1. Sko
  2. Saucony
  3. Endorphin Azura
Saucony Endorphin Azura, set fra siden

Saucony Endorphin Azura anmeldelse

Saucony’s Endorphin uden plade: en høj PWRRUN PB-mellemsål og en skarp SpeedRoll-rocker, bygget til at dække daglige kilometer og hurtigere arbejde i én sko.

Drop
8 mm
Stack, hæl
40 mm
Forfod
32 mm
Vægt
240 g
Støtte
Neutral
Plade
Ingen
Er det dit par? Start din fitting

US M9, som angivet. Opdateret 13. okt. 2026 · 11 kilder

Vores dom

Fast, stabil og hurtig, når du presser på.

Endorphin Azura er en præstationssko til træning uden plade med et fast PEBA-skum, en bred platform og en udtalt forfodsrocker, der belønner jævnt løb og tempotræning. Den passer til neutrale løbere, der kan lide en fast, styret gang til lange ture og tempodage, og testerne er uenige om, hvor behagelig den er i langsomt, roligt tempo.

Styrker

  • Vågner til live i tempo og marathontempo, uden at have brug for en plade
  • Usædvanligt stabil til en neutral sko, takket være en bred, fast base
  • Høj energitilbagegivelse i RunRepeats laboratorium: 70,6 % i hælen, 74,7 % i forfoden
  • Normal størrelse for næsten alle testere
  • Let til sin stack: omkring 240 g i herrestørrelse US 9

Svagheder

  • Fast under foden: 40,2 AC, hårdere end RunRepeats gennemsnit på 35,5 AC
  • Kan føles hård eller langskridtet i langsomt, roligt tempo
  • Tilspidset forfod, der trængte eller gnavede nogle testeres tæer
  • Tynd ydersål på 2,3 mm, og rapporterne om holdbarhed er blandede
  • Ingen bred udgave

Hvem den passer til

  • Du vil have én sko til jævne kilometer og tempo
  • Du kan lide en fast, styret gang
  • Du lander på hælen
  • Du løber langt

Hvem der bør springe den over

  • Du vil have blød, plysset dæmpning
  • Dine rolige dage er meget langsomme
  • Din forfod er bred

Skoprofil

Hvor Endorphin Azura ligger blandt de 395 sko i vores katalog.

50100DæmpningLethedStabilitetDropRespons
AkseEndorphin Azura
Dæmpning64
Lethed70
Stabilitet30
Drop45
Respons20

Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).

Hvor den ligger i kataloget

Vægt240 g, lettere end 69 % af skoene

Drop8 mm, højere end 45 % af skoene

Stack, hæl40 mm, højere end 64 % af skoene

Stack, forfod32 mm, højere end 52 % af skoene

Fig. 2 · Fordeling af angivne tal i kataloget. Søjlernes højde er antallet af sko i hvert interval. Vægt: 300 sko, gennemsnit 257,2 g. Drop: 306 sko, gennemsnit 7,1 mm. Stack, hæl: 255 sko, gennemsnit 38 mm. Stack, forfod: 253 sko, gennemsnit 31,1 mm. Kilde: Strideprint-kataloget (kat), angivne værdier.

Sådan føles den

Skrevet ud fra 8 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.

Masser af skum, fast afstemt. En høj PWRRUN PB-mellemsål uden plade, målt fast på 40,2 AC af RunRepeat, men beskyttende nok til lange ture.

Neutral på papiret, styret i praksis. Solgt som neutral, men en bred, fast base og sidevægge gør den til en af de mere stabile træningssko uden plade, ifølge Doctors of Running og RunRepeat.

En rocker, der vil have tempo. Høj målt energitilbagegivelse og en skarp SpeedRoll-rocker giver et skarpt afsæt i fart, men rockeren kan føles stiv ved jogging.

Masser af skum, fast afstemt. Mellemsålen er PWRRUN PB, Saucony’s perlede PEBA-skum, uden plade. Doctors of Running opfører 40 mm i hælen og 32 mm i forfoden; RunRepeat målte 40,7 og 32,7 mm. Med den opgivne hæl på 40 mm har 58 af de 207 neutrale vejsko i vores katalog en højere.

