
Mizuno Wave Inspire 22 test
Mizunos mångåriga stödsko får ett mjukare kvävgasinfuserat skum, mer dämpning under framfoten och en lägre drop, samtidigt som den behåller Wave-plattan som stadgar bakfoten.
- Drop
- 10 mm
- Stackhöjd häl
- 38,5 mm
- Framfot
- 28,5 mm
- Vikt
- 281 g
- Stöd
- Stabilitet
- Platta
- Annan
Vår bedömning
Stadig, slitstark, aldrig spännande.
Wave Inspire 22 är en stabil vardagssko som styr med en platta och en bred häl i stället för en hård stödkil, nu på mjukare Enerzy NXT-skum och en angiven drop på 10 mm. Den passar löpare med en mild inåtrullning, hälisättare inkluderade, som springer jämna, lugna kilometer och värdesätter hållbarhet framför studs.
Styrkor
- Mycket stadig bakfot i båda labbtesterna
- Yttersulan slets knappt i RunRepeats nötningstest
- Mjukare Enerzy NXT-skum och mer dämpning i framfoten än 21
- Följer storleken i längd för de flesta testare
- Första Inspire under 10 oz (283 g), enligt Doctors of Running
Svagheter
- Låg energiretur i båda labben
- Hällglapp för testaren hos Doctors of Running
- Styrningen bedöms som mild: inte byggd för en markant inåtrullning
- Låg tåbox för högre tår, enligt RTINGS
Vem den passar
- Din fot rullar in lite
- Du sätter i med hälen
- Du vill ha ett par för många jämna kilometer
- Tidigare Inspire kändes för branta
Vem som bör välja något annat
- Din fot rullar in mycket
- Du vill ha kvickhet för snabbare pass
- Din häl är smal eller glider lätt
Skoprofil
Var Wave Inspire 22 hamnar bland de 395 skorna i vår katalog, och vad som har ändrats sedan Wave Inspire 21.
| Axel | Wave Inspire 22 | Wave Inspire 21 | Förändring |
|---|---|---|---|
| Dämpning | 51 | 43 | +8 |
| Lätthet | 31 | 20 | +11 |
| Stabilitet | 85 | 85 | = |
| Drop | 84 | 98 | −14 |
| Respons | 20 | 6 | +14 |
Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).
Var den hamnar i katalogen
Vikt281 g, tyngre än 69 % av skorna
Drop10 mm, högre än 84 % av skorna
Stackhöjd häl38,5 mm, högre än 51 % av skorna
Stackhöjd framfot28,5 mm, lägre än 71 % av skorna
Så känns den
Skrivet utifrån 5 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.
Mjukare än förut, fortfarande inte plyschig. Mjukare Enerzy NXT-skum, mätt till 30,8 AC av RunRepeat; plyschigt för en del testare, fast för RTINGS och Doctors of Running.
Styrning från en platta, inte en stödkil. En Wave-platta och en bred häl stadgar bakfoten; labben bedömer den som mycket stabil, men själva styrningen är mild.
Mjuk nog, aldrig fjädrande. Energiretur nära 53 procent i RunRepeats labb, långt under genomsnittet; en flexibel framfot håller den mjuk, inte snabb.
Mjukare än förut, fortfarande inte plyschig. Mellansulan går nu längs hela skon i kvävgasinfuserat Enerzy NXT, med ett extra lager i hälen. RunRepeat mätte skummet till 30,8 AC, mjukare än deras genomsnitt på 35,5, och fann mycket bättre stötdämpning under framfoten än på Inspire 21.
Känslan varierar med testaren. Find My Footwear och The Running Well Store beskriver en märkbart mjukare, plyschig landning. RTINGS kallar plattformen fast och tycker att dämpningen i framfoten plattas ut under tyngre eller snabbare belastning, och Doctors of Running behövde en inkörning på flera miles.
