
Puma Velocity Nitro 5 review
De Puma Velocity Nitro 5 stapt over op een Nitro-tussenzool met twee lagen: lichter op de voet dan de meeste trainers voor elke dag, zachter dan voorheen, en nog steeds smal gesneden.
- Drop
- 8 mm
- Stack hiel
- 33 mm
- Voorvoet
- 25 mm
- Gewicht
- 244 g
- Ondersteuning
- Neutraal
- Plaat
- Geen
Ons oordeel
Licht, levendig, smal gesneden.
De Velocity Nitro 5 is een lichte, buigzame neutrale trainer die rustige dagen en af en toe een snellere training probleemloos aankan. Hij past bij lopers met een normale tot smalle voet die op het middenvoet of licht op de hiel landen; zijn echte drop is lager dan het etiket zegt.
Sterke punten
- Licht voor een trainer voor elke dag, met een buigzame, natuurlijke loop
- Nieuw zacht schuim dat toch reactief aanvoelt
- Dekt rustige runs en tempodagen
- Vast houvast en betere tractie
Zwakke punten
- Smal bij hiel en middenvoet
- Gemeten drop ruim onder de opgegeven 8 mm
- Iets minder energieterugave dan de Velocity Nitro 4
- Bescheiden stack voor lange, langzame kilometers
Voor wie hij past
- Je voeten zijn normaal tot smal
- Je landt op het middenvoet of licht op de hiel
- Je wilt één schoen voor het grootste deel van de week
- Je bent een lichtere loper
Wie hem moet overslaan
- Je voeten zijn breed
- Je bent een hoge drop gewend en landt hard op je hiel
- Je wilt maximale demping
Schoenprofiel
Waar de Velocity Nitro 5 zit tussen de 395 schoenen in onze catalogus, en wat er veranderde ten opzichte van de Velocity Nitro 4.
| As | Velocity Nitro 5 | Velocity Nitro 4 | Verandering |
|---|---|---|---|
| Demping | 13 | 24 | −11 |
| Lichtheid | 67 | 66 | +1 |
| Stabiliteit | 30 | 30 | = |
| Drop | 45 | 84 | −39 |
| Reactiviteit | 6 | 20 | −14 |
Fig. 1 · Zo lees je het. Elke as loopt van 0 in het midden tot 100 aan de rand. Demping, lichtheid en drop zijn de plek van de schoen in de catalogus op basis van vermelde waarden; stabiliteit en reactiviteit zijn gescoord op basis van het type ondersteuning, de plaat, de rocker en het beoogde gebruik. De stippellijn in grijs is de mediaan van de catalogus. Bron: Strideprint-catalogus (cat).
Waar hij zit in de catalogus
Gewicht244 g, lichter dan 66% van de schoenen
Drop8 mm, hoger dan 45% van de schoenen
Stack hiel33 mm, lager dan 85% van de schoenen
Stack voorvoet25 mm, lager dan 89% van de schoenen
Hoe hij aanvoelt
Geschreven op basis van 3 gepubliceerde tests. We citeren metingen, geen indrukken die we niet hadden.
Zachter dan de cijfers doen vermoeden. Twee lagen Nitro-schuim voelen dichter bij een schoen van 40 mm dan de stack doet vermoeden, met voorkeur voor comfort en schokdemping boven voortstuwing.
Neutraal, licht gestructureerd. Duidelijk neutraal, met een milde verbreding en kleine zijwanden voor wat structuur. Niets hier geleidt een uitgesproken binnenwaartse rol.
Levendig, iets minder dan voorheen. Iets minder levendig dan versie 4, maar de buigzame zool houdt de loop natuurlijk naarmate het tempo stijgt.
Zachter dan de cijfers doen vermoeden. De tussenzool gebruikt nu twee lagen Nitro-schuim in plaats van één. RunRepeat mat de hoofdlaag op 40,5 AC en een zachtere tweede laag op 34,9 AC. Doctors of Running beschrijft een zacht, meegaand schuim dat dichter bij een schoen van 40 mm voelt dan zijn echte stackhoogte.
