
Puma Velocity Nitro 5 -arvostelu
Puma Velocity Nitro 5 siirtyy kaksikerroksiseen Nitro-välipohjaan: kevyempi jaloillaan kuin useimmat arkikengät, pehmeämpi kuin ennen ja yhä kapea.
- Drop
- 8 mm
- Kannan korkeus
- 33 mm
- Päkiä
- 25 mm
- Paino
- 244 g
- Tuki
- Neutraali
- Levy
- Ei
Tuomiomme
Kevyt, eloisa, kapea.
Velocity Nitro 5 on kevyt, joustava neutraali peruskenkä, joka hoitaa rauhalliset päivät ja satunnaisen nopeamman treenin vaivattomasti. Se sopii juoksijoille, joilla on normaali tai kapea jalka ja keskijalan tai kevyt kantapään alastulo; sen todellinen drop on matalampi kuin etiketti kertoo.
Vahvuudet
- Kevyt peruskengäksi, joustavalla, luonnollisella ajolla
- Pehmeä uusi vaahto, joka tuntuu yhä reagoivalta
- Hoitaa rauhalliset lenkit ja vauhtipäivät
- Varma jalan pito ja parantunut ote
Heikkoudet
- Kapea kantaosasta ja keskijalasta
- Mitattu drop selvästi alle ilmoitetun 8 mm:n
- Hieman vähemmän energian palautumista kuin Velocity Nitro 4:ssä
- Vaatimaton pohja pitkille, hitaille kilometreille
Kenelle sopii
- Jalkasi ovat normaalit tai kapeat
- Alastut keskijalalle tai kevyesti kantapäälle
- Haluat yhden kengän suurimmalle osalle viikkoa
- Olet kevyempi juoksija
Kenen kannattaa ohittaa
- Jalkasi ovat leveät
- Olet tottunut korkeaan dropiin ja alastut kovaa kantapäälle
- Haluat maksimivaimennuksen
Kenkäprofiili
Missä Velocity Nitro 5 sijoittuu valikoimamme 395 kengän joukossa ja mikä muuttui mallista Velocity Nitro 4.
| Akseli | Velocity Nitro 5 | Velocity Nitro 4 | Muutos |
|---|---|---|---|
| Vaimennus | 13 | 24 | −11 |
| Keveys | 67 | 66 | +1 |
| Vakaus | 30 | 30 | = |
| Drop | 45 | 84 | −39 |
| Reagoivuus | 6 | 20 | −14 |
Kuva 1 · Miten lukea. Jokainen akseli kulkee keskustan nollasta reunan sataan. Vaimennus, keveys ja drop ovat kengän sijoitus valikoimassa ilmoitettujen lukujen mukaan; vakaus ja reagoivuus pisteytetään tukityypin, levyn, rockerin ja käyttötarkoituksen perusteella. Katkoviivainen harmaa viiva on valikoiman mediaani. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).
Missä se sijaitsee valikoimassa
Paino244 g, kevyempi kuin 66 % kengistä
Drop8 mm, korkeampi kuin 45 % kengistä
Kannan korkeus33 mm, matalampi kuin 85 % kengistä
Päkiän korkeus25 mm, matalampi kuin 89 % kengistä
Miltä se tuntuu
Kirjoitettu 3 julkaistun testin pohjalta. Lainaamme mittauksia, emme vaikutelmia, joita meillä ei ollut.
Pehmeämpi kuin luvut antavat ymmärtää. Kaksi kerrosta Nitro-vaahtoa tuntuu lähempänä 40 mm:n kenkää kuin pohja antaa ymmärtää, suosien mukavuutta ja iskunvaimennusta eteenpäinviennin sijaan.
Neutraali, kevyesti rakenteellinen. Selvästi neutraali, lempeällä levennyksellä ja pienillä sivuseinämillä jonkin verran rakennetta varten. Mikään täällä ei ohjaa selvää sisäänpäin kallistumista.
Eloisa, hieman vähemmän kuin ennen. Hieman vähemmän eloisa kuin versio 4, mutta joustava pohja pitää ajon luonnollisena vauhdin noustessa.
Pehmeämpi kuin luvut antavat ymmärtää. Välipohjassa on nyt kaksi kerrosta Nitro-vaahtoa yhden sijaan. RunRepeat mittasi päävaahdon 40,5 AC ja pehmeämmän toissijaisen kerroksen 34,9 AC. Doctors of Running kuvaa pehmeän, mukautuvan vaahdon, joka tuntuu lähempänä 40 mm:n kenkää kuin sen todellinen pohjan korkeus.
