
Brooks Hyperion Elite 5 anmeldelse
Brooks’ konkurrencesko med kulfiber fra 2025: en DNA Gold-mellemsål af PEBA i fuld længde over en SpeedVault+-plade, i en tæt konkurrenceoverdel, der vejer omkring 201 g i herrestørrelse US 9.
- Drop
- 8 mm
- Stack, hæl
- 40 mm
- Forfod
- 32 mm
- Vægt
- 201 g
- Støtte
- Neutral
- Plade
- Kulfiber
Vores dom
Blød, let og smal under foden.
Hyperion Elite 5 parrer et meget blødt PEBA-skum med højt spring med en kulfiberplade og en kompakt, smal platform, og testerne placerer den bedst mellem 10 km og halvmarathon. Den passer til neutrale løbere med en smal forfod, der lander på hælen eller midtfoden, og testerne er uenige om, hvorvidt den hører til blandt de bedste superskoe.
Styrker
- Energitilbagegivelse i topklasse i RunRepeats laboratorium: 76,9 procent i hælen
- Let til en konkurrencesko med kulfiber: omkring 201 g i herrestørrelse US 9
- Hælvenlig ifølge RunRepeat, med en glat hælaffasning ifølge Doctors of Running
- Meget åndbar konkurrenceoverdel, 5 ud af 5 i RunRepeats test
- Følger normal størrelse for de fleste testere
Svagheder
- Smal, lav forfod, der levner lidt plads til tæerne
- Hælslip meldt i lavere tempo og i stramme sving
- Smal mellemsål: RunRepeat og Doctors of Running finder den ikke særlig stabil
- Tynd ydersål på 2,0 mm, der slidtes hurtigt i RunRepeats slidtest
- Kun standardbredde
Hvem den passer til
- Løb fra 10 km til halvmarathon
- Du lander på hælen
- Din forfod er smal
- Du kan lide en klassisk konkurrencesko med mere dæmpning
Hvem der bør springe den over
- Du lander langt fremme
- Dine fødder er brede
- Du vil have en stabil supersko
Skoprofil
Hvor Hyperion Elite 5 ligger blandt de 395 sko i vores katalog, og hvad der er ændret siden Hyperion Elite 4 PB.
| Akse | Hyperion Elite 5 | Hyperion Elite 4 PB | Ændring |
|---|---|---|---|
| Dæmpning | 64 | 64 | = |
| Lethed | 90 | 85 | +5 |
| Stabilitet | 30 | 30 | = |
| Drop | 45 | 45 | = |
| Respons | 100 | 80 | +20 |
Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Hvor den ligger i kataloget
Vægt201 g, lettere end 90 % af skoene
Drop8 mm, højere end 45 % af skoene
Stack, hæl40 mm, højere end 64 % af skoene
Stack, forfod32 mm, højere end 52 % af skoene
Sådan føles den
Skrevet ud fra 7 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.
Blød til en konkurrencesko. Meget blødt PEBA-skum, 27,5 AC hos RunRepeat; hælen føles blødere end forfoden, og hvor blød den føles, varierer med kropsvægten.
Smal base, neutral gang. En smal, neutral platform: RunRepeat og Doctors of Running finder den ustabil, The Run Testers og Marathons.com forholdsvis stabil.
Stærkt spring, omdiskuteret afsæt. Omkring 77 procent energitilbagegivelse i RunRepeats laboratorium og en stiv forfod med plade, men et aggressivt tåspring og et afsæt, nogle testere fandt fladt.
Blød til en konkurrencesko. Mellemsålen er DNA Gold i fuld længde, et PEBA-skum, med en kulfiberplade inde i. RunRepeat målte den til 27,5 på AC-skalaen, langt blødere end den gennemsnitlige sko, de tester, med stødabsorbering i hælen langt over gennemsnittet.
Hvor blød den føles, afhænger af løberen. Én tester hos Believe in the Run fandt den næsten for blød til konkurrence, mens en anden følte den fastere end Elite 4 PB, og holdet sætter forskellen i forbindelse med kropsvægt. Doctors of Running og RTINGS beskriver begge en blødere hæl og en fastere forfod, og en tester hos Marathons.com mærkede skummet give lidt efter, efterhånden som trætheden satte ind.
