- Sko
- New Balance
- FuelCell SuperComp Elite v5

New Balance FuelCell SuperComp Elite v5 anmeldelse
New Balances konkurrencesko med kulfiber, bygget om slankere og lettere end v4, med en stivere plade, en højere drop og mærkets fulde PEBA FuelCell-skum.
- Drop
- 8 mm
- Stack, hæl
- 40 mm
- Forfod
- 32 mm
- Vægt
- 213 g
- Støtte
- Neutral
- Plade
- Kulfiber
Vores dom
Slankere, hurtigere og mindre tilgivende.
SC Elite v5 er en konkurrencesko med kulfiberplade, der taber vægt og bredde i forhold til v4 for en fastere, mere skarp gang med meget bedre greb. Den passer til neutrale løbere med en almindelig til smal fod, der løber konkurrence i rask tempo, og testerne er uenige om, hvorvidt den holder til en hel marathon.
Styrker
- Meget lettere end v4: RunRepeat vejede 198 g mod 232 g
- Skarpere afsæt fra en stivere forfodsplade
- Greb, som testerne fremhæver som et højdepunkt
- Polstret kant og sammensyet tunge retter v4’s hælgnidning
- Høj energitilbagegivelse i laboratoriet: 74,8 procent i hælen
- Normal størrelse for næsten alle testere
Svagheder
- Meget smallere end v4, fra hælen til tæerne
- Slank hæl, som RunRepeat finder mindre stabil
- Testerne rangerer flere rivaliserende superskoe som hurtigere eller mere fjedrende
- Ubehagelig i lavt tempo ifølge to anmeldelser
Hvem den passer til
- Du løber konkurrence i rask tempo
- Din fod er almindelig til smal
- Du fandt v4 for tung eller for blød
- Du kan ikke lide aggressive rockere
Hvem der bør springe den over
- Du har en bred fod
- Du har brug for hjælp til stabilitet
- Det er din første konkurrencesko
Skoprofil
Hvor FuelCell SuperComp Elite v5 ligger blandt de 395 sko i vores katalog, og hvad der er ændret siden FuelCell SuperComp Elite v4.
| Akse | FuelCell SuperComp Elite v5 | FuelCell SuperComp Elite v4 | Ændring |
|---|---|---|---|
| Dæmpning | 64 | 64 | = |
| Lethed | 84 | 75 | +9 |
| Stabilitet | 30 | 30 | = |
| Drop | 45 | 6 | +39 |
| Respons | 100 | 60 | +40 |
Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Hvor den ligger i kataloget
Vægt213 g, lettere end 84 % af skoene
Drop8 mm, højere end 45 % af skoene
Stack, hæl40 mm, højere end 64 % af skoene
Stack, forfod32 mm, højere end 52 % af skoene
Sådan føles den
Skrevet ud fra 6 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.
Fastere end v4, stadig beskyttende. Fuldt PEBA FuelCell på 40 og 32 mm, fastere og mindre dunet end v4, med lidt kontakt til underlaget ifølge Doctors of Running.
En slank hæl på en neutral konkurrencesko. Neutral og smal bagtil: RunRepeat målte en hæl på 71,6 mm og peger på det, selv om Correr una Maratón fandt den mere stabil end ventet.
Skarp, men ikke den hurtigste. Energitilbagegivelse nær 75 procent i RunRepeats laboratorium og et skarpt afsæt, men rivaler føles mere fjedrende for flere testere.
Fastere end v4, stadig beskyttende. Mellemsålen er FuelCell-skum, som New Balance beskriver som 100 procent PEBA, med 40 mm i hælen og 32 mm i forfoden. Believe in the Run bemærker, at formlen er uændret fra v4, men der er omkring 25 procent mindre platform, og forfoden mistede 4 mm.
Testerne beskriver en fastere, mindre dunet følelse end v4. RunRepeat målte skummet til 33,8 på AC-skalaen, tæt på gennemsnittet, og Doctors of Running fandt det tæt, med lidt kontakt til underlaget.
