1. Sko
  2. Hoka
  3. Arahi 9
Hoka Arahi 9, sett fra siden

Hoka Arahi 9 test

Hokas hverdagsføringssko får en forbedret H-Frame, mer fleksibilitet og bedre grep. Bare én fullstendig test er ute så langt, og de publiserte dataene stemmer ikke med hverandre.

Drop
8 mm
Hælstack
39 mm
Forfot
31 mm
Vekt
284 g
Støtte
Stabilitet
Plate
Ingen

Oppdatert 12. okt. 2026 · 5 kilder

Vår dom

Føring som holder seg myk.

Arahi 9 er en føringssko med rocker som stabiliserer foten med tettere skum langs sidene i stedet for en stiv støttedel, på en myk gange. Den passer hælløpere hvis fot ruller litt innover og som løper rolig eller går mye, mer enn løpere som vil ha fart eller sterk støtte.

Sterke sider

  • Stabil uten å føles stiv eller overbygd
  • Svært lav slitasje på yttersålen i laboratoriet
  • Bedre grep på våt vei enn Arahi 8
  • Tre bredder: vanlig, bred og ekstra bred

Svake sider

  • Lav energitilbakeføring i laboratoriet
  • Rundt 8 prosent tyngre enn Arahi 8
  • Smalere tåboks enn gjennomsnittet
  • Tunge uten sidefester

Hvem den passer for

  • Foten din ruller litt innover
  • Du lander på hælen
  • Det meste av løpingen din er rolig, og du går også
  • Du har en følsom hæl

Hvem bør hoppe over den

  • Foten din ruller mye innover
  • Du vil ha en livlig sko
  • Forfoten din er bred i standardbredde
  • Du lander på forfoten

Skoprofil

Hvor Arahi 9 ligger blant de 395 skoene i katalogen vår, og hva som er endret fra Arahi 8.

50100DempingLetthetStabilitetDropRespons
AkseArahi 9Arahi 8Endring
Demping5275−23
Letthet2650−24
Stabilitet8585=
Drop4545=
Respons620−14

Fig. 1 · Slik leser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 ytterst. Demping, letthet og drop er skoens plassering i katalogen ut fra oppgitte tall. Stabilitet og respons er skåret ut fra støttetype, plate, rocker og tiltenkt bruk. Den prikkede grå linjen er medianen i katalogen. Kilde: Strideprint-katalogen (cat).

Hvor den ligger i katalogen

Vekt284 g, tyngre enn 74 % av skoene

Drop8 mm, høyere enn 45 % av skoene

Hælstack39 mm, høyere enn 52 % av skoene

Forfotstack31 mm, lavere enn 49 % av skoene

Fig. 2 · Fordeling av oppgitte tall i katalogen. Høyden på søylen er antall sko i hvert intervall. Vekt: 300 sko, snitt 257,2 g. Drop: 306 sko, snitt 7,1 mm. Hælstack: 255 sko, snitt 38 mm. Forfotstack: 253 sko, snitt 31,1 mm. Kilde: Strideprint-katalogen (cat), oppgitte verdier.

Slik føles den

Skrevet ut fra 2 publiserte tester. Vi siterer målinger, ikke inntrykk vi ikke har hatt.

Myk i midten. Mykt EVA med to tettheter, tettere i kantene. RunRepeat målte skummet litt mykere enn gjennomsnittet.

Føring fra rammen, ikke en støttedel. Tettere sideskum leder foten mot midten uten en stiv støttedel. Bare lett føring. Sterke overpronatorer vises til Gaviota 6.

Jevn, ikke spenstig. Lav energitilbakeføring i laboratoriet (47,0 prosent i hælen). Jevn rocker og mer fleksibilitet enn Arahi 8, men ingen belønning for fart.

Myk i midten. Mellomsålen er EVA med to tettheter, kompresjonsstøpt: myk under foten, tettere i kantene. Running Warehouse og Fleet Feet beskriver begge myk demping, og Fleet Feet oppgir en stackhøyde på 39 mm i hælen og 31 mm i forfoten.

RunRepeat målte skummet til 32,9 på AC-skalaen, litt mykere enn gjennomsnittet.

Føring fra rammen, ikke en støttedel. Den forbedrede H-Frame-teknologien legger tettere skum langs begge sider for å lede foten mot midten av skoen gjennom steget, og Fleet Feet bemerker et tettere mesh langs innsiden av overdelen. RunRepeat vurderer den høyt for stabilitet og fant støtten lite påtrengende.

Det gjør den til en sko med lett føring. For en fot som faller mye innover peker RunRepeat på Gaviota 6.

