1. Kengät
  2. Puma
  3. Magnify Nitro 3
Puma Magnify Nitro 3, sivukuva

Puma Magnify Nitro 3 -arvostelu

Puman premium-luokan neutraali arkinen peruskenkä vaihtaa typpitäytteiseen PEBA-vaahtoon: kevyempi ja paljon ponnahtelevampi kuin Magnify Nitro 2, klassisella 10 mm:n dropilla.

Drop
10 mm
Kannan korkeus
40 mm
Päkiä
30 mm
Paino
264 g
Tuki
Neutraali
Levy
Ei

miesten US 9, ilmoitetun mukaan. Päivitetty 13.10.2026 · 9 lähdettä

Tuomiomme

Ponnahteleva, perinteinen, napakka.

Magnify Nitro 3 on vaimennettu neutraali peruskenkä, jonka uusi vaahto palauttaa paljon enemmän energiaa kuin edeltäjänsä, korkean dropin, keinuttomalla alustalla. Se sopii neutraaleille juoksijoille, jotka alastuvat kantapäälle, joilla on normaali tai kapea jalka ja jotka haluavat yhden kengän rauhallisille ja pitkille kilometreille, ei tukea tarvitseville juoksijoille.

Vahvuudet

  • Suuri energian palautuminen: 73,6 prosenttia päkiässä RunRepeatin laboratoriossa
  • Pehmeä ja eloisa samaan aikaan, luonnollisella, perinteisellä vierimisellä
  • Noin 264 g miesten US 9 -koossa, kevyt näin paljon vaahtoa
  • Hoitaa rauhalliset lenkit, pitkät lenkit ja jonkin verran vauhtityötä
  • Hyvä ote PUMAGRIP-kumista, märät tiet mukaan lukien

Heikkoudet

  • Napakka keskijalka, jonka leveät jalat voivat kokea ahtaaksi
  • Vähän rakennetta juoksijoille, jotka tarvitsevat tukea
  • Hieman pitkä usealle testaajalle
  • Päkiän suoja vain keskimääräinen
  • Useat testaajat pitivät päällistä lämpimänä

Kenelle sopii

  • Alastut kantapäälle
  • Jalkasi on normaali tai kapea
  • Haluat yhden kengän rauhallisille ja pitkille kilometreille
  • Pidät klassisesta, keinuttomasta ajosta

Kenen kannattaa ohittaa

  • Tarvitset vakaustukea
  • Keskijalkasi tai päkiäsi on leveä
  • Haluat vauhtityötä tai kilpakengän

Kenkäprofiili

Missä Magnify Nitro 3 sijoittuu valikoimamme 395 kengän joukossa.

50100VaimennusKeveysVakausDropReagoivuus
AkseliMagnify Nitro 3
Vaimennus64
Keveys50
Vakaus30
Drop84
Reagoivuus6

Kuva 1 · Miten lukea. Jokainen akseli kulkee keskustan nollasta reunan sataan. Vaimennus, keveys ja drop ovat kengän sijoitus valikoimassa ilmoitettujen lukujen mukaan; vakaus ja reagoivuus pisteytetään tukityypin, levyn, rockerin ja käyttötarkoituksen perusteella. Katkoviivainen harmaa viiva on valikoiman mediaani. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).

Missä se sijaitsee valikoimassa

Paino264 g, painavampi kuin 50 % kengistä

Drop10 mm, korkeampi kuin 84 % kengistä

Kannan korkeus40 mm, korkeampi kuin 64 % kengistä

Päkiän korkeus30 mm, matalampi kuin 56 % kengistä

Kuva 2 · Ilmoitettujen lukujen jakauma valikoimassa. Palkin korkeus on kenkien määrä kussakin luokassa. Paino: 300 kenkää, keskiarvo 257,2 g. Drop: 306 kenkää, keskiarvo 7,1 mm. Kannan korkeus: 255 kenkää, keskiarvo 38 mm. Päkiän korkeus: 253 kenkää, keskiarvo 31,1 mm. Lähde: Strideprint-valikoima (cat), ilmoitetut arvot.

Miltä se tuntuu

Kirjoitettu 6 julkaistun testin pohjalta. Lainaamme mittauksia, emme vaikutelmia, joita meillä ei ollut.

Pehmeä, todellisella kimmoisuudella. Pehmeä PEBA-pohjainen NITROFOAM, RunRepeatin mittaama 32,3 AC: pehmeä kantapäässä, vähemmän pehmustettu päkiän alla.

Neutraali, ja se näkyy. Ei ohjausominaisuuksia ja matala vääntöjäykkyys 9,7 Nm RunRepeatin laboratoriossa; RTINGS arvioi silti kantapehmusteen tukevaksi.

