1. Sko
  2. Hoka
  3. Arahi 9
Hoka Arahi 9, set fra siden

Hoka Arahi 9 anmeldelse

Hokas støttesko til hverdagen får en forbedret H-Frame, mere fleksibilitet og bedre greb. Der er indtil videre kun udkommet én fuld test, og de offentliggjorte specifikationer er ikke enige med hinanden.

Drop
8 mm
Stack, hæl
39 mm
Forfod
31 mm
Vægt
284 g
Støtte
Stabilitet
Plade
Ingen
Er det dit par? Start din fitting

Opdateret 12. okt. 2026 · 5 kilder

Vores dom

Støtte, der forbliver blød.

Arahi 9 er en støttesko med rocker, der stabiliserer foden med tættere skum langs siderne frem for en stiv støtte, på en blød gang. Den passer til løbere med hælanslag, hvis fod ruller lidt indad, og som løber roligt eller går meget, mere end til løbere, der søger fart eller kraftig støtte.

Styrker

  • Stabil uden at føles stiv eller overbygget
  • Meget lidt slid på ydersålen i laboratoriet
  • Bedre greb på våde veje end Arahi 8
  • Tre bredder: normal, bred og ekstra bred

Svagheder

  • Lidt energitilbagegivelse i laboratoriet
  • Omkring 8 procent tungere end Arahi 8
  • Smallere tåboks end gennemsnittet
  • Tunge uden sammensyning

Hvem den passer til

  • Din fod ruller lidt indad
  • Du lander på hælen
  • Det meste af din løbetræning er rolig, og du går også
  • Du har en følsom hæl

Hvem der bør springe den over

  • Din fod ruller meget indad
  • Du vil have en livlig sko
  • Din forfod er bred i en standardbredde
  • Du lander på forfoden

Skoprofil

Hvor Arahi 9 ligger blandt de 395 sko i vores katalog, og hvad der er ændret siden Arahi 8.

50100DæmpningLethedStabilitetDropRespons
AkseArahi 9Arahi 8Ændring
Dæmpning5275−23
Lethed2650−24
Stabilitet8585=
Drop4545=
Respons620−14

Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).

Hvor den ligger i kataloget

Vægt284 g, tungere end 74 % af skoene

Drop8 mm, højere end 45 % af skoene

Stack, hæl39 mm, højere end 52 % af skoene

Stack, forfod31 mm, lavere end 49 % af skoene

Fig. 2 · Fordeling af angivne tal i kataloget. Søjlernes højde er antallet af sko i hvert interval. Vægt: 300 sko, gennemsnit 257,2 g. Drop: 306 sko, gennemsnit 7,1 mm. Stack, hæl: 255 sko, gennemsnit 38 mm. Stack, forfod: 253 sko, gennemsnit 31,1 mm. Kilde: Strideprint-kataloget (kat), angivne værdier.

Sådan føles den

Skrevet ud fra 2 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.

Blød i midten. Blødt EVA med dobbelt densitet, tættere i kanterne. RunRepeat målte skummet en anelse blødere end gennemsnittet.

Støtte fra rammen, ikke fra en støtte. Tættere skum i siden styrer foden mod midten uden en stiv støtte. Kun let støtte; kraftige overpronatorer henvises til Gaviota 6.

Glat, ikke fjedrende. Lav energitilbagegivelse i laboratoriet (47,0 procent i hælen). Glat rocker og mere fleksibilitet end Arahi 8, men ingen belønning for fart.

Blød i midten. Mellemsålen er EVA med dobbelt densitet, trykstøbt: blød under foden, tættere i kanterne. Running Warehouse og Fleet Feet beskriver begge blød dæmpning, og Fleet Feet opfører en stackhøjde på 39 mm i hælen og 31 mm i forfoden.

RunRepeat målte skummet til 32,9 på AC-skalaen, en anelse blødere end gennemsnittet.

Støtte fra rammen, ikke fra en støtte. Den forbedrede H-Frame-teknologi lægger tættere skum langs begge sider for at styre foden mod midten af skoen gennem løbecyklussen, og Fleet Feet bemærker et tættere mesh langs indersiden af overdelen. RunRepeat vurderer den højt for stabilitet og fandt støtten diskret.

Det gør den til en sko med let støtte. Til en fod, der falder meget sammen indad, peger RunRepeat på Gaviota 6.