En slank hæl på en neutral konkurrencesko. Det er en neutral sko med en smal bagende. RunRepeat målte mellemsålens hæl til 71,6 mm, langt under v4’s 88,7 mm, og forfoden til 107,0 mm. De ser den smalle hæl som skoens største svaghed for stabilitet.
Doctors of Running beskriver en smal bagdel og midtfod, opvejet af en udvidet indre forfod, der modstår, at foden ruller indad i afsættet. Correr una Maratón fandt den alligevel overraskende stabil for sin bredde.
Skarp, men ikke den hurtigste. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 74,8 procent i hælen og 74,9 procent i forfoden, langt over gennemsnittet. Den stivere forfodsplade giver et hurtigere afsæt, ifølge Believe in the Run og The Run Testers.
Fart er relativ her. The Run Testers finder flere rivaler lettere eller mere fjedrende, og The Running Channel kalder den mindre eksplosiv end de hurtigste superskoe. Én tester hos Doctors of Running mærkede ingen klar fremdrift i noget tempo.
Læs mere
Fastere end v4, stadig beskyttende. Mellemsålen er FuelCell-skum, som New Balance beskriver som 100 procent PEBA, med 40 mm i hælen og 32 mm i forfoden. Believe in the Run bemærker, at formlen er uændret fra v4, men der er omkring 25 procent mindre platform, og forfoden mistede 4 mm.
Testerne beskriver en fastere, mindre dunet følelse end v4. RunRepeat målte skummet til 33,8 på AC-skalaen, tæt på gennemsnittet, og Doctors of Running fandt det tæt, med lidt kontakt til underlaget.
En slank hæl på en neutral konkurrencesko. Det er en neutral sko med en smal bagende. RunRepeat målte mellemsålens hæl til 71,6 mm, langt under v4’s 88,7 mm, og forfoden til 107,0 mm. De ser den smalle hæl som skoens største svaghed for stabilitet.
Doctors of Running beskriver en smal bagdel og midtfod, opvejet af en udvidet indre forfod, der modstår, at foden ruller indad i afsættet. Correr una Maratón fandt den alligevel overraskende stabil for sin bredde.
Skarp, men ikke den hurtigste. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 74,8 procent i hælen og 74,9 procent i forfoden, langt over gennemsnittet. Den stivere forfodsplade giver et hurtigere afsæt, ifølge Believe in the Run og The Run Testers.
Fart er relativ her. The Run Testers finder flere rivaler lettere eller mere fjedrende, og The Running Channel kalder den mindre eksplosiv end de hurtigste superskoe. Én tester hos Doctors of Running mærkede ingen klar fremdrift i noget tempo.
Hvilke ture den er til
| Tur | Egnethed | Hvorfor | Kilde |
|---|---|---|---|
| Halvmaraton i konkurrence | Lavet til det | Dens hjemmebane. The Run Testers placerer den fra 5 km til halvmarathon, hvor testerne fandt den hurtig. | The Run Testers, The Running Channel |
| Tempotræning | Lavet til det | Doctors of Running fandt den bedst i hurtigere tempo og tempo, og The Running Channel opfører hårde træningspas og tempoture. | Doctors of Running, The Running Channel |
| Maraton i konkurrence | Kan klare det | RunRepeat og Running Warehouse støtter den til marathon; Doctors of Running og The Run Testers foretrækker noget bredere til 42 km. | Doctors of Running, RunRepeat, The Run Testers, Running Warehouse |
| Intervaller | Kan klare det | Godt greb på banen, ifølge The Run Testers, men Doctors of Running fandt den mindre egnet til gentagelser på 400 m. | Doctors of Running, The Run Testers |
| Langture | Kan klare det | En god cruiser til lange ture for én tester hos Doctors of Running; The Running Channel vil have mere struktur til lang, langsom træning. | Doctors of Running, The Running Channel |
| Rolige ture | Ikke til det | Den stive plade og den slanke base føles akavet i lavt tempo, ifølge Correr una Maratón og The Running Channel. | The Running Channel, Correr una Maratón |
Kilde: The Run Testers, The Running Channel, Doctors of Running, RunRepeat, Running Warehouse, Correr una Maratón
Hvad testerne siger
Udgivne anmeldelser er enige om, at SC Elite v5 er et klart skridt op fra v4: lettere, hurtigere, med bedre greb, med v4’s problemer med kant og tunge rettet, på bekostning af en meget smallere pasform og base. De er uenige om marathon, om hvilket fodnedslag den tjener, og om hvordan den rangerer mod de hurtigste rivaler.
