1. Skor
  2. Nike
  3. Pegasus Plus
Nike Pegasus Plus, sidovy

Nike Pegasus Plus test

Pegasus med en mellansula i ZoomX längs hela skon och ingen platta: lättare och livligare än den klassiska Pegasus, på en lägre stack som testarna finner skyddar för lite på långpass.

Drop
10 mm
Stackhöjd häl
34 mm
Framfot
24 mm
Vikt
238 g
Stöd
Neutral
Platta
Ingen
Är det ditt par? Starta din fitting

herrstorlek US 9, Doctors of Running och Running Warehouse, enligt uppgift. Uppdaterad 13 okt. 2026 · 8 källor

Vår bedömning

Kvick och lätt, tunn för långa kilometer.

Nike Pegasus Plus lägger en enda platta ZoomX-skum under en ovandel i Flyknit, vilket gör den cirka 238 g i herrstorlek US 9 och märkbart mer livlig än den klassiska Pegasus. Den passar neutrala löpare, särskilt hälisättare, som vill ha en sko för vardagspass och tempo, och passar mycket sämre löpare som behöver djup dämpning för långpass.

Styrkor

  • Lätt: cirka 238 g i herrstorlek US 9
  • Hög energiretur i båda labben, 70,8 procent i framfoten enligt RunRepeat
  • Klarar tempo bättre än den klassiska Pegasus 41
  • Följer storleken i längd, bekräftat av en omröstning med 254 röster
  • Mycket flexibel framfot, 10,5 N i RunRepeats böjtest

Svagheter

  • Låg stack, 34 mm häl och 24 mm framfot: tunn för långpass
  • Frilagt ZoomX i mellanfoten som revs tidigt i två tester
  • Smal, avsmalnande tåbox för en del testare
  • Grepp under genomsnittet, 0,42 i RunRepeats greppstest

Vem den passar

  • Du vill ha en sko för vardagspass och tempo
  • Du sätter i med hälen
  • Du är en lättare löpare
  • Du gillar att känna vägen

Vem som bör välja något annat

  • Du springer långt och vill ha skydd
  • Du landar på mellanfoten eller framfoten
  • Din fot rullar in mycket

Skoprofil

Var Pegasus Plus hamnar bland de 395 skorna i vår katalog, och vad som har ändrats sedan Pegasus 41.

50100DämpningLätthetStabilitetDropRespons
AxelPegasus PlusPegasus 41Förändring
Dämpning1533−18
Lätthet7128+43
Stabilitet3030=
Drop8484=
Respons206+14

Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).

Var den hamnar i katalogen

Vikt238 g, lättare än 70 % av skorna

Drop10 mm, högre än 84 % av skorna

Stackhöjd häl34 mm, lägre än 83 % av skorna

Stackhöjd framfot24 mm, lägre än 90 % av skorna

Fig. 2 · Fördelning av uppgivna siffror i katalogen. Stapelns höjd visar antalet skor i varje intervall. Vikt: 300 skor, snitt 257,2 g. Drop: 306 skor, snitt 7,1 mm. Stackhöjd häl: 255 skor, snitt 38 mm. Stackhöjd framfot: 253 skor, snitt 31,1 mm. Källa: Strideprints katalog (cat), uppgivna värden.

Så känns den

Skrivet utifrån 5 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.

Studsigt skum, inte mycket av det. ZoomX längs hela skon på en häl på 34 mm och framfot på 24 mm: studsig, men RTINGS och två testare finner den fast och tunn över distans.

Stadig i hälen, lös vid valvet. Neutral, inga stödfunktioner. RTINGS finner den låga plattformen stadig; den smala basen under valvet kan kännas vinglig för mellanfotsisättare.

Livlig utan platta. Hög energiretur, 70,8 procent i framfoten enligt RunRepeat, och en flexibel framfot; ingen platta, så frånskjutet är inte kvickt.

Studsigt skum, inte mycket av det. Hela mellansulan är ZoomX, Nikes PEBA-baserade tävlingsskum, utan platta. Doctors of Running och Running Warehouse anger 34 mm i hälen och 24 mm i framfoten. RunRepeat mätte 33,0 mm och 23,6 mm. 159 av de 184 neutrala landsvägsskorna i vår katalog anger en högre häl.

Det tunna lagret är avvägningen. RTINGS ger dämpningen 5,0 av 10 och bedömer både häl och framfot som fasta, medan RunRepeat mätte skummet till 33,9 AC, en aning mjukare än genomsnittet. Doctors of Runnings andra testare fann framfoten fast och utan skydd, Running Shoes Guru fann den mjuk.

