1. Skor
  2. New Balance
  3. FuelCell SuperComp Elite v5
New Balance FuelCell SuperComp Elite v5, sidovy

New Balance FuelCell SuperComp Elite v5 test

New Balance tävlingssko med kolfiber, ombyggd slankare och lättare än v4, med en styvare platta, en högre drop och märkets fullständiga PEBA-skum FuelCell.

Drop
8 mm
Stackhöjd häl
40 mm
Framfot
32 mm
Vikt
213 g
Stöd
Neutral
Platta
Kolfiber
Är det ditt par? Starta din fitting

US M9.5, enligt uppgift. Uppdaterad 13 okt. 2026 · 8 källor

Vår bedömning

Slankare, kvickare och mindre förlåtande.

SC Elite v5 är en tävlingssko med kolfiberplatta som tappar vikt och bredd jämfört med v4 för ett fastare, kvickare steg med mycket bättre grepp. Den passar neutrala löpare med normal till smal fot som tävlar i rask fart, och testarna är oeniga om huruvida den håller för ett helt maraton.

Styrkor

  • Mycket lättare än v4: RunRepeat vägde 198 g mot 232 g
  • Kvickare frånskjut från en styvare plattan i framfoten
  • Grepp som testarna lyfter fram som en höjdpunkt
  • Vadderad kant och tunga med sidoinsatser åtgärdar v4:s hälskav
  • Hög energiretur i labbet: 74,8 procent i hälen
  • Följer storleken för nästan alla testare

Svagheter

  • Mycket smalare än v4, från hälen till tårna
  • Smal häl som RunRepeat finner mindre stabil
  • Testarna rankar flera rivaliserande superskor som snabbare eller studsigare
  • Obekväm i lugnt tempo, enligt två tester

Vem den passar

  • Du tävlar i rask fart
  • Din fot är normal till smal
  • Du tyckte v4 var för tung eller för mjuk
  • Du ogillar aggressiva rockers

Vem som bör välja något annat

  • Du har en bred fot
  • Du behöver hjälp med stabiliteten
  • Det här är din första tävlingssko

Skoprofil

Var FuelCell SuperComp Elite v5 hamnar bland de 395 skorna i vår katalog, och vad som har ändrats sedan FuelCell SuperComp Elite v4.

50100DämpningLätthetStabilitetDropRespons
AxelFuelCell SuperComp Elite v5FuelCell SuperComp Elite v4Förändring
Dämpning6464=
Lätthet8475+9
Stabilitet3030=
Drop456+39
Respons10060+40

Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).

Var den hamnar i katalogen

Vikt213 g, lättare än 84 % av skorna

Drop8 mm, högre än 45 % av skorna

Stackhöjd häl40 mm, högre än 64 % av skorna

Stackhöjd framfot32 mm, högre än 52 % av skorna

Fig. 2 · Fördelning av uppgivna siffror i katalogen. Stapelns höjd visar antalet skor i varje intervall. Vikt: 300 skor, snitt 257,2 g. Drop: 306 skor, snitt 7,1 mm. Stackhöjd häl: 255 skor, snitt 38 mm. Stackhöjd framfot: 253 skor, snitt 31,1 mm. Källa: Strideprints katalog (cat), uppgivna värden.

Så känns den

Skrivet utifrån 6 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.

Fastare än v4, fortfarande skyddande. Fullständig PEBA FuelCell på 40 och 32 mm, fastare och mindre sladdig än v4, med lite känsla för underlaget enligt Doctors of Running.

En slank häl på en neutral tävlingssko. Neutral och smal bak: RunRepeat mätte en häl på 71,6 mm och pekar på det, även om Correr una Maratón fann den stadigare än väntat.

Kvick, men inte den snabbaste. Energiretur nära 75 procent i RunRepeats labb och ett kvickt frånskjut, men rivaler känns studsigare för flera testare.

