
Recenzja Saucony Endorphin Pro 5
Bardziej przystępny karbonowy but startowy Saucony, teraz z nacinaną płytką i przyczepniejszą podeszwą, na tym samym stacku 39,5 mm i dropie 8 mm co wcześniej.
- Drop
- 8 mm
- Stack pięty
- 39,5 mm
- Przodostopie
- 31,5 mm
- Waga
- 206 g
- Wsparcie
- Neutralne
- Płytka
- Karbonowa
Nasz werdykt
Stabilny superbut, nie najszybszy.
Endorphin Pro 5 łączy nacinaną płytkę karbonową z twardymi piankami PWRRUN i szeroką podstawą, co czyni go jednym z najspokojniejszych karbonowych butów startowych, w jakich biegali recenzenci. Pasuje lądującym na pięcie i śródstopiu, którzy ścigają się od 5 km do półmaratonu, albo każdemu, kto chce trwałych butów z płytką na treningi, a testerzy dzielą się, czy ma dość odbicia i amortyzacji na szybki maraton.
Mocne strony
- Stabilny jak na karbonowy but startowy, zwłaszcza w pięcie i śródstopiu
- Zwrot energii 72,8 do 75,8 procent w laboratorium RunRepeat, więcej niż w Pro 4
- Dużo lepsza przyczepność: przyczepność wzrosła z 0,52 do 0,68 w teście na mokrym RunRepeat
- Dość trwały, by w nim trenować, a nie tylko się ścigać
- Przyjazny lądującym na pięcie, z dużym, wyśrodkowanym ścięciem pięty
Słabe strony
- Cięższy niż większość superbutów: 212 do 215 g zmierzone w męskim US 9
- Mniej odbicia niż w najnowszych piankach startowych
- Doctors of Running uznali przodostopie za mniej stabilne po wewnętrznej stronie
- Cienka amortyzacja przodostopia może wydawać się twarda późno w maratonie
- Wysoki języczek pięty i sztywna cholewka ocierały niektórych testerów
Dla kogo jest
- Lądujesz na pięcie lub śródstopiu
- Twój pierwszy karbonowy but
- Jeden but na treningi i dzień zawodów
- Ścigasz się od 5 km do półmaratonu
Kto powinien go ominąć
- Chcesz najlżejszego, najbardziej sprężystego buta startowego
- Potrzebujesz stabilnego przodostopia
- Twoje spokojne biegi są naprawdę spokojne
Profil buta
Gdzie Endorphin Pro 5 plasuje się wśród 395 butów w naszym katalogu.
| Oś | Endorphin Pro 5 |
|---|---|
| Amortyzacja | 61 |
| Lekkość | 89 |
| Stabilność | 30 |
| Drop | 45 |
| Dynamika | 80 |
Rys. 1 · Jak to czytać. Każda oś biegnie od 0 w środku do 100 na brzegu. Amortyzacja, lekkość i drop to pozycja buta w katalogu według podanych danych; stabilność i dynamika są oceniane na podstawie typu wsparcia, płytki, rockera i przeznaczenia. Kropkowana szara linia to mediana katalogu. Źródło: katalog Strideprint (cat).
Gdzie plasuje się w katalogu
Waga206 g, lżejszy niż 89% butów
Drop8 mm, wyższy niż u 45% butów
Stack pięty39,5 mm, wyższy niż u 61% butów
Stack przodostopia31,5 mm, wyższy niż u 51% butów
Odczucia
Napisane na podstawie 7 opublikowanych testów. Cytujemy pomiary, a nie wrażenia, których nie mieliśmy.
Twardy i ochronny, nie puszysty. Dwie pianki PWRRUN wokół karbonu: zmierzone jako bardziej miękkie niż średnia przez RunRepeat, ale twarde w biegu według Doctors of Running i RTINGS.
Pewny z tyłu, luźniejszy z przodu. Jeden ze stabilniejszych karbonowych butów startowych w pięcie i śródstopiu; Doctors of Running uznali, że nacinana płytka czyni przodostopie mniej stabilnym.
