
Nike Vomero Premium test
Toppen av Nikes Vomero-serie: en maximal ZoomX-träningssko med två Air Zoom-enheter, byggd för återhämtningspass och långsamma, lugna kilometer.
- Drop
- 10 mm
- Stackhöjd häl
- 54 mm
- Framfot
- 44 mm
- Vikt
- 329 g
- Stöd
- Neutral
- Platta
- Ingen
Vår bedömning
Maximalt skydd, maximal vikt.
Vomero Premium staplar ZoomX längs hela skon och två Air Zoom-enheter på en bred bas med rocker, och labben mäter exceptionell stötdämpning. Den passar neutrala löpare, även tyngre, som vill ha mest skydd för återhämtning och lugna kilometer, och den är för tung för allt snabbare.
Styrkor
- Exceptionell stötdämpning: 173 SA i hälen i RunRepeats test
- Studsigt steg med rocker i lugnt tempo
- Stabilare än höjden antyder tack vare den breda basen
- Plyschig, vadderad ovandel med bra grepp om foten
- Slitstark yttersula med bra grepp på blöta vägar
Svagheter
- Mycket tung: 329 g i herrstorlek US 9
- Energiretur under vad konstruktionen lovar
- Användbar bara i lugnt tempo
- Går varm, med en tjock tunga och vadderad kant
Vem den passar
- Du vill ha mest skydd på återhämtningsdagar
- Du är en tyngre löpare
- Du finner Vomero 18 eller Vomero Plus för fasta
- Du landar på mellanfoten eller framfoten
Vem som bör välja något annat
- Du vill ha en sko för alla tempon
- Din balans är osäker
- Din fot rullar in mycket
Skoprofil
Var Vomero Premium hamnar bland de 395 skorna i vår katalog, och vad som har ändrats sedan Vomero Plus.
| Axel | Vomero Premium | Vomero Plus | Förändring |
|---|---|---|---|
| Dämpning | 100 | 83 | +17 |
| Lätthet | 6 | 20 | −14 |
| Stabilitet | 30 | 30 | = |
| Drop | 84 | 84 | = |
| Respons | 20 | 6 | +14 |
Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).
Var den hamnar i katalogen
Vikt329 g, tyngre än 97 % av skorna
Drop10 mm, högre än 84 % av skorna
Stackhöjd häl54 mm, högre än 100 % av skorna
Stackhöjd framfot44 mm, högre än 100 % av skorna
Så känns den
Skrivet utifrån 4 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.
Så mycket skydd som en träningssko kan ge. ZoomX och två Air Zoom-enheter på en häl på 54 mm: RunRepeat mätte 173 SA stötdämpning i hälen, med nästan ingen markkänsla.
Bred nog att hålla sig upprätt. En mycket bred, utsvängd bas håller den stadigare än höjden antyder, men kurvor känns mindre säkra och markkänslan är minimal.
Studsig i lugnt tempo, tung bortom det. Energiretur på 63,3 procent i hälen och 64,4 i framfoten, en styv rocker och en vikt som dominerar i allt snabbare tempo.
Så mycket skydd som en träningssko kan ge. ZoomX längs hela skon bär två Air Zoom-enheter, en under hälen och en under framfoten. Running Warehouse anger 54 mm i hälen och 44 mm i framfoten för herrstorlek US 9, och i vår katalog rankas den hälen som högst av de 183 neutrala landsvägsskorna med angiven hälhöjd.
RunRepeat mätte stötdämpning på 173 SA i hälen och 147 SA i framfoten, långt över genomsnittet, med skum på 34,5 AC, nära genomsnittlig hårdhet. Running Shoes Guru beskriver noll markkänsla och ett skum som sjunker in och fjädrar tillbaka långsamt.
Bred nog att hålla sig upprätt. Basen är bred och utsvängd: RunRepeat mätte 118,4 mm över framfoten och 103,2 mm i hälen, långt över genomsnittet. Doctors of Running fann den mycket stadigare än en angiven stack på 55 mm antyder, men den är fortfarande en neutral sko utan stöd på insidan.
Gränserna syns när du svänger eller ökar tempot. Running Shoes Guru och RTINGS fann båda kurvor mindre säkra, och Doctors of Running varnar för att höjden minskar markkänslan för den som har balansproblem.
Studsig i lugnt tempo, tung bortom det. RunRepeat mätte energiretur på 63,3 procent i hälen och 64,4 procent i framfoten, över genomsnittet men under vad konstruktionen lovar. Doctors of Running kände en fjädringsliknande belastning och återfjädring från enheterna, medan Running Shoes Guru fann övergången knölig.