Fastare än v4, fortfarande skyddande. Mellansulan är FuelCell-skum som New Balance beskriver som 100 procent PEBA, på 40 mm i hälen och 32 mm i framfoten. Believe in the Run noterar att formeln är oförändrad från v4, men att plattformen är cirka 25 procent mindre och framfoten tappade 4 mm.

Testarna beskriver en fastare, mindre sladdig känsla än v4. RunRepeat mätte skummet till 33,8 på AC-skalan, nära genomsnittet, och Doctors of Running fann det tätt, med lite känsla för underlaget.

En slank häl på en neutral tävlingssko. Det här är en neutral sko med en smal bakdel. RunRepeat mätte mellansulans häl till 71,6 mm, långt under v4:s 88,7 mm, och framfoten till 107,0 mm. De ser den smala hälen som skons främsta stabilitetssvaghet.

Doctors of Running beskriver en smal bakdel och mellanfot uppvägd av en utsvängd inre framfot som motstår att foten rullar in vid frånskjutet. Correr una Maratón fann den ändå förvånansvärt stabil för sin bredd.

Kvick, men inte den snabbaste. RunRepeat mätte energiretur på 74,8 procent i hälen och 74,9 procent i framfoten, långt över genomsnittet. Den styvare framfotsplattan ger ett kvickare frånskjut, enligt Believe in the Run och The Run Testers.

Fart är relativt här. The Run Testers finner flera rivaler lättare eller studsigare, och The Running Channel kallar den mindre explosiv än de snabbaste superskorna. En testare hos Doctors of Running kände ingen tydlig framdrivning i något tempo.

Läs mer

Fastare än v4, fortfarande skyddande. Mellansulan är FuelCell-skum som New Balance beskriver som 100 procent PEBA, på 40 mm i hälen och 32 mm i framfoten. Believe in the Run noterar att formeln är oförändrad från v4, men att plattformen är cirka 25 procent mindre och framfoten tappade 4 mm.

Testarna beskriver en fastare, mindre sladdig känsla än v4. RunRepeat mätte skummet till 33,8 på AC-skalan, nära genomsnittet, och Doctors of Running fann det tätt, med lite känsla för underlaget.

En slank häl på en neutral tävlingssko. Det här är en neutral sko med en smal bakdel. RunRepeat mätte mellansulans häl till 71,6 mm, långt under v4:s 88,7 mm, och framfoten till 107,0 mm. De ser den smala hälen som skons främsta stabilitetssvaghet.

Doctors of Running beskriver en smal bakdel och mellanfot uppvägd av en utsvängd inre framfot som motstår att foten rullar in vid frånskjutet. Correr una Maratón fann den ändå förvånansvärt stabil för sin bredd.

Kvick, men inte den snabbaste. RunRepeat mätte energiretur på 74,8 procent i hälen och 74,9 procent i framfoten, långt över genomsnittet. Den styvare framfotsplattan ger ett kvickare frånskjut, enligt Believe in the Run och The Run Testers.

Fart är relativt här. The Run Testers finner flera rivaler lättare eller studsigare, och The Running Channel kallar den mindre explosiv än de snabbaste superskorna. En testare hos Doctors of Running kände ingen tydlig framdrivning i något tempo.

Vilka pass den passar för

PassPassarVarförKälla
Tävling, halvmaratonGjord för detDess hemmaplan. The Run Testers placerar den från 5 km till halvmaraton, där testarna fann den kvick.The Run Testers, The Running Channel
TempopassGjord för detDoctors of Running fann den bäst i uptempo och tempo, och The Running Channel listar pass och tempopass.Doctors of Running, The Running Channel
Tävling, maratonFungerarRunRepeat och Running Warehouse stöder den för maraton; Doctors of Running och The Run Testers föredrar något bredare för 42 km.Doctors of Running, RunRepeat, The Run Testers, Running Warehouse
IntervallerFungerarGreppstark på bana, enligt The Run Testers, men Doctors of Running fann den mindre lämpad för 400 m-repetitioner.Doctors of Running, The Run Testers
LångpassFungerarEn bra cruiser för långpass för en testare hos Doctors of Running; The Running Channel vill ha mer struktur för långa, långsamma träningspass.Doctors of Running, The Running Channel
Lugna passInte för detDen styva plattan och den slanka basen känns obekväma i lugnt tempo, enligt Correr una Maratón och The Running Channel.The Running Channel, Correr una Maratón