Følelsen er fastere, end den stack antyder. RunRepeat målte 40,2 på AC-skalaen mod et gennemsnit på 35,5. RTINGS vurderer stadig dæmpningen højt over lange ture, og Runner’s Lab fandt stødabsorberingen stærk nok til en marathon.

Neutral på papiret, styret i praksis. Saucony fører Azura som neutral, men Doctors of Running fandt reel styring fra den brede, faste platform, sidevæggene og den udvidede sål. RunRepeat målte en forfod på 123,4 mm og en hæl på 91,6 mm på tværs og kalder platformen meget stabil.

Believe in the Runs tungeste tester så intet medialt slid på mellemsålen, som han normalt får i neutrale sko. RTINGS er en anelse mere tilbageholdende: de giver stabiliteten 7,4 ud af 10 og bemærker en smallere fodbue, der giver mindre støtte i midten af skridtet.

En rocker, der vil have tempo. RunRepeat målte 70,6 procent energitilbagegivelse i hælen og 74,7 i forfoden, og RTINGS giver energitilbagegivelsen 8,2 ud af 10. SpeedRoll-rockeren og tåløftet klarer resten: testere hos Fleet Feet og Believe in the Run beskriver en skarp afrulning ind i afsættet.

Den geometri er også dens grænse i lav fart. Doctors of Running og Marathons.com fandt skridtet langt og rockeren stiv ved jogging, og én tester hos Doctors of Running, en fysioterapeut, fandt, at forfodens form fik hende til at føle, at hun tippede ud over forkanten.

Læs mere

Masser af skum, fast afstemt. Mellemsålen er PWRRUN PB, Saucony’s perlede PEBA-skum, uden plade. Doctors of Running opfører 40 mm i hælen og 32 mm i forfoden; RunRepeat målte 40,7 og 32,7 mm. Med den opgivne hæl på 40 mm har 58 af de 207 neutrale vejsko i vores katalog en højere.

Følelsen er fastere, end den stack antyder. RunRepeat målte 40,2 på AC-skalaen mod et gennemsnit på 35,5. RTINGS vurderer stadig dæmpningen højt over lange ture, og Runner’s Lab fandt stødabsorberingen stærk nok til en marathon.

Neutral på papiret, styret i praksis. Saucony fører Azura som neutral, men Doctors of Running fandt reel styring fra den brede, faste platform, sidevæggene og den udvidede sål. RunRepeat målte en forfod på 123,4 mm og en hæl på 91,6 mm på tværs og kalder platformen meget stabil.

Believe in the Runs tungeste tester så intet medialt slid på mellemsålen, som han normalt får i neutrale sko. RTINGS er en anelse mere tilbageholdende: de giver stabiliteten 7,4 ud af 10 og bemærker en smallere fodbue, der giver mindre støtte i midten af skridtet.

En rocker, der vil have tempo. RunRepeat målte 70,6 procent energitilbagegivelse i hælen og 74,7 i forfoden, og RTINGS giver energitilbagegivelsen 8,2 ud af 10. SpeedRoll-rockeren og tåløftet klarer resten: testere hos Fleet Feet og Believe in the Run beskriver en skarp afrulning ind i afsættet.

Den geometri er også dens grænse i lav fart. Doctors of Running og Marathons.com fandt skridtet langt og rockeren stiv ved jogging, og én tester hos Doctors of Running, en fysioterapeut, fandt, at forfodens form fik hende til at føle, at hun tippede ud over forkanten.

