1. Sko
  2. Puma
  3. Magnify Nitro 3
Puma Magnify Nitro 3, set fra siden

Puma Magnify Nitro 3 anmeldelse

Pumas neutrale premium træningssko skifter til et kvælstofinjiceret PEBA-skum: lettere og langt mere fjedrende end Magnify Nitro 2, på en klassisk drop på 10 mm.

Drop
10 mm
Stack, hæl
40 mm
Forfod
30 mm
Vægt
264 g
Støtte
Neutral
Plade
Ingen
Er det dit par? Start din fitting

herre US 9, som angivet. Opdateret 13. okt. 2026 · 9 kilder

Vores dom

Fjedrende, traditionel, tæt skåret.

Magnify Nitro 3 er en dæmpet neutral træningssko, hvis nye skum giver langt mere energi tilbage end forgængeren, på en platform med høj drop og uden rocker. Den passer til neutrale løbere, der lander på hælen, har en normal til smal fod og vil have én sko til rolige og lange kilometer, ikke til løbere, der har brug for støtte.

Styrker

  • Høj energitilbagegivelse: 73,6 procent i forfoden i RunRepeats laboratorium
  • Blød og livlig på samme tid, med en naturlig, traditionel afrulning
  • Omkring 264 g i herrestørrelse US 9, let til så meget skum
  • Dækker rolige ture, lange ture og noget tempotræning
  • Godt greb fra PUMAGRIP-gummiet, også på våde veje

Svagheder

  • Tæt midtfod, som brede fødder kan finde trang
  • Lidt struktur til løbere, der har brug for støtte
  • Falder en smule lang for flere testere
  • Forfodsbeskyttelsen er kun gennemsnitlig
  • Flere testere fandt overdelen varm

Hvem den passer til

  • Du lander på hælen
  • Din fod er normal til smal
  • Du vil have én sko til rolige og lange kilometer
  • Du foretrækker en klassisk gang uden rocker

Hvem der bør springe den over

  • Du har brug for stabilitetsstøtte
  • Din midtfod eller forfod er bred
  • Du vil have fartarbejde eller en konkurrencesko

Skoprofil

Hvor Magnify Nitro 3 ligger blandt de 395 sko i vores katalog.

50100DæmpningLethedStabilitetDropRespons
AkseMagnify Nitro 3
Dæmpning64
Lethed50
Stabilitet30
Drop84
Respons6

Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).

Hvor den ligger i kataloget

Vægt264 g, tungere end 50 % af skoene

Drop10 mm, højere end 84 % af skoene

Stack, hæl40 mm, højere end 64 % af skoene

Stack, forfod30 mm, lavere end 56 % af skoene

Fig. 2 · Fordeling af angivne tal i kataloget. Søjlernes højde er antallet af sko i hvert interval. Vægt: 300 sko, gennemsnit 257,2 g. Drop: 306 sko, gennemsnit 7,1 mm. Stack, hæl: 255 sko, gennemsnit 38 mm. Stack, forfod: 253 sko, gennemsnit 31,1 mm. Kilde: Strideprint-kataloget (kat), angivne værdier.

Sådan føles den

Skrevet ud fra 6 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.

Blød, med reelt spring. Blødt PEBA-baseret NITROFOAM, målt til 32,3 AC af RunRepeat: blødt i hælen, mindre polstret under forfoden.

Neutral, og det kan mærkes. Ingen styringsfunktioner og en lav vridningsstivhed på 9,7 Nm i RunRepeats laboratorium; RTINGS vurderer stadig hælkanten støttende.

Den store ændring fra version 2. Energitilbagegivelsen springer til 65,2 procent i hælen og 73,6 i forfoden i RunRepeats laboratorium, på en traditionel platform uden rocker.

Blød, med reelt spring. Mellemsålen er et enkelt, sammenhængende stykke NITROFOAM i fuld længde, som Doctors of Running og Running Warehouse beskriver som et kvælstofinjiceret PEBA-skum. Puma opfører 40 mm i hælen og 30 mm i forfoden. RunRepeat målte skummet til 32,3 på AC-skalaen, blødere end deres gennemsnit på 35,5.

Testerne er enige om, at dæmpningen er rigelig i hælen. RunRepeat målte hælstødabsorbering over gennemsnittet, men ville gerne have mere i forfoden, og RTINGS vurderer også forfoden som mindre polstret end hælen. Doctors of Running beskriver den som mildt blød og tættere på en let træningssko end på en høj max-dæmpet sko.