| Test | Type | Vores læsning | I én sætning | Kilde |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Anmeldelse | Blandet | Doctors of Running er delt: én tester giver designet B plus og kalder den en go-to-sko til hårde træningspas, den anden giver B minus og mærkede lidt fremdrift. | Læs |
| RunRepeat | Laboratorium | Positiv | RunRepeat giver den 85 ud af 100: et klart skridt fremad for New Balance, selv om den ikke er blandt de hurtigste superskoe. | Læs |
| Believe in the Run | Anmeldelse | Positiv | Believe in the Run giver ydeevnen A og kalder den New Balances bedste sko til konkurrencedagen hidtil, mindre imødekommende end v4. | Læs |
| The Run Testers | Anmeldelse | Blandet | The Run Testers kalder den en god opdatering og New Balances bedste sko med kulfiber, men foretrækker stadig flere rivaler. | Læs |
| The Running Channel | Anmeldelse | Blandet | The Running Channel finder den New Balances bedste supersko til fart, men ikke så spændende som de hurtigste rivaler. | Læs |
| Correr una Maratón | Anmeldelse | Blandet | Correr una Maratón ser en mere konkurrencepræget, teknisk konkurrencesko, der har mistet v4’s brede appel. | Læs |
De er enige
- Lettere og hurtigere end v4RunRepeat vejede 198 g mod 232 g for v4, og Believe in the Run, The Run Testers og The Running Channel fandt den alle hurtigere og mere klar til konkurrence.
- En meget smallere skoRunRepeat målte mellemsålens hæl til 71,6 mm mod 88,7 mm på v4. Believe in the Run, The Run Testers og Correr una Maratón fandt alle pasformen slankere.
- Grebet er et højdepunktRunRepeat målte greb på 0,72, op 0,15 i forhold til v4. The Running Channel kalder grebet førende i kategorien, og Correr una Maratón fandt det fremragende på våde veje.
- Normal størrelseDoctors of Running, The Run Testers og Running Warehouse fandt den sædvanlige størrelse rigtig, og RunRepeats ejerafstemning er enig.
De er uenige
- Er det en marathonsko?RunRepeat anbefaler den til marathonløbere, der fandt v4 tung, og Running Warehouse til marathonløbere i midterfeltet. Én tester hos Doctors of Running fraråder den til marathon på grund af den smalle hæl og midtfod, og The Run Testers beholder v4 til den distance.
- Hæl- eller forfodsanslag?Én tester hos Doctors of Running fandt dropen på 8 mm og den dæmpede rocker bedre egnet til løbere med hælanslag, mens den anden fandt forfoden for stiv, når man lander på den. The Running Channel retter den mod løbere med forfods- og midtfodsanslag og finder hælen kort på støtte til løbere med hælanslag.
- Hvor stabil er den slanke base?RunRepeat ser den meget smalle hæl som dens største svaghed for stabilitet. Correr una Maratón fandt den overraskende stabil trods den slankere platform.
Sådan er den bygget
En slanket konkurrencekonstruktion: fuldt PEBA FuelCell-skum omkring en stivere Energy Arc-kulfiberplade, en mesh-overdel i ét lag og en ny, lettere ydersål med trekantede knopper i forfoden.
Fuldt PEBA FuelCell-skum omkring 25 procent slankere end v4, en stivere Energy Arc-kulfiberplade, en tynd mesh-overdel og en lettere ydersål med bedre greb.
| # | Del | Mål |
|---|---|---|
| 1 | OverdelEngineered mesh i ét lag | Åndbarhed 4 / 5 |
| 2 | Tunge | 1,0 mm |
| 3 | Hæl | Stivhed 2 / 5 |
| 4 | MellemsålFuelCell (100 % PEBA) | Hårdhed 33,8 AC |
| 5 | PladeEnergy Arc-kulfiberplade | Bøjning 16,2 N |
| 6 | Indlægssål | 3,1 mm |
| 7 | Ydersål | Greb 0,72 |
Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 40 mm hæl, 32 mm forfod. Målt: 3,5 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: Doctors of Running, RunRepeat, Believe in the Run, The Run Testers, The Running Channel, Fleet Feet, Correr una Maratón.
