1. Sko
  2. New Balance
  3. FuelCell SuperComp Elite v5
New Balance FuelCell SuperComp Elite v5, sett fra siden

New Balance FuelCell SuperComp Elite v5 test

New Balances karbonsko til konkurranse, bygget om slankere og lettere enn v4, med en stivere plate, høyere drop og merkets fulle PEBA-FuelCell-skum.

Drop
8 mm
Hælstack
40 mm
Forfot
32 mm
Vekt
213 g
Støtte
Nøytral
Plate
Karbon

US M9.5, som oppgitt. Oppdatert 13. okt. 2026 · 8 kilder

Vår dom

Slankere, raskere og mindre tilgivende.

SC Elite v5 er en konkurransesko med karbonplate som mister vekt og bredde fra v4 for en fastere, raskere gange med mye bedre grep. Den passer nøytrale løpere med normal til smal fot som konkurrerer i raskt tempo, og testerne er uenige om den holder til et helt maraton.

Sterke sider

  • Mye lettere enn v4: RunRepeat veide 198 g mot 232 g
  • Raskere avtrykk fra en stivere forfotplate
  • Grep som testerne trekker frem som et høydepunkt
  • Polstret krage og tunge festet til sidene løser v4s hælgnaging
  • Høy energitilbakeføring i laboratoriet: 74,8 prosent i hælen
  • Vanlig størrelse for nesten alle testere

Svake sider

  • Mye smalere enn v4, fra hæl til tær
  • Slank hæl som RunRepeat finner mindre stabil
  • Testerne rangerer flere rivaliserende superssko som raskere eller mer spenstige
  • Ubehagelig i rolig tempo, ifølge to tester

Hvem den passer for

  • Du konkurrerer i raskt tempo
  • Foten din er normal til smal
  • Du syntes v4 var for tung eller for myk
  • Du misliker aggressive rockere

Hvem bør hoppe over den

  • Du har bred fot
  • Du trenger hjelp med stabilitet
  • Dette er din første konkurransesko

Skoprofil

Hvor FuelCell SuperComp Elite v5 ligger blant de 395 skoene i katalogen vår, og hva som er endret fra FuelCell SuperComp Elite v4.

50100DempingLetthetStabilitetDropRespons
AkseFuelCell SuperComp Elite v5FuelCell SuperComp Elite v4Endring
Demping6464=
Letthet8475+9
Stabilitet3030=
Drop456+39
Respons10060+40

Fig. 1 · Slik leser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 ytterst. Demping, letthet og drop er skoens plassering i katalogen ut fra oppgitte tall. Stabilitet og respons er skåret ut fra støttetype, plate, rocker og tiltenkt bruk. Den prikkede grå linjen er medianen i katalogen. Kilde: Strideprint-katalogen (cat).

Hvor den ligger i katalogen

Vekt213 g, lettere enn 84 % av skoene

Drop8 mm, høyere enn 45 % av skoene

Hælstack40 mm, høyere enn 64 % av skoene

Forfotstack32 mm, høyere enn 52 % av skoene

Fig. 2 · Fordeling av oppgitte tall i katalogen. Høyden på søylen er antall sko i hvert intervall. Vekt: 300 sko, snitt 257,2 g. Drop: 306 sko, snitt 7,1 mm. Hælstack: 255 sko, snitt 38 mm. Forfotstack: 253 sko, snitt 31,1 mm. Kilde: Strideprint-katalogen (cat), oppgitte verdier.

Slik føles den

Skrevet ut fra 6 publiserte tester. Vi siterer målinger, ikke inntrykk vi ikke har hatt.

Fastere enn v4, fortsatt beskyttende. Fullt PEBA-FuelCell på 40 og 32 mm, fastere og mindre klissete enn v4, med lite følelse av underlaget ifølge Doctors of Running.

En slank hæl på en nøytral konkurransesko. Nøytral og smal bak: RunRepeat målte en hæl på 71,6 mm og peker på den, selv om Correr una Maratón fant den stødigere enn ventet.

Rask, men ikke den raskeste. Energitilbakeføring nær 75 prosent i RunRepeats laboratorium og et raskt avtrykk, men rivaler føles mer spenstige for flere testere.