Neutral, og det kan mærkes. Der er ingen styringsfunktioner. Doctors of Running bemærker små sidevægge ved hælen, men en hælvidde og affasning, der skubber lidt indad ved landingen, og giver stabiliteten C. RunRepeat målte vridningsstivhed på 9,7 Nm, langt under deres gennemsnit på 14,4 Nm, og en hælkappe på 3 ud af 5.

RTINGS læser det anderledes og giver stabiliteten 7,8 og tilskriver en støttende hælkant. Doctors of Running’s fysioterapeut tilskriver den overdel, der er forstærket med PWRTAPE, at foden holdes oven på så blødt et skum. Hvis din fod ruller meget indad, er dette ikke skoen at stole på.

Den store ændring fra version 2. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 65,2 procent i hælen og 73,6 procent i forfoden, mod 54,7 og 58,5 procent på Magnify Nitro 2. RTINGS finder også skummet mere fjedrende end før og bemærker, at forfoden bliver fastere, efterhånden som tempoet stiger.

Geometrien forbliver traditionel. Doctors of Running beskriver en moderat fleksibel forfod med et let afsæt, men en klodset hælovergang, og RunRepeat målte en bøjekraft på 17,8 N, en anelse stivere end gennemsnittet. Running Shoes Guru gav overgang og afsæt topkarakter.

Læs mere

Blød, med reelt spring. Mellemsålen er et enkelt, sammenhængende stykke NITROFOAM i fuld længde, som Doctors of Running og Running Warehouse beskriver som et kvælstofinjiceret PEBA-skum. Puma opfører 40 mm i hælen og 30 mm i forfoden. RunRepeat målte skummet til 32,3 på AC-skalaen, blødere end deres gennemsnit på 35,5.

Testerne er enige om, at dæmpningen er rigelig i hælen. RunRepeat målte hælstødabsorbering over gennemsnittet, men ville gerne have mere i forfoden, og RTINGS vurderer også forfoden som mindre polstret end hælen. Doctors of Running beskriver den som mildt blød og tættere på en let træningssko end på en høj max-dæmpet sko.

Neutral, og det kan mærkes. Der er ingen styringsfunktioner. Doctors of Running bemærker små sidevægge ved hælen, men en hælvidde og affasning, der skubber lidt indad ved landingen, og giver stabiliteten C. RunRepeat målte vridningsstivhed på 9,7 Nm, langt under deres gennemsnit på 14,4 Nm, og en hælkappe på 3 ud af 5.

RTINGS læser det anderledes og giver stabiliteten 7,8 og tilskriver en støttende hælkant. Doctors of Running’s fysioterapeut tilskriver den overdel, der er forstærket med PWRTAPE, at foden holdes oven på så blødt et skum. Hvis din fod ruller meget indad, er dette ikke skoen at stole på.

Den store ændring fra version 2. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 65,2 procent i hælen og 73,6 procent i forfoden, mod 54,7 og 58,5 procent på Magnify Nitro 2. RTINGS finder også skummet mere fjedrende end før og bemærker, at forfoden bliver fastere, efterhånden som tempoet stiger.

Geometrien forbliver traditionel. Doctors of Running beskriver en moderat fleksibel forfod med et let afsæt, men en klodset hælovergang, og RunRepeat målte en bøjekraft på 17,8 N, en anelse stivere end gennemsnittet. Running Shoes Guru gav overgang og afsæt topkarakter.

Hvilke ture den er til

TurEgnethedHvorforKilde
Rolige tureLavet til detDens hjemmebane hos alle testere, vi har læst.Doctors of Running, Running Shoes Guru, Carreras de Montaña
LangtureLavet til detDoctors of Running og Running Shoes Guru holder den til lange ture; RunRepeat ville tilføje mere forfodsbeskyttelse til de længste.RunRepeat, Doctors of Running, Running Shoes Guru
RestitutionstureLavet til detBlød, behagelig og ukrævende, som Carreras de Montaña beskriver den til restitutionsdage.Carreras de Montaña
TempotræningKan klare detLivlig nok til jævnt tempotræning ifølge Doctors of Running og The Run Testers, uden at være bygget til det.Doctors of Running, The Run Testers
IntervallerIkke til detRunning Shoes Guru fraråder den til fartintervaller, og Doctors of Running fandt skummet ikke afstemt til meget hurtig indsats.Doctors of Running, Running Shoes Guru
Maraton i konkurrenceKan klare detRTINGS finder den overraskende anstændig til en marathon i roligt måltempo, men for tung og uden plade til en hurtig tid.RTINGS
GåtureLavet til detDoctors of Running vurderer den god til gåture og stående arbejde.Doctors of Running

