
Mizuno Wave Inspire 22 anmeldelse
Mizunos mangeårige støttesko får et blødere kvælstofholdigt skum, mere dæmpning under forfoden og en lavere drop og beholder samtidig Wave-pladen, der stabiliserer baghælen.
- Drop
- 10 mm
- Stack, hæl
- 38,5 mm
- Forfod
- 28,5 mm
- Vægt
- 281 g
- Støtte
- Stabilitet
- Plade
- Andet
Vores dom
Stabil, holdbar, aldrig spændende.
Wave Inspire 22 er en stabilitetssko til hverdagen, der styrer med en plade og en bred hæl frem for en hård støtte, nu på blødere Enerzy NXT-skum og en opgivet drop på 10 mm. Den passer til løbere med mild indadrulning, også dem med hælanslag, som løber jævne rolige kilometer og værdsætter holdbarhed over spring.
Styrker
- Meget stabil baghæl i begge laboratorietests
- Ydersålen slidtes næsten ikke i RunRepeats slidtest
- Blødere Enerzy NXT-skum og mere forfodsdæmpning end 21
- Normal størrelse i længden for de fleste testere
- Første Inspire under 10 oz (283 g), ifølge Doctors of Running
Svagheder
- Lav energitilbagegivelse i begge laboratorier
- Hælslip for testeren hos Doctors of Running
- Styringen vurderet som mild: ikke bygget til en tydelig indadrulning
- Lav tåboks til høje tæer, ifølge RTINGS
Hvem den passer til
- Din fod ruller lidt indad
- Du lander på hælen
- Du vil have ét par til mange jævne kilometer
- Tidligere Inspire føltes for stejle
Hvem der bør springe den over
- Din fod ruller meget indad
- Du vil have spring til hurtigere ture
- Din hæl er smal, eller den glider let
Skoprofil
Hvor Wave Inspire 22 ligger blandt de 395 sko i vores katalog, og hvad der er ændret siden Wave Inspire 21.
| Akse | Wave Inspire 22 | Wave Inspire 21 | Ændring |
|---|---|---|---|
| Dæmpning | 51 | 43 | +8 |
| Lethed | 31 | 20 | +11 |
| Stabilitet | 85 | 85 | = |
| Drop | 84 | 98 | −14 |
| Respons | 20 | 6 | +14 |
Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Hvor den ligger i kataloget
Vægt281 g, tungere end 69 % af skoene
Drop10 mm, højere end 84 % af skoene
Stack, hæl38,5 mm, højere end 51 % af skoene
Stack, forfod28,5 mm, lavere end 71 % af skoene
Sådan føles den
Skrevet ud fra 5 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.
Blødere end før, stadig ikke blød. Blødere Enerzy NXT-skum, målt til 30,8 AC af RunRepeat; blødt for nogle testere, fast for RTINGS og Doctors of Running.
Styring fra en plade, ikke en støtte. En Wave-plade og en bred hæl stabiliserer baghælen; laboratorierne vurderer den som meget stabil, men selve styringen er mild.
Glat nok, aldrig fjedrende. Energitilbagegivelse omkring 53 procent i RunRepeats laboratorium, langt under gennemsnittet; en fleksibel forfod holder den glat, ikke hurtig.
Blødere end før, stadig ikke blød. Mellemsålen kører nu kvælstofholdigt Enerzy NXT i fuld længde, med et ekstra lag i hælen. RunRepeat målte skummet til 30,8 AC, blødere end deres gennemsnit på 35,5, og fandt langt bedre stødabsorbering under forfoden end på Inspire 21.
Følelsen varierer med testeren. Find My Footwear og The Running Well Store beskriver en mærkbart blødere, blød landing. RTINGS kalder platformen fast og finder, at dæmpningen i forfoden flader ud under tungere eller hurtigere belastning, og Doctors of Running havde brug for en indkøring på flere kilometer.
Styring fra en plade, ikke en støtte. Stabiliteten kommer fra Wave-pladen under baghælen og midtfoden og en bred hæl, 96,2 mm bred i RunRepeats måling. RTINGS beskriver en plastikbro, der løber fra baghæl til midtfod, og giver stabiliteten 8,7 ud af 10.
