
Recenzja Saucony Endorphin Azura
Endorphin od Saucony bez płytki: wysoka międzypodeszwa PWRRUN PB i ostry rocker SpeedRoll, zbudowane, by w jednym bucie pokryć codzienne kilometry i szybszą pracę.
- Drop
- 8 mm
- Stack pięty
- 40 mm
- Przodostopie
- 32 mm
- Waga
- 240 g
- Wsparcie
- Neutralne
- Płytka
- Brak
Nasz werdykt
Twardy, stabilny i szybki, gdy przyspieszysz.
Endorphin Azura to buty treningowe do wydajności bez płytki, z twardą pianką PEBA, szeroką platformą i wyraźnym rockerem w przodostopiu, które nagradzają równe bieganie i szybsze tempo. Pasują neutralnym biegaczom, którzy lubią twardy, prowadzony bieg na długie biegi i dni tempa, a testerzy dzielą się, jak przyjemne są w wolnym, spokojnym tempie.
Mocne strony
- Ożywa w tempie i w tempie maratonu, bez potrzeby płytki
- Niezwykle stabilny jak na but neutralny dzięki szerokiej, twardej podstawie
- Wysoki zwrot energii w laboratorium RunRepeat: 70,6% w pięcie, 74,7% w przodostopiu
- Zgodny z rozmiarem dla prawie każdego testera
- Lekki jak na swój stack: około 240 g w męskim US 9
Słabe strony
- Twardy pod stopą: 40,2 AC, twardziej niż średnia RunRepeat 35,5 AC
- W wolnym, spokojnym tempie może wydawać się twardy lub długi w kroku
- Zwężone przodostopie ścieśniło lub otarło palce niektórych testerów
- Cienka podeszwa 2,3 mm, a raporty o trwałości są mieszane
- Brak wersji szerokiej
Dla kogo jest
- Chcesz jednych butów na równe kilometry i tempo
- Lubisz twardy, prowadzony bieg
- Lądujesz na pięcie
- Biegasz długo
Kto powinien go ominąć
- Chcesz miękkiej, puszystej amortyzacji
- Twoje spokojne dni są bardzo wolne
- Twoje przodostopie jest szerokie
Profil buta
Gdzie Endorphin Azura plasuje się wśród 395 butów w naszym katalogu.
| Oś | Endorphin Azura |
|---|---|
| Amortyzacja | 64 |
| Lekkość | 70 |
| Stabilność | 30 |
| Drop | 45 |
| Dynamika | 20 |
Rys. 1 · Jak to czytać. Każda oś biegnie od 0 w środku do 100 na brzegu. Amortyzacja, lekkość i drop to pozycja buta w katalogu według podanych danych; stabilność i dynamika są oceniane na podstawie typu wsparcia, płytki, rockera i przeznaczenia. Kropkowana szara linia to mediana katalogu. Źródło: katalog Strideprint (cat).
Gdzie plasuje się w katalogu
Waga240 g, lżejszy niż 69% butów
Drop8 mm, wyższy niż u 45% butów
Stack pięty40 mm, wyższy niż u 64% butów
Stack przodostopia32 mm, wyższy niż u 52% butów
Odczucia
Napisane na podstawie 8 opublikowanych testów. Cytujemy pomiary, a nie wrażenia, których nie mieliśmy.
Dużo pianki, dostrojonej na twardo. Wysoka międzypodeszwa PWRRUN PB bez płytki, zmierzona jako twarda na 40,2 AC przez RunRepeat, a jednak dość ochronna na długie biegi.
Neutralny na papierze, prowadzony w praktyce. Sprzedawany jako neutralny, ale szeroka, twarda podstawa i boki czynią go jednymi z stabilniejszych butów treningowych bez płytki, według Doctors of Running i RunRepeat.
Rocker, który chce tempa. Wysoki zmierzony zwrot energii i ostry rocker SpeedRoll dają dynamiczne odbicie w tempie, ale rocker może wydawać się sztywny przy truchcie.
