- Sko
- New Balance
- FuelCell Rebel v5

New Balance FuelCell Rebel v5 test
New Balances lette treningssko uten plate blir 5 mm høyere og får et mykere PEBA- og EVA-skum, og bytter bort noe av den gamle spretten mot en gange de fleste testere gjerne løper i hver dag.
- Drop
- 6 mm
- Hælstack
- 35 mm
- Forfot
- 29 mm
- Vekt
- 225 g
- Støtte
- Nøytral
- Plate
- Ingen
Vår dom
Lettere enn den ser ut, mykere enn før.
FuelCell Rebel v5 er en nøytral treningssko på 225 g uten plate, med en svært myk PEBA- og EVA-mellomsåle og 6 mm drop, bygget for å dekke rolige dager og raskere økter i ett par. Den passer lettere nøytrale løpere med jevn landing som vil ha en livlig hverdagssko, mindre tyngre løpere eller alle hvis fot ruller innover, siden testerne er uenige om hvor stabil den er.
Sterke sider
- Lett for dempingen: 225 g i herre US 9,5
- Svært mykt skum, 25,9 AC i RunRepeats laboratorium, med sprett over gjennomsnittet
- Dekker rolige turer til tempoarbeid i én sko, ifølge de fleste testere
- Omarbeidet tunge og hæl løser v4s viktigste passformklager
- Vanlig størrelse, tilbys i standard og bred
Svake sider
- Stabiliteten deler testerne: myk og ustødig for noen
- Mindre rask enn v4 til korte, skarpe intervaller
- Overdel og blottlagt skum slites fort i flere tester
- Ikke for tyngre løpere, ifølge Runner’s World Germany
Hvem den passer for
- Du vil ha én lett sko til de fleste turene
- Du er en lettere nøytral løper
- Du lander på midtfoten eller forfoten
- V4 plaget hælen din eller føltes for lite dempet
Hvem bør hoppe over den
- Foten din ruller innover, eller du vil ha en plantet gange
- Du er en tyngre løper
- Du vil ha en skarp sko til korte drag
Skoprofil
Hvor FuelCell Rebel v5 ligger blant de 395 skoene i katalogen vår.
| Akse | FuelCell Rebel v5 |
|---|---|
| Demping | 18 |
| Letthet | 79 |
| Stabilitet | 30 |
| Drop | 20 |
| Respons | 40 |
Fig. 1 · Slik leser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 ytterst. Demping, letthet og drop er skoens plassering i katalogen ut fra oppgitte tall. Stabilitet og respons er skåret ut fra støttetype, plate, rocker og tiltenkt bruk. Den prikkede grå linjen er medianen i katalogen. Kilde: Strideprint-katalogen (cat).
Hvor den ligger i katalogen
Vekt225 g, lettere enn 79 % av skoene
Drop6 mm, lavere enn 59 % av skoene
Hælstack35 mm, lavere enn 77 % av skoene
Forfotstack29 mm, lavere enn 65 % av skoene
Slik føles den
Skrevet ut fra 6 publiserte tester. Vi siterer målinger, ikke inntrykk vi ikke har hatt.
Ikke høy, men svært myk. Beskjeden hæl på 35 mm, svært mykt skum: 25,9 AC i RunRepeats laboratorium, det mykeste Rebel hittil for Doctors of Running.
Nøytral, og det merkes. Ingen stabilitetsfunksjon. Doctors of Running og RunningLab finner den sikker nok, OutdoorGearLab og Running Shoes Guru finner den ustabil.
Livlig, men mindre skarp enn v4. Sprett over gjennomsnittet, 59,8 prosent i hælen og 67,3 i forfoten ifølge RunRepeat, i en svært fleksibel såle uten plate som demper rask innsats.
Ikke høy, men svært myk. New Balance oppgir 35 mm i hælen og 29 mm i forfoten, rundt 5 mm mer enn v4. Det er fortsatt beskjedent: av de 183 nøytrale asfaltskoene med hælhøyde i katalogen vår ligger 147 høyere.
