1. Skor
  2. Saucony
  3. Endorphin Pro 5
Saucony Endorphin Pro 5, sidovy

Saucony Endorphin Pro 5 test

Sauconys mer lättillgängliga tävlingssko med kolfiber, nu med en slitsad platta och en yttersula med bättre grepp, på samma stack på 39,5 mm och drop på 8 mm som förut.

Drop
8 mm
Stackhöjd häl
39,5 mm
Framfot
31,5 mm
Vikt
206 g
Stöd
Neutral
Platta
Kolfiber
Är det ditt par? Starta din fitting

US M9, enligt uppgift. Uppdaterad 13 okt. 2026 · 9 källor

Vår bedömning

Den stabila superskon, inte den snabbaste.

Endorphin Pro 5 kombinerar en slitsad kolfiberplatta med fasta PWRRUN-skum och en bred bas, vilket gör den till en av de lugnaste tävlingsskor med kolfiber som testarna sprungit i. Den passar häl- och mellanfotsisättare som tävlar på 5 km till halvmaraton, eller den som vill ha en slitstark sko med platta för pass, medan testarna går isär om huruvida den har nog med kraft och dämpning för ett snabbt maraton.

Styrkor

  • Stabil för en tävlingssko med kolfiber, särskilt i hälen och mellanfoten
  • Energiretur på 72,8 till 75,8 procent i RunRepeats labb, upp från Pro 4
  • Mycket bättre grepp: greppet steg från 0,52 till 0,68 i RunRepeats test i vått
  • Tålig nog att träna i såväl som tävla
  • Vänlig mot hälisättare, med en stor, centrerad avfasning i hälen

Svagheter

  • Tyngre än de flesta superskor: 212 till 215 g uppmätt i herrstorlek US 9
  • Mindre kraft än de nyaste tävlingsskummen
  • Doctors of Running fann framfoten mindre stabil på insidan
  • Tunn dämpning i framfoten kan kännas hård sent i ett maraton
  • Hög hälflik och stel ovandel skavde en del testare

Vem den passar

  • Du landar på hälen eller mellanfoten
  • Din första sko med kolfiber
  • En sko för pass och tävlingsdag
  • Du tävlar på 5 km till halvmaraton

Vem som bör välja något annat

  • Du vill ha den lättaste, studsigaste tävlingsskon
  • Du behöver en stadig framfot
  • Dina lugna pass är verkligt lugna

Skoprofil

Var Endorphin Pro 5 hamnar bland de 395 skorna i vår katalog.

50100DämpningLätthetStabilitetDropRespons
AxelEndorphin Pro 5
Dämpning61
Lätthet89
Stabilitet30
Drop45
Respons80

Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).

Var den hamnar i katalogen

Vikt206 g, lättare än 89 % av skorna

Drop8 mm, högre än 45 % av skorna

Stackhöjd häl39,5 mm, högre än 61 % av skorna

Stackhöjd framfot31,5 mm, högre än 51 % av skorna

Fig. 2 · Fördelning av uppgivna siffror i katalogen. Stapelns höjd visar antalet skor i varje intervall. Vikt: 300 skor, snitt 257,2 g. Drop: 306 skor, snitt 7,1 mm. Stackhöjd häl: 255 skor, snitt 38 mm. Stackhöjd framfot: 253 skor, snitt 31,1 mm. Källa: Strideprints katalog (cat), uppgivna värden.

Så känns den

Skrivet utifrån 7 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.

Fast och skyddande, inte plyschig. Två PWRRUN-skum runt kolfiber: mätt mjukare än genomsnittet av RunRepeat, men fast under löpning enligt Doctors of Running och RTINGS.

Stadig bak, lösare fram. En av de stadigare tävlingsskorna med kolfiber i hälen och mellanfoten; Doctors of Running fann att den slitsade plattan gör framfoten mindre stabil.

Effektiv snarare än explosiv. Energiretur på 72,8 till 75,8 procent i RunRepeats labb och en lång rocker; testarna finner den effektiv men mindre livlig än lättare tävlingsskor.