Fastere enn v4, fortsatt beskyttende. Mellomsålen er FuelCell-skum som New Balance beskriver som 100 prosent PEBA, på 40 mm i hælen og 32 mm i forfoten. Believe in the Run bemerker at formelen er uendret fra v4, men plattformen er rundt 25 prosent mindre, og forfoten mistet 4 mm.

Testerne beskriver en fastere, mindre klissete følelse enn v4. RunRepeat målte skummet til 33,8 på AC-skalaen, nær gjennomsnittet, og Doctors of Running fant det tett, med lite følelse av underlaget.

En slank hæl på en nøytral konkurransesko. Dette er en nøytral sko med en smal bakdel. RunRepeat målte mellomsålens hæl til 71,6 mm, langt under v4s 88,7 mm, og forfoten til 107,0 mm. De ser den smale hælen som skoens viktigste stabilitetssvakhet.

Doctors of Running beskriver en smal bakdel og midtfot veid opp av en utvidet indre forfot som motstår at foten ruller innover i avtrykket. Correr una Maratón fant den likevel overraskende stabil for bredden.

Rask, men ikke den raskeste. RunRepeat målte energitilbakeføring på 74,8 prosent i hælen og 74,9 prosent i forfoten, godt over gjennomsnittet. Den stivere forfotplaten gir et raskere avtrykk, ifølge Believe in the Run og The Run Testers.

Fart er relativt her. The Run Testers finner flere rivaler lettere eller mer spenstige, og The Running Channel kaller den mindre eksplosiv enn de raskeste superskoene. Én tester hos Doctors of Running kjente ingen tydelig fremdrift i noe tempo.

Les mer

Fastere enn v4, fortsatt beskyttende. Mellomsålen er FuelCell-skum som New Balance beskriver som 100 prosent PEBA, på 40 mm i hælen og 32 mm i forfoten. Believe in the Run bemerker at formelen er uendret fra v4, men plattformen er rundt 25 prosent mindre, og forfoten mistet 4 mm.

Testerne beskriver en fastere, mindre klissete følelse enn v4. RunRepeat målte skummet til 33,8 på AC-skalaen, nær gjennomsnittet, og Doctors of Running fant det tett, med lite følelse av underlaget.

En slank hæl på en nøytral konkurransesko. Dette er en nøytral sko med en smal bakdel. RunRepeat målte mellomsålens hæl til 71,6 mm, langt under v4s 88,7 mm, og forfoten til 107,0 mm. De ser den smale hælen som skoens viktigste stabilitetssvakhet.

Doctors of Running beskriver en smal bakdel og midtfot veid opp av en utvidet indre forfot som motstår at foten ruller innover i avtrykket. Correr una Maratón fant den likevel overraskende stabil for bredden.

Rask, men ikke den raskeste. RunRepeat målte energitilbakeføring på 74,8 prosent i hælen og 74,9 prosent i forfoten, godt over gjennomsnittet. Den stivere forfotplaten gir et raskere avtrykk, ifølge Believe in the Run og The Run Testers.

Fart er relativt her. The Run Testers finner flere rivaler lettere eller mer spenstige, og The Running Channel kaller den mindre eksplosiv enn de raskeste superskoene. Én tester hos Doctors of Running kjente ingen tydelig fremdrift i noe tempo.

Hvilke økter den er til

ØktEgnethetHvorforKilde
HalvmaratonLaget for detDens hjemmebane. The Run Testers plasserer den fra 5 km til halvmaraton, der testerne fant den rask.The Run Testers, The Running Channel
TempotreningLaget for detDoctors of Running fant den best i høyere tempo og tempo, og The Running Channel oppgir økter og tempoturer.Doctors of Running, The Running Channel
MaratonFunkerRunRepeat og Running Warehouse anbefaler den til maraton. Doctors of Running og The Run Testers foretrekker noe bredere for 42 km.Doctors of Running, RunRepeat, The Run Testers, Running Warehouse
IntervallerFunkerGodt grep på bane ifølge The Run Testers, men Doctors of Running fant den mindre egnet til 400 m-intervaller.Doctors of Running, The Run Testers
LangturerFunkerEn god langtur-cruiser for én tester hos Doctors of Running. The Running Channel vil ha mer struktur til lang, rolig trening.Doctors of Running, The Running Channel
Rolige turerIkke til detDen stive platen og den slanke basen føles ubehagelige i rolig tempo, ifølge Correr una Maratón og The Running Channel.The Running Channel, Correr una Maratón