Dużo pianki, dostrojonej na twardo. Międzypodeszwa to PWRRUN PB, pianka PEBA z granulek od Saucony, bez płytki. Doctors of Running podają 40 mm w pięcie i 32 mm w przodostopiu; RunRepeat zmierzył 40,7 i 32,7 mm. Przy podanej pięcie 40 mm 58 z 207 neutralnych butów szosowych w naszym katalogu ma wyższą.
Odczucie jest twardsze, niż sugeruje ten stack. RunRepeat zmierzył 40,2 w skali AC wobec średniej 35,5. RTINGS nadal ocenia amortyzację wysoko na długich biegach, a Runner’s Lab uznał tłumienie uderzeń za wystarczająco mocne na maraton.
Neutralny na papierze, prowadzony w praktyce. Saucony klasyfikuje Azurę jako neutralną, ale Doctors of Running znaleźli prawdziwe prowadzenie dzięki szerokiej, twardej platformie, bokom i rozszerzonej podeszwie. RunRepeat zmierzył przodostopie 123,4 mm i piętę 91,6 mm w poprzek i nazywa platformę bardzo stabilną.
Najcięższy tester Believe in the Run nie zobaczył zużycia przyśrodkowego w międzypodeszwie, które zwykle ma w butach neutralnych. RTINGS jest nieco bardziej powściągliwy: ocenia stabilność na 7,4 na 10 i zauważa węższe podbicie, które daje mniejsze wsparcie w fazie podporu.
Rocker, który chce tempa. RunRepeat zmierzył zwrot energii 70,6 procent w pięcie i 74,7 w przodostopiu, a RTINGS ocenia zwrot energii na 8,2 na 10. Resztę robi rocker SpeedRoll i wygięcie noska: testerzy z Fleet Feet i Believe in the Run opisują dynamiczne toczenie do odbicia.
Ta geometria jest też jego granicą przy małych prędkościach. Doctors of Running i Marathons.com uznali krok za długi, a rocker za sztywny przy truchcie, a jedna testerka Doctors of Running, fizjoterapeutka, uznała, że kształt przodostopia sprawiał, że czuła, jakby przechylała się do przodu.
Czytaj dalej
Dużo pianki, dostrojonej na twardo. Międzypodeszwa to PWRRUN PB, pianka PEBA z granulek od Saucony, bez płytki. Doctors of Running podają 40 mm w pięcie i 32 mm w przodostopiu; RunRepeat zmierzył 40,7 i 32,7 mm. Przy podanej pięcie 40 mm 58 z 207 neutralnych butów szosowych w naszym katalogu ma wyższą.
Odczucie jest twardsze, niż sugeruje ten stack. RunRepeat zmierzył 40,2 w skali AC wobec średniej 35,5. RTINGS nadal ocenia amortyzację wysoko na długich biegach, a Runner’s Lab uznał tłumienie uderzeń za wystarczająco mocne na maraton.
Neutralny na papierze, prowadzony w praktyce. Saucony klasyfikuje Azurę jako neutralną, ale Doctors of Running znaleźli prawdziwe prowadzenie dzięki szerokiej, twardej platformie, bokom i rozszerzonej podeszwie. RunRepeat zmierzył przodostopie 123,4 mm i piętę 91,6 mm w poprzek i nazywa platformę bardzo stabilną.
Najcięższy tester Believe in the Run nie zobaczył zużycia przyśrodkowego w międzypodeszwie, które zwykle ma w butach neutralnych. RTINGS jest nieco bardziej powściągliwy: ocenia stabilność na 7,4 na 10 i zauważa węższe podbicie, które daje mniejsze wsparcie w fazie podporu.
Rocker, który chce tempa. RunRepeat zmierzył zwrot energii 70,6 procent w pięcie i 74,7 w przodostopiu, a RTINGS ocenia zwrot energii na 8,2 na 10. Resztę robi rocker SpeedRoll i wygięcie noska: testerzy z Fleet Feet i Believe in the Run opisują dynamiczne toczenie do odbicia.