Suuri muutos versiosta 2. Energian palautuminen hyppää 65,2 prosenttiin kantapäässä ja 73,6 päkiässä RunRepeatin laboratoriossa, perinteisellä, keinuttomalla alustalla.

Pehmeä, todellisella kimmoisuudella. Välipohja on yksi, koko pituuden NITROFOAM-levy, jonka Doctors of Running ja Running Warehouse kuvaavat typpitäytteiseksi PEBA-vaahdoksi. Puma listaa 40 mm kantapäässä ja 30 mm päkiässä. RunRepeat mittasi vaahdon 32,3 AC-asteikolla, pehmeämpi kuin sen 35,5:n keskiarvo.

Testaajat ovat yhtä mieltä siitä, että vaimennus on runsas kantapäässä. RunRepeat mittasi keskiarvoa paremman kantapään iskunvaimennuksen mutta haluaisi enemmän päkiään, ja RTINGS arvioi myös päkiän vähemmän pehmustetuksi kuin kantapään. Doctors of Running kuvaavat sen lievästi pehmeäksi ja lähempänä kevyttä peruskenkää kuin korkeaa maksimivaimennuksen kenkää.

Neutraali, ja se näkyy. Ohjausominaisuuksia ei ole. Doctors of Running huomauttavat pienistä takajalan sivuseinämistä, mutta kantaosan levennyksestä ja viisteestä, jotka työntävät hieman sisäänpäin alastuttaessa, ja antavat vakaudelle C:n. RunRepeat mittasi vääntöjäykkyydeksi 9,7 Nm, selvästi alle sen 14,4 Nm:n keskiarvon, ja kantatuen 3 / 5.

RTINGS lukee sen toisin ja antaa vakaudelle 7,8, lukien tukevan kantapehmusteen ansioksi. Doctors of Runningin fysioterapeutti lukee PWRTAPE-vahvistetun päällisen ansioksi jalan pitämisen paikallaan niin pehmeän vaahdon päällä. Jos jalkasi kallistuu paljon sisäänpäin, tämä ei ole kenkä, johon luottaa.

Suuri muutos versiosta 2. RunRepeat mittasi energian palautumiseksi 65,2 prosenttia kantapäässä ja 73,6 prosenttia päkiässä, verrattuna Magnify Nitro 2:n 54,7 ja 58,5 prosenttiin. RTINGS pitää myös vaahtoa ponnahtelevampana kuin ennen ja huomauttaa päkiän kovenevan vauhdin noustessa.

Geometria pysyy perinteisenä. Doctors of Running kuvaavat kohtalaisen joustavan päkiän helpolla irtiotolla mutta kömpelöllä kantaosan siirtymällä, ja RunRepeat mittasi 17,8 N:n taivutusvoiman, hieman keskiarvoa jäykemmän. Running Shoes Guru antoi siirtymälle ja irtiotolle parhaat arvosanansa.

Lue lisää

Pehmeä, todellisella kimmoisuudella. Välipohja on yksi, koko pituuden NITROFOAM-levy, jonka Doctors of Running ja Running Warehouse kuvaavat typpitäytteiseksi PEBA-vaahdoksi. Puma listaa 40 mm kantapäässä ja 30 mm päkiässä. RunRepeat mittasi vaahdon 32,3 AC-asteikolla, pehmeämpi kuin sen 35,5:n keskiarvo.

Testaajat ovat yhtä mieltä siitä, että vaimennus on runsas kantapäässä. RunRepeat mittasi keskiarvoa paremman kantapään iskunvaimennuksen mutta haluaisi enemmän päkiään, ja RTINGS arvioi myös päkiän vähemmän pehmustetuksi kuin kantapään. Doctors of Running kuvaavat sen lievästi pehmeäksi ja lähempänä kevyttä peruskenkää kuin korkeaa maksimivaimennuksen kenkää.

Neutraali, ja se näkyy. Ohjausominaisuuksia ei ole. Doctors of Running huomauttavat pienistä takajalan sivuseinämistä, mutta kantaosan levennyksestä ja viisteestä, jotka työntävät hieman sisäänpäin alastuttaessa, ja antavat vakaudelle C:n. RunRepeat mittasi vääntöjäykkyydeksi 9,7 Nm, selvästi alle sen 14,4 Nm:n keskiarvon, ja kantatuen 3 / 5.

RTINGS lukee sen toisin ja antaa vakaudelle 7,8, lukien tukevan kantapehmusteen ansioksi. Doctors of Runningin fysioterapeutti lukee PWRTAPE-vahvistetun päällisen ansioksi jalan pitämisen paikallaan niin pehmeän vaahdon päällä. Jos jalkasi kallistuu paljon sisäänpäin, tämä ei ole kenkä, johon luottaa.

