
Brooks Hyperion Elite 5 test
Brooks tävlingssko med kolfiber från 2025: en mellansula i PEBA, DNA Gold, längs hela skon över en SpeedVault+-platta, i en snäv tävlingsovandel som väger cirka 201 g i herrstorlek US 9.
- Drop
- 8 mm
- Stackhöjd häl
- 40 mm
- Framfot
- 32 mm
- Vikt
- 201 g
- Stöd
- Neutral
- Platta
- Kolfiber
Vår bedömning
Mjuk, lätt och smal under foten.
Hyperion Elite 5 kombinerar ett mycket mjukt PEBA-skum med hög återfjädring med en kolfiberplatta och en kompakt, smal plattform, och testarna placerar den bäst mellan 10 km och halvmaraton. Den passar neutrala löpare med smal framfot som sätter i med hälen eller mellanfoten, och testarna går isär om huruvida den hör hemma bland de främsta superskorna.
Styrkor
- Energiretur i toppklass i RunRepeats labb: 76,9 procent i hälen
- Lätt för en tävlingssko med kolfiber: cirka 201 g i herrstorlek US 9
- Hälvänlig enligt RunRepeat, med en mjuk avfasning i hälen enligt Doctors of Running
- Mycket andningsbar tävlingsovandel, 5 av 5 i RunRepeats test
- Följer storleken för de flesta testare
Svagheter
- Smal, låg framfot som lämnar lite tåutrymme
- Hällyft rapporterat i långsammare tempo och i snäva kurvor
- Smal mellansula: RunRepeat och Doctors of Running tycker att den inte är särskilt stabil
- Tunn yttersula på 2,0 mm som slets snabbt i RunRepeats nötningstest
- Endast standardbredd
Vem den passar
- Lopp från 10 km till halvmaraton
- Du sätter i med hälen
- Din framfot är smal
- Du gillar en tävlingssko med lite mer dämpning
Vem som bör välja något annat
- Du landar långt fram
- Dina fötter är breda
- Du vill ha en stabil supersko
Skoprofil
Var Hyperion Elite 5 hamnar bland de 395 skorna i vår katalog, och vad som har ändrats sedan Hyperion Elite 4 PB.
| Axel | Hyperion Elite 5 | Hyperion Elite 4 PB | Förändring |
|---|---|---|---|
| Dämpning | 64 | 64 | = |
| Lätthet | 90 | 85 | +5 |
| Stabilitet | 30 | 30 | = |
| Drop | 45 | 45 | = |
| Respons | 100 | 80 | +20 |
Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).
Var den hamnar i katalogen
Vikt201 g, lättare än 90 % av skorna
Drop8 mm, högre än 45 % av skorna
Stackhöjd häl40 mm, högre än 64 % av skorna
Stackhöjd framfot32 mm, högre än 52 % av skorna
Så känns den
Skrivet utifrån 7 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.
Plyschig för en tävlingssko. Mycket mjukt PEBA-skum, 27,5 AC hos RunRepeat; hälen känns mjukare än framfoten, och hur plyschig den känns varierar med kroppsvikt.
Smal bas, neutralt steg. En smal, neutral plattform: RunRepeat och Doctors of Running tycker att den är instabil, The Run Testers och Marathons.com ganska stadig.
Stark återfjädring, omdebatterat frånskjut. Cirka 77 procent energiretur i RunRepeats labb och en stel framfot med platta, men en aggressiv tåfjädring och ett frånskjut som en del testare fann platt.
Plyschig för en tävlingssko. Mellansulan är DNA Gold längs hela skon, ett PEBA-skum, med en kolfiberplatta inuti. RunRepeat mätte den till 27,5 på AC-skalan, långt mjukare än den genomsnittliga sko de testar, med stötdämpning i hälen långt över genomsnittet.
Hur mjuk den känns beror på löparen. En testare hos Believe in the Run fann den nästan för mjuk för tävling, medan en annan kände den som fastare än Elite 4 PB, och teamet kopplar skillnaden till kroppsvikt. Doctors of Running och RTINGS beskriver båda en mjukare häl och en fastare framfot, och en testare hos Marathons.com kände att skummet gav efter lite när tröttheten satte in.
