
Hoka Arahi 9 -arvostelu
Hokan arkinen ohjaava kenkä saa parannetun H-Framen, enemmän joustoa ja paremman otteen. Vain yksi täysi testi on toistaiseksi julkaistu, ja julkaistut tiedot eivät täsmää keskenään.
- Drop
- 8 mm
- Kannan korkeus
- 39 mm
- Päkiä
- 31 mm
- Paino
- 284 g
- Tuki
- Tukeva
- Levy
- Ei
Tuomiomme
Ohjaus, joka pysyy pehmeänä.
Arahi 9 on keinuva ohjaava harjoituskenkä, joka tasapainottaa jalkaa tiheämmällä vaahdolla sivuilla jäykän tukielementin sijaan, pehmeällä ajolla. Se sopii kantapäälle alastuville, joiden jalka kallistuu hieman sisäänpäin ja jotka juoksevat rauhallisesti tai kävelevät paljon, enemmän kuin juoksijoille, jotka etsivät vauhtia tai vahvaa tukea.
Vahvuudet
- Vakaa tuntumatta jäykältä tai ylirakennetulta
- Erittäin vähän ulkopohjan kulumaa laboratoriossa
- Parempi märkäote kuin Arahi 8:ssa
- Kolme leveyttä: normaali, leveä ja erittäin leveä
Heikkoudet
- Vähän energian palautumista laboratoriossa
- Noin 8 prosenttia painavampi kuin Arahi 8
- Keskimääräistä kapeampi kärkitila
- Sivuilta kiinnittämätön kieli
Kenelle sopii
- Jalkasi kallistuu hieman sisäänpäin
- Alastut kantapäälle
- Suurin osa juoksustasi on rauhallista, ja kävelet myös
- Kantapääsi on herkkä
Kenen kannattaa ohittaa
- Jalkasi kallistuu paljon sisäänpäin
- Haluat eloisan kengän
- Päkiäsi on leveä vakioleveydessä
- Alastut päkiälle
Kenkäprofiili
Missä Arahi 9 sijoittuu valikoimamme 395 kengän joukossa ja mikä muuttui mallista Arahi 8.
| Akseli | Arahi 9 | Arahi 8 | Muutos |
|---|---|---|---|
| Vaimennus | 52 | 75 | −23 |
| Keveys | 26 | 50 | −24 |
| Vakaus | 85 | 85 | = |
| Drop | 45 | 45 | = |
| Reagoivuus | 6 | 20 | −14 |
Kuva 1 · Miten lukea. Jokainen akseli kulkee keskustan nollasta reunan sataan. Vaimennus, keveys ja drop ovat kengän sijoitus valikoimassa ilmoitettujen lukujen mukaan; vakaus ja reagoivuus pisteytetään tukityypin, levyn, rockerin ja käyttötarkoituksen perusteella. Katkoviivainen harmaa viiva on valikoiman mediaani. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).
Missä se sijaitsee valikoimassa
Paino284 g, painavampi kuin 74 % kengistä
Drop8 mm, korkeampi kuin 45 % kengistä
Kannan korkeus39 mm, korkeampi kuin 52 % kengistä
Päkiän korkeus31 mm, matalampi kuin 49 % kengistä
Miltä se tuntuu
Kirjoitettu 2 julkaistun testin pohjalta. Lainaamme mittauksia, emme vaikutelmia, joita meillä ei ollut.
Pehmeä keskeltä. Pehmeä kaksitiheyksinen EVA, tiheämpi reunoilla. RunRepeat mittasi vaahdon hieman keskiarvoa pehmeämmäksi.
Ohjaus kehyksestä, ei tukielementistä. Tiheämpi sivuvaahto ohjaa jalkaa kohti keskustaa ilman jäykkää tukielementtiä. Vain kevyt ohjaus; voimakkaat ylipronaattorit ohjataan Gaviota 6:een.
Pehmeä, ei joustava. Vähän energian palautumista laboratoriossa (47,0 prosenttia kantapäässä). Pehmeä keinuvuus ja enemmän joustoa kuin Arahi 8:ssa, mutta ei palkintoa vauhdista.