Se suosii mukavuutta ja iskunvaimennusta eteenpäinviennin sijaan: vaimennettu jalan alla tuntumatta litteältä rauhallisilla vauhdeilla.
Neutraali, kevyesti rakenteellinen. Doctors of Running kutsuu sitä selvästi neutraaliksi kengäksi, lempeällä pohjan levennyksellä ja pienillä sivuseinämillä jonkin verran rakennetta varten. Running Warehousen asiakkaat mainitsevat vankan sivuttaisvakauden. Mikään täällä ei ohjaa selvää sisäänpäin kallistumista.
Eloisa, hieman vähemmän kuin ennen. RunRepeat mittasi 64,0 prosentin energian palautumisen kantapäässä ja 69,3 prosentin päkiässä, hieman alle Velocity Nitro 4:n. Se piti kenkää silti reagoivana ja hauskana, ja joustava pohja (9,3 N sen testissä) pitää ajon luonnollisena vauhdin noustessa.
RunRepeat yhdistää pienen ponnahduksen laskun uuteen kaksikerroksiseen rakenteeseen. Doctors of Running tuntee yhä lempeän ponnahduksen vaahdosta, vaikka se on parempi imemään kuormaa kuin jouston eteenpäin.
Lue lisää
Pehmeämpi kuin luvut antavat ymmärtää. Välipohjassa on nyt kaksi kerrosta Nitro-vaahtoa yhden sijaan. RunRepeat mittasi päävaahdon 40,5 AC ja pehmeämmän toissijaisen kerroksen 34,9 AC. Doctors of Running kuvaa pehmeän, mukautuvan vaahdon, joka tuntuu lähempänä 40 mm:n kenkää kuin sen todellinen pohjan korkeus.
Se suosii mukavuutta ja iskunvaimennusta eteenpäinviennin sijaan: vaimennettu jalan alla tuntumatta litteältä rauhallisilla vauhdeilla.
Neutraali, kevyesti rakenteellinen. Doctors of Running kutsuu sitä selvästi neutraaliksi kengäksi, lempeällä pohjan levennyksellä ja pienillä sivuseinämillä jonkin verran rakennetta varten. Running Warehousen asiakkaat mainitsevat vankan sivuttaisvakauden. Mikään täällä ei ohjaa selvää sisäänpäin kallistumista.
Eloisa, hieman vähemmän kuin ennen. RunRepeat mittasi 64,0 prosentin energian palautumisen kantapäässä ja 69,3 prosentin päkiässä, hieman alle Velocity Nitro 4:n. Se piti kenkää silti reagoivana ja hauskana, ja joustava pohja (9,3 N sen testissä) pitää ajon luonnollisena vauhdin noustessa.
RunRepeat yhdistää pienen ponnahduksen laskun uuteen kaksikerroksiseen rakenteeseen. Doctors of Running tuntee yhä lempeän ponnahduksen vaahdosta, vaikka se on parempi imemään kuormaa kuin jouston eteenpäin.
Millaisille lenkeille se sopii
| Lenkki | Sopivuus | Miksi | Lähde |
|---|---|---|---|
| Peruskestävyyslenkit | Tehty siihen | Missä Doctors of Running havaitsivat sen parhaaksi. | Doctors of Running |
| Vauhtikestävyys | Kelpaa | Kykenee vauhtityöhön, vaikka ei siihen tehty. | RunRepeat, Doctors of Running |
| Pitkät lenkit | Kelpaa | Runnea sijoittaa sen pitkiin viikonloppulenkkeihin asti; vaatimaton pohja on rajoitus. | Runnea |
| Palauttavat lenkit | Tehty siihen | Pehmeä ja mukava hyvin rauhallisille päiville. | Doctors of Running, Runnea |
| Puolimaratonkilpailu | Kelpaa | Runnea listaa harjoitteluun matkat 10 km:stä maratoniin; kisaamiseen kevyempi levyllinen kenkä on järkevämpi. | Runnea |
Lähde: Doctors of Running, RunRepeat, Runnea
Mitä testit sanovat
Harvat julkaistut testit ovat yhtä mieltä siitä, että se on kevyt, monipuolinen ja kapea peruskenkä. He lukevat muutoksen versiosta 4 eri tavoin.
