
Saucony Endorphin Pro 5 review
De toegankelijkere carbon wedstrijdschoen van Saucony, nu met een gesplitste plaat en een grippiger buitenzool op dezelfde stack van 39,5 mm en drop van 8 mm als voorheen.
- Drop
- 8 mm
- Stack hiel
- 39,5 mm
- Voorvoet
- 31,5 mm
- Gewicht
- 206 g
- Ondersteuning
- Neutraal
- Plaat
- Carbon
Ons oordeel
De stabiele supershoe, niet de snelste.
De Endorphin Pro 5 combineert een gesplitste carbonplaat met stevige PWRRUN-schuimen en een brede basis, wat hem een van de rustigste carbon wedstrijdschoenen maakt waarin testers liepen. Hij past bij lopers die op de hiel en het middenvoet landen en 5 km tot de halve marathon racen, of bij wie een duurzame schoen met plaat voor trainingen wil, terwijl testers verdeeld zijn of hij genoeg pit en demping heeft voor een snelle marathon.
Sterke punten
- Stabiel voor een carbon wedstrijdschoen, vooral bij hiel en middenvoet
- Energieterugave van 72,8 tot 75,8 procent in het lab van RunRepeat, hoger dan bij de Pro 4
- Veel betere grip: de tractie steeg van 0,52 naar 0,68 in de natte test van RunRepeat
- Duurzaam genoeg om in te trainen en te racen
- Vriendelijk voor lopers die op de hiel landen, met een grote, gecentreerde afschuining van de hiel
Zwakke punten
- Zwaarder dan de meeste supershoes: 212 tot 215 g gemeten in een herenmaat US 9
- Minder pit dan de nieuwste wedstrijdschuimen
- Doctors of Running vonden de voorvoet aan de binnenkant minder stabiel
- Dunne demping bij de voorvoet kan laat in een marathon hard voelen
- Hoog hielleipje en stijf bovenwerk schuurden bij sommige testers
Voor wie hij past
- Je landt op je hiel of middenvoet
- Je eerste carbonschoen
- Eén schoen voor trainingen en wedstrijddag
- Je racet van 5 km tot de halve marathon
Wie hem moet overslaan
- Je wilt de lichtste, veerkrachtigste wedstrijdschoen
- Je hebt een stabiele voorvoet nodig
- Je rustige runs zijn echt rustig
Schoenprofiel
Waar de Endorphin Pro 5 zit tussen de 395 schoenen in onze catalogus.
| As | Endorphin Pro 5 |
|---|---|
| Demping | 61 |
| Lichtheid | 89 |
| Stabiliteit | 30 |
| Drop | 45 |
| Reactiviteit | 80 |
Fig. 1 · Zo lees je het. Elke as loopt van 0 in het midden tot 100 aan de rand. Demping, lichtheid en drop zijn de plek van de schoen in de catalogus op basis van vermelde waarden; stabiliteit en reactiviteit zijn gescoord op basis van het type ondersteuning, de plaat, de rocker en het beoogde gebruik. De stippellijn in grijs is de mediaan van de catalogus. Bron: Strideprint-catalogus (cat).
Waar hij zit in de catalogus
Gewicht206 g, lichter dan 89% van de schoenen
Drop8 mm, hoger dan 45% van de schoenen
Stack hiel39,5 mm, hoger dan 61% van de schoenen
Stack voorvoet31,5 mm, hoger dan 51% van de schoenen
Hoe hij aanvoelt
Geschreven op basis van 7 gepubliceerde tests. We citeren metingen, geen indrukken die we niet hadden.
Stevig en beschermend, niet zacht. Twee PWRRUN-schuimen rond carbon: door RunRepeat zachter dan gemiddeld gemeten, maar stevig onderweg voor Doctors of Running en RTINGS.
Vast achterin, losser voorin. Een van de stabielere carbon wedstrijdschoenen bij hiel en middenvoet; Doctors of Running vonden dat de gesplitste plaat de voorvoet minder stabiel maakt.