Pehmeä keskeltä. Välipohja on kaksitiheyksinen puristusmuovattu EVA: pehmeä jalan alla, tiheämpi reunoilla. Running Warehouse ja Fleet Feet kuvaavat molemmat pehmeää vaimennusta, ja Fleet Feet listaa pohjan korkeuden 39 mm kantapäässä ja 31 mm päkiässä.
RunRepeat mittasi vaahdon kovuudeksi AC-asteikolla 32,9, hieman keskiarvoa pehmeämpi.
Ohjaus kehyksestä, ei tukielementistä. Parannettu H-Frame-tekniikka asettaa tiheämpää vaahtoa molemmille sivuille ohjaamaan jalkaa kohti kengän keskustaa askelkierron läpi, ja Fleet Feet huomauttaa tiukemmasta verkosta päällisen sisäpuolella. RunRepeat arvioi sen korkealle vakaudessa ja piti tukea huomaamattomana.
Se tekee siitä kevyen ohjauksen kengän. Jalalle, joka romahtaa paljon sisäänpäin, RunRepeat osoittaa Gaviota 6:een.
Pehmeä, ei joustava. RunRepeat mittasi energian palautumiseksi 47,0 prosenttia kantapäässä, selvästi alle keskiarvon, ja kutsuu sitä jälleen pettymykseksi. Keinuvuus antaa pehmeän vierityksen kantapäästä varpaisiin, ja kenkä joustaa enemmän kuin Arahi 8, mutta se ei palkitse nopeampaa juoksua.
Lue lisää
Pehmeä keskeltä. Välipohja on kaksitiheyksinen puristusmuovattu EVA: pehmeä jalan alla, tiheämpi reunoilla. Running Warehouse ja Fleet Feet kuvaavat molemmat pehmeää vaimennusta, ja Fleet Feet listaa pohjan korkeuden 39 mm kantapäässä ja 31 mm päkiässä.
RunRepeat mittasi vaahdon kovuudeksi AC-asteikolla 32,9, hieman keskiarvoa pehmeämpi.
Ohjaus kehyksestä, ei tukielementistä. Parannettu H-Frame-tekniikka asettaa tiheämpää vaahtoa molemmille sivuille ohjaamaan jalkaa kohti kengän keskustaa askelkierron läpi, ja Fleet Feet huomauttaa tiukemmasta verkosta päällisen sisäpuolella. RunRepeat arvioi sen korkealle vakaudessa ja piti tukea huomaamattomana.
Se tekee siitä kevyen ohjauksen kengän. Jalalle, joka romahtaa paljon sisäänpäin, RunRepeat osoittaa Gaviota 6:een.
Pehmeä, ei joustava. RunRepeat mittasi energian palautumiseksi 47,0 prosenttia kantapäässä, selvästi alle keskiarvon, ja kutsuu sitä jälleen pettymykseksi. Keinuvuus antaa pehmeän vierityksen kantapäästä varpaisiin, ja kenkä joustaa enemmän kuin Arahi 8, mutta se ei palkitse nopeampaa juoksua.
Millaisille lenkeille se sopii
| Lenkki | Sopivuus | Miksi | Lähde |
|---|---|---|---|
| Peruskestävyyslenkit | Tehty siihen | RunRepeat antaa sille hyvän arvosanan päivittäiseen juoksuun. | RunRepeat |
| Kävely | Tehty siihen | Fleet Feet tarjoaa sitä kävelijöille ja arkikäyttöön. | Fleet Feet |
| Palauttavat lenkit | Tehty siihen | Pehmeä ja tasainen väsyneillä jaloilla. | RunRepeat, Running Warehouse |
| Pitkät lenkit | Kelpaa | Mukava ja kestävä; paino ja vähäinen energian palautuminen näkyvät matkalla. | RunRepeat |
| Vauhtikestävyys | Ei siihen | RunRepeat antaa sille matalan arvosanan vauhtilenkeille. | RunRepeat |
Lähde: RunRepeat, Fleet Feet, Running Warehouse
Mitä testit sanovat
Alustava, toistaiseksi yksi täysi julkaistu testi: RunRepeatin laboratorioarvostelu 18.9.2026. Runnean arviointilomake ja jälleenmyyjien kuvaukset ovat samaa mieltä pääasiasta, pehmeästä ja tasaisesta ohjauksesta rauhalliseen juoksuun.