Pladen styrer nu frem for at blokere, hvilket Find My Footwear og The Running Well Store bifalder. Bagsiden, for RunRepeat og Doctors of Running, er, at støtten forbliver mild: fin til en let indadrulning, men kort af det, en tydelig kan have brug for.
Glat nok, aldrig fjedrende. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 52,7 procent i hælen og 52,8 procent i forfoden, langt under gennemsnittet, og RTINGS vurderer den til 3,7 ud af 10. Rockeren i forfoden hæver sig nu omkring 1 cm højere, ifølge RunRepeat, men RTINGS fandt, at den giver lidt rulning.
Forfoden forbliver forholdsvis fleksibel: 13,2 N i RunRepeats bøjetest mod et gennemsnit på 15,5 N. Doctors of Running mærkede skoen blive mere livlig efter nogle ture, dog aldrig hurtig.
Læs mere
Blødere end før, stadig ikke blød. Mellemsålen kører nu kvælstofholdigt Enerzy NXT i fuld længde, med et ekstra lag i hælen. RunRepeat målte skummet til 30,8 AC, blødere end deres gennemsnit på 35,5, og fandt langt bedre stødabsorbering under forfoden end på Inspire 21.
Følelsen varierer med testeren. Find My Footwear og The Running Well Store beskriver en mærkbart blødere, blød landing. RTINGS kalder platformen fast og finder, at dæmpningen i forfoden flader ud under tungere eller hurtigere belastning, og Doctors of Running havde brug for en indkøring på flere kilometer.
Styring fra en plade, ikke en støtte. Stabiliteten kommer fra Wave-pladen under baghælen og midtfoden og en bred hæl, 96,2 mm bred i RunRepeats måling. RTINGS beskriver en plastikbro, der løber fra baghæl til midtfod, og giver stabiliteten 8,7 ud af 10.
Pladen styrer nu frem for at blokere, hvilket Find My Footwear og The Running Well Store bifalder. Bagsiden, for RunRepeat og Doctors of Running, er, at støtten forbliver mild: fin til en let indadrulning, men kort af det, en tydelig kan have brug for.
Glat nok, aldrig fjedrende. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 52,7 procent i hælen og 52,8 procent i forfoden, langt under gennemsnittet, og RTINGS vurderer den til 3,7 ud af 10. Rockeren i forfoden hæver sig nu omkring 1 cm højere, ifølge RunRepeat, men RTINGS fandt, at den giver lidt rulning.
Forfoden forbliver forholdsvis fleksibel: 13,2 N i RunRepeats bøjetest mod et gennemsnit på 15,5 N. Doctors of Running mærkede skoen blive mere livlig efter nogle ture, dog aldrig hurtig.
Hvilke ture den er til
| Tur | Egnethed | Hvorfor | Kilde |
|---|---|---|---|
| Rolige ture | Lavet til det | Dens hjemmetempo. RTINGS giver daglig træning dens bedste score, 7,1 ud af 10. | RunRepeat, RTINGS |
| Restitutionsture | Lavet til det | Find My Footwear og The Running Well Store retter den begge mod restitutionsdage. | Find My Footwear, The Running Well Store |
| Langture | Kan klare det | Stabil, efterhånden som trætheden vokser, men RTINGS finder, at beskyttelsen i forfoden aftager sent på lange ture. | RTINGS, Find My Footwear |
| Gåture | Kan klare det | RunRepeat kan lide den til lange gåture; Doctors of Running foretrækker den til stående arbejde frem for gåture. | Doctors of Running, RunRepeat |
| Maraton i konkurrence | Kan klare det | RTINGS giver den 6,4 ud af 10 til marathon: kontrolleret, men tung og flad. | RTINGS |
| Tempotræning | Ikke til det | RunRepeat giver den 55 til tempo. Behold et mere livligt par til hurtigere pas. | RunRepeat |
Kilde: RunRepeat, RTINGS, Find My Footwear, The Running Well Store, Doctors of Running
Hvad testerne siger
Udgivne tests er enige om, at Wave Inspire 22 er stabil, holdbar og med lidt spring, en sko til jævne daglige kilometer. De er uenige om, hvor blød den føles, om hælpasformen og om, hvor meget støtte den egentlig giver.
