- Sko
- New Balance
- FuelCell Rebel v5

New Balance FuelCell Rebel v5 anmeldelse
New Balances lette træningssko uden plade bliver 5 mm højere og får et blødere PEBA- og EVA-skum, hvor den bytter noget af sin gamle skarphed ud med en gang, de fleste testere gerne ville løbe hver dag.
- Drop
- 6 mm
- Stack, hæl
- 35 mm
- Forfod
- 29 mm
- Vægt
- 225 g
- Støtte
- Neutral
- Plade
- Ingen
Vores dom
Lettere, end den ser ud, blødere end før.
FuelCell Rebel v5 er en neutral træningssko på 225 g uden plade, med en meget blød PEBA- og EVA-mellemsål og en drop på 6 mm, bygget til at dække rolige dage og hurtigere pas i ét par. Den passer til lettere neutrale løbere med en stabil landing, der vil have en livlig hverdagssko, mindre til tungere løbere eller alle, hvis fod ruller indad, da testerne er uenige om, hvor stabil den er.
Styrker
- Let til sin dæmpning: 225 g i herrestørrelse US 9,5
- Meget blødt skum, 25,9 AC i RunRepeats laboratorium, med spring over gennemsnittet
- Dækker rolige ture til tempotræning i én sko, ifølge de fleste testere
- Omarbejdet tunge og hæl retter v4’s vigtigste pasformsklager
- Normal størrelse, fås i standard og bred
Svagheder
- Stabiliteten deler testerne; blød og vaklende for nogle
- Mindre skarp end v4 til korte, hårde intervaller
- Overdel og blotlagt skum slides hurtigt i flere tests
- Ikke til tungere løbere, ifølge Runner’s World Germany
Hvem den passer til
- Du vil have én let sko til de fleste ture
- Du er en let neutral løber
- Du lander på midtfoden eller forfoden
- v4 generede din hæl eller føltes for lidt dæmpet
Hvem der bør springe den over
- Din fod ruller indad, eller du vil have en solid gang
- Du er en tungere løber
- Du vil have en skarp sko til korte gentagelser
Skoprofil
Hvor FuelCell Rebel v5 ligger blandt de 395 sko i vores katalog.
| Akse | FuelCell Rebel v5 |
|---|---|
| Dæmpning | 18 |
| Lethed | 79 |
| Stabilitet | 30 |
| Drop | 20 |
| Respons | 40 |
Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Hvor den ligger i kataloget
Vægt225 g, lettere end 79 % af skoene
Drop6 mm, lavere end 59 % af skoene
Stack, hæl35 mm, lavere end 77 % af skoene
Stack, forfod29 mm, lavere end 65 % af skoene
Sådan føles den
Skrevet ud fra 6 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.
Ikke høj, men meget blød. Beskeden hæl på 35 mm, meget blødt skum: 25,9 AC i RunRepeats laboratorium, den blødeste Rebel hidtil for Doctors of Running.
Neutral, og det kan mærkes. Intet stabilitetselement; Doctors of Running og RunningLab finder den sikker nok, OutdoorGearLab og Running Shoes Guru finder den ustabil.
Livlig, men mindre skarp end v4. Spring over gennemsnittet, 59,8 procent i hælen og 67,3 i forfoden ifølge RunRepeat, i en meget fleksibel sål uden plade, der blødgør hurtige indsatser.
Ikke høj, men meget blød. New Balance opgiver 35 mm i hælen og 29 mm i forfoden, omkring 5 mm mere end v4. Det er stadig beskedent: af de 183 neutrale vejsko med en hælhøjde i vores katalog sidder 147 højere.
Skummet gør arbejdet. RunRepeat målte det til 25,9 AC, langt blødere end gennemsnittet på 35,5, med stødabsorbering i hælen over gennemsnittet. Doctors of Running kalder det den blødeste Rebel hidtil, og én tester følte, at det blev grødet sent på lange ture.