| Testi | Tyyppi | Tulkintamme | Yhdessä lauseessa | Lähde |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Laboratorio | Vaihteleva | Arvosana 79 / 100: kiitetty vakaudesta, mukavuudesta ja kestävästä kumista rauhallisilla kilometreillä, miinusta vähäisestä palautumasta ja kapenevasta kärkitilasta. | Lue |
He ovat samaa mieltä
- Vakaa ilman jäykkyyttäRunRepeat piti sitä vakaana ilman jäykkää tuntumaa, Runnea esittelee sen tukena ilman vanhojen tukikenkien jäykkiä korjaavia järjestelmiä, ja Fleet Feet kuvaa sen samoin.
- Tehty rauhallisille kilometreilleRunRepeat arvioi sen päivittäiseen juoksuun, ei vauhtilenkeille; Runnean arviointilomake sijoittaa sen vauhdeille hitaammille kuin 5:30 per km, 10 km:stä puolimaratonille; Fleet Feet kohdistaa sen päivittäisille kilometreille ja arkikäyttöön.
Mielipiteet jakautuvat
- Pohjan korkeus ja painoRunning Warehouse listaa 41 mm ja 33 mm sekä 275 g miesten US 9 -koossa; Fleet Feet ja RunRepeatin siteeraamat valmistajan luvut antavat 39 mm ja 31 mm sekä 284 g. RunRepeatin laboratorio mittasi 38,0 mm ja 27,7 mm sekä 278 g.
Miten se on rakennettu
Kaksikerroksinen EVA-välipohja muotoiltu parannetuksi H-Frameksi, engineered mesh -päällinen tiukempi sisäsivulta ja nystyräulkopohja, jossa kumityynyt avoimen vaahdon päällä.
Kaksikerroksinen EVA-välipohja kovemmilla sivuseinämillä, tiukemmin kudottu sisäreunan verkko, pehmustettu mutta sivuilta kiinnittämätön kieli ja kumityynyt avoimen vaahdon päällä. Erinomainen laboratoriotulos: erittäin vähän ulkopohjan kulumaa.
| # | Osa | Mitta |
|---|---|---|
| 1 | PäällinenEngineered mesh -verkko | – |
| 2 | Kieli | 8,0 mm |
| 3 | Kanta | Jäykkyys 3 / 5 |
| 4 | VälipohjaKaksitiheyksinen CMEVA, parannettu H-Frame | 32,9 AC |
| 5 | Irtopohjallinen | 4,4 mm |
| 6 | UlkopohjaSuper abrasion -kumi, nystyrärakenne | 3,5 mm |
Kuva 3 · Sivuprofiili. Pohjakorkeudet mittakaavassa (ilmoitettu: kanta 39 mm, päkiä 31 mm; mitattu: ulkopohja 3,5 mm); kahden vaahdon välistä jakoa ei ole mitattu, ja se on piirretty puoleen korkeuteen. Katkoviiva: irtopohjallinen, piilossa. Lähteet: RunRepeat, Fleet Feet, Running Warehouse.
Päällinen. Engineered mesh, pehmeä ja pehmustettu kantapehmusteen ja kielen ympärillä, on kudottu tiukemmin sisäsivulta lisätuen vuoksi, ja RunRepeat havaitsi sen pitävän jalkaa hyvin sivusuunnassa. Running Warehouse kuvaa istuvuuden, joka on riittävän tilava koko päivän mukavuudelle, napakalla otteella jalkaholvin ympärillä.
Kieli. Kielessä on 8 mm pehmustetta ylhäältä alas, mutta se ei ole sivuilta kiinnitetty, minkä RunRepeat laskee puutteeksi. Nauhoitus on epäsymmetrinen: rei’itetyt nauharei’ät toisella puolella, kaksi nauhasilmukkaa toisella puolella jalkaterän päällä olevan paineen vähentämiseksi.
Kanta. Kantatuki on kohtalaisen jäykkä, 3 / 5 RunRepeatin testissä, ja päättyy HOKAn pieneen pidennettyyn kantalenkkiin, joka pitää paineen pois akillesjänteestä. Running Warehouse huomauttaa kantapehmusteen lisäpehmusteesta.