Ta geometria jest też jego granicą przy małych prędkościach. Doctors of Running i Marathons.com uznali krok za długi, a rocker za sztywny przy truchcie, a jedna testerka Doctors of Running, fizjoterapeutka, uznała, że kształt przodostopia sprawiał, że czuła, jakby przechylała się do przodu.
Do jakich biegów jest
| Bieg | Dopasowanie | Dlaczego | Źródło |
|---|---|---|---|
| Tempo | Stworzony do tego | Jego naturalne tempo. Kilku testerów uznało, że robi się żywszy, gdy tempo rośnie. | Doctors of Running, Fleet Feet, Running Warehouse, Marathons.com |
| Długie wybiegania | Stworzony do tego | Dość ochrony na długie biegi i stabilny, gdy forma słabnie pod koniec. | RTINGS, Fleet Feet, Marathons.com |
| Zawody na maraton | Da radę | Wiarygodna opcja startowa bez płytki. RTINGS ocenia go na 7,9 za półmaratony i maratony, ale uznaje za ciężki obok dedykowanych butów startowych. | RTINGS, Believe in the Run, Running Warehouse |
| Spokojne biegi | Da radę | Dzieli testerów: w porządku dla The Run Testers i Believe in the Run, twardy i długokrokowy dla Doctors of Running i Marathons.com. | Doctors of Running, Believe in the Run, Marathons.com, The Run Testers |
| Interwały | Da radę | Radzi sobie z nimi, ale RunRepeat kieruje szybkie interwały do Endorphin Speed 5 z płytką. | RunRepeat, Marathons.com |
| Chodzenie | Nie do tego | Rocker w przodostopiu przechyla cię do przodu. Doctors of Running i Marathons.com odradzają go do chodzenia. | Doctors of Running, Marathons.com |
Źródło: Doctors of Running, Fleet Feet, Running Warehouse, Marathons.com, RTINGS, Believe in the Run, The Run Testers, RunRepeat
Co mówią testy
Opublikowane recenzje zgadzają się, że Azura to twarde, stabilne buty treningowe bez płytki, które najlepiej wypadają w tempie od równego po szybkie i są zgodne z rozmiarem. Rozchodzą się w ocenie spokojnych biegów, miejsca na palce i tego, jak długo wytrzyma cienka podeszwa.
| Test | Rodzaj | Nasza interpretacja | W jednym zdaniu | Źródło |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Recenzja | Mieszana | Doctors of Running są podzieleni: jeden tester nazywa go wszechstronnymi butami do wszystkiego, drugi uznaje go za twardy i zbyt wygięty na spokojne kilometry. | Czytaj |
| RunRepeat | Laboratorium | Pozytywna | RunRepeat ocenia go na 91 na 100: mocny zwrot energii, bardzo stabilna konstrukcja i dobra wartość, z twardym biegiem, który nie spodoba się każdemu. | Czytaj |
| RTINGS | Laboratorium | Pozytywna | RTINGS widzi wysokie, bezpłytkowe buty na wszystko z trwałą amortyzacją, ocenione na 8,1 za codzienny trening, ale ciężkie jak na dedykowany but startowy. | Czytaj |
| Believe in the Run | Recenzja | Pozytywna | Believe in the Run oceniają go na klasę S: lekki, dynamiczny i wszechstronny, teraz ulubiony niestartowy Saucony jednego testera. | Czytaj |
| Marathons.com | Recenzja | Mieszana | Marathons.com jest ogólnie pozytywny po 200 km, ale jego drugi tester tęsknił za komfortem na spokojnych biegach i uznał, że podeszwa zużyła się wcześnie. | Czytaj |
| The Run Testers | Recenzja | Pozytywna | The Run Testers nazywają go stabilnym, dobrze wyważonym uniwersałem, choć jego pianka jest mniej żywa niż w Evo SL. | Czytaj |
Zgadzają się
- Twardy, nie puszystyRunRepeat zmierzył piankę na 40,2 AC, twardziej niż średnia, a Doctors of Running, Believe in the Run, Running Warehouse i Marathons.com opisują twardy bieg.