Hvilke ture den er til

TurEgnethedHvorforKilde
TempotræningLavet til detDens naturlige tempo. Flere testere fandt, at den bliver mere livlig, jo højere tempoet er.Doctors of Running, Fleet Feet, Running Warehouse, Marathons.com
LangtureLavet til detNok beskyttelse til lange ture, og stabil, når din løbestil svigter sent i løbet.RTINGS, Fleet Feet, Marathons.com
Maraton i konkurrenceKan klare detEn troværdig konkurrencemulighed uden plade. RTINGS giver den 7,9 til halv- og helmarathon, men finder den tung ved siden af dedikerede konkurrencesko.RTINGS, Believe in the Run, Running Warehouse
Rolige tureKan klare detDeler testerne: fin for The Run Testers og Believe in the Run, fast og langskridtet for Doctors of Running og Marathons.com.Doctors of Running, Believe in the Run, Marathons.com, The Run Testers
IntervallerKan klare detDen klarer dem, men RunRepeat peger hurtige intervaller mod Endorphin Speed 5 med plade.RunRepeat, Marathons.com
GåtureIkke til detForfodsrockeren tipper dig fremad. Doctors of Running og Marathons.com fraråder den begge til gåture.Doctors of Running, Marathons.com

Kilde: Doctors of Running, Fleet Feet, Running Warehouse, Marathons.com, RTINGS, Believe in the Run, The Run Testers, RunRepeat

Hvad testerne siger

Udgivne anmeldelser er enige om, at Azura er en fast, stabil træningssko uden plade, der føles bedst i jævnt til hurtigt tempo og passer i normal størrelse. De er uenige om rolige ture, plads til tæerne og hvor længe den tynde ydersål holder.

TestTypeVores læsningI én sætningKilde
Doctors of RunningAnmeldelseBlandetDoctors of Running er delt: én tester kalder den en alsidig træningssko til alt, den anden finder den fast og med for meget rocker til rolige kilometer.
RunRepeatLaboratoriumPositivRunRepeat giver den 91 ud af 100: kraftig energitilbagegivelse, en meget stabil konstruktion og god værdi, med en fast gang, der ikke glæder alle.
RTINGSLaboratoriumPositivRTINGS ser en højstack træningssko uden plade til alle formål med dæmpning, der holder, vurderet 8,1 til daglig træning, men tung til en dedikeret konkurrencesko.
Believe in the RunAnmeldelsePositivBelieve in the Run giver den S-kategori: let, skarp og alsidig, nu én testers yndlings-Saucony uden for konkurrence.
Marathons.comAnmeldelseBlandetMarathons.com er positiv samlet efter 200 km, men deres anden tester savnede komfort på rolige ture og fandt, at ydersålen slidtes tidligt.
The Run TestersAnmeldelsePositivThe Run Testers kalder den en stabil, velafbalanceret allrounder, selv om dens skum er mindre livligt end Evo SL’s.
Tabel 1 · Konsensus i offentliggjorte tests. “Vores læsning” opsummerer hver tests egen konklusion med vores ord. Ingen karakterer er omregnet eller opfundet. Besøgt 13. okt. 2026.

De er enige

  • Fast, ikke blødRunRepeat målte skummet til 40,2 AC, fastere end gennemsnittet, og Doctors of Running, Believe in the Run, Running Warehouse og Marathons.com beskriver alle en fast gang.
  • Stabil til en neutral skoDoctors of Running giver dens stabilitet A, RunRepeat kalder platformen meget stabil, og The Run Testers finder den roligere end Adidas Evo SL.
  • Bedre, jo højere tempoet erDoctors of Running, Fleet Feet, Running Warehouse og Marathons.com fandt den alle bedst i tempo eller marathontempo.
  • Normal størrelseRunRepeats læserafstemning, RTINGS, Fleet Feet, Runner’s Lab og The Run Testers melder alle om en pasform i normal størrelse.

