1. Kengät
  2. New Balance
  3. Fresh Foam X More v6
New Balance Fresh Foam X More v6, sivukuva

New Balance Fresh Foam X More v6 -arvostelu

New Balancen korkein arkinen harjoituskenkä: paksu, erittäin pehmeä Fresh Foam X -alusta matalalla dropilla, kuudennessa versiossaan hienosäädetty eikä uudelleenrakennettu.

Drop
4 mm
Kannan korkeus
44 mm
Päkiä
40 mm
Paino
306 g
Tuki
Neutraali
Levy
Ei

US M9, ilmoitetun mukaan. Päivitetty 13.10.2026 · 12 lähdettä

Tuomiomme

Maksimivaahtoa, minimikiirettä.

Fresh Foam X More v6 asettaa erittäin pehmeän 44 mm:n kantaosan ja 40 mm:n päkiän leveälle, tasaiselle pohjalle, 4 mm:n dropilla ja noin 306 g painolla miesten US 9 -koossa. Se sopii juoksijoille, jotka alastuvat keskijalalle tai päkiälle ja haluavat suojaa rauhallisille lenkeille, palautuspäiville ja pitkille päiville jaloilla, ja se pidättelee kaikkia, jotka haluavat vauhtia.

Vahvuudet

  • Ennätyksellinen päkiän iskunvaimennus RunRepeatin laboratoriossa, 144 SA
  • Leveä alusta, joka tuntuu tasaiselta näin korkealle kengälle
  • Pehmeä, hyvin pehmustettu päällinen ja kantapehmuste
  • Vastaa kokoa, leveä ja erittäin leveä versio saatavilla
  • Mukava kävelyyn ja koko päivän seisomiseen

Heikkoudet

  • Painava: noin 306 g miesten US 9 -koossa
  • Vähän puhtia vauhdin noustessa
  • Lämmin: hengittävyys selvästi keskiarvon alla
  • RunRepeat mittasi kapean, matalan kärkitilan

Kenelle sopii

  • Haluat eniten suojaa rauhallisina päivinä
  • Olet painavampi juoksija
  • Vietät pitkiä päiviä jaloillasi
  • Alastut keskijalalle tai päkiälle

Kenen kannattaa ohittaa

  • Haluat minkäänlaista nopeutta
  • Haluat kevyen kengän
  • Olet tottunut korkeaan dropiin
  • Jalkasi kuumenevat

Kenkäprofiili

Missä Fresh Foam X More v6 sijoittuu valikoimamme 395 kengän joukossa.

50100VaimennusKeveysVakausDropReagoivuus
AkseliFresh Foam X More v6
Vaimennus87
Keveys10
Vakaus30
Drop6
Reagoivuus6

Kuva 1 · Miten lukea. Jokainen akseli kulkee keskustan nollasta reunan sataan. Vaimennus, keveys ja drop ovat kengän sijoitus valikoimassa ilmoitettujen lukujen mukaan; vakaus ja reagoivuus pisteytetään tukityypin, levyn, rockerin ja käyttötarkoituksen perusteella. Katkoviivainen harmaa viiva on valikoiman mediaani. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).

Missä se sijaitsee valikoimassa

Paino306 g, painavampi kuin 90 % kengistä

Drop4 mm, matalampi kuin 91 % kengistä

Kannan korkeus44 mm, korkeampi kuin 87 % kengistä

Päkiän korkeus40 mm, korkeampi kuin 96 % kengistä

Kuva 2 · Ilmoitettujen lukujen jakauma valikoimassa. Palkin korkeus on kenkien määrä kussakin luokassa. Paino: 300 kenkää, keskiarvo 257,2 g. Drop: 306 kenkää, keskiarvo 7,1 mm. Kannan korkeus: 255 kenkää, keskiarvo 38 mm. Päkiän korkeus: 253 kenkää, keskiarvo 31,1 mm. Lähde: Strideprint-valikoima (cat), ilmoitetut arvot.

Miltä se tuntuu

Kirjoitettu 9 julkaistun testin pohjalta. Lainaamme mittauksia, emme vaikutelmia, joita meillä ei ollut.

Niin pehmeä kuin maksimivaimennus voi olla. Fresh Foam X, RunRepeatin mittaama 27,5 AC, ennätyksellinen päkiän iskunvaimennus: pehmeä, mutta ei kenkä, jonka läpi uppoat.