Kilde: The Run Testers, The Running Channel, Doctors of Running, RunRepeat, Running Warehouse, Correr una Maratón

Hva testene sier

Publiserte tester er enige om at SC Elite v5 er et tydelig steg opp fra v4: lettere, raskere, bedre grep, med v4s krage- og tungeproblemer løst, på bekostning av en mye smalere passform og base. De er uenige om maraton, om landingsmønsteret den tjener og om hvordan den rangerer mot de raskeste rivalene.

TestTypeVår lesningI én setningKilde
Doctors of RunningAnmeldelseBlandetDoctors of Running er delt: én tester gir designet B pluss og kaller den en go-to treningssko, den andre gir B minus og kjente lite fremdrift.
RunRepeatLabPositivRunRepeat gir den 85 av 100: et tydelig steg fremover for New Balance, selv om den ikke er blant de raskeste superskoene.
Believe in the RunAnmeldelsePositivBelieve in the Run gir ytelsen A og kaller den New Balances beste konkurransesko så langt, mindre imøtekommende enn v4.
The Run TestersAnmeldelseBlandetThe Run Testers kaller den en god oppdatering og New Balances beste karbonsko, men foretrekker fortsatt flere rivaler.
The Running ChannelAnmeldelseBlandetThe Running Channel finner den den beste New Balance-superskoen for fart, men ikke så spennende som de raskeste rivalene.
Correr una MaratónAnmeldelseBlandetCorrer una Maratón ser en mer konkurransedyktig, teknisk konkurransesko som har mistet den brede appellen til v4.
Tabell 1 · Enighet mellom publiserte tester. «Vår lesning» oppsummerer hver tests egen konklusjon, med våre ord. Ingen karakterer er omregnet eller funnet på. Åpnet 13. okt. 2026.

De er enige

  • Lettere og raskere enn v4RunRepeat veide 198 g mot 232 g for v4, og Believe in the Run, The Run Testers og The Running Channel fant den alle raskere og mer konkurranseklar.
  • En mye smalere skoRunRepeat målte mellomsålens hæl til 71,6 mm mot 88,7 mm på v4. Believe in the Run, The Run Testers og Correr una Maratón fant alle passformen slankere.
  • Grep er et høydepunktRunRepeat målte friksjon på 0,72, opp 0,15 fra v4. The Running Channel kaller grepet klasseledende, og Correr una Maratón fant det utmerket på våt vei.
  • Vanlig størrelseDoctors of Running, The Run Testers og Running Warehouse fant vanlig størrelse riktig, og RunRepeats leserundersøkelse er enig.

De er uenige

  • Er den en maratonsko?RunRepeat anbefaler den til maratonløpere som syntes v4 var tung, og Running Warehouse til maratonløpere midt i feltet. Én tester hos Doctors of Running fraråder den til maraton på grunn av den smale hælen og midtfoten, og The Run Testers beholder v4 til den distansen.
  • Hælløpere eller forfotløpere?Én tester hos Doctors of Running fant at 8 mm drop og dempet rocker passer hælløpere bedre, mens den andre fant forfoten for stiv ved landing på den. The Running Channel retter den mot forfot- og midtfotløpere og finner hælen mangelfull på støtte for hælløpere.
  • Hvor stabil er den slanke basen?RunRepeat ser den svært smale hælen som hovedsvakheten for stabilitet. Correr una Maratón fant den overraskende stabil til tross for den slankere plattformen.
Les de fulle standpunktene, punkt for punkt

Lettere og raskere enn v4. RunRepeat veide 198 g mot 232 g for v4, og Believe in the Run, The Run Testers og The Running Channel fant den alle raskere og mer konkurranseklar. (RunRepeat, Believe in the Run, The Run Testers, The Running Channel)

