1. Sko
  2. Puma
  3. Velocity Nitro 5
Puma Velocity Nitro 5, set fra siden

Puma Velocity Nitro 5 anmeldelse

Puma Velocity Nitro 5 skifter til en Nitro-mellemsål i to lag: lettere på foden end de fleste daglige sko, blødere end før og stadig skåret smal.

Drop
8 mm
Stack, hæl
33 mm
Forfod
25 mm
Vægt
244 g
Støtte
Neutral
Plade
Ingen
Er det dit par? Start din fitting

US M9, som angivet. Opdateret 12. okt. 2026 · 7 kilder

Vores dom

Let, livlig, skåret smal.

Velocity Nitro 5 er en let, fleksibel neutral træningssko, der klarer rolige dage og et enkelt hurtigere pas uden besvær. Den passer til løbere med normale til smalle fødder og et midtfodsanslag eller let hælanslag; dens reelle drop er lavere, end etiketten siger.

Styrker

  • Let til en daglig træningssko, med en fleksibel, naturlig gang
  • Blødt nyt skum, der stadig føles responsivt
  • Dækker rolige ture og tempodage
  • Sikker fastholdelse og forbedret greb

Svagheder

  • Smal gennem hæl og midtfod
  • Målt drop langt under de opgivne 8 mm
  • Lidt mindre energitilbagegivelse end Velocity Nitro 4
  • Beskeden stack til lange, langsomme kilometer

Hvem den passer til

  • Dine fødder er normale til smalle
  • Du lander på midtfoden eller let på hælen
  • Du vil have én sko til det meste af ugen
  • Du er en lettere løber

Hvem der bør springe den over

  • Dine fødder er brede
  • Du er vant til en høj drop og lander hårdt på hælen
  • Du vil have maksimal dæmpning

Skoprofil

Hvor Velocity Nitro 5 ligger blandt de 395 sko i vores katalog, og hvad der er ændret siden Velocity Nitro 4.

50100DæmpningLethedStabilitetDropRespons
AkseVelocity Nitro 5Velocity Nitro 4Ændring
Dæmpning1324−11
Lethed6766+1
Stabilitet3030=
Drop4584−39
Respons620−14

Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).

Hvor den ligger i kataloget

Vægt244 g, lettere end 66 % af skoene

Drop8 mm, højere end 45 % af skoene

Stack, hæl33 mm, lavere end 85 % af skoene

Stack, forfod25 mm, lavere end 89 % af skoene

Fig. 2 · Fordeling af angivne tal i kataloget. Søjlernes højde er antallet af sko i hvert interval. Vægt: 300 sko, gennemsnit 257,2 g. Drop: 306 sko, gennemsnit 7,1 mm. Stack, hæl: 255 sko, gennemsnit 38 mm. Stack, forfod: 253 sko, gennemsnit 31,1 mm. Kilde: Strideprint-kataloget (kat), angivne værdier.

Sådan føles den

Skrevet ud fra 3 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.

Blødere, end tallene antyder. To lag Nitro-skum føles tættere på en sko på 40 mm, end stacken antyder, og favoriserer komfort og stødabsorbering frem for fremdrift.

Neutral, let struktureret. Klart neutral, med en blid udvidelse og små sidevægge for lidt struktur. Intet her styrer en udtalt indadrulning.

Livlig, en anelse mindre end før. En anelse mindre livlig end version 4, men den fleksible sål holder gangen naturlig, når tempoet stiger.

Blødere, end tallene antyder. Mellemsålen bruger nu to lag Nitro-skum i stedet for ét. RunRepeat målte hovedlaget til 40,5 AC og et blødere sekundært lag til 34,9 AC. Doctors of Running beskriver et blødt, eftergiveligt skum, der føles tættere på en sko på 40 mm end dens faktiske stackhøjde.

Den favoriserer komfort og stødabsorbering frem for fremdrift: dæmpet under foden uden at føles flad i roligt tempo.