Kilde: Doctors of Running, Running Shoes Guru, Carreras de Montaña, RunRepeat, The Run Testers, RTINGS

Hvad testerne siger

Udgivne tests er enige om, at Magnify Nitro 3 er et stort skridt op fra version 2: mere fjedrende, lettere og behagelig til daglige kilometer, med en pasform på den tætte side. De er uenige om, hvor stabil den føles, hvor kølig overdelen er, og hvor længe ydersålen holder.

TestTypeVores læsningI én sætningKilde
RunRepeatLaboratoriumPositivRunRepeat giver den 91 ud af 100: et kraftigt skridt op fra version 2, kun bremset af beskeden stabilitet og en drop, der ikke passer alle.
Doctors of RunningAnmeldelsePositivDoctors of Running giver pasform og ydeevne A minus eller bedre: en blød, let daglig træningssko med højere drop, med et C for stabilitet og en klodset hælovergang.
RTINGSLaboratoriumBlandetRTINGS giver 7,7 til daglig træning: fjedrende og beskyttende i hælen, men tæt ved fodbuen, lang i længden og for tung til konkurrence.
Running Shoes GuruAnmeldelsePositivRunning Shoes Guru giver den 9 ud af 10 til rolige, lange og tempoture, med svag hælstøtte og en smal forfod som fangstene.
The Run TestersAnmeldelsePositivThe Run Testers rangerer den blandt deres topvalg til en behagelig allroundsko, medmindre den smalle pasform udelukker den.
Carreras de MontañaAnmeldelsePositivCarreras de Montaña ser en stærk træningssko til mange kilometer for smallere fødder, bedre end version 2, men ikke en sko til konkurrence.
Tabel 1 · Konsensus i offentliggjorte tests. “Vores læsning” opsummerer hver tests egen konklusion med vores ord. Ingen karakterer er omregnet eller opfundet. Besøgt 13. okt. 2026.

De er enige

  • Livligt, behageligt skumRunRepeat målte kraftig energitilbagegivelse, RTINGS giver energitilbagegivelsen 7,8, og Doctors of Running, Running Shoes Guru og The Run Testers beskriver alle en fjedrende, behagelig gang.
  • En daglig træningssko, ikke en fartskoDoctors of Running, Running Shoes Guru og Carreras de Montaña holder den til rolige og lange ture, og RTINGS og Running Shoes Guru udelukker den til konkurrence og intervaller.
  • Tæt gennem midtfodenDoctors of Running, RTINGS, The Run Testers og Carreras de Montaña beskriver alle en tæt midtfod eller fodbue, hvor brede fødder har størst sandsynlighed for at gøre indsigelse.
  • Godt grebRunRepeat målte greb over gennemsnittet, Doctors of Running fandt det anstændigt på våde veje, og The Run Testers fandt PUMAGRIP-gummiet pålideligt på vådt fortov.

De er uenige

  • Hvor stabil er den?RTINGS giver stabiliteten 7,8 og finder hælkanten let struktureret. Doctors of Running giver stabiliteten C og finder den så neutral, som sko bliver, Running Shoes Guru kalder hælstøtten svag, og The Run Testers giver den smalle midtfod skylden.
  • Kølig eller varm overdel?RunRepeat gav den sin højeste score for åndbarhed, 5 ud af 5. Doctors of Running, The Run Testers og Carreras de Montaña fandt alle strikoverdelen varm i varmt vejr.
  • Hvor længe ydersålen holderThe Run Testers og Running Shoes Guru fandt ydersålen holdbar. Doctors of Running så gummiet på den ydre hæl begynde at flå efter omkring 48 km, og RunRepeat målte slid lidt over deres gennemsnit.
Læs de fulde holdninger, punkt for punkt