De er uenige

  • Er den en sko til rolige dage?The Run Testers finder nok dæmpning til rolige ture af enhver længde, og en tester hos Believe in the Run fandt den venlig i roligt tempo. Én tester hos Doctors of Running fandt den hård på en langsom tur på 16 km, og en tester hos Marathons.com fandt den stiv ved jogging.
  • Hvor meget plads til tæerne?RTINGS giver tåboksens højde fuld score, og The Run Testers kalder tåboksen rummelig. En tester hos Believe in the Run og en anmelder hos Fleet Feet fandt, at forfodens tilspidsning trængte deres tæer.
  • Holder ydersålen?RunRepeat målte kun 0,5 mm slid, og Runner’s Lab vurderer holdbarheden som en styrke. The Run Testers advarer om, at det tynde gummi kan slides igennem tidligt, og en tester hos Marathons.com så slid efter omkring 100 km.
Læs de fulde holdninger, punkt for punkt

Fast, ikke blød. RunRepeat målte skummet til 40,2 AC, fastere end gennemsnittet, og Doctors of Running, Believe in the Run, Running Warehouse og Marathons.com beskriver alle en fast gang. (Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, Running Warehouse, Marathons.com)

Stabil til en neutral sko. Doctors of Running giver dens stabilitet A, RunRepeat kalder platformen meget stabil, og The Run Testers finder den roligere end Adidas Evo SL. (Doctors of Running, RunRepeat, The Run Testers)

Bedre, jo højere tempoet er. Doctors of Running, Fleet Feet, Running Warehouse og Marathons.com fandt den alle bedst i tempo eller marathontempo. (Doctors of Running, Fleet Feet, Running Warehouse, Marathons.com)

Normal størrelse. RunRepeats læserafstemning, RTINGS, Fleet Feet, Runner’s Lab og The Run Testers melder alle om en pasform i normal størrelse. (RunRepeat, RTINGS, Fleet Feet, Runner’s Lab, The Run Testers)

Er den en sko til rolige dage?. The Run Testers finder nok dæmpning til rolige ture af enhver længde, og en tester hos Believe in the Run fandt den venlig i roligt tempo. Én tester hos Doctors of Running fandt den hård på en langsom tur på 16 km, og en tester hos Marathons.com fandt den stiv ved jogging. (Doctors of Running, Believe in the Run, Marathons.com, The Run Testers)

Hvor meget plads til tæerne?. RTINGS giver tåboksens højde fuld score, og The Run Testers kalder tåboksen rummelig. En tester hos Believe in the Run og en anmelder hos Fleet Feet fandt, at forfodens tilspidsning trængte deres tæer. (RTINGS, Believe in the Run, Fleet Feet, The Run Testers)

Holder ydersålen?. RunRepeat målte kun 0,5 mm slid, og Runner’s Lab vurderer holdbarheden som en styrke. The Run Testers advarer om, at det tynde gummi kan slides igennem tidligt, og en tester hos Marathons.com så slid efter omkring 100 km. (RunRepeat, Marathons.com, Runner’s Lab, The Run Testers)

Sådan er den bygget

En konstruktion uden plade: en fuld PWRRUN PB-mellemsål formet til en SpeedRoll-rocker, et let engineered mesh i to lag, en polstret tunge med sammensyning og en XT-900-gummiydersål.

En fuld PWRRUN PB-mellemsål uden plade, formet til en SpeedRoll-rocker, under et let mesh i to lag, med en tynd XT-900-ydersål på 2,3 mm.

4032123456
#DelMål
1OverdelEngineered meshÅndbarhed 4 / 5
2Tunge4,3 mm
3HælStivhed 3 / 5
4MellemsålPWRRUN PB og SpeedRollHårdhed 40,2 AC
5Indlægssål4,4 mm
6YdersålXT-9002,3 mm

Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 40 mm hæl, 32 mm forfod. Målt: 2,3 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: Doctors of Running, RunRepeat, Marathons.com, Runner’s Lab, Saucony, The Run Testers.

  1. Overdel. Et tyndt, let elastisk mesh i to lag med strukturelle overlæg, ifølge Doctors of Running og Runner’s Lab. RunRepeat vurderer åndbarheden til 4 ud af 5, og begge testere hos Marathons.com fandt den meget godt ventileret, selv om den ene ønskede en blødere, mere behagelig følelse.

  2. Tunge. Tynd og med sammensyning, med polstring kun, hvor snørebåndene trykker. RunRepeat målte 4,3 mm og tæller fire skumpuder.