Styrning från en platta, inte en stödkil. Stabiliteten kommer från Wave-plattan under bakfoten och mellanfoten och en bred häl, 96,2 mm bred i RunRepeats mätning. RTINGS beskriver ett plastförstärkt stöd som löper från bakfoten till mellanfoten och ger stabiliteten 8,7 av 10.
Plattan styr nu snarare än blockerar, vilket Find My Footwear och The Running Well Store välkomnar. Baksidan, för RunRepeat och Doctors of Running, är att stödet förblir milt: bra för en lätt inåtrullning, under vad en markant kan behöva.
Mjuk nog, aldrig fjädrande. RunRepeat mätte energiretur på 52,7 procent i hälen och 52,8 procent i framfoten, långt under genomsnittet, och RTINGS ger den 3,7 av 10. Rockern i framfoten stiger nu cirka 1 cm högre, enligt RunRepeat, men RTINGS fann att den ger lite rullning.
Framfoten förblir ganska flexibel: 13,2 N i RunRepeats böjtest, mot ett genomsnitt på 15,5 N. Doctors of Running kände att skon blev livligare efter några pass, men aldrig snabb.
Läs mer
Mjukare än förut, fortfarande inte plyschig. Mellansulan går nu längs hela skon i kvävgasinfuserat Enerzy NXT, med ett extra lager i hälen. RunRepeat mätte skummet till 30,8 AC, mjukare än deras genomsnitt på 35,5, och fann mycket bättre stötdämpning under framfoten än på Inspire 21.
Känslan varierar med testaren. Find My Footwear och The Running Well Store beskriver en märkbart mjukare, plyschig landning. RTINGS kallar plattformen fast och tycker att dämpningen i framfoten plattas ut under tyngre eller snabbare belastning, och Doctors of Running behövde en inkörning på flera miles.
Styrning från en platta, inte en stödkil. Stabiliteten kommer från Wave-plattan under bakfoten och mellanfoten och en bred häl, 96,2 mm bred i RunRepeats mätning. RTINGS beskriver ett plastförstärkt stöd som löper från bakfoten till mellanfoten och ger stabiliteten 8,7 av 10.
Plattan styr nu snarare än blockerar, vilket Find My Footwear och The Running Well Store välkomnar. Baksidan, för RunRepeat och Doctors of Running, är att stödet förblir milt: bra för en lätt inåtrullning, under vad en markant kan behöva.
Mjuk nog, aldrig fjädrande. RunRepeat mätte energiretur på 52,7 procent i hälen och 52,8 procent i framfoten, långt under genomsnittet, och RTINGS ger den 3,7 av 10. Rockern i framfoten stiger nu cirka 1 cm högre, enligt RunRepeat, men RTINGS fann att den ger lite rullning.
Framfoten förblir ganska flexibel: 13,2 N i RunRepeats böjtest, mot ett genomsnitt på 15,5 N. Doctors of Running kände att skon blev livligare efter några pass, men aldrig snabb.
Vilka pass den passar för
| Pass | Passar | Varför | Källa |
|---|---|---|---|
| Lugna pass | Gjord för det | Dess hemmatempo. RTINGS ger vardagsträning sitt bästa betyg, 7,1 av 10. | RunRepeat, RTINGS |
| Återhämtningspass | Gjord för det | Find My Footwear och The Running Well Store riktar den båda till återhämtningsdagar. | Find My Footwear, The Running Well Store |
| Långpass | Fungerar | Stabil när tröttheten ökar, men RTINGS fann att skyddet i framfoten tunnas ut sent i långa pass. | RTINGS, Find My Footwear |
| Promenad | Fungerar | RunRepeat gillar den för långa promenader; Doctors of Running föredrar den för att stå framför att gå. | Doctors of Running, RunRepeat |
| Tävling, maraton | Fungerar | RTINGS ger den 6,4 av 10 för maraton: kontrollerad, men tung och platt. | RTINGS |
| Tempopass | Inte för det | RunRepeat ger den 55 för tempo. Behåll ett livligare par för snabbare pass. | RunRepeat |
Källa: RunRepeat, RTINGS, Find My Footwear, The Running Well Store, Doctors of Running
Vad testerna säger
Publicerade tester är överens om att Wave Inspire 22 är stabil, slitstark och har lite studs, en sko för jämna vardagskilometer. De går isär om hur mjuk den känns, om hälens passform och om hur mycket stöd den egentligen ger.