Leveä riittävästi pysyäkseen rauhallisena. Neutraali kenkä, jota tasapainottaa keskiarvoa selvästi leveämpi alusta; arvostelijat pitävät sitä tukevana, tiukoissa käännöksissä tarvitaan varovaisuutta.

Pehmeä vieritys, ei joustava. Energian palautuminen 60,1 prosenttia kantapäässä RunRepeatin mukaan, 4,1 / 10 RTINGSin mukaan: sujuva vierittäjä tasaisille vauhdeille, ei joustava kenkä.

Niin pehmeä kuin maksimivaimennus voi olla. Välipohja on New Balancen Fresh Foam X, sama seos kuin v5:ssä ja 1080 v14:ssä Believe in the Runin mukaan. Ilmoitettu pohja on 44 mm kantapäässä ja 40 mm päkiässä; RunRepeat mittasi 41,8 ja 38,5 mm. Vain 7 katalogimme 205 neutraalista maantiekengästä listaa paksumman päkiän.

RunRepeat mittasi vaahdon kovuudeksi AC-asteikolla 27,5, selvästi 35,5:n keskiarvoa pehmeämpi, kantapään iskunvaimennuksella 152 SA ja laboratorioennätyksellä 144 SA päkiässä. Believe in the Run tunsi pehmeyden ilman uppoamista, ja Fleet Feet kuvaa hieman puristuvaa vaahtoa, jonka sisällä istut sen päällä istumisen sijaan.

Leveä riittävästi pysyäkseen rauhallisena. Tukijärjestelmää ei ole: se on neutraali kenkä. Tasaisuus tulee alustasta, jonka RunRepeat mittasi 122,5 mm päkiän poikki ja 102,0 mm kantapäässä, kun keskiarvot ovat 115,1 ja 91,1 mm. Laboratorio pitää sitä kelvollisena lievään tai kohtalaiseen sisäänpäin kallistumiseen.

WearTesters, The Size 15 Runner ja 21RUN kuvaavat kaikki tukevan ajon, sivuseinämien auttamana, jotka pitävät jalan vaahdon sisällä. RTINGS arvioi sivuttaisvakauden 7,4 / 10, ja Running Shoes Guru varoittaa korkeuden vaativan silti varovaisuutta jyrkissä käännöksissä.

Pehmeä vieritys, ei joustava. RunRepeat mittasi energian palautumiseksi 60,1 prosenttia kantapäässä ja 58,8 prosenttia päkiässä, parempi kuin aiemmissa Moreissa mutta yhä vaatimaton. RTINGS on ankarampi, energian palautumisen arvosanalla 4,1 / 10, 3,2 kantapäässä.

Eteenpäin vierintä tulee keinuvuudesta ja matalasta dropista: RunRepeat mittasi 3,3 mm, RTINGS 4,7 mm, ja vain 14 katalogimme 249 neutraalista maantiekengästä listaa matalamman dropin. Running Warehouse piti sitä riittävän eloisana matkavauhdilla, ja The Size 15 Runner piti sitä ajoittain rasitteena.

Lue lisää

Niin pehmeä kuin maksimivaimennus voi olla. Välipohja on New Balancen Fresh Foam X, sama seos kuin v5:ssä ja 1080 v14:ssä Believe in the Runin mukaan. Ilmoitettu pohja on 44 mm kantapäässä ja 40 mm päkiässä; RunRepeat mittasi 41,8 ja 38,5 mm. Vain 7 katalogimme 205 neutraalista maantiekengästä listaa paksumman päkiän.

RunRepeat mittasi vaahdon kovuudeksi AC-asteikolla 27,5, selvästi 35,5:n keskiarvoa pehmeämpi, kantapään iskunvaimennuksella 152 SA ja laboratorioennätyksellä 144 SA päkiässä. Believe in the Run tunsi pehmeyden ilman uppoamista, ja Fleet Feet kuvaa hieman puristuvaa vaahtoa, jonka sisällä istut sen päällä istumisen sijaan.

Leveä riittävästi pysyäkseen rauhallisena. Tukijärjestelmää ei ole: se on neutraali kenkä. Tasaisuus tulee alustasta, jonka RunRepeat mittasi 122,5 mm päkiän poikki ja 102,0 mm kantapäässä, kun keskiarvot ovat 115,1 ja 91,1 mm. Laboratorio pitää sitä kelvollisena lievään tai kohtalaiseen sisäänpäin kallistumiseen.