Skummet gjør jobben. RunRepeat målte det til 25,9 AC, langt mykere enn gjennomsnittet på 35,5, med støtdemping i hælen over gjennomsnittet. Doctors of Running kaller det det mykeste Rebel så langt, og én tester kjente det bli grøtete sent på lange turer.
Nøytral, og det merkes. Det finnes ingen stabilitetsfunksjon. Doctors of Running fant mild føring fra en bredere base, sidevegger og en utvidet såle, men én testers fot flyttet seg i svinger fordi overdelen i midtfoten er romslig.
Andre er hardere. OutdoorGearLab vurderer stabiliteten som dårlig, og Running Shoes Guru fant at den smalere basen og den høyere stillingen gjør den mindre stabil enn v4. RunningLab fant derimot gangen sikker.
Livlig, men mindre skarp enn v4. RunRepeat målte energitilbakeføring på 59,8 prosent i hælen og 67,3 prosent i forfoten, begge over gjennomsnittet, selv om hælverdien sank fra 63,1 prosent på v4.
Gangen er svært fleksibel, 11,7 N i RunRepeats bøyetest, uten plate eller skjerm. Det passer avslappet og jevn løping. Running Shoes Guru ville ha en stivere forfot til raskere arbeid, og en tester hos Doctors of Running fant at fleksen fikk den til å henge etter i høyere tempo.
Les mer
Ikke høy, men svært myk. New Balance oppgir 35 mm i hælen og 29 mm i forfoten, rundt 5 mm mer enn v4. Det er fortsatt beskjedent: av de 183 nøytrale asfaltskoene med hælhøyde i katalogen vår ligger 147 høyere.
Skummet gjør jobben. RunRepeat målte det til 25,9 AC, langt mykere enn gjennomsnittet på 35,5, med støtdemping i hælen over gjennomsnittet. Doctors of Running kaller det det mykeste Rebel så langt, og én tester kjente det bli grøtete sent på lange turer.
Nøytral, og det merkes. Det finnes ingen stabilitetsfunksjon. Doctors of Running fant mild føring fra en bredere base, sidevegger og en utvidet såle, men én testers fot flyttet seg i svinger fordi overdelen i midtfoten er romslig.
Andre er hardere. OutdoorGearLab vurderer stabiliteten som dårlig, og Running Shoes Guru fant at den smalere basen og den høyere stillingen gjør den mindre stabil enn v4. RunningLab fant derimot gangen sikker.
Livlig, men mindre skarp enn v4. RunRepeat målte energitilbakeføring på 59,8 prosent i hælen og 67,3 prosent i forfoten, begge over gjennomsnittet, selv om hælverdien sank fra 63,1 prosent på v4.
Gangen er svært fleksibel, 11,7 N i RunRepeats bøyetest, uten plate eller skjerm. Det passer avslappet og jevn løping. Running Shoes Guru ville ha en stivere forfot til raskere arbeid, og en tester hos Doctors of Running fant at fleksen fikk den til å henge etter i høyere tempo.
Hvilke økter den er til
| Økt | Egnethet | Hvorfor | Kilde |
|---|---|---|---|
| Rolige turer | Laget for det | Alle tre testerne hos Doctors of Running fant rolig tempo som det beste bruksområdet. | Doctors of Running, Running Shoes Guru |
| Tempotrening | Laget for det | RunRepeat gir den 91 for tempo, selv om Running Shoes Guru fant den tregere enn v4. | RunRepeat, Running Shoes Guru, RunningLab |
| Intervaller | Funker | Fin til stigninger, men den fleksible forfoten henger etter i 5 km-tempo for noen testere. | Doctors of Running, Running Shoes Guru, RunningLab |
| Langturer | Funker | RunningLab løp mer enn 30 km i den. Én tester hos Doctors of Running kjente den bli grøtete sent. | Doctors of Running, RunningLab |
| Halvmaraton | Funker | Et konkurransealternativ uten plate for noen, men RunRepeat gir den 74 for konkurranse. | Doctors of Running, RunRepeat |
| Gåing | Ikke til det | Doctors of Running anbefaler den ikke til gåing eller stående arbeid. | Doctors of Running |
| Lett terreng | Ikke til det | En asfaltsko: testerne fant den ustødig på stier og glatt på jord. | Doctors of Running, RunRepeat, Runner’s World Germany |
Kilde: Doctors of Running, Running Shoes Guru, RunRepeat, RunningLab, Runner’s World Germany
Hva testene sier
Publiserte tester er enige om at Rebel v5 er høyere, mykere og mer allsidig enn v4, mer en lett dagligsko enn en fartssko. De er uenige om stabiliteten og om hvor mye fart den ga fra seg.
