1. Skor
  2. On
  3. Cloudboom Strike 2
On Cloudboom Strike 2, sidovy

On Cloudboom Strike 2 test

Ons maratonsko med kolfiberplatta, ombyggd kring ett lättare Helion HF-skum och nya CloudTec Sphere-kanaler i stället för de klassiska öppna kuddarna.

Drop
5 mm
Stackhöjd häl
40 mm
Framfot
35 mm
Vikt
191 g
Stöd
Neutral
Platta
Kolfiber
Är det ditt par? Starta din fitting

US M9, enligt uppgift. Uppdaterad 13 okt. 2026 · 11 källor

Vår bedömning

Lugn, stadig fart för den långa sträckan.

Cloudboom Strike 2 kombinerar ett studsigt PEBA-baserat skum och en styv Speedboard i kolfiber med en bred framfot som testarna finner ovanligt stadig för en supersko. Den passar löpare på halv- och helmaraton som landar på mellanfoten eller framfoten och vill ha kontroll mer än ett aggressivt tryck, medan hälisättare och löpare på 5 km har bättre val.

Styrkor

  • Ovanligt stabil för en tävlingssko med kolfiber, tack vare en bred framfotsplattform
  • Stark energiretur och dämpning för långa distanser i RTINGS labb
  • Lätt: 191 g i herrstorlek US 9 enligt märkets uppgift
  • Följer storleken för nästan alla testare
  • Gummi nästan längs hela skon som höll bra över 72 km hård löpning

Svagheter

  • Smal, mjuk häl som RTINGS bedömer som dålig för hälisättare
  • Mindre kvick än de snabbaste superskorna i tempo för 5 km och 10 km
  • Styv hälkappa utan stoppning som tryckte mot en testares hälsena
  • Ingen bred version listad

Vem den passar

  • Du landar på mellanfoten eller framfoten
  • Du tävlar på halv- eller helmaraton
  • Superskor brukar kännas vingliga för dig
  • Du vill ha en sko med kolfiber för både pass och tävlingsdag

Vem som bör välja något annat

  • Du landar hårt på hälen
  • Du vill ha den mest aggressiva tävlingsskon för 5 km och 10 km
  • Din hälsena är känslig vid hälflikens kant

Skoprofil

Var Cloudboom Strike 2 hamnar bland de 395 skorna i vår katalog, och vad som har ändrats sedan Cloudboom Strike.

50100DämpningLätthetStabilitetDropRespons
AxelCloudboom Strike 2Cloudboom StrikeFörändring
Dämpning6483−19
Lätthet9488+6
Stabilitet3030=
Drop96+3
Respons60100−40

Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).

Var den hamnar i katalogen

Vikt191 g, lättare än 93 % av skorna

Drop5 mm, lägre än 80 % av skorna

Stackhöjd häl40 mm, högre än 64 % av skorna

Stackhöjd framfot35 mm, högre än 79 % av skorna

Fig. 2 · Fördelning av uppgivna siffror i katalogen. Stapelns höjd visar antalet skor i varje intervall. Vikt: 300 skor, snitt 257,2 g. Drop: 306 skor, snitt 7,1 mm. Stackhöjd häl: 255 skor, snitt 38 mm. Stackhöjd framfot: 253 skor, snitt 31,1 mm. Källa: Strideprints katalog (cat), uppgivna värden.

Så känns den

Skrivet utifrån 7 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.

Studsigt PEBA, fastheten en öppen fråga. Helion HF PEBA-skum delat av CloudTec Sphere-kanaler på en häl på 40 mm: mjukt och studsigt för en del testare, fastare än de flesta tävlingsskor för andra.

Stadig fram, smal bak. Bred, stadig framfot som testarna bedömer som ovanligt stabil, men RTINGS mätte en smal, mjuk häl som passar hälisättare dåligt.