En styv rocker sköter rullningen: RunRepeat mätte 21,5 N böjkraft och 18,3 Nm vridstyvhet, båda styvare än genomsnittet. Varje test finner att vikten tar över när tempot stiger.
Läs mer
Så mycket skydd som en träningssko kan ge. ZoomX längs hela skon bär två Air Zoom-enheter, en under hälen och en under framfoten. Running Warehouse anger 54 mm i hälen och 44 mm i framfoten för herrstorlek US 9, och i vår katalog rankas den hälen som högst av de 183 neutrala landsvägsskorna med angiven hälhöjd.
RunRepeat mätte stötdämpning på 173 SA i hälen och 147 SA i framfoten, långt över genomsnittet, med skum på 34,5 AC, nära genomsnittlig hårdhet. Running Shoes Guru beskriver noll markkänsla och ett skum som sjunker in och fjädrar tillbaka långsamt.
Bred nog att hålla sig upprätt. Basen är bred och utsvängd: RunRepeat mätte 118,4 mm över framfoten och 103,2 mm i hälen, långt över genomsnittet. Doctors of Running fann den mycket stadigare än en angiven stack på 55 mm antyder, men den är fortfarande en neutral sko utan stöd på insidan.
Gränserna syns när du svänger eller ökar tempot. Running Shoes Guru och RTINGS fann båda kurvor mindre säkra, och Doctors of Running varnar för att höjden minskar markkänslan för den som har balansproblem.
Studsig i lugnt tempo, tung bortom det. RunRepeat mätte energiretur på 63,3 procent i hälen och 64,4 procent i framfoten, över genomsnittet men under vad konstruktionen lovar. Doctors of Running kände en fjädringsliknande belastning och återfjädring från enheterna, medan Running Shoes Guru fann övergången knölig.
En styv rocker sköter rullningen: RunRepeat mätte 21,5 N böjkraft och 18,3 Nm vridstyvhet, båda styvare än genomsnittet. Varje test finner att vikten tar över när tempot stiger.
Vilka pass den passar för
| Pass | Passar | Varför | Källa |
|---|---|---|---|
| Återhämtningspass | Gjord för det | Dess huvuduppgift, enligt varje publicerat test. | RunRepeat, RTINGS, Running Shoes Guru |
| Lugna pass | Gjord för det | RunRepeat ger den 91 för daglig löpning i avslappnat tempo. | RunRepeat |
| Långpass | Fungerar | RTINGS ger den 8,0 för långpass; Running Shoes Guru finner den för tung bortom cirka 2 timmar. | RTINGS, Running Shoes Guru |
| Promenad | Fungerar | Bra för promenader och att stå, säger Doctors of Running, om inte din balans är nedsatt. | Doctors of Running |
| Tempopass | Inte för det | För tung och mjuk för snabbare pass. | RunRepeat, RTINGS, Running Shoes Guru |
| Lätt terräng | Inte för det | Doctors of Running håller den på vägar på grund av den begränsade markkänslan. | Doctors of Running |
Källa: RunRepeat, RTINGS, Running Shoes Guru, Doctors of Running
Vad testerna säger
Publicerade tester är överens om att Vomero Premium är extremt dämpad, förvånansvärt stabil för sin höjd och mycket tung, en sko bara för lugna kilometer och återhämtning. De skiljer sig i hur speciellt steget är: Doctors of Running och RTINGS njuter av studsen, medan RunRepeat och Running Shoes Guru finner mindre återfjädring än konstruktionen lovar.
| Test | Typ | Vår tolkning | I en mening | Källa |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Recension | Positiv | Doctors of Running finner en välgjord första version: plyschig, studsig och rymlig, med vikten som den främsta nackdelen. | Läs |
| RunRepeat | Labb | Positiv | RunRepeat ger den 86 av 100: enastående stötdämpning och hållbarhet, svagare energiretur än utlovat. | Läs |
| RTINGS | Labb | Positiv | RTINGS ser ett starkt val för återhämtning och avslappnade långpass, hämmat från allt snabbare av vikten. | Läs |
| Running Shoes Guru | Recension | Blandad | Running Shoes Guru ger den 7 av 10: mycket plyschig, men tung, knölig i övergången och inte speciell nog för sin hype. | Läs |
De är eniga
- Mycket tungRTINGS vägde 329,5 g, RunRepeat 326 g och Running Shoes Guru 334 g i herrstorlek US 9; RTINGS räknar den bland de tyngsta skor de testat.