Välipohja. Kaksi kerrosta puristusmuovattua EVAa: RunRepeat mittasi alakerroksen pehmeäksi (32,9 AC) ja yläkerroksen paljon kovemmaksi (46,2 AC). Kovempi vaahto on muotoiltu H:n muotoon, joka tukee jalan molempia sivuja keskiosan pysyessä pehmeänä. Laboratorio havaitsi vaahdon myös 23 prosenttia kovemmaksi 20 minuutin jälkeen pakastimessa, joten odota jäykempää tuntumaa kylmällä säällä.
Irtopohjallinen. Irrotettava kierrätetystä vaahdosta tehty irtopohjallinen, 4,4 mm paksu RunRepeatin mittauksessa, helppo vaihtaa omaan.
Ulkopohja. Paksut super abrasion -kumin nystyrät ovat avoimen CMEVAn päällä, sama nystyrämäinen ulkopohjarakenne kuin Arahi 8:ssa, minkä Fleet Feet kiittää siirtymien pitämisestä pehmeinä. Kumiseos on uusi: RunRepeat mittasi kitkakertoimeksi 0,64, kun keskiarvo on 0,53, mikä riittää märille teille.
Lue lisää
Kaksikerroksinen EVA-välipohja muotoiltu parannetuksi H-Frameksi, engineered mesh -päällinen tiukempi sisäsivulta ja nystyräulkopohja, jossa kumityynyt avoimen vaahdon päällä.
1. Päällinen. Engineered mesh, pehmeä ja pehmustettu kantapehmusteen ja kielen ympärillä, on kudottu tiukemmin sisäsivulta lisätuen vuoksi, ja RunRepeat havaitsi sen pitävän jalkaa hyvin sivusuunnassa. Running Warehouse kuvaa istuvuuden, joka on riittävän tilava koko päivän mukavuudelle, napakalla otteella jalkaholvin ympärillä.
2. Kieli. Kielessä on 8 mm pehmustetta ylhäältä alas, mutta se ei ole sivuilta kiinnitetty, minkä RunRepeat laskee puutteeksi. Nauhoitus on epäsymmetrinen: rei’itetyt nauharei’ät toisella puolella, kaksi nauhasilmukkaa toisella puolella jalkaterän päällä olevan paineen vähentämiseksi.
3. Kanta. Kantatuki on kohtalaisen jäykkä, 3 / 5 RunRepeatin testissä, ja päättyy HOKAn pieneen pidennettyyn kantalenkkiin, joka pitää paineen pois akillesjänteestä. Running Warehouse huomauttaa kantapehmusteen lisäpehmusteesta.
4. Välipohja. Kaksi kerrosta puristusmuovattua EVAa: RunRepeat mittasi alakerroksen pehmeäksi (32,9 AC) ja yläkerroksen paljon kovemmaksi (46,2 AC). Kovempi vaahto on muotoiltu H:n muotoon, joka tukee jalan molempia sivuja keskiosan pysyessä pehmeänä. Laboratorio havaitsi vaahdon myös 23 prosenttia kovemmaksi 20 minuutin jälkeen pakastimessa, joten odota jäykempää tuntumaa kylmällä säällä.
5. Irtopohjallinen. Irrotettava kierrätetystä vaahdosta tehty irtopohjallinen, 4,4 mm paksu RunRepeatin mittauksessa, helppo vaihtaa omaan.
6. Ulkopohja. Paksut super abrasion -kumin nystyrät ovat avoimen CMEVAn päällä, sama nystyrämäinen ulkopohjarakenne kuin Arahi 8:ssa, minkä Fleet Feet kiittää siirtymien pitämisestä pehmeinä. Kumiseos on uusi: RunRepeat mittasi kitkakertoimeksi 0,64, kun keskiarvo on 0,53, mikä riittää märille teille.
Kestävyys. Kestävyys on Arahi 9:n vahvin laboratoriotulos: RunRepeatin Dremel poisti vain 0,3 mm 3,5 mm:n ulkopohjakumista. Kärkitilan verkko läpäisi testin (3 / 5) ja kantapään vuori sai 4 / 5. Lukemamme lähteet eivät anna vielä kilometriarviota.
