
Puma Velocity Nitro 5 test
Puma Velocity Nitro 5 går over til en Nitro-mellomsåle i to lag: lettere på foten enn de fleste dagligsko, mykere enn før, og fortsatt smal i passformen.
- Drop
- 8 mm
- Hælstack
- 33 mm
- Forfot
- 25 mm
- Vekt
- 244 g
- Støtte
- Nøytral
- Plate
- Ingen
Vår dom
Lett, livlig, smal i passformen.
Velocity Nitro 5 er en lett, fleksibel nøytral treningssko som tar rolige dager og en og annen raskere økt uten stort ballade. Den passer løpere med normal til smal fot og midtfot- eller lett hællanding. Den reelle droppen er lavere enn etiketten sier.
Sterke sider
- Lett for en dagligsko, med en fleksibel, naturlig gange
- Nytt, mykt skum som fortsatt føles responsivt
- Dekker rolige turer og tempodager
- Sikkert hold og forbedret grep
Svake sider
- Smal gjennom hæl og midtfot
- Målt drop godt under oppgitte 8 mm
- Litt mindre energitilbakeføring enn Velocity Nitro 4
- Beskjeden stack til lange, rolige mil
Hvem den passer for
- Føttene dine er normale til smale
- Du lander på midtfoten eller lett på hælen
- Du vil ha én sko til det meste av uken
- Du er en lettere løper
Hvem bør hoppe over den
- Føttene dine er brede
- Du er vant til høy drop og lander hardt på hælen
- Du vil ha maksimal demping
Skoprofil
Hvor Velocity Nitro 5 ligger blant de 395 skoene i katalogen vår, og hva som er endret fra Velocity Nitro 4.
| Akse | Velocity Nitro 5 | Velocity Nitro 4 | Endring |
|---|---|---|---|
| Demping | 13 | 24 | −11 |
| Letthet | 67 | 66 | +1 |
| Stabilitet | 30 | 30 | = |
| Drop | 45 | 84 | −39 |
| Respons | 6 | 20 | −14 |
Fig. 1 · Slik leser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 ytterst. Demping, letthet og drop er skoens plassering i katalogen ut fra oppgitte tall. Stabilitet og respons er skåret ut fra støttetype, plate, rocker og tiltenkt bruk. Den prikkede grå linjen er medianen i katalogen. Kilde: Strideprint-katalogen (cat).
Hvor den ligger i katalogen
Vekt244 g, lettere enn 66 % av skoene
Drop8 mm, høyere enn 45 % av skoene
Hælstack33 mm, lavere enn 85 % av skoene
Forfotstack25 mm, lavere enn 89 % av skoene
Slik føles den
Skrevet ut fra 3 publiserte tester. Vi siterer målinger, ikke inntrykk vi ikke har hatt.
Mykere enn tallene tilsier. To lag Nitro-skum føles nærmere en sko på 40 mm enn stacken tilsier, og favoriserer komfort og støtdemping fremfor fremdrift.
Nøytral, lett strukturert. Tydelig nøytral, med en mild utvidelse og små sidevegger for noe struktur. Ingenting her leder en tydelig innoverrulling.
Livlig, litt mindre enn før. Litt mindre livlig enn versjon 4, men den fleksible sålen holder gangen naturlig når tempoet stiger.
Mykere enn tallene tilsier. Mellomsålen bruker nå to lag Nitro-skum i stedet for ett. RunRepeat målte hovedlaget til 40,5 AC og et mykere sekundærlag til 34,9 AC. Doctors of Running beskriver et mykt, ettergivende skum som føles nærmere en sko på 40 mm enn den faktiske stackhøyden.
Den favoriserer komfort og støtdemping fremfor fremdrift: dempet under foten uten å føles flat i rolig tempo.
Nøytral, lett strukturert. Doctors of Running kaller den en tydelig nøytral sko, med en mild såleutvidelse og små sidevegger for noe struktur. Kunder hos Running Warehouse nevner solid lateral stabilitet. Det er ingenting her som leder en tydelig innoverrulling.
Livlig, litt mindre enn før. RunRepeat målte 64,0 prosent energitilbakeføring i hælen og 69,3 prosent i forfoten, litt under Velocity Nitro 4. De fant likevel skoen responsiv og morsom, og den fleksible sålen (9,3 N i testen) holder gangen naturlig når tempoet stiger.