  3. Hæl. En lille, stiv kappe med et fleksibelt overlæg og lidt polstring; én tester hos Doctors of Running ville have mere bag akillessenen. RunRepeat vurderer kappen til 3 ud af 5 for stivhed og finder ingen trækflig.

  4. Mellemsål. Perlet PEBA-skum uden plade eller stivende stænger, formet til Saucony’s SpeedRoll-rocker. RunRepeat målte det til 40,2 AC, med bøjning på 16,6 N og vridningsstivhed på 14,5 Nm, begge tæt på deres gennemsnit.

  5. Indlægssål. RunRepeat målte 4,4 mm. En tester hos Doctors of Running fandt, at en forhøjet medial kant på indlægssålen forsnævrede bagfoden ubehageligt for hende.

  6. Ydersål. XT-900-gummi med bred dækning og en lateral udskæring i midtfoden, ifølge Doctors of Running. Det er tyndt, 2,3 mm i RunRepeats laboratorium, og fik 0,51 for greb. Runner’s Lab fandt det pålideligt på våd asfalt, mens en tester hos Doctors of Running gled på våde, sandede veje.

Læs mere

En konstruktion uden plade: en fuld PWRRUN PB-mellemsål formet til en SpeedRoll-rocker, et let engineered mesh i to lag, en polstret tunge med sammensyning og en XT-900-gummiydersål.

1. Overdel. Et tyndt, let elastisk mesh i to lag med strukturelle overlæg, ifølge Doctors of Running og Runner’s Lab. RunRepeat vurderer åndbarheden til 4 ud af 5, og begge testere hos Marathons.com fandt den meget godt ventileret, selv om den ene ønskede en blødere, mere behagelig følelse.

2. Tunge. Tynd og med sammensyning, med polstring kun, hvor snørebåndene trykker. RunRepeat målte 4,3 mm og tæller fire skumpuder.

3. Hæl. En lille, stiv kappe med et fleksibelt overlæg og lidt polstring; én tester hos Doctors of Running ville have mere bag akillessenen. RunRepeat vurderer kappen til 3 ud af 5 for stivhed og finder ingen trækflig.

4. Mellemsål. Perlet PEBA-skum uden plade eller stivende stænger, formet til Saucony’s SpeedRoll-rocker. RunRepeat målte det til 40,2 AC, med bøjning på 16,6 N og vridningsstivhed på 14,5 Nm, begge tæt på deres gennemsnit.

5. Indlægssål. RunRepeat målte 4,4 mm. En tester hos Doctors of Running fandt, at en forhøjet medial kant på indlægssålen forsnævrede bagfoden ubehageligt for hende.

6. Ydersål. XT-900-gummi med bred dækning og en lateral udskæring i midtfoden, ifølge Doctors of Running. Det er tyndt, 2,3 mm i RunRepeats laboratorium, og fik 0,51 for greb. Runner’s Lab fandt det pålideligt på våd asfalt, mens en tester hos Doctors of Running gled på våde, sandede veje.

Holdbarhed. Rapporterne afviger. RunRepeat målte kun 0,5 mm slid på ydersålen og vurderer hælpolstringens holdbarhed til 5 ud af 5, men tåboksen til 2 ud af 5. En tester hos Marathons.com så kantslid efter 200 km og forventer omkring 600 km i alt; hans kollega bemærkede slid efter cirka 100 km. The Run Testers finder skummet langtidsholdbart, men advarer om, at det tynde gummi kan gå først.

Holdbarhed. Rapporterne afviger. RunRepeat målte kun 0,5 mm slid på ydersålen og vurderer hælpolstringens holdbarhed til 5 ud af 5, men tåboksen til 2 ud af 5. En tester hos Marathons.com så kantslid efter 200 km og forventer omkring 600 km i alt; hans kollega bemærkede slid efter cirka 100 km. The Run Testers finder skummet langtidsholdbart, men advarer om, at det tynde gummi kan gå først.

Specs, angivet og målt

Hvert tal har sin kilde.