Suuri muutos versiosta 2. RunRepeat mittasi energian palautumiseksi 65,2 prosenttia kantapäässä ja 73,6 prosenttia päkiässä, verrattuna Magnify Nitro 2:n 54,7 ja 58,5 prosenttiin. RTINGS pitää myös vaahtoa ponnahtelevampana kuin ennen ja huomauttaa päkiän kovenevan vauhdin noustessa.

Geometria pysyy perinteisenä. Doctors of Running kuvaavat kohtalaisen joustavan päkiän helpolla irtiotolla mutta kömpelöllä kantaosan siirtymällä, ja RunRepeat mittasi 17,8 N:n taivutusvoiman, hieman keskiarvoa jäykemmän. Running Shoes Guru antoi siirtymälle ja irtiotolle parhaat arvosanansa.

Millaisille lenkeille se sopii

LenkkiSopivuusMiksiLähde
PeruskestävyyslenkitTehty siihenSen kotikenttä jokaiselle lukemallemme arvostelijalle.Doctors of Running, Running Shoes Guru, Carreras de Montaña
Pitkät lenkitTehty siihenDoctors of Running ja Running Shoes Guru pitävät sen pitkille lenkeille; RunRepeat lisäisi päkiän suojaa pisimpiä varten.RunRepeat, Doctors of Running, Running Shoes Guru
Palauttavat lenkitTehty siihenPehmeä, mukava ja vaatimaton, kuten Carreras de Montaña kuvaa sen palautuspäiville.Carreras de Montaña
VauhtikestävyysKelpaaRiittävän eloisa tasaiseen vauhtityöhön Doctors of Runningin ja The Run Testersin mukaan, olematta siihen tehty.Doctors of Running, The Run Testers
IntervallitEi siihenRunning Shoes Guru neuvoo välttämään sitä nopeusintervalleissa, ja Doctors of Running piti vaahtoa viritettynä ei erittäin nopeille ponnistuksille.Doctors of Running, Running Shoes Guru
MaratonkilpailuKelpaaRTINGS pitää sitä yllättävän kelvollisena maratonille rennolla tavoitevauhdilla, mutta liian painavana ja levyttömänä nopeaan aikaan.RTINGS
KävelyTehty siihenDoctors of Running arvioivat sen hyväksi kävelyyn ja seisomiseen.Doctors of Running

Lähde: Doctors of Running, Running Shoes Guru, Carreras de Montaña, RunRepeat, The Run Testers, RTINGS

Mitä testit sanovat

Julkaistut testit ovat yhtä mieltä siitä, että Magnify Nitro 3 on iso askel ylöspäin versiosta 2: ponnahtelevampi, kevyempi ja mukava arkikilometreille, napakalla istuvuudella. He ovat eri mieltä siitä, kuinka vakaalta se tuntuu, kuinka viileä päällinen on ja kuinka kauan ulkopohja kestää.

TestiTyyppiTulkintammeYhdessä lauseessaLähde
RunRepeatLaboratorioMyönteinenRunRepeat antaa sille 91 / 100: vahva askel ylöspäin versiosta 2, jota pidättelevät vain vaatimaton vakaus ja drop, joka ei sovi kaikille.
Doctors of RunningArvosteluMyönteinenDoctors of Running antavat istuvuudelle ja suorituskyvylle A-miinuksen tai paremman: pehmeä, kevyt, korkeamman dropin peruskenkä, vakaudesta C ja kömpelöstä kantaosan siirtymästä.
RTINGSLaboratorioVaihtelevaRTINGS antaa 7,7 päivittäisestä harjoittelusta: ponnahteleva ja suojaava kantapäässä, mutta napakka jalkaholvissa, pitkä pituudeltaan ja liian painava kisaamiseen.
Running Shoes GuruArvosteluMyönteinenRunning Shoes Guru antaa 9 / 10 rauhallisille, pitkille ja vauhtilenkeille, heikko kantaosan tuki ja kapea päkiä saaliina.
The Run TestersArvosteluMyönteinenThe Run Testers sijoittavat sen parhaiden valintojensa joukkoon mukavana monitoimikenkänä, ellei kapea istuvuus sulje sitä pois.
Carreras de MontañaArvosteluMyönteinenCarreras de Montaña näkee vahvan suurten kilometrimäärien peruskengän kapeammille jaloille, paremman kuin versio 2, mutta ei kisakenkä.
Taulukko 1 · Julkaistujen testien konsensus. ”Tulkintamme” tiivistää kunkin testin oman johtopäätöksen omin sanoin. Pisteitä ei muunneta eikä keksitä. Katsottu 13.10.2026.