Efektywny, a nie wybuchowy. Zwrot energii 72,8 do 75,8 procent w laboratorium RunRepeat i długi rocker; testerzy uznają go za efektywny, ale mniej żywy niż lżejsze buty startowe.
Twardy i ochronny, nie puszysty. Międzypodeszwa zachowuje dwie pianki Saucony: PWRRUN HG na górze, PWRRUN PB poniżej, wokół płytki karbonowej. Wartości producenta to 39,5 mm w pięcie i 31,5 mm w przodostopiu; RunRepeat zmierzył 36,5 i 27,8 mm.
RunRepeat zmierzył piankę na 33,3 w skali AC, bardziej miękką niż średnia, a jednak Doctors of Running i RTINGS opisują twardy bieg. RTINGS ostrzega, że przodostopie może wydawać się twarde późno w maratonie, podczas gdy Running Lab uznaje amortyzację za wystarczającą na dystans.
Pewny z tyłu, luźniejszy z przodu. Szerokie rozszerzenia międzypodeszwy, zmierzone przez RunRepeat na 120,1 mm w przodostopiu i 91,2 mm w pięcie, i boki utrzymują tył buta stabilnie. RunRepeat i RTINGS oceniają go jako stabilniejszy niż większość karbonowych butów startowych.
Nowa nacinana płytka zmienia przód. Doctors of Running poczuli ciągnięcie ku wewnętrznemu przodostopiu na pierwszych biegach, które osłabło po około 20 milach (32 km), ale nigdy całkiem nie zniknęło.
Efektywny, a nie wybuchowy. RunRepeat zmierzył zwrot energii 72,8 procent w pięcie i 75,8 procent w przodostopiu, oba wyższe niż w Pro 4. Rocker SpeedRoll jest długi, a Doctors of Running uznali, że but czuje się najlepiej w tempie od 5 km do półmaratonu.
Believe in the Run i Running Lab uznają go za mniej żywego niż lżejsi rywale, a Running Warehouse nazywa go przystępnym, a nie agresywnym. Doctors of Running potrzebowali też 25 do 30 mil (40 do 48 km), zanim pianka i płytka się poluzowały.
Czytaj dalej
Twardy i ochronny, nie puszysty. Międzypodeszwa zachowuje dwie pianki Saucony: PWRRUN HG na górze, PWRRUN PB poniżej, wokół płytki karbonowej. Wartości producenta to 39,5 mm w pięcie i 31,5 mm w przodostopiu; RunRepeat zmierzył 36,5 i 27,8 mm.
RunRepeat zmierzył piankę na 33,3 w skali AC, bardziej miękką niż średnia, a jednak Doctors of Running i RTINGS opisują twardy bieg. RTINGS ostrzega, że przodostopie może wydawać się twarde późno w maratonie, podczas gdy Running Lab uznaje amortyzację za wystarczającą na dystans.
Pewny z tyłu, luźniejszy z przodu. Szerokie rozszerzenia międzypodeszwy, zmierzone przez RunRepeat na 120,1 mm w przodostopiu i 91,2 mm w pięcie, i boki utrzymują tył buta stabilnie. RunRepeat i RTINGS oceniają go jako stabilniejszy niż większość karbonowych butów startowych.
Nowa nacinana płytka zmienia przód. Doctors of Running poczuli ciągnięcie ku wewnętrznemu przodostopiu na pierwszych biegach, które osłabło po około 20 milach (32 km), ale nigdy całkiem nie zniknęło.
Efektywny, a nie wybuchowy. RunRepeat zmierzył zwrot energii 72,8 procent w pięcie i 75,8 procent w przodostopiu, oba wyższe niż w Pro 4. Rocker SpeedRoll jest długi, a Doctors of Running uznali, że but czuje się najlepiej w tempie od 5 km do półmaratonu.
Believe in the Run i Running Lab uznają go za mniej żywego niż lżejsi rywale, a Running Warehouse nazywa go przystępnym, a nie agresywnym. Doctors of Running potrzebowali też 25 do 30 mil (40 do 48 km), zanim pianka i płytka się poluzowały.