| Test | Type | Vores læsning | I én sætning | Kilde |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Anmeldelse | Blandet | Doctors of Running giver den C+ samlet: lovende nyt skum og en lettere konstruktion, bremset af en hæl, der ikke bliver på plads. | Læs |
| RunRepeat | Laboratorium | Positiv | RunRepeat giver den 83 ud af 100: et pålideligt, holdbart skridt fremad for serien, om end aldrig et livligt et. | Læs |
| RTINGS | Laboratorium | Blandet | RTINGS ser en meget stabil støttesko til ugentlige kilometer, bremset af svag energitilbagegivelse og en tung konstruktion. | Læs |
| Find My Footwear | Anmeldelse | Positiv | Find My Footwear giver den 9,5 ud af 10: tættere på en moderne daglig træningssko med indbygget støtte end en klassisk stabilitetssko. | Læs |
De er enige
- Meget stabilRunRepeat giver dens stabilitet 88 og RTINGS 8,7 ud af 10, og Doctors of Running fandt baghælen solid.
- Lidt energitilbagegivelseRunRepeat målte 52,8 procent i forfoden mod et gennemsnit på 61,4 procent, og RTINGS giver energitilbagegivelsen 3,7 ud af 10.
- Bygget til at holdeRunRepeat målte meget lidt slid på ydersålen, og Doctors of Running opfører høj holdbarhed blandt dens styrker.
- Normal størrelseRunRepeat, RTINGS og Find My Footwear fandt alle længden rigtig i den sædvanlige størrelse.
De er uenige
- Blød eller fast?RunRepeat målte skummet til 30,8 AC, blødere end gennemsnittet, og Find My Footwear og The Running Well Store beskriver bløde landinger. RTINGS kalder mellemsålen fast, og Doctors of Running havde brug for flere kilometer, før den løsnede sig.
- Hvor meget støtte?RTINGS beskriver stiv, maksimal støtte og finder den mere stabil end Adrenaline GTS 25. RunRepeat begrænser den til en mild indadrulning, og Doctors of Running vurderer stabiliteten som meget mild.
- HælpasformDoctors of Running kunne ikke stoppe hælen i at glide og gav pasformen C. RTINGS, RunRepeat og Find My Footwear melder ikke om noget sådant problem.
Sådan er den bygget
Enerzy NXT-skum i fuld længde med et ekstra hællag, en Wave-plade under baghælen og midtfoden, en overdel af genanvendt mesh og en tyk X10-kulstofgummiydersål.
Blødere Enerzy NXT-skum over en Wave-plade, en bred hæl og en X10-kulstofgummiydersål på 4,1 mm, der næsten ikke slidtes i RunRepeats test.
| # | Del | Mål |
|---|---|---|
| 1 | OverdelEngineered mesh | Åndbarhed 3 / 5 |
| 2 | Tunge | 6,0 mm |
| 3 | Hæl | Stivhed 4 / 5 |
| 4 | MellemsålEnerzy NXT | Hårdhed 30,8 AC |
| 5 | PladeMizuno Wave-plade | – |
| 6 | Indlægssål | 5,2 mm |
| 7 | YdersålX10-kulstofgummi | 4,1 mm |
Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 38,5 mm hæl, 28,5 mm forfod. Målt: 4,1 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: RunRepeat, Running Warehouse, Doctors of Running, Mizuno, The Running Well Store.
Overdel. En ny mesh-overdel, med over 90 procent genanvendt indhold i tekstilet og foringerne ifølge Running Warehouse. RunRepeat vurderede åndbarheden til 3 ud af 5, lidt under gennemsnittet, og en anmelder hos Running Warehouse fandt den varm.
Tunge. Halvt sammensyet i begge sider og godt polstret med 6,0 mm, tæt på RunRepeats gennemsnit på 5,8 mm.