Neutral, let struktureret. Doctors of Running kalder den en klart neutral sko, med en blid udvidelse af sålen og små sidevægge for lidt struktur. Kunder hos Running Warehouse nævner solid sidestabilitet. Der er intet her, der styrer en udtalt indadrulning.

Livlig, en anelse mindre end før. RunRepeat målte 64,0 procent energitilbagegivelse i hælen og 69,3 procent i forfoden, lidt under Velocity Nitro 4. De fandt stadig skoen responsiv og sjov, og den fleksible sål (9,3 N i deres test) holder gangen naturlig, når tempoet stiger.

RunRepeat knytter det lille fald i spring til det nye design i to lag. Doctors of Running mærker stadig et blidt spring fra skummet, selv om det er bedre til at optage belastning end til at fjedre dig fremad.

Læs mere

Blødere, end tallene antyder. Mellemsålen bruger nu to lag Nitro-skum i stedet for ét. RunRepeat målte hovedlaget til 40,5 AC og et blødere sekundært lag til 34,9 AC. Doctors of Running beskriver et blødt, eftergiveligt skum, der føles tættere på en sko på 40 mm end dens faktiske stackhøjde.

Den favoriserer komfort og stødabsorbering frem for fremdrift: dæmpet under foden uden at føles flad i roligt tempo.

Neutral, let struktureret. Doctors of Running kalder den en klart neutral sko, med en blid udvidelse af sålen og små sidevægge for lidt struktur. Kunder hos Running Warehouse nævner solid sidestabilitet. Der er intet her, der styrer en udtalt indadrulning.

Livlig, en anelse mindre end før. RunRepeat målte 64,0 procent energitilbagegivelse i hælen og 69,3 procent i forfoden, lidt under Velocity Nitro 4. De fandt stadig skoen responsiv og sjov, og den fleksible sål (9,3 N i deres test) holder gangen naturlig, når tempoet stiger.

RunRepeat knytter det lille fald i spring til det nye design i to lag. Doctors of Running mærker stadig et blidt spring fra skummet, selv om det er bedre til at optage belastning end til at fjedre dig fremad.

Hvilke ture den er til

TurEgnethedHvorforKilde
Rolige tureLavet til detHvor Doctors of Running fandt den bedst.Doctors of Running
TempotræningKan klare detI stand til tempotræning, selv om den ikke er bygget til det.RunRepeat, Doctors of Running
LangtureKan klare detRunnea placerer den op til lange weekendture; den beskedne stack er grænsen.Runnea
RestitutionstureLavet til detBlød og behagelig til meget rolige dage.Doctors of Running, Runnea
Halvmaraton i konkurrenceKan klare detRunnea opfører distancer fra 10 km til marathon til træning; til konkurrence giver en lettere sko med plade mere mening.Runnea

Kilde: Doctors of Running, RunRepeat, Runnea

Hvad testerne siger

De få offentliggjorte tests er enige om, at den er en let, alsidig og smal daglig træningssko. De læser ændringen fra version 4 forskelligt.

TestTypeVores læsningI én sætningKilde
RunRepeatLaboratoriumPositivRunRepeat giver den 89 ud af 100, i deres Superb-bånd, mens de bemærker, at den tætte tåboks levner lidt plads til tæernes spredning.
Doctors of RunningAnmeldelsePositivDoctors of Running giver A minus og kalder den en neutral daglig træningssko med traditionel gang, let og blød, med en pasform, der løber en tand smal.
RunneaAnmeldelsePositivRunnea er klart positiv: en forfinet daglig træningssko til neutrale løbere med komfort og holdbarhed på tværs af tempoer, der forbedrer version 4 uden at opfinde den påny.
Tabel 1 · Konsensus i offentliggjorte tests. “Vores læsning” opsummerer hver tests egen konklusion med vores ord. Ingen karakterer er omregnet eller opfundet. Besøgt 9. okt. 2026.