Het geeft de voorkeur aan comfort en schokdemping boven voortstuwing: gedempt onder de voet zonder vlak aan te voelen bij rustig tempo.
Neutraal, licht gestructureerd. Doctors of Running noemt hem een duidelijk neutrale schoen, met een milde verbreding van de zool en kleine zijwanden voor wat structuur. Klanten van Running Warehouse noemen solide zijdelingse stabiliteit. Er is niets dat een uitgesproken binnenwaartse rol geleidt.
Levendig, iets minder dan voorheen. RunRepeat mat 64,0 procent energieterugave bij de hiel en 69,3 procent bij de voorvoet, iets onder de Velocity Nitro 4. Het vond de schoen toch reactief en leuk, en de buigzame zool (9,3 N in zijn test) houdt de loop natuurlijk als het tempo stijgt.
RunRepeat koppelt de kleine daling in veerkracht aan het nieuwe ontwerp met twee lagen. Doctors of Running voelt nog steeds een milde veerkracht van het schuim, al is het beter in het opvangen van belasting dan in het naar voren veren.
Lees meer
Zachter dan de cijfers doen vermoeden. De tussenzool gebruikt nu twee lagen Nitro-schuim in plaats van één. RunRepeat mat de hoofdlaag op 40,5 AC en een zachtere tweede laag op 34,9 AC. Doctors of Running beschrijft een zacht, meegaand schuim dat dichter bij een schoen van 40 mm voelt dan zijn echte stackhoogte.
Het geeft de voorkeur aan comfort en schokdemping boven voortstuwing: gedempt onder de voet zonder vlak aan te voelen bij rustig tempo.
Neutraal, licht gestructureerd. Doctors of Running noemt hem een duidelijk neutrale schoen, met een milde verbreding van de zool en kleine zijwanden voor wat structuur. Klanten van Running Warehouse noemen solide zijdelingse stabiliteit. Er is niets dat een uitgesproken binnenwaartse rol geleidt.
Levendig, iets minder dan voorheen. RunRepeat mat 64,0 procent energieterugave bij de hiel en 69,3 procent bij de voorvoet, iets onder de Velocity Nitro 4. Het vond de schoen toch reactief en leuk, en de buigzame zool (9,3 N in zijn test) houdt de loop natuurlijk als het tempo stijgt.
RunRepeat koppelt de kleine daling in veerkracht aan het nieuwe ontwerp met twee lagen. Doctors of Running voelt nog steeds een milde veerkracht van het schuim, al is het beter in het opvangen van belasting dan in het naar voren veren.
Voor welke runs hij is
| Run | Geschiktheid | Waarom | Bron |
|---|---|---|---|
| Rustige runs | Ervoor gemaakt | Waar Doctors of Running hem op zijn best vonden. | Doctors of Running |
| Tempotraining | Kan ook | In staat tot tempowerk, al is hij er niet voor gebouwd. | RunRepeat, Doctors of Running |
| Duurlopen | Kan ook | Runnea plaatst hem tot lange weekendruns; de bescheiden stack is de grens. | Runnea |
| Herstelrunjes | Ervoor gemaakt | Zacht en comfortabel voor zeer rustige dagen. | Doctors of Running, Runnea |
| Halve marathon (wedstrijd) | Kan ook | Runnea noemt afstanden van 10 km tot de marathon voor training; om te racen is een lichtere schoen met plaat logischer. | Runnea |
Bron: Doctors of Running, RunRepeat, Runnea
Wat de tests zeggen
De weinige gepubliceerde tests zijn het erover eens dat het een lichte, veelzijdige en smalle trainer voor elke dag is. Ze lezen de verandering ten opzichte van versie 4 verschillend.