Smal base, neutral gang. Det er en neutral sko på en slank platform. RunRepeat målte 84,5 mm i hælen og 110,9 mm i forfoden, begge smallere end gennemsnittet, og giver den 45 for stabilitet. Doctors of Running fandt en smal midtfod med en indadgående hældning og lidt styring.
Andre er mindre bekymrede. The Run Testers fandt den forholdsvis stabil til sin vægt, og Marathons.com følte sig sikker selv på grus. 21RUN krediterer den mere lukkede ydersål for en mere stabil landing end mange konkurrencesko med kulfiber.
Stærkt spring, omdiskuteret afsæt. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 76,9 procent i hælen og 77,7 procent i forfoden, langt over gennemsnittet, og sporede en jævn stigning fra Elite 4 PB. SpeedVault+-pladen gør forfoden stiv: 20,1 N i RunRepeats bøjetest.
Doctors of Running peger på tåspringet som et af de mest aggressive, de har set, hvilket favoriserer længere indsatser frem for sprint. På turen var testerne hos Believe in the Run delt mellem en sjov, hurtig følelse og et fladt afsæt.
Læs mere
Blød til en konkurrencesko. Mellemsålen er DNA Gold i fuld længde, et PEBA-skum, med en kulfiberplade inde i. RunRepeat målte den til 27,5 på AC-skalaen, langt blødere end den gennemsnitlige sko, de tester, med stødabsorbering i hælen langt over gennemsnittet.
Hvor blød den føles, afhænger af løberen. Én tester hos Believe in the Run fandt den næsten for blød til konkurrence, mens en anden følte den fastere end Elite 4 PB, og holdet sætter forskellen i forbindelse med kropsvægt. Doctors of Running og RTINGS beskriver begge en blødere hæl og en fastere forfod, og en tester hos Marathons.com mærkede skummet give lidt efter, efterhånden som trætheden satte ind.
Smal base, neutral gang. Det er en neutral sko på en slank platform. RunRepeat målte 84,5 mm i hælen og 110,9 mm i forfoden, begge smallere end gennemsnittet, og giver den 45 for stabilitet. Doctors of Running fandt en smal midtfod med en indadgående hældning og lidt styring.
Andre er mindre bekymrede. The Run Testers fandt den forholdsvis stabil til sin vægt, og Marathons.com følte sig sikker selv på grus. 21RUN krediterer den mere lukkede ydersål for en mere stabil landing end mange konkurrencesko med kulfiber.
Stærkt spring, omdiskuteret afsæt. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 76,9 procent i hælen og 77,7 procent i forfoden, langt over gennemsnittet, og sporede en jævn stigning fra Elite 4 PB. SpeedVault+-pladen gør forfoden stiv: 20,1 N i RunRepeats bøjetest.
Doctors of Running peger på tåspringet som et af de mest aggressive, de har set, hvilket favoriserer længere indsatser frem for sprint. På turen var testerne hos Believe in the Run delt mellem en sjov, hurtig følelse og et fladt afsæt.
Hvilke ture den er til
| Tur | Egnethed | Hvorfor | Kilde |
|---|---|---|---|
| Halvmaraton i konkurrence | Lavet til det | Den distance, de fleste testere vælger: Doctors of Running, Believe in the Run og Marathons.com placerer den alle her. | Doctors of Running, Believe in the Run, Marathons.com |
| Tempotræning | Lavet til det | RunRepeat giver den 90 til tempotræning, og en tester hos Believe in the Run nød den til tempoture. | RunRepeat, Believe in the Run |
| Intervaller | Kan klare det | Sjov til intervaller ifølge Believe in the Run, men Doctors of Running fandt den akavet i sprinttempo. | Doctors of Running, Believe in the Run |
| Maraton i konkurrence | Kan klare det | RTINGS kalder den en stærk mulighed til marathon; Doctors of Running og Marathons.com ville ikke vælge den til de fleste marathonløbere. | Doctors of Running, RTINGS, Marathons.com |
| Langture | Kan klare det | Brugbar til hurtigere lange ture; RTINGS giver den 7,1 ud af 10 dér. | RTINGS |
| Rolige ture | Ikke til det | RTINGS giver daglig træning 5,9 og RunRepeat 50: behold en træningssko til rolige kilometer. | RunRepeat, RTINGS |
Kilde: Doctors of Running, Believe in the Run, Marathons.com, RunRepeat, RTINGS
Hvad testerne siger
Udgivne tests er enige om, at Hyperion Elite 5 er let, blød og hurtigt tilbagegivende, med en tæt pasform i normal størrelse. De er uenige om, hvor stabil den er, hvor livlig gangen føles, og om den er en marathonsko.