Effektiv snarare än explosiv. Hög energiretur i RTINGS labb, men en sen rocker och en styv platta gör den effektiv i maratontempo snarare än kraftfull i tempo för 5 km.

Studsigt PEBA, fastheten en öppen fråga. Mellansulan är Helion HF, ett PEBA-baserat skum som enligt Black Toe Running är cirka 15 % lättare än förut, uppdelat i tre sektioner av de nya CloudTec Sphere-kanalerna. Doctors of Running och Believe in the Run anger 40 mm i hälen och 35 mm i framfoten, en häl som 57 av de 207 neutrala landsvägsskorna i vår katalog överskrider.

RTINGS bedömer dämpningen till 8,8 av 10, bland skons styrkor, och Believe in the Run beskriver den som mjuk och studsig. Marathon Sports och The Run Testers fann den fastare än många tävlingsskor. Running Warehouse publicerar stötdämpning på 80 till 82 % i hälen från Heeluxes labbtester.

Stadig fram, smal bak. Det här är den egenskap testarna märker mest. Believe in the Run fann den breda framfotsplattformen stabilare än någon av rivalerna, och The Run Testers bedömer den mer kontrollerad än de flesta tävlingsskor med kolfiber. Doctors of Running beskriver en neutral sko med mild styrning från utsvängda framfotskanter och en central linje.

Hälen är undantaget. RTINGS mätte en mycket smal, mjuk häl, ger stabiliteten 4,7 av 10 och kallar skon mycket mindre lämplig för hälisättare. Landar du på mellanfoten eller framfoten gör den breda fronten jobbet; landar du långt bak på hälen gör den det inte.

Effektiv snarare än explosiv. RTINGS ger energireturen 8,7 av 10 i både häl och framfot, och Running Warehouse publicerar 73 till 76 % energiretur från Heeluxes tester. Den böjda Speedboarden i kolfiber är styv från front till bak, med en rocker i framfoten som Doctors of Running fann kommer sent.

Det gör den effektiv i maratontempo snarare än kraftfull. Doctors of Running fann den trög vid ansträngning snabbare än tempot för 10 km, Believe in the Run önskade mer bett vid frånskjutet, och Marathon Sports noterade en plattare rocker än hos mer böjda tävlingsskor.

Läs mer

Studsigt PEBA, fastheten en öppen fråga. Mellansulan är Helion HF, ett PEBA-baserat skum som enligt Black Toe Running är cirka 15 % lättare än förut, uppdelat i tre sektioner av de nya CloudTec Sphere-kanalerna. Doctors of Running och Believe in the Run anger 40 mm i hälen och 35 mm i framfoten, en häl som 57 av de 207 neutrala landsvägsskorna i vår katalog överskrider.

RTINGS bedömer dämpningen till 8,8 av 10, bland skons styrkor, och Believe in the Run beskriver den som mjuk och studsig. Marathon Sports och The Run Testers fann den fastare än många tävlingsskor. Running Warehouse publicerar stötdämpning på 80 till 82 % i hälen från Heeluxes labbtester.

Stadig fram, smal bak. Det här är den egenskap testarna märker mest. Believe in the Run fann den breda framfotsplattformen stabilare än någon av rivalerna, och The Run Testers bedömer den mer kontrollerad än de flesta tävlingsskor med kolfiber. Doctors of Running beskriver en neutral sko med mild styrning från utsvängda framfotskanter och en central linje.

Hälen är undantaget. RTINGS mätte en mycket smal, mjuk häl, ger stabiliteten 4,7 av 10 och kallar skon mycket mindre lämplig för hälisättare. Landar du på mellanfoten eller framfoten gör den breda fronten jobbet; landar du långt bak på hälen gör den det inte.

Effektiv snarare än explosiv. RTINGS ger energireturen 8,7 av 10 i både häl och framfot, och Running Warehouse publicerar 73 till 76 % energiretur från Heeluxes tester. Den böjda Speedboarden i kolfiber är styv från front till bak, med en rocker i framfoten som Doctors of Running fann kommer sent.

