- Kengät
- New Balance
- FuelCell Rebel v5

New Balance FuelCell Rebel v5 -arvostelu
New Balancen kevyt, levytön harjoituskenkä kasvaa 5 mm korkeammaksi ja saa pehmeämmän PEBA- ja EVA-vaahdon, vaihtaen osan vanhasta napakkuudestaan ajoon, jota useimmat testaajat juoksisivat mielellään joka päivä.
- Drop
- 6 mm
- Kannan korkeus
- 35 mm
- Päkiä
- 29 mm
- Paino
- 225 g
- Tuki
- Neutraali
- Levy
- Ei
Tuomiomme
Kevyempi kuin miltä näyttää, pehmeämpi kuin ennen.
FuelCell Rebel v5 on 225 g painava neutraali harjoituskenkä ilman levyä, erittäin pehmeällä PEBA- ja EVA-välipohjalla ja 6 mm:n dropilla, tehty kattamaan rauhalliset päivät ja nopeammat harjoitukset yhdellä parilla. Se sopii kevyemmille neutraaleille juoksijoille tasaisella alastulolla, jotka haluavat eloisan arkikengän, vähemmän painaville juoksijoille tai kaikille, joiden jalka kallistuu sisäänpäin, koska arvostelijat jakautuvat vakaudesta.
Vahvuudet
- Kevyt vaimennukseensa nähden: 225 g miesten US 9,5 -koossa
- Erittäin pehmeä vaahto, 25,9 AC RunRepeatin laboratoriossa, keskimääräistä paremmalla palautumalla
- Kattaa rauhalliset lenkit vauhtityöhön yhdellä kengällä useimpien testaajien mukaan
- Uudistettu kieli ja kantaosa korjaavat v4:n pääasialliset istuvuusvalitukset
- Vastaa kokoa, tarjolla normaalina ja leveänä
Heikkoudet
- Vakaus jakaa testaajat; pehmeä ja horjuva joillekin
- Vähemmän napakka kuin v4 lyhyisiin, teräviin intervalleihin
- Päällinen ja avoin vaahto kuluvat nopeasti useissa testeissä
- Ei painaville juoksijoille Runner’s World Germanyn mukaan
Kenelle sopii
- Haluat yhden kevyen kengän useimpiin lenkkeihin
- Olet kevyempi neutraali juoksija
- Alastut keskijalalle tai päkiälle
- V4 vaivasi kantapäätäsi tai tuntui vähävaimenteiselta
Kenen kannattaa ohittaa
- Jalkasi kallistuu sisäänpäin tai haluat tukevan ajon
- Olet painavampi juoksija
- Haluat terävän kengän lyhyisiin toistoihin
Kenkäprofiili
Missä FuelCell Rebel v5 sijoittuu valikoimamme 395 kengän joukossa.
| Akseli | FuelCell Rebel v5 |
|---|---|
| Vaimennus | 18 |
| Keveys | 79 |
| Vakaus | 30 |
| Drop | 20 |
| Reagoivuus | 40 |
Kuva 1 · Miten lukea. Jokainen akseli kulkee keskustan nollasta reunan sataan. Vaimennus, keveys ja drop ovat kengän sijoitus valikoimassa ilmoitettujen lukujen mukaan; vakaus ja reagoivuus pisteytetään tukityypin, levyn, rockerin ja käyttötarkoituksen perusteella. Katkoviivainen harmaa viiva on valikoiman mediaani. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).
Missä se sijaitsee valikoimassa
Paino225 g, kevyempi kuin 79 % kengistä
Drop6 mm, matalampi kuin 59 % kengistä
Kannan korkeus35 mm, matalampi kuin 77 % kengistä
Päkiän korkeus29 mm, matalampi kuin 65 % kengistä
Miltä se tuntuu
Kirjoitettu 6 julkaistun testin pohjalta. Lainaamme mittauksia, emme vaikutelmia, joita meillä ei ollut.
Ei korkea, mutta erittäin pehmeä. Vaatimaton 35 mm:n kantaosa, erittäin pehmeä vaahto: 25,9 AC RunRepeatin laboratoriossa, pehmein Rebel tähän mennessä Doctors of Runningille.
Neutraali, ja se näkyy. Ei vakausominaisuutta; Doctors of Running ja RunningLab pitävät sitä riittävän varmana, OutdoorGearLab ja Running Shoes Guru epävakaana.