| Test | Type | Vores læsning | I én sætning | Kilde |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Laboratorium | Positiv | RunRepeat giver den 87 ud af 100: Brooks’ første rigtige supersko, skarp og hurtig, men smal og ikke særlig stabil. | Læs |
| Doctors of Running | Anmeldelse | Blandet | Doctors of Running giver ydeevnen A minus, men pasformen B minus: fjedrende og glat fra hælen, bremset af hælslip, tåspring og en smal midtfod. | Læs |
| Believe in the Run | Anmeldelse | Blandet | Believe in the Runs tre testere er uenige: én overrasket og beholder den, to foretrækker andre konkurrencesko, for en samlet C-kategori. | Læs |
| RTINGS | Laboratorium | Positiv | RTINGS finder den behagelig til en supersko med imponerende energitilbagegivelse, med en fast forfod og noget hælvaklen i sving. | Læs |
| The Run Testers | Anmeldelse | Blandet | The Run Testers kalder den en pålidelig, alsidig konkurrencesko, men kun et lille skridt fra Elite 4 PB og ikke deres førstevalg. | Læs |
| Marathons.com | Anmeldelse | Positiv | Marathons.com giver den 8,5 ud af 10 efter 100 km: behagelig, holdbar og alsidig, med en smal forfod. | Læs |
| Runnea | Anmeldelse | Blandet | Runnea giver den 7,9 ud af 10 og placerer den som en neutral konkurrencesko fra 10 km til marathon. | Læs |
De er enige
- Let til en konkurrencesko med kulfiberBelieve in the Run og Running Warehouse opfører 201 g i herrestørrelse US 9, og RTINGS vejede 200,9 g. Kun 20 af de 149 neutrale vejsko, der er vejet i herrestørrelse US 9 i vores katalog, er lettere.
- Blødt skum med højt springRunRepeat målte 27,5 AC og omkring 77 procent energitilbagegivelse, og RTINGS giver energitilbagegivelsen 8,5 ud af 10. Doctors of Running og The Run Testers kalder begge skummet fjedrende.
- Normal størrelse, tæt forfodDoctors of Running, Believe in the Run, The Run Testers og RTINGS fandt alle den sædvanlige størrelse rigtig, mens Doctors of Running og Marathons.com peger på en smal forfod.
- Bedst fra 10 km til halvmarathonDoctors of Running, en tester hos Believe in the Run og Marathons.com placerer alle dens sweet spot mellem 10 km og halvmarathon.
De er uenige
- Hvor stabil er den?RunRepeat og Doctors of Running finder den smalle mellemsål ustabil, og RTINGS bemærker, at hælen kan vakle i stramme sving. The Run Testers og Marathons.com fandt den forholdsvis stabil til en konkurrencesko med kulfiber på 40 mm.
- Livlig eller flad?RunRepeat målte energitilbagegivelse i topklasse, men én tester hos Believe in the Run fandt afsættet fladt og klaskende, og en anden følte, at den mangler skubbet fra en Nike Alphafly.
- Marathonsko eller ej?RTINGS ser en stærk mulighed til marathon, og 21RUN finder den behagelig nok til distancen. Doctors of Running, Marathons.com og en tester hos Believe in the Run stopper ved halvmarathon.
Sådan er den bygget
En konkurrencekonstruktion: DNA Gold PEBA-skum i fuld længde med sideudskæringer, en gitterformet SpeedVault+-kulfiberplade, en tynd strikoverdel med TPU-belægning og en let SpeedTack-ydersål.
DNA Gold PEBA-skum i fuld længde med sideudskæringer, en gitterformet SpeedVault+-kulfiberplade, en åndbar strik med TPU-belægning og en SpeedTack-ydersål på 2,0 mm.
| # | Del | Mål |
|---|---|---|
| 1 | OverdelStrik med TPU-belægning | Åndbarhed 5 / 5 |
| 2 | Tunge | 4,1 mm |
| 3 | Hæl | Stivhed 2 / 5 |
| 4 | MellemsålDNA Gold | Hårdhed 27,5 AC |
| 5 | PladeSpeedVault+ | Vridning 14,5 Nm |
| 6 | Indlægssål | 3,3 mm |
| 7 | YdersålSpeedTack | 2,0 mm |
Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 40 mm hæl, 32 mm forfod. Målt: 2 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: Believe in the Run, RunRepeat, Running Warehouse, RTINGS, Doctors of Running, 21RUN, Marathons.com.