He ovat samaa mieltä

  • Eloisa, mukava vaahtoRunRepeat mittasi vahvan energian palautumisen, RTINGS antaa energian palautumiselle 7,8, ja Doctors of Running, Running Shoes Guru ja The Run Testers kuvaavat kaikki joustavan, mukavan ajon.
  • Peruskenkä, ei nopeuskenkäDoctors of Running, Running Shoes Guru ja Carreras de Montaña pitävät sen rauhallisilla ja pitkillä lenkeillä, ja RTINGS ja Running Shoes Guru sulkevat sen pois kisaamisesta ja intervalleista.
  • Napakka keskijalastaDoctors of Running, RTINGS, The Run Testers ja Carreras de Montaña kuvaavat kaikki napakan keskijalan tai jalkaholvin, leveiden jalkojen vastustaessa todennäköisimmin.
  • Hyvä oteRunRepeat mittasi keskiarvoa paremman otteen, Doctors of Running piti sitä kelvollisena märillä teillä, ja The Run Testers pitivät PUMAGRIP-kumia luotettavana märällä asfaltilla.

Mielipiteet jakautuvat

  • Kuinka vakaa se on?RTINGS antaa vakaudelle 7,8 ja pitää kantapehmustetta lempeän rakenteellisena. Doctors of Running antavat vakaudelle C:n ja pitävät sitä niin neutraalina kuin kengät voivat olla, Running Shoes Guru kutsuu kantaosan tukea heikoksi, ja The Run Testers syyttävät kapeaa keskijalkaa.
  • Viileä vai lämmin päällinen?RunRepeat antoi sille korkeimman hengittävyyspistemääränsä, 5 / 5. Doctors of Running, The Run Testers ja Carreras de Montaña pitivät kaikki neulepäällistä lämpimänä kuumalla säällä.
  • Kuinka kauan ulkopohja kestääThe Run Testers ja Running Shoes Guru pitivät ulkopohjaa kestävänä. Doctors of Running näkivät ulomman kantapään kumin alkavan repeillä noin 48 km:n jälkeen, ja RunRepeat mittasi kulumisen hieman keskiarvonsa yläpuolelle.
Lue koko kannat kohta kohdalta

Eloisa, mukava vaahto. RunRepeat mittasi vahvan energian palautumisen, RTINGS antaa energian palautumiselle 7,8, ja Doctors of Running, Running Shoes Guru ja The Run Testers kuvaavat kaikki joustavan, mukavan ajon. (RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Running Shoes Guru, The Run Testers)

Peruskenkä, ei nopeuskenkä. Doctors of Running, Running Shoes Guru ja Carreras de Montaña pitävät sen rauhallisilla ja pitkillä lenkeillä, ja RTINGS ja Running Shoes Guru sulkevat sen pois kisaamisesta ja intervalleista. (Doctors of Running, RTINGS, Running Shoes Guru, Carreras de Montaña)

Napakka keskijalasta. Doctors of Running, RTINGS, The Run Testers ja Carreras de Montaña kuvaavat kaikki napakan keskijalan tai jalkaholvin, leveiden jalkojen vastustaessa todennäköisimmin. (Doctors of Running, RTINGS, The Run Testers, Carreras de Montaña)

Hyvä ote. RunRepeat mittasi keskiarvoa paremman otteen, Doctors of Running piti sitä kelvollisena märillä teillä, ja The Run Testers pitivät PUMAGRIP-kumia luotettavana märällä asfaltilla. (RunRepeat, Doctors of Running, The Run Testers)

Kuinka vakaa se on?. RTINGS antaa vakaudelle 7,8 ja pitää kantapehmustetta lempeän rakenteellisena. Doctors of Running antavat vakaudelle C:n ja pitävät sitä niin neutraalina kuin kengät voivat olla, Running Shoes Guru kutsuu kantaosan tukea heikoksi, ja The Run Testers syyttävät kapeaa keskijalkaa. (Doctors of Running, RTINGS, Running Shoes Guru, The Run Testers)

Viileä vai lämmin päällinen?. RunRepeat antoi sille korkeimman hengittävyyspistemääränsä, 5 / 5. Doctors of Running, The Run Testers ja Carreras de Montaña pitivät kaikki neulepäällistä lämpimänä kuumalla säällä. (RunRepeat, Doctors of Running, The Run Testers, Carreras de Montaña)

Kuinka kauan ulkopohja kestää. The Run Testers ja Running Shoes Guru pitivät ulkopohjaa kestävänä. Doctors of Running näkivät ulomman kantapään kumin alkavan repeillä noin 48 km:n jälkeen, ja RunRepeat mittasi kulumisen hieman keskiarvonsa yläpuolelle. (RunRepeat, Doctors of Running, Running Shoes Guru, The Run Testers)

Miten se on rakennettu

Yksinkertainen, klassinen rakenne: koko pituuden PEBA-pohjainen NITROFOAM-välipohja, PWRTAPE:lla vahvistettu neulepäällinen ja PUMAGRIP-kumi kantapäässä ja päkiässä, vaahto paljaana välissä.