Stadig i hälen, lös vid valvet. Det är en neutral sko utan stödfunktioner. RTINGS ger ändå stabiliteten 8,0 av 10, hjälpt av den fasta, låga plattformen. RunRepeat är mindre övertygad och listar begränsad stabilitet bland nackdelarna.

Den svaga punkten är mitten av skon. RTINGS varnar för att den smala yttersulan under valvet kan kännas vinglig för mellanfotsisättare, och Doctors of Runnings andra testare fann att den rymliga ovandelen lät foten glida över den smala mellanfotsbasen.

Livlig utan platta. RunRepeat mätte energiretur på 70,8 procent i framfoten och 64,4 procent i hälen, över genomsnittet, och fann den mycket snabbare än en vanlig Pegasus. RTINGS bedömer också energireturen som mycket bra, 7,8.

Framfoten böjer sig lätt, 10,5 N i RunRepeats test, och Doctors of Running noterar en tidig, mild rocker i framfoten. Utan platta eller mycket tåfjädring tycker RTINGS att frånskjutet är lite trögt, och Running Shoes Guru hade svårt att hålla snabbt tempo i den.

Läs mer

Studsigt skum, inte mycket av det. Hela mellansulan är ZoomX, Nikes PEBA-baserade tävlingsskum, utan platta. Doctors of Running och Running Warehouse anger 34 mm i hälen och 24 mm i framfoten. RunRepeat mätte 33,0 mm och 23,6 mm. 159 av de 184 neutrala landsvägsskorna i vår katalog anger en högre häl.

Det tunna lagret är avvägningen. RTINGS ger dämpningen 5,0 av 10 och bedömer både häl och framfot som fasta, medan RunRepeat mätte skummet till 33,9 AC, en aning mjukare än genomsnittet. Doctors of Runnings andra testare fann framfoten fast och utan skydd, Running Shoes Guru fann den mjuk.

Stadig i hälen, lös vid valvet. Det är en neutral sko utan stödfunktioner. RTINGS ger ändå stabiliteten 8,0 av 10, hjälpt av den fasta, låga plattformen. RunRepeat är mindre övertygad och listar begränsad stabilitet bland nackdelarna.

Den svaga punkten är mitten av skon. RTINGS varnar för att den smala yttersulan under valvet kan kännas vinglig för mellanfotsisättare, och Doctors of Runnings andra testare fann att den rymliga ovandelen lät foten glida över den smala mellanfotsbasen.

Livlig utan platta. RunRepeat mätte energiretur på 70,8 procent i framfoten och 64,4 procent i hälen, över genomsnittet, och fann den mycket snabbare än en vanlig Pegasus. RTINGS bedömer också energireturen som mycket bra, 7,8.

Framfoten böjer sig lätt, 10,5 N i RunRepeats test, och Doctors of Running noterar en tidig, mild rocker i framfoten. Utan platta eller mycket tåfjädring tycker RTINGS att frånskjutet är lite trögt, och Running Shoes Guru hade svårt att hålla snabbt tempo i den.

Vilka pass den passar för

PassPassarVarförKälla
Lugna passGjord för detRTINGS ger vardagsträning högst betyg, 7,2 av 10, och Running Shoes Guru kallar den först och främst en sko för lugna pass.RTINGS, Running Shoes Guru
TempopassGjord för detDess starkaste sida för RunRepeat och Doctors of Running: lätt, livlig och flexibel nog för att höja tempot.Doctors of Running, RunRepeat, Running Warehouse
IntervallerFungerarEn testare hos Running Warehouse använde den för fartpass, men det finns ingen platta och RTINGS tycker att frånskjutet är lite trögt.RTINGS, Running Warehouse
LångpassFungerari-runs testare var nöjd på långpass, men RTINGS, Running Warehouse och Running Shoes Guru fann alla att den skyddar för lite över distans.RTINGS, Running Warehouse, Running Shoes Guru, i-run
Tävling, maratonInte för detRTINGS rekommenderar den inte för tävling på maraton; den låga stacken bottnar på långa ansträngningar.RTINGS

Källa: RTINGS, Running Shoes Guru, Doctors of Running, RunRepeat, Running Warehouse, i-run

Vad testerna säger

Publicerade tester är överens om att Pegasus Plus är lätt, livlig och följer storleken, med en lägre stack än den klassiska Pegasus. De går isär om hur rymlig den är och om den har nog med dämpning för något bortom medellånga distanser.