Smal bas, neutralt steg. Det här är en neutral sko på en smal plattform. RunRepeat mätte 84,5 mm i hälen och 110,9 mm i framfoten, båda smalare än genomsnittet, och ger den 45 i stabilitet. Doctors of Running fann en smal mellanfot med en lutning inåt och lite styrning.
Andra oroar sig mindre. The Run Testers fann den ganska stabil för sin vikt, och Marathons.com kände sig säker även på grus. 21RUN tillskriver den mer slutna yttersulan en stadigare landning än många tävlingsskor med kolfiber.
Stark återfjädring, omdebatterat frånskjut. RunRepeat mätte energiretur på 76,9 procent i hälen och 77,7 procent i framfoten, långt över genomsnittet, och spårade en jämn ökning från Elite 4 PB. SpeedVault+-plattan gör framfoten stel: 20,1 N i RunRepeats flextest.
Doctors of Running pekar på tåfjädringen som en av de mest aggressiva de sett, vilket gynnar längre ansträngningar framför sprint. Under löpning var testarna hos Believe in the Run splittrade mellan en rolig, snabb känsla och ett platt frånskjut.
Läs mer
Plyschig för en tävlingssko. Mellansulan är DNA Gold längs hela skon, ett PEBA-skum, med en kolfiberplatta inuti. RunRepeat mätte den till 27,5 på AC-skalan, långt mjukare än den genomsnittliga sko de testar, med stötdämpning i hälen långt över genomsnittet.
Hur mjuk den känns beror på löparen. En testare hos Believe in the Run fann den nästan för mjuk för tävling, medan en annan kände den som fastare än Elite 4 PB, och teamet kopplar skillnaden till kroppsvikt. Doctors of Running och RTINGS beskriver båda en mjukare häl och en fastare framfot, och en testare hos Marathons.com kände att skummet gav efter lite när tröttheten satte in.
Smal bas, neutralt steg. Det här är en neutral sko på en smal plattform. RunRepeat mätte 84,5 mm i hälen och 110,9 mm i framfoten, båda smalare än genomsnittet, och ger den 45 i stabilitet. Doctors of Running fann en smal mellanfot med en lutning inåt och lite styrning.
Andra oroar sig mindre. The Run Testers fann den ganska stabil för sin vikt, och Marathons.com kände sig säker även på grus. 21RUN tillskriver den mer slutna yttersulan en stadigare landning än många tävlingsskor med kolfiber.
Stark återfjädring, omdebatterat frånskjut. RunRepeat mätte energiretur på 76,9 procent i hälen och 77,7 procent i framfoten, långt över genomsnittet, och spårade en jämn ökning från Elite 4 PB. SpeedVault+-plattan gör framfoten stel: 20,1 N i RunRepeats flextest.
Doctors of Running pekar på tåfjädringen som en av de mest aggressiva de sett, vilket gynnar längre ansträngningar framför sprint. Under löpning var testarna hos Believe in the Run splittrade mellan en rolig, snabb känsla och ett platt frånskjut.
Vilka pass den passar för
| Pass | Passar | Varför | Källa |
|---|---|---|---|
| Tävling, halvmaraton | Gjord för det | Den distans de flesta testare väljer: Doctors of Running, Believe in the Run och Marathons.com placerar den alla här. | Doctors of Running, Believe in the Run, Marathons.com |
| Tempopass | Gjord för det | RunRepeat ger den 90 för tempo, och en testare hos Believe in the Run njöt av den på tempopass. | RunRepeat, Believe in the Run |
| Intervaller | Fungerar | Roligt för intervaller enligt Believe in the Run, men Doctors of Running fann den obekväm i sprintfart. | Doctors of Running, Believe in the Run |
| Tävling, maraton | Fungerar | RTINGS kallar den ett starkt alternativ för maraton; Doctors of Running och Marathons.com skulle inte välja den för de flesta maratonlöpare. | Doctors of Running, RTINGS, Marathons.com |
| Långpass | Fungerar | Fungerar för snabbare långpass; RTINGS ger den 7,1 av 10 där. | RTINGS |
| Lugna pass | Inte för det | RTINGS ger vardagsträning 5,9 och RunRepeat 50: behåll en träningssko för lugna kilometer. | RunRepeat, RTINGS |
Källa: Doctors of Running, Believe in the Run, Marathons.com, RunRepeat, RTINGS
Vad testerna säger
Publicerade tester är överens om att Hyperion Elite 5 är lätt, mjuk och snabbt återgivande, med en snäv passform som följer storleken. De går isär om hur stabil den är, hur livligt steget känns och om den är en maratonsko.