Koko pituuden PEBA-pohjainen NITROFOAM-välipohja, hengittävä PWRTAPE-vahvistettu neulepäällinen ja PUMAGRIP-kumi kantapäässä ja päkiässä paljaan vaahdon päällä.

4030123456
#OsaMitta
1PäällinenEngineered neule PWRTAPE:llaHengittävyys 5 / 5
2Kieli6,3 mm
3KantaJäykkyys 3 / 5
4VälipohjaNITROFOAM (typpitäytteinen PEBA)Kovuus 32,3 AC
5Irtopohjallinen5,3 mm
6UlkopohjaPUMAGRIP3,8 mm

Kuva 3 · Sivuprofiili. Pohjakorkeudet mittakaavassa (ilmoitettu: kanta 40 mm, päkiä 30 mm; mitattu: ulkopohja 3,8 mm); kahden vaahdon välistä jakoa ei ole mitattu, ja se on piirretty puoleen korkeuteen. Katkoviiva: irtopohjallinen, piilossa. Lähteet: PUMA, RunRepeat, Doctors of Running, The Run Testers, RTINGS, Running Shoes Guru, Running Warehouse, Carreras de Montaña.

  1. Päällinen. Joustava neulemesh, jota PWRTAPE-päällykset vahvistavat, jotka Doctors of Running havaitsivat tuskin huomattaviksi mutta olennaisiksi jalan pitämiseksi. RunRepeat antoi hengittävyydelle 5 / 5, ylös Magnify Nitro 2:n 2:sta, vaikka kolme muuta arvostelua piti sitä lämpimänä. Puma sanoo vähintään 30 prosentin päällisestä olevan kierrätettyä materiaalia.

  2. Kieli. Sivuilta kiinnitetty ja varma Doctors of Runningin mukaan, 6,3 mm pehmustetta RunRepeatin mittauksessa, hieman keskiarvon yläpuolella. Doctors of Running havaitsivat neuleen sisäpuolen hieman karheaksi ja neuvovat välttämään sen käyttöä ilman sukkia.

  3. Kanta. Kohtalaisen jäykkä kantatuki, 3 / 5 RunRepeatin testissä, kohtalaisella kantapehmusteella ja ilman kantalenkkiä. Running Shoes Guru piti pientä kantatukea rajoittavana kantapään hallinnalle pitkillä lenkeillä, kun RTINGS arvioi kantapehmusteen lempeästi rakenteelliseksi.

  4. Välipohja. Yksi koko pituuden kerros, RunRepeatin mittaama 32,3 AC. Alusta vääntyy helposti, vääntöjäykkyys 9,7 Nm keskiarvon 14,4 sijaan, eikä kengässä ole levyä.

  5. Irtopohjallinen. Irrotettava ja melko paksu, 5,3 mm RunRepeatin laboratoriossa. Doctors of Running arvioivat kengän jokseenkin tukipohjallisystävälliseksi.

  6. Ulkopohja. Kumi kantapäässä ja päkiässä, välipohja paljaana keskellä, 3,8 mm paksu. Se sai 0,61 RunRepeatin pitotestissä, kun keskiarvo on 0,53. Doctors of Running neuvovat pitämään sen poissa poluilta paljaan vaahdon vuoksi.

Lue lisää

Yksinkertainen, klassinen rakenne: koko pituuden PEBA-pohjainen NITROFOAM-välipohja, PWRTAPE:lla vahvistettu neulepäällinen ja PUMAGRIP-kumi kantapäässä ja päkiässä, vaahto paljaana välissä.

1. Päällinen. Joustava neulemesh, jota PWRTAPE-päällykset vahvistavat, jotka Doctors of Running havaitsivat tuskin huomattaviksi mutta olennaisiksi jalan pitämiseksi. RunRepeat antoi hengittävyydelle 5 / 5, ylös Magnify Nitro 2:n 2:sta, vaikka kolme muuta arvostelua piti sitä lämpimänä. Puma sanoo vähintään 30 prosentin päällisestä olevan kierrätettyä materiaalia.