TestTypVår tolkningI en meningKälla
Doctors of RunningRecensionBlandadDoctors of Running är splittrade: den ledande testaren finner den bekvämare än Pegasus 41, den andra kommer inte att springa i den igen på grund av passformen och hälen.
RTINGSLabbBlandadRTINGS ser en hyfsad vardagssko med mycket bra stabilitet och återfjädring, svikten av dåligt stötskydd över distans.
RunRepeatLabbPositivRunRepeat ger den 84 av 100: en lätt, responsiv, mångsidig träningssko, även om den är snäv och inte längre unik.
Running WarehouseRecensionBlandadRunning Warehouses två testare ger båda 8 av 10; en gillade dess studs, den andra fann den skydda för lite på långpass.
Running Shoes GuruRecensionBlandadRunning Shoes Guru ger 7 av 10: kul och mjuk för lugna pass, hämmad av begränsad mångsidighet och byggkvalitet.
Tabell 1 · Samstämmighet mellan publicerade tester. ”Vår tolkning” sammanfattar varje tests egen slutsats, med våra ord. Inga betyg omräknade eller påhittade. Hämtad 13 okt. 2026.

De är eniga

  • Lätt och livligRunRepeat mätte 70,8 procent energiretur i framfoten, långt över genomsnittet, och RTINGS bedömer energireturen som mycket bra. Doctors of Running och Running Warehouse anger 238 g för herrstorlek US 9.
  • Skyddar för lite över distansRTINGS kallar steget hårt på längre pass, Running Warehouses första testare stannade vid cirka 13 km, och Running Shoes Guru håller den för pass under 21 km.
  • Följer storlekenDoctors of Running, RTINGS, Running Warehouse, Running Shoes Guru och i-run fann alla längden rätt, och RunRepeats omröstning med 254 röster håller med.

De går isär

  • Smal eller rymlig?RunRepeat och Running Shoes Guru kallar passformen smal med en avsmalnande tåbox. Running Warehouse fann plats för tårna att spreta, i-run säger att smala fötter kan behöva snöra hårdare, och RTINGS bedömer framfoten som rymlig men valvet som mycket snävt.
  • Mjuk eller fast?Running Shoes Guru beskriver ett mjukt, sladdigt steg. RTINGS bedömer framfoten som mycket fast, och Running Warehouses första testare och Doctors of Runnings andra testare fann den fastare än de väntat sig av ZoomX.
Läs alla ståndpunkter, punkt för punkt

Lätt och livlig. RunRepeat mätte 70,8 procent energiretur i framfoten, långt över genomsnittet, och RTINGS bedömer energireturen som mycket bra. Doctors of Running och Running Warehouse anger 238 g för herrstorlek US 9. (Doctors of Running, RTINGS, RunRepeat, Running Warehouse)

Skyddar för lite över distans. RTINGS kallar steget hårt på längre pass, Running Warehouses första testare stannade vid cirka 13 km, och Running Shoes Guru håller den för pass under 21 km. (RTINGS, Running Warehouse, Running Shoes Guru)

Följer storleken. Doctors of Running, RTINGS, Running Warehouse, Running Shoes Guru och i-run fann alla längden rätt, och RunRepeats omröstning med 254 röster håller med. (Doctors of Running, RTINGS, RunRepeat, Running Warehouse, Running Shoes Guru, i-run)

Smal eller rymlig?. RunRepeat och Running Shoes Guru kallar passformen smal med en avsmalnande tåbox. Running Warehouse fann plats för tårna att spreta, i-run säger att smala fötter kan behöva snöra hårdare, och RTINGS bedömer framfoten som rymlig men valvet som mycket snävt. (RTINGS, RunRepeat, Running Warehouse, Running Shoes Guru, i-run)

Mjuk eller fast?. Running Shoes Guru beskriver ett mjukt, sladdigt steg. RTINGS bedömer framfoten som mycket fast, och Running Warehouses första testare och Doctors of Runnings andra testare fann den fastare än de väntat sig av ZoomX. (Doctors of Running, RTINGS, Running Warehouse, Running Shoes Guru)

Så är den byggd

En konstruktion med ett skum: ZoomX längs hela skon utan platta, en ovandel i Flyknit med ett mellanfotsband och slitstarkt gummi som lämnar skummet frilagt under mellanfoten.