Källa: The Run Testers, The Running Channel, Doctors of Running, RunRepeat, Running Warehouse, Correr una Maratón

Vad testerna säger

Publicerade tester är överens om att SC Elite v5 är ett tydligt steg upp från v4: lättare, kvickare, greppstarkare, med v4:s problem med kant och tunga åtgärdade, på bekostnad av en mycket smalare passform och bas. De går isär om maraton, om vilken fotisättning den tjänar och om hur den rankas mot de snabbaste rivalerna.

TestTypVår tolkningI en meningKälla
Doctors of RunningRecensionBlandadDoctors of Running delar sig: en testare ger designen B plus och kallar den en självklar passsko, den andra ger B minus och kände lite framdrivning.
RunRepeatLabbPositivRunRepeat ger den 85 av 100: ett tydligt steg framåt för New Balance, även om den inte är bland de snabbaste superskorna.
Believe in the RunRecensionPositivBelieve in the Run ger prestandan A och kallar den New Balance bästa sko för tävlingsdagen hittills, mindre medgörlig än v4.
The Run TestersRecensionBlandadThe Run Testers kallar den en bra uppdatering och New Balance bästa sko med kolfiber, men föredrar ändå flera rivaler.
The Running ChannelRecensionBlandadThe Running Channel finner den till bästa New Balance supersko för fart, men inte lika spännande som de snabbaste rivalerna.
Correr una MaratónRecensionBlandadCorrer una Maratón ser en mer tävlingsinriktad, teknisk tävlingssko som tappat v4:s breda dragningskraft.
Tabell 1 · Samstämmighet mellan publicerade tester. ”Vår tolkning” sammanfattar varje tests egen slutsats, med våra ord. Inga betyg omräknade eller påhittade. Hämtad 13 okt. 2026.

De är eniga

  • Lättare och kvickare än v4RunRepeat vägde 198 g mot 232 g för v4, och Believe in the Run, The Run Testers och The Running Channel fann alla den snabbare och mer redo för tävling.
  • En mycket smalare skoRunRepeat mätte mellansulans häl till 71,6 mm mot 88,7 mm på v4. Believe in the Run, The Run Testers och Correr una Maratón fann alla passformen slankare.
  • Greppet är en höjdpunktRunRepeat mätte grepp på 0,72, upp 0,15 från v4. The Running Channel kallar greppet kategoriledande, och Correr una Maratón fann det utmärkt på blöta vägar.
  • Följer storlekenDoctors of Running, The Run Testers och Running Warehouse fann den vanliga storleken rätt, och RunRepeats läsaromröstning håller med.

De går isär

  • Är den en maratonsko?RunRepeat rekommenderar den till maratonlöpare som tyckte v4 var tung, och Running Warehouse till maratonlöpare i mitten av fältet. En testare hos Doctors of Running avråder från den för maraton på grund av den smala hälen och mellanfoten, och The Run Testers behåller v4 för den distansen.
  • Hälisättare eller framfotsisättare?En testare hos Doctors of Running fann att droppen på 8 mm och den dämpade rockern passar hälisättare bättre, medan den andra fann framfoten för stel när man landar på den. The Running Channel riktar den till fram- och mellanfotsisättare och finner hälen kort på stöd för hälisättare.
  • Hur stabil är den slanka basen?RunRepeat ser den mycket smala hälen som dess främsta svaghet för stabiliteten. Correr una Maratón fann den förvånansvärt stabil trots den slankare plattformen.
Läs alla ståndpunkter, punkt för punkt