Neutral, og det kan mærkes. Der er intet stabilitetselement. Doctors of Running fandt mild styring fra en bredere base, sidevægge og en udvidet sål, men én testers fod flyttede sig i sving, fordi overdelen i midtfoden er rummelig.
Andre er hårdere. OutdoorGearLab vurderer dens stabilitet som dårlig, og Running Shoes Guru fandt, at den smallere base og den højere stilling gør den mindre stabil end v4. RunningLab fandt derimod gangen sikker.
Livlig, men mindre skarp end v4. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 59,8 procent i hælen og 67,3 procent i forfoden, begge over gennemsnittet, selv om hæltallet faldt fra 63,1 procent på v4.
Gangen er meget fleksibel, 11,7 N i RunRepeats bøjetest, uden plade eller bro. Det passer til afslappet og jævn løb. Running Shoes Guru ønskede en stivere forfod til hurtigere arbejde, og en tester hos Doctors of Running fandt, at fleksibiliteten fik den til at hænge bagefter i hurtigere tempo.
Læs mere
Ikke høj, men meget blød. New Balance opgiver 35 mm i hælen og 29 mm i forfoden, omkring 5 mm mere end v4. Det er stadig beskedent: af de 183 neutrale vejsko med en hælhøjde i vores katalog sidder 147 højere.
Skummet gør arbejdet. RunRepeat målte det til 25,9 AC, langt blødere end gennemsnittet på 35,5, med stødabsorbering i hælen over gennemsnittet. Doctors of Running kalder det den blødeste Rebel hidtil, og én tester følte, at det blev grødet sent på lange ture.
Neutral, og det kan mærkes. Der er intet stabilitetselement. Doctors of Running fandt mild styring fra en bredere base, sidevægge og en udvidet sål, men én testers fod flyttede sig i sving, fordi overdelen i midtfoden er rummelig.
Andre er hårdere. OutdoorGearLab vurderer dens stabilitet som dårlig, og Running Shoes Guru fandt, at den smallere base og den højere stilling gør den mindre stabil end v4. RunningLab fandt derimod gangen sikker.
Livlig, men mindre skarp end v4. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 59,8 procent i hælen og 67,3 procent i forfoden, begge over gennemsnittet, selv om hæltallet faldt fra 63,1 procent på v4.
Gangen er meget fleksibel, 11,7 N i RunRepeats bøjetest, uden plade eller bro. Det passer til afslappet og jævn løb. Running Shoes Guru ønskede en stivere forfod til hurtigere arbejde, og en tester hos Doctors of Running fandt, at fleksibiliteten fik den til at hænge bagefter i hurtigere tempo.
Hvilke ture den er til
| Tur | Egnethed | Hvorfor | Kilde |
|---|---|---|---|
| Rolige ture | Lavet til det | Alle tre testere hos Doctors of Running fandt rolige tempoer som dens sweet spot. | Doctors of Running, Running Shoes Guru |
| Tempotræning | Lavet til det | RunRepeat giver den 91 til tempo, selv om Running Shoes Guru fandt den langsommere end v4. | RunRepeat, Running Shoes Guru, RunningLab |
| Intervaller | Kan klare det | Fin til stigninger, men den fleksible forfod hænger bagefter i 5 km-tempo for nogle testere. | Doctors of Running, Running Shoes Guru, RunningLab |
| Langture | Kan klare det | RunningLab løb mere end 30 km i den; én tester hos Doctors of Running følte, at den blev grødet sent. | Doctors of Running, RunningLab |
| Halvmaraton i konkurrence | Kan klare det | En mulighed uden plade til konkurrence for nogle, men RunRepeat giver den 74 til konkurrence. | Doctors of Running, RunRepeat |
| Gåture | Ikke til det | Doctors of Running anbefaler den ikke til gåture eller stående arbejde. | Doctors of Running |
| Let trail | Ikke til det | En sko til asfalt: testerne fandt den ustabil på stier og glat på jord. | Doctors of Running, RunRepeat, Runner’s World Germany |
Kilde: Doctors of Running, Running Shoes Guru, RunRepeat, RunningLab, Runner’s World Germany
Hvad testerne siger
Udgivne tests er enige om, at Rebel v5 er højere, blødere og mere alsidig end v4, en let daglig træningssko mere end en fartsko. De er uenige om dens stabilitet og om, hvor meget tempo den opgav.