Overdel. Et tyndt mesh i ét lag, som Doctors of Running fandt åndbart gennem midtfoden og forfoden. RunRepeat gav åndbarheden 4 ud af 5.
Tunge. Tynd og sammensyet med en snøreløkke, der erstatter v4’s stofstrimmel. RunRepeat målte kun 1,0 mm polstring, og Believe in the Run fandt den mere behagelig end før.
Hæl. En lille, fleksibel kappe, 2 ud af 5 i RunRepeats test, med en mere polstret kant, der stoppede den hælgnidning, flere testere havde på v4.
Mellemsål. Den samme PEBA-formel som v4, ifølge Believe in the Run, i en platform, der er omkring 25 procent slankere. RunRepeat målte den til 33,8 AC.
Plade. Stivere i forfoden og med en ny krumning, som RunRepeat sætter i forbindelse med hurtigere overgange. Dens bøjekraft på 16,2 N gør den en anelse mere fleksibel end v4 i RunRepeats bøjetest.
Indlægssål. En tynd indlægssål på 3,1 mm, som forventet på en konkurrencesko.
Ydersål. En ny, lettere blanding med trekantede knopper under forfoden og en åben midtfod, der viser pladen. RunRepeat målte 3,5 mm tykkelse og en grebsscore på 0,72.
Læs mere
En slanket konkurrencekonstruktion: fuldt PEBA FuelCell-skum omkring en stivere Energy Arc-kulfiberplade, en mesh-overdel i ét lag og en ny, lettere ydersål med trekantede knopper i forfoden.
1. Overdel. Et tyndt mesh i ét lag, som Doctors of Running fandt åndbart gennem midtfoden og forfoden. RunRepeat gav åndbarheden 4 ud af 5.
2. Tunge. Tynd og sammensyet med en snøreløkke, der erstatter v4’s stofstrimmel. RunRepeat målte kun 1,0 mm polstring, og Believe in the Run fandt den mere behagelig end før.
3. Hæl. En lille, fleksibel kappe, 2 ud af 5 i RunRepeats test, med en mere polstret kant, der stoppede den hælgnidning, flere testere havde på v4.
4. Mellemsål. Den samme PEBA-formel som v4, ifølge Believe in the Run, i en platform, der er omkring 25 procent slankere. RunRepeat målte den til 33,8 AC.
5. Plade. Stivere i forfoden og med en ny krumning, som RunRepeat sætter i forbindelse med hurtigere overgange. Dens bøjekraft på 16,2 N gør den en anelse mere fleksibel end v4 i RunRepeats bøjetest.
6. Indlægssål. En tynd indlægssål på 3,1 mm, som forventet på en konkurrencesko.
7. Ydersål. En ny, lettere blanding med trekantede knopper under forfoden og en åben midtfod, der viser pladen. RunRepeat målte 3,5 mm tykkelse og en grebsscore på 0,72.
Holdbarhed. Rimeligt til en konkurrencesko. RunRepeat målte 1,1 mm slid i hælen, omkring gennemsnittet, men gav tåboksens holdbarhed 1 ud af 5. The Run Testers så intet slid efter 64 km, og Correr una Maratón intet efter 80 km og forventer, at skummet bliver træt før gummiet.
Holdbarhed. Rimeligt til en konkurrencesko. RunRepeat målte 1,1 mm slid i hælen, omkring gennemsnittet, men gav tåboksens holdbarhed 1 ud af 5. The Run Testers så intet slid efter 64 km, og Correr una Maratón intet efter 80 km og forventer, at skummet bliver træt før gummiet.
Specs, angivet og målt
Hvert tal har sin kilde.