| Test | Typ | Vår tolkning | I en mening | Källa |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Recension | Blandad | Doctors of Running ger den C+ totalt: lovande nytt skum och en lättare konstruktion, hämmad av en häl som inte stannar på plats. | Läs |
| RunRepeat | Labb | Positiv | RunRepeat ger den 83 av 100: ett pålitligt, slitstarkt steg framåt för serien, även om det aldrig blir livligt. | Läs |
| RTINGS | Labb | Blandad | RTINGS ser en mycket stabil stödsko för veckokilometer, hämmad av svag energiretur och en tung konstruktion. | Läs |
| Find My Footwear | Recension | Positiv | Find My Footwear ger den 9,5 av 10: närmare en modern vardagssko med inbyggt stöd än en klassisk stabilitetssko. | Läs |
De är eniga
- Mycket stabilRunRepeat ger stabiliteten 88 och RTINGS 8,7 av 10, och Doctors of Running fann bakfoten solid.
- Lite energireturRunRepeat mätte 52,8 procent i framfoten mot ett genomsnitt på 61,4 procent, och RTINGS ger energireturen 3,7 av 10.
- Byggd för att hållaRunRepeat mätte mycket lite slitage på yttersulan, och Doctors of Running listar hög hållbarhet bland styrkorna.
- Följer storlekenRunRepeat, RTINGS och Find My Footwear fann alla längden rätt i vanlig storlek.
De går isär
- Mjuk eller fast?RunRepeat mätte skummet till 30,8 AC, mjukare än genomsnittet, och Find My Footwear och The Running Well Store beskriver plyschiga landningar. RTINGS kallar mellansulan fast, och Doctors of Running behövde flera miles innan den löstes upp.
- Hur mycket stöd?RTINGS beskriver stelt, maximalt stöd och tycker att den är stabilare än Adrenaline GTS 25. RunRepeat begränsar den till en mild inåtrullning, och Doctors of Running bedömer stabiliteten som mycket mild.
- Hälens passformDoctors of Running kunde inte hindra hälen från att glida och gav passformen C. RTINGS, RunRepeat och Find My Footwear rapporterar inget sådant problem.
Så är den byggd
Enerzy NXT-skum längs hela skon med ett extra lager i hälen, en Wave-platta under bakfoten och mellanfoten, en ovandel i återvunnet mesh och en tjock yttersula i X10-kolgummi.
Mjukare Enerzy NXT-skum över en Wave-platta, en bred häl och en yttersula i X10-kolgummi på 4,1 mm som knappt slets i RunRepeats test.
| # | Del | Mått |
|---|---|---|
| 1 | OvandelKonstruerat mesh | Andningsförmåga 3 / 5 |
| 2 | Plös | 6,0 mm |
| 3 | Häl | Styvhet 4 / 5 |
| 4 | MellansulaEnerzy NXT | Hårdhet 30,8 AC |
| 5 | PlattaMizuno Wave-platta | – |
| 6 | Innersula | 5,2 mm |
| 7 | YttersulaX10-kolgummi | 4,1 mm |
Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 38,5 mm häl, 28,5 mm framfot; uppmätt: 4,1 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: RunRepeat, Running Warehouse, Doctors of Running, Mizuno, The Running Well Store.
Ovandel. En ny ovandel i mesh, med över 90 procent återvunnet innehåll i textilen och fodren enligt Running Warehouse. RunRepeat gav andningsförmågan 3 av 5, något under genomsnittet, och en recensent hos Running Warehouse fann den varm.
Plös. Med delvis sidoinsatser på båda sidor och väl vadderad med 6,0 mm, nära RunRepeats genomsnitt på 5,8 mm.