Do jakich biegów jest
| Bieg | Dopasowanie | Dlaczego | Źródło |
|---|---|---|---|
| Zawody na półmaraton | Stworzony do tego | Jego najlepszy zakres. Recenzenci zostawiają go na wysiłki od 5 km do półmaratonu. | Doctors of Running, RTINGS |
| Tempo | Stworzony do tego | Twardy i dynamiczny w tempie progowym, dość trwały na regularne treningi. | Doctors of Running, RunRepeat |
| Interwały | Stworzony do tego | Women’s Running używali go na szybkie interwały; Doctors of Running uznali bardzo szybki sprint za mniej naturalny z długim rockerem. | Doctors of Running, Women’s Running UK |
| Zawody na maraton | Da radę | RunRepeat i Running Lab polecają go na maraton; RTINGS uznaje amortyzację przodostopia za cienką na pełny dystans. | RunRepeat, RTINGS, Running Lab |
| Długie wybiegania | Da radę | Dobry na długie biegi z tempem, nie na wolny kilometraż. | RunRepeat, RTINGS |
| Spokojne biegi | Nie do tego | Doctors of Running uznali go za toporny w spokojnym tempie. | Doctors of Running, RTINGS |
| Chodzenie | Nie do tego | Doctors of Running oceniają go jako nieodpowiedni do chodzenia i stania. | Doctors of Running |
Źródło: Doctors of Running, RTINGS, RunRepeat, Women’s Running UK, Running Lab
Co mówią testy
Opublikowane testy zgadzają się, że Endorphin Pro 5 to stabilny, przyczepny karbonowy but, który waży więcej niż rywale. Różnią się w ocenie, czy to prawdziwy but na dzień zawodów, jak jest przestronny i czy biega się w nim twardziej czy bardziej miękko niż w Pro 4.
| Test | Rodzaj | Nasza interpretacja | W jednym zdaniu | Źródło |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Recenzja | Mieszana | Doctors of Running oceniają go ogółem na B: szybki i trwały od 5 km do półmaratonu, hamowany przez cholewkę i mniej stabilne przodostopie. | Czytaj |
| RunRepeat | Laboratorium | Pozytywna | RunRepeat ocenia go na 91 na 100: stabilny superbut przyjazny początkującym, cięższy niż większość. | Czytaj |
| RTINGS | Laboratorium | Pozytywna | RTINGS ocenia go na 8,0 za starty na 5 i 10 km i 7,8 za maraton: bardzo stabilny, z niedoborem amortyzacji przodostopia na pełny dystans. | Czytaj |
| Believe in the Run | Recenzja | Mieszana | Believe in the Run uznają go za wygodny, ale przestarzały, bliższy butom treningowym premium niż najlepszym butom startowym. | Czytaj |
| Running Warehouse | Recenzja | Mieszana | Obaj testerzy Running Warehouse dają mu 7 na 10: dobre buty treningowe i przeciętna opcja na dzień zawodów. | Czytaj |
| Running Lab | Recenzja | Pozytywna | Running Lab ocenia go na 9,4 na 10 za starty w półmaratonie i maratonie, mimo wagi. | Czytaj |
Zgadzają się
- Ciężki jak na superbutRunRepeat zważył 215 g, a RTINGS 212,4 g w męskim US 9, powyżej 206 g podanych przez Saucony. Believe in the Run i Running Lab wskazują wagę wobec lżejszych rywali. W naszym katalogu wartość producenta 206 g nadal daje 25. miejsce pod względem lekkości wśród 170 neutralnych butów szosowych zważonych w męskim US 9: jest ciężki tylko obok innych karbonowych butów startowych.
- Przyczepność naprawionaNowa podeszwa PWRTRAC dostała 0,68 w teście przyczepności na mokrym RunRepeat wobec 0,52 w Pro 4, a Doctors of Running i Running Lab uznali przyczepność za wyraźnie lepszą.
- Stabilny jak na karbonowy butRunRepeat i RTINGS oceniają platformę jako stabilniejszą niż większość superbutów, a Doctors of Running uznali piętę i śródstopie za stabilne.
- Zgodny pod względem długościDoctors of Running, RTINGS, Running Warehouse i Running Lab uznali zwykły rozmiar za właściwy.