| Test | Type | Vår lesning | I én setning | Kilde |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Anmeldelse | Positiv | Alle tre testerne hos Doctors of Running gir den A minus samlet: en lett, allsidig, mykere Rebel, holdt tilbake av tungetrykk og noe ustabilitet i svinger. | Les |
| RunRepeat | Lab | Positiv | RunRepeat gir den 86 av 100: en sterk oppgradering som løser v4s feil, selv om den ikke er det mest spenstige valget. | Les |
| Runner’s World Germany | Anmeldelse | Positiv | Runner’s World Germany kaller den en utmerket, allsidig treningssko til veiturer i de fleste tempoer, for lettere nøytrale løpere. | Les |
| OutdoorGearLab | Anmeldelse | Blandet | OutdoorGearLab gir den 73: morsom og lett til de fleste turer, men begrenset av dårlig stabilitet og en merkelig passform. | Les |
| Running Shoes Guru | Anmeldelse | Positiv | Running Shoes Guru gir den 9 av 10: en engasjerende dagligsko, med lav slitestyrke og begrenset støtte som de svake punktene. | Les |
| RunningLab | Anmeldelse | Positiv | RunningLab gir den 9,5 av 10: et utmerket valg uten plate for løpere som bare vil ha ett par. | Les |
De er enige
- Lett og svært mykRunRepeat målte skummet til 25,9 AC, godt mykere enn gjennomsnittet, Doctors of Running kaller den den mykeste og høyeste Rebel hittil, og Running Shoes Guru fant den svært myk og energisk.
- En dagligsko nåDoctors of Running, Runner’s World Germany og RunningLab beskriver alle en sko som spenner fra rolige turer til tempoarbeid snarere enn et rent fartsverktøy.
- Vanlig størrelseDoctors of Running, RunningLab og Running Shoes Guru fant vanlig størrelse riktig, det samme gjorde de fleste av de 289 RunRepeat-leserne som stemte.
De er uenige
- Hvor stabil er den?Doctors of Running vurderer den som nøytral med mild føring, og RunningLab fant gangen sikker. OutdoorGearLab kaller stabiliteten dårlig, og Running Shoes Guru fant den mindre stabil enn v4.
- Fortsatt rask?RunRepeat gir den 91 for tempo, og én tester hos Doctors of Running løp under 5 km-tempo uten problemer. Running Shoes Guru, Runner’s World Germany og RunningLab fant den mindre rask enn v4.
- Romslig eller tett?OutdoorGearLab fant en bred midtfot og hæl som lot smale føtter gli, og Running Shoes Guru foreslår den til brede føtter. Runner’s World Germany ser den som en sko for smale til middels brede føtter.
Slik er den bygget
En minimal konstruksjon uten plate: en FantomFit-mesh-overdel, en FuelCell-mellomsåle i full lengde som blander PEBA og EVA, og tynn gummi som nå dekker mer av basen.
Tynt FantomFit-mesh, en svært myk FuelCell-mellomsåle av PEBA og EVA uten plate, og 2,6 mm gummi som slites godt mens overdelen og det blottlagte skummet ikke gjør det.
| # | Del | Mål |
|---|---|---|
| 1 | OverdelFantomFit engineered mesh | Pustbarhet 3 / 5 |
| 2 | Tunge | 2,9 mm |
| 3 | Hæl | Stivhet 3 / 5 |
| 4 | MellomsåleFuelCell (PEBA og EVA) | Hardhet 25,9 AC |
| 5 | Innersåle | 2,6 mm |
| 6 | Yttersåle | 2,6 mm |
Fig. 3 · Sideprofil. Stackhøyder i målestokk (oppgitt: 35 mm hæl, 29 mm forfot; målt: 2,6 mm yttersåle). Fordelingen mellom de to skumlagene er ikke målt og er tegnet på midten. Stiplet: innersåle, skjult. Kilder: New Balance, RunRepeat, RunningLab, Fleet Feet, Doctors of Running, Running Shoes Guru.