Eloisa, mutta vähemmän terävä kuin v4. Keskimääräistä parempi palautuma, 59,8 prosenttia kantapäässä ja 67,3 päkiässä RunRepeatin mukaan, erittäin joustavassa, levyttömässä pohjassa, joka pehmentää nopeat suoritukset.
Ei korkea, mutta erittäin pehmeä. New Balance listaa 35 mm kantapäässä ja 29 mm päkiässä, noin 5 mm enemmän kuin v4. Se on yhä vaatimaton: katalogimme 183 neutraalista maantiekengästä, joilla on kantaosan korkeus, 147 istuu korkeammalla.
Vaahto tekee työn. RunRepeat mittasi sen 25,9 AC, selvästi 35,5:n keskiarvoa pehmeämpi, keskimääräistä paremmalla kantapään iskunvaimennuksella. Doctors of Running kutsuu sitä pehmeimmäksi Rebeliksi tähän mennessä, ja yksi testaaja tunsi sen muuttuvan velttoksi pitkien lenkkien loppupuolella.
Neutraali, ja se näkyy. Vakausominaisuutta ei ole. Doctors of Running havaitsi lievää ohjausta leveästä pohjasta, sivuseinämistä ja levenevästä pohjasta, mutta yhden testaajan jalka siirtyi käännöksissä, koska keskijalan päällinen on tilava.
Toiset ovat ankarampia. OutdoorGearLab arvioi sen vakauden huonoksi, ja Running Shoes Guru havaitsi kapeamman pohjan ja korkeamman asennon tekevän siitä vähemmän vakaan kuin v4:n. RunningLab puolestaan piti ajoa varmana.
Eloisa, mutta vähemmän terävä kuin v4. RunRepeat mittasi energian palautumiseksi 59,8 prosenttia kantapäässä ja 67,3 prosenttia päkiässä, molemmat keskiarvon yläpuolella, vaikka kantapään luku laski v4:n 63,1 prosentista.
Ajo on erittäin joustava, 11,7 N RunRepeatin taivutustestissä, ilman levyä tai kiilaa. Se sopii rennolle ja tasaiselle juoksulle. Running Shoes Guru halusi jäykemmän päkiän nopeampaan työhön, ja Doctors of Runningin testaaja piti joustoa syynä laahaamiseen reipasvauhdilla.
Lue lisää
Ei korkea, mutta erittäin pehmeä. New Balance listaa 35 mm kantapäässä ja 29 mm päkiässä, noin 5 mm enemmän kuin v4. Se on yhä vaatimaton: katalogimme 183 neutraalista maantiekengästä, joilla on kantaosan korkeus, 147 istuu korkeammalla.
Vaahto tekee työn. RunRepeat mittasi sen 25,9 AC, selvästi 35,5:n keskiarvoa pehmeämpi, keskimääräistä paremmalla kantapään iskunvaimennuksella. Doctors of Running kutsuu sitä pehmeimmäksi Rebeliksi tähän mennessä, ja yksi testaaja tunsi sen muuttuvan velttoksi pitkien lenkkien loppupuolella.
Neutraali, ja se näkyy. Vakausominaisuutta ei ole. Doctors of Running havaitsi lievää ohjausta leveästä pohjasta, sivuseinämistä ja levenevästä pohjasta, mutta yhden testaajan jalka siirtyi käännöksissä, koska keskijalan päällinen on tilava.
Toiset ovat ankarampia. OutdoorGearLab arvioi sen vakauden huonoksi, ja Running Shoes Guru havaitsi kapeamman pohjan ja korkeamman asennon tekevän siitä vähemmän vakaan kuin v4:n. RunningLab puolestaan piti ajoa varmana.
Eloisa, mutta vähemmän terävä kuin v4. RunRepeat mittasi energian palautumiseksi 59,8 prosenttia kantapäässä ja 67,3 prosenttia päkiässä, molemmat keskiarvon yläpuolella, vaikka kantapään luku laski v4:n 63,1 prosentista.
Ajo on erittäin joustava, 11,7 N RunRepeatin taivutustestissä, ilman levyä tai kiilaa. Se sopii rennolle ja tasaiselle juoksulle. Running Shoes Guru halusi jäykemmän päkiän nopeampaan työhön, ja Doctors of Runningin testaaja piti joustoa syynä laahaamiseen reipasvauhdilla.