Drop, mm

Doctors of Running8
RunRepeat8
RTINGS7,3

Hælstack, mm

Doctors of Running40
Running Warehouse41
RunRepeat40,7
RTINGS40,2

Forfodsstack, mm

Doctors of Running32
Running Warehouse33
RunRepeat32,7

Vægt (herre), g

Doctors of Running240
RunRepeat241
RTINGS242
SpecAngivetMålt
Drop
  • 8 mm Saucony
  • 8 mm RunRepeat
  • 7,3 mm RTINGS
Stack, hæl
  • 40 mm Doctors of Running
  • 41 mm Running Warehouse
  • 40,7 mm RunRepeat
  • 40,2 mm RTINGS
Stack, forfod
  • 32 mm Doctors of Running
  • 33 mm Running Warehouse
  • 32,7 mm RunRepeat
Vægt, US M9
  • 240 g Doctors of Running
  • 241 g RunRepeat
  • 242 g RTINGS
Støtte
  • Neutral Saucony
–
Plade
  • Ingen Saucony
–
Underlag
  • Asfalt cat
–
Udgivelsesår
  • 2026 Saucony
–

Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse.

Laboratoriemålinger

SpecMålt
Mellemsålens hårdhed
  • 40,2 AC RunRepeat
Energitilbagegivelse (hæl)
  • 70,6 % RunRepeat
Vridningsstivhed
  • 14,5 Nm RunRepeat
Bøjekraft
  • 16,6 N RunRepeat
Hælkappens stivhed
  • 3 / 5 RunRepeat
Grebskoefficient
  • 0,51 RunRepeat
SpecMålt
Tåboksens bredde
  • 72,2 mm RunRepeat
Tåboksens højde
  • 28,3 mm RunRepeat
Ydersålens tykkelse
  • 2,3 mm RunRepeat
Indlægssålens tykkelse
  • 4,4 mm RunRepeat
Tungens tykkelse
  • 4,3 mm RunRepeat

Størrelse og pasform

Tag din sædvanlige størrelse; tjek forfodens tilspidsning, hvis dine tæer er brede.

Længde

Følger normal størrelse

Bredder

normal

Plads til tæerne

RunRepeat målte en tåboks på 72,2 mm og en højde på 28,3 mm, og RTINGS giver tåboksens højde fuld score. Fronten er stadig tilspidset: nogle testere havde ingen problemer, andre følte sig trængt på lange ture.

RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, Fleet Feet

Testernes fulde noter om størrelse

RunRepeats læsere, RTINGS, Fleet Feet, Runner’s Lab og The Run Testers fandt alle, at den passer i normal størrelse, og Running Warehouse er enig. Én tester hos Doctors of Running foretrak en halv størrelse op, som hun gør i andre Endorphin-modeller.

Bredden er det åbne spørgsmål. Running Warehouse finder midtfoden tæt til bredere fødder, og testere hos Believe in the Run og Fleet Feet fandt, at forfodens tilspidsning trængte deres tæer. Fastholdelsen er sikker uden hælslip, ifølge Doctors of Running og Marathons.com.

Der er ingen bred udgave: Saucony opfører en enkelt medium bredde til mænd, og RTINGS og Fleet Feet bekræfter, at der ikke findes 2E. RunRepeat opfører også en smal udgave til mænd, som måske ikke sælges i alle lande.

Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, Fleet Feet, Running Warehouse, Marathons.com, Runner’s Lab, The Run Testers, Saucony

Alternativer sammenlignet

Hver af dem løser én ting, som Endorphin Azura ikke gør.

Saucony Endorphin AzuraSaucony Endorphin Speed 5Adidas Adizero Evo SLASICS Novablast 5New Balance FuelCell Rebel v5
Vælg den tilDenne sideHurtigereLettereBlødereLavere drop
Drop8 mm8 mm7 mm8 mm6 mm
Stack, hæl40 mm36 mm37 mm41,5 mm35 mm
Vægt240 g238 g230 g252 g225 g
StøtteNeutralNeutralNeutralNeutralNeutral
Tabel 2 · Angivne tal. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).

Spørgsmål fra løbere

Følger Saucony Endorphin Azura normal størrelse?