Hæl. En stiv kappe, 4 ud af 5 i RunRepeats test. Doctors of Running fandt kantens foring glat, en del af deres problem med hælslip.
Mellemsål. Kvælstofholdigt Enerzy NXT løber i fuld længde, med et andet Enerzy NXT-lag og en kile i hælen, ifølge Mizuno. RunRepeat målte 30,8 AC og lav vridningsstivhed, 9,1 Nm mod et gennemsnit på 14,4 Nm.
Plade. En formet plade under fodbuen og baghælen, lavet af en plantebaseret TPU-blanding ifølge The Running Well Store. Doctors of Running krediterer den for solid medial stabilitet og en stiv baghæl og midtfod.
Indlægssål. Udtagelig og tyk med 5,2 mm mod et gennemsnit på 4,4 mm i RunRepeats måling.
Ydersål. Slidstærkt kulstofgummi dækker zonerne med stort stød. RunRepeat målte 4,1 mm gummi mod et gennemsnit på 3,1 mm og en grebsscore på 0,55, omkring 10 procent bedre end Inspire 21.
Læs mere
Enerzy NXT-skum i fuld længde med et ekstra hællag, en Wave-plade under baghælen og midtfoden, en overdel af genanvendt mesh og en tyk X10-kulstofgummiydersål.
1. Overdel. En ny mesh-overdel, med over 90 procent genanvendt indhold i tekstilet og foringerne ifølge Running Warehouse. RunRepeat vurderede åndbarheden til 3 ud af 5, lidt under gennemsnittet, og en anmelder hos Running Warehouse fandt den varm.
2. Tunge. Halvt sammensyet i begge sider og godt polstret med 6,0 mm, tæt på RunRepeats gennemsnit på 5,8 mm.
3. Hæl. En stiv kappe, 4 ud af 5 i RunRepeats test. Doctors of Running fandt kantens foring glat, en del af deres problem med hælslip.
4. Mellemsål. Kvælstofholdigt Enerzy NXT løber i fuld længde, med et andet Enerzy NXT-lag og en kile i hælen, ifølge Mizuno. RunRepeat målte 30,8 AC og lav vridningsstivhed, 9,1 Nm mod et gennemsnit på 14,4 Nm.
5. Plade. En formet plade under fodbuen og baghælen, lavet af en plantebaseret TPU-blanding ifølge The Running Well Store. Doctors of Running krediterer den for solid medial stabilitet og en stiv baghæl og midtfod.
6. Indlægssål. Udtagelig og tyk med 5,2 mm mod et gennemsnit på 4,4 mm i RunRepeats måling.
7. Ydersål. Slidstærkt kulstofgummi dækker zonerne med stort stød. RunRepeat målte 4,1 mm gummi mod et gennemsnit på 3,1 mm og en grebsscore på 0,55, omkring 10 procent bedre end Inspire 21.
Holdbarhed. En konstruktion til mange kilometer. Ydersålen mistede kun 0,5 mm i RunRepeats slidtest mod et gennemsnit på 1,1 mm, og Doctors of Running forventer høj holdbarhed. Overdelen er det svagere punkt: RunRepeat gav tåboksens holdbarhed 2 ud af 5 og hælpolstringen 3 ud af 5.
Holdbarhed. En konstruktion til mange kilometer. Ydersålen mistede kun 0,5 mm i RunRepeats slidtest mod et gennemsnit på 1,1 mm, og Doctors of Running forventer høj holdbarhed. Overdelen er det svagere punkt: RunRepeat gav tåboksens holdbarhed 2 ud af 5 og hælpolstringen 3 ud af 5.
Specs, angivet og målt
Hvert tal har sin kilde.
Drop, mm
Hælstack, mm
Forfodsstack, mm
Vægt (herre), g
| Spec | Angivet | Målt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack, hæl |
|
|
| Stack, forfod |
|
|
| Vægt, US M9 |
|
|
| Støtte |
| – |
| Plade |
| – |
| Underlag |
| – |
| Udgivelsesår |
| – |
Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: Mizuno, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse.