| Testi | Tyyppi | Tulkintamme | Yhdessä lauseessa | Lähde |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Laboratorio | Myönteinen | RunRepeat antaa sille 89 / 100 Superb-luokassaan, huomauttaen napakan kärkitilan sallivan vähän varpaiden levittäytymistä. | Lue |
| Doctors of Running | Arvostelu | Myönteinen | Doctors of Running antaa A-miinuksen ja kutsuu sitä neutraaliksi, perinteisen ajon peruskengäksi, kevyeksi ja pehmeäksi, istuvuudella, joka on hieman kapea. | Lue |
| Runnea | Arvostelu | Myönteinen | Runnea on selvästi myönteinen: hiottu peruskenkä neutraaleille juoksijoille, mukavuutta ja kestävyyttä eri vauhdeilla, parantaen versiota 4 keksimättä sitä uudelleen. | Lue |
He ovat samaa mieltä
- Kapea istuvuusRunRepeat ja Doctors of Running kuvaavat molemmat kapean kengän, erityisesti kantaosasta ja keskijalasta, eikä RunRepeat suosittele sitä leveille jaloille.
- Monipuolinen peruskenkäRunRepeat ja Doctors of Running ovat yhtä mieltä siitä, että se hoitaa rauhalliset lenkit ja jonkin verran nopeampaa työtä, ja Runnea sijoittaa sen suurimpaan osaan päivittäistä harjoittelua.
- Joustava, perinteinen ajoRunRepeat mittasi joustavan pohjan, ja Doctors of Running kuvaa klassisen ajon joustavalla päkiällä ja viistetyllä kantaosalla.
Mielipiteet jakautuvat
- Parempi vai huonompi kuin versio 4?Doctors of Running pitää uutta vaahtoa pehmeämpänä ja pehmeämpänä tuntuvana. RunRepeat mittasi hieman vähemmän energian palautumista ja noin 6 prosenttia enemmän painoa kuin v4:ssä. Yksi Running Warehousen asiakas piti sitä hieman kovempana, varmuudella ei tiedä.
- Pohjan korkeusDoctors of Running ja Running Warehouse listaavat 33 mm kantapäässä; RunRepeatin valmistajan luvut ja Runnea listaavat 35 mm. RunRepeat mittasi 31,3 mm.
Miten se on rakennettu
Engineered Jacquard mesh -päällinen pehmustetulla, puoliksi sivuilta kiinnitetyllä kielellä kaksikerroksisen NITROFOAM-välipohjan päällä perinteisellä, joustavalla geometrialla ja runsaalla PUMAGRIP-kumiulkopohjalla.
Engineered Jacquard mesh -päällinen pehmustetulla, puoliksi sivuilta kiinnitetyllä kielellä, kaksikerroksinen NITROFOAM-välipohja perinteisellä, joustavalla geometrialla ja runsas PUMAGRIP-kumiulkopohja.
| # | Osa | Mitta |
|---|---|---|
| 1 | PäällinenEngineered Jacquard mesh | – |
| 2 | Kieli | 9,3 mm |
| 3 | Kanta | Jäykkyys 2 / 5 |
| 4 | VälipohjaNITROFOAM, kaksi kerrosta | 40,5 AC |
| 5 | Irtopohjallinen | 4,4 mm |
| 6 | UlkopohjaPUMAGRIP | 3,6 mm |
Kuva 3 · Sivuprofiili. Pohjakorkeudet mittakaavassa (ilmoitettu: kanta 33 mm, päkiä 25 mm; mitattu: ulkopohja 3,6 mm); kahden vaahdon välistä jakoa ei ole mitattu, ja se on piirretty puoleen korkeuteen. Katkoviiva: irtopohjallinen, piilossa. Lähteet: Running Warehouse, RunRepeat, Doctors of Running.
Päällinen. Uusi engineered mesh, jossa on ylimääräistä pehmustetta kantapehmusteen ja kielen ympärillä. Doctors of Running pitää Jacquard-meshiä mukavana ja melko pehmeänä hengittävyyteensä nähden, istuvuudella, joka pysyy kapeana kantaosasta ja keskijalasta.
Kieli. Puoliksi sivuilta kiinnitetty molemmin puolin ja paljon paksumpi kuin ennen: RunRepeat mittasi 9,3 mm pehmustetta verrattuna Velocity Nitro 4:n 4,1 mm:iin. Doctors of Runningilla ei ollut nauhapainetta.
