1. Kengät
  2. Adidas
  3. Supernova Rise 3
Adidas Supernova Rise 3, sivukuva

Adidas Supernova Rise 3 -arvostelu

Adidaksen peruskenkä saa pehmeämmän Dreamstrike+-vaahdon ja vakaamman alustan. Arvostelijat kehuvat vakautta ja kestävyyttä ja kaipaavat osaa vanhasta joustosta.

Drop
8 mm
Kannan korkeus
36 mm
Päkiä
28 mm
Paino
264 g
Tuki
Neutraali
Levy
Ei

US M9, ilmoitetun mukaan. Päivitetty 13.10.2026 · 7 lähdettä

Tuomiomme

Tasaisia kilometrejä, ei nopeita.

Supernova Rise 3 on neutraali peruskenkä, jossa on pehmeä, koko pituuden Dreamstrike+-vaahto ja leveä, vakaa alusta, tehty rauhallisille ja pitkille lenkeille eikä nopeuteen. Se sopii useimmille alastulotavoille juoksijoille, jotka haluavat yhden kestävän, suojaavan kengän tasaisiin kilometreihin eivätkä tarvitse erillistä tukijärjestelmää.

Vahvuudet

  • Vakaa neutraaliksi kengäksi, leveällä alustalla
  • Pehmeä vaahto: 28,6 AC RunRepeatin laboratoriossa
  • Kestävä ulkopohja ja kärkitila
  • Vahva ote RunRepeatin laboratoriossa: 0,94 verrattuna 0,53:een
  • Mukava rauhallisille ja pitkille lenkeille sekä kävelyyn

Heikkoudet

  • Vaatimaton energian palautuminen, vähemmän jousta kuin Rise 2:ssa
  • Tuntuu raskaalta vauhtilenkillä ja nopeammin
  • Kantapehmuste kului nopeasti RunRepeatin laboratoriossa: 1 / 5
  • Lyhyet nauhat ja matala tila varpaiden päällä

Kenelle sopii

  • Askeleesi on neutraali, mutta pidät vakaasta kengästä
  • Suurin osa juoksustasi on rauhallista ja pitkää
  • Rakennat juoksuasi
  • Alastut kantapäälle

Kenen kannattaa ohittaa

  • Haluat eloisan, joustavan kengän
  • Haluat yhden kengän tehoharjoituksiin ja kisoihin
  • Jalkasi kallistuu selvästi sisäänpäin

Kenkäprofiili

Missä Supernova Rise 3 sijoittuu valikoimamme 395 kengän joukossa.

50100VaimennusKeveysVakausDropReagoivuus
AkseliSupernova Rise 3
Vaimennus24
Keveys50
Vakaus30
Drop45
Reagoivuus20

Kuva 1 · Miten lukea. Jokainen akseli kulkee keskustan nollasta reunan sataan. Vaimennus, keveys ja drop ovat kengän sijoitus valikoimassa ilmoitettujen lukujen mukaan; vakaus ja reagoivuus pisteytetään tukityypin, levyn, rockerin ja käyttötarkoituksen perusteella. Katkoviivainen harmaa viiva on valikoiman mediaani. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).

Missä se sijaitsee valikoimassa

Paino264 g, painavampi kuin 50 % kengistä

Drop8 mm, korkeampi kuin 45 % kengistä

Kannan korkeus36 mm, matalampi kuin 69 % kengistä

Päkiän korkeus28 mm, matalampi kuin 72 % kengistä

Kuva 2 · Ilmoitettujen lukujen jakauma valikoimassa. Palkin korkeus on kenkien määrä kussakin luokassa. Paino: 300 kenkää, keskiarvo 257,2 g. Drop: 306 kenkää, keskiarvo 7,1 mm. Kannan korkeus: 255 kenkää, keskiarvo 38 mm. Päkiän korkeus: 253 kenkää, keskiarvo 31,1 mm. Lähde: Strideprint-valikoima (cat), ilmoitetut arvot.

Miltä se tuntuu

Kirjoitettu 4 julkaistun testin pohjalta. Lainaamme mittauksia, emme vaikutelmia, joita meillä ei ollut.