Efficiënt in plaats van explosief. Energieterugave van 72,8 tot 75,8 procent in het lab van RunRepeat en een lange rocker; testers vinden hem efficiënt maar minder levendig dan lichtere wedstrijdschoenen.
Stevig en beschermend, niet zacht. De tussenzool behoudt de twee schuimen van Saucony: PWRRUN HG bovenop, PWRRUN PB eronder, rond een carbonplaat. De cijfers van het merk zijn 39,5 mm bij de hiel en 31,5 mm bij de voorvoet; RunRepeat mat 36,5 en 27,8 mm.
RunRepeat mat het schuim op 33,3 op de AC-schaal, zachter dan gemiddeld, maar Doctors of Running en RTINGS beschrijven een stevige loop. RTINGS waarschuwt dat de voorvoet laat in een marathon hard kan voelen, terwijl Running Lab de demping genoeg vindt voor de afstand.
Vast achterin, losser voorin. Brede verbredingen van de tussenzool, door RunRepeat gemeten op 120,1 mm bij de voorvoet en 91,2 mm bij de hiel, en zijwanden houden de achterkant van de schoen stabiel. RunRepeat en RTINGS beoordelen hem allebei als stabieler dan de meeste carbon wedstrijdschoenen.
De nieuwe gesplitste plaat verandert de voorkant. Doctors of Running voelden bij de eerste runs een trek naar de binnenkant van de voorvoet die na ongeveer 20 mijl afnam maar nooit helemaal verdween.
Efficiënt in plaats van explosief. RunRepeat mat een energieterugave van 72,8 procent bij de hiel en 75,8 procent bij de voorvoet, beide hoger dan bij de Pro 4. De SpeedRoll-rocker is lang, en Doctors of Running vonden de schoen het meest op zijn plek bij 5 km tot halvemarathontempo.
Believe in the Run en Running Lab vinden hem minder levendig dan lichtere rivalen, en Running Warehouse noemt hem toegankelijk in plaats van fel. Doctors of Running hadden ook 25 tot 30 mijl nodig voordat het schuim en de plaat losser werden.
Lees meer
Stevig en beschermend, niet zacht. De tussenzool behoudt de twee schuimen van Saucony: PWRRUN HG bovenop, PWRRUN PB eronder, rond een carbonplaat. De cijfers van het merk zijn 39,5 mm bij de hiel en 31,5 mm bij de voorvoet; RunRepeat mat 36,5 en 27,8 mm.
RunRepeat mat het schuim op 33,3 op de AC-schaal, zachter dan gemiddeld, maar Doctors of Running en RTINGS beschrijven een stevige loop. RTINGS waarschuwt dat de voorvoet laat in een marathon hard kan voelen, terwijl Running Lab de demping genoeg vindt voor de afstand.
Vast achterin, losser voorin. Brede verbredingen van de tussenzool, door RunRepeat gemeten op 120,1 mm bij de voorvoet en 91,2 mm bij de hiel, en zijwanden houden de achterkant van de schoen stabiel. RunRepeat en RTINGS beoordelen hem allebei als stabieler dan de meeste carbon wedstrijdschoenen.
De nieuwe gesplitste plaat verandert de voorkant. Doctors of Running voelden bij de eerste runs een trek naar de binnenkant van de voorvoet die na ongeveer 20 mijl afnam maar nooit helemaal verdween.
Efficiënt in plaats van explosief. RunRepeat mat een energieterugave van 72,8 procent bij de hiel en 75,8 procent bij de voorvoet, beide hoger dan bij de Pro 4. De SpeedRoll-rocker is lang, en Doctors of Running vonden de schoen het meest op zijn plek bij 5 km tot halvemarathontempo.
Believe in the Run en Running Lab vinden hem minder levendig dan lichtere rivalen, en Running Warehouse noemt hem toegankelijk in plaats van fel. Doctors of Running hadden ook 25 tot 30 mijl nodig voordat het schuim en de plaat losser werden.