- Stabilny jak na but neutralnyDoctors of Running oceniają jego stabilność na A, RunRepeat nazywa platformę bardzo stabilną, a The Run Testers uznają go za stabilniejszego niż Adidas Evo SL.
- Lepszy, gdy tempo rośnieDoctors of Running, Fleet Feet, Running Warehouse i Marathons.com uznali go za najlepszego w tempie lub w tempie maratonu.
- Zgodny z rozmiaremAnkieta czytelników RunRepeat, RTINGS, Fleet Feet, Runner’s Lab i The Run Testers podają dopasowanie zgodne z rozmiarem.
Rozchodzą się
- Czy to but na spokojne dni?The Run Testers znajdują dość amortyzacji na spokojne biegi dowolnej długości, a tester Believe in the Run uznał go za przyjazny w spokojnym tempie. Jeden tester Doctors of Running uznał go za twardego na wolnych 10 milach (16 km), a tester Marathons.com za sztywnego przy truchcie.
- Ile miejsca na palce?RTINGS daje wysokości przodu buta pełne noty, a The Run Testers nazywają przód buta przestronnym. Tester Believe in the Run i recenzent Fleet Feet uznali, że zwężenie przodostopia ścieśniało ich palce.
- Czy podeszwa wytrzyma?RunRepeat zmierzył tylko 0,5 mm zużycia, a Runner’s Lab ocenia trwałość jako mocną stronę. The Run Testers ostrzegają, że cienka guma może wcześnie się przetrzeć, a tester Marathons.com zobaczył zużycie po około 100 km.
Jak jest zbudowany
Konstrukcja bez płytki: pełna międzypodeszwa PWRRUN PB ukształtowana w rocker SpeedRoll, lekka dwuwarstwowa siatka inżynieryjna, wyściełany język z mieszkiem i gumowa podeszwa XT-900.
Pełna międzypodeszwa PWRRUN PB bez płytki, ukształtowana w rocker SpeedRoll, pod lekką dwuwarstwową siatką, z cienką podeszwą XT-900 2,3 mm.
| # | Część | Pomiar |
|---|---|---|
| 1 | CholewkaSiatka inżynieryjna | Przewiewność 4 / 5 |
| 2 | Język | 4,3 mm |
| 3 | Zapiętek | Sztywność 3 / 5 |
| 4 | MiędzypodeszwaPWRRUN PB i SpeedRoll | Twardość 40,2 AC |
| 5 | Wkładka | 4,4 mm |
| 6 | Podeszwa zewnętrznaXT-900 | 2,3 mm |
Rys. 3 · Profil z boku. Wysokości podeszwy w skali (podane: pięta 40 mm, przodostopie 32 mm; zmierzone: podeszwa zewnętrzna 2,3 mm); podział między dwiema pianami nie jest mierzony i narysowano go w połowie wysokości. Linia przerywana: wkładka, ukryta. Źródła: Doctors of Running, RunRepeat, Marathons.com, Runner’s Lab, Saucony, The Run Testers.
Cholewka. Cienka, lekko rozciągliwa dwuwarstwowa siatka ze strukturalnymi nakładkami, według Doctors of Running i Runner’s Lab. RunRepeat ocenia przewiewność na 4 na 5, a obaj testerzy Marathons.com uznali ją za bardzo dobrze wentylowaną, choć jeden chciał bardziej miękkiego, wygodniejszego odczucia.
Język. Cienki i z mieszkiem, z wyściółką tylko tam, gdzie naciskają sznurówki. RunRepeat zmierzył 4,3 mm i naliczył cztery wkładki piankowe.
Zapiętek. Mały, sztywny zapiętek z elastyczną nakładką i niewielką wyściółką; jeden tester Doctors of Running chciał więcej za ścięgnem Achillesa. RunRepeat ocenia zapiętek na 3 na 5 za sztywność i nie znajduje uchwytu.
Międzypodeszwa. Pianka PEBA z granulek, bez płytki ani wzmacniających prętów, ukształtowana w rocker SpeedRoll od Saucony. RunRepeat zmierzył ją na 40,2 AC, z siłą zginania 16,6 N i sztywnością skrętną 14,5 Nm, oba blisko swoich średnich.
