
Hoka Arahi 9 recenze
Každodenní bota Hoka s vedením dostává vylepšený H-Frame, větší ohebnost a lepší přilnavost. Zatím existuje jen jeden úplný test a zveřejněné parametry se vzájemně neshodují.
- Drop
- 8 mm
- Stack u paty
- 39 mm
- Přední část
- 31 mm
- Váha
- 284 g
- Podpora
- Stabilita
- Deska
- Žádná
Náš verdikt
Vedení, které zůstává měkké.
Arahi 9 je tréninková bota s vedením a rockerem, která drží chodidlo hustší pěnou po stranách místo tuhé vložky, na měkkém chodu. Sedne běžcům s došlapem na patu, jejichž chodidlo se kroutí dovnitř trochu a kteří běhají volně nebo hodně chodí, spíš než běžcům, kteří hledají tempo nebo silnou oporu.
Silné stránky
- Stabilní, aniž by působila tuze nebo předimenzovaně
- Velmi malé opotřebení podešve v laboratoři
- Lepší přilnavost na mokrých silnicích než Arahi 8
- Tři šířky: běžná, široká a extra široká
Slabé stránky
- Malý návrat energie v laboratoři
- Asi o 8 procent těžší než Arahi 8
- Užší prostor pro prsty než průměr
- Jazyk bez přišití
Komu sedí
- Chodidlo se ti trochu kroutí dovnitř
- Dopadáš na patu
- Většina tvého běhání je volná a také chodíš
- Máš citlivou patu
Kdo by ji měl přeskočit
- Chodidlo se ti hodně kroutí dovnitř
- Chceš živou botu
- Tvá přední část je široká ve standardní šířce
- Dopadáš na přední část chodidla
Profil boty
Kde se Arahi 9 řadí mezi 395 bot v našem katalogu a co se změnilo oproti Arahi 8.
| Osa | Arahi 9 | Arahi 8 | Změna |
|---|---|---|---|
| Tlumení | 52 | 75 | −23 |
| Lehkost | 26 | 50 | −24 |
| Stabilita | 85 | 85 | = |
| Drop | 45 | 45 | = |
| Odezva | 6 | 20 | −14 |
Obr. 1 · Jak ho číst. Každá osa vede od 0 ve středu po 100 na okraji. Tlumení, lehkost a drop jsou pořadí boty v katalogu podle uvedených údajů; stabilita a odezva se hodnotí podle typu podpory, desky, rockeru a zamýšleného použití. Tečkovaná šedá čára je medián katalogu. Zdroj: katalog Strideprint (cat).
Kde se řadí v katalogu
Váha284 g, těžší než 74 % bot
Drop8 mm, vyšší než u 45 % bot
Stack u paty39 mm, vyšší než u 52 % bot
Stack v přední části31 mm, nižší než u 49 % bot
Jaký je to pocit
Napsáno ze 2 zveřejněných testů. Citujeme měření, ne dojmy, které jsme nezažili.
Uprostřed měkká. Měkká dvouhustotní EVA, hustší na okrajích. RunRepeat naměřil pěnu o něco měkčí než průměr.
Vedení z rámu, ne z vložky. Hustší pěna po stranách vede chodidlo ke středu bez tuhé vložky. Jen lehké vedení; silné nadměrné pronátory odkazují na Gaviota 6.
Plynulá, ne pružná. Malý laboratorní návrat energie (47,0 procenta na patě). Plynulé odvíjení rockeru a větší ohebnost než Arahi 8, ale rychlost neodměňuje.
Uprostřed měkká. Mezipodešev je dvouhustotní lisovaná EVA: měkká pod nohou, hustší na okrajích. Running Warehouse i Fleet Feet popisují měkké tlumení a Fleet Feet uvádějí výšku stacku 39 mm na patě a 31 mm v přední části.
RunRepeat naměřil pěnu na 32,9 na stupnici AC, o něco měkčí než průměr.
Vedení z rámu, ne z vložky. Technologie vylepšeného H-Frame dává hustší pěnu po obou stranách, aby vedla chodidlo ke středu boty v průběhu kroku, a Fleet Feet poznamenávají hustší síťovinu podél vnitřní strany svršku. RunRepeat ji vysoko hodnotí za stabilitu a shledal oporu nenápadnou.