Drop, mm
Hælstack, mm
Forfodsstack, mm
Vægt (herre), g
| Spec | Angivet | Målt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack, hæl |
|
|
| Stack, forfod |
|
|
| Vægt, US M9.5 |
|
|
| Støtte |
| – |
| Plade |
| – |
| Underlag |
| – |
| Udgivelsesår |
| – |
Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: Doctors of Running, RunRepeat, Running Warehouse.
Laboratoriemålinger
| Spec | Målt |
|---|---|
| Mellemsålens hårdhed |
|
| Energitilbagegivelse (hæl) |
|
| Vridningsstivhed |
|
| Bøjekraft |
|
| Hælkappens stivhed |
|
| Grebskoefficient |
|
| Spec | Målt |
|---|---|
| Åndbarhed |
|
| Tåboksens bredde |
|
| Tåboksens højde |
|
| Ydersålens tykkelse |
|
| Indlægssålens tykkelse |
|
| Tungens tykkelse |
|
Størrelse og pasform
Tag din sædvanlige størrelse; spørgsmålet er bredden, ikke længden.
Længde
Følger normal størrelse
Bredder
normal og bred
Plads til tæerne
Plads til tæerne er rimelig til en konkurrencesko. RunRepeat målte en tåboks på 74,5 mm, mere rummelig end de fleste konkurrencesko, men ned fra 78,4 mm på v4, med en let lav højde på 26,4 mm. Doctors of Running fandt omkring en halv tommelfingers bredde ved tæerne.
Doctors of Running, RunRepeat
Testernes fulde noter om størrelse
Doctors of Running, The Run Testers og Running Warehouse fandt alle den sædvanlige størrelse rigtig, og 64 læsere i RunRepeats afstemning er enige.
Pasformen er tæt og har lavt volumen. The Run Testers fandt den smallere end v4, især i midtfoden, og Doctors of Running beskriver en let tæt hæl og midtfod med en bredere tåboks, der ikke smalner af. Den tynde sammensyede tunge og den polstrede kant holder foden godt.
Fleet Feet opfører en standard- og en bred (2E) udgave til mænd. RunRepeat bemærker, at den brede udgave mest sælges i USA, så den kan være svær at finde i Europa.
Doctors of Running, RunRepeat, The Run Testers, Running Warehouse, Fleet Feet
Mod FuelCell SuperComp Elite v4
En anden sko snarere end en opdatering: lettere, slankere, højere i drop, med en stivere plade og en helt omdesignet overdel.
| FuelCell SuperComp Elite v5 | FuelCell SuperComp Elite v4 | |
|---|---|---|
| Støtte | Neutral | Neutral |
| Drop | 8 mm | 4 mm |
| Stack, hæl | 40 mm | 40 mm |
| Forfod | 32 mm | – |
| Vægt | 213 g | 232 g |
Behold v4, hvis du har en bred fod, løber dine løb i jævnt frem for hurtigt tempo eller vil have en mere stabil, tilgivende sko til marathon: The Run Testers og The Running Channel sender begge nyere, tungere eller langsommere løbere tilbage til den. Skift til v5, hvis du er hurtig og fandt v4 tung og blød.
Angivne tal. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Versionshistorik: FuelCell SuperComp Elite v4 til FuelCell SuperComp Elite v5
Lettere. RunRepeat vejede 198 g mod 232 g for v4. (RunRepeat)
Dropen fordoblet. Fra 4 til 8 mm, ved at skære 4 mm af forfoden: 40 og 32 mm mod 40 og 36 mm. (Doctors of Running, Believe in the Run)
Meget slankere platform. Omkring 25 procent mindre platform ifølge Believe in the Run. RunRepeat målte hælen til 71,6 mm mod 88,7 mm. (RunRepeat, Believe in the Run)
Stivere plade, ny ydersål. En stivere forfodsplade med en ny krumning og en lettere ydersålsblanding, der giver bedre greb. (RunRepeat, Believe in the Run, Fleet Feet)
Rettelser af overdelen. En sammensyet tunge og en polstret kant erstatter de dele, der gnavede eller gled på v4. (RunRepeat, Believe in the Run, The Run Testers)
Alternativer sammenlignet
Hver af dem løser én ting, som FuelCell SuperComp Elite v5 ikke gør.