RunRepeat knytter den lille nedgangen i sprett til det nye designet i to lag. Doctors of Running kjenner fortsatt en mild sprett fra skummet, selv om det er bedre til å absorbere belastning enn til å fjære deg fremover.
Les mer
Mykere enn tallene tilsier. Mellomsålen bruker nå to lag Nitro-skum i stedet for ett. RunRepeat målte hovedlaget til 40,5 AC og et mykere sekundærlag til 34,9 AC. Doctors of Running beskriver et mykt, ettergivende skum som føles nærmere en sko på 40 mm enn den faktiske stackhøyden.
Den favoriserer komfort og støtdemping fremfor fremdrift: dempet under foten uten å føles flat i rolig tempo.
Nøytral, lett strukturert. Doctors of Running kaller den en tydelig nøytral sko, med en mild såleutvidelse og små sidevegger for noe struktur. Kunder hos Running Warehouse nevner solid lateral stabilitet. Det er ingenting her som leder en tydelig innoverrulling.
Livlig, litt mindre enn før. RunRepeat målte 64,0 prosent energitilbakeføring i hælen og 69,3 prosent i forfoten, litt under Velocity Nitro 4. De fant likevel skoen responsiv og morsom, og den fleksible sålen (9,3 N i testen) holder gangen naturlig når tempoet stiger.
RunRepeat knytter den lille nedgangen i sprett til det nye designet i to lag. Doctors of Running kjenner fortsatt en mild sprett fra skummet, selv om det er bedre til å absorbere belastning enn til å fjære deg fremover.
Hvilke økter den er til
| Økt | Egnethet | Hvorfor | Kilde |
|---|---|---|---|
| Rolige turer | Laget for det | Der Doctors of Running fant den best. | Doctors of Running |
| Tempotrening | Funker | I stand til tempoarbeid, men ikke bygget for det. | RunRepeat, Doctors of Running |
| Langturer | Funker | Runnea plasserer den opp til lange helgeturer. Den beskjedne stacken er grensen. | Runnea |
| Restitusjonsturer | Laget for det | Myk og behagelig til svært rolige dager. | Doctors of Running, Runnea |
| Halvmaraton | Funker | Runnea oppgir distanser fra 10 km til maraton til trening. Til konkurranse gir en lettere sko med plate mer mening. | Runnea |
Kilde: Doctors of Running, RunRepeat, Runnea
Hva testene sier
De få publiserte testene er enige om at den er en lett, allsidig og smal dagligsko. De leser endringen fra versjon 4 ulikt.
| Test | Type | Vår lesning | I én setning | Kilde |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Lab | Positiv | RunRepeat gir den 89 av 100, i Superb-klassen, og bemerker at den tette tåboksen gir lite rom for at tærne kan spre seg. | Les |
| Doctors of Running | Anmeldelse | Positiv | Doctors of Running gir A minus og kaller den en nøytral dagligsko med tradisjonell gange, lett og myk, med en passform som går en tanke smal. | Les |
| Runnea | Anmeldelse | Positiv | Runnea er tydelig positiv: en raffinert dagligsko for nøytrale løpere med komfort og slitestyrke i alle tempoer, som forbedrer versjon 4 uten å finne opp hjulet på nytt. | Les |
De er enige
- Smal passformRunRepeat og Doctors of Running beskriver begge en smal sko, særlig i hæl og midtfot, og RunRepeat anbefaler den ikke til brede føtter.
- Allsidig dagligskoRunRepeat og Doctors of Running er enige om at den takler rolige turer og noe raskere arbeid, og Runnea plasserer den over det meste av den daglige treningen.
- Fleksibel, tradisjonell gangeRunRepeat målte en fleksibel såle, og Doctors of Running beskriver en klassisk gange med en fleksibel forfot og en skråskåret hæl.
De er uenige
- Bedre eller verre enn versjon 4?Doctors of Running finner det nye skummet mykere og mer plysjet. RunRepeat målte litt mindre energitilbakeføring og rundt 6 prosent mer vekt enn v4. En kunde hos Running Warehouse følte den litt fastere, uten å være sikker.
- StackhøydeDoctors of Running og Running Warehouse oppgir 33 mm i hælen. RunRepeats merketall og Runnea oppgir 35 mm. RunRepeat målte 31,3 mm.
