
Nike Structure Plus test
Nikes första Structure med en kärna av ZoomX: en hög stabilitetssko med höga väggar som stadgar hälen och mellanfoten utan en hård stödkil.
- Drop
- 10 mm
- Stackhöjd häl
- 42 mm
- Framfot
- 32 mm
- Vikt
- 295 g
- Stöd
- Stabilitet
- Platta
- Ingen
Vår bedömning
Stadig och hög, med en omdebatterad häl.
Structure Plus lindar en mjuk ZoomX-kärna i en fastare ReactX-ram med höga sidoväggar, vilket ger ett stabilt, skyddande steg som labben bedömer bland Nikes stadigaste. Den passar löpare vars fot rullar in lite och som springer lugnt eller går mycket, medan testarna är oeniga om huruvida dess häl fungerar för hälisättare.
Styrkor
- Mycket stabil genom hälen och mellanfoten, enligt båda labbens betyg
- Mjukt översta lager av ZoomX, mätt till 29,5 AC av RunRepeat
- Säkert grepp om foten utan hälglapp
- Slitstark yttersula med knappt något slitage i publicerade tester
- Fungerar lika bra för promenader och att stå som för lugna pass
Svagheter
- Tung: cirka 295 g i herrstorlek US 9
- Dämpat steg med lite återfjädring för en ZoomX-sko
- Doctors of Running fann hälövergången klumpig
- Smal mellanfot och låg tåbox för en del fötter
Vem den passar
- Din fot rullar in lite
- Du fann Structure 26 för fast
- Du går eller står mycket såväl som springer
- Du landar på mellanfoten
Vem som bör välja något annat
- Din mellanfot är bred eller ditt valv är känsligt
- Du vill ha fart eller studs
- Din häl är känslig
Skoprofil
Var Structure Plus hamnar bland de 395 skorna i vår katalog, och vad som har ändrats sedan Structure 26.
| Axel | Structure Plus | Structure 26 | Förändring |
|---|---|---|---|
| Dämpning | 78 | 43 | +35 |
| Lätthet | 16 | 6 | +10 |
| Stabilitet | 85 | 85 | = |
| Drop | 84 | 84 | = |
| Respons | 20 | 6 | +14 |
Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).
Var den hamnar i katalogen
Vikt295 g, tyngre än 84 % av skorna
Drop10 mm, högre än 84 % av skorna
Stackhöjd häl42 mm, högre än 78 % av skorna
Stackhöjd framfot32 mm, högre än 52 % av skorna
Så känns den
Skrivet utifrån 4 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.
Plyschigt intryck, dämpat steg. En mjuk ZoomX-kärna inuti en fastare ReactX-ram: plyschig vid påtagning och skyddande, men fastare och plattare under löpning.
Väggar, inte stödkilar. Höga sidoväggar runt hälen och valvet på en bred bas: mycket stabil i båda labben, utan känslan av en hård stödkil.
Stadig, aldrig fjädrande. Energiretur på 58,2 procent i hälen och 65,2 i framfoten; mjuk genom mellanfoten, abrupt i hälen för ett test.
Plyschigt intryck, dämpat steg. En ZoomX-kärna sitter inuti en högre ReactX-bärare. Running Warehouse anger 42 mm i hälen och 32 mm i framfoten för herrstorlek US 9, och RunRepeat mätte översta ZoomX-lagret till 29,5 AC, tydligt mjukare än genomsnittet.
Den fastare ReactX-ramen formar känslan mer än ZoomX gör. RTINGS bedömer dämpningen i hälen som mycket skyddande, medan Doctors of Running och Running Shoes Guru beskriver ett plyschigt intryck som blir fastare och intetsägande när du väl springer.
Väggar, inte stödkilar. Nikes Midfoot Support System är en uppsättning höga sidoväggar som omsluter hälen och valvet, på en bred bas. RunRepeat mätte mellansulan till 119,4 mm över framfoten och 94,7 mm i hälen och gav stabiliteten 91.
RTINGS fann att den håller foten centrerad utan att kännas överdrivet korrigerande. Doctors of Running kände stödet mest under det inre valvet och hälens utsida, medan Running Shoes Guru fann den mindre stabil än fastare stabilitetsskor.
Stadig, aldrig fjädrande. RunRepeat mätte energiretur på 58,2 procent i hälen och 65,2 procent i framfoten, ett dämpat resultat för en ZoomX-sko. RTINGS bedömer också den som en sko med lite studs.