Overdel. En tynd, åben strik med en TPU-belægning og silikonebelagte snørehylstre. Alle tre testere hos Believe in the Run fandt, at den ånder godt i varme og fugt, og RunRepeat gav den 5 ud af 5 for åndbarhed.
Tunge. Kort og tynd, med 4,1 mm polstring på det tykkeste i RunRepeats måling. Believe in the Run og RTINGS beskriver den som syet fast på indersiden frem for helt sammensyet.
Hæl. En blød kappe, 2 ud af 5 i RunRepeats test, med en lav kant. Doctors of Running fandt den tynd og blottet, med en kradsende foring, der kalder på strømper.
Mellemsål. DNA Gold i fuld længde, som Running Warehouse opfører som 100 procent PEBA. Believe in the Run forklarer, at sidehulrum erstatter den centrale rende fra tidligere versioner, så skummet får mere plads til at trykkes sammen. RunRepeat målte det til 27,5 AC.
Plade. En kulfiberplade fremstillet af Arris, gitterformet og skeformet, som 21RUN placerer i fuld længde mellem to lag skum. RunRepeat målte 14,5 Nm vridningsstivhed og fandt ingen klar gevinst fra selve pladen.
Indlægssål. Tynd og udtagelig, 3,3 mm i RunRepeats måling.
Ydersål. Et tyndt SpeedTack-lag, 2,0 mm i RunRepeats måling, med et greb på vådt på 0,59, over gennemsnittet. Doctors of Running fandt grebet godt på asfalt, også i vådt, men ikke egnet til trailstier.
Læs mere
En konkurrencekonstruktion: DNA Gold PEBA-skum i fuld længde med sideudskæringer, en gitterformet SpeedVault+-kulfiberplade, en tynd strikoverdel med TPU-belægning og en let SpeedTack-ydersål.
1. Overdel. En tynd, åben strik med en TPU-belægning og silikonebelagte snørehylstre. Alle tre testere hos Believe in the Run fandt, at den ånder godt i varme og fugt, og RunRepeat gav den 5 ud af 5 for åndbarhed.
2. Tunge. Kort og tynd, med 4,1 mm polstring på det tykkeste i RunRepeats måling. Believe in the Run og RTINGS beskriver den som syet fast på indersiden frem for helt sammensyet.
3. Hæl. En blød kappe, 2 ud af 5 i RunRepeats test, med en lav kant. Doctors of Running fandt den tynd og blottet, med en kradsende foring, der kalder på strømper.
4. Mellemsål. DNA Gold i fuld længde, som Running Warehouse opfører som 100 procent PEBA. Believe in the Run forklarer, at sidehulrum erstatter den centrale rende fra tidligere versioner, så skummet får mere plads til at trykkes sammen. RunRepeat målte det til 27,5 AC.
5. Plade. En kulfiberplade fremstillet af Arris, gitterformet og skeformet, som 21RUN placerer i fuld længde mellem to lag skum. RunRepeat målte 14,5 Nm vridningsstivhed og fandt ingen klar gevinst fra selve pladen.
6. Indlægssål. Tynd og udtagelig, 3,3 mm i RunRepeats måling.
7. Ydersål. Et tyndt SpeedTack-lag, 2,0 mm i RunRepeats måling, med et greb på vådt på 0,59, over gennemsnittet. Doctors of Running fandt grebet godt på asfalt, også i vådt, men ikke egnet til trailstier.
Holdbarhed. Testerne er uenige. RunRepeats slidtest fjernede 2,2 mm gummi, det dobbelte af gennemsnittet, og vurderede ydersålens holdbarhed som dårlig. På vejen så en tester hos Believe in the Run minimalt slid, Doctors of Running fandt intet større slid efter omkring 48 km, og Marathons.com så intet efter 100 km og forventer 400 til 500 km.
Holdbarhed. Testerne er uenige. RunRepeats slidtest fjernede 2,2 mm gummi, det dobbelte af gennemsnittet, og vurderede ydersålens holdbarhed som dårlig. På vejen så en tester hos Believe in the Run minimalt slid, Doctors of Running fandt intet større slid efter omkring 48 km, og Marathons.com så intet efter 100 km og forventer 400 til 500 km.