WearTesters, The Size 15 Runner ja 21RUN kuvaavat kaikki tukevan ajon, sivuseinämien auttamana, jotka pitävät jalan vaahdon sisällä. RTINGS arvioi sivuttaisvakauden 7,4 / 10, ja Running Shoes Guru varoittaa korkeuden vaativan silti varovaisuutta jyrkissä käännöksissä.

Pehmeä vieritys, ei joustava. RunRepeat mittasi energian palautumiseksi 60,1 prosenttia kantapäässä ja 58,8 prosenttia päkiässä, parempi kuin aiemmissa Moreissa mutta yhä vaatimaton. RTINGS on ankarampi, energian palautumisen arvosanalla 4,1 / 10, 3,2 kantapäässä.

Eteenpäin vierintä tulee keinuvuudesta ja matalasta dropista: RunRepeat mittasi 3,3 mm, RTINGS 4,7 mm, ja vain 14 katalogimme 249 neutraalista maantiekengästä listaa matalamman dropin. Running Warehouse piti sitä riittävän eloisana matkavauhdilla, ja The Size 15 Runner piti sitä ajoittain rasitteena.

Millaisille lenkeille se sopii

LenkkiSopivuusMiksiLähde
PeruskestävyyslenkitTehty siihenSen koti. Jokainen lukemamme arvostelu sijoittaa sen rauhallisille päivittäisille kilometreille.RunRepeat, Believe in the Run, Running Warehouse
Palauttavat lenkitTehty siihenPehmeä, tasainen ja vaatimaton väsyneillä jaloilla.RunRepeat, Believe in the Run, 21RUN
KävelyTehty siihenFleet Feetin testaajat käyttivät sitä koko päivän seisomiseen ja kävelymatolla.Fleet Feet, WearTesters
Pitkät lenkitKelpaaRunRepeat ja Running Warehouse näkevät rennot pitkät lenkit; The Size 15 Runner ei veisi sitä pitkälle.RunRepeat, Running Warehouse, The Size 15 Runner
VauhtikestävyysEi siihenRunRepeat antaa vauhtilenkkikäytölle 49 / 100. Pidä kevyempi pari nopeampaan työhön.RunRepeat, Running Shoes Guru
MaratonkilpailuEi siihenRunRepeat antaa kilpailulle 34 / 100 ja RTINGS 6,1 / 10 maratonille.RunRepeat, RTINGS

Lähde: RunRepeat, Believe in the Run, Running Warehouse, 21RUN, Fleet Feet, WearTesters, The Size 15 Runner, Running Shoes Guru, RTINGS

Mitä testit sanovat

Julkaistut arvostelut ovat yhtä mieltä siitä, että More v6 on erittäin pehmeä, painava, yllättävän vakaa korkeuteensa nähden ja tehty hitaille kilometreille. Mielipiteet jakautuvat sisätilan tilavuudesta, vaahdon eloisuudesta ja otteesta.

TestiTyyppiTulkintammeYhdessä lauseessaLähde
RunRepeatLaboratorioMyönteinenRunRepeat antaa sille 86 / 100: pilvenpehmeä ja parhaimmillaan rauhallisilla ja palautuslenkeillä, mutta painava ja napakka vakioleveydessä.
Believe in the RunArvosteluMyönteinenBelieve in the Run sijoittaa sen A-luokkaan: maksimivaimennettujen harjoituskenkien pehmein, paino ainoana todellisena virheenä.
RTINGSLaboratorioVaihtelevaRTINGS arvioi vaimennuksen 8,6 / 10 mutta energian palautumisen vain 4,1 ja suosii Bondi 9:ää palautuman vuoksi.
WearTestersArvosteluMyönteinenWearTesters antaa 10 / 10 vakaana maksimivaimennettuna harjoituskenkänä rauhallisille, palautus- ja pitkille lenkeille.
The Size 15 RunnerArvosteluVaihtelevaThe Size 15 Runner pitää vakaudesta ja päällisestä mutta pitää ajoa tylsänä ja varaa sen vain rauhallisille päiville.
Taulukko 1 · Julkaistujen testien konsensus. ”Tulkintamme” tiivistää kunkin testin oman johtopäätöksen omin sanoin. Pisteitä ei muunneta eikä keksitä. Katsottu 13.10.2026.