Voor welke runs hij is
| Run | Geschiktheid | Waarom | Bron |
|---|---|---|---|
| Halve marathon (wedstrijd) | Ervoor gemaakt | Zijn beste bereik. Testers bewaren hem voor inspanningen van 5 km tot de halve marathon. | Doctors of Running, RTINGS |
| Tempotraining | Ervoor gemaakt | Stevig en pittig op drempeltempo, duurzaam genoeg voor regelmatige trainingen. | Doctors of Running, RunRepeat |
| Intervaltraining | Ervoor gemaakt | Women’s Running gebruikte hem voor snelle intervallen; Doctors of Running vonden zeer snel sprinten minder natuurlijk met de lange rocker. | Doctors of Running, Women’s Running UK |
| Marathon (wedstrijd) | Kan ook | RunRepeat en Running Lab staan achter hem voor de marathon; RTINGS vindt de demping bij de voorvoet dun voor de hele afstand. | RunRepeat, RTINGS, Running Lab |
| Duurlopen | Kan ook | Goed voor duurlopen met tempo erin, niet voor langzame kilometers. | RunRepeat, RTINGS |
| Rustige runs | Niet ervoor | Doctors of Running vonden hem stug bij rustig tempo. | Doctors of Running, RTINGS |
| Wandelen | Niet ervoor | Doctors of Running beoordelen hem als ongeschikt om in te wandelen of te staan. | Doctors of Running |
Bron: Doctors of Running, RTINGS, RunRepeat, Women’s Running UK, Running Lab
Wat de tests zeggen
De gepubliceerde tests zijn het erover eens dat de Endorphin Pro 5 een stabiele, grippige carbonschoen is die meer weegt dan zijn rivalen. Ze verschillen van mening over of het een echte schoen voor wedstrijddag is, over hoe ruim hij is en over of hij steviger of zachter rijdt dan de Pro 4.
| Test | Type | Onze lezing | In één zin | Bron |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Review | Wisselend | Doctors of Running geven B over het geheel: snel en duurzaam voor 5 km tot de halve marathon, geremd door het bovenwerk en een minder stabiele voorvoet. | Lees |
| RunRepeat | Lab | Positief | RunRepeat geeft hem 91 op 100: een stabiele, voor beginners vriendelijke supershoe, zwaarder dan de meeste. | Lees |
| RTINGS | Lab | Positief | RTINGS geeft 8,0 voor racen op 5 km en 10 km en 7,8 voor de marathon: zeer stabiel, met te weinig demping bij de voorvoet voor de hele afstand. | Lees |
| Believe in the Run | Review | Wisselend | Believe in the Run vindt hem comfortabel maar gedateerd, dichter bij een premium trainer dan bij een top wedstrijdschoen. | Lees |
| Running Warehouse | Review | Wisselend | Beide testers van Running Warehouse geven hem 7 op 10: een goede trainer en een redelijke optie voor wedstrijddag. | Lees |
| Running Lab | Review | Positief | Running Lab geeft hem 9,4 op 10 voor racen op de halve marathon en marathon, ondanks het gewicht. | Lees |
Ze zijn het eens
- Zwaar voor een supershoeRunRepeat woog 215 g en RTINGS 212,4 g in een herenmaat US 9, boven de 206 g die Saucony noemt. Believe in the Run en Running Lab wijzen allebei op het gewicht naast lichtere rivalen. In onze catalogus staat het merkcijfer van 206 g nog steeds 25e lichtste van de 170 neutrale wegschoenen die in een herenmaat US 9 zijn gewogen: hij is alleen zwaar naast andere carbon wedstrijdschoenen.
- Grip is verholpenDe nieuwe PWRTRAC-buitenzool scoorde 0,68 in de natte tractietest van RunRepeat tegenover 0,52 voor de Pro 4, en Doctors of Running en Running Lab vonden de grip allebei duidelijk beter.
- Stabiel voor een carbon wedstrijdschoenRunRepeat en RTINGS beoordelen het platform allebei als stabieler dan de meeste supershoes, en Doctors of Running vonden hiel en middenvoet stabiel.