En mye smalere sko. RunRepeat målte mellomsålens hæl til 71,6 mm mot 88,7 mm på v4. Believe in the Run, The Run Testers og Correr una Maratón fant alle passformen slankere. (RunRepeat, Believe in the Run, The Run Testers, Correr una Maratón)

Grep er et høydepunkt. RunRepeat målte friksjon på 0,72, opp 0,15 fra v4. The Running Channel kaller grepet klasseledende, og Correr una Maratón fant det utmerket på våt vei. (RunRepeat, The Running Channel, Correr una Maratón)

Vanlig størrelse. Doctors of Running, The Run Testers og Running Warehouse fant vanlig størrelse riktig, og RunRepeats leserundersøkelse er enig. (Doctors of Running, RunRepeat, The Run Testers, Running Warehouse)

Er den en maratonsko?. RunRepeat anbefaler den til maratonløpere som syntes v4 var tung, og Running Warehouse til maratonløpere midt i feltet. Én tester hos Doctors of Running fraråder den til maraton på grunn av den smale hælen og midtfoten, og The Run Testers beholder v4 til den distansen. (Doctors of Running, RunRepeat, The Run Testers, Running Warehouse)

Hælløpere eller forfotløpere?. Én tester hos Doctors of Running fant at 8 mm drop og dempet rocker passer hælløpere bedre, mens den andre fant forfoten for stiv ved landing på den. The Running Channel retter den mot forfot- og midtfotløpere og finner hælen mangelfull på støtte for hælløpere. (Doctors of Running, The Running Channel)

Hvor stabil er den slanke basen?. RunRepeat ser den svært smale hælen som hovedsvakheten for stabilitet. Correr una Maratón fant den overraskende stabil til tross for den slankere plattformen. (RunRepeat, Correr una Maratón)

Slik er den bygget

En nedbygget konkurransekonstruksjon: fullt PEBA-FuelCell-skum rundt en stivere Energy Arc-karbonplate, en enkeltlags mesh-overdel og en ny, lettere yttersåle med trekantede knaster i forfoten.

Fullt PEBA-FuelCell-skum rundt 25 prosent slankere enn v4, en stivere Energy Arc-karbonplate, en tynn mesh-overdel og en lettere, yttersåle med bedre grep.

40321234567
#DelMål
1OverdelEnkeltlags engineered meshPustbarhet 4 / 5
2Tunge1,0 mm
3HælStivhet 2 / 5
4MellomsåleFuelCell (100 % PEBA)Hardhet 33,8 AC
5PlateEnergy Arc-karbonplateBøyekraft 16,2 N
6Innersåle3,1 mm
7YttersåleFriksjon 0,72

Fig. 3 · Sideprofil. Stackhøyder i målestokk (oppgitt: 40 mm hæl, 32 mm forfot; målt: 3,5 mm yttersåle). Fordelingen mellom de to skumlagene er ikke målt og er tegnet på midten. Stiplet: innersåle, skjult. Kilder: Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, The Run Testers, The Running Channel, Fleet Feet, Correr una Maratón.

  1. Overdel. Et tynt enkeltlags mesh som Doctors of Running fant pustende gjennom midtfot og forfot. RunRepeat ga pustbarheten 4 av 5.

  2. Tunge. Tynn og festet til sidene med en snørløkke, som erstatter v4s stoffstrimmel. RunRepeat målte bare 1,0 mm polstring, og Believe in the Run fant den mer behagelig enn før.

  3. Hæl. En liten, fleksibel hælkappe, 2 av 5 i RunRepeats test, med en mer polstret krage som stoppet hælgnagingen flere testere hadde på v4.

  4. Mellomsåle. Samme PEBA-formel som v4, ifølge Believe in the Run, i en plattform rundt 25 prosent slankere. RunRepeat målte den til 33,8 AC.

  5. Plate. Stivere i forfoten og med ny krumning, noe RunRepeat knytter til raskere overganger. Bøyekraften på 16,2 N gjør den litt mer fleksibel enn v4 i RunRepeats bøyetest.