Jevn, ikke spenstig. RunRepeat målte 47,0 prosent energitilbakeføring i hælen, godt under gjennomsnittet, og kaller det skuffende igjen. Rockeren gir en jevn avrulling fra hæl til tå, og skoen bøyer seg mer enn Arahi 8, men den belønner ikke raskere løping.

Les mer

Myk i midten. Mellomsålen er EVA med to tettheter, kompresjonsstøpt: myk under foten, tettere i kantene. Running Warehouse og Fleet Feet beskriver begge myk demping, og Fleet Feet oppgir en stackhøyde på 39 mm i hælen og 31 mm i forfoten.

RunRepeat målte skummet til 32,9 på AC-skalaen, litt mykere enn gjennomsnittet.

Føring fra rammen, ikke en støttedel. Den forbedrede H-Frame-teknologien legger tettere skum langs begge sider for å lede foten mot midten av skoen gjennom steget, og Fleet Feet bemerker et tettere mesh langs innsiden av overdelen. RunRepeat vurderer den høyt for stabilitet og fant støtten lite påtrengende.

Det gjør den til en sko med lett føring. For en fot som faller mye innover peker RunRepeat på Gaviota 6.

Jevn, ikke spenstig. RunRepeat målte 47,0 prosent energitilbakeføring i hælen, godt under gjennomsnittet, og kaller det skuffende igjen. Rockeren gir en jevn avrulling fra hæl til tå, og skoen bøyer seg mer enn Arahi 8, men den belønner ikke raskere løping.

Hvilke økter den er til

ØktEgnethetHvorforKilde
Rolige turerLaget for detRunRepeat gir den god score til daglig løping.RunRepeat
GåingLaget for detFleet Feet retter den mot gående og hverdagsbruk.Fleet Feet
RestitusjonsturerLaget for detMyk og stødig på slitne bein.RunRepeat, Running Warehouse
LangturerFunkerBehagelig og slitesterk. Vekten og den lave energitilbakeføringen merkes over distanse.RunRepeat
TempotreningIkke til detRunRepeat gir den lav score til tempoarbeid.RunRepeat

Kilde: RunRepeat, Fleet Feet, Running Warehouse

Hva testene sier

Foreløpig vurdering, én fullstendig publisert test så langt: RunRepeats laboratorietest fra 18. september 2026. Runneas vurderingsark og forhandlernes beskrivelser stemmer med den i hovedpunktet, myk og stødig føring til rolig løping.

TestTypeVår lesningI én setningKilde
RunRepeatLabBlandetGitt 79 av 100: rost for stabilitet, komfort og slitesterk gummi på rolige mil, trukket ned for lavt sprett og en spiss tåboks.
Tabell 1 · Enighet mellom publiserte tester. «Vår lesning» oppsummerer hver tests egen konklusjon, med våre ord. Ingen karakterer er omregnet eller funnet på. Åpnet 9. okt. 2026.

De er enige

  • Stabil uten stivhetRunRepeat fant den stabil uten en stiv følelse, Runnea presenterer den som støtte uten de stive, korrigerende systemene i eldre stabilitetssko, og Fleet Feet beskriver den på samme måte.
  • Laget for rolige milRunRepeat gir den score for daglig løping, ikke tempo. Runneas vurderingsark plasserer den i tempo saktere enn 5:30 per km, fra 10 km til halvmaraton. Fleet Feet retter den mot daglige mil og hverdagsbruk.

De er uenige

  • Stack og vektRunning Warehouse oppgir 41 mm og 33 mm og 275 g i herre US 9. Fleet Feet og produsentens tall som RunRepeat siterer, oppgir 39 mm og 31 mm og 284 g. RunRepeats laboratorium målte 38,0 mm og 27,7 mm og 278 g.
Les de fulle standpunktene, punkt for punkt

Stabil uten stivhet. RunRepeat fant den stabil uten en stiv følelse, Runnea presenterer den som støtte uten de stive, korrigerende systemene i eldre stabilitetssko, og Fleet Feet beskriver den på samme måte. (RunRepeat, Fleet Feet, Runnea)

Laget for rolige mil. RunRepeat gir den score for daglig løping, ikke tempo. Runneas vurderingsark plasserer den i tempo saktere enn 5:30 per km, fra 10 km til halvmaraton. Fleet Feet retter den mot daglige mil og hverdagsbruk. (RunRepeat, Fleet Feet, Runnea)

Stack og vekt. Running Warehouse oppgir 41 mm og 33 mm og 275 g i herre US 9. Fleet Feet og produsentens tall som RunRepeat siterer, oppgir 39 mm og 31 mm og 284 g. RunRepeats laboratorium målte 38,0 mm og 27,7 mm og 278 g. (RunRepeat, Fleet Feet, Running Warehouse)

Slik er den bygget

En EVA-mellomsåle i to lag formet til en forbedret H-Frame, en engineered mesh-overdel som er tettere på medial side, og en yttersåle med gummiputer over blottlagt skum.