Fast och skyddande, inte plyschig. Mellansulan behåller Sauconys två skum: PWRRUN HG överst, PWRRUN PB under, runt en kolfiberplatta. Märkets uppgifter är 39,5 mm i hälen och 31,5 mm i framfoten; RunRepeat mätte 36,5 och 27,8 mm.

RunRepeat mätte skummet till 33,3 på AC-skalan, mjukare än genomsnittet, men Doctors of Running och RTINGS beskriver ett fast steg. RTINGS varnar för att framfoten kan kännas hård sent i ett maraton, medan Running Lab finner dämpningen tillräcklig för distansen.

Stadig bak, lösare fram. Breda utsvängningar av mellansulan, uppmätta av RunRepeat till 120,1 mm i framfoten och 91,2 mm i hälen, och sidoväggar håller skons bakre del stadig. RunRepeat och RTINGS bedömer den båda som stabilare än de flesta tävlingsskor med kolfiber.

Den nya slitsade plattan förändrar fronten. Doctors of Running kände ett drag mot den inre framfoten på de första passen som lättade efter cirka 20 miles (cirka 32 km) men aldrig helt försvann.

Effektiv snarare än explosiv. RunRepeat mätte energiretur på 72,8 procent i hälen och 75,8 procent i framfoten, båda upp från Pro 4. SpeedRoll-rockern är lång, och Doctors of Running fann skon mest hemma i tempot för 5 km till halvmaraton.

Believe in the Run och Running Lab finner den båda mindre livlig än lättare rivaler, och Running Warehouse kallar den lättillgänglig snarare än aggressiv. Doctors of Running behövde också 25 till 30 miles (cirka 40 till 48 km) innan skummet och plattan mjuknade.

Läs mer

Fast och skyddande, inte plyschig. Mellansulan behåller Sauconys två skum: PWRRUN HG överst, PWRRUN PB under, runt en kolfiberplatta. Märkets uppgifter är 39,5 mm i hälen och 31,5 mm i framfoten; RunRepeat mätte 36,5 och 27,8 mm.

RunRepeat mätte skummet till 33,3 på AC-skalan, mjukare än genomsnittet, men Doctors of Running och RTINGS beskriver ett fast steg. RTINGS varnar för att framfoten kan kännas hård sent i ett maraton, medan Running Lab finner dämpningen tillräcklig för distansen.

Stadig bak, lösare fram. Breda utsvängningar av mellansulan, uppmätta av RunRepeat till 120,1 mm i framfoten och 91,2 mm i hälen, och sidoväggar håller skons bakre del stadig. RunRepeat och RTINGS bedömer den båda som stabilare än de flesta tävlingsskor med kolfiber.

Den nya slitsade plattan förändrar fronten. Doctors of Running kände ett drag mot den inre framfoten på de första passen som lättade efter cirka 20 miles (cirka 32 km) men aldrig helt försvann.

Effektiv snarare än explosiv. RunRepeat mätte energiretur på 72,8 procent i hälen och 75,8 procent i framfoten, båda upp från Pro 4. SpeedRoll-rockern är lång, och Doctors of Running fann skon mest hemma i tempot för 5 km till halvmaraton.

Believe in the Run och Running Lab finner den båda mindre livlig än lättare rivaler, och Running Warehouse kallar den lättillgänglig snarare än aggressiv. Doctors of Running behövde också 25 till 30 miles (cirka 40 till 48 km) innan skummet och plattan mjuknade.

Vilka pass den passar för

PassPassarVarförKälla
Tävling, halvmaratonGjord för detDess bästa område. Testarna reserverar den för insatser från 5 km till halvmaraton.Doctors of Running, RTINGS
TempopassGjord för detFast och kvick i tröskel, tålig nog för regelbundna pass.Doctors of Running, RunRepeat
IntervallerGjord för detWomen’s Running använde den för snabba intervaller; Doctors of Running fann mycket snabb sprint mindre naturlig med den långa rockern.Doctors of Running, Women’s Running UK
Tävling, maratonFungerarRunRepeat och Running Lab står bakom den för maraton; RTINGS finner dämpningen i framfoten tunn för hela distansen.RunRepeat, RTINGS, Running Lab
LångpassFungerarBra för långpass med tempo i, inte för långsam mängd.RunRepeat, RTINGS
Lugna passInte för detDoctors of Running fann den klumpig i lugnt tempo.Doctors of Running, RTINGS
PromenadInte för detDoctors of Running bedömer den som olämplig för promenader eller att stå.Doctors of Running