Kanta. Hyvin pehmustettu kantapehmuste vetolenkillä ja heijastavalla kappaleella yölenkkejä varten. Testaajat lukivat kantatuen eri tavoin: Doctors of Running tunsi napakan tuen, joka lukitsee kantapään, kun RunRepeat arvioi sen 2 / 5 jäykkyydestä, huomaamaton mutta antaa vähän tukea.
Välipohja. Puma korvaa yhden A-TPU-pohjaisen Nitro-vaahtolevyn kahdella kerroksella: päävaahto, jonka RunRepeat mittasi 40,5 AC, sama vaahto kuin viime vuonna, pehmeämmän 34,9 AC -kerroksen päällä. Geometria pysyy perinteisenä, ilman selvää keinuvuutta, viistetyllä kantaosalla ja joustavalla päkiällä. RunRepeatin pakastintestissä vaahto muuttui vain noin 10 prosenttia 20 minuutin jälkeen.
Irtopohjallinen. Irrotettava, 4,4 mm paksu ja muotoiltu. RunRepeat huomauttaa, että vaihtaminen tasaiseen pohjalliseen muuttaisi hieman sitä, miten kenkä pitää jalkaa.
Ulkopohja. PUMAGRIP-kumi enemmällä peitolla kuin Velocity Nitro 4:ssä, sekä uudet pituussuuntaiset kanavat päkiässä, jotka päästävät veden pois ja auttavat kengän taipumista. RunRepeat mittasi 3,6 mm kumia ja kitkakertoimen 0,78 märällä betonilla, 0,13 korkeampi kuin edellinen malli.
Lue lisää
Engineered Jacquard mesh -päällinen pehmustetulla, puoliksi sivuilta kiinnitetyllä kielellä kaksikerroksisen NITROFOAM-välipohjan päällä perinteisellä, joustavalla geometrialla ja runsaalla PUMAGRIP-kumiulkopohjalla.
1. Päällinen. Uusi engineered mesh, jossa on ylimääräistä pehmustetta kantapehmusteen ja kielen ympärillä. Doctors of Running pitää Jacquard-meshiä mukavana ja melko pehmeänä hengittävyyteensä nähden, istuvuudella, joka pysyy kapeana kantaosasta ja keskijalasta.
2. Kieli. Puoliksi sivuilta kiinnitetty molemmin puolin ja paljon paksumpi kuin ennen: RunRepeat mittasi 9,3 mm pehmustetta verrattuna Velocity Nitro 4:n 4,1 mm:iin. Doctors of Runningilla ei ollut nauhapainetta.
3. Kanta. Hyvin pehmustettu kantapehmuste vetolenkillä ja heijastavalla kappaleella yölenkkejä varten. Testaajat lukivat kantatuen eri tavoin: Doctors of Running tunsi napakan tuen, joka lukitsee kantapään, kun RunRepeat arvioi sen 2 / 5 jäykkyydestä, huomaamaton mutta antaa vähän tukea.
4. Välipohja. Puma korvaa yhden A-TPU-pohjaisen Nitro-vaahtolevyn kahdella kerroksella: päävaahto, jonka RunRepeat mittasi 40,5 AC, sama vaahto kuin viime vuonna, pehmeämmän 34,9 AC -kerroksen päällä. Geometria pysyy perinteisenä, ilman selvää keinuvuutta, viistetyllä kantaosalla ja joustavalla päkiällä. RunRepeatin pakastintestissä vaahto muuttui vain noin 10 prosenttia 20 minuutin jälkeen.
5. Irtopohjallinen. Irrotettava, 4,4 mm paksu ja muotoiltu. RunRepeat huomauttaa, että vaihtaminen tasaiseen pohjalliseen muuttaisi hieman sitä, miten kenkä pitää jalkaa.
6. Ulkopohja. PUMAGRIP-kumi enemmällä peitolla kuin Velocity Nitro 4:ssä, sekä uudet pituussuuntaiset kanavat päkiässä, jotka päästävät veden pois ja auttavat kengän taipumista. RunRepeat mittasi 3,6 mm kumia ja kitkakertoimen 0,78 märällä betonilla, 0,13 korkeampi kuin edellinen malli.
Kestävyys. Hyvä ylhäältä alas RunRepeatin testeissä: ulkopohja menetti vain 0,9 mm materiaalia, 5 / 5 kantapään pehmusteelle ja 3 / 5 kärkitilalle. Doctors of Running odottaa myös hyvää kestävyyttä.