- Byggd för lugna kilometerRunRepeat, RTINGS, Running Shoes Guru och Doctors of Running reserverar den alla för återhämtning och lugn löpning.
- Stabil för sin höjdDoctors of Running fann den mindre instabil än stacken antyder, och RunRepeat mätte en häl på 103,2 mm i bredd och finner den stabil för hälisättare.
- Följer storlekenDoctors of Running, RunRepeat, RTINGS och Running Shoes Guru fann alla längden rätt i vanlig storlek.
De går isär
- Hur livligt steget ärDoctors of Running kallar den en av de studsigaste träningsskor de sprungit i. RunRepeat säger att den inte når den svävande känsla Nike utlovade, och Running Shoes Guru fann att Air Zoom-enheterna ger lite återfjädring under så mycket skum.
- TåutrymmeDoctors of Running och Running Shoes Guru fann ovandelen rymlig. RunRepeat mätte en kraftigt avsmalnande tåbox på 68,6 mm, om än hög med 30,8 mm.
- Stabil i kurvor?Running Shoes Guru fann den något instabil vid svängar, och RTINGS noterar att kurvor känns mindre stabila i fart. Doctors of Running hade ingen vinglighet i sidled i lugnt tempo.
Så är den byggd
En maximal neutral konstruktion: ZoomX längs hela skon med två Air Zoom-enheter, en bred utsvängd bas med en styv rocker, en kraftigt vadderad ovandel i mesh och en yttersula i våffelgummi.
ZoomX längs hela skon med två Air Zoom-enheter på en bred, styv rocker, en tjock vadderad ovandel som går varm och en våffelyttersula som slits långsamt.
| # | Del | Mått |
|---|---|---|
| 1 | OvandelKonstruerat mesh | Andningsförmåga 3 / 5 |
| 2 | Plös | 12,4 mm |
| 3 | Häl | Styvhet 4 / 5 |
| 4 | MellansulaZoomX och Air Zoom | Hårdhet 34,5 AC |
| 5 | Innersula | 4,1 mm |
| 6 | YttersulaVåffelgummi | 2,8 mm |
Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 54 mm häl, 44 mm framfot; uppmätt: 2,8 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: Running Warehouse, Doctors of Running, RunRepeat, Running Shoes Guru, Nike.
Ovandel. Konstruerat mesh med vävda snörösen och ett hälclips, enligt Running Warehouse. RunRepeat gav andningsförmågan 3 av 5, och Running Shoes Guru fann den mycket varm; Doctors of Running tyckte att den andas hyfsat under löpning.
Plös. Helt med sidoinsatser och mycket tjock: 12,4 mm i RunRepeats mätning, mot ett genomsnitt på 5,8 mm. Doctors of Running hade inget snörtryck.
Häl. En liten, styv hälkappa i nedre delen av hälen med måttlig stoppning, enligt Doctors of Running, som RunRepeat gav 4 av 5. Inget hälglapp i något av testerna.
Mellansula. ZoomX längs hela skon med en Air Zoom-enhet under hälen och en under framfoten, enligt Nike. RunRepeat mätte skummet till 34,5 AC och en styv plattform, 21,5 N i böjtestet.
Innersula. En löstagbar innersula, 4,1 mm tjock i RunRepeats mätning.
Yttersula. Slitstarkt gummi i ett våffelmönster, enligt Nike, 2,8 mm tjockt i RunRepeats test. Greppet mättes till 0,50, nära genomsnittet, men Doctors of Running fann utmärkt grepp på blöta vägar och Running Shoes Guru gav greppet 9 av 10. En central kanal lämnas utan gummi.
Läs mer
En maximal neutral konstruktion: ZoomX längs hela skon med två Air Zoom-enheter, en bred utsvängd bas med en styv rocker, en kraftigt vadderad ovandel i mesh och en yttersula i våffelgummi.
1. Ovandel. Konstruerat mesh med vävda snörösen och ett hälclips, enligt Running Warehouse. RunRepeat gav andningsförmågan 3 av 5, och Running Shoes Guru fann den mycket varm; Doctors of Running tyckte att den andas hyfsat under löpning.
2. Plös. Helt med sidoinsatser och mycket tjock: 12,4 mm i RunRepeats mätning, mot ett genomsnitt på 5,8 mm. Doctors of Running hade inget snörtryck.
