
Puma Magnify Nitro 3 test
Pumas neutrala vardagssko i premiumklass byter till ett kväveinfunderat PEBA-skum: lättare och mycket studsigare än Magnify Nitro 2, på en klassisk drop på 10 mm.
- Drop
- 10 mm
- Stackhöjd häl
- 40 mm
- Framfot
- 30 mm
- Vikt
- 264 g
- Stöd
- Neutral
- Platta
- Ingen
Vår bedömning
Studsig, traditionell, snäv i passformen.
Magnify Nitro 3 är en dämpad neutral träningssko vars nya skum ger tillbaka mycket mer energi än föregångaren, på en plattform med hög drop och utan rocker. Den passar neutrala löpare som landar på hälen, har en normal till smal fot och vill ha en sko för lugna pass och långpass, inte löpare som behöver stöd.
Styrkor
- Hög energiretur: 73,6 procent i framfoten i RunRepeats labb
- Mjuk och livlig på en gång, med en naturlig, traditionell rullning
- Cirka 264 g i herrstorlek US 9, lätt för så mycket skum
- Täcker lugna pass, långpass och en del tempo
- Bra grepp från PUMAGRIP-gummit, även på blöta vägar
Svagheter
- Snäv mellanfot som breda fötter kan finna trång
- Lite struktur för löpare som behöver stöd
- Är något lång för flera testare
- Skyddet i framfoten är bara genomsnittligt
- Flera testare fann ovandelen varm
Vem den passar
- Du landar på hälen
- Din fot är normal till smal
- Du vill ha en sko för lugna pass och långpass
- Du föredrar ett klassiskt steg utan rocker
Vem som bör välja något annat
- Du behöver stabilitetsstöd
- Din mellanfot eller framfot är bred
- Du vill ha en sko för fartarbete eller tävling
Skoprofil
Var Magnify Nitro 3 hamnar bland de 395 skorna i vår katalog.
| Axel | Magnify Nitro 3 |
|---|---|
| Dämpning | 64 |
| Lätthet | 50 |
| Stabilitet | 30 |
| Drop | 84 |
| Respons | 6 |
Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).
Var den hamnar i katalogen
Vikt264 g, tyngre än 50 % av skorna
Drop10 mm, högre än 84 % av skorna
Stackhöjd häl40 mm, högre än 64 % av skorna
Stackhöjd framfot30 mm, lägre än 56 % av skorna
Så känns den
Skrivet utifrån 6 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.
Mjuk, med verklig återfjädring. Mjukt PEBA-baserat NITROFOAM, mätt till 32,3 AC av RunRepeat: plyschigt i hälen, mindre vadderat under framfoten.
Neutral, och det märks. Inga styrande egenskaper och en låg vridstyvhet på 9,7 Nm i RunRepeats labb; RTINGS bedömer ändå hälkanten som stödjande.
Den stora förändringen från version 2. Energireturen hoppar till 65,2 procent i hälen och 73,6 i framfoten i RunRepeats labb, på en traditionell plattform utan rocker.
Mjuk, med verklig återfjädring. Mellansulan är en enda platta NITROFOAM längs hela skon, som Doctors of Running och Running Warehouse beskriver som ett kväveinfunderat PEBA-skum. Puma anger 40 mm i hälen och 30 mm i framfoten. RunRepeat mätte skummet till 32,3 på AC-skalan, mjukare än genomsnittet på 35,5.
Testarna är överens om att dämpningen är generös i hälen. RunRepeat mätte stötdämpning över genomsnittet i hälen men skulle vilja ha mer i framfoten, och RTINGS bedömer också framfoten som mindre vadderad än hälen. Doctors of Running beskriver den som milt mjuk och närmare en lätt träningssko än en hög sko med maxdämpning.
Neutral, och det märks. Det finns inga styrande egenskaper. Doctors of Running noterar små sidoväggar i bakfoten, men en utsvängning och avfasning i hälen som knuffar lätt inåt vid landning, och ger stabiliteten C. RunRepeat mätte vridstyvhet på 9,7 Nm, långt under genomsnittet på 14,4 Nm, och en hälkappa på 3 av 5.
RTINGS läser det annorlunda och ger stabiliteten 7,8, och ger en stödjande hälkant äran. Doctors of Runnings fysioterapeut ger ovandelen förstärkt med PWRTAPE äran för att hålla foten ovanpå ett så mjukt skum. Om din fot rullar in mycket är det här inte skon att förlita sig på.