De er enige

  • Smal pasformRunRepeat og Doctors of Running beskriver begge en smal sko, især ved hæl og midtfod, og RunRepeat anbefaler den ikke til brede fødder.
  • Alsidig daglig træningsskoRunRepeat og Doctors of Running er enige om, at den klarer rolige ture og noget hurtigere arbejde, og Runnea placerer den på tværs af det meste daglige træning.
  • Fleksibel, traditionel gangRunRepeat målte en fleksibel sål, og Doctors of Running beskriver en klassisk gang med en fleksibel forfod og en affaset hæl.

De er uenige

  • Bedre eller dårligere end version 4?Doctors of Running finder det nye skum blødere og mere blødt. RunRepeat målte en anelse mindre energitilbagegivelse og omkring 6 procent mere vægt end v4. En kunde hos Running Warehouse følte den en anelse fastere, uden at være sikker.
  • StackhøjdeDoctors of Running og Running Warehouse opfører 33 mm i hælen; RunRepeats mærketal og Runnea opfører 35 mm. RunRepeat målte 31,3 mm.
Læs de fulde holdninger, punkt for punkt

Smal pasform. RunRepeat og Doctors of Running beskriver begge en smal sko, især ved hæl og midtfod, og RunRepeat anbefaler den ikke til brede fødder. (RunRepeat, Doctors of Running)

Alsidig daglig træningssko. RunRepeat og Doctors of Running er enige om, at den klarer rolige ture og noget hurtigere arbejde, og Runnea placerer den på tværs af det meste daglige træning. (RunRepeat, Doctors of Running, Runnea)

Fleksibel, traditionel gang. RunRepeat målte en fleksibel sål, og Doctors of Running beskriver en klassisk gang med en fleksibel forfod og en affaset hæl. (RunRepeat, Doctors of Running)

Bedre eller dårligere end version 4?. Doctors of Running finder det nye skum blødere og mere blødt. RunRepeat målte en anelse mindre energitilbagegivelse og omkring 6 procent mere vægt end v4. En kunde hos Running Warehouse følte den en anelse fastere, uden at være sikker. (RunRepeat, Doctors of Running, Running Warehouse)

Stackhøjde. Doctors of Running og Running Warehouse opfører 33 mm i hælen; RunRepeats mærketal og Runnea opfører 35 mm. RunRepeat målte 31,3 mm. (RunRepeat, Doctors of Running, Running Warehouse, Runnea)

Sådan er den bygget

En engineered Jacquard-mesh-overdel med en polstret tunge med delvis sammensyning sidder på en NITROFOAM-mellemsål i to lag med en traditionel, fleksibel geometri og en rigelig PUMAGRIP-gummiydersål.

En engineered Jacquard-mesh-overdel med en polstret tunge med delvis sammensyning, en NITROFOAM-mellemsål i to lag med en traditionel, fleksibel geometri og en rigelig PUMAGRIP-gummiydersål.

3325123456
#DelMål
1OverdelEngineered Jacquard-mesh–
2Tunge9,3 mm
3HælStivhed 2 / 5
4MellemsålNITROFOAM, to lag40,5 AC
5Indlægssål4,4 mm
6YdersålPUMAGRIP3,6 mm

Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 33 mm hæl, 25 mm forfod. Målt: 3,6 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: Running Warehouse, RunRepeat, Doctors of Running.

  1. Overdel. Et nyt engineered mesh med ekstra polstring omkring kant og tunge. Doctors of Running finder Jacquard-meshet behageligt og ret blødt til, hvor åndbart det er, med en pasform, der forbliver smal ved hæl og midtfod.

  2. Tunge. Delvist med sammensyning på begge sider og meget tykkere end før: RunRepeat målte 9,3 mm polstring mod 4,1 mm på Velocity Nitro 4. Doctors of Running havde intet snørepres.