He ovat samaa mieltä

  • Erittäin pehmeä ja suojaavaRunRepeat mittasi ennätyksellisen päkiän iskunvaimennuksen ja pehmeän 27,5 AC:n vaahdon, RTINGS antaa vaimennukselle 8,6 / 10, ja Believe in the Run sekä Running Warehouse kuvaavat pehmeää ajoa, joka pysähtyy ennen velttoutta.
  • PainavaRunRepeat punnitsi 302 g ja RTINGS 302,3 g, lähellä miesten US 9 -koolle listattua 306 g:aa. Believe in the Run ja The Size 15 Runner nimeävät molemmat painon pääasialliseksi haitaksi.
  • Vakaa korkeuteensa nähdenRunRepeat mittasi paljon keskiarvoa leveämmän alustan, WearTesters piti sitä vakaana ilman että se on tukikenkä, ja The Size 15 Runner piti sitä jopa hieman liian vakaana.
  • Vastaa kokoaRunRepeatin lukijakysely, Running Warehouse, Fleet Feet, WearTesters ja Running Shoes Guru raportoivat kaikki normaalin pituuden.

Mielipiteet jakautuvat

  • Tilava vai kapea sisältä?RunRepeat mittasi kapean, matalan kärkitilan ja kutsuu sisätilaa matalatilavuiseksi. Running Warehouse löysi tilaa varpaiden levittäytymiselle, ja WearTesters sanoo vakioleveyden sopivan leveämmille jaloille.
  • Kuinka eloisa vaahto on?RunRepeat mittasi paremman energian palautumisen kuin aiemmissa Moreissa, 60,1 prosenttia kantapäässä. RTINGS antaa energian palautumiselle 4,1 / 10, ja The Size 15 Runner piti ajoa yksiulotteisena.
  • OteRunRepeat mittasi pitokertoimeksi 0,44, alle sen 0,53:n keskiarvon. Running Shoes Guru antaa otteelle 9 / 10 ja piti sitä luotettavana sateessa.
Lue koko kannat kohta kohdalta

Erittäin pehmeä ja suojaava. RunRepeat mittasi ennätyksellisen päkiän iskunvaimennuksen ja pehmeän 27,5 AC:n vaahdon, RTINGS antaa vaimennukselle 8,6 / 10, ja Believe in the Run sekä Running Warehouse kuvaavat pehmeää ajoa, joka pysähtyy ennen velttoutta. (RunRepeat, Believe in the Run, Running Warehouse, RTINGS)

Painava. RunRepeat punnitsi 302 g ja RTINGS 302,3 g, lähellä miesten US 9 -koolle listattua 306 g:aa. Believe in the Run ja The Size 15 Runner nimeävät molemmat painon pääasialliseksi haitaksi. (RunRepeat, Believe in the Run, RTINGS, The Size 15 Runner)

Vakaa korkeuteensa nähden. RunRepeat mittasi paljon keskiarvoa leveämmän alustan, WearTesters piti sitä vakaana ilman että se on tukikenkä, ja The Size 15 Runner piti sitä jopa hieman liian vakaana. (RunRepeat, WearTesters, The Size 15 Runner)

Vastaa kokoa. RunRepeatin lukijakysely, Running Warehouse, Fleet Feet, WearTesters ja Running Shoes Guru raportoivat kaikki normaalin pituuden. (RunRepeat, Running Warehouse, Fleet Feet, WearTesters, Running Shoes Guru)

Tilava vai kapea sisältä?. RunRepeat mittasi kapean, matalan kärkitilan ja kutsuu sisätilaa matalatilavuiseksi. Running Warehouse löysi tilaa varpaiden levittäytymiselle, ja WearTesters sanoo vakioleveyden sopivan leveämmille jaloille. (RunRepeat, Running Warehouse, WearTesters)

Kuinka eloisa vaahto on?. RunRepeat mittasi paremman energian palautumisen kuin aiemmissa Moreissa, 60,1 prosenttia kantapäässä. RTINGS antaa energian palautumiselle 4,1 / 10, ja The Size 15 Runner piti ajoa yksiulotteisena. (RunRepeat, RTINGS, The Size 15 Runner)

Ote. RunRepeat mittasi pitokertoimeksi 0,44, alle sen 0,53:n keskiarvon. Running Shoes Guru antaa otteelle 9 / 10 ja piti sitä luotettavana sateessa. (RunRepeat, Running Shoes Guru)

Miten se on rakennettu

Yksi paksu Fresh Foam X -kappale erittäin leveällä pohjalla, pehmustettu engineered mesh -päällinen puoliksi sivuilta kiinnitetyllä kielellä ja ohut kumiulkopohja laajalla peitolla.