Den stora förändringen från version 2. RunRepeat mätte energiretur på 65,2 procent i hälen och 73,6 procent i framfoten, mot 54,7 och 58,5 procent på Magnify Nitro 2. RTINGS finner också skummet studsigare än förut och noterar att framfoten blir fastare när tempot stiger.
Geometrin förblir traditionell. Doctors of Running beskriver en måttligt flexibel framfot med ett lätt frånskjut men en klumpig hälövergång, och RunRepeat mätte en böjkraft på 17,8 N, något styvare än genomsnittet. Running Shoes Guru gav övergång och frånskjut högsta betyg.
Läs mer
Mjuk, med verklig återfjädring. Mellansulan är en enda platta NITROFOAM längs hela skon, som Doctors of Running och Running Warehouse beskriver som ett kväveinfunderat PEBA-skum. Puma anger 40 mm i hälen och 30 mm i framfoten. RunRepeat mätte skummet till 32,3 på AC-skalan, mjukare än genomsnittet på 35,5.
Testarna är överens om att dämpningen är generös i hälen. RunRepeat mätte stötdämpning över genomsnittet i hälen men skulle vilja ha mer i framfoten, och RTINGS bedömer också framfoten som mindre vadderad än hälen. Doctors of Running beskriver den som milt mjuk och närmare en lätt träningssko än en hög sko med maxdämpning.
Neutral, och det märks. Det finns inga styrande egenskaper. Doctors of Running noterar små sidoväggar i bakfoten, men en utsvängning och avfasning i hälen som knuffar lätt inåt vid landning, och ger stabiliteten C. RunRepeat mätte vridstyvhet på 9,7 Nm, långt under genomsnittet på 14,4 Nm, och en hälkappa på 3 av 5.
RTINGS läser det annorlunda och ger stabiliteten 7,8, och ger en stödjande hälkant äran. Doctors of Runnings fysioterapeut ger ovandelen förstärkt med PWRTAPE äran för att hålla foten ovanpå ett så mjukt skum. Om din fot rullar in mycket är det här inte skon att förlita sig på.
Den stora förändringen från version 2. RunRepeat mätte energiretur på 65,2 procent i hälen och 73,6 procent i framfoten, mot 54,7 och 58,5 procent på Magnify Nitro 2. RTINGS finner också skummet studsigare än förut och noterar att framfoten blir fastare när tempot stiger.
Geometrin förblir traditionell. Doctors of Running beskriver en måttligt flexibel framfot med ett lätt frånskjut men en klumpig hälövergång, och RunRepeat mätte en böjkraft på 17,8 N, något styvare än genomsnittet. Running Shoes Guru gav övergång och frånskjut högsta betyg.
Vilka pass den passar för
| Pass | Passar | Varför | Källa |
|---|---|---|---|
| Lugna pass | Gjord för det | Dess hemmaplan för varje testare vi läst. | Doctors of Running, Running Shoes Guru, Carreras de Montaña |
| Långpass | Gjord för det | Doctors of Running och Running Shoes Guru reserverar den för långpass; RunRepeat skulle lägga till mer skydd i framfoten för de allra längsta. | RunRepeat, Doctors of Running, Running Shoes Guru |
| Återhämtningspass | Gjord för det | Mjuk, bekväm och odemanderande, som Carreras de Montaña beskriver den för återhämtningsdagar. | Carreras de Montaña |
| Tempopass | Fungerar | Livlig nog för jämnt uptempo enligt Doctors of Running och The Run Testers, utan att vara byggd för det. | Doctors of Running, The Run Testers |
| Intervaller | Inte för det | Running Shoes Guru avråder den för fartintervaller, och Doctors of Running fann skummet inte avstämt för mycket snabba insatser. | Doctors of Running, Running Shoes Guru |
| Tävling, maraton | Fungerar | RTINGS finner den förvånansvärt hyfsad för ett maraton med ett lugnt måltempo, men för tung och utan platta för en snabb tid. | RTINGS |
| Promenad | Gjord för det | Doctors of Running bedömer den som bra för promenader och att stå. | Doctors of Running |
Källa: Doctors of Running, Running Shoes Guru, Carreras de Montaña, RunRepeat, The Run Testers, RTINGS
Vad testerna säger
Publicerade tester är överens om att Magnify Nitro 3 är ett stort steg upp från version 2: studsigare, lättare och bekväm för dagliga kilometer, med en passform på den snäva sidan. De går isär om hur stabil den känns, hur sval ovandelen är och hur länge yttersulan håller.