Häl. En styv hälkappa, 4 av 5 i RunRepeats test. Doctors of Running fann kantens foder halt, en del av deras hällglappsproblem.
Mellansula. Kvävgasinfuserat Enerzy NXT går längs hela skon, med ett andra Enerzy NXT-lager och en kil i hälen, enligt Mizuno. RunRepeat mätte 30,8 AC och låg vridstyvhet, 9,1 Nm mot ett genomsnitt på 14,4 Nm.
Platta. En formad platta under valvet och bakfoten, tillverkad av en växtbaserad TPU-blandning enligt The Running Well Store. Doctors of Running tillskriver den solid stabilitet på insidan och en stel bak- och mellanfot.
Innersula. Löstagbar och tjock med 5,2 mm, mot ett genomsnitt på 4,4 mm i RunRepeats mätning.
Yttersula. Slitstarkt kolgummi täcker zonerna med hög belastning. RunRepeat mätte 4,1 mm gummi, mot ett genomsnitt på 3,1 mm, och ett greppvärde på 0,55, cirka 10 procent bättre än Inspire 21.
Läs mer
Enerzy NXT-skum längs hela skon med ett extra lager i hälen, en Wave-platta under bakfoten och mellanfoten, en ovandel i återvunnet mesh och en tjock yttersula i X10-kolgummi.
1. Ovandel. En ny ovandel i mesh, med över 90 procent återvunnet innehåll i textilen och fodren enligt Running Warehouse. RunRepeat gav andningsförmågan 3 av 5, något under genomsnittet, och en recensent hos Running Warehouse fann den varm.
2. Plös. Med delvis sidoinsatser på båda sidor och väl vadderad med 6,0 mm, nära RunRepeats genomsnitt på 5,8 mm.
3. Häl. En styv hälkappa, 4 av 5 i RunRepeats test. Doctors of Running fann kantens foder halt, en del av deras hällglappsproblem.
4. Mellansula. Kvävgasinfuserat Enerzy NXT går längs hela skon, med ett andra Enerzy NXT-lager och en kil i hälen, enligt Mizuno. RunRepeat mätte 30,8 AC och låg vridstyvhet, 9,1 Nm mot ett genomsnitt på 14,4 Nm.
5. Platta. En formad platta under valvet och bakfoten, tillverkad av en växtbaserad TPU-blandning enligt The Running Well Store. Doctors of Running tillskriver den solid stabilitet på insidan och en stel bak- och mellanfot.
6. Innersula. Löstagbar och tjock med 5,2 mm, mot ett genomsnitt på 4,4 mm i RunRepeats mätning.
7. Yttersula. Slitstarkt kolgummi täcker zonerna med hög belastning. RunRepeat mätte 4,1 mm gummi, mot ett genomsnitt på 3,1 mm, och ett greppvärde på 0,55, cirka 10 procent bättre än Inspire 21.
Hållbarhet. En konstruktion för hög körsträcka. Yttersulan förlorade bara 0,5 mm i RunRepeats nötningstest, mot ett genomsnitt på 1,1 mm, och Doctors of Running räknar med hög hållbarhet. Ovandelen är den svagare punkten: RunRepeat gav tåboxens hållbarhet 2 av 5 och stoppningen i hälen 3 av 5.
Hållbarhet. En konstruktion för hög körsträcka. Yttersulan förlorade bara 0,5 mm i RunRepeats nötningstest, mot ett genomsnitt på 1,1 mm, och Doctors of Running räknar med hög hållbarhet. Ovandelen är den svagare punkten: RunRepeat gav tåboxens hållbarhet 2 av 5 och stoppningen i hälen 3 av 5.
Specifikationer, uppgivna och uppmätta
Varje siffra har sin källa.