Yksi pehmeä Fresh Foam X -kappale erittäin leveällä pohjalla, pehmustettu verkkopäällinen, joka on lämmin, ja ohut mutta hitaasti kuluva kumiulkopohja.

4440123456
#OsaMitta
1PäällinenEngineered mesh -verkkoHengittävyys 58 BR
2Kieli7,4 mm
3KantaJäykkyys 3 / 5
4VälipohjaFresh Foam XKovuus 27,5 AC
5Irtopohjallinen3,5 mm
6Ulkopohja1,9 mm

Kuva 3 · Sivuprofiili. Pohjakorkeudet mittakaavassa (ilmoitettu: kanta 44 mm, päkiä 40 mm; mitattu: ulkopohja 1,9 mm); kahden vaahdon välistä jakoa ei ole mitattu, ja se on piirretty puoleen korkeuteen. Katkoviiva: irtopohjallinen, piilossa. Lähteet: Believe in the Run, RunRepeat, 21RUN, The Size 15 Runner, Fleet Feet. BR: RunRepeatin hengittävyysasteikko (ei pisteitä sadasta).

  1. Päällinen. Pehmustettu, kaksikerroksinen engineered mesh, jonka Believe in the Run ja 21RUN pitivät mukavana ensimmäisestä askeleesta lähtien. Se pidättää lämpöä: RunRepeat antoi hengittävyydelle 58, kun keskiarvo on 75.

  2. Kieli. Puoliksi sivuilta kiinnitetty molemmin puolin ja hyvin pehmustettu, 7,4 mm paksu, kun keskiarvo on 5,8 mm RunRepeatin laboratoriossa. Testaajat raportoivat sen pysyvän paikallaan.

  3. Kanta. Keskijäykkä kantatuki, 3 / 5 RunRepeatin testissä, paksusti pehmustetulla kantapehmusteella ja ilman sormilenkkiä. Fleet Feetin testaajat pitivät kantapehmustetta pehmeänä.

  4. Välipohja. Yksi koko pituuden Fresh Foam X -kerros, mitattu 27,5 AC. Koostaan huolimatta se vääntyy kuin keskimääräinen kenkä, 14,7 Nm RunRepeatin vääntötestissä, ja taipuu 17,7 N:llä, hieman keskiarvoa jäykemmin.

  5. Irtopohjallinen. Irrotettava 3,5 mm:n irtopohjallinen, ohuempi kuin 4,4 mm:n keskiarvo, mikä jättää vaahdon tekemään vaimennuksen.

  6. Ulkopohja. Kumi laajalla peitolla mutta vain 1,9 mm paksu RunRepeatin leikkauksessa, kun keskiarvo on 3,1 mm. Believe in the Run piti sitä tarttuvampana kuin v5:n; RunRepeat mittasi hieman vähemmän otetta kuin ennen.

Lue lisää

Yksi paksu Fresh Foam X -kappale erittäin leveällä pohjalla, pehmustettu engineered mesh -päällinen puoliksi sivuilta kiinnitetyllä kielellä ja ohut kumiulkopohja laajalla peitolla.

1. Päällinen. Pehmustettu, kaksikerroksinen engineered mesh, jonka Believe in the Run ja 21RUN pitivät mukavana ensimmäisestä askeleesta lähtien. Se pidättää lämpöä: RunRepeat antoi hengittävyydelle 58, kun keskiarvo on 75.

2. Kieli. Puoliksi sivuilta kiinnitetty molemmin puolin ja hyvin pehmustettu, 7,4 mm paksu, kun keskiarvo on 5,8 mm RunRepeatin laboratoriossa. Testaajat raportoivat sen pysyvän paikallaan.

3. Kanta. Keskijäykkä kantatuki, 3 / 5 RunRepeatin testissä, paksusti pehmustetulla kantapehmusteella ja ilman sormilenkkiä. Fleet Feetin testaajat pitivät kantapehmustetta pehmeänä.

4. Välipohja. Yksi koko pituuden Fresh Foam X -kerros, mitattu 27,5 AC. Koostaan huolimatta se vääntyy kuin keskimääräinen kenkä, 14,7 Nm RunRepeatin vääntötestissä, ja taipuu 17,7 N:llä, hieman keskiarvoa jäykemmin.