  6. Innersåle. En tynn innersåle på 3,1 mm, som ventet på en konkurransesko.

  7. Yttersåle. En ny, lettere blanding med trekantede knaster under forfoten og en åpen midtfot som viser platen. RunRepeat målte 3,5 mm tykkelse og en friksjonsscore på 0,72.

Les mer

En nedbygget konkurransekonstruksjon: fullt PEBA-FuelCell-skum rundt en stivere Energy Arc-karbonplate, en enkeltlags mesh-overdel og en ny, lettere yttersåle med trekantede knaster i forfoten.

1. Overdel. Et tynt enkeltlags mesh som Doctors of Running fant pustende gjennom midtfot og forfot. RunRepeat ga pustbarheten 4 av 5.

2. Tunge. Tynn og festet til sidene med en snørløkke, som erstatter v4s stoffstrimmel. RunRepeat målte bare 1,0 mm polstring, og Believe in the Run fant den mer behagelig enn før.

3. Hæl. En liten, fleksibel hælkappe, 2 av 5 i RunRepeats test, med en mer polstret krage som stoppet hælgnagingen flere testere hadde på v4.

4. Mellomsåle. Samme PEBA-formel som v4, ifølge Believe in the Run, i en plattform rundt 25 prosent slankere. RunRepeat målte den til 33,8 AC.

5. Plate. Stivere i forfoten og med ny krumning, noe RunRepeat knytter til raskere overganger. Bøyekraften på 16,2 N gjør den litt mer fleksibel enn v4 i RunRepeats bøyetest.

6. Innersåle. En tynn innersåle på 3,1 mm, som ventet på en konkurransesko.

7. Yttersåle. En ny, lettere blanding med trekantede knaster under forfoten og en åpen midtfot som viser platen. RunRepeat målte 3,5 mm tykkelse og en friksjonsscore på 0,72.

Slitestyrke. Rimelig for en konkurransesko. RunRepeat målte 1,1 mm slitasje i hælen, omtrent gjennomsnittlig, men ga slitestyrken i tåboksen 1 av 5. The Run Testers så ingen slitasje etter 40 miles (ca. 64 km), og Correr una Maratón ingen etter 80 km, og venter at skummet blir sliten før gummien.

Slitestyrke. Rimelig for en konkurransesko. RunRepeat målte 1,1 mm slitasje i hælen, omtrent gjennomsnittlig, men ga slitestyrken i tåboksen 1 av 5. The Run Testers så ingen slitasje etter 40 miles (ca. 64 km), og Correr una Maratón ingen etter 80 km, og venter at skummet blir sliten før gummien.

Spesifikasjoner, oppgitt og målt

Hvert tall har sin kilde.

Drop, mm

Doctors of Running8
RunRepeat10,7

Hælhøyde (stack), mm

Doctors of Running40
RunRepeat39,3

Forfothøyde (stack), mm

Doctors of Running32
RunRepeat28,6

Vekt (herre), g

Doctors of Running213
Running Warehouse201
RunRepeat198
SpesifikasjonOppgittMålt
Drop
  • 8 mm Doctors of Running
  • 10,7 mm RunRepeat
Hælstack
  • 40 mm Doctors of Running
  • 39,3 mm RunRepeat
Forfotstack
  • 32 mm Doctors of Running
  • 28,6 mm RunRepeat
Vekt, US M9.5
  • 213 g Doctors of Running
  • 201 g Running Warehouse
  • 198 g RunRepeat
Støtte
  • Nøytral Fleet Feet
–
Plate
  • Karbon Fleet Feet
–
Underlag
  • Vei cat
–
Lanseringsår
  • 2025 Doctors of Running
–

Fig. 4 · Oppgitt mot målt. Søylene starter på null. Kilder: Doctors of Running, RunRepeat, Running Warehouse.