| Test | Type | Vores læsning | I én sætning | Kilde |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Anmeldelse | Positiv | Alle tre testere hos Doctors of Running giver den A minus samlet: en let, alsidig, blødere Rebel, bremset af tryk fra tungen og noget ustabilitet i sving. | Læs |
| RunRepeat | Laboratorium | Positiv | RunRepeat giver den 86 ud af 100: en stærk opgradering, der retter v4’s fejl, selv om den ikke er det mest fjedrende valg. | Læs |
| Runner’s World Germany | Anmeldelse | Positiv | Runner’s World Germany kalder den en fremragende, alsidig træningssko til asfalt i de fleste tempoer, til lettere neutrale løbere. | Læs |
| OutdoorGearLab | Anmeldelse | Blandet | OutdoorGearLab giver den 73: sjov og let til de fleste ture, men begrænset af dårlig stabilitet og en mærkelig pasform. | Læs |
| Running Shoes Guru | Anmeldelse | Positiv | Running Shoes Guru giver den 8 ud af 10: en engagerende daglig træningssko, med lav holdbarhed og begrænset støtte som de svage punkter. | Læs |
| RunningLab | Anmeldelse | Positiv | RunningLab giver den 9,5 ud af 10: et fremragende valg uden plade til løbere, der kun vil have ét par. | Læs |
De er enige
- Let og meget blødRunRepeat målte skummet til 25,9 AC, langt blødere end gennemsnittet, Doctors of Running kalder det den blødeste og højeste Rebel hidtil, og Running Shoes Guru fandt det meget blødt og energisk.
- Nu en daglig træningsskoDoctors of Running, Runner’s World Germany og RunningLab beskriver alle en sko, der spænder fra rolige ture til tempotræning frem for et rent fartværktøj.
- Normal størrelseDoctors of Running, RunningLab og Running Shoes Guru fandt den sædvanlige størrelse rigtig, ligesom de fleste af de 289 RunRepeat-læsere, der stemte.
De er uenige
- Hvor stabil er den?Doctors of Running vurderer den som neutral med mild styring, og RunningLab fandt gangen sikker. OutdoorGearLab kalder dens stabilitet dårlig, og Running Shoes Guru fandt den mindre stabil end v4.
- Stadig hurtig?RunRepeat giver den 91 til tempo, og én tester hos Doctors of Running løb under 5 km-tempo uden problemer. Running Shoes Guru, Runner’s World Germany og RunningLab fandt den mindre hurtig end v4.
- Rummelig eller tæt?OutdoorGearLab fandt en bred midtfod og hæl, der lod smalle fødder glide, og Running Shoes Guru foreslår den til brede fødder. Runner’s World Germany ser den som en sko til smalle til mellembrede fødder.
Sådan er den bygget
En minimal konstruktion uden plade: en FantomFit-mesh-overdel, en FuelCell-mellemsål i fuld længde, der blander PEBA og EVA, og tyndt gummi, der nu dækker mere af basen.
Tyndt FantomFit-mesh, en meget blød FuelCell-mellemsål af PEBA og EVA uden plade og 2,6 mm gummi, der slides godt, mens overdelen og det blotlagte skum ikke gør.
| # | Del | Mål |
|---|---|---|
| 1 | OverdelFantomFit engineered mesh | Åndbarhed 3 / 5 |
| 2 | Tunge | 2,9 mm |
| 3 | Hæl | Stivhed 3 / 5 |
| 4 | MellemsålFuelCell (PEBA og EVA) | Hårdhed 25,9 AC |
| 5 | Indlægssål | 2,6 mm |
| 6 | Ydersål | 2,6 mm |
Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 35 mm hæl, 29 mm forfod. Målt: 2,6 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: New Balance, RunRepeat, RunningLab, Fleet Feet, Doctors of Running, Running Shoes Guru.