Millaisille lenkeille se sopii
| Lenkki | Sopivuus | Miksi | Lähde |
|---|---|---|---|
| Peruskestävyyslenkit | Tehty siihen | Kaikki kolme Doctors of Runningin testaajaa pitivät rauhallisia vauhteja sen ydinalueena. | Doctors of Running, Running Shoes Guru |
| Vauhtikestävyys | Tehty siihen | RunRepeat antaa sille 91 vauhtikestävyydestä, vaikka Running Shoes Guru piti sitä hitaampana kuin v4:ää. | RunRepeat, Running Shoes Guru, RunningLab |
| Intervallit | Kelpaa | Sopii vetoihin, mutta joustava päkiä laahaa 5 km:n vauhdilla joillekin testaajille. | Doctors of Running, Running Shoes Guru, RunningLab |
| Pitkät lenkit | Kelpaa | RunningLab juoksi sillä yli 30 km; yksi Doctors of Runningin testaaja tunsi sen muuttuvan velttoksi myöhään. | Doctors of Running, RunningLab |
| Puolimaratonkilpailu | Kelpaa | Levytön kisavaihtoehto joillekin, mutta RunRepeat antaa sille 74 kilpailuun. | Doctors of Running, RunRepeat |
| Kävely | Ei siihen | Doctors of Running ei suosittele sitä kävelyyn tai seisomiseen. | Doctors of Running |
| Kevyt polku | Ei siihen | Maantiekenkä: testaajat pitivät sitä epävakaana poluilla ja liukkaana mullassa. | Doctors of Running, RunRepeat, Runner’s World Germany |
Lähde: Doctors of Running, Running Shoes Guru, RunRepeat, RunningLab, Runner’s World Germany
Mitä testit sanovat
Julkaistut testit ovat yhtä mieltä siitä, että Rebel v5 on korkeampi, pehmeämpi ja monipuolisempi kuin v4, kevyt peruskenkä enemmän kuin nopeuskenkä. Mielipiteet eroavat vakaudesta ja siitä, kuinka paljon vauhtia se luopui.
| Testi | Tyyppi | Tulkintamme | Yhdessä lauseessa | Lähde |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Arvostelu | Myönteinen | Kaikki kolme Doctors of Runningin testaajaa antavat kokonaisarvosanaksi A-miinuksen: kevyt, monipuolinen, pehmeämpi Rebel, jota kielen paine ja jonkin verran epävakautta käännöksissä hillitsevät. | Lue |
| RunRepeat | Laboratorio | Myönteinen | RunRepeat antaa sille 86 / 100: vahva päivitys, joka korjaa v4:n virheet, vaikka ei ponnahtelevin valinta. | Lue |
| Runner’s World Germany | Arvostelu | Myönteinen | Runner’s World Germany kutsuu sitä erinomaiseksi, monipuoliseksi harjoituskengäksi tielenkeille useimmilla vauhdeilla, kevyemmille neutraaleille juoksijoille. | Lue |
| OutdoorGearLab | Arvostelu | Vaihteleva | OutdoorGearLab antaa 73: nautittava ja kevyt useimpiin lenkkeihin, mutta huonon vakauden ja oudon istuvuuden rajoittama. | Lue |
| Running Shoes Guru | Arvostelu | Myönteinen | Running Shoes Guru antaa 9 / 10: kiehtova peruskenkä, jonka heikot kohdat ovat matala kestävyys ja rajallinen tuki. | Lue |
| RunningLab | Arvostelu | Myönteinen | RunningLab antaa 9,5 / 10: erinomainen levytön valinta juoksijoille, jotka haluavat vain yhden parin. | Lue |
He ovat samaa mieltä
- Kevyt ja erittäin pehmeäRunRepeat mittasi vaahdon 25,9 AC, selvästi keskiarvoa pehmeämpi, Doctors of Running kutsuu sitä pehmeimmäksi ja korkeimmaksi Rebeliksi tähän mennessä, ja Running Shoes Guru piti sitä erittäin pehmeänä ja energisenä.