Drop, mm
Stackhöjd i hälen, mm
Stackhöjd i framfoten, mm
Vikt (herr), g
| Specifikation | Uppgivet | Uppmätt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stackhöjd häl |
|
|
| Stackhöjd framfot |
|
|
| Vikt, US M9 |
|
|
| Stöd |
| – |
| Platta |
| – |
| Underlag |
| – |
| Lanseringsår |
| – |
Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: Mizuno, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse.
Labbmätningar
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Mellansulans hårdhet |
|
| Energiretur (häl) |
|
| Vridstyvhet |
|
| Böjkraft |
|
| Hälkappans styvhet |
|
| Greppkoefficient |
|
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Andningsförmåga |
|
| Tåboxens bredd |
|
| Tåboxens höjd |
|
| Yttersulans tjocklek |
|
| Innersulans tjocklek |
|
| Tungans tjocklek |
|
Storlek och passform
Ta din vanliga storlek; kontrollera hälgreppet och tåhöjden före allt annat.
Längd
Normal i storleken
Bredder
standard och bred
Utrymme för tårna
Genomsnittlig bredd, omdebatterad höjd. RunRepeat mätte en tåbox på 72,7 mm, nära genomsnittet, och 27,7 mm i höjd. RTINGS bedömer tåhöjden som låg för högre tår, medan Find My Footwear fann lite mer volym än de flesta rivaler.
RunRepeat, RTINGS, Find My Footwear
Testarnas alla storleksanteckningar
RunRepeat, RTINGS och Find My Footwear fann alla att den följer storleken, och RunRepeats läsare håller med i deras storleksomröstning. RTINGS ger längd och valvbredd 10 av 10.
Hälen är den öppna frågan. Doctors of Running fann den bred och grund, med en hal kant som lät hälen lyfta, och säger att ett storleksbyte inte skulle åtgärda det. Run and Become fann passformen säker men varnar för att den kanske inte passar smala fötter.
RunRepeat och RTINGS listar en bred version vid sidan av standard, tillgänglig bara på vissa marknader; Running Warehouse visar standardbredden D på sidan vi läste.
Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Find My Footwear, Run and Become, Running Warehouse
Mot Wave Inspire 21
En mjukare Inspire med lägre drop: nytt skum, mer dämpning under framfoten och en större rocker, på samma stödidé.
| Wave Inspire 22 | Wave Inspire 21 | |
|---|---|---|
| Stöd | Stabilitet | Stabilitet |
| Drop | 10 mm | 12 mm |
| Stackhöjd häl | 38,5 mm | 38 mm |
| Framfot | 28,5 mm | 26 mm |
| Vikt | 281 g | 292 g |
Behåll Wave Inspire 21 om du gillade dess branta, fastare steg: RunRepeat mätte 12,9 mm drop på den och hänvisar fans av den geometrin tillbaka till den. Doctors of Running nämner också 21 för löpare som 22 misslyckas med vid ett passformstest.
Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).
Versionshistorik: Wave Inspire 21 till Wave Inspire 22
Droppen går från 12 till 10 mm. Mizuno sänkte den angivna droppen. RunRepeat mätte en ännu större förändring, från 12,9 mm på 21 till 7,6 mm. (RunRepeat, Mizuno)
Enerzy NXT-skum. Kvävgasinfuserat Enerzy NXT ersätter det tidigare Enerzy och känns mjukare för RunRepeat och Find My Footwear. (Doctors of Running, RunRepeat, Find My Footwear)
Mer dämpning i framfoten. RunRepeat mätte 29,0 mm under framfoten mot 25,1 mm på 21, med stötdämpning upp från 99 till 115 SA, och en rocker i framfoten som är cirka 1 cm högre. (RunRepeat)
Något lättare, bättre grepp. Doctors of Running noterar den första Inspire under 10 oz (283 g), och RunRepeat fann den cirka 2 procent lättare än 21, och cirka 10 procent greppstarkare. Med 281 g för herrstorlek US 9 är den nummer 20 lättast av de 41 stabilitetsskorna för landsväg som vägts i den storleken i vår katalog. (Doctors of Running, RunRepeat, Strideprint)
Alternativen jämförda
Varje alternativ gör en sak som Wave Inspire 22 inte gör.