Overdel. Et tynt engineered mesh med bondet FantomFit-støtte. RunRepeat ga ventilasjonen 3 av 5, nok for det meste av året, og RunningLab fant at foten kan bli varm om sommeren.
Tunge. Festet til sidene og nå lengre, noe som løser v4s korte tunge. Den er tynn, 2,9 mm i RunRepeats laboratorium, og Doctors of Running fant at den presset på vristen og føltes skrapende uten sokker.
Hæl. En moderat stiv hælkappe, 3 av 5 for RunRepeat, omformet så den ikke lenger presser på akillessenen, ifølge RunningLab. Det er ingen trekkflik.
Mellomsåle. New Balance beskriver en PEBA-blanding. RunningLab oppgir blandingen som 80 prosent EVA og 20 prosent PEBA, injisert med nitrogen. RunRepeat målte den til 25,9 AC, med lav torsjonsstivhet på 10,8 Nm og ingen plate.
Innersåle. En tynn, avtagbar innersåle, 2,6 mm i RunRepeats laboratorium, godt under gjennomsnittet på 4,4 mm.
Yttersåle. Mer gummi enn på v4, nå over ytre midtfot og mer av forfoten, ifølge Doctors of Running og Fleet Feet. Den er tynn med 2,6 mm og fikk 0,53 i RunRepeats griptest, et gjennomsnittlig resultat.
Les mer
En minimal konstruksjon uten plate: en FantomFit-mesh-overdel, en FuelCell-mellomsåle i full lengde som blander PEBA og EVA, og tynn gummi som nå dekker mer av basen.
1. Overdel. Et tynt engineered mesh med bondet FantomFit-støtte. RunRepeat ga ventilasjonen 3 av 5, nok for det meste av året, og RunningLab fant at foten kan bli varm om sommeren.
2. Tunge. Festet til sidene og nå lengre, noe som løser v4s korte tunge. Den er tynn, 2,9 mm i RunRepeats laboratorium, og Doctors of Running fant at den presset på vristen og føltes skrapende uten sokker.
3. Hæl. En moderat stiv hælkappe, 3 av 5 for RunRepeat, omformet så den ikke lenger presser på akillessenen, ifølge RunningLab. Det er ingen trekkflik.
4. Mellomsåle. New Balance beskriver en PEBA-blanding. RunningLab oppgir blandingen som 80 prosent EVA og 20 prosent PEBA, injisert med nitrogen. RunRepeat målte den til 25,9 AC, med lav torsjonsstivhet på 10,8 Nm og ingen plate.
5. Innersåle. En tynn, avtagbar innersåle, 2,6 mm i RunRepeats laboratorium, godt under gjennomsnittet på 4,4 mm.
6. Yttersåle. Mer gummi enn på v4, nå over ytre midtfot og mer av forfoten, ifølge Doctors of Running og Fleet Feet. Den er tynn med 2,6 mm og fikk 0,53 i RunRepeats griptest, et gjennomsnittlig resultat.
Slitestyrke. Det svake punktet. RunRepeat fant lite slitasje på yttersålen, 0,8 mm, men meshet fikk 1 av 5 i tåboksen. Running Shoes Guru så kraftig slitasje ytterst på hælen etter 120 km og venter rundt 300 km, og Doctors of Running så skrapemerker på mellomsålen innen rundt 30 miles (ca. 48 km).
Slitestyrke. Det svake punktet. RunRepeat fant lite slitasje på yttersålen, 0,8 mm, men meshet fikk 1 av 5 i tåboksen. Running Shoes Guru så kraftig slitasje ytterst på hælen etter 120 km og venter rundt 300 km, og Doctors of Running så skrapemerker på mellomsålen innen rundt 30 miles (ca. 48 km).
Spesifikasjoner, oppgitt og målt
Hvert tall har sin kilde.