Lättare och kvickare än v4. RunRepeat vägde 198 g mot 232 g för v4, och Believe in the Run, The Run Testers och The Running Channel fann alla den snabbare och mer redo för tävling. (RunRepeat, Believe in the Run, The Run Testers, The Running Channel)

En mycket smalare sko. RunRepeat mätte mellansulans häl till 71,6 mm mot 88,7 mm på v4. Believe in the Run, The Run Testers och Correr una Maratón fann alla passformen slankare. (RunRepeat, Believe in the Run, The Run Testers, Correr una Maratón)

Greppet är en höjdpunkt. RunRepeat mätte grepp på 0,72, upp 0,15 från v4. The Running Channel kallar greppet kategoriledande, och Correr una Maratón fann det utmärkt på blöta vägar. (RunRepeat, The Running Channel, Correr una Maratón)

Följer storleken. Doctors of Running, The Run Testers och Running Warehouse fann den vanliga storleken rätt, och RunRepeats läsaromröstning håller med. (Doctors of Running, RunRepeat, The Run Testers, Running Warehouse)

Är den en maratonsko?. RunRepeat rekommenderar den till maratonlöpare som tyckte v4 var tung, och Running Warehouse till maratonlöpare i mitten av fältet. En testare hos Doctors of Running avråder från den för maraton på grund av den smala hälen och mellanfoten, och The Run Testers behåller v4 för den distansen. (Doctors of Running, RunRepeat, The Run Testers, Running Warehouse)

Hälisättare eller framfotsisättare?. En testare hos Doctors of Running fann att droppen på 8 mm och den dämpade rockern passar hälisättare bättre, medan den andra fann framfoten för stel när man landar på den. The Running Channel riktar den till fram- och mellanfotsisättare och finner hälen kort på stöd för hälisättare. (Doctors of Running, The Running Channel)

Hur stabil är den slanka basen?. RunRepeat ser den mycket smala hälen som dess främsta svaghet för stabiliteten. Correr una Maratón fann den förvånansvärt stabil trots den slankare plattformen. (RunRepeat, Correr una Maratón)

Så är den byggd

En nedskuren tävlingskonstruktion: PEBA FuelCell-skum runt en styvare Energy Arc-kolfiberplatta, en ovandel i mesh med ett lager och en ny, lättare yttersula med triangulära klackar i framfoten.

PEBA FuelCell-skum som är cirka 25 procent slankare än v4, en styvare Energy Arc-kolfiberplatta, en tunn ovandel i mesh och en lättare, greppstarkare yttersula.

40321234567
#DelMått
1OvandelKonstruerat mesh med ett lagerAndningsförmåga 4 / 5
2Plös1,0 mm
3HälStyvhet 2 / 5
4MellansulaFuelCell (100 % PEBA)Hårdhet 33,8 AC
5PlattaEnergy Arc-kolfiberplattaFlex 16,2 N
6Innersula3,1 mm
7YttersulaGrepp 0,72

Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 40 mm häl, 32 mm framfot; uppmätt: 3,5 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, The Run Testers, The Running Channel, Fleet Feet, Correr una Maratón.

  1. Ovandel. Ett tunt mesh med ett lager som Doctors of Running fann andningsbart genom mellanfoten och framfoten. RunRepeat gav andningsförmågan 4 av 5.

  2. Plös. Tunn och med sidoinsatser samt en snörögla, som ersätter v4:s textilremsa. RunRepeat mätte bara 1,0 mm stoppning, och Believe in the Run fann den bekvämare än förut.

  3. Häl. En liten, flexibel hälkappa, 2 av 5 i RunRepeats test, med en mer vadderad kant som stoppade hälskavet flera testare hade på v4.

  4. Mellansula. Samma PEBA-formel som v4, enligt Believe in the Run, i en plattform som är cirka 25 procent slankare. RunRepeat mätte den till 33,8 AC.