Glat, ikke fjedrende. RunRepeat målte 47,0 procent energitilbagegivelse i hælen, langt under gennemsnittet, og kalder den skuffende igen. Rockeren giver en glat rulning fra hæl til tå, og skoen bøjer mere end Arahi 8, men den belønner ikke hurtigere løb.

Læs mere

Blød i midten. Mellemsålen er EVA med dobbelt densitet, trykstøbt: blød under foden, tættere i kanterne. Running Warehouse og Fleet Feet beskriver begge blød dæmpning, og Fleet Feet opfører en stackhøjde på 39 mm i hælen og 31 mm i forfoden.

RunRepeat målte skummet til 32,9 på AC-skalaen, en anelse blødere end gennemsnittet.

Støtte fra rammen, ikke fra en støtte. Den forbedrede H-Frame-teknologi lægger tættere skum langs begge sider for at styre foden mod midten af skoen gennem løbecyklussen, og Fleet Feet bemærker et tættere mesh langs indersiden af overdelen. RunRepeat vurderer den højt for stabilitet og fandt støtten diskret.

Det gør den til en sko med let støtte. Til en fod, der falder meget sammen indad, peger RunRepeat på Gaviota 6.

Glat, ikke fjedrende. RunRepeat målte 47,0 procent energitilbagegivelse i hælen, langt under gennemsnittet, og kalder den skuffende igen. Rockeren giver en glat rulning fra hæl til tå, og skoen bøjer mere end Arahi 8, men den belønner ikke hurtigere løb.

Hvilke ture den er til

TurEgnethedHvorforKilde
Rolige tureLavet til detRunRepeat giver den en god score til dagligt løb.RunRepeat
GåtureLavet til detFleet Feet retter den mod gående og hverdagsbrug.Fleet Feet
RestitutionstureLavet til detBlød og stabil på trætte ben.RunRepeat, Running Warehouse
LangtureKan klare detBehagelig og holdbar; vægten og den lave energitilbagegivelse viser sig over distancen.RunRepeat
TempotræningIkke til detRunRepeat giver den en lav score til tempotræning.RunRepeat

Kilde: RunRepeat, Fleet Feet, Running Warehouse

Hvad testerne siger

Foreløbig, én fuld offentliggjort test indtil videre: RunRepeats laboratorietest fra 18. september 2026. Runneas bedømmelsesark og forhandlernes beskrivelser stemmer overens med den om hovedpunktet, blød og stabil støtte til rolige ture.

TestTypeVores læsningI én sætningKilde
RunRepeatLaboratoriumBlandetFik 79 ud af 100: rost for stabilitet, komfort og holdbart gummi på rolige kilometer, trukket ned for lavt spring og en tilspidset tåboks.
Tabel 1 · Konsensus i offentliggjorte tests. “Vores læsning” opsummerer hver tests egen konklusion med vores ord. Ingen karakterer er omregnet eller opfundet. Besøgt 9. okt. 2026.

De er enige

  • Stabil uden stivhedRunRepeat fandt den stabil uden en stiv følelse, Runnea præsenterer den som støtte uden de stive korrigerende systemer fra ældre stabilitetssko, og Fleet Feet beskriver den på samme måde.
  • Bygget til rolige kilometerRunRepeat vurderer den til dagligt løb, ikke tempo; Runneas bedømmelsesark placerer den i tempoer langsommere end 5.30 pr. km, fra 10 km til halvmarathon; Fleet Feet retter den mod daglige kilometer og hverdagsbrug.

De er uenige

  • Stack og vægtRunning Warehouse opfører 41 mm og 33 mm og 275 g i herrestørrelse US 9; Fleet Feet og de tal fra mærket, som RunRepeat citerer, giver 39 mm og 31 mm og 284 g. RunRepeats laboratorium målte 38,0 mm og 27,7 mm og 278 g.
Læs de fulde holdninger, punkt for punkt

Stabil uden stivhed. RunRepeat fandt den stabil uden en stiv følelse, Runnea præsenterer den som støtte uden de stive korrigerende systemer fra ældre stabilitetssko, og Fleet Feet beskriver den på samme måde. (RunRepeat, Fleet Feet, Runnea)

Bygget til rolige kilometer. RunRepeat vurderer den til dagligt løb, ikke tempo; Runneas bedømmelsesark placerer den i tempoer langsommere end 5.30 pr. km, fra 10 km til halvmarathon; Fleet Feet retter den mod daglige kilometer og hverdagsbrug. (RunRepeat, Fleet Feet, Runnea)

Stack og vægt. Running Warehouse opfører 41 mm og 33 mm og 275 g i herrestørrelse US 9; Fleet Feet og de tal fra mærket, som RunRepeat citerer, giver 39 mm og 31 mm og 284 g. RunRepeats laboratorium målte 38,0 mm og 27,7 mm og 278 g. (RunRepeat, Fleet Feet, Running Warehouse)

Sådan er den bygget

En EVA-mellemsål i to lag formet til en forbedret H-Frame, en engineered mesh-overdel, der er tættere på indersiden, og en ydersål med gummipuder over blotlagt skum.