To z ní dělá botu s lehkým vedením. Pro chodidlo, které se hodně zhroutí dovnitř, RunRepeat odkazuje na Gaviota 6.
Plynulá, ne pružná. RunRepeat naměřil návrat energie 47,0 procenta na patě, daleko pod průměrem, a nazývá ho opět zklamáním. Rocker dává plynulé odvíjení od paty ke špičce a bota se ohýbá víc než Arahi 8, ale rychlejší běhání neodměňuje.
Číst dál
Uprostřed měkká. Mezipodešev je dvouhustotní lisovaná EVA: měkká pod nohou, hustší na okrajích. Running Warehouse i Fleet Feet popisují měkké tlumení a Fleet Feet uvádějí výšku stacku 39 mm na patě a 31 mm v přední části.
RunRepeat naměřil pěnu na 32,9 na stupnici AC, o něco měkčí než průměr.
Vedení z rámu, ne z vložky. Technologie vylepšeného H-Frame dává hustší pěnu po obou stranách, aby vedla chodidlo ke středu boty v průběhu kroku, a Fleet Feet poznamenávají hustší síťovinu podél vnitřní strany svršku. RunRepeat ji vysoko hodnotí za stabilitu a shledal oporu nenápadnou.
To z ní dělá botu s lehkým vedením. Pro chodidlo, které se hodně zhroutí dovnitř, RunRepeat odkazuje na Gaviota 6.
Plynulá, ne pružná. RunRepeat naměřil návrat energie 47,0 procenta na patě, daleko pod průměrem, a nazývá ho opět zklamáním. Rocker dává plynulé odvíjení od paty ke špičce a bota se ohýbá víc než Arahi 8, ale rychlejší běhání neodměňuje.
Pro které běhy je
| Běh | Sedí | Proč | Zdroj |
|---|---|---|---|
| Volné běhy | Určená pro ně | RunRepeat ji hodnotí dobře za každodenní běhání. | RunRepeat |
| Chůze | Určená pro ně | Fleet Feet ji nabízejí chodcům a na každodenní nošení. | Fleet Feet |
| Regenerační běhy | Určená pro ně | Měkká a stabilní na unavených nohou. | RunRepeat, Running Warehouse |
| Dlouhé běhy | Zvládne je | Pohodlná a odolná; hmotnost a malý návrat energie jsou na vzdálenost znát. | RunRepeat |
| Tempový trénink | Není pro ně | RunRepeat ji hodnotí nízko za tempovou práci. | RunRepeat |
Zdroj: RunRepeat, Fleet Feet, Running Warehouse
Co říkají testy
Předběžné, zatím jediný úplný zveřejněný test: laboratorní recenze RunRepeat z 18. září 2026. Hodnoticí list Runnea a popisy prodejců se s ním shodují v hlavním bodě, měkké a stabilní vedení na volné běhání.
| Test | Typ | Naše čtení | Jednou větou | Zdroj |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Laboratoř | Smíšené | Hodnocení 79 ze 100: chválená za stabilitu, pohodlí a odolnou gumu na volných kilometrech, srážená za malý odraz a zúžený prostor pro prsty. | Číst |
Shodují se
- Stabilní bez tuhostiRunRepeat ji shledal stabilní bez tuhého pocitu, Runnea ji představuje jako oporu bez tuhých korigujících systémů starších stabilních bot a Fleet Feet ji popisují stejně.
- Stavěná na volné kilometryRunRepeat ji hodnotí za každodenní běhání, ne za tempo; hodnoticí list Runnea ji řadí do temp pomalejších než 5:30 na km, od 10 km po půlmaraton; Fleet Feet ji míří na denní kilometry a každodenní nošení.
Rozcházejí se
- Stack a hmotnostRunning Warehouse uvádí 41 mm a 33 mm a 275 g v pánské US 9; Fleet Feet a údaje značky citované RunRepeat uvádějí 39 mm a 31 mm a 284 g. Laboratoř RunRepeat naměřila 38,0 mm a 27,7 mm a 278 g.
Jak je postavená
Dvouvrstvá mezipodešev z EVA tvarovaná do vylepšeného H-Frame, svršek z technické síťoviny hustší na mediální straně a podešev s gumovými plošinkami nad odkrytou pěnou.