Overdel. Et tyndt engineered mesh med bundet FantomFit-støtte. RunRepeat gav ventilationen 3 ud af 5, nok til det meste af året, og RunningLab fandt, at foden kan blive varm om sommeren.
Tunge. Sammensyet og nu længere, hvilket retter v4’s korte tunge. Den er tynd, 2,9 mm i RunRepeats laboratorium, og Doctors of Running fandt, at den trykkede på vristen og føltes kradsende uden strømper.
Hæl. En moderat stiv kappe, 3 ud af 5 for RunRepeat, omformet, så den ikke længere trykker på akillessenen, ifølge RunningLab. Der er ingen trækløkke.
Mellemsål. New Balance beskriver en PEBA-blanding; RunningLab opgiver blandingen som 80 procent EVA og 20 procent PEBA, tilsat kvælstof. RunRepeat målte den til 25,9 AC, med lav vridningsstivhed på 10,8 Nm og ingen plade.
Indlægssål. En tynd, udtagelig indlægssål, 2,6 mm i RunRepeats laboratorium, langt under gennemsnittet på 4,4 mm.
Ydersål. Mere gummi end på v4, nu dækkende den ydre midtfod og mere af forfoden, ifølge Doctors of Running og Fleet Feet. Det er tyndt med 2,6 mm og fik 0,53 i RunRepeats grebstest, et gennemsnitligt resultat.
Læs mere
En minimal konstruktion uden plade: en FantomFit-mesh-overdel, en FuelCell-mellemsål i fuld længde, der blander PEBA og EVA, og tyndt gummi, der nu dækker mere af basen.
1. Overdel. Et tyndt engineered mesh med bundet FantomFit-støtte. RunRepeat gav ventilationen 3 ud af 5, nok til det meste af året, og RunningLab fandt, at foden kan blive varm om sommeren.
2. Tunge. Sammensyet og nu længere, hvilket retter v4’s korte tunge. Den er tynd, 2,9 mm i RunRepeats laboratorium, og Doctors of Running fandt, at den trykkede på vristen og føltes kradsende uden strømper.
3. Hæl. En moderat stiv kappe, 3 ud af 5 for RunRepeat, omformet, så den ikke længere trykker på akillessenen, ifølge RunningLab. Der er ingen trækløkke.
4. Mellemsål. New Balance beskriver en PEBA-blanding; RunningLab opgiver blandingen som 80 procent EVA og 20 procent PEBA, tilsat kvælstof. RunRepeat målte den til 25,9 AC, med lav vridningsstivhed på 10,8 Nm og ingen plade.
5. Indlægssål. En tynd, udtagelig indlægssål, 2,6 mm i RunRepeats laboratorium, langt under gennemsnittet på 4,4 mm.
6. Ydersål. Mere gummi end på v4, nu dækkende den ydre midtfod og mere af forfoden, ifølge Doctors of Running og Fleet Feet. Det er tyndt med 2,6 mm og fik 0,53 i RunRepeats grebstest, et gennemsnitligt resultat.
Holdbarhed. Det svage punkt. RunRepeat fandt lidt slid på ydersålen, 0,8 mm, men meshet fik 1 ud af 5 i deres tåboks-test. Running Shoes Guru så kraftigt slid på den ydre hæl efter 120 km og forventer omkring 300 km, og Doctors of Running så skrammer på mellemsålen inden for omkring 48 km.
Holdbarhed. Det svage punkt. RunRepeat fandt lidt slid på ydersålen, 0,8 mm, men meshet fik 1 ud af 5 i deres tåboks-test. Running Shoes Guru så kraftigt slid på den ydre hæl efter 120 km og forventer omkring 300 km, og Doctors of Running så skrammer på mellemsålen inden for omkring 48 km.
Specs, angivet og målt
Hvert tal har sin kilde.