Drop, mm
Hælhøyde (stack), mm
Forfothøyde (stack), mm
Vekt (herre), g
| Spesifikasjon | Oppgitt | Målt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Hælstack |
|
|
| Forfotstack |
|
|
| Vekt, US M9.5 |
|
|
| Støtte |
| – |
| Plate |
| – |
| Underlag |
| – |
| Lanseringsår |
| – |
Fig. 4 · Oppgitt mot målt. Søylene starter på null. Kilder: New Balance, RunRepeat, OutdoorGearLab, Running Warehouse, RunningLab.
Labmålinger
| Spesifikasjon | Målt |
|---|---|
| Mellomsålens hardhet |
|
| Energitilbakeføring (hæl) |
|
| Torsjonsstivhet |
|
| Bøyekraft |
|
| Hælkappens stivhet |
|
| Friksjonskoeffisient |
|
| Spesifikasjon | Målt |
|---|---|
| Pustbarhet |
|
| Tåboksens bredde |
|
| Tåboksens høyde |
|
| Yttersålens tykkelse |
|
| Innersålens tykkelse |
|
| Tungens tykkelse |
|
Størrelse og passform
Velg vanlig størrelse. Spørsmålet er om volumet passer foten din.
Lengde
Vanlig størrelse
Bredder
normal og bred
Plass til tærne
Romslig foran: RunRepeat målte en tåboks på 75,0 mm, bredere enn gjennomsnittet, med 27,9 mm høyde. Running Shoes Guru kaller tåboksen romslig, og RunningLab fant forfoten litt smalere enn v4.
RunRepeat, Running Shoes Guru, RunningLab
Alle størrelsesnotater fra testere
Doctors of Running, Running Shoes Guru og RunningLab fant alle at skoen følger vanlig størrelse, og de fleste av de 289 RunRepeat-leserne som stemte er enige. OutdoorGearLab er unntaket og fant den litt kort.
Volum er der meningene deler seg. OutdoorGearLab og en tester hos Doctors of Running fant midtfoten løs, mens Runner’s World Germany ser en sko laget hovedsakelig for smale til middels brede føtter. Doctors of Running råder også til sokker: den tynne tungen føltes skrapende mot bar hud.
Fleet Feet oppgir standard (D) og bred (2E) versjoner for menn. RunRepeat legger til smal og ekstra bred i noen markeder.
Doctors of Running, RunRepeat, Runner’s World Germany, OutdoorGearLab, Running Shoes Guru, RunningLab, Fleet Feet
Mot FuelCell Rebel v4
Et karakterskifte mer enn en oppfriskning: mer skum, en mykere blanding, en fikset passform og litt mindre av v4s kvikkhet.
Behold v4 hvis du brukte den til intervaller og løp: Running Shoes Guru og RunningLab foretrekker begge dens fastere gange nærmere bakken til skarpe akselerasjoner. Bytt til v5 hvis v4 føltes tynn på lengre turer eller gned hælen din.
Versjonshistorikk: FuelCell Rebel v4 til FuelCell Rebel v5
Rundt 5 mm mer skum. Runner’s World Germany oppgir 30 og 24 mm for v4 mot 35 og 29 mm nå. RunRepeat målte forfoten til 26,7 mm, opp fra 21,5 mm. (RunRepeat, Runner’s World Germany)
En mykere PEBA- og EVA-blanding. Doctors of Running bemerker en ny FuelCell-blanding i stedet for v4s PEBA-baserte skum, og Running Shoes Guru fant den 10 til 15 prosent mykere. (Doctors of Running, Running Shoes Guru)
Omarbeidet tunge og hæl. En lengre, polstret tunge festet til sidene og en omformet hæl tar tak i v4s to hovedklager, ifølge RunRepeat og Fleet Feet. (RunRepeat, Fleet Feet)
Mer gummi, litt mer vekt. Gummi når nå ytre midtfot. Running Shoes Guru anslår v5 til 17 g tyngre og RunningLab rundt 15 g. (Doctors of Running, Running Shoes Guru, RunningLab)
Alternativer sammenlignet
Hvert av dem løser noe som FuelCell Rebel v5 ikke gjør.