3. Häl. En liten, styv hälkappa i nedre delen av hälen med måttlig stoppning, enligt Doctors of Running, som RunRepeat gav 4 av 5. Inget hälglapp i något av testerna.
4. Mellansula. ZoomX längs hela skon med en Air Zoom-enhet under hälen och en under framfoten, enligt Nike. RunRepeat mätte skummet till 34,5 AC och en styv plattform, 21,5 N i böjtestet.
5. Innersula. En löstagbar innersula, 4,1 mm tjock i RunRepeats mätning.
6. Yttersula. Slitstarkt gummi i ett våffelmönster, enligt Nike, 2,8 mm tjockt i RunRepeats test. Greppet mättes till 0,50, nära genomsnittet, men Doctors of Running fann utmärkt grepp på blöta vägar och Running Shoes Guru gav greppet 9 av 10. En central kanal lämnas utan gummi.
Hållbarhet. Bättre än genomsnittet. RunRepeat mätte 0,7 mm slitage på yttersulan mot ett genomsnitt på 1,1 mm och gav stoppningen i hälen 5 av 5. Doctors of Running såg nästan inget slitage efter 25 miles (cirka 40 km), och Running Shoes Guru såg bara något nedslipade klackar i hälen.
Hållbarhet. Bättre än genomsnittet. RunRepeat mätte 0,7 mm slitage på yttersulan mot ett genomsnitt på 1,1 mm och gav stoppningen i hälen 5 av 5. Doctors of Running såg nästan inget slitage efter 25 miles (cirka 40 km), och Running Shoes Guru såg bara något nedslipade klackar i hälen.
Specifikationer, uppgivna och uppmätta
Varje siffra har sin källa.
Stackhöjd i hälen, mm
Stackhöjd i framfoten, mm
Drop, mm
Vikt (herr), g
| Specifikation | Uppgivet | Uppmätt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stackhöjd häl |
|
|
| Stackhöjd framfot |
|
|
| Vikt, US M9 |
|
|
| Stöd |
| – |
| Platta |
| – |
| Underlag |
| – |
Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: Running Warehouse, Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Running Shoes Guru.
Labbmätningar
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Mellansulans hårdhet |
|
| Energiretur (häl) |
|
| Böjkraft |
|
| Vridstyvhet |
|
| Hälkappans styvhet |
|
| Greppkoefficient |
|
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Tåboxens bredd |
|
| Tåboxens höjd |
|
| Yttersulans tjocklek |
|
| Innersulans tjocklek |
|
| Tungans tjocklek |
|
Storlek och passform
Ta din vanliga storlek; debatten gäller tåboxens form, inte längden.
Längd
Normal i storleken
Bredder
standard
Utrymme för tårna
Gott om höjd, mindre bredd i spetsen. RunRepeat mätte en hög tåbox på 30,8 mm men en avsmalnande bredd på 68,6 mm, medan Doctors of Running och Running Shoes Guru fann framfoten rymlig.
Doctors of Running, RunRepeat, Running Shoes Guru
Testarnas alla storleksanteckningar
Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS och Running Shoes Guru rapporterar alla en passform som följer storleken, och RunRepeats läsare håller med i deras storleksomröstning.
Ovandelen är generös i volym. Doctors of Running fann den mycket rymlig, och en testare tyckte att den var den bäst passande Vomero, rymligare vid tårna än Vomero 18 och Vomero Plus. RTINGS fann plats genom valvet och över tårna. RunRepeat mätte däremot en kraftigt avsmalnande tåbox och ser en inre passform liknande Vomero Plus.
RTINGS och Running Warehouse listar bara standardbredden; RunRepeat nämner en bred version, så kontrollera tillgången på din marknad.
Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Running Shoes Guru, Running Warehouse
Mot Vomero Plus
Vomero Premium är en modell av första generationen utan föregångare: den ligger ovanför Vomero Plus på toppen av Nikes Vomero-serie. Bredvid Plus är den mycket högre och tyngre, med Air Zoom-enheter tillagda till ZoomX.
| Vomero Premium | Vomero Plus | |
|---|---|---|
| Stöd | Neutral | Neutral |
| Drop | 10 mm | 10 mm |
| Stackhöjd häl | 54 mm | 43 mm |
| Framfot | 44 mm | 33 mm |
| Vikt | 329 g | 292 g |
Välj Vomero Plus om du vill ha en dämpad sko för det mesta av veckan: den är lättare, livligare och, enligt både RunRepeat och Running Shoes Guru, den bättre allroundskon. Premium är rimlig som ett andra par för återhämtningsdagar.
Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).