- Nyt peruskenkäDoctors of Running, Runner’s World Germany ja RunningLab kuvaavat kaikki kengän, joka ulottuu rauhallisista lenkeistä vauhtityöhön puhtaan nopeustyökalun sijaan.
- Vastaa kokoaDoctors of Running, RunningLab ja Running Shoes Guru pitivät tavallista kokoa oikeana, samoin kuin useimmat äänestäneistä 289 RunRepeatin lukijasta.
Mielipiteet jakautuvat
- Kuinka vakaa se on?Doctors of Running arvioi sen neutraaliksi lievällä ohjauksella ja RunningLab piti ajoa varmana. OutdoorGearLab kutsuu sen vakautta huonoksi, ja Running Shoes Guru piti sitä vähemmän vakaana kuin v4:ää.
- Yhä nopea?RunRepeat antaa sille 91 vauhtikestävyydestä ja yksi Doctors of Runningin testaaja juoksi alle 5 km:n vauhtia ongelmitta. Running Shoes Guru, Runner’s World Germany ja RunningLab pitivät sitä vähemmän nopeana kuin v4:ää.
- Tilava vai napakka?OutdoorGearLab havaitsi leveän keskijalan ja kantaosan, jotka antoivat kapeiden jalkojen liukua, ja Running Shoes Guru ehdottaa sitä leveille jaloille. Runner’s World Germany näkee sen kenkänä kapeille tai keskileville jaloille.
Miten se on rakennettu
Minimaalinen, levytön rakenne: FantomFit-verkkopäällinen, koko pituuden FuelCell-välipohja, joka sekoittaa PEBAa ja EVAa, ja ohut kumi, joka peittää nyt enemmän pohjasta.
Ohut FantomFit-verkko, erittäin pehmeä FuelCell-välipohja PEBAsta ja EVAsta ilman levyä, ja 2,6 mm kumia, joka kuluu hyvin, kun taas päällinen ja avoin vaahto eivät.
| # | Osa | Mitta |
|---|---|---|
| 1 | PäällinenFantomFit engineered mesh | Hengittävyys 3 / 5 |
| 2 | Kieli | 2,9 mm |
| 3 | Kanta | Jäykkyys 3 / 5 |
| 4 | VälipohjaFuelCell (PEBA ja EVA) | Kovuus 25,9 AC |
| 5 | Irtopohjallinen | 2,6 mm |
| 6 | Ulkopohja | 2,6 mm |
Kuva 3 · Sivuprofiili. Pohjakorkeudet mittakaavassa (ilmoitettu: kanta 35 mm, päkiä 29 mm; mitattu: ulkopohja 2,6 mm); kahden vaahdon välistä jakoa ei ole mitattu, ja se on piirretty puoleen korkeuteen. Katkoviiva: irtopohjallinen, piilossa. Lähteet: New Balance, RunRepeat, RunningLab, Fleet Feet, Doctors of Running, Running Shoes Guru.
Päällinen. Ohut engineered mesh liimatulla FantomFit-tuella. RunRepeat antoi ilmanvaihdolle 3 / 5, riittävästi suurimman osan vuodesta, ja RunningLab havaitsi jalan voivan lämmetä kesällä.
Kieli. Sivuilta kiinnitetty ja nyt pidempi, mikä korjaa v4:n lyhyen kielen. Se on ohut, 2,9 mm RunRepeatin laboratoriossa, ja Doctors of Running havaitsi sen painavan jalkaterän päältä ja tuntuvan karhealta ilman sukkia.
Kanta. Kohtalaisen jäykkä kantatuki, 3 / 5 RunRepeatilla, uudelleenmuotoiltu niin, ettei se paina akillesjännettä, RunningLabin mukaan. Vetolenkkiä ei ole.
Välipohja. New Balance kuvaa PEBA-seoksen; RunningLab antaa seokseksi 80 prosenttia EVAa ja 20 prosenttia PEBAa, typellä ruiskutettuna. RunRepeat mittasi sen 25,9 AC, matalalla vääntöjäykkyydellä 10,8 Nm ja ilman levyä.
Irtopohjallinen. Ohut, irrotettava irtopohjallinen, 2,6 mm RunRepeatin laboratoriossa, selvästi alle 4,4 mm:n keskiarvon.