Kestävyys. Kestävyys on Arahi 9:n vahvin laboratoriotulos: RunRepeatin Dremel poisti vain 0,3 mm 3,5 mm:n ulkopohjakumista. Kärkitilan verkko läpäisi testin (3 / 5) ja kantapään vuori sai 4 / 5. Lukemamme lähteet eivät anna vielä kilometriarviota.
Tiedot, ilmoitetut ja mitatut
Jokaisella luvulla on lähde.
Kantapohjan korkeus, mm
Päkiäpohjan korkeus, mm
Drop, mm
Paino (miesten), g
| Tieto | Ilmoitettu | Mitattu |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Kannan korkeus |
|
|
| Päkiän korkeus |
|
|
| Paino |
|
|
| Tuki |
| – |
| Levy |
| – |
| Alusta |
| – |
Kuva 4 · Ilmoitettu vs mitattu. Palkit alkavat nollasta. Lähteet: RunRepeat, Fleet Feet, Running Warehouse.
Laboratoriomittaukset
| Tieto | Mitattu |
|---|---|
| Energian palautuminen (kanta) |
|
| Kantatuen jäykkyys |
|
| Pitokerroin |
|
| Kärkitilan leveys |
|
| Kärkitilan korkeus |
|
| Tieto | Mitattu |
|---|---|
| Ulkopohjan paksuus |
|
| Irtopohjallisen paksuus |
|
| Kielen pehmuste |
|
| Joustavuus (taivutusvoima) |
|
| Välipohjan kovuus |
|
Koko ja istuvuus
Ota tavallinen kokosi; valitse leveys huolella, koska vakiokärkitila on kapeahko.
Pituus
Vastaa kokoa
Leveydet
normaali, leveä ja erittäin leveä
Varvastila
RunRepeat mittasi kärkitilan 70,5 mm, keskiarvoa kapeampi, ja varoittaa kapenevan muodon olevan sopimaton kaikille jaloille. Leveät ja erittäin leveät versiot ovat olemassa.
RunRepeat, Fleet Feet
Testaajien koko kokomuistiinpanot
RunRepeatin pieni lukijaäänestys sanoo kokoa vastaavaksi, ja heidän laboratorionsa mittasi sisäpituuden hieman keskiarvoa suuremmaksi.
Kärkitila mitattiin 70,5 mm, keskiarvoa kapeampi. Fleet Feet tarjoaa normaalin, leveän (2E) ja erittäin leveän (4E); Running Warehouse listaa vain normaalin ja leveän. Mitkä leveydet saapuvat Eurooppaan, vaihtelee jälleenmyyjittäin.
RunRepeat, Fleet Feet, Running Warehouse
Vs Arahi 8
Joustavampi, parempi ote ja uudistettu päällinen, painon kustannuksella. Ei eloisampi.
| Arahi 9 | Arahi 8 | |
|---|---|---|
| Tuki | Tukeva | Tukeva |
| Drop | 8 mm | 8 mm |
| Kannan korkeus | 39 mm | 41 mm |
| Päkiä | 31 mm | 33 mm |
| Paino | 284 g | 264 g |
Pidä Arahi 8, jos se istuu sinulle ja arvostat kevyempää kenkää: 9 ei ole eloisampi. Valitse Arahi 9, jos 8:n päällinen vaivasi, juokset märillä teillä tai haluat hieman enemmän joustoa.
Ilmoitetut luvut. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).
Versiohistoria: Arahi 8 - Arahi 9
Parannettu H-Frame. Kovemmat sivuseinämät ohjaavat jalkaa keskiosan pysyessä pehmeänä. (Fleet Feet, Running Warehouse)
Joustavampi. RunRepeat mittasi päkiän taivutusvoiman laskeneen 18,3 N:stä 15,5 N:iin. (RunRepeat)
Parempi ote. RunRepeat mittasi paremman pidon, myös märillä teillä. (RunRepeat)
Painavampi. RunRepeat mittasi noin 8 prosenttia enemmän painoa kuin Arahi 8:ssa. (RunRepeat)
Vaihtoehdot vertailussa
Jokainen korjaa yhden asian, jota Arahi 9 ei tee.