En EVA-mellemsål i to lag med fastere sidevægge, et tættere vævet mesh på indersiden, en polstret, men ikke sammensyet tunge og gummipuder over blotlagt skum. Fremtrædende laboratorieresultat: meget lidt slid på ydersålen.

3931123456
#DelMål
1OverdelEngineered mesh–
2Tunge8,0 mm
3HælStivhed 3 / 5
4MellemsålCMEVA med dobbelt densitet, forbedret H-Frame32,9 AC
5Indlægssål4,4 mm
6YdersålSuper abrasion-gummi, puder i ydersålen3,5 mm

Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 39 mm hæl, 31 mm forfod. Målt: 3,5 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: RunRepeat, Fleet Feet, Running Warehouse.

  1. Overdel. Det engineered mesh, blødt og polstret omkring kant og tunge, er vævet tættere langs indersiden for ekstra støtte, og RunRepeat fandt, at det holder godt fast i foden i siden. Running Warehouse beskriver en pasform, der er rummelig nok til komfort hele dagen med et tæt greb omkring fodbuen.

  2. Tunge. Tungen har 8 mm polstring fra top til bund, men er ikke sammensyet, hvilket RunRepeat regner som en misser. Snøringen er asymmetrisk: stansede øjer på den ene side, to snøreløkker på den anden for at lette trykket på vristen.

  3. Hæl. Hælkappen er moderat stiv, 3 ud af 5 i RunRepeats test, og ender i HOKA’s lille forlængede hælflig, der holder trykket væk fra akillessenen. Running Warehouse bemærker ekstra polstring omkring kanten.

  4. Mellemsål. To lag trykstøbt EVA: RunRepeat målte det nederste lag blødt (32,9 AC) og det øverste lag meget hårdere (46,2 AC). Det hårdere skum er støbt i en H-form, der støtter begge sider af foden, mens midten forbliver blød. Laboratoriet fandt også skummet 23 procent hårdere efter 20 minutter i en fryser, så forvent en stivere følelse i koldt vejr.

  5. Indlægssål. En udtagelig indlægssål af genanvendt skum, 4,4 mm tyk i RunRepeats måling, nem at bytte med din egen.

  6. Ydersål. Tykke puder af super abrasion-gummi sidder over blotlagt CMEVA, det samme design med puder som på Arahi 8, som Fleet Feet krediterer for at holde overgangene glatte. Gummiblandingen er ny: RunRepeat målte en friktionskoefficient på 0,64 mod et gennemsnit på 0,53, nok til våde veje.

Læs mere

En EVA-mellemsål i to lag formet til en forbedret H-Frame, en engineered mesh-overdel, der er tættere på indersiden, og en ydersål med gummipuder over blotlagt skum.

1. Overdel. Det engineered mesh, blødt og polstret omkring kant og tunge, er vævet tættere langs indersiden for ekstra støtte, og RunRepeat fandt, at det holder godt fast i foden i siden. Running Warehouse beskriver en pasform, der er rummelig nok til komfort hele dagen med et tæt greb omkring fodbuen.

2. Tunge. Tungen har 8 mm polstring fra top til bund, men er ikke sammensyet, hvilket RunRepeat regner som en misser. Snøringen er asymmetrisk: stansede øjer på den ene side, to snøreløkker på den anden for at lette trykket på vristen.

3. Hæl. Hælkappen er moderat stiv, 3 ud af 5 i RunRepeats test, og ender i HOKA’s lille forlængede hælflig, der holder trykket væk fra akillessenen. Running Warehouse bemærker ekstra polstring omkring kanten.

4. Mellemsål. To lag trykstøbt EVA: RunRepeat målte det nederste lag blødt (32,9 AC) og det øverste lag meget hårdere (46,2 AC). Det hårdere skum er støbt i en H-form, der støtter begge sider af foden, mens midten forbliver blød. Laboratoriet fandt også skummet 23 procent hårdere efter 20 minutter i en fryser, så forvent en stivere følelse i koldt vejr.