  3. Hæl. En godt polstret kant med en trækflig og et reflekterende stykke til løb i mørke. Testerne læser hælkappen forskelligt: Doctors of Running mærkede en fast kappe, der låser hælen fast, mens RunRepeat gav den 2 ud af 5 for stivhed, ikke påtrængende, men med lidt støtte.

  4. Mellemsål. Puma erstatter det enkelte stykke A-TPU-baseret Nitro-skum med to lag: et hovedlag, RunRepeat målte til 40,5 AC, samme skum som sidste år, over et blødere lag på 34,9 AC. Geometrien forbliver traditionel, uden udtalt rocker, med en affaset hæl og en fleksibel forfod. I RunRepeats test i fryser ændrede skummet sig kun omkring 10 procent efter 20 minutter.

  5. Indlægssål. Udtagelig, 4,4 mm tyk og formet. RunRepeat bemærker, at en udskiftning med en flad indlægssål vil ændre lidt på, hvordan skoen holder foden.

  6. Ydersål. PUMAGRIP-gummi med mere dækning end på Velocity Nitro 4, plus nye langsgående kanaler i forfoden, der lader vand slippe ud og hjælper skoen med at bøje. RunRepeat målte 3,6 mm gummi og en friktionskoefficient på 0,78 på vådt beton, 0,13 højere end den forrige model.

Læs mere

En engineered Jacquard-mesh-overdel med en polstret tunge med delvis sammensyning sidder på en NITROFOAM-mellemsål i to lag med en traditionel, fleksibel geometri og en rigelig PUMAGRIP-gummiydersål.

1. Overdel. Et nyt engineered mesh med ekstra polstring omkring kant og tunge. Doctors of Running finder Jacquard-meshet behageligt og ret blødt til, hvor åndbart det er, med en pasform, der forbliver smal ved hæl og midtfod.

2. Tunge. Delvist med sammensyning på begge sider og meget tykkere end før: RunRepeat målte 9,3 mm polstring mod 4,1 mm på Velocity Nitro 4. Doctors of Running havde intet snørepres.

3. Hæl. En godt polstret kant med en trækflig og et reflekterende stykke til løb i mørke. Testerne læser hælkappen forskelligt: Doctors of Running mærkede en fast kappe, der låser hælen fast, mens RunRepeat gav den 2 ud af 5 for stivhed, ikke påtrængende, men med lidt støtte.

4. Mellemsål. Puma erstatter det enkelte stykke A-TPU-baseret Nitro-skum med to lag: et hovedlag, RunRepeat målte til 40,5 AC, samme skum som sidste år, over et blødere lag på 34,9 AC. Geometrien forbliver traditionel, uden udtalt rocker, med en affaset hæl og en fleksibel forfod. I RunRepeats test i fryser ændrede skummet sig kun omkring 10 procent efter 20 minutter.

5. Indlægssål. Udtagelig, 4,4 mm tyk og formet. RunRepeat bemærker, at en udskiftning med en flad indlægssål vil ændre lidt på, hvordan skoen holder foden.

6. Ydersål. PUMAGRIP-gummi med mere dækning end på Velocity Nitro 4, plus nye langsgående kanaler i forfoden, der lader vand slippe ud og hjælper skoen med at bøje. RunRepeat målte 3,6 mm gummi og en friktionskoefficient på 0,78 på vådt beton, 0,13 højere end den forrige model.

Holdbarhed. Godt fra top til bund i RunRepeats tests: ydersålen mistede kun 0,9 mm materiale, 5 ud af 5 for hælpolstringen og 3 ud af 5 for tåboksen. Doctors of Running forventer også god holdbarhed.

Holdbarhed. Godt fra top til bund i RunRepeats tests: ydersålen mistede kun 0,9 mm materiale, 5 ud af 5 for hælpolstringen og 3 ud af 5 for tåboksen. Doctors of Running forventer også god holdbarhed.

Specs, angivet og målt

Hvert tal har sin kilde.