Hoka Arahi 9 | Hoka Gaviota 6 | ASICS GT-2000 15 | Hoka Arahi 8 | Brooks Adrenaline GTS 25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Valitse se, jos haluat | Tämä sivu | Vakaampi | Nopeampi | Kevyempi | Suurempi drop |
| Drop | 8 mm | 6 mm | 8 mm | 8 mm | 10 mm |
| Kannan korkeus | 39 mm | 39 mm | 37 mm | 41 mm | 37 mm |
| Paino | 284 g | 283 g | 249 g | 264 g | 301 g |
| Tuki | Tukeva | Tukeva | Tukeva | Tukeva | Tukeva |
Juoksijoiden kysymyksiä
Mikä on Arahi 8:n ja Arahi 9:n ero?
Arahi 9 saa parannetun H-Framen, uudistetun päällisen ja paremman otteen. RunRepeat mittasi sen joustavammaksi ja noin 8 prosenttia painavammaksi kuin Arahi 8, energian palautumisen pysyessä vaatimattomana. Ohjausajatus on muuttumaton.
Arahi 9 vai Gaviota 6?
Valitse Arahi 9, jos jalkasi kallistuu hieman sisäänpäin ja haluat pehmeää, kevyttä ohjausta. RunRepeat osoittaa selvästä ylipronaatiosta kärsivät juoksijat Gaviota 6:een, joka antaa kovempaa, vahvempaa tukea.
Arahi 9 vai GT-2000 15?
Molemmat ovat kevyen ohjauksen harjoituskenkiä. RunRepeat ehdottaa GT-2000 15:tä kaikille, jotka haluavat enemmän palautumaa kuin Arahi 9 antaa. Arahi pysyy pehmeämpänä, keinuvana vaihtoehtona rauhallisille kilometreille.
Vastaako Hoka Arahi 9 kokoa?
RunRepeatin lukijaäänestys sanoo kokoa vastaavaksi, mutta se perustuu harvoihin ääniin. Vakiokärkitila mitattiin keskiarvoa kapeammaksi, joten tarkista leveys ennen kokoa päättämistä.
Onko Arahi 9 saatavilla leveänä?
Kyllä. Fleet Feet tarjoaa normaalin, leveän (2E) ja erittäin leveän (4E). Running Warehouse listaa normaalin ja leveän. Saatavuus Euroopassa vaihtelee jälleenmyyjittäin.
Sopiiko Arahi 9 lattajalalle?
Lattajalka ei aina tarkoita, että jalka kallistuu sisäänpäin juostessa. Jos sinun kallistuu, hieman, Arahi 9:n H-Frame ohjaa sitä ilman jäykkää tukielementtiä. Se on mukavuus- ja ohjauskenkä, ei hoito, joten pysyvä kipu kuuluu terveydenhuollon ammattilaiselle.
Onko Hoka Arahi 9 painava?
Painavampi kuin ennen, kevyt luokkaansa nähden. RunRepeat punnitsi sen 278 g (9,8 oz), noin 8 prosenttia enemmän kuin Arahi 8. Running Warehouse antaa 275 g miesten US 9 -koossa, mikä sijoittaa sen yhä 13. kevyimmäksi katalogimme 37 tukimaantiekengästä, jotka on punnittu tässä koossa.
Lähteet
- RunRepeat, HOKA Arahi 9 lab review (September 2026). Katsottu 9.10.2026.
- Fleet Feet, Men’s HOKA Arahi 9. Katsottu 9.10.2026.
- Running Warehouse, HOKA Arahi 9 Men’s Shoes. Katsottu 9.10.2026.
- Runnea, HOKA Arahi 9. Katsottu 9.10.2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-11). Katsottu 11.10.2026.
- cat: Strideprint-valikoima, 395 kenkää
Miten arvostelemme. Luemme julkaistuja testejä, merkkien ja jälleenmyyjien sivuja sekä laboratoriomittauksia, tarkistamme luvut ristiin ja merkitsemme ristiriidat. Emme testanneet tätä kenkää itse. Viimeksi päivitetty 12. lokakuuta 2026.