Drop, mm
Hælstack, mm
Forfodsstack, mm
Vægt (herre), g
| Spec | Angivet | Målt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack, hæl |
|
|
| Stack, forfod |
|
|
| Vægt, US M9.5 |
|
|
| Støtte |
| – |
| Plade |
| – |
| Underlag |
| – |
| Udgivelsesår |
| – |
Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: New Balance, RunRepeat, OutdoorGearLab, Running Warehouse, RunningLab.
Laboratoriemålinger
| Spec | Målt |
|---|---|
| Mellemsålens hårdhed |
|
| Energitilbagegivelse (hæl) |
|
| Vridningsstivhed |
|
| Bøjekraft |
|
| Hælkappens stivhed |
|
| Grebskoefficient |
|
| Spec | Målt |
|---|---|
| Åndbarhed |
|
| Tåboksens bredde |
|
| Tåboksens højde |
|
| Ydersålens tykkelse |
|
| Indlægssålens tykkelse |
|
| Tungens tykkelse |
|
Størrelse og pasform
Tag din sædvanlige størrelse; spørgsmålet er, om volumen passer til din fod.
Længde
Følger normal størrelse
Bredder
normal og bred
Plads til tæerne
Rummelig foran: RunRepeat målte en tåboks på 75,0 mm, bredere end gennemsnittet, med 27,9 mm i højden. Running Shoes Guru kalder tåboksen rummelig, og RunningLab fandt forfoden en anelse smallere end v4.
RunRepeat, Running Shoes Guru, RunningLab
Testernes fulde noter om størrelse
Doctors of Running, Running Shoes Guru og RunningLab fandt alle skoen normal i størrelsen, og de fleste af de 289 RunRepeat-læsere, der stemte, er enige. OutdoorGearLab er undtagelsen og fandt den en anelse kort.
Volumen er der, hvor meningerne deler sig. OutdoorGearLab og en tester hos Doctors of Running fandt midtfoden løs, mens Runner’s World Germany ser en sko, der hovedsageligt er lavet til smalle til mellembrede fødder. Doctors of Running råder også til strømper: den tynde tunge føltes kradsende mod bar hud.
Fleet Feet opfører standard (D) og bred (2E) udgaver til mænd. RunRepeat tilføjer smal og ekstra bred på nogle markeder.
Doctors of Running, RunRepeat, Runner’s World Germany, OutdoorGearLab, Running Shoes Guru, RunningLab, Fleet Feet
Mod FuelCell Rebel v4
Mere et skift i karakter end en opfriskning: mere skum, en blødere blanding, en rettet pasform og lidt mindre af v4’s hurtighed.
Behold v4, hvis du brugte den til intervaller og løb: Running Shoes Guru og RunningLab foretrækker begge dens fastere, mere jordnære gang til skarpe accelerationer. Skift til v5, hvis v4 føltes tynd på længere ture eller gnavede din hæl.
Versionshistorik: FuelCell Rebel v4 til FuelCell Rebel v5
Omkring 5 mm mere skum. Runner’s World Germany opgiver 30 og 24 mm for v4 mod 35 og 29 mm nu. RunRepeat målte forfoden til 26,7 mm, op fra 21,5 mm. (RunRepeat, Runner’s World Germany)
En blødere PEBA- og EVA-blanding. Doctors of Running bemærker en ny FuelCell-blanding i stedet for v4’s PEBA-baserede skum, og Running Shoes Guru fandt den 10 til 15 procent blødere. (Doctors of Running, Running Shoes Guru)
Tunge og hæl omarbejdet. En længere, polstret, sammensyet tunge og en omformet hæl adresserer v4’s to hovedklager, ifølge RunRepeat og Fleet Feet. (RunRepeat, Fleet Feet)
Mere gummi, lidt mere vægt. Gummi når nu den ydre midtfod. Running Shoes Guru sætter v5 17 g tungere og RunningLab omkring 15 g. (Doctors of Running, Running Shoes Guru, RunningLab)
Alternativer sammenlignet
Hver af dem løser én ting, som FuelCell Rebel v5 ikke gør.