Dvouvrstvá mezipodešev z EVA s pevnějšími bočními stěnami, hustěji tkaná mediální síťovina, vycpaný, ale nepřišitý jazyk a gumové plošinky nad odkrytou pěnou. Výrazný laboratorní výsledek: velmi malé opotřebení podešve.
| # | Součást | Míra |
|---|---|---|
| 1 | SvršekTechnická síťovina | – |
| 2 | Jazyk | 8,0 mm |
| 3 | Pata | Tuhost 3 / 5 |
| 4 | MezipodeševDvouhustotní CMEVA, vylepšený H-Frame | 32.9 AC |
| 5 | Vložka | 4,4 mm |
| 6 | PodeševSuper otěruvzdorná guma, plošinkový design | 3,5 mm |
Obr. 3 · Boční profil. Výšky stacku v měřítku (uvedeno: pata 39 mm, přední část 31 mm; změřeno: podešev 3,5 mm); rozdělení mezi dvě pěny není změřeno a je nakresleno v polovině výšky. Čárkovaně: vložka, skrytá. Zdroje: RunRepeat, Fleet Feet, Running Warehouse.
Svršek. Technická síťovina, plyšová a vycpaná kolem lemu a jazyka, je na mediální straně utkaná hustěji pro větší oporu a RunRepeat zjistil, že drží chodidlo dobře do stran. Running Warehouse popisují střih dost prostorný na celodenní pohodlí s těsným držením kolem klenby.
Jazyk. Jazyk nese 8 mm vycpávky shora dolů, ale není přišitý, což RunRepeat počítá jako chybu. Šněrování je asymetrické: prorážená očka na jedné straně, dvě smyčky na tkaničky na druhé, aby ulevily tlaku na nártu.
Pata. Opěrka paty je středně tuhá, 3 z 5 v testu RunRepeat, a končí malým prodlouženým poutkem HOKA, které drží tlak mimo Achillovu šlachu. Running Warehouse poznamenávají přidanou vycpávku kolem lemu.
Mezipodešev. Dvě vrstvy lisované EVA: RunRepeat naměřil spodní vrstvu měkkou (32,9 AC) a horní mnohem tvrdší (46,2 AC). Tvrdší pěna je vytvarovaná do tvaru H, který podpírá obě strany chodidla, zatímco střed zůstává měkký. Laboratoř také zjistila pěnu po 20 minutách v mrazáku o 23 procent tvrdší, takže v chladu čekej tužší pocit.
Vložka. Vyjímatelná vložka z recyklované pěny, tlustá 4,4 mm podle měření RunRepeat, snadno vyměnitelná za vlastní.
Podešev. Tlusté plošinky super otěruvzdorné gumy sedí nad odkrytou CMEVA, stejný plošinkový design podešve jako u Arahi 8, čemuž Fleet Feet připisují plynulé přechody. Směs gumy je nová: RunRepeat naměřil koeficient tření 0,64 proti průměru 0,53, dost na mokré silnice.
Číst dál
Dvouvrstvá mezipodešev z EVA tvarovaná do vylepšeného H-Frame, svršek z technické síťoviny hustší na mediální straně a podešev s gumovými plošinkami nad odkrytou pěnou.
1. Svršek. Technická síťovina, plyšová a vycpaná kolem lemu a jazyka, je na mediální straně utkaná hustěji pro větší oporu a RunRepeat zjistil, že drží chodidlo dobře do stran. Running Warehouse popisují střih dost prostorný na celodenní pohodlí s těsným držením kolem klenby.
2. Jazyk. Jazyk nese 8 mm vycpávky shora dolů, ale není přišitý, což RunRepeat počítá jako chybu. Šněrování je asymetrické: prorážená očka na jedné straně, dvě smyčky na tkaničky na druhé, aby ulevily tlaku na nártu.
3. Pata. Opěrka paty je středně tuhá, 3 z 5 v testu RunRepeat, a končí malým prodlouženým poutkem HOKA, které drží tlak mimo Achillovu šlachu. Running Warehouse poznamenávají přidanou vycpávku kolem lemu.
4. Mezipodešev. Dvě vrstvy lisované EVA: RunRepeat naměřil spodní vrstvu měkkou (32,9 AC) a horní mnohem tvrdší (46,2 AC). Tvrdší pěna je vytvarovaná do tvaru H, který podpírá obě strany chodidla, zatímco střed zůstává měkký. Laboratoř také zjistila pěnu po 20 minutách v mrazáku o 23 procent tvrdší, takže v chladu čekej tužší pocit.