Labmålinger

SpesifikasjonMålt
Mellomsålens hardhet
  • 33,8 AC RunRepeat
Energitilbakeføring (hæl)
  • 74,8 % RunRepeat
Torsjonsstivhet
  • 12,5 Nm RunRepeat
Bøyekraft
  • 16,2 N RunRepeat
Hælkappens stivhet
  • 2 / 5 RunRepeat
Friksjonskoeffisient
  • 0,72 RunRepeat
SpesifikasjonMålt
Pustbarhet
  • 4 / 5 RunRepeat
Tåboksens bredde
  • 74,5 mm RunRepeat
Tåboksens høyde
  • 26,4 mm RunRepeat
Yttersålens tykkelse
  • 3,5 mm RunRepeat
Innersålens tykkelse
  • 3,1 mm RunRepeat
Tungens tykkelse
  • 1 mm RunRepeat

Størrelse og passform

Velg vanlig størrelse. Spørsmålet er bredde, ikke lengde.

Lengde

Vanlig størrelse

Bredder

normal og bred

Plass til tærne

Plassen i tærne er grei for en konkurransesko. RunRepeat målte en tåboks på 74,5 mm, romsligere enn de fleste konkurransesko, men ned fra 78,4 mm på v4, med en litt lav høyde på 26,4 mm. Doctors of Running fant rundt en halv tommelbredde ved tærne.

Doctors of Running, RunRepeat

Alle størrelsesnotater fra testere

Doctors of Running, The Run Testers og Running Warehouse fant alle vanlig størrelse riktig, og 64 lesere i RunRepeats undersøkelse er enige.

Passformen er tett og lav i volum. The Run Testers fant den smalere enn v4, særlig i midtfoten, og Doctors of Running beskriver en litt tett hæl og midtfot med en bredere, ikke-smalnende tåboks. Den tynne tungen festet til sidene og den polstrede kragen holder foten godt.

Fleet Feet oppgir en standard og en bred (2E) versjon for menn. RunRepeat bemerker at den brede versjonen hovedsakelig selges i USA, så den kan være vanskelig å finne i Europa.

Doctors of Running, RunRepeat, The Run Testers, Running Warehouse, Fleet Feet

Mot FuelCell SuperComp Elite v4

En annen sko snarere enn en oppdatering: lettere, slankere, høyere drop, med en stivere plate og en helt omarbeidet overdel.

FuelCell SuperComp Elite v5FuelCell SuperComp Elite v4
StøtteNøytralNøytral
Drop8 mm4 mm
Hælstack40 mm40 mm
Forfot32 mm–
Vekt213 g232 g

Behold v4 hvis du har bred fot, konkurrerer i jevnt snarere enn raskt tempo eller vil ha en mer stabil, tilgivende sko til maraton: The Run Testers og The Running Channel sender begge nyere, tyngre eller langsommere løpere tilbake til den. Bytt til v5 hvis du er rask og syntes v4 var tung og myk.

Oppgitte tall. Kilde: Strideprint-katalogen (cat).

Versjonshistorikk: FuelCell SuperComp Elite v4 til FuelCell SuperComp Elite v5

Lettere. RunRepeat veide 198 g mot 232 g for v4. (RunRepeat)

Droppen doblet. Fra 4 til 8 mm, ved å kutte 4 mm fra forfoten: 40 og 32 mm mot 40 og 36 mm. (Doctors of Running, Believe in the Run)

Mye slankere plattform. Rundt 25 prosent mindre plattform ifølge Believe in the Run. RunRepeat målte hælen til 71,6 mm mot 88,7 mm. (RunRepeat, Believe in the Run)

Stivere plate, ny yttersåle. En stivere forfotplate med ny krumning og en lettere yttersåleblanding som griper bedre. (RunRepeat, Believe in the Run, Fleet Feet)

Overdelsrettinger. En tunge festet til sidene og en polstret krage erstatter delene som gned eller gled på v4. (RunRepeat, Believe in the Run, The Run Testers)

Alternativer sammenlignet

Hvert av dem løser noe som FuelCell SuperComp Elite v5 ikke gjør.