Drop, mm

Running Warehouse8
RunRepeat5,2

Hælstack, mm

Running Warehouse33
Doctors of Running33
RunRepeat35
RunRepeat31,3

Forfodsstack, mm

Running Warehouse25
RunRepeat27
RunRepeat26,1

Vægt (herre), g

Running Warehouse244
RunRepeat238
SpecAngivetMålt
Drop
  • 8 mm eu.puma.com
  • 5,2 mm RunRepeat
Stack, hæl
  • 33 mm Running Warehouse
  • 35 mm RunRepeat
  • 31,3 mm RunRepeat
Stack, forfod
  • 25 mm Running Warehouse
  • 27 mm RunRepeat
  • 26,1 mm RunRepeat
Vægt, US M9
  • 244 g Running Warehouse
  • 238 g RunRepeat
Støtte
  • Neutral eu.puma.com
–
Plade
  • Ingen eu.puma.com
–
Underlag
  • Asfalt us.puma.com
–

Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: Running Warehouse, RunRepeat, Doctors of Running.

Laboratoriemålinger

SpecMålt
Mellemsålens hårdhed
  • 40,5 AC RunRepeat
Energitilbagegivelse (hæl)
  • 64 % RunRepeat
Vridningsstivhed
  • 7,4 Nm RunRepeat
Hælkappens stivhed
  • 2 / 5 RunRepeat
Grebskoefficient
  • 0,78 RunRepeat
Tåboksens bredde
  • 72,1 mm RunRepeat
SpecMålt
Tåboksens højde
  • 26,3 mm RunRepeat
Ydersålens tykkelse
  • 3,6 mm RunRepeat
Indlægssålens tykkelse
  • 4,4 mm RunRepeat
Tungens tykkelse
  • 9,3 mm RunRepeat
Bøjekraft
  • 9,3 N RunRepeat

Størrelse og pasform

Tag din sædvanlige størrelse; spørgsmålet er bredden, ikke længden.

Længde

Følger normal størrelse

Bredder

normal og bred

Plads til tæerne

Pladsen til tæerne er beskeden. RunRepeat målte tåboksen som tæt og sikker med lidt plads til tæernes spredning, og Doctors of Running beskriver en normal forfodsbredde, men en pasform, der løber en tand smal gennem midtfod og forfod.

RunRepeat, Doctors of Running

Testernes fulde noter om størrelse

RunRepeat og Doctors of Running fandt begge den normal i størrelsen. Doctors of Running beskriver en smal hæl og midtfod med en normal forfod, og RunRepeat målte tåboksen til 72,1 mm.

Bredden er der, hvor det bliver vanskeligt. RunRepeat opfører normale og brede udgaver, mens Running Warehouse kun fører standardbredden D. Kunder hos Running Warehouse bemærker, at pasformen er bedre end på v4, som nogle fandt alt for smal.

Hvis dine fødder er brede, så led efter den brede udgave ved navn, eller vælg en anden sko frem for at gå op i størrelse.

RunRepeat, Doctors of Running, Running Warehouse

Mod Velocity Nitro 4

En ny mellemsål i to lag, mere tungepolstring og bedre greb. Blødere, en anelse tungere og en smule mindre fjedrende ifølge laboratoriet.

Velocity Nitro 5Velocity Nitro 4
StøtteNeutralNeutral
Drop8 mm10 mm
Stack, hæl33 mm36 mm
Forfod25 mm26 mm
Vægt244 g245 g

Behold Velocity Nitro 4, hvis du kunne lide dens mere fjedrende, lettere følelse, og den passede dig godt. Skift til 5, hvis du vil have en blødere landing, bedre greb eller en mindre indsnærende overdel.

Angivne tal. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).