| Test | Typ | Vår tolkning | I en mening | Källa |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Labb | Positiv | RunRepeat ger den 91 av 100: ett starkt steg upp från version 2, hämmat bara av måttlig stabilitet och en drop som inte passar alla. | Läs |
| Doctors of Running | Recension | Positiv | Doctors of Running ger passform och prestation A minus eller bättre: en plyschig, lätt vardagssko med högre drop, med ett C för stabilitet och en klumpig hälövergång. | Läs |
| RTINGS | Labb | Blandad | RTINGS ger 7,7 för daglig träning: studsig och skyddande i hälen, men snäv vid valvet, lång i längden och för tung för tävling. | Läs |
| Running Shoes Guru | Recension | Positiv | Running Shoes Guru ger den 9 av 10 för lugna pass, långpass och tempopass, med svagt stöd i hälen och en smal framfot som haken. | Läs |
| The Run Testers | Recension | Positiv | The Run Testers rankar den bland sina främsta val för en bekväm allroundsko, om inte den smala passformen utesluter den. | Läs |
| Carreras de Montaña | Recension | Positiv | Carreras de Montaña ser en stark träningssko för hög mängd för smalare fötter, bättre än version 2, men ingen sko för tävling. | Läs |
De är eniga
- Livligt, bekvämt skumRunRepeat mätte stark energiretur, RTINGS ger energireturen 7,8, och Doctors of Running, Running Shoes Guru och The Run Testers beskriver alla ett fjädrande, bekvämt steg.
- En vardagssko, inte en fartskoDoctors of Running, Running Shoes Guru och Carreras de Montaña reserverar den för lugna pass och långpass, och RTINGS och Running Shoes Guru utesluter den för tävling och intervaller.
- Snäv genom mellanfotenDoctors of Running, RTINGS, The Run Testers och Carreras de Montaña beskriver alla en snäv mellanfot eller ett snävt valv, där breda fötter troligast invänder.
- Bra greppRunRepeat mätte grepp över genomsnittet, Doctors of Running fann det hyfsat på blöta vägar, och The Run Testers fann PUMAGRIP-gummit pålitligt på blött asfaltsunderlag.
De går isär
- Hur stabil är den?RTINGS ger stabiliteten 7,8 och finner hälkanten milt strukturerad. Doctors of Running ger stabiliteten C och finner den så neutral som skor blir, Running Shoes Guru kallar stödet i hälen svagt, och The Run Testers skyller på den smala mellanfoten.
- Sval eller varm ovandel?RunRepeat gav den högsta betyget för andningsförmåga, 5 av 5. Doctors of Running, The Run Testers och Carreras de Montaña fann alla den stickade ovandelen varm i varmt väder.
- Hur länge yttersulan hållerThe Run Testers och Running Shoes Guru fann yttersulan slitstark. Doctors of Running såg gummit i hälens utsida börja gå sönder efter cirka 48 km, och RunRepeat mätte slitage något över genomsnittet.
Så är den byggd
En enkel, klassisk konstruktion: en mellansula i PEBA-baserat NITROFOAM längs hela skon, en stickad ovandel förstärkt med PWRTAPE och PUMAGRIP-gummi i hälen och framfoten med frilagt skum emellan.
En mellansula i PEBA-baserat NITROFOAM längs hela skon, en andningsbar stickad ovandel förstärkt med PWRTAPE och PUMAGRIP-gummi i hälen och framfoten över frilagt skum.
| # | Del | Mått |
|---|---|---|
| 1 | OvandelKonstruerad stickning med PWRTAPE | Andningsförmåga 5 / 5 |
| 2 | Plös | 6,3 mm |
| 3 | Häl | Styvhet 3 / 5 |
| 4 | MellansulaNITROFOAM (kväveinfunderat PEBA) | Hårdhet 32,3 AC |
| 5 | Innersula | 5,3 mm |
| 6 | YttersulaPUMAGRIP | 3,8 mm |
Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 40 mm häl, 30 mm framfot; uppmätt: 3,8 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: PUMA, RunRepeat, Doctors of Running, The Run Testers, RTINGS, Running Shoes Guru, Running Warehouse, Carreras de Montaña.