ZoomX längs hela skon utan platta, en elastisk ovandel i Flyknit med en tunn tunga utan sidoinsatser, och en yttersula i gummi på 2,7 mm som lämnar skummet frilagt under mellanfoten.

3424123456
#DelMått
1OvandelFlyknitAndningsförmåga 3 / 5
2Plös2,8 mm
3HälStyvhet 4 / 5
4MellansulaZoomXHårdhet 33,9 AC
5Innersula4,4 mm
6Yttersula2,7 mm

Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 34 mm häl, 24 mm framfot; uppmätt: 2,7 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: Doctors of Running, RunRepeat, Running Shoes Guru, Fleet Feet, Running Warehouse.

  1. Ovandel. En elastisk ovandel i Flyknit som Fleet Feet beskriver som sömlös och perforerad. Running Shoes Guru fann den tjock och inte särskilt andningsbar, och RunRepeat gav andningsförmågan 3 av 5 och noterar att randen begränsar luftflödet.

  2. Plös. Tunn och utan sidoinsatser, 2,8 mm mot ett genomsnitt på 5,8 mm i RunRepeats test, hållen på plats av en snörögla.

  3. Häl. En stelare än vanlig hälkappa, 4 av 5 för RunRepeat, men väl vadderad. Doctors of Running varnar för att sömmar runt hälen kan skava utan strumpor.

  4. Mellansula. ZoomX längs hela skon utan platta, förstyvning eller ett andra skum. RunRepeat mätte 33,9 AC, något mjukare än genomsnittet, och en låg vridstyvhet på 3 av 5.

  5. Innersula. Löstagbar, 4,4 mm tjock, precis RunRepeats genomsnitt.

  6. Yttersula. Slitstarkt gummi i ett våffelmönster med ZoomX frilagt under mellanfoten. RunRepeat mätte 2,7 mm gummi och ett greppvärde på 0,42, under deras genomsnitt på 0,53; Running Warehouse fann greppet pålitligt på vägar och grus.

Läs mer

En konstruktion med ett skum: ZoomX längs hela skon utan platta, en ovandel i Flyknit med ett mellanfotsband och slitstarkt gummi som lämnar skummet frilagt under mellanfoten.

1. Ovandel. En elastisk ovandel i Flyknit som Fleet Feet beskriver som sömlös och perforerad. Running Shoes Guru fann den tjock och inte särskilt andningsbar, och RunRepeat gav andningsförmågan 3 av 5 och noterar att randen begränsar luftflödet.

2. Plös. Tunn och utan sidoinsatser, 2,8 mm mot ett genomsnitt på 5,8 mm i RunRepeats test, hållen på plats av en snörögla.

3. Häl. En stelare än vanlig hälkappa, 4 av 5 för RunRepeat, men väl vadderad. Doctors of Running varnar för att sömmar runt hälen kan skava utan strumpor.

4. Mellansula. ZoomX längs hela skon utan platta, förstyvning eller ett andra skum. RunRepeat mätte 33,9 AC, något mjukare än genomsnittet, och en låg vridstyvhet på 3 av 5.

5. Innersula. Löstagbar, 4,4 mm tjock, precis RunRepeats genomsnitt.

6. Yttersula. Slitstarkt gummi i ett våffelmönster med ZoomX frilagt under mellanfoten. RunRepeat mätte 2,7 mm gummi och ett greppvärde på 0,42, under deras genomsnitt på 0,53; Running Warehouse fann greppet pålitligt på vägar och grus.

Hållbarhet. Det frilagda skummet är den svaga punkten. Doctors of Running såg ZoomX i mellanfoten rivas efter cirka 40 till 48 km och slitna klackar i hälen, och Running Shoes Guru fann ovandelen lossna från mellansulan efter 83 km. RunRepeat mätte 1,2 mm slitage på yttersulan, nära deras genomsnitt.

Hållbarhet. Det frilagda skummet är den svaga punkten. Doctors of Running såg ZoomX i mellanfoten rivas efter cirka 40 till 48 km och slitna klackar i hälen, och Running Shoes Guru fann ovandelen lossna från mellansulan efter 83 km. RunRepeat mätte 1,2 mm slitage på yttersulan, nära deras genomsnitt.

Specifikationer, uppgivna och uppmätta

Varje siffra har sin källa.