Wkładka. RunRepeat zmierzył 4,4 mm. Tester Doctors of Running stwierdził, że podniesiona przyśrodkowa ścianka wkładki niewygodnie zwężała dla niej tył stopy.
Podeszwa zewnętrzna. Guma XT-900 z szerokim pokryciem i bocznym wycięciem w śródstopiu, według Doctors of Running. Jest cienka, 2,3 mm w laboratorium RunRepeat, i dostała 0,51 za przyczepność. Runner’s Lab uznał ją za niezawodną na mokrym asfalcie, podczas gdy tester Doctors of Running poślizgnął się na mokrych, piaszczystych drogach.
Czytaj dalej
Konstrukcja bez płytki: pełna międzypodeszwa PWRRUN PB ukształtowana w rocker SpeedRoll, lekka dwuwarstwowa siatka inżynieryjna, wyściełany język z mieszkiem i gumowa podeszwa XT-900.
1. Cholewka. Cienka, lekko rozciągliwa dwuwarstwowa siatka ze strukturalnymi nakładkami, według Doctors of Running i Runner’s Lab. RunRepeat ocenia przewiewność na 4 na 5, a obaj testerzy Marathons.com uznali ją za bardzo dobrze wentylowaną, choć jeden chciał bardziej miękkiego, wygodniejszego odczucia.
2. Język. Cienki i z mieszkiem, z wyściółką tylko tam, gdzie naciskają sznurówki. RunRepeat zmierzył 4,3 mm i naliczył cztery wkładki piankowe.
3. Zapiętek. Mały, sztywny zapiętek z elastyczną nakładką i niewielką wyściółką; jeden tester Doctors of Running chciał więcej za ścięgnem Achillesa. RunRepeat ocenia zapiętek na 3 na 5 za sztywność i nie znajduje uchwytu.
4. Międzypodeszwa. Pianka PEBA z granulek, bez płytki ani wzmacniających prętów, ukształtowana w rocker SpeedRoll od Saucony. RunRepeat zmierzył ją na 40,2 AC, z siłą zginania 16,6 N i sztywnością skrętną 14,5 Nm, oba blisko swoich średnich.
5. Wkładka. RunRepeat zmierzył 4,4 mm. Tester Doctors of Running stwierdził, że podniesiona przyśrodkowa ścianka wkładki niewygodnie zwężała dla niej tył stopy.
6. Podeszwa zewnętrzna. Guma XT-900 z szerokim pokryciem i bocznym wycięciem w śródstopiu, według Doctors of Running. Jest cienka, 2,3 mm w laboratorium RunRepeat, i dostała 0,51 za przyczepność. Runner’s Lab uznał ją za niezawodną na mokrym asfalcie, podczas gdy tester Doctors of Running poślizgnął się na mokrych, piaszczystych drogach.
Trwałość. Raporty się różnią. RunRepeat zmierzył tylko 0,5 mm zużycia podeszwy i ocenia trwałość wyściółki pięty na 5 na 5, ale przód buta na 2 na 5. Tester Marathons.com zobaczył zużycie krawędzi po 200 km i spodziewa się łącznie około 600 km; jego kolega zauważył zużycie po około 100 km. The Run Testers uznają piankę za długowieczną, ale ostrzegają, że cienka guma może zniknąć pierwsza.
Trwałość. Raporty się różnią. RunRepeat zmierzył tylko 0,5 mm zużycia podeszwy i ocenia trwałość wyściółki pięty na 5 na 5, ale przód buta na 2 na 5. Tester Marathons.com zobaczył zużycie krawędzi po 200 km i spodziewa się łącznie około 600 km; jego kolega zauważył zużycie po około 100 km. The Run Testers uznają piankę za długowieczną, ale ostrzegają, że cienka guma może zniknąć pierwsza.
Parametry, podane i zmierzone
Każda liczba ma swoje źródło.