En EVA-mellomsåle i to lag med fastere sidevegger, et tettere vevd medialt mesh, en polstret, men ikke sidefestet tunge og gummiputer over blottlagt skum. Fremstående laboratorieresultat: svært lav slitasje på yttersålen.

3931123456
#DelMål
1OverdelEngineered mesh–
2Tunge8,0 mm
3HælStivhet 3 / 5
4MellomsåleCMEVA med to tettheter, forbedret H-Frame32,9 AC
5Innersåle4,4 mm
6YttersåleSuperslitesterk gummi, putedesign3,5 mm

Fig. 3 · Sideprofil. Stackhøyder i målestokk (oppgitt: 39 mm hæl, 31 mm forfot; målt: 3,5 mm yttersåle). Fordelingen mellom de to skumlagene er ikke målt og er tegnet på midten. Stiplet: innersåle, skjult. Kilder: RunRepeat, Fleet Feet, Running Warehouse.

  1. Overdel. Det engineered meshet, plysjet og polstret rundt kragen og tungen, er vevd tettere langs medial side for ekstra støtte, og RunRepeat fant at det holder foten godt lateralt. Running Warehouse beskriver en passform romslig nok til komfort hele dagen med et tett hold rundt buen.

  2. Tunge. Tungen har 8 mm polstring fra topp til bunn, men er ikke festet til sidene, noe RunRepeat regner som en bom. Snøringen er asymmetrisk: stansede øyer på den ene siden, to snørløkker på den andre for å lette trykket på oversiden av foten.

  3. Hæl. Hælkappen er moderat stiv, 3 av 5 i RunRepeats test, og ender i HOKAs lille forlengede hælflik, som holder trykket unna akillessenen. Running Warehouse bemerker ekstra polstring rundt kragen.

  4. Mellomsåle. To lag kompresjonsstøpt EVA: RunRepeat målte det nedre laget mykt (32,9 AC) og det øvre laget mye hardere (46,2 AC). Det hardere skummet er støpt i en H-form som støtter begge sider av foten mens midten forblir myk. Laboratoriet fant også at skummet var 23 prosent hardere etter 20 minutter i en fryser, så vent en stivere følelse i kaldt vær.

  5. Innersåle. En avtagbar innersåle av resirkulert skum, 4,4 mm tykk i RunRepeats måling, enkel å bytte mot din egen.

  6. Yttersåle. Tykke puter av superslitesterk gummi sitter over blottlagt CMEVA, samme putedesign på yttersålen som Arahi 8, som Fleet Feet gir æren for å holde overgangene jevne. Gummiblandingen er ny: RunRepeat målte en friksjonskoeffisient på 0,64 mot et gjennomsnitt på 0,53, nok til våt vei.

Les mer

En EVA-mellomsåle i to lag formet til en forbedret H-Frame, en engineered mesh-overdel som er tettere på medial side, og en yttersåle med gummiputer over blottlagt skum.

1. Overdel. Det engineered meshet, plysjet og polstret rundt kragen og tungen, er vevd tettere langs medial side for ekstra støtte, og RunRepeat fant at det holder foten godt lateralt. Running Warehouse beskriver en passform romslig nok til komfort hele dagen med et tett hold rundt buen.

2. Tunge. Tungen har 8 mm polstring fra topp til bunn, men er ikke festet til sidene, noe RunRepeat regner som en bom. Snøringen er asymmetrisk: stansede øyer på den ene siden, to snørløkker på den andre for å lette trykket på oversiden av foten.

3. Hæl. Hælkappen er moderat stiv, 3 av 5 i RunRepeats test, og ender i HOKAs lille forlengede hælflik, som holder trykket unna akillessenen. Running Warehouse bemerker ekstra polstring rundt kragen.

4. Mellomsåle. To lag kompresjonsstøpt EVA: RunRepeat målte det nedre laget mykt (32,9 AC) og det øvre laget mye hardere (46,2 AC). Det hardere skummet er støpt i en H-form som støtter begge sider av foten mens midten forblir myk. Laboratoriet fant også at skummet var 23 prosent hardere etter 20 minutter i en fryser, så vent en stivere følelse i kaldt vær.