New Balance FuelCell SuperComp Elite v5 | New Balance FuelCell SuperComp Elite v4 | Nike Alphafly 3 | Puma Fast-R Nitro Elite 3 | Adidas Adizero Adios Pro 4 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Vælg den til | Denne side | Mere plads | Mere stabil | Lettere | Hurtigere |
| Drop | 8 mm | 4 mm | 8 mm | 8 mm | 6 mm |
| Stack, hæl | 40 mm | 40 mm | 40 mm | 39 mm | 39 mm |
| Vægt | 213 g | 232 g | 218 g | 170 g | 201 g |
| Støtte | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral |
Spørgsmål fra løbere
Følger New Balance SC Elite v5 normal størrelse?
Ja. Doctors of Running, The Run Testers og Running Warehouse fandt alle den sædvanlige størrelse rigtig, og RunRepeats ejerafstemning er enig. SC Elite v5 er smallere og har lavere volumen end v4, så hvis din fod er bred, så se på den brede (2E) udgave, hvor den sælges.
SC Elite v4 eller v5: hvilken skal jeg vælge?
Vælg SC Elite v5, hvis du løber konkurrence i rask tempo og vil have en lettere, mere skarp sko med bedre greb. Bliv ved v4, hvis du har en bred fod, løber konkurrence i jævnere tempo eller vil have en mere stabil platform til marathon: The Run Testers og The Running Channel anbefaler den begge til de løbere.
Er SC Elite v5 god til marathon?
Testerne er uenige. RunRepeat anbefaler SC Elite v5 til marathonløbere, der fandt v4 tung, og Running Warehouse til marathonløbere i midterfeltet. Én tester hos Doctors of Running fraråder den til marathon på grund af dens smalle hæl og midtfod, og The Run Testers ser den bedst fra 5 km til halvmarathon.
Er SC Elite v5 god til brede fødder?
Ikke i standardbredden. SC Elite v5 er tydeligt smallere end v4 gennem hæl og midtfod, og Correr una Maratón advarer om, at den kan føles trang på brede fødder. RunRepeat målte alligevel en tåboks på 74,5 mm, rummelig til en konkurrencesko. Fleet Feet opfører en bred (2E) udgave, der mest sælges i USA.
Er SC Elite v5 god til løbere med hælanslag?
Meningerne er delte. Én tester hos Doctors of Running fandt dens drop på 8 mm og dæmpede rocker bedre egnet til løbere med hælanslag. The Running Channel ser den som en sko til løbere med forfods- og midtfodsanslag og finder den smalle hæl kort på støtte, når du lander på den. RunRepeat målte også en drop på 10,7 mm, højere end opgivet.
Kan man træne i SC Elite v5?
Til hurtige træningspas ja. Doctors of Running fandt SC Elite v5 stærk i tempo og hurtigere tempo, og én tester bruger den som en go-to-sko til hårde træningspas. Til rolige eller langsomme ture fandt Correr una Maratón og The Running Channel den stive plade og den slanke base ubehagelige, så behold en daglig træningssko til dem.
Kilder
- Doctors of Running, New Balance FuelCell SuperComp Elite v5 Review (Andrea Myers, Matt Klein, June 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
- RunRepeat, New Balance FuelCell SuperComp Elite v5 lab review. Besøgt 13. okt. 2026.
- Believe in the Run, New Balance SC Elite v5 Review: Firing On All Cylinders. Besøgt 13. okt. 2026.
- The Run Testers, New Balance SC Elite v5 review. Besøgt 13. okt. 2026.
- The Running Channel, New Balance SC Elite V5 Review & Comparisons (Mark Dredge, January 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
- Correr una Maratón, Review New Balance SC Elite v5 (Eduardo Mateos, September 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
- Running Warehouse, New Balance FuelCell SuperComp Elite v5 Review. Besøgt 13. okt. 2026.
- Fleet Feet, Men’s New Balance FuelCell SuperComp Elite v5. Besøgt 13. okt. 2026.
- kat: Strideprint-kataloget, 395 sko
Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 13. oktober 2026.