Ulkopohja. Enemmän kumia kuin v4:ssä, nyt peittäen ulkokeskijalan ja enemmän päkiästä, Doctors of Runningin ja Fleet Feetin mukaan. Se on ohut, 2,6 mm, ja sai 0,53 RunRepeatin pitotestissä, keskimääräinen tulos.
Lue lisää
Minimaalinen, levytön rakenne: FantomFit-verkkopäällinen, koko pituuden FuelCell-välipohja, joka sekoittaa PEBAa ja EVAa, ja ohut kumi, joka peittää nyt enemmän pohjasta.
1. Päällinen. Ohut engineered mesh liimatulla FantomFit-tuella. RunRepeat antoi ilmanvaihdolle 3 / 5, riittävästi suurimman osan vuodesta, ja RunningLab havaitsi jalan voivan lämmetä kesällä.
2. Kieli. Sivuilta kiinnitetty ja nyt pidempi, mikä korjaa v4:n lyhyen kielen. Se on ohut, 2,9 mm RunRepeatin laboratoriossa, ja Doctors of Running havaitsi sen painavan jalkaterän päältä ja tuntuvan karhealta ilman sukkia.
3. Kanta. Kohtalaisen jäykkä kantatuki, 3 / 5 RunRepeatilla, uudelleenmuotoiltu niin, ettei se paina akillesjännettä, RunningLabin mukaan. Vetolenkkiä ei ole.
4. Välipohja. New Balance kuvaa PEBA-seoksen; RunningLab antaa seokseksi 80 prosenttia EVAa ja 20 prosenttia PEBAa, typellä ruiskutettuna. RunRepeat mittasi sen 25,9 AC, matalalla vääntöjäykkyydellä 10,8 Nm ja ilman levyä.
5. Irtopohjallinen. Ohut, irrotettava irtopohjallinen, 2,6 mm RunRepeatin laboratoriossa, selvästi alle 4,4 mm:n keskiarvon.
6. Ulkopohja. Enemmän kumia kuin v4:ssä, nyt peittäen ulkokeskijalan ja enemmän päkiästä, Doctors of Runningin ja Fleet Feetin mukaan. Se on ohut, 2,6 mm, ja sai 0,53 RunRepeatin pitotestissä, keskimääräinen tulos.
Kestävyys. Heikko kohta. RunRepeat havaitsi vähän ulkopohjan kulumaa, 0,8 mm, mutta verkko sai 1 / 5 kärkitilatestissä. Running Shoes Guru näki voimakasta ulkokantapään kulumaa 120 km:n jälkeen ja odottaa noin 300 km, ja Doctors of Running näki välipohjan naarmuuntumista noin 30 mailin sisällä.
Kestävyys. Heikko kohta. RunRepeat havaitsi vähän ulkopohjan kulumaa, 0,8 mm, mutta verkko sai 1 / 5 kärkitilatestissä. Running Shoes Guru näki voimakasta ulkokantapään kulumaa 120 km:n jälkeen ja odottaa noin 300 km, ja Doctors of Running näki välipohjan naarmuuntumista noin 30 mailin sisällä.
Tiedot, ilmoitetut ja mitatut
Jokaisella luvulla on lähde.
Drop, mm
Kantapohjan korkeus, mm
Päkiäpohjan korkeus, mm
Paino (miesten), g
| Tieto | Ilmoitettu | Mitattu |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Kannan korkeus |
|
|
| Päkiän korkeus |
|
|
| Paino, US M9.5 |
|
|
| Tuki |
| – |
| Levy |
| – |
| Alusta |
| – |
| Julkaisuvuosi |
| – |
Kuva 4 · Ilmoitettu vs mitattu. Palkit alkavat nollasta. Lähteet: New Balance, RunRepeat, OutdoorGearLab, Running Warehouse, RunningLab.
Laboratoriomittaukset
| Tieto | Mitattu |
|---|---|
| Välipohjan kovuus |
|
| Energian palautuminen (kanta) |
|
| Vääntöjäykkyys |
|
| Taivutusvoima |
|
| Kantatuen jäykkyys |
|
| Pitokerroin |
|
| Tieto | Mitattu |
|---|---|
| Hengittävyys |
|
| Kärkitilan leveys |
|
| Kärkitilan korkeus |
|
| Ulkopohjan paksuus |
|
| Irtopohjallisen paksuus |
|
| Kielen paksuus |
|
Koko ja istuvuus
Ota tavallinen kokosi; kysymys on siitä, sopiiko tilavuus jalallesi.