Drop, mm
Stack pięty, mm
Stack przodostopia, mm
Waga (męskie), g
| Parametr | Podane | Zmierzone |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack pięty |
|
|
| Stack przodostopia |
|
|
| Waga, US M9 |
|
|
| Wsparcie |
| – |
| Płytka |
| – |
| Nawierzchnia |
| – |
| Rok premiery |
| – |
Rys. 4 · Podane a zmierzone. Słupki zaczynają się od zera. Źródła: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse.
Pomiary laboratoryjne
| Parametr | Zmierzone |
|---|---|
| Twardość międzypodeszwy |
|
| Zwrot energii (pięta) |
|
| Sztywność skrętna |
|
| Siła zginania |
|
| Sztywność zapiętka |
|
| Współczynnik przyczepności |
|
| Parametr | Zmierzone |
|---|---|
| Szerokość przodu buta |
|
| Wysokość przodu buta |
|
| Grubość podeszwy zewnętrznej |
|
| Grubość wkładki |
|
| Grubość języka |
|
Rozmiar i dopasowanie
Weź swój zwykły rozmiar; sprawdź zwężenie przodostopia, jeśli twoje palce są szerokie.
Długość
Zgodny z rozmiarem
Szerokości
standardowy
Miejsce na palce
RunRepeat zmierzył przód buta 72,2 mm i wysokość 28,3 mm, a RTINGS daje wysokości przodu buta pełne noty. Przód nadal się zwęża: niektórzy testerzy nie mieli problemu, inni czuli ścieśnienie na długich biegach.
RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, Fleet Feet
Pełne uwagi testerów o rozmiarze
Czytelnicy RunRepeat, RTINGS, Fleet Feet, Runner’s Lab i The Run Testers uznali go za zgodny z rozmiarem, a Running Warehouse się zgadza. Jedna testerka Doctors of Running wolała pół rozmiaru większy, tak jak w innych modelach Endorphin.
Szerokość to otwarte pytanie. Running Warehouse uznaje śródstopie za ciasne dla szerszych stóp, a testerzy Believe in the Run i Fleet Feet uznali, że zwężenie przodostopia ścieśniało palce. Trzymanie jest pewne, bez ześlizgiwania pięty, według Doctors of Running i Marathons.com.
Nie ma wersji szerokiej: Saucony podaje jedną średnią szerokość dla mężczyzn, a RTINGS i Fleet Feet potwierdzają brak 2E. RunRepeat podaje też wąską wersję męską, która może nie być sprzedawana w każdym kraju.
Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, Fleet Feet, Running Warehouse, Marathons.com, Runner’s Lab, The Run Testers, Saucony
Porównanie alternatyw
Każda poprawia jedną rzecz, której Endorphin Azura nie robi.
Saucony Endorphin Azura | Saucony Endorphin Speed 5 | Adidas Adizero Evo SL | ASICS Novablast 5 | New Balance FuelCell Rebel v5 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Wybierz ją dla | Ta strona | Szybszy | Lżejszy | Miększy | Niższy drop |
| Drop | 8 mm | 8 mm | 7 mm | 8 mm | 6 mm |
| Stack pięty | 40 mm | 36 mm | 37 mm | 41,5 mm | 35 mm |
| Waga | 240 g | 238 g | 230 g | 252 g | 225 g |
| Wsparcie | Neutralne | Neutralne | Neutralne | Neutralne | Neutralne |
Pytania biegaczy
Czy Saucony Endorphin Azura jest zgodny z rozmiarem?
Tak dla większości biegaczy. Ankieta czytelników RunRepeat, RTINGS, Fleet Feet, Runner’s Lab i The Run Testers podają dopasowanie zgodne z rozmiarem. Przodostopie się jednak zwęża: niektórzy testerzy Believe in the Run i Fleet Feet czuli ścieśnienie palców, a jedna testerka Doctors of Running wolała pół rozmiaru większy, tak jak w innych modelach Endorphin.
Endorphin Azura czy Endorphin Speed 5: który wybrać?