Källa: Doctors of Running, RTINGS, RunRepeat, Women’s Running UK, Running Lab

Vad testerna säger

Publicerade tester är överens om att Endorphin Pro 5 är en stabil sko med kolfiber och bra grepp som väger mer än sina rivaler. De är oeniga om huruvida den är en riktig tävlingssko, hur rymlig den är och om den går fastare eller mjukare än Pro 4.

TestTypVår tolkningI en meningKälla
Doctors of RunningRecensionBlandadDoctors of Running ger den B totalt: snabb och tålig för 5 km till halvmaraton, hämmad av ovandelen och en mindre stabil framfot.
RunRepeatLabbPositivRunRepeat ger den 91 av 100: en stabil, nybörjarvänlig supersko, tyngre än de flesta.
RTINGSLabbPositivRTINGS ger den 8,0 för tävling på 5 km och 10 km och 7,8 för maraton: mycket stabil, kort på dämpning i framfoten för hela distansen.
Believe in the RunRecensionBlandadBelieve in the Run finner den bekväm men daterad, närmare en träningssko i premiumklass än en toppsko för tävling.
Running WarehouseRecensionBlandadBåda testarna hos Running Warehouse ger den 7 av 10: en bra träningssko och ett hyfsat val för tävlingsdagen.
Running LabRecensionPositivRunning Lab ger den 9,4 av 10 för tävling på halvmaraton och maraton, trots vikten.
Tabell 1 · Samstämmighet mellan publicerade tester. ”Vår tolkning” sammanfattar varje tests egen slutsats, med våra ord. Inga betyg omräknade eller påhittade. Hämtad 13 okt. 2026.

De är eniga

  • Tung för en superskoRunRepeat vägde 215 g och RTINGS 212,4 g i herrstorlek US 9, över de 206 g Saucony anger. Believe in the Run och Running Lab pekar båda på vikten mot lättare rivaler. I vår katalog rankas märkets uppgift på 206 g ändå som 25:e lättast av de 170 neutrala landsvägsskorna som vägts i herrstorlek US 9: den är tung bara bredvid andra tävlingsskor med kolfiber.
  • Greppet är åtgärdatDen nya yttersulan PWRTRAC fick 0,68 i RunRepeats test av grepp i vått mot 0,52 för Pro 4, och Doctors of Running och Running Lab fann båda greppet klart bättre.
  • Stabil för en tävlingssko med kolfiberRunRepeat och RTINGS bedömer båda plattformen som stabilare än de flesta superskor, och Doctors of Running fann hälen och mellanfoten stadiga.
  • Följer längdenDoctors of Running, RTINGS, Running Warehouse och Running Lab fann alla vanlig storlek rätt.

De går isär

  • Tävlingssko eller träningssko i premiumklass?RunRepeat ger den 91 och väljer den för maraton, och Running Lab bedömer den högt för halv- och helmaraton. Believe in the Run ser den närmare en träningssko i premiumklass som saknar kraft, och Running Warehouse bedömer den som en stark träningssko men bara en hyfsad tävlingssko.
  • Rymlig eller smal?Doctors of Running och RunRepeat finner den bredare än de flesta tävlingsskor, och Running Warehouse fann till och med hälen lös. Women’s Running fann tåboxen trång, och Running Lab kallar utrymmet i framfoten begränsat.
  • Fastare eller mjukare än Pro 4?Doctors of Running fann steget mycket fastare än Pro 4. RunRepeat mätte något mjukare skum, och Running Lab kände det som en aning mjukare.
Läs alla ståndpunkter, punkt för punkt