Ovandel. Ett elastiskt stickat mesh förstärkt med PWRTAPE-överlägg som Doctors of Running fann knappt märkbara men nödvändiga för att hålla foten. RunRepeat gav andningsförmågan 5 av 5, upp från 2 på Magnify Nitro 2, även om tre andra tester fann den varm. Puma säger att minst 30 procent av ovandelen är återvunnet material.
Plös. Med sidoinsatser och säker, enligt Doctors of Running, med 6,3 mm stoppning i RunRepeats mätning, något över genomsnittet. Doctors of Running fann insidan av stickningen lite skrapig och avråder från att bära den utan strumpor.
Häl. En måttligt styv hälkappa, 3 av 5 i RunRepeats test, med måttlig stoppning i kanten och utan hälflik. Running Shoes Guru fann att den lilla hälkappan begränsade kontrollen av hälen på långpass, medan RTINGS bedömer kanten som milt strukturerad.
Mellansula. Ett enda lager längs hela skon, mätt till 32,3 AC av RunRepeat. Plattformen vrids lätt, med vridstyvhet på 9,7 Nm mot ett genomsnitt på 14,4, och skon har ingen platta.
Innersula. Löstagbar och ganska tjock med 5,3 mm i RunRepeats labb. Doctors of Running bedömer skon som något ortosvänlig.
Yttersula. Gummi i hälen och framfoten med frilagd mellansula i mitten, 3,8 mm tjockt. Det fick 0,61 i RunRepeats greppstest mot ett genomsnitt på 0,53. Doctors of Running råder till att hålla den borta från stigar på grund av det frilagda skummet.
Läs mer
En enkel, klassisk konstruktion: en mellansula i PEBA-baserat NITROFOAM längs hela skon, en stickad ovandel förstärkt med PWRTAPE och PUMAGRIP-gummi i hälen och framfoten med frilagt skum emellan.
1. Ovandel. Ett elastiskt stickat mesh förstärkt med PWRTAPE-överlägg som Doctors of Running fann knappt märkbara men nödvändiga för att hålla foten. RunRepeat gav andningsförmågan 5 av 5, upp från 2 på Magnify Nitro 2, även om tre andra tester fann den varm. Puma säger att minst 30 procent av ovandelen är återvunnet material.
2. Plös. Med sidoinsatser och säker, enligt Doctors of Running, med 6,3 mm stoppning i RunRepeats mätning, något över genomsnittet. Doctors of Running fann insidan av stickningen lite skrapig och avråder från att bära den utan strumpor.
3. Häl. En måttligt styv hälkappa, 3 av 5 i RunRepeats test, med måttlig stoppning i kanten och utan hälflik. Running Shoes Guru fann att den lilla hälkappan begränsade kontrollen av hälen på långpass, medan RTINGS bedömer kanten som milt strukturerad.
4. Mellansula. Ett enda lager längs hela skon, mätt till 32,3 AC av RunRepeat. Plattformen vrids lätt, med vridstyvhet på 9,7 Nm mot ett genomsnitt på 14,4, och skon har ingen platta.
5. Innersula. Löstagbar och ganska tjock med 5,3 mm i RunRepeats labb. Doctors of Running bedömer skon som något ortosvänlig.
6. Yttersula. Gummi i hälen och framfoten med frilagd mellansula i mitten, 3,8 mm tjockt. Det fick 0,61 i RunRepeats greppstest mot ett genomsnitt på 0,53. Doctors of Running råder till att hålla den borta från stigar på grund av det frilagda skummet.
Hållbarhet. Blandade rapporter. RunRepeat mätte 1,3 mm slitage på yttersulan, något över genomsnittet på 1,1 mm, men gav tåboxen 5 av 5 för hållbarhet. Doctors of Running såg gummit i hälens utsida börja gå sönder efter cirka 48 km. Running Shoes Guru noterade kompressionslinjer i mellansulan efter cirka 105 km och räknar med omkring 480 km, medan The Run Testers fann yttersulan mycket slitstark.