New Balance FuelCell Rebel v5 | Adidas Adizero Evo SL | ASICS Novablast 5 | New Balance 1080 v15 | Saucony Endorphin Speed 5 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Vælg den til | Denne side | Hurtigere | Mere dæmpning | Mere stabil | Fastere |
| Drop | 6 mm | 7 mm | 8 mm | 6 mm | 8 mm |
| Stack, hæl | 35 mm | 37 mm | 41,5 mm | 40 mm | 36 mm |
| Vægt | 225 g | 230 g | 252 g | 261 g | 238 g |
| Støtte | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral |
Spørgsmål fra løbere
Følger New Balance FuelCell Rebel v5 normal størrelse?
Ja for de fleste løbere. Doctors of Running, Running Shoes Guru og RunningLab fandt den sædvanlige størrelse rigtig, og de fleste af de 289 RunRepeat-læsere, der stemte, er enige. OutdoorGearLab fandt den en anelse kort. Volumen varierer mere end længden, og skoen fås i standard og bred.
Rebel v4 eller Rebel v5: hvilken skal jeg vælge?
Vælg Rebel v5 til en blødere, mere dæmpet daglig træningssko med en bedre siddende tunge og hæl. Behold Rebel v4, hvis du mest brugte den til intervaller og løb: Running Shoes Guru og RunningLab fandt begge v4 fastere og hurtigere til skarpe indsatser.
Er Rebel v5 god til tunge løbere?
Testerne råder til forsigtighed. Runner’s World Germany anbefaler Rebel v5 til neutrale løbere op til omkring 75 kg og foreslår 1080 til tungere løbere, og RunningLab bemærker tvivl fra tungere løbere over lange distancer. Det meget bløde skum og den begrænsede stabilitet er grundene.
Rebel v5 eller Adidas Adizero Evo SL?
Adizero Evo SL føles hurtigere: Running Shoes Guru fandt den fastere og hurtigere, og RunRepeat peger løbere, der vil have maksimalt spring, mod den. Rebel v5 er blødere, med det, Running Shoes Guru kalder den mere behagelige overdel, og passer lidt bedre til rolige dage.
Kan man løbe en marathon i Rebel v5?
Nogle løbere vil. RunningLab vurderer Rebel v5 til alle distancer op til marathon og løb mere end 30 km i den. RunRepeat giver den 74 til konkurrence, og en tester hos Doctors of Running fandt den grødet sent på lange ture, så den passer bedre til afslappede marathonmål end hurtige.
Hvor længe holder Rebel v5?
Kortere end de fleste daglige træningssko. Running Shoes Guru så kraftigt slid på den ydre hæl efter 120 km og anslår omkring 300 km. RunRepeat fandt, at ydersålen slides godt, men gav meshet 1 ud af 5 for tåboksens holdbarhed, og Doctors of Running så skrammer på mellemsålen tidligt.
Kilder
- New Balance, New Balance introduces the FuelCell Rebel v5 (press release, May 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
- Doctors of Running, New Balance FuelCell Rebel v5 Review (Matt Klein, May 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
- RunRepeat, New Balance FuelCell Rebel v5 lab review. Besøgt 13. okt. 2026.
- Runner’s World Germany, New Balance FuelCell Rebel v5 im Test. Besøgt 13. okt. 2026.
- OutdoorGearLab, New Balance FuelCell Rebel v5 review. Besøgt 13. okt. 2026.
- Running Shoes Guru, New Balance FuelCell Rebel v5 review (Brandon Law). Besøgt 13. okt. 2026.
- RunningLab, New Balance FuelCell Rebel v5 : test et avis. Besøgt 13. okt. 2026.
- Fleet Feet, Men’s New Balance FuelCell Rebel v5. Besøgt 13. okt. 2026.
- Running Warehouse, New Balance FuelCell Rebel v5 review. Besøgt 13. okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Besøgt 13. okt. 2026.
- kat: Strideprint-kataloget, 395 sko
Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 13. oktober 2026.