Livligt, behageligt skum. RunRepeat målte kraftig energitilbagegivelse, RTINGS giver energitilbagegivelsen 7,8, og Doctors of Running, Running Shoes Guru og The Run Testers beskriver alle en fjedrende, behagelig gang. (RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Running Shoes Guru, The Run Testers)

En daglig træningssko, ikke en fartsko. Doctors of Running, Running Shoes Guru og Carreras de Montaña holder den til rolige og lange ture, og RTINGS og Running Shoes Guru udelukker den til konkurrence og intervaller. (Doctors of Running, RTINGS, Running Shoes Guru, Carreras de Montaña)

Tæt gennem midtfoden. Doctors of Running, RTINGS, The Run Testers og Carreras de Montaña beskriver alle en tæt midtfod eller fodbue, hvor brede fødder har størst sandsynlighed for at gøre indsigelse. (Doctors of Running, RTINGS, The Run Testers, Carreras de Montaña)

Godt greb. RunRepeat målte greb over gennemsnittet, Doctors of Running fandt det anstændigt på våde veje, og The Run Testers fandt PUMAGRIP-gummiet pålideligt på vådt fortov. (RunRepeat, Doctors of Running, The Run Testers)

Hvor stabil er den?. RTINGS giver stabiliteten 7,8 og finder hælkanten let struktureret. Doctors of Running giver stabiliteten C og finder den så neutral, som sko bliver, Running Shoes Guru kalder hælstøtten svag, og The Run Testers giver den smalle midtfod skylden. (Doctors of Running, RTINGS, Running Shoes Guru, The Run Testers)

Kølig eller varm overdel?. RunRepeat gav den sin højeste score for åndbarhed, 5 ud af 5. Doctors of Running, The Run Testers og Carreras de Montaña fandt alle strikoverdelen varm i varmt vejr. (RunRepeat, Doctors of Running, The Run Testers, Carreras de Montaña)

Hvor længe ydersålen holder. The Run Testers og Running Shoes Guru fandt ydersålen holdbar. Doctors of Running så gummiet på den ydre hæl begynde at flå efter omkring 48 km, og RunRepeat målte slid lidt over deres gennemsnit. (RunRepeat, Doctors of Running, Running Shoes Guru, The Run Testers)

Sådan er den bygget

En enkel, klassisk konstruktion: en NITROFOAM-mellemsål af PEBA-baseret skum i fuld længde, en strikoverdel forstærket med PWRTAPE og PUMAGRIP-gummi i hæl og forfod med blotlagt skum imellem.

En NITROFOAM-mellemsål af PEBA-baseret skum i fuld længde, en åndbar strikoverdel forstærket med PWRTAPE og PUMAGRIP-gummi i hæl og forfod over blotlagt skum.

4030123456
#DelMål
1OverdelEngineered strik med PWRTAPEÅndbarhed 5 / 5
2Tunge6,3 mm
3HælStivhed 3 / 5
4MellemsålNITROFOAM (kvælstofinjiceret PEBA)Hårdhed 32,3 AC
5Indlægssål5,3 mm
6YdersålPUMAGRIP3,8 mm

Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 40 mm hæl, 30 mm forfod. Målt: 3,8 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: PUMA, RunRepeat, Doctors of Running, The Run Testers, RTINGS, Running Shoes Guru, Running Warehouse, Carreras de Montaña.

  1. Overdel. Et elastisk strikmesh forstærket af PWRTAPE-overlæg, som Doctors of Running fandt næsten umærkelige, men afgørende for at holde foden. RunRepeat gav åndbarheden 5 ud af 5, op fra 2 på Magnify Nitro 2, selv om tre andre anmeldelser fandt den varm. Puma siger, at mindst 30 procent af overdelen er genanvendt materiale.

  2. Tunge. Med sammensyning og sikker, ifølge Doctors of Running, med 6,3 mm polstring i RunRepeats måling, en anelse over deres gennemsnit. Doctors of Running fandt indersiden af strikken lidt kradsende og fraråder at bruge den uden strømper.

  3. Hæl. En moderat stiv kappe, 3 ud af 5 i RunRepeats test, med moderat polstring i kanten og uden hællap. Running Shoes Guru fandt, at den lille kappe begrænsede hælkontrollen på lange ture, mens RTINGS vurderer kanten let struktureret.