New Balance FuelCell Rebel v5 | Adidas Adizero Evo SL | ASICS Novablast 5 | New Balance 1080 v15 | Saucony Endorphin Speed 5 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Velg den for | Denne siden | Raskere | Mer demping | Mer stabil | Fastere |
| Drop | 6 mm | 7 mm | 8 mm | 6 mm | 8 mm |
| Hælstack | 35 mm | 37 mm | 41,5 mm | 40 mm | 36 mm |
| Vekt | 225 g | 230 g | 252 g | 261 g | 238 g |
| Støtte | Nøytral | Nøytral | Nøytral | Nøytral | Nøytral |
Spørsmål løpere stiller
Følger New Balance FuelCell Rebel v5 vanlig størrelse?
Ja for de fleste løpere. Doctors of Running, Running Shoes Guru og RunningLab fant vanlig størrelse riktig, og de fleste av de 289 RunRepeat-leserne som stemte er enige. OutdoorGearLab fant den litt kort. Volumet varierer mer enn lengden, og skoen finnes i standard og bred.
Rebel v4 eller Rebel v5: hvilken bør jeg velge?
Velg Rebel v5 for en mykere, mer dempet dagligsko med en bedre sittende tunge og hæl. Behold Rebel v4 hvis du hovedsakelig brukte den til intervaller og løp: Running Shoes Guru og RunningLab fant begge v4 fastere og raskere til skarp innsats.
Er Rebel v5 bra for tunge løpere?
Testerne råder til forsiktighet. Runner’s World Germany anbefaler Rebel v5 til nøytrale løpere opp til rundt 75 kg og foreslår 1080 til tyngre løpere, og RunningLab bemerker tvil fra tyngre løpere over lange distanser. Det svært myke skummet og den begrensede stabiliteten er grunnene.
Rebel v5 eller Adidas Adizero Evo SL?
Adizero Evo SL føles raskere: Running Shoes Guru fant den fastere og raskere, og RunRepeat peker løpere som er ute etter maksimalt sprett mot den. Rebel v5 er mykere, med det Running Shoes Guru kaller den mer behagelige overdelen, og passer rolige dager litt bedre.
Kan man løpe maraton i Rebel v5?
Noen løpere vil. RunningLab vurderer Rebel v5 til alle distanser opp til maraton og løp mer enn 30 km i den. RunRepeat gir den 74 for konkurranse, og en tester hos Doctors of Running fant den grøtete sent på lange turer, så den passer avslappede maratonmål bedre enn raske.
Hvor lenge varer Rebel v5?
Kortere enn de fleste treningssko. Running Shoes Guru så kraftig slitasje ytterst på hælen etter 120 km og anslår rundt 300 km. RunRepeat fant at yttersålen slites godt, men ga meshet 1 av 5 for slitestyrke i tåboksen, og Doctors of Running så skrapemerker på mellomsålen tidlig.
Kilder
- New Balance, New Balance introduces the FuelCell Rebel v5 (press release, May 2025). Åpnet 13. okt. 2026.
- Doctors of Running, New Balance FuelCell Rebel v5 Review (Matt Klein, May 2025). Åpnet 13. okt. 2026.
- RunRepeat, New Balance FuelCell Rebel v5 lab review. Åpnet 13. okt. 2026.
- Runner’s World Germany, New Balance FuelCell Rebel v5 im Test. Åpnet 13. okt. 2026.
- OutdoorGearLab, New Balance FuelCell Rebel v5 review. Åpnet 13. okt. 2026.
- Running Shoes Guru, New Balance FuelCell Rebel v5 review (Brandon Law). Åpnet 13. okt. 2026.
- RunningLab, New Balance FuelCell Rebel v5 : test et avis. Åpnet 13. okt. 2026.
- Fleet Feet, Men’s New Balance FuelCell Rebel v5. Åpnet 13. okt. 2026.
- Running Warehouse, New Balance FuelCell Rebel v5 review. Åpnet 13. okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Åpnet 13. okt. 2026.
- cat: Strideprint-katalogen, 395 sko
Slik tester vi. Vi leser publiserte tester, merke- og butikksider og labmålinger, krysssjekker tallene og peker på hvor de ikke stemmer overens. Vi har ikke testet denne skoen selv. Sist oppdatert 13. oktober 2026.