Laboratoriemålinger
| Spec | Målt |
|---|---|
| Mellemsålens hårdhed |
|
| Energitilbagegivelse (hæl) |
|
| Vridningsstivhed |
|
| Bøjekraft |
|
| Hælkappens stivhed |
|
| Grebskoefficient |
|
| Spec | Målt |
|---|---|
| Åndbarhed |
|
| Tåboksens bredde |
|
| Tåboksens højde |
|
| Ydersålens tykkelse |
|
| Indlægssålens tykkelse |
|
| Tungens tykkelse |
|
Størrelse og pasform
Tag din sædvanlige størrelse; tjek hælgrebet og tæernes højde først.
Længde
Følger normal størrelse
Bredder
normal og bred
Plads til tæerne
Gennemsnitlig bredde, omdiskuteret højde. RunRepeat målte en tåboks på 72,7 mm, tæt på gennemsnittet, og 27,7 mm i højden. RTINGS vurderer tåhøjden som lav til høje tæer, mens Find My Footwear fandt lidt mere volumen end de fleste rivaler.
RunRepeat, RTINGS, Find My Footwear
Testernes fulde noter om størrelse
RunRepeat, RTINGS og Find My Footwear fandt alle, at den følger normal størrelse, og RunRepeats læsere er enige i deres størrelsesafstemning. RTINGS giver længde og fodbuens bredde 10 ud af 10.
Hælen er det åbne spørgsmål. Doctors of Running fandt den bred og lav, med en glat kant, der lod hælen løfte sig, og siger, at et størrelsesskift ikke ville løse det. Run and Become fandt pasformen sikker, men advarer om, at den måske ikke passer til smalle fødder.
RunRepeat og RTINGS opfører en bred udgave ved siden af standardudgaven, kun tilgængelig på nogle markeder; Running Warehouse viser standardbredden D på den side, vi læste.
Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Find My Footwear, Run and Become, Running Warehouse
Mod Wave Inspire 21
En blødere Inspire med lavere drop: nyt skum, mere dæmpning under forfoden og en større rocker, på den samme idé om styring.
| Wave Inspire 22 | Wave Inspire 21 | |
|---|---|---|
| Støtte | Stabilitet | Stabilitet |
| Drop | 10 mm | 12 mm |
| Stack, hæl | 38,5 mm | 38 mm |
| Forfod | 28,5 mm | 26 mm |
| Vægt | 281 g | 292 g |
Behold Wave Inspire 21, hvis du kunne lide dens stejle, fastere gang: RunRepeat målte 12,9 mm drop på den og henviser fans af den geometri tilbage til den. Doctors of Running nævner også 21 til løbere, som 22 svigter ved en pasformstjek.
Angivne tal. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Versionshistorik: Wave Inspire 21 til Wave Inspire 22
Dropen går fra 12 til 10 mm. Mizuno sænkede den opgivne drop. RunRepeat målte en endnu større ændring, fra 12,9 mm på 21 til 7,6 mm. (RunRepeat, Mizuno)
Enerzy NXT-skum. Kvælstofholdigt Enerzy NXT erstatter den tidligere Enerzy og føles blødere for RunRepeat og Find My Footwear. (Doctors of Running, RunRepeat, Find My Footwear)
Mere forfodsdæmpning. RunRepeat målte 29,0 mm under forfoden mod 25,1 mm på 21, med stødabsorbering op fra 99 til 115 SA, og en rocker i forfoden, der er omkring 1 cm højere. (RunRepeat)
En anelse lettere, bedre greb. Doctors of Running bemærker den første Inspire under 10 oz (283 g), og RunRepeat fandt den omkring 2 procent lettere end 21, og omkring 10 procent bedre i greb også. Med 281 g i herrestørrelse US 9 er den nummer 20 lettest af de 41 stabilitetssko til asfalt, der er vejet i den størrelse i vores katalog. (Doctors of Running, RunRepeat, Strideprint)
Alternativer sammenlignet
Hver af dem løser én ting, som Wave Inspire 22 ikke gør.