2. Kieli. Sivuilta kiinnitetty ja varma Doctors of Runningin mukaan, 6,3 mm pehmustetta RunRepeatin mittauksessa, hieman keskiarvon yläpuolella. Doctors of Running havaitsivat neuleen sisäpuolen hieman karheaksi ja neuvovat välttämään sen käyttöä ilman sukkia.

3. Kanta. Kohtalaisen jäykkä kantatuki, 3 / 5 RunRepeatin testissä, kohtalaisella kantapehmusteella ja ilman kantalenkkiä. Running Shoes Guru piti pientä kantatukea rajoittavana kantapään hallinnalle pitkillä lenkeillä, kun RTINGS arvioi kantapehmusteen lempeästi rakenteelliseksi.

4. Välipohja. Yksi koko pituuden kerros, RunRepeatin mittaama 32,3 AC. Alusta vääntyy helposti, vääntöjäykkyys 9,7 Nm keskiarvon 14,4 sijaan, eikä kengässä ole levyä.

5. Irtopohjallinen. Irrotettava ja melko paksu, 5,3 mm RunRepeatin laboratoriossa. Doctors of Running arvioivat kengän jokseenkin tukipohjallisystävälliseksi.

6. Ulkopohja. Kumi kantapäässä ja päkiässä, välipohja paljaana keskellä, 3,8 mm paksu. Se sai 0,61 RunRepeatin pitotestissä, kun keskiarvo on 0,53. Doctors of Running neuvovat pitämään sen poissa poluilta paljaan vaahdon vuoksi.

Kestävyys. Ristiriitaisia raportteja. RunRepeat mittasi 1,3 mm ulkopohjan kulumaa, hieman yli 1,1 mm:n keskiarvon, mutta antoi kärkitilalle 5 / 5 kestävyydestä. Doctors of Running näkivät ulomman kantapään kumin alkavan repeillä noin 48 km:n jälkeen. Running Shoes Guru huomasi puristusviivoja välipohjassa noin 105 km:n jälkeen ja odottaa noin 480 km:ä, kun taas The Run Testers pitivät ulkopohjaa erittäin kestävänä.

Kestävyys. Ristiriitaisia raportteja. RunRepeat mittasi 1,3 mm ulkopohjan kulumaa, hieman yli 1,1 mm:n keskiarvon, mutta antoi kärkitilalle 5 / 5 kestävyydestä. Doctors of Running näkivät ulomman kantapään kumin alkavan repeillä noin 48 km:n jälkeen. Running Shoes Guru huomasi puristusviivoja välipohjassa noin 105 km:n jälkeen ja odottaa noin 480 km:ä, kun taas The Run Testers pitivät ulkopohjaa erittäin kestävänä.

Tiedot, ilmoitetut ja mitatut

Jokaisella luvulla on lähde.

Drop, mm

PUMA10
RunRepeat11,5
RTINGS10,2

Kantapohjan korkeus, mm

PUMA40
RunRepeat37,4
RTINGS38,7

Päkiäpohjan korkeus, mm

PUMA30
RunRepeat25,9

Paino (miesten), g

Running Warehouse264
RunRepeat261
RTINGS261
TietoIlmoitettuMitattu
Drop
  • 10 mm PUMA
  • 11,5 mm RunRepeat
  • 10,2 mm RTINGS
Kannan korkeus
  • 40 mm PUMA
  • 37,4 mm RunRepeat
  • 38,7 mm RTINGS
Päkiän korkeus
  • 30 mm PUMA
  • 25,9 mm RunRepeat
Paino, miesten US 9
  • 264 g Running Warehouse
  • 261 g RunRepeat
  • 261 g RTINGS
Tuki
  • Neutraali PUMA
–
Levy
  • Ei Running Warehouse
–
Alusta
  • Maantie PUMA
–

Kuva 4 · Ilmoitettu vs mitattu. Palkit alkavat nollasta. Lähteet: PUMA, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse.

Laboratoriomittaukset

TietoMitattu
Välipohjan kovuus
  • 32,3 AC RunRepeat
Energian palautuminen (kanta)
  • 65,2 % RunRepeat
Vääntöjäykkyys
  • 9,7 Nm RunRepeat
Taivutusvoima
  • 17,8 N RunRepeat
Kantatuen jäykkyys
  • 3 / 5 RunRepeat
Pitokerroin
  • 0,61 RunRepeat
TietoMitattu
Hengittävyys
  • 5 / 5 RunRepeat
Kärkitilan leveys
  • 72,3 mm RunRepeat
Kärkitilan korkeus
  • 26 mm RunRepeat
Ulkopohjan paksuus
  • 3,8 mm RunRepeat
Irtopohjallisen paksuus
  • 5,3 mm RunRepeat
Kielen paksuus
  • 6,3 mm RunRepeat

Koko ja istuvuus

Ota tavallinen kokosi; se voi tuntua hieman pitkältä, ja keskijalka, ei pituus, on tarkistettava kohta.