Wybierz Endorphin Speed 5, jeśli najbardziej liczą się szybkie interwały i docelowe przebiegi: dodaje płytkę nylonową na niższej pięcie 36 mm, a RunRepeat woli go do pracy interwałowej. Wybierz Endorphin Azura dla wyższych butów bez płytki, które Fleet Feet i The Run Testers uznają za wygodniejsze na spokojnych, dłuższych kilometrach.
Czy Endorphin Azura nadaje się na spokojne biegi?
To zależy, jak wolne są twoje spokojne biegi. The Run Testers znajdują dość amortyzacji na spokojne biegi dowolnej długości. Testerzy Doctors of Running i Marathons.com uznali Endorphin Azura za twardego, z rockerem, który wydaje się długi i sztywny przy truchcie. Jeśli twoje dni regeneracji są bardzo wolne, lepiej mogą pasować bardziej miękkie buty.
Czy w Endorphin Azura można ścigać się w maratonie?
Tak, jako w opcji bez płytki. Testerzy Running Warehouse wskazują tempo maratonu jako jego najlepsze miejsce, a RTINGS ocenia go na 7,9 na 10 za półmaratony i maratony. RTINGS uznaje go też za ciężki obok dedykowanych superbutów, więc but startowy z płytką pozostaje szybszym wyborem w dniu zawodów dla większości biegaczy.
Czy Endorphin Azura występuje w wersji szerokiej?
Nie. Saucony podaje jedną średnią szerokość dla mężczyzn, a RTINGS i Fleet Feet potwierdzają brak wersji szerokiej. RunRepeat podaje też wąską wersję męską. Przy przodostopiu, które niektórzy testerzy uznali za zwężone, biegacze z szerokimi stopami powinni przymierzyć, zanim się zdecydują.
Czy Endorphin Azura jest dość stabilny, jeśli moja stopa ugina się do wewnątrz?
Endorphin Azura to but neutralny, a nie stabilizujący, ale recenzenci uznają go za niezwykle stabilny: Doctors of Running oceniają jego stabilność na A i opisują prowadzenie dzięki szerokiej, twardej platformie i bokom. Przy wyraźnym uginaniu do wewnątrz bezpieczniejszym wyborem są dedykowane buty stabilizujące. Prowadzi stopę; niczego nie leczy.
Czy Endorphin Azura nadaje się do chodzenia?
Raczej nie. Doctors of Running nie polecają go do chodzenia ani stania, a obaj testerzy Marathons.com uznali, że wyraźny rocker w przodostopiu niezgrabnie pcha do przodu w tempie spaceru. Bardziej płaskie, miękkie buty do codziennych treningów będą wygodniejsze na długie dni na nogach.
Źródła
- Doctors of Running, Saucony Endorphin Azura Review (David Salas, Andrea Myers, January 2026). Dostęp: 13 paź 2026.
- RunRepeat, Saucony Endorphin Azura lab review. Dostęp: 13 paź 2026.
- RTINGS, Saucony Endorphin Azura running shoe review. Dostęp: 13 paź 2026.
- Believe in the Run, Saucony Endorphin Azura Review (December 2025). Dostęp: 13 paź 2026.
- Fleet Feet, Saucony Endorphin Azura review: fun, fast, cushioned. Dostęp: 13 paź 2026.
- Running Warehouse, Saucony Endorphin Azura review (February 2026). Dostęp: 13 paź 2026.
- Marathons.com, Saucony Endorphin Azura : test et avis après 200 km (April 2026). Dostęp: 13 paź 2026.
- Runner’s Lab, Saucony Endorphin Azura: análisis y opinión. Dostęp: 13 paź 2026.
- The Run Testers, Saucony Endorphin Azura review. Dostęp: 13 paź 2026.
- Saucony, Endorphin Azura (men’s). Dostęp: 13 paź 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Dostęp: 13 paź 2026.
- cat: katalog Strideprint, 395 butów
Jak recenzujemy. Czytamy opublikowane testy, strony marek i sklepów oraz pomiary laboratoryjne, porównujemy liczby i pokazujemy, gdzie się rozchodzą. Sami tego buta nie testowaliśmy. Ostatnia aktualizacja: 13 października 2026.