Mizuno Wave Inspire 22 | Mizuno Wave Horizon 9 | Saucony Hurricane 26 | Brooks Adrenaline GTS 25 | Mizuno Wave Inspire 21 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Välj den för | Den här sidan | Stabilare | Lättare | Högre drop | Fastare |
| Drop | 10 mm | 8 mm | 6 mm | 10 mm | 12 mm |
| Stackhöjd häl | 38,5 mm | 42 mm | 41 mm | 37 mm | 38 mm |
| Vikt | 281 g | 309 g | 262 g | 301 g | 292 g |
| Stöd | Stabilitet | Stabilitet | Stabilitet | Stabilitet | Stabilitet |
Frågor löpare ställer
Följer Mizuno Wave Inspire 22 storleken?
Ja, i längd. RunRepeat, RTINGS och Find My Footwear fann alla den vanliga storleken rätt. Kontrollera hälen: Doctors of Running fann den bred och grund, med en hal kant som lät hälen glida, och ett storleksbyte åtgärdade det inte. Löpare med smala hälar bör prova den först.
Wave Inspire 21 eller 22: vilken ska jag välja?
Välj Wave Inspire 22 för mjukare Enerzy NXT-skum, mer dämpning i framfoten och en angiven drop på 10 mm i stället för 12 mm. Behåll Wave Inspire 21 om du gillade ett brantare, fastare steg: RunRepeat mätte 12,9 mm drop på den, mot 7,6 mm på 22.
Är Wave Inspire 22 bra för plattfot eller överpronation?
Wave Inspire 22 är en stödsko för löpare vars fot rullar inåt, och testarna placerar den bäst för en mild rullning. RunRepeat begränsar den till mild pronation och Doctors of Running bedömer stabiliteten som mycket mild. Plattfot betyder inte alltid överpronation, så kontrollera först hur din fot rör sig. En sko styr; den är ingen behandling.
Finns Wave Inspire 22 i bred modell?
Ja, på vissa marknader. RunRepeat och RTINGS listar en bred version vid sidan av standard, och RTINGS föreslår den för fötter med hög volym eftersom tåboxen är låg. Running Warehouse visade bara standardbredden D på sidan vi läste, så tillgången beror på land och återförsäljare.
Kan man springa maraton i Wave Inspire 22?
Det går, men det är inte dess styrka. RTINGS ger den 6,4 av 10 för tävling på maraton: stabiliteten håller när du blir trött, men skon är tung, ger lite energi tillbaka och skyddet i framfoten tunnas ut sent i långa pass. Den är mer rimlig som träningssko under uppbyggnaden.
Är Wave Inspire 22 bra för att gå eller stå hela dagen?
För att stå, ja; för att gå går åsikterna isär. RunRepeat listar långa promenader bland styrkorna och The Running Well Store riktar den till människor som står på fötterna hela dagen. Doctors of Running bedömer den som bra för att stå men inte för att gå, delvis på grund av hälens passform och en stel bakfot.
Källor
- Doctors of Running, Mizuno Wave Inspire 22: Quick Evaluation (Bach Pham, January 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- RunRepeat, Mizuno Wave Inspire 22 lab review (Carlos Sánchez, April 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- RTINGS, Mizuno Wave Inspire 22 review (July 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- Find My Footwear, Mizuno Wave Inspire 22 review (Paul Freary, updated September 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- The Running Well Store, Mizuno Wave Inspire 22 review (Joey Holley, December 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
- Run and Become, Mizuno Wave Inspire 22 review. Hämtad 13 okt. 2026.
- Running Warehouse, Mizuno Wave Inspire 22 Men’s Shoes. Hämtad 13 okt. 2026.
- Mizuno, Wave Inspire 22 (Mizuno Europe). Hämtad 13 okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Hämtad 13 okt. 2026.
- cat: Strideprints katalog, 395 skor
Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 13 oktober 2026.