Mizuno Wave Inspire 22 | Mizuno Wave Horizon 9 | Saucony Hurricane 26 | Brooks Adrenaline GTS 25 | Mizuno Wave Inspire 21 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Vælg den til | Denne side | Mere stabil | Lettere | Højere drop | Fastere |
| Drop | 10 mm | 8 mm | 6 mm | 10 mm | 12 mm |
| Stack, hæl | 38,5 mm | 42 mm | 41 mm | 37 mm | 38 mm |
| Vægt | 281 g | 309 g | 262 g | 301 g | 292 g |
| Støtte | Stabilitet | Stabilitet | Stabilitet | Stabilitet | Stabilitet |
Spørgsmål fra løbere
Følger Mizuno Wave Inspire 22 normal størrelse?
Ja, i længden. RunRepeat, RTINGS og Find My Footwear fandt alle den sædvanlige størrelse rigtig. Tjek hælen: Doctors of Running fandt den bred og lav, med en glat kant, der lod hælen glide, og et størrelsesskift løste det ikke. Løbere med smalle hæle bør prøve den først.
Wave Inspire 21 eller 22: hvilken skal jeg vælge?
Vælg Wave Inspire 22 for blødere Enerzy NXT-skum, mere forfodsdæmpning og en opgivet drop på 10 mm i stedet for 12 mm. Behold Wave Inspire 21, hvis du kunne lide en stejlere, fastere gang: RunRepeat målte 12,9 mm drop på den mod 7,6 mm på 22.
Er Wave Inspire 22 god til fladfod eller overpronation?
Wave Inspire 22 er en støttesko til løbere, hvis fod ruller indad, og testerne placerer den bedst til en mild rulning. RunRepeat begrænser den til mild pronation, og Doctors of Running vurderer dens stabilitet som meget mild. Fladfod betyder ikke altid overpronation, så tjek først, hvordan din fod bevæger sig. En sko styrer; den er ikke en behandling.
Findes Wave Inspire 22 i bred?
Ja, på nogle markeder. RunRepeat og RTINGS opfører en bred udgave ved siden af standardudgaven, og RTINGS foreslår den til fødder med højt volumen, fordi tåboksen er lav. Running Warehouse viste kun standardbredden D på den side, vi læste, så tilgængeligheden afhænger af land og forhandler.
Kan man løbe en marathon i Wave Inspire 22?
Det kan man, men det er ikke dens styrke. RTINGS giver den 6,4 ud af 10 til konkurrence på marathon: stabiliteten holder, efterhånden som du bliver træt, men skoen er tung, giver lidt energi tilbage, og beskyttelsen i forfoden aftager sent på lange ture. Den giver mere mening som træningssko til opbygningen.
Er Wave Inspire 22 god til gåture eller stående arbejde hele dagen?
Til stående arbejde ja; til gåture er meningerne delte. RunRepeat opfører lange gåture blandt dens styrker, og The Running Well Store retter den mod folk, der er på benene hele dagen. Doctors of Running vurderer den god til stående arbejde, men ikke til gåture, delvist på grund af hælpasformen og en stiv baghæl.
Kilder
- Doctors of Running, Mizuno Wave Inspire 22: Quick Evaluation (Bach Pham, January 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
- RunRepeat, Mizuno Wave Inspire 22 lab review (Carlos Sánchez, April 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
- RTINGS, Mizuno Wave Inspire 22 review (July 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
- Find My Footwear, Mizuno Wave Inspire 22 review (Paul Freary, updated September 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
- The Running Well Store, Mizuno Wave Inspire 22 review (Joey Holley, December 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
- Run and Become, Mizuno Wave Inspire 22 review. Besøgt 13. okt. 2026.
- Running Warehouse, Mizuno Wave Inspire 22 Men’s Shoes. Besøgt 13. okt. 2026.
- Mizuno, Wave Inspire 22 (Mizuno Europe). Besøgt 13. okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Besøgt 13. okt. 2026.
- kat: Strideprint-kataloget, 395 sko
Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 13. oktober 2026.