5. Irtopohjallinen. Irrotettava 3,5 mm:n irtopohjallinen, ohuempi kuin 4,4 mm:n keskiarvo, mikä jättää vaahdon tekemään vaimennuksen.

6. Ulkopohja. Kumi laajalla peitolla mutta vain 1,9 mm paksu RunRepeatin leikkauksessa, kun keskiarvo on 3,1 mm. Believe in the Run piti sitä tarttuvampana kuin v5:n; RunRepeat mittasi hieman vähemmän otetta kuin ennen.

Kestävyys. Parempi kuin ohut kumi antaa ymmärtää. Ulkopohja kului RunRepeatin kulutustestissä 0,8 mm, vähemmän kuin 1,1 mm:n keskiarvo, ja kärkitila ja kantapään vuori saivat 3 ja 4 / 5. Believe in the Run näki vähän kulumaa noin 48 km:n jälkeen.

Kestävyys. Parempi kuin ohut kumi antaa ymmärtää. Ulkopohja kului RunRepeatin kulutustestissä 0,8 mm, vähemmän kuin 1,1 mm:n keskiarvo, ja kärkitila ja kantapään vuori saivat 3 ja 4 / 5. Believe in the Run näki vähän kulumaa noin 48 km:n jälkeen.

Tiedot, ilmoitetut ja mitatut

Jokaisella luvulla on lähde.

Drop, mm

Believe in the Run4
RunRepeat3,3
RTINGS4,7

Kantapohjan korkeus, mm

Believe in the Run44
Running Warehouse42
RunRepeat41,8

Päkiäpohjan korkeus, mm

Believe in the Run40
Running Warehouse38
RunRepeat38,5

Paino (miesten), g

Believe in the Run306
RunRepeat302
RTINGS302,3
TietoIlmoitettuMitattu
Drop
  • 4 mm Believe in the Run
  • 3,3 mm RunRepeat
  • 4,7 mm RTINGS
Kannan korkeus
  • 44 mm Believe in the Run
  • 42 mm Running Warehouse
  • 41,8 mm RunRepeat
Päkiän korkeus
  • 40 mm Believe in the Run
  • 38 mm Running Warehouse
  • 38,5 mm RunRepeat
Paino, US M9
  • 306 g Believe in the Run
  • 302 g RunRepeat
  • 302,3 g RTINGS
Tuki
  • Neutraali Believe in the Run
–
Levy
  • Ei Believe in the Run
–
Alusta
  • Maantie cat
–
Julkaisuvuosi
  • 2025 goat.com
–

Kuva 4 · Ilmoitettu vs mitattu. Palkit alkavat nollasta. Lähteet: Believe in the Run, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse.

Laboratoriomittaukset

TietoMitattu
Välipohjan kovuus
  • 27,5 AC RunRepeat
Energian palautuminen (kanta)
  • 60,1 % RunRepeat
Vääntöjäykkyys
  • 14,7 Nm RunRepeat
Kantatuen jäykkyys
  • 3 / 5 RunRepeat
Pitokerroin
  • 0,44 RunRepeat
Hengittävyys
  • 58 BR RunRepeat
TietoMitattu
Kärkitilan leveys
  • 71,3 mm RunRepeat
Kärkitilan korkeus
  • 24,4 mm RunRepeat
Ulkopohjan paksuus
  • 1,9 mm RunRepeat
Irtopohjallisen paksuus
  • 3,5 mm RunRepeat
Kielen paksuus
  • 7,4 mm RunRepeat
Taivutusvoima
  • 17,7 N RunRepeat

BR: RunRepeatin hengittävyysasteikko (ei pisteitä sadasta).

Koko ja istuvuus

Ota tavallinen kokosi; kysymys on tilavuudesta, ja leveydet vastaavat siihen.

Pituus

Vastaa kokoa

Leveydet

normaali, leveä ja erittäin leveä

Varvastila

RunRepeat mittasi 71,3 mm:n kärkitilan, alle sen 73,2 mm:n keskiarvon, ja matalan 24,4 mm:n korkeuden, kun keskiarvo on 27,0. Running Warehouse ja The Size 15 Runner löysivät silti runsaasti tilaa varpaiden levittäytymiselle, joten jalan muoto ratkaisee.

RunRepeat, Running Warehouse, The Size 15 Runner

Testaajien koko kokomuistiinpanot

RunRepeatin lukijakysely, Running Warehouse, Fleet Feet, WearTesters, Running Shoes Guru ja 21RUN raportoivat kaikki kokoa vastaavan pituuden.