Slik er den bygget
En engineered Jacquard-mesh-overdel med en polstret tunge delvis festet til sidene sitter på en NITROFOAM-mellomsåle i to lag med tradisjonell, fleksibel geometri og en rikelig PUMAGRIP-gummiyttersåle.
En engineered Jacquard-mesh-overdel med en polstret tunge delvis festet til sidene, en NITROFOAM-mellomsåle i to lag med tradisjonell, fleksibel geometri og en rikelig PUMAGRIP-gummiyttersåle.
| # | Del | Mål |
|---|---|---|
| 1 | OverdelEngineered Jacquard-mesh | – |
| 2 | Tunge | 9,3 mm |
| 3 | Hæl | Stivhet 2 / 5 |
| 4 | MellomsåleNITROFOAM, to lag | 40,5 AC |
| 5 | Innersåle | 4,4 mm |
| 6 | YttersålePUMAGRIP | 3,6 mm |
Fig. 3 · Sideprofil. Stackhøyder i målestokk (oppgitt: 33 mm hæl, 25 mm forfot; målt: 3,6 mm yttersåle). Fordelingen mellom de to skumlagene er ikke målt og er tegnet på midten. Stiplet: innersåle, skjult. Kilder: Running Warehouse, RunRepeat, Doctors of Running.
Overdel. Et nytt engineered mesh med ekstra polstring rundt kragen og tungen. Doctors of Running finner Jacquard-meshen behagelig og ganske plysjet for hvor pustende den er, med en passform som holder seg smal i hæl og midtfot.
Tunge. Delvis festet til sidene på begge sider og mye tykkere enn før: RunRepeat målte 9,3 mm polstring mot 4,1 mm på Velocity Nitro 4. Doctors of Running hadde ikke snøretrykk.
Hæl. En godt polstret krage med en trekkfane og en reflekterende del til kveldsturer. Testerne leser hælkappen ulikt: Doctors of Running kjente en fast kappe som låser hælen, mens RunRepeat ga den 2 av 5 for stivhet, lite påtrengende men med lite støtte.
Mellomsåle. Puma erstatter den enkle plata av A-TPU-basert Nitro-skum med to lag: et hovedlag RunRepeat målte til 40,5 AC, det samme skummet som i fjor, over et mykere lag på 34,9 AC. Geometrien forblir tradisjonell, uten tydelig rocker, med en skråskåret hæl og en fleksibel forfot. I RunRepeats fryserutest endret skummet seg bare rundt 10 prosent etter 20 minutter.
Innersåle. Avtagbar, 4,4 mm tykk og kontureret. RunRepeat bemerker at å bytte den mot en flat innersåle vil endre litt på hvordan skoen holder foten.
Yttersåle. PUMAGRIP-gummi med mer dekning enn på Velocity Nitro 4, pluss nye lengdekanaler i forfoten som lar vann slippe ut og hjelper skoen å bøye seg. RunRepeat målte 3,6 mm gummi og en friksjonskoeffisient på 0,78 på våt betong, 0,13 høyere enn forrige modell.
Les mer
En engineered Jacquard-mesh-overdel med en polstret tunge delvis festet til sidene sitter på en NITROFOAM-mellomsåle i to lag med tradisjonell, fleksibel geometri og en rikelig PUMAGRIP-gummiyttersåle.
1. Overdel. Et nytt engineered mesh med ekstra polstring rundt kragen og tungen. Doctors of Running finner Jacquard-meshen behagelig og ganske plysjet for hvor pustende den er, med en passform som holder seg smal i hæl og midtfot.
2. Tunge. Delvis festet til sidene på begge sider og mye tykkere enn før: RunRepeat målte 9,3 mm polstring mot 4,1 mm på Velocity Nitro 4. Doctors of Running hadde ikke snøretrykk.
3. Hæl. En godt polstret krage med en trekkfane og en reflekterende del til kveldsturer. Testerne leser hælkappen ulikt: Doctors of Running kjente en fast kappe som låser hælen, mens RunRepeat ga den 2 av 5 for stivhet, lite påtrengende men med lite støtte.
4. Mellomsåle. Puma erstatter den enkle plata av A-TPU-basert Nitro-skum med to lag: et hovedlag RunRepeat målte til 40,5 AC, det samme skummet som i fjor, over et mykere lag på 34,9 AC. Geometrien forblir tradisjonell, uten tydelig rocker, med en skråskåret hæl og en fleksibel forfot. I RunRepeats fryserutest endret skummet seg bare rundt 10 prosent etter 20 minutter.