  4. Mellemsål. Et enkelt lag i fuld længde, målt til 32,3 AC af RunRepeat. Platformen vrider sig let, med en vridningsstivhed på 9,7 Nm mod et gennemsnit på 14,4, og skoen har ingen plade.

  5. Indlægssål. Udtagelig og ret tyk med 5,3 mm i RunRepeats laboratorium. Doctors of Running vurderer skoen som nogenlunde ortosevenlig.

  6. Ydersål. Gummi i hæl og forfod med blotlagt mellemsål i midten, 3,8 mm tykt. Det fik 0,61 i RunRepeats test af greb mod et gennemsnit på 0,53. Doctors of Running råder til at holde den væk fra stier på grund af det blotlagte skum.

Læs mere

En enkel, klassisk konstruktion: en NITROFOAM-mellemsål af PEBA-baseret skum i fuld længde, en strikoverdel forstærket med PWRTAPE og PUMAGRIP-gummi i hæl og forfod med blotlagt skum imellem.

1. Overdel. Et elastisk strikmesh forstærket af PWRTAPE-overlæg, som Doctors of Running fandt næsten umærkelige, men afgørende for at holde foden. RunRepeat gav åndbarheden 5 ud af 5, op fra 2 på Magnify Nitro 2, selv om tre andre anmeldelser fandt den varm. Puma siger, at mindst 30 procent af overdelen er genanvendt materiale.

2. Tunge. Med sammensyning og sikker, ifølge Doctors of Running, med 6,3 mm polstring i RunRepeats måling, en anelse over deres gennemsnit. Doctors of Running fandt indersiden af strikken lidt kradsende og fraråder at bruge den uden strømper.

3. Hæl. En moderat stiv kappe, 3 ud af 5 i RunRepeats test, med moderat polstring i kanten og uden hællap. Running Shoes Guru fandt, at den lille kappe begrænsede hælkontrollen på lange ture, mens RTINGS vurderer kanten let struktureret.

4. Mellemsål. Et enkelt lag i fuld længde, målt til 32,3 AC af RunRepeat. Platformen vrider sig let, med en vridningsstivhed på 9,7 Nm mod et gennemsnit på 14,4, og skoen har ingen plade.

5. Indlægssål. Udtagelig og ret tyk med 5,3 mm i RunRepeats laboratorium. Doctors of Running vurderer skoen som nogenlunde ortosevenlig.

6. Ydersål. Gummi i hæl og forfod med blotlagt mellemsål i midten, 3,8 mm tykt. Det fik 0,61 i RunRepeats test af greb mod et gennemsnit på 0,53. Doctors of Running råder til at holde den væk fra stier på grund af det blotlagte skum.

Holdbarhed. Blandede rapporter. RunRepeat målte 1,3 mm slid på ydersålen, en anelse over deres gennemsnit på 1,1 mm, men gav tåboksen 5 ud af 5 for holdbarhed. Doctors of Running så gummiet på den ydre hæl begynde at flå efter omkring 48 km. Running Shoes Guru lagde mærke til trykmærker i mellemsålen efter omkring 105 km og forventer omkring 480 km, mens The Run Testers fandt ydersålen meget holdbar.

Holdbarhed. Blandede rapporter. RunRepeat målte 1,3 mm slid på ydersålen, en anelse over deres gennemsnit på 1,1 mm, men gav tåboksen 5 ud af 5 for holdbarhed. Doctors of Running så gummiet på den ydre hæl begynde at flå efter omkring 48 km. Running Shoes Guru lagde mærke til trykmærker i mellemsålen efter omkring 105 km og forventer omkring 480 km, mens The Run Testers fandt ydersålen meget holdbar.

Specs, angivet og målt

Hvert tal har sin kilde.

Drop, mm

PUMA10
RunRepeat11,5
RTINGS10,2

Hælstack, mm

PUMA40
RunRepeat37,4
RTINGS38,7

Forfodsstack, mm

PUMA30
RunRepeat25,9

Vægt (herre), g

Running Warehouse264
RunRepeat261
RTINGS261
SpecAngivetMålt
Drop
  • 10 mm PUMA
  • 11,5 mm RunRepeat
  • 10,2 mm RTINGS
Stack, hæl
  • 40 mm PUMA
  • 37,4 mm RunRepeat
  • 38,7 mm RTINGS
Stack, forfod
  • 30 mm PUMA
  • 25,9 mm RunRepeat
Vægt, herre US 9
  • 264 g Running Warehouse
  • 261 g RunRepeat
  • 261 g RTINGS
Støtte
  • Neutral PUMA
–
Plade
  • Ingen Running Warehouse
–
Underlag
  • Asfalt PUMA
–

Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: PUMA, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse.