| Test | Type | Onze lezing | In één zin | Bron |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Lab | Positief | RunRepeat geeft hem 89 op 100, in zijn Superb-klasse, en merkt op dat de strakke teenbox weinig ruimte laat om de tenen te spreiden. | Lees |
| Doctors of Running | Review | Positief | Doctors of Running geeft A min en noemt hem een neutrale trainer voor elke dag met traditionele loop, licht en zacht, met een pasvorm die een tikje smal valt. | Lees |
| Runnea | Review | Positief | Runnea is duidelijk positief: een verfijnde trainer voor elke dag voor neutrale lopers met comfort en levensduur bij verschillende tempo’s, die versie 4 verbetert zonder hem opnieuw uit te vinden. | Lees |
Ze zijn het eens
- Smalle pasvormRunRepeat en Doctors of Running beschrijven allebei een smalle schoen, vooral bij de hiel en het middenvoet, en RunRepeat raadt hem niet aan voor brede voeten.
- Veelzijdige trainer voor elke dagRunRepeat en Doctors of Running zijn het erover eens dat hij rustige runs en wat sneller werk aankan, en Runnea plaatst hem over het grootste deel van de dagelijkse training.
- Buigzame, traditionele loopRunRepeat mat een buigzame zool, en Doctors of Running beschrijft een klassieke loop met een buigzame voorvoet en een afgeschuinde hiel.
Ze verschillen
- Beter of slechter dan versie 4?Doctors of Running vindt het nieuwe schuim zachter en pluchiger. RunRepeat mat iets minder energieterugave en ongeveer 6 procent meer gewicht dan de v4. Een klant van Running Warehouse voelde hem iets steviger, zonder het zeker te weten.
- StackhoogteDoctors of Running en Running Warehouse noemen 33 mm bij de hiel; de cijfers van het merk bij RunRepeat en Runnea noemen 35 mm. RunRepeat mat 31,3 mm.
Hoe hij is gebouwd
Een engineered Jacquard-mesh bovenwerk met een gewatteerde tong met halve zijflappen op een NITROFOAM-tussenzool met twee lagen met traditionele, buigzame geometrie en een royale PUMAGRIP-rubberen buitenzool.
Een engineered Jacquard-mesh bovenwerk met een gewatteerde tong met halve zijflappen, een NITROFOAM-tussenzool met twee lagen met traditionele, buigzame geometrie, en een royale PUMAGRIP-rubberen buitenzool.
| # | Onderdeel | Maat |
|---|---|---|
| 1 | BovenwerkEngineered Jacquard-mesh | – |
| 2 | Tong | 9,3 mm |
| 3 | Hiel | Stijfheid 2 / 5 |
| 4 | TussenzoolNITROFOAM, twee lagen | 40,5 AC |
| 5 | Binnenzool | 4,4 mm |
| 6 | BuitenzoolPUMAGRIP | 3,6 mm |
Fig. 3 · Zijprofiel. Stackhoogtes op schaal (vermeld: 33 mm hiel, 25 mm voorvoet; gemeten: 3,6 mm buitenzool); de verdeling tussen de twee schuimlagen is niet gemeten en op halve hoogte getekend. Gestippeld: binnenzool, verborgen. Bronnen: Running Warehouse, RunRepeat, Doctors of Running.
Bovenwerk. Een nieuwe engineered mesh met extra vulling rond rand en tong. Doctors of Running vindt de Jacquard-mesh comfortabel en vrij zacht voor hoe ademend hij is, met een pasvorm die smal blijft bij hiel en middenvoet.
Tong. Met halve zijflappen aan beide kanten en veel dikker dan voorheen: RunRepeat mat 9,3 mm vulling tegenover 4,1 mm bij de Velocity Nitro 4. Doctors of Running had geen veterdruk.
Hiel. Een goed gewatteerde rand met een lus om hem aan te trekken en een reflecterend stuk voor runs in het donker. Testers lezen de hielkap verschillend: Doctors of Running voelde een stevige kap die de hiel vastzet, terwijl RunRepeat hem 2 op 5 gaf voor stijfheid, onopvallend maar met weinig steun.