5. Vložka. Vyjímatelná vložka z recyklované pěny, tlustá 4,4 mm podle měření RunRepeat, snadno vyměnitelná za vlastní.
6. Podešev. Tlusté plošinky super otěruvzdorné gumy sedí nad odkrytou CMEVA, stejný plošinkový design podešve jako u Arahi 8, čemuž Fleet Feet připisují plynulé přechody. Směs gumy je nová: RunRepeat naměřil koeficient tření 0,64 proti průměru 0,53, dost na mokré silnice.
Odolnost. Odolnost je nejsilnějším laboratorním výsledkem Arahi 9: Dremel RunRepeat odebral jen 0,3 mm z 3,5 mm gumy podešve. Síťovina na prostoru pro prsty jejich test splnila (3 z 5) a podšívka paty dostala 4 z 5. Zdroje, které jsme četli, zatím neuvádějí žádnou kilometrovou životnost.
Odolnost. Odolnost je nejsilnějším laboratorním výsledkem Arahi 9: Dremel RunRepeat odebral jen 0,3 mm z 3,5 mm gumy podešve. Síťovina na prostoru pro prsty jejich test splnila (3 z 5) a podšívka paty dostala 4 z 5. Zdroje, které jsme četli, zatím neuvádějí žádnou kilometrovou životnost.
Parametry, uvedené a změřené
Každý údaj nese svůj zdroj.
Stack paty, mm
Stack přední části, mm
Drop, mm
Hmotnost (pánská), g
| Parametr | Uvedeno | Změřeno |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack u paty |
|
|
| Stack v přední části |
|
|
| Váha |
|
|
| Podpora |
| – |
| Deska |
| – |
| Povrch |
| – |
Obr. 4 · Uvedeno vs změřeno. Sloupce začínají od nuly. Zdroje: RunRepeat, Fleet Feet, Running Warehouse.
Laboratorní měření
| Parametr | Změřeno |
|---|---|
| Návrat energie (pata) |
|
| Tuhost opěrky paty |
|
| Koeficient adheze |
|
| Šířka prostoru pro prsty |
|
| Výška prostoru pro prsty |
|
| Parametr | Změřeno |
|---|---|
| Tloušťka podešve |
|
| Tloušťka vložky |
|
| Vycpávka jazyka |
|
| Ohebnost (síla ohybu) |
|
| Tvrdost mezipodešve |
|
Velikost a střih
Vezmi si svou obvyklou velikost; šířku vybírej pečlivě, protože standardní prostor pro prsty je spíš úzký.
Délka
Sedí na velikost
Šířky
standardní, široká a extra široká
Místo pro prsty
RunRepeat naměřil prostor pro prsty 70,5 mm, užší než průměr, a varuje, že zúžený tvar nebude sedět každému chodidlu. Existují široká a extra široká verze.
RunRepeat, Fleet Feet
Celé poznámky testerů k velikosti
Malé hlasování čtenářů RunRepeat říká sedí na velikost a jejich laboratoř naměřila vnitřní délku o něco nad průměrem.
Prostor pro prsty vyšel 70,5 mm, užší než průměr. Fleet Feet nabízejí běžnou, širokou (2E) a extra širokou (4E); Running Warehouse uvádějí jen běžnou a širokou. Které šířky se do Evropy dostanou, se liší podle prodejce.
RunRepeat, Fleet Feet, Running Warehouse
Vs Arahi 8
Ohebnější, lepší přilnavost a přepracovaný svršek, za cenu části hmotnosti. Ne živější.
| Arahi 9 | Arahi 8 | |
|---|---|---|
| Podpora | Stabilita | Stabilita |
| Drop | 8 mm | 8 mm |
| Stack u paty | 39 mm | 41 mm |
| Přední část | 31 mm | 33 mm |
| Váha | 284 g | 264 g |
Nech si Arahi 8, pokud ti sedí a ceníš si lehčí boty: model 9 není živější. Vyber Arahi 9, pokud ti vadil svršek 8, běháš po mokrých silnicích nebo chceš o trochu víc ohebnosti.
Uvedené údaje. Zdroj: katalog Strideprint (cat).
