pomiary laboratoryjne, porównujemy liczby i pokazujemy, gdzie się rozchodzą. Sami tego buta nie testowaliśmy. Ostatnia aktualizacja: 13 października 2026.

Czy to twoja para?Zacznij swój fitting