Tussenzool. Puma vervangt het enkele blok Nitro-schuim op A-TPU-basis door twee lagen: een hoofdlaag die RunRepeat op 40,5 AC mat, hetzelfde schuim als vorig jaar, boven een zachtere laag van 34,9 AC. De geometrie blijft traditioneel, zonder uitgesproken rocker, met een afgeschuinde hiel en een buigzame voorvoet. In de vriezertest van RunRepeat veranderde het schuim na 20 minuten maar ongeveer 10 procent.
Binnenzool. Uitneembaar, 4,4 mm dik en gevormd. RunRepeat merkt op dat het vervangen door een vlakke binnenzool de manier waarop de schoen de voet vasthoudt licht zou veranderen.
Buitenzool. PUMAGRIP-rubber met meer dekking dan bij de Velocity Nitro 4, plus nieuwe lengtekanalen in de voorvoet waar water uit kan en die de schoen helpen buigen. RunRepeat mat 3,6 mm rubber en een wrijvingscoëfficiënt van 0,78 op nat beton, 0,13 hoger dan het vorige model.
Lees meer
Een engineered Jacquard-mesh bovenwerk met een gewatteerde tong met halve zijflappen op een NITROFOAM-tussenzool met twee lagen met traditionele, buigzame geometrie en een royale PUMAGRIP-rubberen buitenzool.
1. Bovenwerk. Een nieuwe engineered mesh met extra vulling rond rand en tong. Doctors of Running vindt de Jacquard-mesh comfortabel en vrij zacht voor hoe ademend hij is, met een pasvorm die smal blijft bij hiel en middenvoet.
2. Tong. Met halve zijflappen aan beide kanten en veel dikker dan voorheen: RunRepeat mat 9,3 mm vulling tegenover 4,1 mm bij de Velocity Nitro 4. Doctors of Running had geen veterdruk.
3. Hiel. Een goed gewatteerde rand met een lus om hem aan te trekken en een reflecterend stuk voor runs in het donker. Testers lezen de hielkap verschillend: Doctors of Running voelde een stevige kap die de hiel vastzet, terwijl RunRepeat hem 2 op 5 gaf voor stijfheid, onopvallend maar met weinig steun.
4. Tussenzool. Puma vervangt het enkele blok Nitro-schuim op A-TPU-basis door twee lagen: een hoofdlaag die RunRepeat op 40,5 AC mat, hetzelfde schuim als vorig jaar, boven een zachtere laag van 34,9 AC. De geometrie blijft traditioneel, zonder uitgesproken rocker, met een afgeschuinde hiel en een buigzame voorvoet. In de vriezertest van RunRepeat veranderde het schuim na 20 minuten maar ongeveer 10 procent.
5. Binnenzool. Uitneembaar, 4,4 mm dik en gevormd. RunRepeat merkt op dat het vervangen door een vlakke binnenzool de manier waarop de schoen de voet vasthoudt licht zou veranderen.
6. Buitenzool. PUMAGRIP-rubber met meer dekking dan bij de Velocity Nitro 4, plus nieuwe lengtekanalen in de voorvoet waar water uit kan en die de schoen helpen buigen. RunRepeat mat 3,6 mm rubber en een wrijvingscoëfficiënt van 0,78 op nat beton, 0,13 hoger dan het vorige model.
Duurzaamheid. Van boven tot onder goed in de tests van RunRepeat: de buitenzool verloor maar 0,9 mm materiaal, 5 op 5 voor de hielvulling en 3 op 5 voor de teenbox. Doctors of Running verwacht ook een goede levensduur.
Duurzaamheid. Van boven tot onder goed in de tests van RunRepeat: de buitenzool verloor maar 0,9 mm materiaal, 5 op 5 voor de hielvulling en 3 op 5 voor de teenbox. Doctors of Running verwacht ook een goede levensduur.
Specificaties, vermeld en gemeten
Elk cijfer heeft zijn bron.