Ja for de fleste løbere. RunRepeats læserafstemning, RTINGS, Fleet Feet, Runner’s Lab og The Run Testers melder alle om en pasform i normal størrelse. Forfoden er dog tilspidset: nogle testere hos Believe in the Run og Fleet Feet følte deres tæer trængt, og én tester hos Doctors of Running foretrak en halv størrelse op, som i andre Endorphin-modeller.

Endorphin Azura eller Endorphin Speed 5: hvilken skal jeg vælge?

Vælg Endorphin Speed 5, hvis hurtige intervaller og måltider betyder mest: den tilføjer en nylonplade på en lavere hæl på 36 mm, og RunRepeat foretrækker den til intervalarbejde. Vælg Endorphin Azura til en højere sko uden plade, som Fleet Feet og The Run Testers finder mere behagelig på afslappede, længere kilometer.

Er Endorphin Azura god til rolige ture?

Det afhænger af, hvor langsomme dine rolige ture er. The Run Testers finder nok dæmpning til rolige ture af enhver længde. Testere hos Doctors of Running og Marathons.com fandt Endorphin Azura fast, med en rocker, der føles lang og stiv ved jogging. Hvis dine restitutionsdage er meget langsomme, kan en blødere sko passe dem bedre.

Kan man løbe marathon i Endorphin Azura?

Ja, som en mulighed uden plade. Testere hos Running Warehouse nævner marathontempo som dens optimale område, og RTINGS giver den 7,9 ud af 10 til halv- og helmarathon. RTINGS finder den også tung ved siden af dedikerede superskoe, så en konkurrencesko med plade er for de fleste løbere stadig det hurtigere valg på konkurrencedagen.

Findes Endorphin Azura i bred?

Nej. Saucony opfører en enkelt medium bredde til mænd, og RTINGS og Fleet Feet bekræfter, at der ikke findes en bred udgave. RunRepeat opfører også en smal udgave til mænd. Med en forfod, som nogle testere fandt tilspidset, bør løbere med brede fødder prøve den, før de binder sig.

Er Endorphin Azura stabil nok, hvis min fod ruller indad?

Endorphin Azura er en neutral sko, ikke en stabilitetssko, men testerne finder den usædvanligt rolig: Doctors of Running giver dens stabilitet A og beskriver styring fra dens brede, faste platform og sidevægge. Til en udtalt indadrulning er en dedikeret stabilitetssko det sikreste valg. Den styrer foden; den behandler ikke noget.

Er Endorphin Azura god til gåture?

Ikke rigtig. Doctors of Running anbefaler den ikke til gåture eller stående arbejde, og begge testere hos Marathons.com fandt, at den udtalte forfodsrocker skubber dig akavet fremad i gangtempo. En fladere, blødere daglig træningssko er mere behagelig på lange dage på benene.

Kilder

  1. Doctors of Running, Saucony Endorphin Azura Review (David Salas, Andrea Myers, January 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
  2. RunRepeat, Saucony Endorphin Azura lab review. Besøgt 13. okt. 2026.
  3. RTINGS, Saucony Endorphin Azura running shoe review. Besøgt 13. okt. 2026.
  4. Believe in the Run, Saucony Endorphin Azura Review (December 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
  5. Fleet Feet, Saucony Endorphin Azura review: fun, fast, cushioned. Besøgt 13. okt. 2026.
  6. Running Warehouse, Saucony Endorphin Azura review (February 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
  7. Marathons.com, Saucony Endorphin Azura : test et avis après 200 km (April 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
  8. Runner’s Lab, Saucony Endorphin Azura: análisis y opinión. Besøgt 13. okt. 2026.
  9. The Run Testers, Saucony Endorphin Azura review. Besøgt 13. okt. 2026.
  10. Saucony, Endorphin Azura (men’s). Besøgt 13. okt. 2026.
  11. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Besøgt 13. okt. 2026.
  12. kat: Strideprint-kataloget, 395 sko

Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 13. oktober 2026.

Er det dit par?Start din fitting