Hållbarhet. Blandade rapporter. RunRepeat mätte 1,3 mm slitage på yttersulan, något över genomsnittet på 1,1 mm, men gav tåboxen 5 av 5 för hållbarhet. Doctors of Running såg gummit i hälens utsida börja gå sönder efter cirka 48 km. Running Shoes Guru noterade kompressionslinjer i mellansulan efter cirka 105 km och räknar med omkring 480 km, medan The Run Testers fann yttersulan mycket slitstark.
Specifikationer, uppgivna och uppmätta
Varje siffra har sin källa.
Drop, mm
Stackhöjd i hälen, mm
Stackhöjd i framfoten, mm
Vikt (herr), g
| Specifikation | Uppgivet | Uppmätt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stackhöjd häl |
|
|
| Stackhöjd framfot |
|
|
| Vikt, US M9 |
|
|
| Stöd |
| – |
| Platta |
| – |
| Underlag |
| – |
Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: PUMA, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse.
Labbmätningar
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Mellansulans hårdhet |
|
| Energiretur (häl) |
|
| Vridstyvhet |
|
| Böjkraft |
|
| Hälkappans styvhet |
|
| Greppkoefficient |
|
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Andningsförmåga |
|
| Tåboxens bredd |
|
| Tåboxens höjd |
|
| Yttersulans tjocklek |
|
| Innersulans tjocklek |
|
| Tungans tjocklek |
|
Storlek och passform
Ta din vanliga storlek; den kan kännas lite lång, och det är mellanfoten, inte längden, du ska kontrollera.
Längd
Normal i storleken
Bredder
standard
Utrymme för tårna
Tåutrymmet är hyfsat men inte generöst. RunRepeat mätte en tåbox på 72,3 mm, upp från 70,1 mm på Magnify Nitro 2 men strax under genomsnittet, med en låg höjd på 26,0 mm. RTINGS bedömer framfotens bredd väl, medan Doctors of Running beskriver en något avsmalnande tåbox.
RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS
Testarnas alla storleksanteckningar
Båda testarna hos Doctors of Running bar sin vanliga storlek, Running Shoes Guru fann att den följer storleken, och RunRepeats läsare röstar att den följer storleken. Flera testare tillägger att den är en aning lång: RTINGS, Running Shoes Guru och The Run Testers nämner alla extra längd, och The Run Testers föreslår den mindre storleken om du ligger mellan två.
Bredden är den verkliga frågan. RTINGS finner valvomslaget så snävt att det begränsar en bredare mellanfot och föreslår en halv storlek större för breda valv. The Run Testers och Carreras de Montaña pekar också på en smal mellanfot eller snäv tåbox, som Carreras de Montaña fann gav efter med kilometrarna.
Puma listar bara en normal passform och Running Warehouse bara standardbredden D. RunRepeat listar en bred version för herr och Running Shoes Guru säger att en del återförsäljare har en, så tillgången beror på var du bor.
RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Running Shoes Guru, The Run Testers, Carreras de Montaña, Running Warehouse, PUMA
Mot Magnify Nitro 2
Ett nytt skum snarare än en ny form: den PEBA-baserade Nitro-mellansulan gör version 3 mycket studsigare och lättare, på samma geometri i hälen.
Ingen av de tester vi läst nämner en löpare som är bättre betjänad av Magnify Nitro 2: RunRepeat och Carreras de Montaña bedömer båda version 3 som bättre rakt igenom. Hälens form är densamma, så om Nitro 2 passade din landning bör version 3 också göra det.
Versionshistorik: Magnify Nitro 2 till Magnify Nitro 3
Nytt PEBA-baserat skum. RunRepeat mätte att energireturen steg från 54,7 till 65,2 procent i hälen och från 58,5 till 73,6 procent i framfoten. (RunRepeat, Doctors of Running)
Lättare. RunRepeat vägde 261 g mot 281 g för Magnify Nitro 2, och Carreras de Montaña uppskattar att cirka 30 g sparas i deras storlek. (RunRepeat, Carreras de Montaña)
En svalare, säkrare ovandel. Andningsförmågan steg från 2 till 5 av 5 i RunRepeats test, och Carreras de Montaña fann mellanfoten mer omsluten än förut. (RunRepeat, Carreras de Montaña)
Lite mer tåutrymme. RunRepeat mätte tåboxen till 72,3 mm mot 70,1 mm, med nästan oförändrad stackhöjd och krökning i hälen. (RunRepeat)
Alternativen jämförda
Varje alternativ gör en sak som Magnify Nitro 3 inte gör.