Drop, mm
Hielstack, mm
Voorvoetstack, mm
Gewicht (heren), g
| Specificatie | Vermeld | Gemeten |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack hiel |
|
|
| Stack voorvoet |
|
|
| Gewicht, US M9 |
|
|
| Ondersteuning |
| – |
| Plaat |
| – |
| Ondergrond |
| – |
Fig. 4 · Vermeld versus gemeten. Balken beginnen bij nul. Bronnen: Running Warehouse, RunRepeat, Doctors of Running.
Labmetingen
| Specificatie | Gemeten |
|---|---|
| Hardheid tussenzool |
|
| Energieterugave (hiel) |
|
| Torsiestijfheid |
|
| Stijfheid hielkap |
|
| Tractiecoëfficiënt |
|
| Breedte teenbox |
|
| Specificatie | Gemeten |
|---|---|
| Hoogte teenbox |
|
| Dikte buitenzool |
|
| Dikte binnenzool |
|
| Dikte tong |
|
| Buigkracht |
|
Maat en pasvorm
Neem je gebruikelijke maat; de vraag is de breedte, niet de lengte.
Lengte
Valt normaal
Breedtes
standaard en breed
Ruimte voor de tenen
De ruimte voor de tenen is bescheiden. RunRepeat mat de teenbox als strak en vast met weinig ruimte om de tenen te spreiden, en Doctors of Running beschrijft een normale breedte van de voorvoet maar een pasvorm die een tikje smal valt door middenvoet en voorvoet.
RunRepeat, Doctors of Running
Volledige maatnotities van testers
RunRepeat en Doctors of Running vonden hem allebei valt normaal. Doctors of Running beschrijft een smalle hiel en middenvoet met een normale voorvoet, en RunRepeat mat de teenbox op 72,1 mm.
Bij de breedte wordt het lastig. RunRepeat noemt normale en brede versies, terwijl Running Warehouse alleen de standaard D in voorraad heeft. Klanten van Running Warehouse merken op dat de pasvorm beter is dan bij de v4, die sommigen veel te smal vonden.
Zijn je voeten breed, zoek dan de brede versie bij naam, of kies een andere schoen in plaats van een maat groter te nemen.
RunRepeat, Doctors of Running, Running Warehouse
Vs Velocity Nitro 4
Een nieuwe tussenzool met twee lagen, meer vulling in de tong en betere grip. Zachter, iets zwaarder en volgens het lab iets minder veerkrachtig.
| Velocity Nitro 5 | Velocity Nitro 4 | |
|---|---|---|
| Ondersteuning | Neutraal | Neutraal |
| Drop | 8 mm | 10 mm |
| Stack hiel | 33 mm | 36 mm |
| Voorvoet | 25 mm | 26 mm |
| Gewicht | 244 g | 245 g |
Hou de Velocity Nitro 4 als je hield van zijn veerkrachtiger, lichtere gevoel en hij je goed paste. Stap over op de 5 als je een zachtere landing, betere grip of een minder beklemmend bovenwerk wilt.
Vermelde waarden. Bron: Strideprint-catalogus (cat).
Versiegeschiedenis: Velocity Nitro 4 tot Velocity Nitro 5
Twee lagen Nitro-schuim. RunRepeat meldt een stap van één dichtheid naar twee, met een zachtere tweede laag; Doctors of Running beschrijft een nieuw schuim dat zachter aanvoelt. (RunRepeat, Doctors of Running)
Meer vulling bij de tong. RunRepeat mat 9,3 mm vulling in de tong tegenover 4,1 mm bij het vorige model. (RunRepeat)
Betere tractie. RunRepeat vond de grip verbeterd op natte en droge ondergronden. (RunRepeat)
Iets zwaarder, iets minder veerkracht. RunRepeat mat ongeveer 6 procent meer gewicht en iets lagere energieterugave dan de v4. (RunRepeat)
Een breder platform en een betere pasvorm. Runnea meldt een breder platform, en klanten van Running Warehouse vinden de pasvorm beter dan bij de smalle v4. (Running Warehouse, Runnea)
Alternatieven vergeleken
Elk lost één ding op dat de Velocity Nitro 5 niet doet.