5. Innersåle. En avtagbar innersåle av resirkulert skum, 4,4 mm tykk i RunRepeats måling, enkel å bytte mot din egen.

6. Yttersåle. Tykke puter av superslitesterk gummi sitter over blottlagt CMEVA, samme putedesign på yttersålen som Arahi 8, som Fleet Feet gir æren for å holde overgangene jevne. Gummiblandingen er ny: RunRepeat målte en friksjonskoeffisient på 0,64 mot et gjennomsnitt på 0,53, nok til våt vei.

Slitestyrke. Slitestyrken er Arahi 9s sterkeste laboratorieresultat: RunRepeats Dremel fjernet bare 0,3 mm av 3,5 mm yttersålegummi. Tåboksmeshet besto testen deres (3 av 5), og hælfôret fikk 4 av 5. Kildene vi har lest oppgir ikke noe kilometertall ennå.

Slitestyrke. Slitestyrken er Arahi 9s sterkeste laboratorieresultat: RunRepeats Dremel fjernet bare 0,3 mm av 3,5 mm yttersålegummi. Tåboksmeshet besto testen deres (3 av 5), og hælfôret fikk 4 av 5. Kildene vi har lest oppgir ikke noe kilometertall ennå.

Spesifikasjoner, oppgitt og målt

Hvert tall har sin kilde.

Hælhøyde (stack), mm

RunRepeat39
Fleet Feet39
Running Warehouse41
RunRepeat38

Forfothøyde (stack), mm

RunRepeat31
Fleet Feet31
Running Warehouse33
RunRepeat27,7

Drop, mm

RunRepeat8
RunRepeat10,3

Vekt (herre), g

RunRepeat284
Running Warehouse275
RunRepeat278
SpesifikasjonOppgittMålt
Drop
  • 8 mm Running Warehouse
  • 10,3 mm RunRepeat
Hælstack
  • 39 mm RunRepeat
  • 41 mm Running Warehouse
  • 38 mm RunRepeat
Forfotstack
  • 31 mm RunRepeat
  • 33 mm Running Warehouse
  • 27,7 mm RunRepeat
Vekt
  • 284 g RunRepeat
  • 275 g Running Warehouse
  • 278 g RunRepeat
Støtte
  • Stabilitet Running Warehouse
–
Plate
  • Ingen Running Warehouse
–
Underlag
  • Vei cat
–

Fig. 4 · Oppgitt mot målt. Søylene starter på null. Kilder: RunRepeat, Fleet Feet, Running Warehouse.

Labmålinger

SpesifikasjonMålt
Energitilbakeføring (hæl)
  • 47 % RunRepeat
Hælkappens stivhet
  • 3 / 5 RunRepeat
Friksjonskoeffisient
  • 0,64 RunRepeat
Tåboksens bredde
  • 70,5 mm RunRepeat
Tåboksens høyde
  • 28,9 mm RunRepeat
SpesifikasjonMålt
Yttersålens tykkelse
  • 3,5 mm RunRepeat
Innersålens tykkelse
  • 4,4 mm RunRepeat
Tungens polstring
  • 8 mm RunRepeat
Fleksibilitet (bøyekraft)
  • 15,5 N RunRepeat
Mellomsålens hardhet
  • 32,9 AC RunRepeat

Størrelse og passform

Velg vanlig størrelse. Velg bredden med omhu, for standard tåboks er på den smale siden.

Lengde

Vanlig størrelse

Bredder

normal, bred og ekstra bred

Plass til tærne

RunRepeat målte tåboksen til 70,5 mm, smalere enn gjennomsnittet, og advarer om at den spisse formen ikke passer alle føtter. Brede og ekstra brede versjoner finnes.

RunRepeat, Fleet Feet

Alle størrelsesnotater fra testere

RunRepeats lille leserstemme sier vanlig størrelse, og laboratoriet deres målte en innvendig lengde litt over gjennomsnittet.

Tåboksen målte 70,5 mm, smalere enn gjennomsnittet. Fleet Feet tilbyr vanlig, bred (2E) og ekstra bred (4E). Running Warehouse oppgir bare vanlig og bred. Hvilke bredder som når Europa, varierer mellom forhandlere.

RunRepeat, Fleet Feet, Running Warehouse

Mot Arahi 8

Mer fleksibel, bedre grep og en omarbeidet overdel, på bekostning av noe vekt. Ikke mer livlig.