Pituus

Vastaa kokoa

Leveydet

normaali

Varvastila

Varpaiden tila on kohtuullinen mutta ei runsas. RunRepeat mittasi 72,3 mm:n kärkitilan, ylös Magnify Nitro 2:n 70,1 mm:stä mutta hieman keskiarvonsa alle, matalalla 26,0 mm:n korkeudella. RTINGS arvioi päkiän leveyden hyväksi, kun Doctors of Running kuvaavat hieman kapenevan kärkitilan.

RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS

Testaajien koko kokomuistiinpanot

Molemmat Doctors of Runningin testaajat käyttivät tavallista kokoaan, Running Shoes Guru piti sitä kokoa vastaavana, ja RunRepeatin lukijat äänestävät kokoa vastaavaksi. Useat testaajat lisäävät sen olevan hieman pitkä: RTINGS, Running Shoes Guru ja The Run Testers mainitsevat kaikki ylimääräisen pituuden, ja The Run Testers ehdottavat pienempää kokoa, jos olet kahden välissä.

Leveys on todellinen kysymys. RTINGS pitää jalkaholvin kietoutumista riittävän napakkana ahdistamaan leveämpää keskijalkaa ja ehdottaa puolta kokoa isompaa leveille jalkaholville. The Run Testers ja Carreras de Montaña huomauttavat myös kapeasta keskijalasta tai napakasta kärkitilasta, jonka Carreras de Montaña havaitsi löystyvän kilometrien myötä.

Puma listaa vain normaalin istuvuuden ja Running Warehouse vain vakio D -leveyden. RunRepeat listaa miesten leveän version ja Running Shoes Guru sanoo joidenkin jälleenmyyjien pitävän sellaista, joten saatavuus riippuu asuinpaikastasi.

RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Running Shoes Guru, The Run Testers, Carreras de Montaña, Running Warehouse, PUMA

Vs Magnify Nitro 2

Uusi vaahto eikä uusi muoto: PEBA-pohjainen Nitro-välipohja tekee versiosta 3 paljon ponnahtelevamman ja kevyemmän, samalla kantaosan geometrialla.

Yksikään lukemistamme arvosteluista ei nimeä juoksijaa, jota Magnify Nitro 2 palvelisi paremmin: RunRepeat ja Carreras de Montaña arvioivat molemmat version 3 paremmaksi kauttaaltaan. Kantaosan muoto on sama, joten jos Nitro 2 sopi alastulollesi, versio 3:n pitäisi sopia myös.

Versiohistoria: Magnify Nitro 2 - Magnify Nitro 3

Uusi PEBA-pohjainen vaahto. RunRepeat mittasi energian palautumisen nousseen 54,7:stä 65,2 prosenttiin kantapäässä ja 58,5:stä 73,6 prosenttiin päkiässä. (RunRepeat, Doctors of Running)

Kevyempi. RunRepeat punnitsi 261 g verrattuna Magnify Nitro 2:n 281 g:aan, ja Carreras de Montaña arvioi noin 30 g säästön omassa koossaan. (RunRepeat, Carreras de Montaña)

Viileämpi, varmempi päällinen. Hengittävyys nousi 2:sta 5:een / 5 RunRepeatin testissä, ja Carreras de Montaña piti keskijalkaa aiempaa hallitumpana. (RunRepeat, Carreras de Montaña)

Hieman enemmän varpaiden tilaa. RunRepeat mittasi kärkitilan 72,3 mm verrattuna 70,1 mm:iin, kantapohjan korkeuden ja kantaosan kaarevuuden pysyessä lähes muuttumattomina. (RunRepeat)

Vaihtoehdot vertailussa

Jokainen korjaa yhden asian, jota Magnify Nitro 3 ei tee.

Puma Magnify Nitro 3ASICS Novablast 5Puma Velocity Nitro 4Puma ForeverRun Nitro 2Puma MagMax Nitro 2
Valitse se, jos haluatTämä sivuTilavampi istuvuusKevyempiVakaampiEnemmän vaimennusta
Drop10 mm8 mm10 mm10 mm8 mm
Kannan korkeus40 mm41,5 mm36 mm38 mm46 mm
Paino264 g252 g245 g292 g275 g
TukiNeutraaliNeutraaliNeutraaliTukevaTukeva
Taulukko 2 · Ilmoitetut luvut. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).