Puma Magnify Nitro 3 | ASICS Novablast 5 | Puma Velocity Nitro 4 | Puma ForeverRun Nitro 2 | Puma MagMax Nitro 2 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Välj den för | Den här sidan | Rymligare passform | Lättare | Stabilare | Mer dämpning |
| Drop | 10 mm | 8 mm | 10 mm | 10 mm | 8 mm |
| Stackhöjd häl | 40 mm | 41,5 mm | 36 mm | 38 mm | 46 mm |
| Vikt | 264 g | 252 g | 245 g | 292 g | 275 g |
| Stöd | Neutral | Neutral | Neutral | Stabilitet | Stabilitet |
Frågor löpare ställer
Följer Puma Magnify Nitro 3 storleken?
För det mesta, ja. Doctors of Running och Running Shoes Guru bar sin vanliga storlek, och RunRepeats läsare röstar att den följer storleken. RTINGS, Running Shoes Guru och The Run Testers finner den något lång, så om du ligger mellan två storlekar kan den mindre fungera. Mellanfoten är snäv, och RTINGS föreslår en halv storlek större för breda valv.
Magnify Nitro 2 eller Magnify Nitro 3: vad ändrades?
Magnify Nitro 3 går över till ett PEBA-baserat Nitro-skum. RunRepeat mätte energireturen upp från 58,5 till 73,6 procent i framfoten, vikten ner från 281 till 261 g och andningsförmågan upp från 2 till 5 av 5. Hälens form är nästan oförändrad, och ingen testare vi läst föredrar Nitro 2.
Är Magnify Nitro 3 bra för breda fötter?
Vanligtvis inte i standardbredd. RTINGS finner valvomslaget så snävt att det känns begränsande på en bredare mellanfot, och The Run Testers och Carreras de Montaña pekar på en smal mellanfot eller snäv tåbox. Puma listar bara en normal passform; RunRepeat listar en bred version för herr, så kontrollera vad ditt land erbjuder.
Är Magnify Nitro 3 bra vid överpronation eller plattfot?
Det är en neutral sko utan styrande egenskaper. RunRepeat avråder den för löpare som behöver stöd mot pronation, och Doctors of Running ger dess stabilitet C. Plattfot betyder inte alltid överpronation, så kontrollera först hur din fot faktiskt rör sig. Om den rullar in mycket är en stabilitetssko som ForeverRun Nitro närmare det rätta valet.
Kan man springa maraton i Magnify Nitro 3?
Som träning, ja: Doctors of Running och Running Shoes Guru reserverar den för långpass. På tävlingsdagen beror det på ditt mål. RTINGS finner den förvånansvärt hyfsad för maratondistansen men för tung och utan platta för tävling på allvar, så löpare som jagar en tid väljer vanligtvis en lättare sko med platta.
Är Magnify Nitro 3 bra för promenader?
Ja. Doctors of Running bedömer den som bra för promenader och att stå, och den generösa dämpningen i hälen som RTINGS mätte passar långa dagar på fötterna. Den snäva mellanfoten och en stickning som kan bli varm är det du bör kontrollera innan du bär den hela dagen.
Källor
- RunRepeat, PUMA Magnify Nitro 3 lab review (Carlos Sánchez, December 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
- Doctors of Running, Puma Magnify Nitro 3 Review (Matt Klein, David Salas, September 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
- RTINGS, PUMA Magnify NITRO 3 running shoe review. Hämtad 13 okt. 2026.
- Running Shoes Guru, Puma Magnify Nitro 3 review (Kristin Lassen, September 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
- The Run Testers, Puma Magnify Nitro 3 review. Hämtad 13 okt. 2026.
- Carreras de Montaña, Puma Magnify Nitro 3 review (Sergio Mayayo, September 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
- Running Warehouse, PUMA Magnify Nitro 3 Men’s Shoes. Hämtad 13 okt. 2026.
- PUMA, Magnify NITRO 3 Men’s Road Running Shoes. Hämtad 13 okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Hämtad 13 okt. 2026.
- cat: Strideprints katalog, 395 skor
Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 13 oktober 2026.