Tung för en supersko. RunRepeat vägde 215 g och RTINGS 212,4 g i herrstorlek US 9, över de 206 g Saucony anger. Believe in the Run och Running Lab pekar båda på vikten mot lättare rivaler. I vår katalog rankas märkets uppgift på 206 g ändå som 25:e lättast av de 170 neutrala landsvägsskorna som vägts i herrstorlek US 9: den är tung bara bredvid andra tävlingsskor med kolfiber. (RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, Running Lab, Strideprint)

Greppet är åtgärdat. Den nya yttersulan PWRTRAC fick 0,68 i RunRepeats test av grepp i vått mot 0,52 för Pro 4, och Doctors of Running och Running Lab fann båda greppet klart bättre. (Doctors of Running, RunRepeat, Running Lab)

Stabil för en tävlingssko med kolfiber. RunRepeat och RTINGS bedömer båda plattformen som stabilare än de flesta superskor, och Doctors of Running fann hälen och mellanfoten stadiga. (Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS)

Följer längden. Doctors of Running, RTINGS, Running Warehouse och Running Lab fann alla vanlig storlek rätt. (Doctors of Running, RTINGS, Running Warehouse, Running Lab)

Tävlingssko eller träningssko i premiumklass?. RunRepeat ger den 91 och väljer den för maraton, och Running Lab bedömer den högt för halv- och helmaraton. Believe in the Run ser den närmare en träningssko i premiumklass som saknar kraft, och Running Warehouse bedömer den som en stark träningssko men bara en hyfsad tävlingssko. (RunRepeat, Believe in the Run, Running Warehouse, Running Lab)

Rymlig eller smal?. Doctors of Running och RunRepeat finner den bredare än de flesta tävlingsskor, och Running Warehouse fann till och med hälen lös. Women’s Running fann tåboxen trång, och Running Lab kallar utrymmet i framfoten begränsat. (Doctors of Running, RunRepeat, Running Warehouse, Running Lab, Women’s Running UK)

Fastare eller mjukare än Pro 4?. Doctors of Running fann steget mycket fastare än Pro 4. RunRepeat mätte något mjukare skum, och Running Lab kände det som en aning mjukare. (Doctors of Running, RunRepeat, Running Lab)

Så är den byggd

En konstruktion för tävling: PWRRUN HG över PWRRUN PB runt en slitsad kolfiberplatta, geometri med SpeedRoll-rocker, en tunn ovandel i återvunnet mesh och en ny yttersula i PWRTRAC.

PWRRUN HG över PWRRUN PB runt en slitsad kolfiberplatta, en tunn ovandel i mesh med en stickad tunga och en tunn men greppvänlig yttersula i PWRTRAC som slits långsamt.

39.531.51234567
#DelMått
1OvandelÅtervunnet konstruerat meshAndningsförmåga 3 / 5
2Plös1,0 mm
3HälStyvhet 2 / 5
4MellansulaPWRRUN HG och PWRRUN PBHårdhet 33,3 AC
5PlattaSlitsad kolfiberplatta, SpeedRollBöjkraft 26,1 N
6Innersula4,3 mm
7YttersulaPWRTRAC1,6 mm

Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 39,5 mm häl, 31,5 mm framfot; uppmätt: 1,6 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, Saucony, Women’s Running UK.

  1. Ovandel. Tunnare och styvare än på Pro 4, enligt Doctors of Running, som fann att det veckar sig över framfoten. RunRepeat gav andningsförmågan 3 av 5.

  2. Plös. En tunn, elastisk stickad tunga sydd i strumpstil, 1,0 mm tjock i RunRepeats mätning. Doctors of Running fann att den kan ge snörtryck om du drar åt snörena hårt.

  3. Häl. En liten, flexibel hälkappa, 2 av 5 i styvhet i RunRepeats test, med lite stoppning. Doctors of Running fann att den höga hälfliken kräver högre strumpor, och en testare hos Believe in the Run fick en hälblåsa på ett långt löpbandspass.