Övergången delar testarna. Doctors of Running fann den skarpa, centrerade avfasningen i hälen klatschig och stel vid landning, medan mellanfoten och rockern i framfoten rullar mjukt. RunRepeat fann den längsgående styva plattformen passa löpare som föredrar klassisk geometri.
Läs mer
Plyschigt intryck, dämpat steg. En ZoomX-kärna sitter inuti en högre ReactX-bärare. Running Warehouse anger 42 mm i hälen och 32 mm i framfoten för herrstorlek US 9, och RunRepeat mätte översta ZoomX-lagret till 29,5 AC, tydligt mjukare än genomsnittet.
Den fastare ReactX-ramen formar känslan mer än ZoomX gör. RTINGS bedömer dämpningen i hälen som mycket skyddande, medan Doctors of Running och Running Shoes Guru beskriver ett plyschigt intryck som blir fastare och intetsägande när du väl springer.
Väggar, inte stödkilar. Nikes Midfoot Support System är en uppsättning höga sidoväggar som omsluter hälen och valvet, på en bred bas. RunRepeat mätte mellansulan till 119,4 mm över framfoten och 94,7 mm i hälen och gav stabiliteten 91.
RTINGS fann att den håller foten centrerad utan att kännas överdrivet korrigerande. Doctors of Running kände stödet mest under det inre valvet och hälens utsida, medan Running Shoes Guru fann den mindre stabil än fastare stabilitetsskor.
Stadig, aldrig fjädrande. RunRepeat mätte energiretur på 58,2 procent i hälen och 65,2 procent i framfoten, ett dämpat resultat för en ZoomX-sko. RTINGS bedömer också den som en sko med lite studs.
Övergången delar testarna. Doctors of Running fann den skarpa, centrerade avfasningen i hälen klatschig och stel vid landning, medan mellanfoten och rockern i framfoten rullar mjukt. RunRepeat fann den längsgående styva plattformen passa löpare som föredrar klassisk geometri.
Vilka pass den passar för
| Pass | Passar | Varför | Källa |
|---|---|---|---|
| Lugna pass | Gjord för det | Dess hemmatempo. RunRepeat ger den 90 för daglig löpning. | Doctors of Running, RunRepeat |
| Återhämtningspass | Gjord för det | Skyddande dämpning i hälen och en stabil bas för trötta ben. | RTINGS |
| Promenad | Gjord för det | Doctors of Running bedömer den som en utmärkt sko för promenader och att stå. | Doctors of Running |
| Långpass | Fungerar | RTINGS bedömer den som bäst för långpass; Running Shoes Guru föredrar den för pass under 15 km. | RTINGS, Running Shoes Guru |
| Tempopass | Inte för det | För tung och dämpad för snabbare pass, enligt varje publicerat test. | Doctors of Running, RunRepeat, Running Shoes Guru |
| Tävling, maraton | Inte för det | RTINGS ser den som en maratonträningssko för löpare som behöver styrning, inget val för tävlingsdagen. | RTINGS |
Källa: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Running Shoes Guru
Vad testerna säger
Publicerade tester är överens om att Structure Plus är mycket stabil, tung och bäst i lugnt tempo. De går isär om själva steget: RunRepeat och RTINGS finner det mjukt och skyddande, medan Doctors of Running och Running Shoes Guru finner det fastare och plattare än en ZoomX-sko borde kännas.
| Test | Typ | Vår tolkning | I en mening | Källa |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Recension | Blandad | Doctors of Running delar sig: en testare fann den tyngre, fastare och klumpigare än man hoppats, den andra njöt av den som en stabil promenad- och lugnpassko. | Läs |
| RunRepeat | Labb | Positiv | RunRepeat ger den 87 av 100: mjuk, skyddande och mycket stabil, hämmad av vikt och ett dämpat steg. | Läs |
| RTINGS | Labb | Blandad | RTINGS ser en lugnande stabil stödsko med skyddande dämpning i hälen, men tung och inte studsig. | Läs |
| Running Shoes Guru | Recension | Blandad | Running Shoes Guru ger den 7 av 10: en hygglig traditionell stabilitetssko med ett ospännande steg och en smal mellanfot. | Läs |
De är eniga
- Mycket stabil för sin höjdRunRepeat ger stabiliteten 91, RTINGS kallar den lugnande stabil för en hög träningssko, och Doctors of Running ger stabiliteten A minus.
- TungRunRepeat vägde 292 g och RTINGS 290,9 g i herrstorlek US 9, nära de 295 g som Running Warehouse anger för den storleken.
- Ingen snabb skoRunRepeat, RTINGS och Running Shoes Guru reserverar den alla för lugna kilometer och finner för lite återfjädring för tempopass.