5. Innersåle. Avtagbar, 4,4 mm tykk og kontureret. RunRepeat bemerker at å bytte den mot en flat innersåle vil endre litt på hvordan skoen holder foten.
6. Yttersåle. PUMAGRIP-gummi med mer dekning enn på Velocity Nitro 4, pluss nye lengdekanaler i forfoten som lar vann slippe ut og hjelper skoen å bøye seg. RunRepeat målte 3,6 mm gummi og en friksjonskoeffisient på 0,78 på våt betong, 0,13 høyere enn forrige modell.
Slitestyrke. Bra fra topp til bunn i RunRepeats tester: yttersålen mistet bare 0,9 mm materiale, 5 av 5 for hælpolstringen og 3 av 5 for tåboksen. Doctors of Running venter også god slitestyrke.
Slitestyrke. Bra fra topp til bunn i RunRepeats tester: yttersålen mistet bare 0,9 mm materiale, 5 av 5 for hælpolstringen og 3 av 5 for tåboksen. Doctors of Running venter også god slitestyrke.
Spesifikasjoner, oppgitt og målt
Hvert tall har sin kilde.
Drop, mm
Hælhøyde (stack), mm
Forfothøyde (stack), mm
Vekt (herre), g
| Spesifikasjon | Oppgitt | Målt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Hælstack |
|
|
| Forfotstack |
|
|
| Vekt, US M9 |
|
|
| Støtte |
| – |
| Plate |
| – |
| Underlag |
| – |
Fig. 4 · Oppgitt mot målt. Søylene starter på null. Kilder: Running Warehouse, RunRepeat, Doctors of Running.
Labmålinger
| Spesifikasjon | Målt |
|---|---|
| Mellomsålens hardhet |
|
| Energitilbakeføring (hæl) |
|
| Torsjonsstivhet |
|
| Hælkappens stivhet |
|
| Friksjonskoeffisient |
|
| Tåboksens bredde |
|
| Spesifikasjon | Målt |
|---|---|
| Tåboksens høyde |
|
| Yttersålens tykkelse |
|
| Innersålens tykkelse |
|
| Tungens tykkelse |
|
| Bøyekraft |
|
Størrelse og passform
Velg vanlig størrelse. Spørsmålet er bredde, ikke lengde.
Lengde
Vanlig størrelse
Bredder
normal og bred
Plass til tærne
Plassen i tærne er beskjeden. RunRepeat målte tåboksen som tett og sikker med lite rom til at tærne kan spre seg, og Doctors of Running beskriver en normal forfotbredde, men en passform som går en tanke smal gjennom midtfot og forfot.
RunRepeat, Doctors of Running
Alle størrelsesnotater fra testere
RunRepeat og Doctors of Running fant begge vanlig størrelse. Doctors of Running beskriver en smal hæl og midtfot med normal forfot, og RunRepeat målte tåboksen til 72,1 mm.
Bredden er der det blir vanskelig. RunRepeat oppgir normale og brede versjoner, mens Running Warehouse bare fører standard D. Kunder hos Running Warehouse bemerker at passformen er bedre enn på v4, som noen fant altfor smal.
Hvis føttene dine er brede, se etter den brede versjonen ved navn, eller velg en annen sko i stedet for å gå opp en størrelse.
RunRepeat, Doctors of Running, Running Warehouse
Mot Velocity Nitro 4
En ny mellomsåle i to lag, mer tungepolstring og bedre grep. Mykere, litt tyngre og litt mindre fjærende ifølge laboratoriet.
| Velocity Nitro 5 | Velocity Nitro 4 | |
|---|---|---|
| Støtte | Nøytral | Nøytral |
| Drop | 8 mm | 10 mm |
| Hælstack | 33 mm | 36 mm |
| Forfot | 25 mm | 26 mm |
| Vekt | 244 g | 245 g |
Behold Velocity Nitro 4 hvis du likte den mer fjærende, lettere følelsen og den passet deg godt. Bytt til 5 hvis du vil ha en mykere landing, bedre grep eller en mindre innsnevrende overdel.
Oppgitte tall. Kilde: Strideprint-katalogen (cat).