Rozchodzą się
- Buty startowe czy premium treningowe?RunRepeat ocenia go na 91 i wybiera na maraton, a Running Lab ocenia go wysoko na półmaraton i pełny dystans. Believe in the Run widzi go bliżej butów treningowych premium bez odbicia, a Running Warehouse ocenia go jako mocne buty treningowe, ale tylko przeciętne startowe.
- Przestronny czy wąski?Doctors of Running i RunRepeat uznają go za szerszy niż większość butów startowych, a Running Warehouse uznał nawet piętę za luźną. Women’s Running uznał przód buta za ciasny, a Running Lab nazywa miejsce w przodostopiu ograniczonym.
- Twardszy czy bardziej miękki niż Pro 4?Doctors of Running uznali bieg za dużo twardszy niż w Pro 4. RunRepeat zmierzył nieco bardziej miękką piankę, a Running Lab poczuł ją trochę bardziej miękką.
Jak jest zbudowany
Konstrukcja startowa: PWRRUN HG nad PWRRUN PB wokół nacinanej płytki karbonowej, geometria rockera SpeedRoll, cienka cholewka z siatki z recyklingu i nowa podeszwa PWRTRAC.
PWRRUN HG nad PWRRUN PB wokół nacinanej płytki karbonowej, cienka cholewka z siatki z dzianinowym językiem i cienka, ale przyczepna podeszwa PWRTRAC, która zużywa się powoli.
| # | Część | Pomiar |
|---|---|---|
| 1 | CholewkaSiatka inżynieryjna z recyklingu | Przewiewność 3 / 5 |
| 2 | Język | 1,0 mm |
| 3 | Zapiętek | Sztywność 2 / 5 |
| 4 | MiędzypodeszwaPWRRUN HG i PWRRUN PB | Twardość 33,3 AC |
| 5 | PłytkaNacinana płytka karbonowa, SpeedRoll | Zginanie 26,1 N |
| 6 | Wkładka | 4,3 mm |
| 7 | Podeszwa zewnętrznaPWRTRAC | 1,6 mm |
Rys. 3 · Profil z boku. Wysokości podeszwy w skali (podane: pięta 39,5 mm, przodostopie 31,5 mm; zmierzone: podeszwa zewnętrzna 1,6 mm); podział między dwiema pianami nie jest mierzony i narysowano go w połowie wysokości. Linia przerywana: wkładka, ukryta. Źródła: Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, Saucony, Women’s Running UK.
Cholewka. Cieńsza i sztywniejsza niż w Pro 4, według Doctors of Running, którzy uznali, że zagina się nad przodostopiem. RunRepeat ocenił przewiewność na 3 na 5.
Język. Cienki, rozciągliwy dzianinowy język przyszyty w stylu skarpety, grubości 1,0 mm w pomiarze RunRepeat. Doctors of Running uznali, że może powodować ucisk sznurówek, jeśli mocno je zaciągniesz.
Zapiętek. Mały, elastyczny zapiętek, 2 na 5 za sztywność w teście RunRepeat, z niewielką wyściółką. Doctors of Running uznali, że wysoki języczek pięty wymaga wyższych skarpet, a jeden tester Believe in the Run dostał pęcherz na pięcie na długim biegu na bieżni.
Międzypodeszwa. Górna warstwa PWRRUN HG nad podstawą PWRRUN PB, niezmieniona pod względem stacku względem Pro 4. RunRepeat zmierzył 33,3 AC, nieco bardziej miękko niż wcześniej.
Płytka. Płytka karbonowa na całej długości rozdziela się teraz na cztery zęby w przodostopiu, co RunRepeat wiąże z większą elastycznością przodostopia. Zmierzył 26,1 N w teście zginania i 15,8 Nm w skręcaniu.
Wkładka. Wyjmowana, grubości 4,3 mm w pomiarze RunRepeat. Women’s Running polubili jej dodatkowy komfort.
Podeszwa zewnętrzna. Nowa guma PWRTRAC z większym pokryciem niż w Pro 4. Jest cienka, 1,6 mm, ale dostała 0,68 w teście przyczepności na mokrym RunRepeat.