| Test | Typ | Vår tolkning | I en mening | Källa |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Labb | Positiv | RunRepeat ger den 87 av 100: Brooks första riktiga supersko, vass och snabb, men smal och inte särskilt stabil. | Läs |
| Doctors of Running | Recension | Blandad | Doctors of Running ger prestandan A minus men passformen B minus: studsig och mjuk från hälen, hämmad av hällyft, tåfjädring och en smal mellanfot. | Läs |
| Believe in the Run | Recension | Blandad | De tre testarna hos Believe in the Run går isär: en överraskad som behåller den, två som föredrar andra tävlingsskor, för C-nivå totalt. | Läs |
| RTINGS | Labb | Positiv | RTINGS tycker att den är bekväm för en supersko med imponerande energiretur, med en fast framfot och viss hälvinglighet i kurvor. | Läs |
| The Run Testers | Recension | Blandad | The Run Testers kallar den en pålitlig, mångsidig tävlingssko, men bara ett litet steg från Elite 4 PB och inte deras förstaval. | Läs |
| Marathons.com | Recension | Positiv | Marathons.com ger den 8,5 av 10 efter 100 km: bekväm, slitstark och mångsidig, med en smal framfot. | Läs |
| Runnea | Recension | Blandad | Runnea ger den 7,9 av 10 och klassar den som en neutral tävlingssko för 10 km till maraton. | Läs |
De är eniga
- Lätt för en tävlingssko med kolfiberBelieve in the Run och Running Warehouse anger 201 g i herrstorlek US 9, och RTINGS vägde 200,9 g. Bara 20 av de 149 neutrala landsvägsskorna som vägts i herrstorlek US 9 i vår katalog är lättare.
- Mjukt skum med hög återfjädringRunRepeat mätte 27,5 AC och cirka 77 procent energiretur, och RTINGS ger energireturen 8,5 av 10. Doctors of Running och The Run Testers kallar båda skummet studsigt eller fjädrande.
- Följer storleken, snäv framfotDoctors of Running, Believe in the Run, The Run Testers och RTINGS fann alla den vanliga storleken rätt, medan Doctors of Running och Marathons.com pekar på en smal framfot.
- Bäst från 10 km till halvmaratonDoctors of Running, en testare hos Believe in the Run och Marathons.com placerar alla dess sweet spot mellan 10 km och halvmaraton.
De går isär
- Hur stabil är den?RunRepeat och Doctors of Running tycker att den smala mellansulan är instabil, och RTINGS noterar att hälen kan vingla i snäva kurvor. The Run Testers och Marathons.com fann den ganska stabil för en tävlingssko med kolfiber på 40 mm.
- Livlig eller platt?RunRepeat mätte energiretur i toppklass, men en testare hos Believe in the Run fann frånskjutet platt och klatschigt, och en annan kände att den saknar knuffen hos en Nike Alphafly.
- Maratonsko eller inte?RTINGS ser ett starkt alternativ för maraton och 21RUN tycker att den är bekväm nog för distansen. Doctors of Running, Marathons.com och en testare hos Believe in the Run stannar vid halvmaraton.
Så är den byggd
En tävlingskonstruktion: DNA Gold PEBA-skum längs hela skon med sidourtag, en rutnätsformad SpeedVault+-platta av kolfiber, en tunn TPU-belagd stickad ovandel och en lätt SpeedTack-yttersula.
DNA Gold PEBA-skum längs hela skon med sidourtag, en rutnätsformad SpeedVault+-platta av kolfiber, en andningsbar TPU-belagd stickning och en SpeedTack-yttersula på 2,0 mm.
| # | Del | Mått |
|---|---|---|
| 1 | OvandelTPU-belagd stickning | Andningsförmåga 5 / 5 |
| 2 | Plös | 4,1 mm |
| 3 | Häl | Styvhet 2 / 5 |
| 4 | MellansulaDNA Gold | Hårdhet 27,5 AC |
| 5 | PlattaSpeedVault+ | Vridning 14,5 Nm |
| 6 | Innersula | 3,3 mm |
| 7 | YttersulaSpeedTack | 2,0 mm |
Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 40 mm häl, 32 mm framfot; uppmätt: 2 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: Believe in the Run, RunRepeat, Running Warehouse, RTINGS, Doctors of Running, 21RUN, Marathons.com.