Puma Velocity Nitro 5 | Puma Velocity Nitro 4 | Adidas Adizero Evo SL | Nike Pegasus 42 | Brooks Ghost Amp | |
|---|---|---|---|---|---|
| Kies hem voor | Deze pagina | Lichter | Sneller | Hogere drop | Meer demping |
| Drop | 8 mm | 10 mm | 7 mm | 10 mm | 6 mm |
| Stack hiel | 33 mm | 36 mm | 37 mm | 37 mm | 37 mm |
| Gewicht | 244 g | 245 g | 230 g | 292 g | 255 g |
| Ondersteuning | Neutraal | Neutraal | Neutraal | Neutraal | Neutraal |
Vragen die hardlopers stellen
Valt de Puma Velocity Nitro 5 normaal qua maat?
Ja. RunRepeat en Doctors of Running vonden de Velocity Nitro 5 allebei valt normaal. De pasvorm is smal bij hiel en middenvoet, dus brede voeten zoeken de brede versie in plaats van een maat groter te nemen.
Wat is de echte drop van de Velocity Nitro 5?
Puma noemt 8 mm, en Running Warehouse en Doctors of Running herhalen het. RunRepeat mat 5,2 mm in zijn lab, dus de schoen gedraagt zich dichter bij een trainer met lage drop. Lopers die 10 mm of meer gewend zijn willen misschien rustig wennen.
Wat veranderde er tussen de Velocity Nitro 4 en 5?
De Velocity Nitro 5 krijgt een Nitro-tussenzool met twee lagen met een zachtere onderlaag, meer vulling in de tong en betere tractie. RunRepeat mat iets meer gewicht en iets minder energieterugave dan de v4; Doctors of Running vindt hem zachter.
Is de Velocity Nitro 5 goed voor tempoduurlopen?
Hij kan ze aan. RunRepeat beoordeelt hem als reactieve trainer voor elke dag en Doctors of Running vonden hem in staat tot tempowerk, terwijl hij het best is bij rustig tempo. Voor regelmatige zware trainingen voelt een speciale temposchoen sneller.
Is de Velocity Nitro 5 goed voor brede voeten?
Niet in de standaardbreedte. RunRepeat adviseert brede voeten elders te kijken en Doctors of Running stelt voor hem eerst te passen. RunRepeat noemt een brede versie, maar Running Warehouse toont alleen de standaard D.
Hoe lang gaat de Velocity Nitro 5 mee?
RunRepeat beoordeelt de levensduur goed. Runnea schat tot ongeveer 800 km op de weg, een schatting en geen meting. Je gewicht, loopstijl en ondergronden veranderen dat cijfer sterk.
Bronnen
- RunRepeat, PUMA Velocity Nitro 5 lab review. Geraadpleegd op 9 okt 2026.
- Doctors of Running, Puma Velocity Nitro 5 Review (David Salas, August 2026). Geraadpleegd op 9 okt 2026.
- Running Warehouse, PUMA Velocity Nitro 5 Men’s Shoes. Geraadpleegd op 9 okt 2026.
- Runnea, Puma Velocity Nitro 5. Geraadpleegd op 9 okt 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-11). Geraadpleegd op 11 okt 2026.
- eu.puma.com · Drop, Ondersteuning en Plaat, vermeld
- us.puma.com · Ondergrond, vermeld
- cat: Strideprint-catalogus, 395 schoenen
Zo beoordelen we. We lezen gepubliceerde tests, pagina’s van merken en winkels en labmetingen, vergelijken de cijfers en melden waar ze niet overeenkomen. We hebben deze schoen zelf niet getest. Laatst bijgewerkt op 12 oktober 2026.