New Balance FuelCell SuperComp Elite v5New Balance FuelCell SuperComp Elite v4Nike Alphafly 3Puma Fast-R Nitro Elite 3Adidas Adizero Adios Pro 4
Velg den forDenne sidenRomsligere passformMer stabilLettereRaskere
Drop8 mm4 mm8 mm8 mm6 mm
Hælstack40 mm40 mm40 mm39 mm39 mm
Vekt213 g232 g218 g170 g201 g
StøtteNøytralNøytralNøytralNøytralNøytral
Tabell 2 · Oppgitte tall. Kilde: Strideprint-katalogen (cat).

Spørsmål løpere stiller

Følger New Balance SC Elite v5 vanlig størrelse?

Ja. Doctors of Running, The Run Testers og Running Warehouse fant alle vanlig størrelse riktig, og RunRepeats leserundersøkelse er enig. SC Elite v5 er smalere og lavere i volum enn v4, så hvis foten din er bred, bør du se på den brede (2E) versjonen der den selges.

SC Elite v4 eller v5: hvilken bør jeg velge?

Velg SC Elite v5 hvis du konkurrerer i raskt tempo og vil ha en lettere, raskere sko med bedre grep. Bli ved v4 hvis du har bred fot, konkurrerer i jevnere tempo eller vil ha en mer stabil plattform til maraton: The Run Testers og The Running Channel anbefaler den begge til de løperne.

Er SC Elite v5 bra til maraton?

Testerne er uenige. RunRepeat anbefaler SC Elite v5 til maratonløpere som syntes v4 var tung, og Running Warehouse til maratonløpere midt i feltet. Én tester hos Doctors of Running fraråder den til maraton på grunn av den smale hælen og midtfoten, og The Run Testers ser den på sitt beste fra 5 km til halvmaraton.

Er SC Elite v5 bra for brede føtter?

Ikke i standardbredden. SC Elite v5 er tydelig smalere enn v4 gjennom hæl og midtfot, og Correr una Maratón advarer om at den kan føles trang for brede føtter. RunRepeat målte likevel en tåboks på 74,5 mm, romslig for en konkurransesko. Fleet Feet oppgir en bred (2E) versjon, mest solgt i USA.

Er SC Elite v5 bra for hælløpere?

Meningene er delte. Én tester hos Doctors of Running fant 8 mm drop og dempet rocker bedre egnet for hælløpere. The Running Channel ser den som en sko for forfot- og midtfotløpere og finner den smale hælen mangelfull på støtte når du lander på den. RunRepeat målte også en drop på 10,7 mm, høyere enn oppgitt.

Kan man trene i SC Elite v5?

Til raske økter, ja. Doctors of Running fant SC Elite v5 sterk i tempo og høyere tempo, og én tester bruker den som en go-to treningssko. Til rolige eller sakte turer fant Correr una Maratón og The Running Channel den stive platen og den slanke basen ubehagelige, så ha en dagligsko til dem.

Kilder

  1. Doctors of Running, New Balance FuelCell SuperComp Elite v5 Review (Andrea Myers, Matt Klein, June 2025). Åpnet 13. okt. 2026.
  2. RunRepeat, New Balance FuelCell SuperComp Elite v5 lab review. Åpnet 13. okt. 2026.
  3. Believe in the Run, New Balance SC Elite v5 Review: Firing On All Cylinders. Åpnet 13. okt. 2026.
  4. The Run Testers, New Balance SC Elite v5 review. Åpnet 13. okt. 2026.
  5. The Running Channel, New Balance SC Elite V5 Review & Comparisons (Mark Dredge, January 2026). Åpnet 13. okt. 2026.
  6. Correr una Maratón, Review New Balance SC Elite v5 (Eduardo Mateos, September 2025). Åpnet 13. okt. 2026.
  7. Running Warehouse, New Balance FuelCell SuperComp Elite v5 Review. Åpnet 13. okt. 2026.
  8. Fleet Feet, Men’s New Balance FuelCell SuperComp Elite v5. Åpnet 13. okt. 2026.
  9. cat: Strideprint-katalogen, 395 sko

Slik tester vi. Vi leser publiserte tester, merke- og butikksider og labmålinger, krysssjekker tallene og peker på hvor de ikke stemmer overens. Vi har ikke testet denne skoen selv. Sist oppdatert 13. oktober 2026.

Er det riktig par?Start fittingen din