Czytaj dalej
Konstrukcja startowa: PWRRUN HG nad PWRRUN PB wokół nacinanej płytki karbonowej, geometria rockera SpeedRoll, cienka cholewka z siatki z recyklingu i nowa podeszwa PWRTRAC.
1. Cholewka. Cieńsza i sztywniejsza niż w Pro 4, według Doctors of Running, którzy uznali, że zagina się nad przodostopiem. RunRepeat ocenił przewiewność na 3 na 5.
2. Język. Cienki, rozciągliwy dzianinowy język przyszyty w stylu skarpety, grubości 1,0 mm w pomiarze RunRepeat. Doctors of Running uznali, że może powodować ucisk sznurówek, jeśli mocno je zaciągniesz.
3. Zapiętek. Mały, elastyczny zapiętek, 2 na 5 za sztywność w teście RunRepeat, z niewielką wyściółką. Doctors of Running uznali, że wysoki języczek pięty wymaga wyższych skarpet, a jeden tester Believe in the Run dostał pęcherz na pięcie na długim biegu na bieżni.
4. Międzypodeszwa. Górna warstwa PWRRUN HG nad podstawą PWRRUN PB, niezmieniona pod względem stacku względem Pro 4. RunRepeat zmierzył 33,3 AC, nieco bardziej miękko niż wcześniej.
5. Płytka. Płytka karbonowa na całej długości rozdziela się teraz na cztery zęby w przodostopiu, co RunRepeat wiąże z większą elastycznością przodostopia. Zmierzył 26,1 N w teście zginania i 15,8 Nm w skręcaniu.
6. Wkładka. Wyjmowana, grubości 4,3 mm w pomiarze RunRepeat. Women’s Running polubili jej dodatkowy komfort.
7. Podeszwa zewnętrzna. Nowa guma PWRTRAC z większym pokryciem niż w Pro 4. Jest cienka, 1,6 mm, ale dostała 0,68 w teście przyczepności na mokrym RunRepeat.
Trwałość. Dobra jak na karbonowy but. Podeszwa straciła tylko 0,6 mm w teście zużycia RunRepeat, choć przód buta dostał tam 1 na 5. Doctors of Running nie zobaczyli widocznego zużycia podeszwy po 40 milach (64 km) i spodziewają się trwałości powyżej średniej.
Trwałość. Dobra jak na karbonowy but. Podeszwa straciła tylko 0,6 mm w teście zużycia RunRepeat, choć przód buta dostał tam 1 na 5. Doctors of Running nie zobaczyli widocznego zużycia podeszwy po 40 milach (64 km) i spodziewają się trwałości powyżej średniej.
Parametry, podane i zmierzone
Każda liczba ma swoje źródło.
Drop, mm
Stack pięty, mm
Stack przodostopia, mm
Waga (męskie), g
| Parametr | Podane | Zmierzone |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack pięty |
|
|
| Stack przodostopia |
|
|
| Waga, US M9 |
|
|
| Wsparcie |
| – |
| Płytka |
| – |
| Nawierzchnia |
| – |
| Rok premiery |
| – |
Rys. 4 · Podane a zmierzone. Słupki zaczynają się od zera. Źródła: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS.
Pomiary laboratoryjne
| Parametr | Zmierzone |
|---|---|
| Twardość międzypodeszwy |
|
| Zwrot energii (pięta) |
|
| Sztywność skrętna |
|
| Siła zginania |
|
| Sztywność zapiętka |
|
| Współczynnik przyczepności |
|
| Parametr | Zmierzone |
|---|---|
| Szerokość przodu buta |
|
| Wysokość przodu buta |
|
| Grubość podeszwy zewnętrznej |
|
| Grubość wkładki |
|
| Grubość języka |
|
Rozmiar i dopasowanie
Weź swój zwykły rozmiar; prawdziwe pytanie dotyczy tego, ile miejsca potrzebuje twoje przodostopie.