Laboratoriemålinger

SpecMålt
Mellemsålens hårdhed
  • 32,3 AC RunRepeat
Energitilbagegivelse (hæl)
  • 65,2 % RunRepeat
Vridningsstivhed
  • 9,7 Nm RunRepeat
Bøjekraft
  • 17,8 N RunRepeat
Hælkappens stivhed
  • 3 / 5 RunRepeat
Grebskoefficient
  • 0,61 RunRepeat
SpecMålt
Åndbarhed
  • 5 / 5 RunRepeat
Tåboksens bredde
  • 72,3 mm RunRepeat
Tåboksens højde
  • 26 mm RunRepeat
Ydersålens tykkelse
  • 3,8 mm RunRepeat
Indlægssålens tykkelse
  • 5,3 mm RunRepeat
Tungens tykkelse
  • 6,3 mm RunRepeat

Størrelse og pasform

Tag din sædvanlige størrelse; den kan føles lidt lang, og det er midtfoden, ikke længden, du skal tjekke.

Længde

Følger normal størrelse

Bredder

normal

Plads til tæerne

Pladsen til tæerne er fin, men ikke rigelig. RunRepeat målte en tåboks på 72,3 mm, op fra 70,1 mm på Magnify Nitro 2, men lige under gennemsnittet, med en lav højde på 26,0 mm. RTINGS vurderer forfodens bredde godt, mens Doctors of Running beskriver en let tilspidset tåboks.

RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS

Testernes fulde noter om størrelse

Begge testere hos Doctors of Running brugte deres sædvanlige størrelse, Running Shoes Guru fandt den normal i størrelsen, og RunRepeats læsere stemmer normal størrelse. Flere testere tilføjer, at den falder en tand lang: RTINGS, Running Shoes Guru og The Run Testers nævner alle ekstra længde, og The Run Testers foreslår den mindste størrelse, hvis du ligger mellem to.

Bredden er det egentlige spørgsmål. RTINGS finder omslutningen om fodbuen tæt nok til at klemme en bredere midtfod og foreslår en halv størrelse op til brede fodbuer. The Run Testers og Carreras de Montaña peger også på en smal midtfod eller tæt tåboks, som Carreras de Montaña fandt løsnede sig med kilometerne.

Puma opfører kun en normal pasform og Running Warehouse kun standardbredden D. RunRepeat opfører en bred udgave til mænd, og Running Shoes Guru siger, at nogle forhandlere fører en, så tilgængeligheden afhænger af, hvor du bor.

RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Running Shoes Guru, The Run Testers, Carreras de Montaña, Running Warehouse, PUMA

Mod Magnify Nitro 2

Et nyt skum frem for en ny form: det PEBA-baserede Nitro-skum gør version 3 meget mere fjedrende og lettere, på samme hælgeometri.

Ingen af de anmeldelser, vi har læst, nævner en løber, der er bedre tjent med Magnify Nitro 2: RunRepeat og Carreras de Montaña vurderer begge version 3 bedre på alle punkter. Hælformen er den samme, så hvis Nitro 2 passede til din landing, bør version 3 også gøre det.

Versionshistorik: Magnify Nitro 2 til Magnify Nitro 3

Nyt PEBA-baseret skum. RunRepeat målte energitilbagegivelsen stige fra 54,7 til 65,2 procent i hælen og fra 58,5 til 73,6 procent i forfoden. (RunRepeat, Doctors of Running)

Lettere. RunRepeat vejede 261 g mod 281 g for Magnify Nitro 2, og Carreras de Montaña anslår en besparelse på omkring 30 g i deres størrelse. (RunRepeat, Carreras de Montaña)

En køligere, mere sikker overdel. Åndbarheden steg fra 2 til 5 ud af 5 i RunRepeats test, og Carreras de Montaña fandt midtfoden mere indesluttet end før. (RunRepeat, Carreras de Montaña)

Lidt mere plads til tæerne. RunRepeat målte tåboksen til 72,3 mm mod 70,1 mm, med hælstack og hælkrumning næsten uændrede. (RunRepeat)

Alternativer sammenlignet

Hver af dem løser én ting, som Magnify Nitro 3 ikke gør.