- Valt normaal in de lengteDoctors of Running, RTINGS, Running Warehouse en Running Lab vonden de gebruikelijke maat allemaal goed.
Ze verschillen
- Wedstrijdschoen of premium trainer?RunRepeat geeft hem 91 en kiest hem voor de marathon, en Running Lab beoordeelt hem hoog voor de halve en hele afstand. Believe in the Run ziet hem eerder als premium trainer zonder pit, en Running Warehouse beoordeelt hem als sterke trainer maar maar redelijke wedstrijdschoen.
- Ruim of smal?Doctors of Running en RunRepeat vinden hem breder dan de meeste wedstrijdschoenen, en Running Warehouse vond de hiel zelfs los. Women’s Running vond de teenbox krap, en Running Lab noemt de ruimte in de voorvoet beperkt.
- Steviger of zachter dan de Pro 4?Doctors of Running vonden de loop veel steviger dan de Pro 4. RunRepeat mat iets zachter schuim, en Running Lab voelde hem een tikje zachter.
Hoe hij is gebouwd
Een wedstrijdopbouw: PWRRUN HG boven PWRRUN PB rond een gesplitste carbonplaat, SpeedRoll-rockergeometrie, een dun gerecycled mesh bovenwerk en een nieuwe PWRTRAC-buitenzool.
PWRRUN HG boven PWRRUN PB rond een gesplitste carbonplaat, een dun mesh bovenwerk met een gebreide tong, en een dunne maar grippige PWRTRAC-buitenzool die langzaam slijt.
| # | Onderdeel | Maat |
|---|---|---|
| 1 | BovenwerkGerecyclede engineered mesh | Ademend vermogen 3 / 5 |
| 2 | Tong | 1,0 mm |
| 3 | Hiel | Stijfheid 2 / 5 |
| 4 | TussenzoolPWRRUN HG en PWRRUN PB | Hardheid 33,3 AC |
| 5 | PlaatGesplitste carbonplaat, SpeedRoll | Buiging 26,1 N |
| 6 | Binnenzool | 4,3 mm |
| 7 | BuitenzoolPWRTRAC | 1,6 mm |
Fig. 3 · Zijprofiel. Stackhoogtes op schaal (vermeld: 39,5 mm hiel, 31,5 mm voorvoet; gemeten: 1,6 mm buitenzool); de verdeling tussen de twee schuimlagen is niet gemeten en op halve hoogte getekend. Gestippeld: binnenzool, verborgen. Bronnen: Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, Saucony, Women’s Running UK.
Bovenwerk. Dunner en stijver dan bij de Pro 4, volgens Doctors of Running, die vonden dat hij kreukt over de voorvoet. RunRepeat gaf het ademend vermogen 3 op 5.
Tong. Een dunne, rekbare gebreide tong in sokstijl genaaid, 1,0 mm dik in de meting van RunRepeat. Doctors of Running vonden dat hij veterdruk kan veroorzaken als je de veters hard aantrekt.
Hiel. Een kleine, buigzame kap, 2 op 5 voor stijfheid in de test van RunRepeat, met weinig vulling. Doctors of Running vonden dat het hoge hielleipje hogere sokken vraagt, en een tester van Believe in the Run kreeg een blaar op de hiel bij een lange run op de loopband.
Tussenzool. Een PWRRUN HG-toplaag boven een PWRRUN PB-basis, ongewijzigd in stack ten opzichte van de Pro 4. RunRepeat mat 33,3 AC, iets zachter dan voorheen.
Plaat. De carbonplaat over de hele lengte splitst zich nu in vier tanden bij de voorvoet, wat RunRepeat koppelt aan meer buiging in de voorvoet. Hij mat 26,1 N in de buigtest en 15,8 Nm in torsie.
Binnenzool. Uitneembaar, 4,3 mm dik in de meting van RunRepeat. Women’s Running vond het extra comfort prettig.