Tilavuus on kohta, jossa mielipiteet jakautuvat. RunRepeat pitää vakioleveyttä napakkana, kapealla ja matalalla sisätilalla. Running Warehouse ja The Size 15 Runner löysivät runsaasti varpaiden tilaa, ja kapeajalkainen Fleet Feetin testaaja piti sitä hieman leveänä mutta hyvin lukittuna. Fleet Feetin testaajat havaitsivat myös kantapään lukitusnauhoituksen vähentävän kantapään liukumista.

Leveydet ratkaisevat useimmat tapaukset. RunRepeat listaa kapean, normaalin, leveän ja erittäin leveän version, ja Fleet Feet listaa 2E ja 4E miehille, D ja 2E naisille. Kunkin leveyden saatavuus vaihtelee maittain ja jälleenmyyjittäin.

RunRepeat, Running Warehouse, Fleet Feet, WearTesters, The Size 15 Runner, Running Shoes Guru, 21RUN

Vs Fresh Foam X More v5

Hienosäätö, ei uudelleenrakennus: sama vaahto ja sama ilmoitettu pohja, hieman leveämpi pohja, muutama gramma vähemmän ja pehmustetumpi päällinen.

Muutokset ovat niin pieniä, että Believe in the Runin testaaja näkee v5:n vankkana valintana, jos sen vielä löytää. Pidä se, jos pidät sen ilmavammasta verkosta; siirry v6:een, jos haluat tasaisemman pohjan ja pehmustetumman istuvuuden.

Versiohistoria: Fresh Foam X More v5 - Fresh Foam X More v6

Sama vaahto, uudelleenviritetty tuntuma. Fresh Foam X -seos säilyy. Fleet Feet pitää v6:ta pehmeämpänä jalan alla, kun taas WearTesters ja Carreras de Montaña pitävät sitä vähemmän pehmeänä ja hallitumpana kuin v5. (Believe in the Run, Fleet Feet, WearTesters, Carreras de Montaña)

Leveämpi, tasaisempi pohja. Running Warehouse ja Carreras de Montaña kuvaavat molemmat hieman leveämmän alustan, ja arvostelijat pitävät v6:ta vakaampana kuin v5. (Running Warehouse, WearTesters, Carreras de Montaña)

Hieman kevyempi. RunRepeat mittasi noin 3 prosenttia vähemmän painoa kuin v5:ssä, ja 21RUN mainitsee noin 5 g:n säästön. (RunRepeat, 21RUN)

Enemmän pehmustetta päällä. Päällinen lisää pehmustetta kieleen ja kantapehmusteeseen. Believe in the Runin testaaja piti sitä lämpimämpänä kuin v5:n ilmavampaa verkkoa. (Believe in the Run, The Size 15 Runner, Carreras de Montaña)

Keinuvuus, jonka arvostelijat lukevat eri tavoin. Running Warehouse ja Fleet Feet kuvaavat voimakkaamman keinuvuuden enemmän kärjen nousulla, kun taas RunRepeat pitää sitä vähemmän voimakkaana kuin v5:ssä. (RunRepeat, Running Warehouse, Fleet Feet)

Vaihtoehdot vertailussa

Jokainen korjaa yhden asian, jota Fresh Foam X More v6 ei tee.

New Balance Fresh Foam X More v6Hoka Bondi 9Brooks Ghost Max 3ASICS Novablast 5New Balance 1080 v15
Valitse se, jos haluatTämä sivuVakaampiKiinteämpiKevyempiVähemmän vaimennusta
Drop4 mm5 mm6 mm8 mm6 mm
Kannan korkeus44 mm43 mm39 mm41,5 mm40 mm
Paino306 g297 g318 g252 g261 g
TukiNeutraaliNeutraaliNeutraaliNeutraaliNeutraali
Taulukko 2 · Ilmoitetut luvut. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).

Juoksijoiden kysymyksiä

Vastaako New Balance More v6 kokoa?

Kyllä. RunRepeatin lukijakysely, Running Warehouse, Fleet Feet, WearTesters ja Running Shoes Guru raportoivat kaikki kokoa vastaavan pituuden. Tilavuus on kiistan aihe: RunRepeat mittasi kapean, matalan kärkitilan, kun taas useimmat testaajat löysivät riittävästi tilaa, joten leveämpien jalkojen kannattaa katsoa leveitä versioita.

More v5 vai More v6: kumman valitsen?