Historie verzí: Arahi 8 až Arahi 9
Vylepšený H-Frame. Pevnější boční stěny vedou chodidlo, zatímco střed zůstává měkký. (Fleet Feet, Running Warehouse)
Ohebnější. RunRepeat naměřil sílu ohybu přední části sníženou z 18,3 N na 15,5 N. (RunRepeat)
Lepší přilnavost. RunRepeat naměřil lepší adhezi, včetně mokrých silnic. (RunRepeat)
Těžší. RunRepeat naměřil asi o 8 procent větší hmotnost než u Arahi 8. (RunRepeat)
Porovnání alternativ
Každá z nich řeší jednu věc, kterou Arahi 9 nedělá.
Hoka Arahi 9 | Hoka Gaviota 6 | ASICS GT-2000 15 | Hoka Arahi 8 | Brooks Adrenaline GTS 25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Vyber ji kvůli | Tato stránka | Stabilnější | Rychlejší | Lehčí | Vyšší drop |
| Drop | 8 mm | 6 mm | 8 mm | 8 mm | 10 mm |
| Stack u paty | 39 mm | 39 mm | 37 mm | 41 mm | 37 mm |
| Váha | 284 g | 283 g | 249 g | 264 g | 301 g |
| Podpora | Stabilita | Stabilita | Stabilita | Stabilita | Stabilita |
Otázky, které běžci kladou
Jaký je rozdíl mezi Arahi 8 a Arahi 9?
Arahi 9 dostává vylepšený H-Frame, přepracovaný svršek a lepší přilnavost. RunRepeat ji naměřil ohebnější a asi o 8 procent těžší než Arahi 8, s pořád skromným návratem energie. Myšlenka vedení zůstává beze změny.
Arahi 9, nebo Gaviota 6?
Vyber Arahi 9, pokud se ti chodidlo kroutí dovnitř trochu a chceš měkké, lehké vedení. RunRepeat odkazuje běžce s výraznou nadměrnou pronací na Gaviota 6, která dává pevnější, silnější oporu.
Arahi 9, nebo GT-2000 15?
Obě jsou tréninkové boty s lehkým vedením. RunRepeat navrhuje GT-2000 15 každému, kdo chce víc odrazu, než dává Arahi 9. Arahi zůstává měkčí volbou s rockerem na volné kilometry.
Sedí Hoka Arahi 9 na velikost?
Hlasování čtenářů RunRepeat říká sedí na velikost, ale je založené na málo hlasech. Standardní prostor pro prsty vyšel užší než průměr, takže před výběrem velikosti zkontroluj šířku.
Je Arahi 9 k dispozici v široké verzi?
Ano. Fleet Feet nabízejí běžnou, širokou (2E) a extra širokou (4E). Running Warehouse uvádějí běžnou a širokou. Dostupnost v Evropě se liší podle prodejce.
Je Arahi 9 dobrá na ploché nohy?
Ploché nohy ne vždy znamenají, že se chodidlo při běhu kroutí dovnitř. Pokud se kroutí, trochu, H-Frame u Arahi 9 ho vede bez tuhé vložky. Je to bota na pohodlí a vedení, ne léčba, takže přetrvávající bolest je věc pro zdravotníka.
Je Hoka Arahi 9 těžká?
Těžší než dřív, lehká na svou kategorii. RunRepeat ji zvážil na 278 g (9,8 oz), asi o 8 procent víc než Arahi 8. Running Warehouse uvádějí 275 g pro pánskou US 9, což ji stále řadí na 13. nejlehčí místo z 37 silničních stabilních bot vážených v této velikosti v našem katalogu.
Zdroje
- RunRepeat, HOKA Arahi 9 lab review (September 2026). Zobrazeno 9. 10. 2026.
- Fleet Feet, Men’s HOKA Arahi 9. Zobrazeno 9. 10. 2026.
- Running Warehouse, HOKA Arahi 9 Men’s Shoes. Zobrazeno 9. 10. 2026.
- Runnea, HOKA Arahi 9. Zobrazeno 9. 10. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-11). Zobrazeno 11. 10. 2026.
- cat: katalog Strideprint, 395 bot
Jak recenzujeme. Čteme zveřejněné testy, stránky značek a prodejců a laboratorní měření, údaje porovnáváme a upozorňujeme, kde si odporují. Tuto botu jsme sami netestovali. Naposledy aktualizováno 12. října 2026.