Juoksijoiden kysymyksiä

Vastaako Puma Magnify Nitro 3 kokoa?

Enimmäkseen kyllä. Doctors of Running ja Running Shoes Guru käyttivät tavallista kokoaan, ja RunRepeatin lukijat äänestävät kokoa vastaavaksi. RTINGS, Running Shoes Guru ja The Run Testers pitävät sitä hieman pitkänä, joten jos olet kahden koon välissä, pienempi voi toimia. Keskijalka on napakka, ja RTINGS ehdottaa puolta kokoa isompaa leveille jalkaholville.

Magnify Nitro 2 vai Magnify Nitro 3: mitä muuttui?

Magnify Nitro 3 siirtyy PEBA-pohjaiseen Nitro-vaahtoon. RunRepeat mittasi energian palautumisen nousseen 58,5:stä 73,6 prosenttiin päkiässä, painon laskeneen 281:stä 261 g:aan ja hengittävyyden nousseen 2:sta 5:een / 5. Kantaosan muoto on lähes muuttumaton, eikä yksikään lukemamme arvostelija suosi Nitro 2:ta.

Sopiiko Magnify Nitro 3 leveille jaloille?

Yleensä ei vakioleveydessä. RTINGS pitää jalkaholvin kietoutumista riittävän napakkana tuntuakseen ahdistavalta leveämmällä keskijalalla, ja The Run Testers ja Carreras de Montaña huomauttavat kapeasta keskijalasta tai napakasta kärkitilasta. Puma listaa vain normaalin istuvuuden; RunRepeat listaa miesten leveän version, joten tarkista, mitä maassasi tarjotaan.

Sopiiko Magnify Nitro 3 ylipronaatioon tai lattajalalle?

Se on neutraali kenkä ilman ohjausominaisuuksia. RunRepeat neuvoo välttämään sitä juoksijoille, jotka tarvitsevat pronaatiotukea, ja Doctors of Running antavat vakaudelle C:n. Lattajalka ei aina tarkoita ylipronaatiota, joten tarkista ensin, miten jalkasi todella liikkuu. Jos se kallistuu paljon sisäänpäin, tukikenkä kuten ForeverRun Nitro on lähempänä oikeaa.

Voiko Magnify Nitro 3:lla juosta maratonin?

Harjoitteluun kyllä: Doctors of Running ja Running Shoes Guru pitävät sen pitkille lenkeille. Kisapäivänä se riippuu tavoitteestasi. RTINGS pitää sitä yllättävän kelvollisena maratonmatkalle mutta liian painavana ja levyttömänä kilpailukykyiseen kisaamiseen, joten aikaa tavoittelevat juoksijat valitsevat yleensä kevyemmän levyllisen kengän.

Sopiiko Magnify Nitro 3 kävelyyn?

Kyllä. Doctors of Running arvioivat sen hyväksi kävelyyn ja seisomiseen, ja RTINGSin mittaama runsas kantapään vaimennus sopii pitkille jalkojen päällä vietetyille päiville. Napakka keskijalka ja neule, joka voi olla lämmin, ovat kohdat, jotka kannattaa tarkistaa ennen koko päivän käyttöä.

Lähteet

  1. RunRepeat, PUMA Magnify Nitro 3 lab review (Carlos Sánchez, December 2025). Katsottu 13.10.2026.
  2. Doctors of Running, Puma Magnify Nitro 3 Review (Matt Klein, David Salas, September 2025). Katsottu 13.10.2026.
  3. RTINGS, PUMA Magnify NITRO 3 running shoe review. Katsottu 13.10.2026.
  4. Running Shoes Guru, Puma Magnify Nitro 3 review (Kristin Lassen, September 2025). Katsottu 13.10.2026.
  5. The Run Testers, Puma Magnify Nitro 3 review. Katsottu 13.10.2026.
  6. Carreras de Montaña, Puma Magnify Nitro 3 review (Sergio Mayayo, September 2025). Katsottu 13.10.2026.
  7. Running Warehouse, PUMA Magnify Nitro 3 Men’s Shoes. Katsottu 13.10.2026.
  8. PUMA, Magnify NITRO 3 Men’s Road Running Shoes. Katsottu 13.10.2026.
  9. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Katsottu 13.10.2026.
  10. cat: Strideprint-valikoima, 395 kenkää

Miten arvostelemme. Luemme julkaistuja testejä, merkkien ja jälleenmyyjien sivuja sekä laboratoriomittauksia, tarkistamme luvut ristiin ja merkitsemme ristiriidat. Emme testanneet tätä kenkää itse. Viimeksi päivitetty 13. lokakuuta 2026.

Onko se sinun parisi?Aloita fittingisi