Kestävyys. Hyvä ylhäältä alas RunRepeatin testeissä: ulkopohja menetti vain 0,9 mm materiaalia, 5 / 5 kantapään pehmusteelle ja 3 / 5 kärkitilalle. Doctors of Running odottaa myös hyvää kestävyyttä.
Tiedot, ilmoitetut ja mitatut
Jokaisella luvulla on lähde.
Drop, mm
Kantapohjan korkeus, mm
Päkiäpohjan korkeus, mm
Paino (miesten), g
| Tieto | Ilmoitettu | Mitattu |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Kannan korkeus |
|
|
| Päkiän korkeus |
|
|
| Paino, US M9 |
|
|
| Tuki |
| – |
| Levy |
| – |
| Alusta |
| – |
Kuva 4 · Ilmoitettu vs mitattu. Palkit alkavat nollasta. Lähteet: Running Warehouse, RunRepeat, Doctors of Running.
Laboratoriomittaukset
| Tieto | Mitattu |
|---|---|
| Välipohjan kovuus |
|
| Energian palautuminen (kanta) |
|
| Vääntöjäykkyys |
|
| Kantatuen jäykkyys |
|
| Pitokerroin |
|
| Kärkitilan leveys |
|
| Tieto | Mitattu |
|---|---|
| Kärkitilan korkeus |
|
| Ulkopohjan paksuus |
|
| Irtopohjallisen paksuus |
|
| Kielen paksuus |
|
| Taivutusvoima |
|
Koko ja istuvuus
Ota tavallinen kokosi; kysymys on leveys, ei pituus.
Pituus
Vastaa kokoa
Leveydet
normaali ja leveä
Varvastila
Varpaiden tila on vaatimaton. RunRepeat mittasi kärkitilan napakaksi ja varmaksi, vähällä tilalla varpaiden levittäytymiselle, ja Doctors of Running kuvaa normaalin päkiän leveyden mutta istuvuuden, joka on hieman kapea keskijalasta ja päkiästä.
RunRepeat, Doctors of Running
Testaajien koko kokomuistiinpanot
RunRepeat ja Doctors of Running pitivät molemmat sitä kokoa vastaavana. Doctors of Running kuvaa kapean kantaosan ja keskijalan normaalilla päkiällä, ja RunRepeat mittasi kärkitilan 72,1 mm.
Leveys on kohta, jossa se menee hankalaksi. RunRepeat listaa normaalin ja leveän version, kun Running Warehouse myy vain vakio D:tä. Running Warehousen asiakkaat huomauttavat istuvuuden olevan parempi kuin v4:ssä, jonka jotkut kokivat aivan liian kapeaksi.
Jos jalkasi ovat leveät, etsi leveä versio nimellä tai valitse toinen kenkä isomman koon sijaan.
RunRepeat, Doctors of Running, Running Warehouse
Vs Velocity Nitro 4
Uusi kaksikerroksinen välipohja, enemmän kielen pehmustetta ja parempi ote. Pehmeämpi, hieman painavampi ja hieman vähemmän joustava laboratorion mukaan.
| Velocity Nitro 5 | Velocity Nitro 4 | |
|---|---|---|
| Tuki | Neutraali | Neutraali |
| Drop | 8 mm | 10 mm |
| Kannan korkeus | 33 mm | 36 mm |
| Päkiä | 25 mm | 26 mm |
| Paino | 244 g | 245 g |
Pidä Velocity Nitro 4, jos pidit sen joustavammasta, kevyemmästä tuntumasta ja se istui sinulle hyvin. Siirry 5:een, jos haluat pehmeämmän alastulon, paremman otteen tai vähemmän puristavan päällisen.
Ilmoitetut luvut. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).
Versiohistoria: Velocity Nitro 4 - Velocity Nitro 5
Kaksi kerrosta Nitro-vaahtoa. RunRepeat raportoi siirtymän yhdestä tiheydestä kahteen, pehmeämmällä toissijaisella kerroksella; Doctors of Running kuvaa uuden vaahdon, joka tuntuu pehmeämmältä. (RunRepeat, Doctors of Running)
Enemmän pehmustetta kielessä. RunRepeat mittasi 9,3 mm kielen pehmustetta verrattuna edellisen mallin 4,1 mm:iin. (RunRepeat)
Parempi ote. RunRepeat havaitsi otteen parantuneen märillä ja kuivilla pinnoilla. (RunRepeat)
Hieman painavampi, hieman vähemmän joustoa. RunRepeat mittasi noin 6 prosenttia enemmän painoa ja hieman matalamman energian palautumisen kuin v4:ssä. (RunRepeat)
Leveämpi alusta ja parempi istuvuus. Runnea raportoi leveämmän alustan, ja Running Warehousen asiakkaat pitävät istuvuutta paremmin kuin kapeassa v4:ssä. (Running Warehouse, Runnea)
Vaihtoehdot vertailussa
Jokainen korjaa yhden asian, jota Velocity Nitro 5 ei tee.