- Följer storlekenDoctors of Running, RunRepeat, RTINGS och Running Shoes Guru fann alla längden rätt i vanlig storlek.
De går isär
- Mjuk eller fast under fotenRunRepeat mätte ett mjukt översta lager av ZoomX och RTINGS bedömer hälen som mycket skyddande. Doctors of Running fann att ReactX-ramen dominerar och steget fastare än väntat.
- Bra för hälisättare?RunRepeat mätte en drop på 11,2 mm och tror att bakfotsisättare kommer att känna sig hemma. Doctors of Running fann den skarpa, centrerade avfasningen i hälen klatschig och säger att skon fungerar bättre för löpare som landar längre fram.
- Hur mycket stödDoctors of Running bedömer stabiliteten som måttlig till hög. Running Shoes Guru finner den mindre stabil än fastare stabilitetsskor som ASICS Kayano 32.
Så är den byggd
En stabilitetskonstruktion med två skum: en ZoomX-kärna inuti en ReactX-bärare, höga sidoväggar som bildar Midfoot Support System, en ovandel i mesh med ett mellanfotsband och en yttersula av två gummin.
En ZoomX-kärna inuti en fastare ReactX-bärare med höga sidoväggar, en vadderad ovandel i mesh med ett mellanfotsband och en yttersula av två gummin på 3,4 mm som slits långsamt.
| # | Del | Mått |
|---|---|---|
| 1 | OvandelKonstruerat mesh | Andningsförmåga 4 / 5 |
| 2 | Plös | 7,9 mm |
| 3 | Häl | Styvhet 4 / 5 |
| 4 | MellansulaZoomX, ReactX och Midfoot Support System | Hårdhet 29,5 AC |
| 5 | Innersula | 4,9 mm |
| 6 | Yttersula | 3,4 mm |
Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 42 mm häl, 32 mm framfot; uppmätt: 3,4 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: Fleet Feet, RunRepeat, Running Shoes Guru, Running Warehouse, Doctors of Running, Nike.
Ovandel. Konstruerat mesh med överlägg och ett mellanfotsband för grepp om foten, enligt Running Warehouse och Fleet Feet. Running Shoes Guru berömmer den ventilerade tåboxen, och RunRepeat bedömer andningsförmågan som 4 av 5.
Plös. Kraftigt vadderad, 7,9 mm i RunRepeats mätning, och utan sidoinsatser. En testare hos Doctors of Running kände att den gled lite; den andra hade inget snörtryck.
Häl. En styv hälkappa som smälter in i sidoväggarna, 4 av 5 i RunRepeats test. Running Shoes Guru rapporterar inget hälglapp; en testare hos Doctors of Running kände hälkappan trycka mot hälbenet.
Mellansula. Fleet Feet noterar att det är den första Structure med ZoomX och ReactX, och den högsta i serien. RunRepeat mätte översta ZoomX-lagret till 29,5 AC och fann plattformen stel på längden, 19,3 N mot ett genomsnitt på 15,5 N, med genomsnittlig vridstyvhet på 14,4 Nm.
Innersula. En löstagbar innersula i EVA, 4,9 mm tjock i RunRepeats mätning.
Yttersula. Fastare slitstarkt gummi i hälen och mjukare gummi i framfoten, enligt Nike. RunRepeat mätte 3,4 mm gummi och grepp på 0,51, nära genomsnittet; Doctors of Running fann greppet utmärkt på blöta och torra vägar.
Läs mer
En stabilitetskonstruktion med två skum: en ZoomX-kärna inuti en ReactX-bärare, höga sidoväggar som bildar Midfoot Support System, en ovandel i mesh med ett mellanfotsband och en yttersula av två gummin.
1. Ovandel. Konstruerat mesh med överlägg och ett mellanfotsband för grepp om foten, enligt Running Warehouse och Fleet Feet. Running Shoes Guru berömmer den ventilerade tåboxen, och RunRepeat bedömer andningsförmågan som 4 av 5.
2. Plös. Kraftigt vadderad, 7,9 mm i RunRepeats mätning, och utan sidoinsatser. En testare hos Doctors of Running kände att den gled lite; den andra hade inget snörtryck.
3. Häl. En styv hälkappa som smälter in i sidoväggarna, 4 av 5 i RunRepeats test. Running Shoes Guru rapporterar inget hälglapp; en testare hos Doctors of Running kände hälkappan trycka mot hälbenet.