Długość
Zgodny z rozmiarem
Szerokości
standardowy
Miejsce na palce
RunRepeat zmierzył przód buta 69,3 mm i wysokość 27,8 mm, blisko wielu butów codziennych, i uznał kłąb stopy za przestronniejszy niż w większości superbutów. Doctors of Running zauważają lekkie zwężenie przy palcach.
Doctors of Running, RunRepeat
Pełne uwagi testerów o rozmiarze
RTINGS, Doctors of Running, Believe in the Run, Running Warehouse i Running Lab uznali długość za właściwą. Ankieta czytelników RunRepeat skłania się ku lekko małemu, a testerka Women’s Running wzięłaby pół rozmiaru większy.
Objętość dzieli testerów. Doctors of Running i Running Warehouse opisują hojne dopasowanie jak na but startowy, z luźną piętą dla niektórych. Women’s Running uznali przód buta za tak ciasny, że drętwiały jej palce, a Running Lab nazywa miejsce w przodostopiu ograniczonym. Doctors of Running radzą sznurować luźniej niż zwykle, by uniknąć nacisku na wierzch stopy.
Saucony podaje męski but tylko w standardowej szerokości, a RTINGS potwierdza brak wersji szerokiej. RunRepeat podaje męską wersję szeroką, której nie mogliśmy potwierdzić.
Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, Running Warehouse, Running Lab, Women’s Running UK, Saucony
Kontra Endorphin Pro 4
Celowana aktualizacja po dwóch latach: te same pianki, stack i drop, ale nowa płytka, nowa podeszwa i nowa cholewka.
Zostań przy Pro 4, jeśli lubiłeś jego toczący się, bardziej amortyzowany bieg i pełną płytkę w przodostopiu: Doctors of Running uznali Pro 5 za twardszego i mniej stabilnego z przodu. Przejdź na Pro 5, jeśli bardziej liczy się przyczepność na mokrych drogach i bardziej dynamiczny bieg.
Historia wersji: Endorphin Pro 4 do Endorphin Pro 5
Nacinana płytka karbonowa. Pełna płytka w przodostopiu ustępuje dzielonej konstrukcji z czterema zębami, która bardziej się zgina na boki. (Doctors of Running, RunRepeat)
Podeszwa PWRTRAC. Więcej pokrycia gumą i dużo lepsza przyczepność: 0,68 wobec 0,52 w teście na mokrym RunRepeat. (Doctors of Running, RunRepeat)
Więcej zwrotu energii. RunRepeat zmierzył 72,8 i 75,8 procent w pięcie i przodostopiu, wobec 71,7 i 71,5 w Pro 4. (RunRepeat)
Nowa cholewka i język. Cieńsza siatka z recyklingu i przyszyty dzianinowy język. RunRepeat zmierzył szerszą podstawę przodostopia, 120,1 mm wobec 118,9 mm. (Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run)
Porównanie alternatyw
Każda poprawia jedną rzecz, której Endorphin Pro 5 nie robi.
Saucony Endorphin Pro 5 | Saucony Endorphin Elite 3 | Puma Fast-R Nitro Elite 3 | Saucony Endorphin Azura | New Balance FuelCell SuperComp Elite v5 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Wybierz ją dla | Ta strona | Szybszy | Lżejszy | Więcej amortyzacji | Więcej miejsca |
| Drop | 8 mm | 8 mm | 8 mm | 8 mm | 8 mm |
| Stack pięty | 39,5 mm | 39,5 mm | 39 mm | 40 mm | 40 mm |
| Waga | 206 g | 207 g | 170 g | 240 g | 213 g |
| Wsparcie | Neutralne | Neutralne | Neutralne | Neutralne | Neutralne |
Pytania biegaczy
Czy Saucony Endorphin Pro 5 jest zgodny z rozmiarem?
Tak pod względem długości. RTINGS, Doctors of Running, Running Warehouse i Running Lab uznali zwykły rozmiar za właściwy. Objętość to spór: niektórzy testerzy uznali go za przestronny z luźną piętą, podczas gdy Women’s Running uznali przód buta za ciasny i sugerują przymierzenie pół rozmiaru większego. Saucony sprzedaje go tylko w standardowej szerokości.