  5. Platta. Styvare i framfoten och med en ny krökning, som RunRepeat kopplar till snabbare övergångar. Dess böjkraft på 16,2 N gör den lite mer flexibel än v4 i RunRepeats böjtest.

  6. Innersula. En tunn innersula på 3,1 mm, som väntat på en tävlingssko.

  7. Yttersula. En ny, lättare blandning med triangulära klackar under framfoten och en öppen mellanfot som visar plattan. RunRepeat mätte 3,5 mm i tjocklek och ett greppvärde på 0,72.

Läs mer

En nedskuren tävlingskonstruktion: PEBA FuelCell-skum runt en styvare Energy Arc-kolfiberplatta, en ovandel i mesh med ett lager och en ny, lättare yttersula med triangulära klackar i framfoten.

1. Ovandel. Ett tunt mesh med ett lager som Doctors of Running fann andningsbart genom mellanfoten och framfoten. RunRepeat gav andningsförmågan 4 av 5.

2. Plös. Tunn och med sidoinsatser samt en snörögla, som ersätter v4:s textilremsa. RunRepeat mätte bara 1,0 mm stoppning, och Believe in the Run fann den bekvämare än förut.

3. Häl. En liten, flexibel hälkappa, 2 av 5 i RunRepeats test, med en mer vadderad kant som stoppade hälskavet flera testare hade på v4.

4. Mellansula. Samma PEBA-formel som v4, enligt Believe in the Run, i en plattform som är cirka 25 procent slankare. RunRepeat mätte den till 33,8 AC.

5. Platta. Styvare i framfoten och med en ny krökning, som RunRepeat kopplar till snabbare övergångar. Dess böjkraft på 16,2 N gör den lite mer flexibel än v4 i RunRepeats böjtest.

6. Innersula. En tunn innersula på 3,1 mm, som väntat på en tävlingssko.

7. Yttersula. En ny, lättare blandning med triangulära klackar under framfoten och en öppen mellanfot som visar plattan. RunRepeat mätte 3,5 mm i tjocklek och ett greppvärde på 0,72.

Hållbarhet. Rimligt för en tävlingssko. RunRepeat mätte 1,1 mm slitage i hälen, ungefär genomsnittet, men gav tåboxens hållbarhet 1 av 5. The Run Testers såg inget slitage efter 40 miles (cirka 64 km), och Correr una Maratón inget efter 80 km, och räknar med att skummet tröttnar före gummit.

Hållbarhet. Rimligt för en tävlingssko. RunRepeat mätte 1,1 mm slitage i hälen, ungefär genomsnittet, men gav tåboxens hållbarhet 1 av 5. The Run Testers såg inget slitage efter 40 miles (cirka 64 km), och Correr una Maratón inget efter 80 km, och räknar med att skummet tröttnar före gummit.

Specifikationer, uppgivna och uppmätta

Varje siffra har sin källa.

Drop, mm

Doctors of Running8
RunRepeat10,7

Stackhöjd i hälen, mm

Doctors of Running40
RunRepeat39,3

Stackhöjd i framfoten, mm

Doctors of Running32
RunRepeat28,6

Vikt (herr), g

Doctors of Running213
Running Warehouse201
RunRepeat198
SpecifikationUppgivetUppmätt
Drop
  • 8 mm Doctors of Running
  • 10,7 mm RunRepeat
Stackhöjd häl
  • 40 mm Doctors of Running
  • 39,3 mm RunRepeat
Stackhöjd framfot
  • 32 mm Doctors of Running
  • 28,6 mm RunRepeat
Vikt, US M9.5
  • 213 g Doctors of Running
  • 201 g Running Warehouse
  • 198 g RunRepeat
Stöd
  • Neutral Fleet Feet
–
Platta
  • Kolfiber Fleet Feet
–
Underlag
  • Asfalt cat
–
Lanseringsår
  • 2025 Doctors of Running
–

Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: Doctors of Running, RunRepeat, Running Warehouse.