  4. Mellansula. Ett översta lager PWRRUN HG över en bas av PWRRUN PB, oförändrad i stack från Pro 4. RunRepeat mätte 33,3 AC, något mjukare än förut.

  5. Platta. Kolfiberplattan längs hela skon delas nu i fyra uddar i framfoten, vilket RunRepeat kopplar till mer flex i framfoten. Den mätte 26,1 N i böjtestet och 15,8 Nm i vridning.

  6. Innersula. Löstagbar, 4,3 mm tjock i RunRepeats mätning. Women’s Running gillade den extra komforten.

  7. Yttersula. Nytt PWRTRAC-gummi med mer täckning än Pro 4. Det är tunt på 1,6 mm men fick 0,68 i RunRepeats test av grepp i vått.

Läs mer

En konstruktion för tävling: PWRRUN HG över PWRRUN PB runt en slitsad kolfiberplatta, geometri med SpeedRoll-rocker, en tunn ovandel i återvunnet mesh och en ny yttersula i PWRTRAC.

1. Ovandel. Tunnare och styvare än på Pro 4, enligt Doctors of Running, som fann att det veckar sig över framfoten. RunRepeat gav andningsförmågan 3 av 5.

2. Plös. En tunn, elastisk stickad tunga sydd i strumpstil, 1,0 mm tjock i RunRepeats mätning. Doctors of Running fann att den kan ge snörtryck om du drar åt snörena hårt.

3. Häl. En liten, flexibel hälkappa, 2 av 5 i styvhet i RunRepeats test, med lite stoppning. Doctors of Running fann att den höga hälfliken kräver högre strumpor, och en testare hos Believe in the Run fick en hälblåsa på ett långt löpbandspass.

4. Mellansula. Ett översta lager PWRRUN HG över en bas av PWRRUN PB, oförändrad i stack från Pro 4. RunRepeat mätte 33,3 AC, något mjukare än förut.

5. Platta. Kolfiberplattan längs hela skon delas nu i fyra uddar i framfoten, vilket RunRepeat kopplar till mer flex i framfoten. Den mätte 26,1 N i böjtestet och 15,8 Nm i vridning.

6. Innersula. Löstagbar, 4,3 mm tjock i RunRepeats mätning. Women’s Running gillade den extra komforten.

7. Yttersula. Nytt PWRTRAC-gummi med mer täckning än Pro 4. Det är tunt på 1,6 mm men fick 0,68 i RunRepeats test av grepp i vått.

Hållbarhet. Bra för en sko med kolfiber. Yttersulan förlorade bara 0,6 mm i RunRepeats slitagetest, fast tåboxen fick 1 av 5 där. Doctors of Running såg inget synligt slitage på yttersulan efter 40 miles (cirka 64 km) och räknar med hållbarhet över genomsnittet.

Hållbarhet. Bra för en sko med kolfiber. Yttersulan förlorade bara 0,6 mm i RunRepeats slitagetest, fast tåboxen fick 1 av 5 där. Doctors of Running såg inget synligt slitage på yttersulan efter 40 miles (cirka 64 km) och räknar med hållbarhet över genomsnittet.

Specifikationer, uppgivna och uppmätta

Varje siffra har sin källa.

Drop, mm

Doctors of Running8
RunRepeat8,7
RTINGS10,1

Stackhöjd i hälen, mm

Doctors of Running39,5
RunRepeat36,5
RTINGS38,2

Stackhöjd i framfoten, mm

Doctors of Running31,5
RunRepeat27,8

Vikt (herr), g

Doctors of Running206
RunRepeat215
RTINGS212,4
SpecifikationUppgivetUppmätt
Drop
  • 8 mm Saucony
  • 8,7 mm RunRepeat
  • 10,1 mm RTINGS
Stackhöjd häl
  • 39,5 mm Doctors of Running
  • 36,5 mm RunRepeat
  • 38,2 mm RTINGS
Stackhöjd framfot
  • 31,5 mm Doctors of Running
  • 27,8 mm RunRepeat
Vikt, US M9
  • 206 g Doctors of Running
  • 215 g RunRepeat
  • 212,4 g RTINGS
Stöd
  • Neutral Saucony
–
Platta
  • Kolfiber Doctors of Running
–
Underlag
  • Asfalt cat
–
Lanseringsår
  • 2026 Doctors of Running
–

Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS.