Det gör den effektiv i maratontempo snarare än kraftfull. Doctors of Running fann den trög vid ansträngning snabbare än tempot för 10 km, Believe in the Run önskade mer bett vid frånskjutet, och Marathon Sports noterade en plattare rocker än hos mer böjda tävlingsskor.

Vilka pass den passar för

PassPassarVarförKälla
Tävling, maratonGjord för detDess huvuduppgift: RTINGS bedömer maratontävling som dess starkaste bruk, och The Run Testers reserverar den för längre lopp.RTINGS, The Run Testers
Tävling, halvmaratonGjord för detDoctors of Running fann den som bäst vid ansträngning kring 10 km till halvmaraton.Doctors of Running, RTINGS
TempopassGjord för detTempo- och tröskelarbete passar den styva plattan och den stadiga plattformen.Doctors of Running, Black Toe Running
IntervallerFungerarMarathon Sports gillade den för fartpass; Doctors of Running fann korta, snabba intervaller trögt.Doctors of Running, Marathon Sports
LångpassFungerarBra för långpass med snabbare delar. RTINGS bedömer långpass ett steg under tävling.RTINGS, Marathon Sports
Lugna passInte för detRTINGS finner plattan och den styva konstruktionen dåligt lämpade för lugna tempon.RTINGS
PromenadInte för detDoctors of Running rekommenderar den inte för promenader eller att stå.Doctors of Running

Källa: RTINGS, The Run Testers, Doctors of Running, Black Toe Running, Marathon Sports

Vad testerna säger

Publicerade tester är överens om att Cloudboom Strike 2 är en stabil, bekväm maratonsko som följer storleken och en stor förändring från första Strike. De är oeniga om tåutrymme, om hur mjuk den känns och om hur kvick den är på korta distanser.

TestTypVår tolkningI en meningKälla
Doctors of RunningRecensionBlandadDoctors of Running ger den B totalt: en fin tävlingssko för halv- och helmaraton med en bred framfot, hämmad av en styv hälkappa och en trög känsla i tempot för korta lopp.
RTINGSLabbPositivRTINGS ger den 8,2 av 10 för tävling på halv- och helmaraton, berömmer energiretur och dämpning men pekar på den smala hälen.
Believe in the RunRecensionPositivBelieve in the Run ger B-betyg rakt igenom och kallar den ett gediget, stabilt val för tävlingsdagen, men önskar mer bett vid frånskjutet.
The Run TestersRecensionPositivThe Run Testers ser en balanserad, slitstark, lättillgänglig sko med kolfiber, bättre för längre lopp än för ren fart.
Tabell 1 · Samstämmighet mellan publicerade tester. ”Vår tolkning” sammanfattar varje tests egen slutsats, med våra ord. Inga betyg omräknade eller påhittade. Hämtad 13 okt. 2026.

De är eniga

  • Stabil för en superskoBelieve in the Run, The Run Testers och Marathon Sports ger alla den breda plattformen äran för ett kontrollerat steg som de flesta tävlingsskor med kolfiber saknar.
  • Byggd för långa loppRTINGS, Doctors of Running och The Run Testers riktar den alla mot halv- och helmaraton snarare än korta lopp.
  • Följer storlekenDoctors of Running, RTINGS, Believe in the Run och Black Toe Running fann alla längden rätt i vanlig storlek.
  • Ett tydligt steg upp från version 1Doctors of Running kallar den en annan sko än originalet, och Believe in the Run en stor förbättring jämfört med föregångaren.