Vikt (herr), g

Running Warehouse238
Fleet Feet244
RTINGS240,5
RunRepeat244

Stackhöjd i hälen, mm

Running Warehouse34
Running Shoes Guru35
RunRepeat33
RTINGS34,6

Stackhöjd i framfoten, mm

Running Warehouse24
Running Shoes Guru25
RunRepeat23,6

Drop, mm

Fleet Feet10
RunRepeat9,4
RTINGS9,2
SpecifikationUppgivetUppmätt
Drop
  • 10 mm Fleet Feet
  • 9,4 mm RunRepeat
  • 9,2 mm RTINGS
Stackhöjd häl
  • 34 mm Doctors of Running
  • 35 mm Running Shoes Guru
  • 33 mm RunRepeat
  • 34,6 mm RTINGS
Stackhöjd framfot
  • 24 mm Doctors of Running
  • 25 mm Running Shoes Guru
  • 23,6 mm RunRepeat
Vikt, herrstorlek US 9, Doctors of Running och Running Warehouse
  • 238 g Doctors of Running
  • 244 g Fleet Feet
  • 240,5 g RTINGS
  • 244 g RunRepeat
Stöd
  • Neutral Fleet Feet
–
Platta
  • Ingen Fleet Feet
–
Underlag
  • Asfalt cat
–

Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: Running Warehouse, Fleet Feet, RTINGS, RunRepeat, Running Shoes Guru.

Labbmätningar

SpecifikationUppmätt
Mellansulans hårdhet
  • 33,9 AC RunRepeat
Energiretur (framfot)
  • 70,8 % RunRepeat
Tåboxens bredd
  • 71,6 mm RunRepeat
Tåboxens höjd
  • 29,3 mm RunRepeat
Böjkraft
  • 10,5 N RunRepeat
SpecifikationUppmätt
Hälkappans styvhet
  • 4 / 5 RunRepeat
Greppkoefficient
  • 0,42 RunRepeat
Yttersulans tjocklek
  • 2,7 mm RunRepeat
Innersulans tjocklek
  • 4,4 mm RunRepeat
Tungans tjocklek
  • 2,8 mm RunRepeat

Storlek och passform

Ta din vanliga storlek; frågan är volymen runt valvet och tårna, inte längden.

Längd

Normal i storleken

Bredder

standard

Utrymme för tårna

RunRepeat mätte en tåbox på 71,6 mm, smalare än deras genomsnitt på 73,2 mm, men hög med 29,3 mm. RTINGS bedömer framfotens höjd som lite låg för höga tår, och Doctors of Running kände tidigt tryck på stortån och lilltån.

Doctors of Running, RTINGS, RunRepeat

Testarnas alla storleksanteckningar

Doctors of Running, RTINGS, Running Warehouse, Running Shoes Guru och i-run fann alla längden rätt, och 254 läsare röstade att den följer storleken i RunRepeats omröstning. Doctors of Runnings ledande testare fann tåboxen kort först, tills Flyknit körts in.

Volym är där åsikterna delar sig. RunRepeat och Running Shoes Guru beskriver en snäv, smal Nike-passform som kan vara trång för normala eller breda fötter. RTINGS fann framfoten rymlig men valvet mycket snävt, Running Warehouse hade plats för tårna att spreta, och i-run föreslår att smala fötter snör hårdare.

RunRepeat listar herrskon i endast normal bredd, med ett brett alternativ för dam. Fleet Feet listar en enda bredd D för herr.

Doctors of Running, RTINGS, RunRepeat, Running Warehouse, Running Shoes Guru, Fleet Feet, i-run

Mot Pegasus 41

Pegasus Plus är en modell av första generationen, inte en ny version av Pegasus. Den användbara jämförelsen är den klassiska Pegasus 41 som den lanserades bredvid, och Doctors of Running ser den som en återkomst av den gamla Pegasus Turbo-idén.

Pegasus PlusPegasus 41
StödNeutralNeutral
Drop10 mm10 mm
Stackhöjd häl34 mm37 mm
Framfot24 mm27 mm
Vikt238 g283 g

Välj Pegasus 41 om du vill ha en sko för långa, jämna kilometer med mer skum under foten och lite mer stabilitet. Välj Plus om du vill ha en lättare sko som också klarar tempo. RTINGS noterar att Plus sedan dess har ersatts av Pegasus Plus 2.

Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).