Endorphin Pro 4 czy Pro 5: który wybrać?
Endorphin Pro 5 zachowuje stack, drop i pianki z Pro 4, ale dodaje nacinaną płytkę karbonową, dużo przyczepniejszą podeszwę i nieco więcej zmierzonego zwrotu energii. Doctors of Running uznali go za twardszego i mniej stabilnego w przodostopiu. Wybierz Pro 5 dla przyczepności i dynamiki, Pro 4 dla bardziej miękkiego, stabilniejszego przodu.
Czy Endorphin Pro 5 nadaje się na maraton?
Recenzenci się nie zgadzają. RunRepeat czyni Endorphin Pro 5 najlepszym wyborem na maraton, a Running Lab ocenia go wysoko na ten dystans. RTINGS uznaje amortyzację przodostopia za cienką na pełny maraton, a Doctors of Running widzą jego najlepsze miejsce w tempie od 5 km do półmaratonu. Pasuje maratończykom, którzy lubią twardy, stabilny bieg.
Czy można trenować codziennie w Endorphin Pro 5?
Nie w spokojne dni. Doctors of Running uznali Endorphin Pro 5 za toporny w wolnym tempie, a RTINGS daje mu najniższą ocenę za codzienny trening. Jest dość trwały na regularne treningi jakościowe, interwały i szybkie długie biegi, więc działa jako but na treningi obok bardziej miękkich butów do codziennych treningów.
Endorphin Pro 5 czy Endorphin Elite 3?
Endorphin Elite 3 to bardziej agresywny but startowy Saucony, według RTINGS. Endorphin Pro 5 to spokojniejszy, stabilniejszy wybór, który RunRepeat poleca biegaczom nowym w butach karbonowych i lądującym na pięcie. Wybierz Elite dla szybkości na maksa, Pro dla stabilności i trwałości.
Czy Endorphin Pro 5 występuje w wersji szerokiej?
Saucony podaje Endorphin Pro 5 tylko w standardowej szerokości, a RTINGS potwierdza brak wersji szerokiej. RunRepeat podaje męską wersję szeroką, której nie mogliśmy potwierdzić. Jeśli potrzebujesz więcej miejsca, RTINGS wskazuje New Balance FuelCell SuperComp Elite v5, sprzedawany w wersji szerokiej.
Czy Endorphin Pro 5 nadaje się dla lądujących na pięcie?
Tak, bardziej niż większość karbonowych butów startowych. RunRepeat wymienia lądujących na pięcie wśród najlepszych dopasowań, Doctors of Running znaleźli duże, wyśrodkowane ścięcie pięty, a RTINGS podkreśla stabilność dla lądujących na pięcie i śródstopiu. Doctors of Running dodają, że pięta może wydawać się gwałtowna przez pierwsze 20 mil (32 km).
Źródła
- Doctors of Running, Saucony Endorphin Pro 5 Review (Matt Klein, January 2026). Dostęp: 13 paź 2026.
- RunRepeat, Saucony Endorphin Pro 5 lab review. Dostęp: 13 paź 2026.
- RTINGS, Saucony Endorphin Pro 5 review. Dostęp: 13 paź 2026.
- Believe in the Run, Saucony Endorphin Pro 5 Review. Dostęp: 13 paź 2026.
- Running Warehouse, Saucony Endorphin Pro 5 review. Dostęp: 13 paź 2026.
- Running Lab, Test Saucony Endorphin Pro 5 (Julien Guyod, 2026). Dostęp: 13 paź 2026.
- Women’s Running UK, Saucony Endorphin Pro 5 review (Holly Taylor, March 2026). Dostęp: 13 paź 2026.
- Saucony, Men’s Endorphin Pro 5. Dostęp: 13 paź 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Dostęp: 13 paź 2026.
- cat: katalog Strideprint, 395 butów
Jak recenzujemy. Czytamy opublikowane testy, strony marek i sklepów oraz pomiary laboratoryjne, porównujemy liczby i pokazujemy, gdzie się rozchodzą. Sami tego buta nie testowaliśmy. Ostatnia aktualizacja: 13 października 2026.