Ovandel. En tunn, öppen stickning med TPU-beläggning och silikonhylsor för snörena. Alla tre testarna hos Believe in the Run fann att den andas bra i värme och fukt, och RunRepeat gav den 5 av 5 i andningsförmåga.
Plös. Kort och tunn, med 4,1 mm stoppning på sitt tjockaste ställe i RunRepeats mätning. Believe in the Run och RTINGS beskriver den som sydd på insidan snarare än med fulla sidoinsatser.
Häl. En mjuk hälkappa, 2 av 5 i RunRepeats test, med en låg kant. Doctors of Running fann den tunn och blottad, med ett skrapigt foder som kräver strumpor.
Mellansula. DNA Gold längs hela skon, som Running Warehouse listar som 100 procent PEBA. Believe in the Run förklarar att sidohåligheter ersätter mittkanalen i tidigare versioner, vilket ger skummet mer utrymme att trycka ihop sig. RunRepeat mätte det till 27,5 AC.
Platta. En kolfiberplatta tillverkad av Arris, rutnätsformad och skedformad, som 21RUN placerar längs hela skon mellan två lager skum. RunRepeat mätte 14,5 Nm i vridstyvhet och fann ingen tydlig vinst från själva plattan.
Innersula. Tunn och löstagbar, 3,3 mm i RunRepeats mätning.
Yttersula. Ett tunt SpeedTack-lager, 2,0 mm i RunRepeats mätning, med grepp i vått på 0,59, över genomsnittet. Doctors of Running fann greppet bra på väg, även på blött, men inte lämpligt för terräng.
Läs mer
En tävlingskonstruktion: DNA Gold PEBA-skum längs hela skon med sidourtag, en rutnätsformad SpeedVault+-platta av kolfiber, en tunn TPU-belagd stickad ovandel och en lätt SpeedTack-yttersula.
1. Ovandel. En tunn, öppen stickning med TPU-beläggning och silikonhylsor för snörena. Alla tre testarna hos Believe in the Run fann att den andas bra i värme och fukt, och RunRepeat gav den 5 av 5 i andningsförmåga.
2. Plös. Kort och tunn, med 4,1 mm stoppning på sitt tjockaste ställe i RunRepeats mätning. Believe in the Run och RTINGS beskriver den som sydd på insidan snarare än med fulla sidoinsatser.
3. Häl. En mjuk hälkappa, 2 av 5 i RunRepeats test, med en låg kant. Doctors of Running fann den tunn och blottad, med ett skrapigt foder som kräver strumpor.
4. Mellansula. DNA Gold längs hela skon, som Running Warehouse listar som 100 procent PEBA. Believe in the Run förklarar att sidohåligheter ersätter mittkanalen i tidigare versioner, vilket ger skummet mer utrymme att trycka ihop sig. RunRepeat mätte det till 27,5 AC.
5. Platta. En kolfiberplatta tillverkad av Arris, rutnätsformad och skedformad, som 21RUN placerar längs hela skon mellan två lager skum. RunRepeat mätte 14,5 Nm i vridstyvhet och fann ingen tydlig vinst från själva plattan.
6. Innersula. Tunn och löstagbar, 3,3 mm i RunRepeats mätning.
7. Yttersula. Ett tunt SpeedTack-lager, 2,0 mm i RunRepeats mätning, med grepp i vått på 0,59, över genomsnittet. Doctors of Running fann greppet bra på väg, även på blött, men inte lämpligt för terräng.
Hållbarhet. Testarna är oeniga. RunRepeats nötningstest tog bort 2,2 mm gummi, dubbelt så mycket som genomsnittet, och bedömde yttersulans hållbarhet som dålig. På väg såg en testare hos Believe in the Run minimalt slitage, Doctors of Running fann inget större slitage efter cirka 30 miles (cirka 48 km), och Marathons.com såg inget efter 100 km och räknar med 400 till 500 km.