Arahi 9Arahi 8
StøtteStabilitetStabilitet
Drop8 mm8 mm
Hælstack39 mm41 mm
Forfot31 mm33 mm
Vekt284 g264 g

Behold Arahi 8 hvis den passer deg og du verdsetter den lettere skoen: 9-en er ikke mer livlig. Velg Arahi 9 hvis overdelen på 8 plaget deg, du løper på våt vei eller du vil ha litt mer fleksibilitet.

Oppgitte tall. Kilde: Strideprint-katalogen (cat).

Versjonshistorikk: Arahi 8 til Arahi 9

Forbedret H-Frame. Fastere sidevegger leder foten mens midten forblir myk. (Fleet Feet, Running Warehouse)

Mer fleksibel. RunRepeat målte bøyekraften i forfoten ned fra 18,3 N til 15,5 N. (RunRepeat)

Bedre grep. RunRepeat målte bedre friksjon, også på våt vei. (RunRepeat)

Tyngre. RunRepeat målte rundt 8 prosent mer vekt enn Arahi 8. (RunRepeat)

Alternativer sammenlignet

Hvert av dem løser noe som Arahi 9 ikke gjør.

Hoka Arahi 9Hoka Gaviota 6ASICS GT-2000 15Hoka Arahi 8Brooks Adrenaline GTS 25
Velg den forDenne sidenMer stabilRaskereLettereHøyere drop
Drop8 mm6 mm8 mm8 mm10 mm
Hælstack39 mm39 mm37 mm41 mm37 mm
Vekt284 g283 g249 g264 g301 g
StøtteStabilitetStabilitetStabilitetStabilitetStabilitet
Tabell 2 · Oppgitte tall. Kilde: Strideprint-katalogen (cat).

Spørsmål løpere stiller

Hva er forskjellen mellom Arahi 8 og Arahi 9?

Arahi 9 får en forbedret H-Frame, en omarbeidet overdel og bedre grep. RunRepeat målte den mer fleksibel og rundt 8 prosent tyngre enn Arahi 8, med fortsatt beskjeden energitilbakeføring. Føringsideen er uendret.

Arahi 9 eller Gaviota 6?

Velg Arahi 9 hvis foten din ruller litt innover og du vil ha myk, lett føring. RunRepeat viser løpere med tydelig overpronasjon til Gaviota 6, som gir fastere, sterkere støtte.

Arahi 9 eller GT-2000 15?

Begge er treningssko med lett føring. RunRepeat foreslår GT-2000 15 til alle som vil ha mer sprett enn Arahi 9 gir. Arahi forblir det mykere alternativet med rocker til rolige mil.

Følger Hoka Arahi 9 vanlig størrelse?

RunRepeats leserstemme sier vanlig størrelse, men den bygger på få stemmer. Standard tåboks målte smalere enn gjennomsnittet, så sjekk bredden før du bestemmer størrelse.

Finnes Arahi 9 i bred modell?

Ja. Fleet Feet tilbyr vanlig, bred (2E) og ekstra bred (4E). Running Warehouse oppgir vanlig og bred. Tilgjengeligheten i Europa varierer mellom forhandlere.

Er Arahi 9 bra for flate føtter?

Flate føtter betyr ikke alltid at foten ruller innover når du løper. Hvis din gjør det, litt, leder Arahi 9s H-Frame den uten en stiv støttedel. Det er en komfort- og føringssko, ikke en behandling, så vedvarende smerte er en sak for helsepersonell.

Er Hoka Arahi 9 tung?

Tyngre enn før, lett for kategorien. RunRepeat veide den til 278 g (9,8 oz), rundt 8 prosent mer enn Arahi 8. Running Warehouse oppgir 275 g for herre US 9, noe som fortsatt plasserer den som 13. letteste av de 37 stabilitets-asfaltskoene i katalogen vår som er veid i den størrelsen.

Kilder

  1. RunRepeat, HOKA Arahi 9 lab review (September 2026). Åpnet 9. okt. 2026.
  2. Fleet Feet, Men’s HOKA Arahi 9. Åpnet 9. okt. 2026.
  3. Running Warehouse, HOKA Arahi 9 Men’s Shoes. Åpnet 9. okt. 2026.
  4. Runnea, HOKA Arahi 9. Åpnet 9. okt. 2026.
  5. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-11). Åpnet 11. okt. 2026.
  6. cat: Strideprint-katalogen, 395 sko

Slik tester vi. Vi leser publiserte tester, merke- og butikksider og labmålinger, krysssjekker tallene og peker på hvor de ikke stemmer overens. Vi har ikke testet denne skoen selv. Sist oppdatert 12. oktober 2026.

Er det riktig par?Start fittingen din