4. Mellansula. Fleet Feet noterar att det är den första Structure med ZoomX och ReactX, och den högsta i serien. RunRepeat mätte översta ZoomX-lagret till 29,5 AC och fann plattformen stel på längden, 19,3 N mot ett genomsnitt på 15,5 N, med genomsnittlig vridstyvhet på 14,4 Nm.
5. Innersula. En löstagbar innersula i EVA, 4,9 mm tjock i RunRepeats mätning.
6. Yttersula. Fastare slitstarkt gummi i hälen och mjukare gummi i framfoten, enligt Nike. RunRepeat mätte 3,4 mm gummi och grepp på 0,51, nära genomsnittet; Doctors of Running fann greppet utmärkt på blöta och torra vägar.
Hållbarhet. Yttersulan bör hålla. RunRepeat mätte 0,9 mm slitage i nötningstestet, Doctors of Running såg inget synligt märke efter 40 miles (cirka 64 km), och Running Shoes Guru rapporterar knappt något slitage. Ovandelen är den svaga punkten: RunRepeat gav tåboxens hållbarhet 2 av 5 och stoppningen i hälen 4 av 5.
Hållbarhet. Yttersulan bör hålla. RunRepeat mätte 0,9 mm slitage i nötningstestet, Doctors of Running såg inget synligt märke efter 40 miles (cirka 64 km), och Running Shoes Guru rapporterar knappt något slitage. Ovandelen är den svaga punkten: RunRepeat gav tåboxens hållbarhet 2 av 5 och stoppningen i hälen 4 av 5.
Specifikationer, uppgivna och uppmätta
Varje siffra har sin källa.
Drop, mm
Stackhöjd i hälen, mm
Stackhöjd i framfoten, mm
Vikt (herr), g
| Specifikation | Uppgivet | Uppmätt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stackhöjd häl |
|
|
| Stackhöjd framfot |
|
|
| Vikt, herrstorlek US 9, Running Warehouse |
|
|
| Stöd |
| – |
| Platta |
| – |
| Underlag |
| – |
Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: Nike, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse.
Labbmätningar
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Mellansulans hårdhet |
|
| Energiretur (häl) |
|
| Böjkraft |
|
| Vridstyvhet |
|
| Hälkappans styvhet |
|
| Greppkoefficient |
|
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Tåboxens bredd |
|
| Tåboxens höjd |
|
| Yttersulans tjocklek |
|
| Innersulans tjocklek |
|
| Tungans tjocklek |
|
Storlek och passform
Ta din vanliga storlek; frågorna är mellanfotens bredd och tåhöjd, inte längd.
Längd
Normal i storleken
Bredder
standard och extra bred
Utrymme för tårna
Bredden är bra, höjden är inte generös. RunRepeat mätte en tåbox på 72,5 mm, något under genomsnittet, och en låg tåboxhöjd på 26,0 mm; RTINGS pekar också på begränsad plats över tårna.
RunRepeat, RTINGS
Testarnas alla storleksanteckningar
Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS och Running Shoes Guru rapporterar alla en passform som följer storleken, och RunRepeats läsare håller med i deras storleksomröstning.
Volym är där åsikterna skiljer sig. RTINGS fann tåboxen rymlig i sidled men grund över tårna. Running Shoes Guru fann mellanfoten trång, där stödsystemet sitter, och Doctors of Running beskriver en avsmalnande tåbox med överlägg som får framfoten att kännas lägre.
Nike listar normala och extra breda versioner för herr, och RunRepeat nämner en bred version; tillgången varierar mellan marknader.
Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Running Shoes Guru, Nike
Mot Structure 26
Structure Plus är en modell av första generationen, ingen efterträdare: den sitter ovanför Structure 26 i Nikes stödserie. Bredvid Structure 26 är den högre, mjukare överst och stadigare, för ungefär samma vikt.
| Structure Plus | Structure 26 | |
|---|---|---|
| Stöd | Stabilitet | Stabilitet |
| Drop | 10 mm | 10 mm |
| Stackhöjd häl | 42 mm | 38 mm |
| Framfot | 32 mm | 28 mm |
| Vikt | 295 g | 321 g |
Stanna kvar vid Structure 26 om du föredrar en lägre plattform med mer känsla för underlaget, eller om Pluss högre häl känns abrupt vid landning. Doctors of Running fann Plus fastare och inte lättare än de hoppats, så den extra höjden är den främsta anledningen att byta upp.
Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).