Specs, angivet og målt
Hvert tal har sin kilde.
Drop, mm
Hælstack, mm
Forfodsstack, mm
Vægt (herre), g
| Spec | Angivet | Målt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack, hæl |
|
|
| Stack, forfod |
|
|
| Vægt, US M9 |
|
|
| Støtte |
| – |
| Plade |
| – |
| Underlag |
| – |
| Udgivelsesår |
| – |
Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: Believe in the Run, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse.
Laboratoriemålinger
| Spec | Målt |
|---|---|
| Mellemsålens hårdhed |
|
| Energitilbagegivelse (hæl) |
|
| Vridningsstivhed |
|
| Bøjekraft |
|
| Hælkappens stivhed |
|
| Grebskoefficient |
|
| Spec | Målt |
|---|---|
| Åndbarhed |
|
| Tåboksens bredde |
|
| Tåboksens højde |
|
| Ydersålens tykkelse |
|
| Indlægssålens tykkelse |
|
| Tungens tykkelse |
|
Størrelse og pasform
Tag din sædvanlige størrelse; spørgsmålene er forfodens volumen og hælgrebet, ikke længden.
Længde
Følger normal størrelse
Bredder
normal
Plads til tæerne
Plads til tæerne er begrænset. RunRepeat målte en tåboks på 71,5 mm med en lav højde på 24,1 mm, begge under gennemsnittet, og RTINGS giver forfodens højde den laveste score i deres pasformstests.
RunRepeat, RTINGS
Testernes fulde noter om størrelse
Doctors of Running, to testere hos Believe in the Run, The Run Testers og RTINGS fandt alle længden rigtig i den sædvanlige størrelse, og RunRepeats ejerafstemning er enig. 21RUN er undtagelsen og råder til at gå en størrelse ned.
Pasformen er stram som en konkurrencesko. Doctors of Running beskriver en smal forfod med lavt volumen og noget hælslip i lavere tempo. RTINGS sætter hælgrebet i forbindelse med tungen, som ikke er helt sammensyet, og en tester hos Believe in the Run havde brug for det øverste snørehul og en løbersløjfe. Hælpolstringen er tynd, og The Run Testers advarer om, at den kan gnave på en følsom akillessene.
RunRepeat opfører en enkelt standardbredde.
RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run, RTINGS, The Run Testers, 21RUN
Mod Hyperion Elite 4 PB
En udvikling af Elite 4 PB frem for en ny sko: mere DNA Gold i samme ramme, nye udskæringer, en lettere overdel og højere målt spring.
| Hyperion Elite 5 | Hyperion Elite 4 PB | |
|---|---|---|
| Støtte | Neutral | Neutral |
| Drop | 8 mm | 8 mm |
| Stack, hæl | 40 mm | 40 mm |
| Forfod | 32 mm | 32 mm |
| Vægt | 201 g | 211 g |
Behold Elite 4 PB, hvis du kunne lide dens følelse på konkurrencedagen: én tester hos Believe in the Run ville stadig løbe konkurrence i den, og The Run Testers ser Elite 5 som kun en lille opgradering. Skift til Elite 5, hvis du vil have en blødere landing og mere målt spring.
Angivne tal. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Versionshistorik: Hyperion Elite 4 PB til Hyperion Elite 5
Mere skum, mindre gummi. Believe in the Run forklarer, at en tyndere ydersål giver plads til mere DNA Gold, og 21RUN sætter gevinsten til omkring 8 procent mere skum. (Believe in the Run, 21RUN)
Sideudskæringer erstatter den centrale rende. Afrundede hulrum i siderne lader skummet trykkes mere sammen, ifølge Believe in the Run, og 21RUN bemærker en mere lukket ydersål. (Believe in the Run, 21RUN)
Ny, lettere overdel. En ny minimal overdel; 21RUN og Marathons.com sætter skoen omkring 10 g lettere end forgængeren. (Believe in the Run, Marathons.com, 21RUN)
Højere målt spring. RunRepeat målte 67,1 procent energitilbagegivelse på Elite 4 PB og 76,9 procent i hælen på Elite 5. (RunRepeat)
Alternativer sammenlignet
Hver af dem løser én ting, som Hyperion Elite 5 ikke gør.