5. Indlægssål. En udtagelig indlægssål af genanvendt skum, 4,4 mm tyk i RunRepeats måling, nem at bytte med din egen.

6. Ydersål. Tykke puder af super abrasion-gummi sidder over blotlagt CMEVA, det samme design med puder som på Arahi 8, som Fleet Feet krediterer for at holde overgangene glatte. Gummiblandingen er ny: RunRepeat målte en friktionskoefficient på 0,64 mod et gennemsnit på 0,53, nok til våde veje.

Holdbarhed. Holdbarhed er Arahi 9’s stærkeste laboratorieresultat: RunRepeats Dremel fjernede kun 0,3 mm af 3,5 mm ydersålsgummi. Tåboksens mesh bestod deres test (3 ud af 5), og hælforingen fik 4 ud af 5. Kilderne, vi har læst, giver endnu ingen kilometertal.

Holdbarhed. Holdbarhed er Arahi 9’s stærkeste laboratorieresultat: RunRepeats Dremel fjernede kun 0,3 mm af 3,5 mm ydersålsgummi. Tåboksens mesh bestod deres test (3 ud af 5), og hælforingen fik 4 ud af 5. Kilderne, vi har læst, giver endnu ingen kilometertal.

Specs, angivet og målt

Hvert tal har sin kilde.

Hælstack, mm

RunRepeat39
Fleet Feet39
Running Warehouse41
RunRepeat38

Forfodsstack, mm

RunRepeat31
Fleet Feet31
Running Warehouse33
RunRepeat27,7

Drop, mm

RunRepeat8
RunRepeat10,3

Vægt (herre), g

RunRepeat284
Running Warehouse275
RunRepeat278
SpecAngivetMålt
Drop
  • 8 mm Running Warehouse
  • 10,3 mm RunRepeat
Stack, hæl
  • 39 mm RunRepeat
  • 41 mm Running Warehouse
  • 38 mm RunRepeat
Stack, forfod
  • 31 mm RunRepeat
  • 33 mm Running Warehouse
  • 27,7 mm RunRepeat
Vægt
  • 284 g RunRepeat
  • 275 g Running Warehouse
  • 278 g RunRepeat
Støtte
  • Stabilitet Running Warehouse
–
Plade
  • Ingen Running Warehouse
–
Underlag
  • Asfalt cat
–

Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: RunRepeat, Fleet Feet, Running Warehouse.

Laboratoriemålinger

SpecMålt
Energitilbagegivelse (hæl)
  • 47 % RunRepeat
Hælkappens stivhed
  • 3 / 5 RunRepeat
Grebskoefficient
  • 0,64 RunRepeat
Tåboksens bredde
  • 70,5 mm RunRepeat
Tåboksens højde
  • 28,9 mm RunRepeat
SpecMålt
Ydersålens tykkelse
  • 3,5 mm RunRepeat
Indlægssålens tykkelse
  • 4,4 mm RunRepeat
Tungens polstring
  • 8 mm RunRepeat
Fleksibilitet (bøjekraft)
  • 15,5 N RunRepeat
Mellemsålens hårdhed
  • 32,9 AC RunRepeat

Størrelse og pasform

Tag din sædvanlige størrelse; vælg bredden med omhu, for standardtåboksen er på den smalle side.

Længde

Følger normal størrelse

Bredder

normal, bred og ekstra bred

Plads til tæerne

RunRepeat målte tåboksen til 70,5 mm, smallere end gennemsnittet, og advarer om, at den tilspidsede form ikke passer til alle fødder. Brede og ekstra brede udgaver findes.

RunRepeat, Fleet Feet

Testernes fulde noter om størrelse

RunRepeats lille ejerafstemning siger normal størrelse, og deres laboratorium målte en indvendig længde lidt over gennemsnittet.

Tåboksen målte 70,5 mm, smallere end gennemsnittet. Fleet Feet tilbyder normal, bred (2E) og ekstra bred (4E); Running Warehouse opfører kun normal og bred. Hvilke bredder der når Europa, varierer fra forhandler til forhandler.

RunRepeat, Fleet Feet, Running Warehouse

Mod Arahi 8

Mere fleksibel, bedre greb og en omarbejdet overdel, på bekostning af noget vægt. Ikke mere livlig.