Versionshistorik: Pegasus 41 till Pegasus Plus

ZoomX i stället för ReactX och Air Zoom. Fleet Feet ställer Pegasus 41:s ReactX-skum med Air Zoom-enheter mot Pluss mellansula som bara består av ZoomX. (Fleet Feet)

Lägre och lättare. 34 mm i hälen mot 37 mm för Pegasus 41 i vår katalog, och 238 g mot 283 g i herrstorlek US 9. (Doctors of Running, Strideprint)

Mer livlig. Doctors of Running och Running Shoes Guru finner båda den mer energisk och bättre för uptempo än Pegasus 41. (Doctors of Running, Running Shoes Guru)

Mindre för hög körsträcka. Running Warehouses första testare fann Pegasus 41 bättre lämpad för långa pass med hög körsträcka, med dess högre stack och mer uttalade rocker. (Running Warehouse)

Alternativen jämförda

Varje alternativ gör en sak som Pegasus Plus inte gör.

Nike Pegasus PlusNike Pegasus 41Nike Pegasus PremiumHoka Mach 7Adidas Adizero SL 2
Välj den förDen här sidanStabilareMer dämpningLägre dropSamma stöd
Drop10 mm10 mm10 mm5 mm10 mm
Stackhöjd häl34 mm37 mm45 mm37 mm36 mm
Vikt238 g283 g325 g241 g236 g
StödNeutralNeutralNeutralNeutralNeutral
Tabell 2 · Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).

Frågor löpare ställer

Följer Nike Pegasus Plus storleken?

Ja i längd. Doctors of Running, RTINGS, Running Warehouse, Running Shoes Guru och i-run fann alla att den följer storleken, och 254 läsare höll med i RunRepeats omröstning. Volymen är debatten: RunRepeat och Running Shoes Guru finner den smal med en avsmalnande tåbox, medan RTINGS bedömer framfoten som rymlig men valvet som mycket snävt.

Pegasus Plus eller Pegasus 41: vad är skillnaden?

Pegasus Plus använder bara ZoomX-skum, ligger lägre med 34 mm i hälen mot 37 mm, och väger cirka 238 g mot 283 g i herrstorlek US 9. Doctors of Running och Running Shoes Guru finner den livligare och bättre för tempo. Running Warehouse finner Pegasus 41 bättre för långa pass med hög körsträcka.

Vad är stackhöjden och droppen på Pegasus Plus?

Doctors of Running och Running Warehouse anger 34 mm i hälen och 24 mm i framfoten, en drop på 10 mm. RunRepeat mätte 33,0 mm och 23,6 mm, en drop på 9,4 mm, och RTINGS mätte en drop på 9,2 mm. Det är en låg stack för en modern träningssko.

Är Pegasus Plus bra för långpass eller maraton?

Mestadels nej. RTINGS bedömer dess stötskydd som dåligt, finner den hård över distans och rekommenderar den inte för tävling på maraton. En testare hos Running Warehouse satte gränsen vid cirka 13 km och Running Shoes Guru vid 21 km, även om i-runs testare var bekväm på långpass. Den är som bäst på vardagspass och tempo.

Är Pegasus Plus bra för breda fötter?

Troligen inte i standardversionen. RunRepeat och Running Shoes Guru säger att breda fötter med hög volym kommer att finna den trång, och RTINGS mätte ett mycket snävt valv. RunRepeat listar herrskon i endast normal bredd. En del testare fann ändå framfoten rymlig, så prova den innan du bestämmer dig.

Är Pegasus Plus en stabilitetssko?

Nej, den är neutral utan stödfunktioner. RTINGS finner ändå den låga plattformen stadig, men varnar för att den smala basen under valvet kan vingla för mellanfotsisättare. Running Shoes Guru råder löpare vars fot rullar in mycket att välja en stabilitetssko i stället.

Källor

  1. Doctors of Running, Nike Pegasus Plus Review (Matt Klein, Andrea Myers, September 2024). Hämtad 13 okt. 2026.
  2. RTINGS, Nike Pegasus Plus running shoe review. Hämtad 13 okt. 2026.
  3. RunRepeat, Nike Pegasus Plus lab review. Hämtad 13 okt. 2026.
  4. Running Warehouse, Nike Pegasus Plus review (August 2024). Hämtad 13 okt. 2026.
  5. Running Shoes Guru, Nike Pegasus Plus review (Brandon Law). Hämtad 13 okt. 2026.
  6. Fleet Feet, Men’s Nike Pegasus Plus. Hämtad 13 okt. 2026.
  7. i-run, Nike Pegasus Plus review. Hämtad 13 okt. 2026.
  8. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Hämtad 13 okt. 2026.
  9. cat: Strideprints katalog, 395 skor

Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 13 oktober 2026.

Är det ditt par?Starta din fitting