Puma Magnify Nitro 3ASICS Novablast 5Puma Velocity Nitro 4Puma ForeverRun Nitro 2Puma MagMax Nitro 2
Vælg den tilDenne sideMere pladsLettereMere stabilMere dæmpning
Drop10 mm8 mm10 mm10 mm8 mm
Stack, hæl40 mm41,5 mm36 mm38 mm46 mm
Vægt264 g252 g245 g292 g275 g
StøtteNeutralNeutralNeutralStabilitetStabilitet
Tabel 2 · Angivne tal. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).

Spørgsmål fra løbere

Følger Puma Magnify Nitro 3 normal størrelse?

Stort set, ja. Doctors of Running og Running Shoes Guru brugte deres sædvanlige størrelse, og RunRepeats læsere stemmer normal størrelse. RTINGS, Running Shoes Guru og The Run Testers finder den lidt lang, så hvis du ligger mellem to størrelser, kan den mindste virke. Midtfoden er tæt, og RTINGS foreslår en halv størrelse op til brede fodbuer.

Magnify Nitro 2 eller Magnify Nitro 3: hvad er ændret?

Magnify Nitro 3 skifter til et PEBA-baseret Nitro-skum. RunRepeat målte energitilbagegivelsen op fra 58,5 til 73,6 procent i forfoden, vægten ned fra 281 til 261 g og åndbarheden op fra 2 til 5 ud af 5. Hælformen er næsten uændret, og ingen tester, vi har læst, foretrækker Nitro 2.

Er Magnify Nitro 3 god til brede fødder?

Som regel ikke i standardbredden. RTINGS finder omslutningen om fodbuen tæt nok til at føles indsnærende på en bredere midtfod, og The Run Testers og Carreras de Montaña peger på en smal midtfod eller tæt tåboks. Puma opfører kun en normal pasform; RunRepeat opfører en bred udgave til mænd, så tjek, hvad dit land tilbyder.

Er Magnify Nitro 3 god til overpronation eller fladfod?

Det er en neutral sko uden styringsfunktioner. RunRepeat fraråder den til løbere, der har brug for støtte mod pronation, og Doctors of Running giver dens stabilitet C. Fladfod betyder ikke altid overpronation, så tjek først, hvordan din fod faktisk bevæger sig. Hvis den ruller meget indad, er en stabilitetssko som ForeverRun Nitro det tættere match.

Kan man løbe marathon i Magnify Nitro 3?

Til træning, ja: Doctors of Running og Running Shoes Guru holder den til lange ture. På konkurrencedagen afhænger det af dit mål. RTINGS finder den overraskende anstændig til marathondistancen, men for tung og uden plade til konkurrencedygtigt løb, så løbere, der jagter en tid, vælger som regel en lettere sko med plade.

Er Magnify Nitro 3 god til gåture?

Ja. Doctors of Running vurderer den god til gåture og stående arbejde, og den rigelige hældæmpning, RTINGS målte, passer til lange dage på benene. Den tætte midtfod og en strik, der kan løbe varm, er de punkter, du skal tjekke, før du bruger den hele dagen.

Kilder

  1. RunRepeat, PUMA Magnify Nitro 3 lab review (Carlos Sánchez, December 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
  2. Doctors of Running, Puma Magnify Nitro 3 Review (Matt Klein, David Salas, September 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
  3. RTINGS, PUMA Magnify NITRO 3 running shoe review. Besøgt 13. okt. 2026.
  4. Running Shoes Guru, Puma Magnify Nitro 3 review (Kristin Lassen, September 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
  5. The Run Testers, Puma Magnify Nitro 3 review. Besøgt 13. okt. 2026.
  6. Carreras de Montaña, Puma Magnify Nitro 3 review (Sergio Mayayo, September 2025). Besøgt 13. okt. 2026.
  7. Running Warehouse, PUMA Magnify Nitro 3 Men’s Shoes. Besøgt 13. okt. 2026.
  8. PUMA, Magnify NITRO 3 Men’s Road Running Shoes. Besøgt 13. okt. 2026.
  9. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Besøgt 13. okt. 2026.
  10. kat: Strideprint-kataloget, 395 sko

Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 13. oktober 2026.

Er det dit par?Start din fitting