Versjonshistorikk: Velocity Nitro 4 til Velocity Nitro 5
To lag Nitro-skum. RunRepeat melder om et skifte fra én tetthet til to, med et mykere sekundærlag. Doctors of Running beskriver et nytt skum som føles mer plysjet. (RunRepeat, Doctors of Running)
Mer polstring i tungen. RunRepeat målte 9,3 mm tungepolstring mot 4,1 mm på forrige modell. (RunRepeat)
Bedre grep. RunRepeat fant forbedret grep på våte og tørre underlag. (RunRepeat)
Litt tyngre, litt mindre sprett. RunRepeat målte rundt 6 prosent mer vekt og litt lavere energitilbakeføring enn v4. (RunRepeat)
En bredere plattform og bedre passform. Runnea melder om en bredere plattform, og kunder hos Running Warehouse finner passformen bedre enn den smale v4. (Running Warehouse, Runnea)
Alternativer sammenlignet
Hvert av dem løser noe som Velocity Nitro 5 ikke gjør.
Puma Velocity Nitro 5 | Puma Velocity Nitro 4 | Adidas Adizero Evo SL | Nike Pegasus 42 | Brooks Ghost Amp | |
|---|---|---|---|---|---|
| Velg den for | Denne siden | Lettere | Raskere | Høyere drop | Mer demping |
| Drop | 8 mm | 10 mm | 7 mm | 10 mm | 6 mm |
| Hælstack | 33 mm | 36 mm | 37 mm | 37 mm | 37 mm |
| Vekt | 244 g | 245 g | 230 g | 292 g | 255 g |
| Støtte | Nøytral | Nøytral | Nøytral | Nøytral | Nøytral |
Spørsmål løpere stiller
Følger Puma Velocity Nitro 5 vanlig størrelse?
Ja. RunRepeat og Doctors of Running fant begge at Velocity Nitro 5 følger vanlig størrelse. Passformen er smal i hæl og midtfot, så brede føtter bør se etter den brede versjonen i stedet for å gå opp en størrelse.
Hva er den reelle droppen på Velocity Nitro 5?
Puma oppgir 8 mm, og Running Warehouse og Doctors of Running gjentar det. RunRepeat målte 5,2 mm i laboratoriet sitt, så skoen oppfører seg nærmere en treningssko med lav drop. Løpere som er vant til 10 mm eller mer bør gå gradvis over.
Hva er endret mellom Velocity Nitro 4 og 5?
Velocity Nitro 5 får en Nitro-mellomsåle i to lag med et mykere nedre lag, mer tungepolstring og bedre grep. RunRepeat målte litt mer vekt og litt mindre energitilbakeføring enn v4. Doctors of Running finner den mer plysjet.
Er Velocity Nitro 5 bra til tempoturer?
Den kan takle dem. RunRepeat vurderer den som en responsiv dagligsko, og Doctors of Running fant den i stand til tempoarbeid, men best i rolig tempo. Til regelmessige harde økter vil en dedikert tempotreningssko føles raskere.
Er Velocity Nitro 5 bra for brede føtter?
Ikke i standardbredden. RunRepeat råder brede føtter til å se seg om etter noe annet, og Doctors of Running foreslår å prøve den først. RunRepeat oppgir en bred versjon, men Running Warehouse viser bare standard D.
Hvor lenge varer Velocity Nitro 5?
RunRepeat vurderer slitestyrken godt. Runnea anslår opptil rundt 800 km på vei, et anslag snarere enn en måling. Vekten din, løpesteget og underlagene endrer det tallet mye.
Kilder
- RunRepeat, PUMA Velocity Nitro 5 lab review. Åpnet 9. okt. 2026.
- Doctors of Running, Puma Velocity Nitro 5 Review (David Salas, August 2026). Åpnet 9. okt. 2026.
- Running Warehouse, PUMA Velocity Nitro 5 Men’s Shoes. Åpnet 9. okt. 2026.
- Runnea, Puma Velocity Nitro 5. Åpnet 9. okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-11). Åpnet 11. okt. 2026.
- eu.puma.com · Drop, Støtte og Plate, oppgitt
- us.puma.com · Underlag, oppgitt
- cat: Strideprint-katalogen, 395 sko
Slik tester vi. Vi leser publiserte tester, merke- og butikksider og labmålinger, krysssjekker tallene og peker på hvor de ikke stemmer overens. Vi har ikke testet denne skoen selv. Sist oppdatert 12. oktober 2026.