Pituus
Vastaa kokoa
Leveydet
normaali ja leveä
Varvastila
Tilava edestä: RunRepeat mittasi 75,0 mm:n kärkitilan, keskiarvoa leveämpi, korkeudella 27,9 mm. Running Shoes Guru kutsuu kärkitilaa tilavaksi, ja RunningLab piti päkiää hieman kapeampana kuin v4:ssä.
RunRepeat, Running Shoes Guru, RunningLab
Testaajien koko kokomuistiinpanot
Doctors of Running, Running Shoes Guru ja RunningLab pitivät kenkää kokoa vastaavana, ja useimmat äänestäneistä 289 RunRepeatin lukijasta ovat samaa mieltä. OutdoorGearLab on poikkeus ja piti sitä hieman lyhyenä.
Tilavuus on kohta, jossa mielipiteet jakautuvat. OutdoorGearLab ja Doctors of Runningin testaaja pitivät keskijalkaa löysänä, kun taas Runner’s World Germany näkee kengän tehdyn pääasiassa kapeille tai keskileville jaloille. Doctors of Running neuvoo myös sukkia: ohut kieli tuntui karhealta paljasta ihoa vasten.
Fleet Feet listaa miehille normaalin (D) ja leveän (2E) version. RunRepeat lisää kapean ja erittäin leveän joillakin markkinoilla.
Doctors of Running, RunRepeat, Runner’s World Germany, OutdoorGearLab, Running Shoes Guru, RunningLab, Fleet Feet
Vs FuelCell Rebel v4
Luonteenmuutos enemmän kuin päivitys: enemmän vaahtoa, pehmeämpi seos, korjattu istuvuus ja hieman vähemmän v4:n nopeutta.
Pidä v4, jos käytit sitä intervalleihin ja kisoihin: Running Shoes Guru ja RunningLab pitävät molemmat sen kovempaa, lähempänä maata olevaa ajoa parempana teräviin kiihdytyksiin. Siirry v5:een, jos v4 tuntui ohuelta pitkillä lenkeillä tai hankasi kantapäätä.
Versiohistoria: FuelCell Rebel v4 - FuelCell Rebel v5
Noin 5 mm enemmän vaahtoa. Runner’s World Germany antaa v4:lle 30 ja 24 mm verrattuna nykyiseen 35 ja 29 mm:iin. RunRepeat mittasi päkiän 26,7 mm, ylös 21,5 mm:stä. (RunRepeat, Runner’s World Germany)
Pehmeämpi PEBA- ja EVA-seos. Doctors of Running huomauttaa uuden FuelCell-seoksen v4:n PEBA-pohjaisen vaahdon tilalla, ja Running Shoes Guru piti sitä 10-15 prosenttia pehmeämpänä. (Doctors of Running, Running Shoes Guru)
Kieli ja kantaosa uudistettu. Pidempi, pehmustettu, sivuilta kiinnitetty kieli ja uudelleenmuotoiltu kantaosa vastaavat v4:n kahteen pääasialliseen valitukseen RunRepeatin ja Fleet Feetin mukaan. (RunRepeat, Fleet Feet)
Enemmän kumia, hieman enemmän painoa. Kumi ulottuu nyt ulkokeskijalkaan. Running Shoes Guru arvioi v5:n 17 g painavammaksi ja RunningLab noin 15 g. (Doctors of Running, Running Shoes Guru, RunningLab)
Vaihtoehdot vertailussa
Jokainen korjaa yhden asian, jota FuelCell Rebel v5 ei tee.
New Balance FuelCell Rebel v5 | Adidas Adizero Evo SL | ASICS Novablast 5 | New Balance 1080 v15 | Saucony Endorphin Speed 5 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Valitse se, jos haluat | Tämä sivu | Nopeampi | Enemmän vaimennusta | Vakaampi | Kiinteämpi |
| Drop | 6 mm | 7 mm | 8 mm | 6 mm | 8 mm |
| Kannan korkeus | 35 mm | 37 mm | 41,5 mm | 40 mm | 36 mm |
| Paino | 225 g | 230 g | 252 g | 261 g | 238 g |
| Tuki | Neutraali | Neutraali | Neutraali | Neutraali | Neutraali |
Juoksijoiden kysymyksiä
Vastaako New Balance FuelCell Rebel v5 kokoa?