Buitenzool. Nieuw PWRTRAC-rubber met meer dekking dan de Pro 4. Het is dun met 1,6 mm maar scoorde 0,68 in de natte tractietest van RunRepeat.
Lees meer
Een wedstrijdopbouw: PWRRUN HG boven PWRRUN PB rond een gesplitste carbonplaat, SpeedRoll-rockergeometrie, een dun gerecycled mesh bovenwerk en een nieuwe PWRTRAC-buitenzool.
1. Bovenwerk. Dunner en stijver dan bij de Pro 4, volgens Doctors of Running, die vonden dat hij kreukt over de voorvoet. RunRepeat gaf het ademend vermogen 3 op 5.
2. Tong. Een dunne, rekbare gebreide tong in sokstijl genaaid, 1,0 mm dik in de meting van RunRepeat. Doctors of Running vonden dat hij veterdruk kan veroorzaken als je de veters hard aantrekt.
3. Hiel. Een kleine, buigzame kap, 2 op 5 voor stijfheid in de test van RunRepeat, met weinig vulling. Doctors of Running vonden dat het hoge hielleipje hogere sokken vraagt, en een tester van Believe in the Run kreeg een blaar op de hiel bij een lange run op de loopband.
4. Tussenzool. Een PWRRUN HG-toplaag boven een PWRRUN PB-basis, ongewijzigd in stack ten opzichte van de Pro 4. RunRepeat mat 33,3 AC, iets zachter dan voorheen.
5. Plaat. De carbonplaat over de hele lengte splitst zich nu in vier tanden bij de voorvoet, wat RunRepeat koppelt aan meer buiging in de voorvoet. Hij mat 26,1 N in de buigtest en 15,8 Nm in torsie.
6. Binnenzool. Uitneembaar, 4,3 mm dik in de meting van RunRepeat. Women’s Running vond het extra comfort prettig.
7. Buitenzool. Nieuw PWRTRAC-rubber met meer dekking dan de Pro 4. Het is dun met 1,6 mm maar scoorde 0,68 in de natte tractietest van RunRepeat.
Duurzaamheid. Goed voor een carbonschoen. De buitenzool verloor maar 0,6 mm in de slijtagetest van RunRepeat, al scoorde de teenbox daar 1 op 5. Doctors of Running zagen na 40 mijl geen zichtbare slijtage van de buitenzool en verwachten een bovengemiddelde levensduur.
Duurzaamheid. Goed voor een carbonschoen. De buitenzool verloor maar 0,6 mm in de slijtagetest van RunRepeat, al scoorde de teenbox daar 1 op 5. Doctors of Running zagen na 40 mijl geen zichtbare slijtage van de buitenzool en verwachten een bovengemiddelde levensduur.
Specificaties, vermeld en gemeten
Elk cijfer heeft zijn bron.
Drop, mm
Hielstack, mm
Voorvoetstack, mm
Gewicht (heren), g
| Specificatie | Vermeld | Gemeten |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack hiel |
|
|
| Stack voorvoet |
|
|
| Gewicht, US M9 |
|
|
| Ondersteuning |
| – |
| Plaat |
| – |
| Ondergrond |
| – |
| Jaar van uitgave |
| – |
Fig. 4 · Vermeld versus gemeten. Balken beginnen bij nul. Bronnen: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS.
Labmetingen
| Specificatie | Gemeten |
|---|---|
| Hardheid tussenzool |
|
| Energieterugave (hiel) |
|
| Torsiestijfheid |
|
| Buigkracht |
|
| Stijfheid hielkap |
|
| Tractiecoëfficiënt |
|
| Specificatie | Gemeten |
|---|---|
| Breedte teenbox |
|
| Hoogte teenbox |
|
| Dikte buitenzool |
|
| Dikte binnenzool |
|
| Dikte tong |
|
Maat en pasvorm
Neem je gebruikelijke maat; de echte vraag is hoeveel ruimte je voorvoet nodig heeft.