Brooks Hyperion Elite 5 | Brooks Hyperion Elite 6 | Nike Alphafly 3 | ASICS Metaspeed Sky Tokyo | Saucony Endorphin Elite 2 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Vælg den til | Denne side | Lettere | Mere stabil | Lavere drop | Blødere |
| Drop | 8 mm | 7 mm | 8 mm | 5 mm | 8 mm |
| Stack, hæl | 40 mm | 40 mm | 40 mm | 39,5 mm | 39,5 mm |
| Vægt | 201 g | 198 g | 218 g | 170 g | 199 g |
| Støtte | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral |
Spørgsmål fra løbere
Følger Brooks Hyperion Elite 5 normal størrelse?
Ja for de fleste testere. Doctors of Running, Believe in the Run, The Run Testers og RTINGS fandt alle den sædvanlige størrelse rigtig, mens 21RUN foreslår at gå en størrelse ned. Forvent en tæt, lav forfod og noget hælslip i lavere tempo, så prøv din sædvanlige størrelse med konkurrencestrømper, før du går mindre.
Er Hyperion Elite 5 god til marathon?
Testerne er uenige. RTINGS kalder Hyperion Elite 5 en stærk mulighed til marathon, og 21RUN finder den behagelig nok, men Doctors of Running, Marathons.com og en tester hos Believe in the Run ser 10 km til halvmarathon som dens bedste område. RunRepeat råder især løbere med forfodsanslag til at lede andre steder til marathon.
Hyperion Elite 4 PB eller Elite 5: hvilken skal jeg vælge?
Hyperion Elite 5 tilføjer mere DNA Gold-skum, nye sideudskæringer, en lettere overdel og højere målt energitilbagegivelse, 76,9 procent mod 67,1 i RunRepeats laboratorium. The Run Testers ser den som en lille opgradering, og én tester hos Believe in the Run foretrækker stadig Elite 4 PB til konkurrence, så en tilfreds Elite 4 PB-løber mister lidt ved at blive.
Er Hyperion Elite 5 god til løbere med hælanslag?
Ja, mere end de fleste konkurrencesko med kulfiber. RunRepeat opfører løbere med hælanslag blandt dens bedste match, begge laboratorier målte en drop over de opgivne 8 mm, og Doctors of Running fandt den store affasning på den ydre hæl glat ved landingen. Løbere, der lander langt fremme, er dem, testerne styrer andre steder hen.
Fungerer Hyperion Elite 5 til brede fødder?
Som regel ikke. RunRepeat opfører Hyperion Elite 5 i én standardbredde og målte en tåboks på 71,5 mm med en lav højde på 24,1 mm. Doctors of Running og Marathons.com beskriver en smal forfod, og 21RUN anbefaler den til almindelige til smalle fødder.
Er Hyperion Elite 5 stabil nok til overpronation?
Hyperion Elite 5 er en neutral sko på en smal platform. RunRepeat giver den 45 for stabilitet, og Doctors of Running fandt lidt styring under midtfoden, så en tydelig indadrulning er ikke dens mål. Ingen sko behandler pronation: hvis du har smerter, så kontakt en fagperson, og tjek først, hvordan din fod faktisk bevæger sig.
Kilder
- RunRepeat, Brooks Hyperion Elite 5 lab review. Besøgt 13. okt. 2026.
- Doctors of Running, Brooks Hyperion Elite 5 Review (Matt Klein, August 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
- Believe in the Run, Brooks Hyperion Elite 5 Review (July 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
- RTINGS, Brooks Hyperion Elite 5 Running Shoe Review. Besøgt 13. okt. 2026.
- The Run Testers, Brooks Hyperion Elite 5 Review. Besøgt 13. okt. 2026.
- Marathons.com, Brooks Hyperion Elite 5: Test und Fazit nach 100 km. Besøgt 13. okt. 2026.
- 21RUN, Brooks Hyperion Elite 5 (Testbericht). Besøgt 13. okt. 2026.
- Running Warehouse, Brooks Hyperion Elite 5. Besøgt 13. okt. 2026.
- Runnea, Brooks Hyperion Elite 5. Besøgt 13. okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Besøgt 13. okt. 2026.
- kat: Strideprint-kataloget, 395 sko
Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 13. oktober 2026.