Hållbarhet. Testarna är oeniga. RunRepeats nötningstest tog bort 2,2 mm gummi, dubbelt så mycket som genomsnittet, och bedömde yttersulans hållbarhet som dålig. På väg såg en testare hos Believe in the Run minimalt slitage, Doctors of Running fann inget större slitage efter cirka 30 miles (cirka 48 km), och Marathons.com såg inget efter 100 km och räknar med 400 till 500 km.
Specifikationer, uppgivna och uppmätta
Varje siffra har sin källa.
Drop, mm
Stackhöjd i hälen, mm
Stackhöjd i framfoten, mm
Vikt (herr), g
| Specifikation | Uppgivet | Uppmätt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stackhöjd häl |
|
|
| Stackhöjd framfot |
|
|
| Vikt, US M9 |
|
|
| Stöd |
| – |
| Platta |
| – |
| Underlag |
| – |
| Lanseringsår |
| – |
Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: Believe in the Run, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse.
Labbmätningar
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Mellansulans hårdhet |
|
| Energiretur (häl) |
|
| Vridstyvhet |
|
| Böjkraft |
|
| Hälkappans styvhet |
|
| Greppkoefficient |
|
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Andningsförmåga |
|
| Tåboxens bredd |
|
| Tåboxens höjd |
|
| Yttersulans tjocklek |
|
| Innersulans tjocklek |
|
| Tungans tjocklek |
|
Storlek och passform
Ta din vanliga storlek; frågorna är framfotens volym och hälgreppet, inte längden.
Längd
Normal i storleken
Bredder
standard
Utrymme för tårna
Tåutrymmet är begränsat. RunRepeat mätte en tåbox på 71,5 mm med en låg höjd på 24,1 mm, båda under genomsnittet, och RTINGS ger framfotens höjd sitt lägsta passformsbetyg.
RunRepeat, RTINGS
Testarnas alla storleksanteckningar
Doctors of Running, två testare hos Believe in the Run, The Run Testers och RTINGS fann alla längden rätt i vanlig storlek, och RunRepeats läsaromröstning håller med. 21RUN är undantaget och råder att gå ner en storlek.
Passformen är tävlingssnäv. Doctors of Running beskriver en smal framfot med låg volym och visst hällyft i långsammare tempo. RTINGS kopplar hälgreppet till tungan, som inte har fulla sidoinsatser, och en testare hos Believe in the Run behövde den översta öljetten och en löparögla. Stoppningen i hälen är tunn, och The Run Testers varnar för att den kan skava mot en känslig hälsena.
RunRepeat listar en enda standardbredd.
RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run, RTINGS, The Run Testers, 21RUN
Mot Hyperion Elite 4 PB
En utveckling av Elite 4 PB snarare än en ny sko: mer DNA Gold i samma form, nya urtag, en lättare ovandel och högre uppmätt återfjädring.
| Hyperion Elite 5 | Hyperion Elite 4 PB | |
|---|---|---|
| Stöd | Neutral | Neutral |
| Drop | 8 mm | 8 mm |
| Stackhöjd häl | 40 mm | 40 mm |
| Framfot | 32 mm | 32 mm |
| Vikt | 201 g | 211 g |
Behåll Elite 4 PB om du gillade dess känsla på tävlingsdagen: en testare hos Believe in the Run skulle fortfarande tävla i den, och The Run Testers ser Elite 5 som bara en liten uppgradering. Byt till Elite 5 om du vill ha en mjukare landning och mer uppmätt återfjädring.
Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).
Versionshistorik: Hyperion Elite 4 PB till Hyperion Elite 5
Mer skum, mindre gummi. Believe in the Run förklarar att en tunnare yttersula ger plats för mer DNA Gold, och 21RUN uppskattar vinsten till cirka 8 procent mer skum. (Believe in the Run, 21RUN)
Sidourtag ersätter mittkanalen. Rundade håligheter på sidorna låter skummet trycka ihop sig mer, enligt Believe in the Run, och 21RUN noterar en mer sluten yttersula. (Believe in the Run, 21RUN)
Ny, lättare ovandel. En ny minimal ovandel; 21RUN och Marathons.com anger att skon är cirka 10 g lättare än föregångaren. (Believe in the Run, Marathons.com, 21RUN)
Högre uppmätt återfjädring. RunRepeat mätte 67,1 procent energiretur på Elite 4 PB och 76,9 procent i hälen på Elite 5. (RunRepeat)
Alternativen jämförda
Varje alternativ gör en sak som Hyperion Elite 5 inte gör.