Labbmätningar

SpecifikationUppmätt
Mellansulans hårdhet
  • 33,8 AC RunRepeat
Energiretur (häl)
  • 74,8 % RunRepeat
Vridstyvhet
  • 12,5 Nm RunRepeat
Böjkraft
  • 16,2 N RunRepeat
Hälkappans styvhet
  • 2 / 5 RunRepeat
Greppkoefficient
  • 0,72 RunRepeat
SpecifikationUppmätt
Andningsförmåga
  • 4 / 5 RunRepeat
Tåboxens bredd
  • 74,5 mm RunRepeat
Tåboxens höjd
  • 26,4 mm RunRepeat
Yttersulans tjocklek
  • 3,5 mm RunRepeat
Innersulans tjocklek
  • 3,1 mm RunRepeat
Tungans tjocklek
  • 1 mm RunRepeat

Storlek och passform

Ta din vanliga storlek; frågan är bredd, inte längd.

Längd

Normal i storleken

Bredder

standard och bred

Utrymme för tårna

Tåutrymmet är hyfsat för en tävlingssko. RunRepeat mätte en tåbox på 74,5 mm, rymligare än de flesta tävlingsskor men ner från 78,4 mm på v4, med en något låg höjd på 26,4 mm. Doctors of Running fann cirka en halv tumsbredd vid tårna.

Doctors of Running, RunRepeat

Testarnas alla storleksanteckningar

Doctors of Running, The Run Testers och Running Warehouse fann alla den vanliga storleken rätt, och 64 läsare i RunRepeats omröstning håller med.

Passformen är snäv och låg i volym. The Run Testers fann den smalare än v4, särskilt i mellanfoten, och Doctors of Running beskriver en något snäv häl och mellanfot med en bredare, inte avsmalnande tåbox. Den tunna tungan med sidoinsatser och den vadderade kanten håller foten väl.

Fleet Feet listar en standard- och en bred (2E) version för herr. RunRepeat noterar att den breda versionen mest säljs i USA, så den kan vara svår att hitta i Europa.

Doctors of Running, RunRepeat, The Run Testers, Running Warehouse, Fleet Feet

Mot FuelCell SuperComp Elite v4

En annan sko snarare än en uppdatering: lättare, slankare, högre i drop, med en styvare platta och en helt omarbetad ovandel.

FuelCell SuperComp Elite v5FuelCell SuperComp Elite v4
StödNeutralNeutral
Drop8 mm4 mm
Stackhöjd häl40 mm40 mm
Framfot32 mm–
Vikt213 g232 g

Behåll v4 om du har en bred fot, springer dina lopp i jämnt snarare än snabbt tempo eller vill ha en stabilare, mer förlåtande sko för maraton: The Run Testers och The Running Channel hänvisar båda nyare, tyngre eller långsammare löpare tillbaka till den. Byt till v5 om du är snabb och tyckte v4 var tung och mjuk.

Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).

Versionshistorik: FuelCell SuperComp Elite v4 till FuelCell SuperComp Elite v5

Lättare. RunRepeat vägde 198 g mot 232 g för v4. (RunRepeat)

Dubbel drop. Från 4 till 8 mm, genom att skära 4 mm från framfoten: 40 och 32 mm mot 40 och 36 mm. (Doctors of Running, Believe in the Run)

Mycket slankare plattform. Cirka 25 procent mindre plattform enligt Believe in the Run. RunRepeat mätte hälen till 71,6 mm mot 88,7 mm. (RunRepeat, Believe in the Run)

Styvare platta, ny yttersula. En styvare framfotsplatta med en ny krökning och en lättare yttersula med bättre grepp. (RunRepeat, Believe in the Run, Fleet Feet)

Åtgärder på ovandelen. En tunga med sidoinsatser och en vadderad kant ersätter de delar som skavde eller gled på v4. (RunRepeat, Believe in the Run, The Run Testers)

Alternativen jämförda

Varje alternativ gör en sak som FuelCell SuperComp Elite v5 inte gör.