Lengte
Valt normaal
Breedtes
standaard
Ruimte voor de tenen
RunRepeat mat een teenbox van 69,3 mm en een hoogte van 27,8 mm, dicht bij veel trainers voor elke dag, en vond de bal van de voet ruimer dan bij de meeste supershoes. Doctors of Running merken een lichte taps toelopende vorm bij de tenen op.
Doctors of Running, RunRepeat
Volledige maatnotities van testers
RTINGS, Doctors of Running, Believe in the Run, Running Warehouse en Running Lab vonden de lengte allemaal goed. De lezersenquête van RunRepeat neigt iets klein, en een tester van Women’s Running zou een halve maat groter nemen.
Het volume verdeelt testers. Doctors of Running en Running Warehouse beschrijven een royale pasvorm voor een wedstrijdschoen, met voor sommigen een losse hiel. Women’s Running vond de teenbox zo krap dat haar tenen verdoofden, en Running Lab noemt de ruimte in de voorvoet beperkt. Doctors of Running adviseren losser te veteren dan gebruikelijk om druk op de bovenkant van de voet te voorkomen.
Saucony noemt de herenschoen alleen in standaardbreedte, en RTINGS bevestigt dat er geen brede versie is. RunRepeat noemt een brede herenversie, die we niet konden bevestigen.
Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, Running Warehouse, Running Lab, Women’s Running UK, Saucony
Vs Endorphin Pro 4
Een gerichte update na twee jaar: hetzelfde schuim, dezelfde stack en drop, maar een nieuwe plaat, een nieuwe buitenzool en een nieuw bovenwerk.
Hou de Pro 4 als je hield van zijn rollende, zachtere loop en massieve plaat in de voorvoet: Doctors of Running vonden de Pro 5 steviger en minder stabiel voorin. Stap over op de Pro 5 als grip op natte wegen en een pittigere loop je meer waard zijn.
Versiegeschiedenis: Endorphin Pro 4 tot Endorphin Pro 5
Gesplitste carbonplaat. De massieve plaat in de voorvoet maakt plaats voor een gesplitst ontwerp met vier tanden dat meer zijdelings buigt. (Doctors of Running, RunRepeat)
PWRTRAC-buitenzool. Meer rubberdekking en veel betere grip: 0,68 tegenover 0,52 in de natte test van RunRepeat. (Doctors of Running, RunRepeat)
Meer energieterugave. RunRepeat mat 72,8 en 75,8 procent bij hiel en voorvoet, tegenover 71,7 en 71,5 bij de Pro 4. (RunRepeat)
Nieuw bovenwerk en tong. Een dunner gerecycled mesh en een genaaide gebreide tong. RunRepeat mat de basis van de voorvoet breder, 120,1 mm tegenover 118,9 mm. (Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run)
Alternatieven vergeleken
Elk lost één ding op dat de Endorphin Pro 5 niet doet.
Saucony Endorphin Pro 5 | Saucony Endorphin Elite 3 | Puma Fast-R Nitro Elite 3 | Saucony Endorphin Azura | New Balance FuelCell SuperComp Elite v5 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Kies hem voor | Deze pagina | Sneller | Lichter | Meer demping | Ruimere pasvorm |
| Drop | 8 mm | 8 mm | 8 mm | 8 mm | 8 mm |
| Stack hiel | 39,5 mm | 39,5 mm | 39 mm | 40 mm | 40 mm |
| Gewicht | 206 g | 207 g | 170 g | 240 g | 213 g |
| Ondersteuning | Neutraal | Neutraal | Neutraal | Neutraal | Neutraal |
Vragen die hardlopers stellen
Valt de Saucony Endorphin Pro 5 normaal qua maat?
Ja in de lengte. RTINGS, Doctors of Running, Running Warehouse en Running Lab vonden de gebruikelijke maat allemaal goed. Het volume is het debat: sommige testers vonden hem ruim met een losse hiel, terwijl Women’s Running de teenbox krap vond en voorstelt een halve maat groter te proberen. Saucony verkoopt hem alleen in standaardbreedte.
Endorphin Pro 4 of Pro 5: welke kies ik?