Nämä kaksi ovat lähellä toisiaan. V6 säilyttää saman Fresh Foam X:n ja ilmoitetun pohjan, lisää hieman leveämmän pohjan, pehmustetumman päällisen ja muutaman gramman vähemmän. Valitse v6 tasaisempaa, pehmeämpää istuvuutta varten; Believe in the Runin testaaja pitää v5:tä yhä arvokkaana, jos sen löytää.

Onko New Balance More v6 saatavilla leveänä?

Kyllä. RunRepeat listaa kapean, normaalin, leveän ja erittäin leveän version, ja Fleet Feet listaa 2E ja 4E miehille ja D ja 2E naisille. Saatavuus vaihtelee maittain. RunRepeatin kapean kärkitilan mittauksen perusteella leveää versiota kannattaa kokeilla, jos jalkasi ovat leveät.

Sopiiko More v6 kävelyyn tai koko päivän seisomiseen?

Arvostelijat ajattelevat niin. Fleet Feetin testaajat käyttivät sitä koko päivän seisomiseen betonilla ja kävelymatolla, Believe in the Run ehdottaa sitä pitkille päiville jaloilla, ja WearTesters suosittelee sitä kävelijöille, jotka haluavat vakaan kengän. Odota lämpimiä jalkoja: hengittävyys on keskiarvon alla.

Sopiiko More v6 painaville juoksijoille?

Arvostelijat sanovat kyllä. RunRepeat nimeää painavammat juoksijat parhaiden vastineidensa joukkoon, ja 95 kg:n WearTesters-arvostelija piti sitä vakaana ja suojaavana rauhallisilla lenkeillään. Leveä alusta auttaa; kompromissi on noin 306 g painava kenkä miesten US 9 -koossa.

New Balance More v6 vai Hoka Bondi 9?

Molemmat ovat maksimivaimennettuja neutraaleja harjoituskenkiä matalilla dropeilla. RTINGS löysi enemmän palautumaa ja kovemman, tasaisemman päkiän Bondi 9:stä, ja näkee More v6:n valintana lisätilaa ja pehmeämpää uppoamista varten. Fleet Feet arvioi More v6:n näistä kahdesta pehmeämmäksi.

Sopiiko More v6 lattajalalle tai ylipronaatioon?

More v6 on neutraali kenkä ilman tukijärjestelmää. RunRepeat pitää sen leveää pohjaa kelvollisena lievään tai kohtalaiseen sisäänpäin kallistumiseen. Lattajalka ei aina tarkoita ylipronaatiota, joten katso ensin, miten jalkasi todella liikkuu. Se on vaimennettu kenkä, ei hoito.

Lähteet

  1. RunRepeat, New Balance Fresh Foam X More v6 lab review (Carlos Sánchez, updated June 2026). Katsottu 13.10.2026.
  2. Believe in the Run, New Balance Fresh Foam More v6 Review (August 2025). Katsottu 13.10.2026.
  3. Running Warehouse, New Balance Fresh Foam X More v6 review. Katsottu 13.10.2026.
  4. Fleet Feet, New Balance Fresh Foam X More v6 Review: The More, The Merrier. Katsottu 13.10.2026.
  5. RTINGS, New Balance Fresh Foam X More v6 running shoe review. Katsottu 13.10.2026.
  6. WearTesters, New Balance Fresh Foam X More v6 Performance Review. Katsottu 13.10.2026.
  7. The Size 15 Runner, New Balance Fresh Foam X More v6 Review: Less Is More?. Katsottu 13.10.2026.
  8. Running Shoes Guru, New Balance Fresh Foam X More v6 review. Katsottu 13.10.2026.
  9. 21RUN, New Balance Fresh Foam X More v6 Testbericht. Katsottu 13.10.2026.
  10. Carreras de Montaña, New Balance Fresh Foam X More v6 (Sergio Mayayo). Katsottu 13.10.2026.
  11. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Katsottu 13.10.2026.
  12. goat.com · Julkaisuvuosi, ilmoitettu
  13. cat: Strideprint-valikoima, 395 kenkää

Miten arvostelemme. Luemme julkaistuja testejä, merkkien ja jälleenmyyjien sivuja sekä laboratoriomittauksia, tarkistamme luvut ristiin ja merkitsemme ristiriidat. Emme testanneet tätä kenkää itse. Viimeksi päivitetty 13. lokakuuta 2026.

Onko se sinun parisi?Aloita fittingisi