De går isär

  • Rymlig eller snäv framDoctors of Running och Black Toe Running fann en bred, rymlig tåbox för en tävlingssko. The Run Testers fann den tätare än andra On-skor och föreslår en halv storlek större för mer plats, och RTINGS varnar för att fronten kan kännas kort när fötterna sväller sent i ett maraton.
  • Mjuk eller fastBelieve in the Run beskriver ett mjukt, studsigt steg och RTINGS bedömer dämpningen högt. Marathon Sports fann den fast under foten, och The Run Testers mindre mjuk än många tävlingsskor.
  • Stabil i hälen också?Tre tester berömmer dess stabilitet, men RTINGS ger stabiliteten lågt betyg på grund av den smala, mjuka hälen. De två synsätten hänger ihop: framfoten är bred, hälen är det inte.
Läs alla ståndpunkter, punkt för punkt

Stabil för en supersko. Believe in the Run, The Run Testers och Marathon Sports ger alla den breda plattformen äran för ett kontrollerat steg som de flesta tävlingsskor med kolfiber saknar. (Believe in the Run, The Run Testers, Marathon Sports)

Byggd för långa lopp. RTINGS, Doctors of Running och The Run Testers riktar den alla mot halv- och helmaraton snarare än korta lopp. (Doctors of Running, RTINGS, The Run Testers)

Följer storleken. Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run och Black Toe Running fann alla längden rätt i vanlig storlek. (Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, Black Toe Running)

Ett tydligt steg upp från version 1. Doctors of Running kallar den en annan sko än originalet, och Believe in the Run en stor förbättring jämfört med föregångaren. (Doctors of Running, Believe in the Run)

Rymlig eller snäv fram. Doctors of Running och Black Toe Running fann en bred, rymlig tåbox för en tävlingssko. The Run Testers fann den tätare än andra On-skor och föreslår en halv storlek större för mer plats, och RTINGS varnar för att fronten kan kännas kort när fötterna sväller sent i ett maraton. (Doctors of Running, RTINGS, The Run Testers, Black Toe Running)

Mjuk eller fast. Believe in the Run beskriver ett mjukt, studsigt steg och RTINGS bedömer dämpningen högt. Marathon Sports fann den fast under foten, och The Run Testers mindre mjuk än många tävlingsskor. (RTINGS, Believe in the Run, The Run Testers, Marathon Sports)

Stabil i hälen också?. Tre tester berömmer dess stabilitet, men RTINGS ger stabiliteten lågt betyg på grund av den smala, mjuka hälen. De två synsätten hänger ihop: framfoten är bred, hälen är det inte. (RTINGS, Believe in the Run, The Run Testers, Marathon Sports)

Så är den byggd

En mellansula i Helion HF med dubbel densitet uppdelad av CloudTec Sphere-kanaler, en böjd Speedboard i kolfiber, en ovandel i öppet vävt mesh och gummi nästan längs hela skon.

Två densiteter av Helion HF PEBA-skum delat av CloudTec Sphere-kanaler, en böjd Speedboard i kolfiber, en ovandel i öppet vävt mesh och gummi nästan längs hela skon som slits väl.

40351234567
#DelMått
1OvandelÖppet vävt mesh–
2Plös–
3Häl–
4MellansulaHelion HF och CloudTec Sphere40 / 35 mm
5PlattaSpeedboard–
6Innersula–
7Yttersula–

Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 40 mm häl, 35 mm framfot). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: Doctors of Running, Believe in the Run, Running Warehouse, RTINGS, Black Toe Running, Marathon Sports, i-run, The Run Testers.

  1. Ovandel. En tunn, genomskinlig öppen vävning som Doctors of Running och Believe in the Run fann andas och sitta säkert. Doctors of Running fann den skrapig mot bar hud och rekommenderar strumpor.

  2. Plös. Tunn och minimal. Doctors of Running beskriver den som med sidoinsatser och fann greppet om foten säkert, medan RTINGS listar den utan sidoinsatser och svårare att låsa fast.

  3. Häl. Mer struktur och stoppning i kanten än på första Strike, enligt Black Toe Running. Doctors of Running fann hälkappan styv och utan stoppning, med en vadderad flik som tryckte mot hälsenan.