Arahi 9Arahi 8
StøtteStabilitetStabilitet
Drop8 mm8 mm
Stack, hæl39 mm41 mm
Forfod31 mm33 mm
Vægt284 g264 g

Behold Arahi 8, hvis den passer dig, og du værdsætter den lettere sko: 9 er ikke mere livlig. Vælg Arahi 9, hvis 8’s overdel generede dig, du løber på våde veje, eller du vil have lidt mere fleksibilitet.

Angivne tal. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).

Versionshistorik: Arahi 8 til Arahi 9

Forbedret H-Frame. Fastere sidevægge styrer foden, mens midten forbliver blød. (Fleet Feet, Running Warehouse)

Mere fleksibel. RunRepeat målte forfodens bøjekraft ned fra 18,3 N til 15,5 N. (RunRepeat)

Bedre greb. RunRepeat målte forbedret greb, også på våde veje. (RunRepeat)

Tungere. RunRepeat målte omkring 8 procent mere vægt end Arahi 8. (RunRepeat)

Alternativer sammenlignet

Hver af dem løser én ting, som Arahi 9 ikke gør.

Hoka Arahi 9Hoka Gaviota 6ASICS GT-2000 15Hoka Arahi 8Brooks Adrenaline GTS 25
Vælg den tilDenne sideMere stabilHurtigereLettereHøjere drop
Drop8 mm6 mm8 mm8 mm10 mm
Stack, hæl39 mm39 mm37 mm41 mm37 mm
Vægt284 g283 g249 g264 g301 g
StøtteStabilitetStabilitetStabilitetStabilitetStabilitet
Tabel 2 · Angivne tal. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).

Spørgsmål fra løbere

Hvad er forskellen på Arahi 8 og Arahi 9?

Arahi 9 får en forbedret H-Frame, en omarbejdet overdel og bedre greb. RunRepeat målte den mere fleksibel og omkring 8 procent tungere end Arahi 8, med stadig beskeden energitilbagegivelse. Idéen med støtten er uændret.

Arahi 9 eller Gaviota 6?

Vælg Arahi 9, hvis din fod ruller lidt indad, og du vil have blød, let støtte. RunRepeat henviser løbere med kraftig overpronation til Gaviota 6, som giver fastere, stærkere støtte.

Arahi 9 eller GT-2000 15?

Begge er træningssko med let støtte. RunRepeat foreslår GT-2000 15 til alle, der vil have mere spring, end Arahi 9 giver. Arahi forbliver den blødere mulighed med rocker til rolige kilometer.

Følger Hoka Arahi 9 normal størrelse?

RunRepeats ejerafstemning siger normal størrelse, men den bygger på få stemmer. Standardtåboksen målte smallere end gennemsnittet, så tjek bredden, før du vælger størrelse.

Findes Arahi 9 i bred?

Ja. Fleet Feet tilbyder normal, bred (2E) og ekstra bred (4E). Running Warehouse opfører normal og bred. Tilgængeligheden i Europa varierer fra forhandler til forhandler.

Er Arahi 9 god til fladfod?

Fladfod betyder ikke altid, at foden ruller indad, når du løber. Hvis din gør, lidt, styrer Arahi 9’s H-Frame den uden en stiv støtte. Det er en komfort- og støttesko, ikke en behandling, så vedvarende smerter er et anliggende for en sundhedsfaglig.

Er Hoka Arahi 9 tung?

Tungere end før, let for sin kategori. RunRepeat vejede den til 278 g (9,8 oz), omkring 8 procent mere end Arahi 8. Running Warehouse opgiver 275 g i herrestørrelse US 9, hvilket stadig gør den til nummer 13 lettest af de 37 stabilitetssko til asfalt, der er vejet i den størrelse i vores katalog.

Kilder

  1. RunRepeat, HOKA Arahi 9 lab review (September 2026). Besøgt 9. okt. 2026.
  2. Fleet Feet, Men’s HOKA Arahi 9. Besøgt 9. okt. 2026.
  3. Running Warehouse, HOKA Arahi 9 Men’s Shoes. Besøgt 9. okt. 2026.
  4. Runnea, HOKA Arahi 9. Besøgt 9. okt. 2026.
  5. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-11). Besøgt 11. okt. 2026.
  6. kat: Strideprint-kataloget, 395 sko

Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 12. oktober 2026.

Er det dit par?Start din fitting