New Balance FuelCell SuperComp Elite v5New Balance FuelCell SuperComp Elite v4Nike Alphafly 3Puma Fast-R Nitro Elite 3Adidas Adizero Adios Pro 4
Välj den förDen här sidanRymligare passformStabilareLättareSnabbare
Drop8 mm4 mm8 mm8 mm6 mm
Stackhöjd häl40 mm40 mm40 mm39 mm39 mm
Vikt213 g232 g218 g170 g201 g
StödNeutralNeutralNeutralNeutralNeutral
Tabell 2 · Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).

Frågor löpare ställer

Följer New Balance SC Elite v5 storleken?

Ja. Doctors of Running, The Run Testers och Running Warehouse fann alla den vanliga storleken rätt, och RunRepeats läsaromröstning håller med. SC Elite v5 är smalare och lägre i volym än v4, så om din fot är bred, titta på den breda (2E) versionen där den säljs.

SC Elite v4 eller v5: vilken ska jag välja?

Välj SC Elite v5 om du tävlar i rask fart och vill ha en lättare, kvickare sko med bättre grepp. Stanna kvar vid v4 om du har en bred fot, tävlar i jämnare tempo eller vill ha en stabilare plattform för maraton: The Run Testers och The Running Channel rekommenderar den båda för de löparna.

Är SC Elite v5 bra för maraton?

Testarna är oeniga. RunRepeat rekommenderar SC Elite v5 till maratonlöpare som tyckte v4 var tung, och Running Warehouse till maratonlöpare i mitten av fältet. En testare hos Doctors of Running avråder från den för maraton på grund av dess smala häl och mellanfot, och The Run Testers ser den som bäst från 5 km till halvmaraton.

Är SC Elite v5 bra för breda fötter?

Inte i standardbredden. SC Elite v5 är tydligt smalare än v4 genom hälen och mellanfoten, och Correr una Maratón varnar för att den kan kännas trång på breda fötter. RunRepeat mätte ändå en tåbox på 74,5 mm, rymlig för en tävlingssko. Fleet Feet listar en bred (2E) version, som mest säljs i USA.

Är SC Elite v5 bra för hälisättare?

Åsikterna går isär. En testare hos Doctors of Running fann att droppen på 8 mm och den dämpade rockern passar hälisättare bättre. The Running Channel ser den som en sko för fram- och mellanfotsisättare och finner den smala hälen kort på stöd när man landar på den. RunRepeat mätte också en drop på 10,7 mm, högre än angiven.

Kan man träna i SC Elite v5?

För snabba pass, ja. Doctors of Running fann SC Elite v5 stark i tempo och uptempo och en testare använder den som sin självklara passsko. För lugna eller långsamma pass fann Correr una Maratón och The Running Channel att den styva plattan och den slanka basen känns obekväma, så behåll en vardagssko för dem.

Källor

  1. Doctors of Running, New Balance FuelCell SuperComp Elite v5 Review (Andrea Myers, Matt Klein, June 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
  2. RunRepeat, New Balance FuelCell SuperComp Elite v5 lab review. Hämtad 13 okt. 2026.
  3. Believe in the Run, New Balance SC Elite v5 Review: Firing On All Cylinders. Hämtad 13 okt. 2026.
  4. The Run Testers, New Balance SC Elite v5 review. Hämtad 13 okt. 2026.
  5. The Running Channel, New Balance SC Elite V5 Review & Comparisons (Mark Dredge, January 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
  6. Correr una Maratón, Review New Balance SC Elite v5 (Eduardo Mateos, September 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
  7. Running Warehouse, New Balance FuelCell SuperComp Elite v5 Review. Hämtad 13 okt. 2026.
  8. Fleet Feet, Men’s New Balance FuelCell SuperComp Elite v5. Hämtad 13 okt. 2026.
  9. cat: Strideprints katalog, 395 skor

Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 13 oktober 2026.

Är det ditt par?Starta din fitting