Versionshistorik: Vomero Plus till Vomero Premium
Air Zoom-enheter tillagda. Två Air Zoom-enheter, under hälen och framfoten, sitter i ZoomX längs hela skon. (Nike)
Mycket högre. RunRepeat mätte 50,1 mm i hälen mot 42,3 mm på Vomero Plus. (RunRepeat)
Mycket tyngre. RunRepeat vägde 326 g mot 289 g för Vomero Plus. I vår katalog gör dess 329 g den till den tyngsta av de 149 neutrala landsvägsskorna som vägts i herrstorlek US 9. (RunRepeat, Strideprint)
Mindre livlig. RunRepeat mätte högre energiretur på Vomero Plus, och Running Shoes Guru fann Plus mer energisk. (RunRepeat, Running Shoes Guru)
Alternativen jämförda
Varje alternativ gör en sak som Vomero Premium inte gör.
Nike Vomero Premium | Nike Vomero Plus | Nike Vomero 18 | ASICS Megablast | Hoka Bondi 9 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Välj den för | Den här sidan | Lättare | Stabilare | Snabbare | Lägre drop |
| Drop | 10 mm | 10 mm | 10 mm | 8 mm | 5 mm |
| Stackhöjd häl | 54 mm | 43 mm | 46 mm | 46 mm | 43 mm |
| Vikt | 329 g | 292 g | 325 g | 230 g | 297 g |
| Stöd | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral |
Frågor löpare ställer
Följer Nike Vomero Premium storleken?
Ja. Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS och Running Shoes Guru fann alla längden rätt i vanlig storlek. Doctors of Running fann ovandelen mycket rymlig, medan RunRepeat mätte en avsmalnande tåbox på 68,6 mm, så prova den om din framfot är bred.
Vomero Premium eller Vomero Plus: vilken ska jag välja?
Välj Vomero Plus för det mesta av löpningen: RunRepeat vägde den till 289 g mot 326 g för Premium, med mer energiretur. Välj Vomero Premium för maximalt skydd på återhämtningsdagar och långsamma kilometer, särskilt som tyngre löpare.
Hur tung är Nike Vomero Premium?
Cirka 329 g i herrstorlek US 9, enligt Running Warehouse och Doctors of Running. RTINGS vägde 329,5 g, RunRepeat 326 g och Running Shoes Guru 334 g. Den är den tyngsta av de 149 neutrala landsvägsskorna som vägts i herrstorlek US 9 i vår katalog.
Vad är stackhöjden på Vomero Premium?
Running Warehouse anger 54 mm i hälen och 44 mm i framfoten för herrstorlek US 9, med en drop på 10 mm; Doctors of Running anger 55 och 45 mm. Labben mätte mindre: 50,1 mm i hälen hos RunRepeat och 52,7 mm hos RTINGS.
Är Vomero Premium bra för tunga löpare?
Ja, tycker testarna. RunRepeat rekommenderar den till större och tyngre löpare som vill ha maximal dämpning, och Running Shoes Guru antyder att lättare löpare, under cirka 65 kg, kanske inte komprimerar Air Zoom-enheterna nog för att dra nytta av dem.
Kan man springa maraton i Vomero Premium?
Inte som tävlingssko. RunRepeat ger den 23 för tävling och RTINGS finner den en av de tyngsta skor de testat. För långa, långsamma träningspass fungerar den för många, men Running Shoes Guru fann vikten tröttande bortom cirka 2 timmar.
Är Vomero Premium tillräckligt stabil?
För en neutral löpare, för det mesta ja. Doctors of Running fann den stadigare än höjden antyder tack vare en bred, utsvängd bas, och RunRepeat finner den stabil för hälisättare. Den har inget stöd på insidan, kurvor känns mindre säkra, och Doctors of Running råder till försiktighet för löpare med balansproblem.
Källor
- Doctors of Running, Nike Vomero Premium Review (David Salas, November 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
- RunRepeat, Nike Vomero Premium lab review. Hämtad 13 okt. 2026.
- RTINGS, Nike Vomero Premium review. Hämtad 13 okt. 2026.
- Running Shoes Guru, Nike Vomero Premium review (Brandon Law, November 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
- Running Warehouse, Nike Vomero Premium Men’s Shoes. Hämtad 13 okt. 2026.
- Nike, Nike Vomero Premium Men’s Road Running Shoes. Hämtad 13 okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Hämtad 13 okt. 2026.
- cat: Strideprints katalog, 395 skor
Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 13 oktober 2026.