Puma Velocity Nitro 5 | Puma Velocity Nitro 4 | Adidas Adizero Evo SL | Nike Pegasus 42 | Brooks Ghost Amp | |
|---|---|---|---|---|---|
| Valitse se, jos haluat | Tämä sivu | Kevyempi | Nopeampi | Suurempi drop | Enemmän vaimennusta |
| Drop | 8 mm | 10 mm | 7 mm | 10 mm | 6 mm |
| Kannan korkeus | 33 mm | 36 mm | 37 mm | 37 mm | 37 mm |
| Paino | 244 g | 245 g | 230 g | 292 g | 255 g |
| Tuki | Neutraali | Neutraali | Neutraali | Neutraali | Neutraali |
Juoksijoiden kysymyksiä
Vastaako Puma Velocity Nitro 5 kokoa?
Kyllä. RunRepeat ja Doctors of Running pitivät molemmat Velocity Nitro 5:tä kokoa vastaavana. Istuvuus on kapea kantaosasta ja keskijalasta, joten leveiden jalkojen kannattaa etsiä leveä versio isomman koon sijaan.
Mikä on Velocity Nitro 5:n todellinen drop?
Puma listaa 8 mm, ja Running Warehouse ja Doctors of Running toistavat sen. RunRepeat mittasi laboratoriossaan 5,2 mm, joten kenkä käyttäytyy lähempänä matalan dropin peruskenkää. 10 mm:n tai enemmän tottuneiden juoksijoiden kannattaa totutella.
Mikä muuttui Velocity Nitro 4:n ja 5:n välillä?
Velocity Nitro 5 saa kaksikerroksisen Nitro-välipohjan pehmeämmällä alakerroksella, enemmän kielen pehmustetta ja paremman otteen. RunRepeat mittasi hieman enemmän painoa ja hieman vähemmän energian palautumista kuin v4:ssä; Doctors of Running pitää sitä pehmeämpänä.
Sopiiko Velocity Nitro 5 vauhtilenkeille?
Se selviää niistä. RunRepeat arvioi sen reagoivaksi peruskengäksi ja Doctors of Running havaitsi sen kykenevän vauhtityöhön, vaikka paras rauhallisilla vauhdeilla. Säännöllisiin kovien treenien tarpeisiin erillinen vauhtikenkä tuntuu nopeammalta.
Sopiiko Velocity Nitro 5 leveille jaloille?
Ei vakioleveydessä. RunRepeat neuvoo leveitä jalkoja katsomaan muualle ja Doctors of Running ehdottaa kokeilua ensin. RunRepeat listaa leveän version, mutta Running Warehouse näyttää vain vakio D:n.
Kuinka kauan Velocity Nitro 5 kestää?
RunRepeat arvioi sen kestävyyden hyväksi. Runnea arvioi jopa noin 800 km:n tiellä, arvio eikä mittaus. Painosi, askeleesi ja alustat muuttavat lukua paljon.
Lähteet
- RunRepeat, PUMA Velocity Nitro 5 lab review. Katsottu 9.10.2026.
- Doctors of Running, Puma Velocity Nitro 5 Review (David Salas, August 2026). Katsottu 9.10.2026.
- Running Warehouse, PUMA Velocity Nitro 5 Men’s Shoes. Katsottu 9.10.2026.
- Runnea, Puma Velocity Nitro 5. Katsottu 9.10.2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-11). Katsottu 11.10.2026.
- eu.puma.com · Drop, Tuki ja Levy, ilmoitettu
- us.puma.com · Alusta, ilmoitettu
- cat: Strideprint-valikoima, 395 kenkää
Miten arvostelemme. Luemme julkaistuja testejä, merkkien ja jälleenmyyjien sivuja sekä laboratoriomittauksia, tarkistamme luvut ristiin ja merkitsemme ristiriidat. Emme testanneet tätä kenkää itse. Viimeksi päivitetty 12. lokakuuta 2026.