Kyllä useimmille juoksijoille. Doctors of Running, Running Shoes Guru ja RunningLab pitivät tavallista kokoa oikeana, ja useimmat äänestäneistä 289 RunRepeatin lukijasta ovat samaa mieltä. OutdoorGearLab piti sitä hieman lyhyenä. Tilavuus vaihtelee enemmän kuin pituus, ja kenkä tulee normaalina ja leveänä.
Rebel v4 vai Rebel v5: kumman valitsen?
Valitse Rebel v5 pehmeämpää, vaimennetumpaa peruskenkää varten paremmin istuvalla kielellä ja kantaosalla. Pidä Rebel v4, jos käytit sitä pääasiassa intervalleihin ja kisoihin: Running Shoes Guru ja RunningLab pitivät v4:ää kovempana ja nopeampana teräviin ponnistuksiin.
Sopiiko Rebel v5 painaville juoksijoille?
Arvostelijat neuvovat varovaisuutta. Runner’s World Germany suosittelee Rebel v5:tä neutraaleille juoksijoille noin 75 kg:aan asti ja ehdottaa 1080:aa painavammille juoksijoille, ja RunningLab huomauttaa painavampien juoksijoiden epäilyistä pitkillä matkoilla. Erittäin pehmeä vaahto ja rajallinen vakaus ovat syitä.
Rebel v5 vai Adidas Adizero Evo SL?
Adizero Evo SL tuntuu nopeammalta: Running Shoes Guru piti sitä kovempana ja nopeampana, ja RunRepeat osoittaa maksimaalista ponnahdusta tavoittelevat juoksijat sen puoleen. Rebel v5 on pehmeämpi, mukavammalla päällisellä, jota Running Shoes Guru kuvaa, ja sopii rauhallisille päiville hieman paremmin.
Voiko Rebel v5:llä juosta maratonin?
Jotkut juoksijat voivat. RunningLab arvioi Rebel v5:n kaikille matkoille maratoniin asti ja juoksi sillä yli 30 km. RunRepeat antaa sille 74 kilpailuun, ja Doctors of Runningin testaaja piti sitä velttona pitkien lenkkien loppupuolella, joten se sopii rennoille maratontavoitteille paremmin kuin nopeille.
Kuinka kauan Rebel v5 kestää?
Vähemmän aikaa kuin useimmat peruskengät. Running Shoes Guru näki voimakasta ulkokantapään kulumaa 120 km:n jälkeen ja arvioi noin 300 km. RunRepeat havaitsi ulkopohjan kuluvan hyvin mutta antoi verkolle 1 / 5 kärkitilan kestävyydestä, ja Doctors of Running näki välipohjan naarmuuntumista varhain.
Lähteet
- New Balance, New Balance introduces the FuelCell Rebel v5 (press release, May 2025). Katsottu 13.10.2026.
- Doctors of Running, New Balance FuelCell Rebel v5 Review (Matt Klein, May 2025). Katsottu 13.10.2026.
- RunRepeat, New Balance FuelCell Rebel v5 lab review. Katsottu 13.10.2026.
- Runner’s World Germany, New Balance FuelCell Rebel v5 im Test. Katsottu 13.10.2026.
- OutdoorGearLab, New Balance FuelCell Rebel v5 review. Katsottu 13.10.2026.
- Running Shoes Guru, New Balance FuelCell Rebel v5 review (Brandon Law). Katsottu 13.10.2026.
- RunningLab, New Balance FuelCell Rebel v5 : test et avis. Katsottu 13.10.2026.
- Fleet Feet, Men’s New Balance FuelCell Rebel v5. Katsottu 13.10.2026.
- Running Warehouse, New Balance FuelCell Rebel v5 review. Katsottu 13.10.2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Katsottu 13.10.2026.
- cat: Strideprint-valikoima, 395 kenkää
Miten arvostelemme. Luemme julkaistuja testejä, merkkien ja jälleenmyyjien sivuja sekä laboratoriomittauksia, tarkistamme luvut ristiin ja merkitsemme ristiriidat. Emme testanneet tätä kenkää itse. Viimeksi päivitetty 13. lokakuuta 2026.