Labbmätningar

SpecifikationUppmätt
Mellansulans hårdhet
  • 33,3 AC RunRepeat
Energiretur (häl)
  • 72,8 % RunRepeat
Vridstyvhet
  • 15,8 Nm RunRepeat
Böjkraft
  • 26,1 N RunRepeat
Hälkappans styvhet
  • 2 / 5 RunRepeat
Greppkoefficient
  • 0,68 RunRepeat
SpecifikationUppmätt
Tåboxens bredd
  • 69,3 mm RunRepeat
Tåboxens höjd
  • 27,8 mm RunRepeat
Yttersulans tjocklek
  • 1,6 mm RunRepeat
Innersulans tjocklek
  • 4,3 mm RunRepeat
Tungans tjocklek
  • 1 mm RunRepeat

Storlek och passform

Ta din vanliga storlek; den verkliga frågan är hur mycket plats din framfot behöver.

Längd

Normal i storleken

Bredder

standard

Utrymme för tårna

RunRepeat mätte en tåbox på 69,3 mm och en höjd på 27,8 mm, nära många vardagsskor, och fann trampdynan rymligare än hos de flesta superskor. Doctors of Running noterar en lätt avsmalning vid tårna.

Doctors of Running, RunRepeat

Testarnas alla storleksanteckningar

RTINGS, Doctors of Running, Believe in the Run, Running Warehouse och Running Lab fann alla längden rätt. RunRepeats läsaromröstning lutar åt något liten, och en testare hos Women’s Running skulle gå upp en halv storlek.

Volymen delar testarna. Doctors of Running och Running Warehouse beskriver en generös passform för en tävlingssko, med en lös häl för en del. Women’s Running fann tåboxen så trång att tårna domnade, och Running Lab kallar utrymmet i framfoten begränsat. Doctors of Running råder till att snöra lösare än vanligt för att undvika tryck på fotryggen.

Saucony listar herrskon bara i standardbredd, och RTINGS bekräftar att det inte finns någon bred version. RunRepeat listar en bred herrversion, som vi inte kunnat bekräfta.

Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, Running Warehouse, Running Lab, Women’s Running UK, Saucony

Mot Endorphin Pro 4

En riktad uppdatering efter två år: samma skum, stack och drop, men en ny platta, en ny yttersula och en ny ovandel.

Behåll Pro 4 om du gillade dess rullande, mer dämpade steg och massiva framfotsplatta: Doctors of Running fann Pro 5 fastare och mindre stabil fram. Byt till Pro 5 om grepp på blöta vägar och ett kvickare steg betyder mer för dig.

Versionshistorik: Endorphin Pro 4 till Endorphin Pro 5

Slitsad kolfiberplatta. Den massiva framfotsplattan viker för en delad konstruktion med fyra uddar som flexar mer i sidled. (Doctors of Running, RunRepeat)

Yttersula i PWRTRAC. Mer gummitäckning och mycket bättre grepp: 0,68 mot 0,52 i RunRepeats test i vått. (Doctors of Running, RunRepeat)

Mer energiretur. RunRepeat mätte 72,8 och 75,8 procent i häl och framfot, mot 71,7 och 71,5 på Pro 4. (RunRepeat)

Ny ovandel och tunga. Ett tunnare återvunnet mesh och en sydd stickad tunga. RunRepeat mätte framfotens bas som bredare, 120,1 mm mot 118,9 mm. (Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run)

Alternativen jämförda

Varje alternativ gör en sak som Endorphin Pro 5 inte gör.

Saucony Endorphin Pro 5Saucony Endorphin Elite 3Puma Fast-R Nitro Elite 3Saucony Endorphin AzuraNew Balance FuelCell SuperComp Elite v5
Välj den förDen här sidanSnabbareLättareMer dämpningRymligare passform
Drop8 mm8 mm8 mm8 mm8 mm
Stackhöjd häl39,5 mm39,5 mm39 mm40 mm40 mm
Vikt206 g207 g170 g240 g213 g
StödNeutralNeutralNeutralNeutralNeutral
Tabell 2 · Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).