De Endorphin Pro 5 behoudt de stack, drop en schuimen van de Pro 4 maar voegt een gesplitste carbonplaat toe, een veel grippiger buitenzool en iets meer gemeten energieterugave. Doctors of Running vonden hem steviger en minder stabiel bij de voorvoet. Kies de Pro 5 voor grip en pit, de Pro 4 voor een zachtere, stabielere voorkant.
Is de Endorphin Pro 5 goed voor een marathon?
Testers zijn het oneens. RunRepeat maakt de Endorphin Pro 5 een topkeuze voor de marathon en Running Lab beoordeelt hem hoog voor de afstand. RTINGS vindt de demping bij de voorvoet dun voor de hele marathon, en Doctors of Running zien zijn beste punt bij 5 km tot halvemarathontempo. Hij past bij marathonlopers die van een stevige, stabiele loop houden.
Kun je elke dag trainen in de Endorphin Pro 5?
Niet op rustige dagen. Doctors of Running vonden de Endorphin Pro 5 stug bij langzaam tempo en RTINGS geeft hem de laagste score voor dagelijkse training. Hij is duurzaam genoeg voor regelmatige trainingen, intervallen en snelle duurlopen, dus hij werkt als trainingsschoen naast een zachtere trainer voor elke dag.
Endorphin Pro 5 of Endorphin Elite 3?
De Endorphin Elite 3 is de fellere wedstrijdschoen van Saucony, volgens RTINGS. De Endorphin Pro 5 is de rustigere, stabielere keuze, die RunRepeat aanraadt voor lopers die nieuw zijn met carbonschoenen en voor lopers die op de hiel landen. Kies de Elite voor volle snelheid, de Pro voor stabiliteit en levensduur.
Is de Endorphin Pro 5 ook breed verkrijgbaar?
Saucony noemt de Endorphin Pro 5 alleen in standaardbreedte, en RTINGS bevestigt dat er geen brede versie is. RunRepeat noemt een brede herenversie, die we niet konden bevestigen. Heb je extra ruimte nodig, dan verwijst RTINGS naar de New Balance FuelCell SuperComp Elite v5, die in breed wordt verkocht.
Is de Endorphin Pro 5 goed voor lopers die op de hiel landen?
Ja, meer dan de meeste carbon wedstrijdschoenen. RunRepeat noemt lopers die op de hiel landen onder zijn beste matches, Doctors of Running vonden een grote, gecentreerde afschuining van de hiel, en RTINGS benadrukt de stabiliteit voor lopers die op de hiel en het middenvoet landen. Doctors of Running voegen toe dat de hiel de eerste 20 mijl abrupt kan voelen.
Bronnen
- Doctors of Running, Saucony Endorphin Pro 5 Review (Matt Klein, January 2026). Geraadpleegd op 13 okt 2026.
- RunRepeat, Saucony Endorphin Pro 5 lab review. Geraadpleegd op 13 okt 2026.
- RTINGS, Saucony Endorphin Pro 5 review. Geraadpleegd op 13 okt 2026.
- Believe in the Run, Saucony Endorphin Pro 5 Review. Geraadpleegd op 13 okt 2026.
- Running Warehouse, Saucony Endorphin Pro 5 review. Geraadpleegd op 13 okt 2026.
- Running Lab, Test Saucony Endorphin Pro 5 (Julien Guyod, 2026). Geraadpleegd op 13 okt 2026.
- Women’s Running UK, Saucony Endorphin Pro 5 review (Holly Taylor, March 2026). Geraadpleegd op 13 okt 2026.
- Saucony, Men’s Endorphin Pro 5. Geraadpleegd op 13 okt 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Geraadpleegd op 13 okt 2026.
- cat: Strideprint-catalogus, 395 schoenen
Zo beoordelen we. We lezen gepubliceerde tests, pagina’s van merken en winkels en labmetingen, vergelijken de cijfers en melden waar ze niet overeenkomen. We hebben deze schoen zelf niet getest. Laatst bijgewerkt op 13 oktober 2026.