Brooks Hyperion Elite 5 | Brooks Hyperion Elite 6 | Nike Alphafly 3 | ASICS Metaspeed Sky Tokyo | Saucony Endorphin Elite 2 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Välj den för | Den här sidan | Lättare | Stabilare | Lägre drop | Mjukare |
| Drop | 8 mm | 7 mm | 8 mm | 5 mm | 8 mm |
| Stackhöjd häl | 40 mm | 40 mm | 40 mm | 39,5 mm | 39,5 mm |
| Vikt | 201 g | 198 g | 218 g | 170 g | 199 g |
| Stöd | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral |
Frågor löpare ställer
Följer Brooks Hyperion Elite 5 storleken?
Ja för de flesta testare. Doctors of Running, Believe in the Run, The Run Testers och RTINGS fann alla den vanliga storleken rätt, medan 21RUN föreslår att gå ner en storlek. Räkna med en snäv, låg framfot och visst hällyft i långsammare tempo, så prova din vanliga storlek med tävlingsstrumpor innan du går ner.
Är Hyperion Elite 5 bra för maraton?
Testarna är oeniga. RTINGS kallar Hyperion Elite 5 ett starkt alternativ för maraton och 21RUN tycker att den är bekväm nog, men Doctors of Running, Marathons.com och en testare hos Believe in the Run ser 10 km till halvmaraton som dess bästa område. RunRepeat avråder särskilt framfotsisättare från den för maraton.
Hyperion Elite 4 PB eller Elite 5: vilken ska jag välja?
Hyperion Elite 5 har mer DNA Gold-skum, nya sidourtag, en lättare ovandel och högre uppmätt energiretur, 76,9 procent mot 67,1 i RunRepeats labb. The Run Testers ser den som en liten uppgradering, och en testare hos Believe in the Run föredrar fortfarande Elite 4 PB för tävling, så en nöjd Elite 4 PB-löpare förlorar lite på att stanna kvar.
Är Hyperion Elite 5 bra för hälisättare?
Ja, mer än de flesta tävlingsskor med kolfiber. RunRepeat listar hälisättare bland de bästa matcherna, båda labben mätte en drop över angivna 8 mm, och Doctors of Running fann den stora avfasningen på hälens utsida mjuk vid landning. Löpare som landar långt fram är de testarna hänvisar till annat.
Fungerar Hyperion Elite 5 för breda fötter?
Vanligtvis inte. RunRepeat listar Hyperion Elite 5 i en standardbredd och mätte en tåbox på 71,5 mm med en låg höjd på 24,1 mm. Doctors of Running och Marathons.com beskriver en smal framfot, och 21RUN rekommenderar den för normala till smala fötter.
Är Hyperion Elite 5 stabil nog vid överpronation?
Hyperion Elite 5 är en neutral sko på en smal plattform. RunRepeat ger den 45 i stabilitet och Doctors of Running fann lite styrning under mellanfoten, så en markant inåtrullning är inte dess målgrupp. Ingen sko behandlar pronation: om du har smärta, kontakta vårdpersonal och kontrollera först hur din fot faktiskt rör sig.
Källor
- RunRepeat, Brooks Hyperion Elite 5 lab review. Hämtad 13 okt. 2026.
- Doctors of Running, Brooks Hyperion Elite 5 Review (Matt Klein, August 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
- Believe in the Run, Brooks Hyperion Elite 5 Review (July 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
- RTINGS, Brooks Hyperion Elite 5 Running Shoe Review. Hämtad 13 okt. 2026.
- The Run Testers, Brooks Hyperion Elite 5 Review. Hämtad 13 okt. 2026.
- Marathons.com, Brooks Hyperion Elite 5: Test und Fazit nach 100 km. Hämtad 13 okt. 2026.
- 21RUN, Brooks Hyperion Elite 5 (Testbericht). Hämtad 13 okt. 2026.
- Running Warehouse, Brooks Hyperion Elite 5. Hämtad 13 okt. 2026.
- Runnea, Brooks Hyperion Elite 5. Hämtad 13 okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Hämtad 13 okt. 2026.
- cat: Strideprints katalog, 395 skor
Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 13 oktober 2026.