Versionshistorik: Structure 26 till Structure Plus
ZoomX ansluter till ReactX. En ZoomX-kärna inuti en ReactX-bärare, en första för Structure-serien enligt Fleet Feet. (Fleet Feet)
Högre plattform. RunRepeat mätte 40,9 mm i hälen mot 36,1 mm på Structure 26. I vår katalog rankas dess häl på 42 mm som tredje högst av de 40 stabilitetsskorna för landsväg med angiven hälhöjd. (RunRepeat, Strideprint)
Mer stabilitet och skydd. Doctors of Running kallar den ett steg upp i stabilitet, och RTINGS finner den mjukare och mer skyddande än Structure 26. (Doctors of Running, RTINGS)
Inte lättare. RunRepeat vägde 292 g mot 296 g för Structure 26, och Doctors of Running listar den 0,1 oz tyngre: i praktiken samma vikt. (Doctors of Running, RunRepeat)
Alternativen jämförda
Varje alternativ gör en sak som Structure Plus inte gör.
Nike Structure Plus | Nike Structure 26 | ASICS Gel-Kayano 33 | Brooks Adrenaline GTS 25 | Saucony Hurricane 25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Välj den för | Den här sidan | Mindre dämpning | Mjukare | Stabilare | Mer dämpning |
| Drop | 10 mm | 10 mm | 8 mm | 10 mm | 6 mm |
| Stackhöjd häl | 42 mm | 38 mm | 39 mm | 37 mm | 38 mm |
| Vikt | 295 g | 321 g | 298 g | 301 g | 285 g |
| Stöd | Stabilitet | Stabilitet | Stabilitet | Stabilitet | Stabilitet |
Frågor löpare ställer
Följer Nike Structure Plus storleken?
Ja. Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS och Running Shoes Guru fann alla längden rätt i vanlig storlek. Kontrollera volymen i stället: RTINGS fann tåboxen grund över tårna och Running Shoes Guru fann mellanfoten smal, så breda fötter eller fötter med hög volym bör prova den extra breda versionen där den erbjuds.
Structure Plus eller Structure 26: vad är skillnaden?
Structure Plus lägger till en ZoomX-kärna i ReactX-mellansulan, ligger högre och känns stadigare och mer skyddande, enligt Doctors of Running och RTINGS. Den är inte lättare: RunRepeat vägde 292 g mot 296 g för Structure 26. Välj Plus för mer dämpning, Structure 26 för en lägre, närmare känsla.
Är Structure Plus bra vid överpronation eller plattfot?
Structure Plus är konstruerad för löpare vars fot rullar inåt, och testarna placerar den bäst för en mild till måttlig rullning. Den styr med höga sidoväggar snarare än en stödkil. Running Shoes Guru avråder från den för platta, känsliga valv eftersom mellanfoten är smal. Plattfot betyder inte alltid överpronation; det är en stödsko, inte en behandling.
Är Nike Structure Plus bra för hälisättare?
Åsikterna går isär. RunRepeat mätte en drop på 11,2 mm och räknar med att bakfotsisättare känner sig hemma. Doctors of Running fann den skarpa, centrerade avfasningen i hälen klatschig och stel, och ser skon som en bättre match för löpare som landar längre fram. Om du landar hårt på hälen, prova den innan du bestämmer dig.
Är Structure Plus bra för promenader?
Ja. Båda testarna hos Doctors of Running bedömer den som en utmärkt sko för promenader och att stå, och RunRepeat rankar den bland sina främsta Nike-val för promenader och vardagsbruk. Den stabila basen och den skyddande hälen betyder mer vid gång, och hälövergången betyder mindre.
Hur mycket väger Nike Structure Plus?
Cirka 295 g i herrstorlek US 9, enligt Running Warehouse och Doctors of Running. RunRepeat vägde 292 g och RTINGS 290,9 g i samma storlek. Nikes eget värde, 309 g, gäller en herrstorlek US 10.
Källor
- Doctors of Running, Nike Structure Plus Review (Matt Klein, January 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- RunRepeat, Nike Structure Plus lab review. Hämtad 13 okt. 2026.
- RTINGS, Nike Structure Plus review. Hämtad 13 okt. 2026.
- Running Shoes Guru, Nike Structure Plus review (Brandon Law, February 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- Running Warehouse, Nike Structure Plus Men’s Shoes. Hämtad 13 okt. 2026.
- Fleet Feet, Men’s Nike Structure Plus. Hämtad 13 okt. 2026.
- Nike, Nike Structure Plus Men’s Road Running Shoes. Hämtad 13 okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Hämtad 13 okt. 2026.
- cat: Strideprints katalog, 395 skor
Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 13 oktober 2026.