Frågor löpare ställer

Följer Saucony Endorphin Pro 5 storleken?

Ja i längd. RTINGS, Doctors of Running, Running Warehouse och Running Lab fann alla vanlig storlek rätt. Volymen är debatten: några testare fann den rymlig med en lös häl, medan Women’s Running fann tåboxen trång och föreslår att prova en halv storlek större. Saucony säljer den bara i standardbredd.

Endorphin Pro 4 eller Pro 5: vilken ska jag välja?

Endorphin Pro 5 behåller stacken, droppen och skummen från Pro 4 men lägger till en slitsad kolfiberplatta, en mycket greppvänligare yttersula och något mer uppmätt energiretur. Doctors of Running fann den fastare och mindre stabil i framfoten. Välj Pro 5 för grepp och snärt, Pro 4 för en mjukare, stadigare front.

Är Endorphin Pro 5 bra för maraton?

Testarna är oeniga. RunRepeat gör Endorphin Pro 5 till ett toppval för maraton och Running Lab bedömer den högt för distansen. RTINGS finner dämpningen i framfoten tunn för hela maraton, och Doctors of Running ser dess sweet spot vid tempot för 5 km till halvmaraton. Den passar maratonlöpare som gillar ett fast, stabilt steg.

Kan man träna varje dag i Endorphin Pro 5?

Inte på lugna dagar. Doctors of Running fann Endorphin Pro 5 klumpig i långsamt tempo och RTINGS ger den lägst betyg för daglig träning. Den är tålig nog för regelbundna pass, intervaller och snabba långpass, så den fungerar som passko bredvid en mjukare vardagssko.

Endorphin Pro 5 eller Endorphin Elite 3?

Endorphin Elite 3 är Sauconys mer aggressiva tävlingssko, enligt RTINGS. Endorphin Pro 5 är det lugnare, stabilare valet, som RunRepeat rekommenderar till löpare som är nya med kolfiberskor och till hälisättare. Välj Elite för full fart, Pro för stabilitet och hållbarhet.

Finns Endorphin Pro 5 i bred modell?

Saucony listar Endorphin Pro 5 bara i standardbredd, och RTINGS bekräftar att det inte finns någon bred version. RunRepeat listar en bred herrversion, som vi inte kunnat bekräfta. Om du behöver extra utrymme pekar RTINGS på New Balance FuelCell SuperComp Elite v5, som säljs i bred modell.

Är Endorphin Pro 5 bra för hälisättare?

Ja, mer än de flesta tävlingsskor med kolfiber. RunRepeat nämner hälisättare bland de bästa matcherna, Doctors of Running fann en stor, centrerad avfasning i hälen, och RTINGS lyfter fram stabilitet för häl- och mellanfotsisättare. Doctors of Running tillägger att hälen kan kännas abrupt under de första 20 milen.

Källor

  1. Doctors of Running, Saucony Endorphin Pro 5 Review (Matt Klein, January 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
  2. RunRepeat, Saucony Endorphin Pro 5 lab review. Hämtad 13 okt. 2026.
  3. RTINGS, Saucony Endorphin Pro 5 review. Hämtad 13 okt. 2026.
  4. Believe in the Run, Saucony Endorphin Pro 5 Review. Hämtad 13 okt. 2026.
  5. Running Warehouse, Saucony Endorphin Pro 5 review. Hämtad 13 okt. 2026.
  6. Running Lab, Test Saucony Endorphin Pro 5 (Julien Guyod, 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
  7. Women’s Running UK, Saucony Endorphin Pro 5 review (Holly Taylor, March 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
  8. Saucony, Men’s Endorphin Pro 5. Hämtad 13 okt. 2026.
  9. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Hämtad 13 okt. 2026.
  10. cat: Strideprints katalog, 395 skor

Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 13 oktober 2026.

Är det ditt par?Starta din fitting