  4. Mellansula. Två densiteter av Helion HF, ett PEBA-baserat skum, skurna av två kanaler i tre sektioner som komprimeras och fjädrar tillbaka där du landar. Kanalerna ersätter Ons stora öppna kuddar.

  5. Platta. En böjd platta i kolfiber, lättare och styvare än på version 1 enligt Believe in the Run och Black Toe Running. Doctors of Running fann den mycket styv genom mellanfoten och framfoten.

  6. Innersula. Löstagbar och gjord av samma Helion HF-skum, vilket ger dämpning under foten, enligt RTINGS och Marathon Sports.

  7. Yttersula. Nanotube-gummi över nästan hela längden, mer täckning än de flesta tävlingsskor enligt The Run Testers. i-run listar den för torra och blöta vägar.

Läs mer

En mellansula i Helion HF med dubbel densitet uppdelad av CloudTec Sphere-kanaler, en böjd Speedboard i kolfiber, en ovandel i öppet vävt mesh och gummi nästan längs hela skon.

1. Ovandel. En tunn, genomskinlig öppen vävning som Doctors of Running och Believe in the Run fann andas och sitta säkert. Doctors of Running fann den skrapig mot bar hud och rekommenderar strumpor.

2. Plös. Tunn och minimal. Doctors of Running beskriver den som med sidoinsatser och fann greppet om foten säkert, medan RTINGS listar den utan sidoinsatser och svårare att låsa fast.

3. Häl. Mer struktur och stoppning i kanten än på första Strike, enligt Black Toe Running. Doctors of Running fann hälkappan styv och utan stoppning, med en vadderad flik som tryckte mot hälsenan.

4. Mellansula. Två densiteter av Helion HF, ett PEBA-baserat skum, skurna av två kanaler i tre sektioner som komprimeras och fjädrar tillbaka där du landar. Kanalerna ersätter Ons stora öppna kuddar.

5. Platta. En böjd platta i kolfiber, lättare och styvare än på version 1 enligt Believe in the Run och Black Toe Running. Doctors of Running fann den mycket styv genom mellanfoten och framfoten.

6. Innersula. Löstagbar och gjord av samma Helion HF-skum, vilket ger dämpning under foten, enligt RTINGS och Marathon Sports.

7. Yttersula. Nanotube-gummi över nästan hela längden, mer täckning än de flesta tävlingsskor enligt The Run Testers. i-run listar den för torra och blöta vägar.

Hållbarhet. Bättre än de flesta tävlingsskor. Doctors of Running såg inget synligt slitage på yttersulan efter 72 km hård löpning, och The Run Testers ger det tjocka gummit äran för att de använde den i träning också. En kund hos i-run rapporterar en trasig platta efter två pass, ett enstaka fall som ingen testare bekräftar.

Hållbarhet. Bättre än de flesta tävlingsskor. Doctors of Running såg inget synligt slitage på yttersulan efter 72 km hård löpning, och The Run Testers ger det tjocka gummit äran för att de använde den i träning också. En kund hos i-run rapporterar en trasig platta efter två pass, ett enstaka fall som ingen testare bekräftar.

Specifikationer, uppgivna och uppmätta

Varje siffra har sin källa.

Vikt (herr), g

Black Toe Running191
Running Warehouse198
Doctors of Running200
RTINGS199,6

Stackhöjd i hälen, mm

Doctors of Running40
RTINGS40,1
Running Warehouse43

Stackhöjd i framfoten, mm

Doctors of Running35
Running Warehouse38

Drop, mm

Black Toe Running5
RTINGS4,9
i-run4
SpecifikationUppgivetUppmätt
Drop
  • 5 mm on.com
  • 4 mm i-run
  • 4,9 mm RTINGS
Stackhöjd häl
  • 40 mm Doctors of Running
  • 43 mm Running Warehouse
  • 40,1 mm RTINGS
Stackhöjd framfot
  • 35 mm Doctors of Running
  • 38 mm Running Warehouse
–
Vikt, US M9
  • 191 g on.com
  • 198 g Running Warehouse
  • 200 g Doctors of Running
  • 199,6 g RTINGS
Stöd
  • Neutral on.com
–
Platta
  • Kolfiber on.com
–
Underlag
  • Asfalt cat
–
Lanseringsår
  • 2026 on.com
–

Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: Black Toe Running, Running Warehouse, Doctors of Running, RTINGS, i-run.

Storlek och passform

Ta din vanliga storlek; kontrollera tåutrymmet om dina fötter sväller eller breder ut sig på långpass.

Längd

Normal i storleken

Bredder

standard

Utrymme för tårna

Bred för en tävlingssko enligt Doctors of Running och Front Runner, som noterar plats för tåspridning med en snäv mellanfot. The Run Testers fann mindre utrymme än i andra On-modeller.

Doctors of Running, The Run Testers, Front Runner

Testarnas alla storleksanteckningar

Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, Black Toe Running och Front Runner fann alla längden rätt i vanlig storlek. RTINGS ger passformen 9,7 av 10 för precision.

Tåutrymmet delar testarna. Doctors of Running och Black Toe Running beskriver en bred, anatomisk tåbox för en tävlingssko, medan The Run Testers fann den tätare än andra On-skor och föreslår en halv storlek större för mer plats. RTINGS tillägger att fronten kan kännas kort när fötterna sväller sent i ett maraton.

Skon säljs i unisexstorlekar. Marathon Sports råder kvinnor att gå upp cirka 1,5 storlekar från sin damstorlek. RTINGS listar ingen bred version.

Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, The Run Testers, Marathon Sports, Black Toe Running, Front Runner

Mot Cloudboom Strike

En fullständig omkonstruktion snarare än en uppfräschning: ny geometri i mellansulan, lättare skum, en ny platta och en rymligare, mer förlåtande passform.

Cloudboom Strike 2Cloudboom Strike
StödNeutralNeutral
Drop5 mm4 mm
Stackhöjd häl40 mm43 mm
Framfot35 mm39 mm
Vikt191 g210 g

Testarna bedömer version 2 som bättre nästan rakt igenom. Behåll originalet bara om du särskilt gillade dess passform eller dess lägre drop på 4 mm; för komfort och stabilitet över ett helt maraton är version 2 den de rekommenderar.

Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).

Versionshistorik: Cloudboom Strike till Cloudboom Strike 2

CloudTec Sphere ersätter de öppna kuddarna. Två kanaler delar mellansulan i tre sektioner i stället för Ons klassiska öppna kuddar. (Marathon Sports, Black Toe Running, Front Runner)

Lättare skum och platta. Helion HF är cirka 15 % lättare, och den böjda Speedboarden är lättare och styvare. Marathon Sports rapporterar 6,7 oz mot 7,4 oz, cirka 190 g mot 210 g. (Believe in the Run, Marathon Sports, Black Toe Running)

Rymligare, bekvämare passform. Doctors of Running fann en bredare tåbox, och Black Toe Running mer stoppning i hälen och bättre grepp om framfoten. (Doctors of Running, Black Toe Running)

En millimeter mer drop. Black Toe Running rapporterar en drop på 5 mm mot 4 mm på originalet. (Black Toe Running)

Tåligare yttersula. Doctors of Running fann yttersulan mer slitstark än på version 1. (Doctors of Running)

Alternativen jämförda

Varje alternativ gör en sak som Cloudboom Strike 2 inte gör.