Versionshistorik: Velocity Nitro 4 til Velocity Nitro 5

To lag Nitro-skum. RunRepeat melder et skifte fra én densitet til to, med et blødere sekundært lag; Doctors of Running beskriver et nyt skum, der føles mere blødt. (RunRepeat, Doctors of Running)

Mere polstring ved tungen. RunRepeat målte 9,3 mm tungepolstring mod 4,1 mm på den forrige model. (RunRepeat)

Bedre greb. RunRepeat fandt forbedret greb på våde og tørre underlag. (RunRepeat)

Lidt tungere, lidt mindre spring. RunRepeat målte omkring 6 procent mere vægt og lidt lavere energitilbagegivelse end v4. (RunRepeat)

En bredere platform og en bedre pasform. Runnea melder en bredere platform, og kunder hos Running Warehouse finder pasformen bedre end den smalle v4. (Running Warehouse, Runnea)

Alternativer sammenlignet

Hver af dem løser én ting, som Velocity Nitro 5 ikke gør.

Puma Velocity Nitro 5Puma Velocity Nitro 4Adidas Adizero Evo SLNike Pegasus 42Brooks Ghost Amp
Vælg den tilDenne sideLettereHurtigereHøjere dropMere dæmpning
Drop8 mm10 mm7 mm10 mm6 mm
Stack, hæl33 mm36 mm37 mm37 mm37 mm
Vægt244 g245 g230 g292 g255 g
StøtteNeutralNeutralNeutralNeutralNeutral
Tabel 2 · Angivne tal. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).

Spørgsmål fra løbere

Følger Puma Velocity Nitro 5 normal størrelse?

Ja. RunRepeat og Doctors of Running fandt begge Velocity Nitro 5 normal i størrelsen. Pasformen er smal ved hæl og midtfod, så brede fødder bør lede efter den brede udgave frem for at gå op i størrelse.

Hvad er den reelle drop på Velocity Nitro 5?

Puma opfører 8 mm, og Running Warehouse og Doctors of Running gentager det. RunRepeat målte 5,2 mm i deres laboratorium, så skoen opfører sig tættere på en træningssko med lav drop. Løbere, der er vant til 10 mm eller mere, bør vænne sig til den gradvist.

Hvad er ændret mellem Velocity Nitro 4 og 5?

Velocity Nitro 5 får en Nitro-mellemsål i to lag med et blødere nedre lag, mere tungepolstring og bedre greb. RunRepeat målte lidt mere vægt og lidt mindre energitilbagegivelse end v4; Doctors of Running finder den mere blød.

Er Velocity Nitro 5 god til tempoture?

Den kan klare dem. RunRepeat vurderer den en responsiv daglig træningssko, og Doctors of Running fandt den i stand til tempotræning, men bedst i roligt tempo. Til regelmæssige hårde pas føles en dedikeret tempotræningssko hurtigere.

Er Velocity Nitro 5 god til brede fødder?

Ikke i standardbredden. RunRepeat fraråder brede fødder at lede andre steder, og Doctors of Running foreslår at prøve den først. RunRepeat opfører en bred udgave, men Running Warehouse viser kun standardbredden D.

Hvor længe holder Velocity Nitro 5?

RunRepeat vurderer holdbarheden godt. Runnea anslår op til omkring 800 km på vej, et skøn frem for en måling. Din vægt, løbestil og underlag ændrer tallet meget.

Kilder

  1. RunRepeat, PUMA Velocity Nitro 5 lab review. Besøgt 9. okt. 2026.
  2. Doctors of Running, Puma Velocity Nitro 5 Review (David Salas, August 2026). Besøgt 9. okt. 2026.
  3. Running Warehouse, PUMA Velocity Nitro 5 Men’s Shoes. Besøgt 9. okt. 2026.
  4. Runnea, Puma Velocity Nitro 5. Besøgt 9. okt. 2026.
  5. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-11). Besøgt 11. okt. 2026.
  6. eu.puma.com · Drop, Støtte og Plade, angivet
  7. us.puma.com · Underlag, angivet
  8. kat: Strideprint-kataloget, 395 sko

Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 12. oktober 2026.

Er det dit par?Start din fitting