On Cloudboom Strike 2ASICS Metaspeed Sky TokyoSaucony Endorphin Elite 3Puma Deviate Nitro Elite 4Hoka Cielo X1 3.0
Välj den förDen här sidanSnabbareMjukareLättareMer dämpning
Drop5 mm5 mm8 mm8 mm7 mm
Stackhöjd häl40 mm39,5 mm39,5 mm38 mm48 mm
Vikt191 g170 g207 g170 g198 g
StödNeutralNeutralNeutralNeutralNeutral
Tabell 2 · Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).

Frågor löpare ställer

Följer On Cloudboom Strike 2 storleken?

Ja i längd. Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run och Black Toe Running sprang alla i sin vanliga storlek. Tåutrymmet är den öppna frågan: The Run Testers fann den tätare än andra On-skor och föreslår en halv storlek större för mer plats, medan Doctors of Running fann tåboxen bred för en tävlingssko.

Cloudboom Strike eller Cloudboom Strike 2: vad ändrades?

Nästan allt. Cloudboom Strike 2 byter de öppna kuddarna mot CloudTec Sphere-kanaler, använder ett Helion HF-skum som är cirka 15 % lättare, får en lättare och styvare platta, en bredare tåbox och mer stoppning i hälen. Marathon Sports rapporterar cirka 190 g mot 210 g, och droppen går från 4 till 5 mm.

Är Cloudboom Strike 2 bra för hälisättare?

Egentligen inte. RTINGS mätte en mycket smal, mjuk häl som ger lite stöd vid första kontakten och kallar Cloudboom Strike 2 mycket mindre lämplig för hälisättare. Dess stabilitet kommer från den breda framfoten, som fungerar bäst om du landar på mellanfoten eller framfoten.

Är Cloudboom Strike 2 bra för maraton?

Det är vad den är byggd för. RTINGS bedömer tävling på halv- och helmaraton som dess starkaste bruk, och The Run Testers reserverar den för längre lopp. Testarna värdesätter dess stabilitet och slitstarka gummi över 42 km; löpare som jagar det mest aggressiva trycket kan föredra en snabbare tävlingssko.

Hur mycket väger Cloudboom Strike 2?

Märkets uppgift är 191 g för herrstorlek US 9, enligt Black Toe Running. Oberoende vågar visar något högre i samma storlek: 198 g hos Running Warehouse och 199,6 g hos RTINGS. Med 191 g rankas den som 14:e lättast av de 170 neutrala landsvägsskorna som vägts i den storleken i vår katalog.

Kan jag träna i Cloudboom Strike 2?

För pass, ja. Marathon Sports använde den för tempopass och långpass, och The Run Testers ger det tjocka gummit äran för träningsbruk. För lugna dagar finner RTINGS plattan och den styva konstruktionen dåligt lämpade, så behåll en vardagssko för återhämtningspass.

Källor

  1. Doctors of Running, On Cloudboom Strike 2 Review (Matt Klein, July 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
  2. RTINGS, On Cloudboom Strike 2 review. Hämtad 13 okt. 2026.
  3. Believe in the Run, On Cloudboom Strike 2 Review. Hämtad 13 okt. 2026.
  4. The Run Testers, On Cloudboom Strike 2 Review. Hämtad 13 okt. 2026.
  5. Marathon Sports, On Cloudboom Strike 2 Review. Hämtad 13 okt. 2026.
  6. Black Toe Running, On Cloudboom Strike 2 Review. Hämtad 13 okt. 2026.
  7. Running Warehouse, On Cloudboom Strike 2, Unisex. Hämtad 13 okt. 2026.
  8. i-run, On-Running Cloudboom Strike 2. Hämtad 13 okt. 2026.
  9. Front Runner, On Cloudboom Strike 2. Hämtad 13 okt. 2026.
  10. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Hämtad 13 okt. 2026.
  11. on.com · Drop, Vikt, US M9, Stöd, Platta och Lanseringsår, uppgivet
  12. cat: Strideprints katalog, 395 skor

Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 13 oktober 2026.

Är det ditt par?Starta din fitting