Pehmeämpi ja suojaavampi. Koko pituuden Dreamstrike+, 28,6 AC, pehmeämpi kuin 35,5 AC:n keskiarvo: hieman pehmeä ja suojaava, päkiä voi pohjata.

Vakaa neutraali. Muotoiltu Support Rod, sivuseinämät ja 93,3 mm:n kantapohja: vakaa neutraaliksi kengäksi, ilman tukijärjestelmää.

Pehmeä, ei joustava. Päkiän energian palautuminen 62,8 prosenttia, alle Rise 2:n 69,5:n: pehmeä keinuvuus, mutta vähän jousta vauhdissa.

Pehmeämpi ja suojaavampi. Välipohja on koko pituuden Dreamstrike+, jonka adidas kuvaa 20 prosenttia pehmeämmäksi ja ponnahtelevammaksi kuin ennen Running Warehousen mukaan. RunRepeat mittasi sen kovuudeksi 28,6 AC, selvästi 35,5 AC:n keskiarvoa pehmeämpi, kantapään iskunvaimennuksella 140 SA, kun keskiarvo on 131 SA.

Doctors of Running kutsuu sitä hieman pehmeäksi mutta ei koskaan velttoksi, kantapää hieman päkiää pehmeämpi. RTINGS havaitsee päkiän voivan pohjata kovassa iskussa. Kantapäässä 36 mm: 132 katalogimme 183 neutraalista maantiekengästä on korkeampaa: suojaava, ei maksimivaimennettu.

Vakaa neutraali. Sisäreunan tukielementtiä ei ole. Running Warehouse kuvaa välipohjaan muotoillun Support Rod -rakenteen, ja Doctors of Running lisää leveän alustan, levenevän pohjan ja sivuseinämät, vahvimmat kantaosassa ja keskijalassa.

RunRepeat mittasi kantapohjan 93,3 mm, kun keskiarvo on 91,1 mm, ja kantatuelle 5 / 5. RTINGS antaa vakaudelle 8,6 / 10.

Pehmeä, ei joustava. RunRepeat mittasi päkiän energian palautumiseksi 62,8 prosenttia ja kantapään 58,8 prosenttia, alle Rise 2:lla mittaamansa 69,5 prosentin. RTINGS antaa energian palautumiselle 6,2 / 10.

Suuri päkiän keinuvuus pitää siirtymät pehmeinä Doctors of Runningin mukaan, mutta kenkä on jäykempi kuin ennen: 16,6 N RunRepeatin taivutustestissä, kun keskiarvo on 15,5 N. Vauhtilenkkivauhdit tuntuivat Doctors of Runningista ponnistelulta.

Lue lisää

Pehmeämpi ja suojaavampi. Välipohja on koko pituuden Dreamstrike+, jonka adidas kuvaa 20 prosenttia pehmeämmäksi ja ponnahtelevammaksi kuin ennen Running Warehousen mukaan. RunRepeat mittasi sen kovuudeksi 28,6 AC, selvästi 35,5 AC:n keskiarvoa pehmeämpi, kantapään iskunvaimennuksella 140 SA, kun keskiarvo on 131 SA.

Doctors of Running kutsuu sitä hieman pehmeäksi mutta ei koskaan velttoksi, kantapää hieman päkiää pehmeämpi. RTINGS havaitsee päkiän voivan pohjata kovassa iskussa. Kantapäässä 36 mm: 132 katalogimme 183 neutraalista maantiekengästä on korkeampaa: suojaava, ei maksimivaimennettu.

Vakaa neutraali. Sisäreunan tukielementtiä ei ole. Running Warehouse kuvaa välipohjaan muotoillun Support Rod -rakenteen, ja Doctors of Running lisää leveän alustan, levenevän pohjan ja sivuseinämät, vahvimmat kantaosassa ja keskijalassa.

RunRepeat mittasi kantapohjan 93,3 mm, kun keskiarvo on 91,1 mm, ja kantatuelle 5 / 5. RTINGS antaa vakaudelle 8,6 / 10.

Pehmeä, ei joustava. RunRepeat mittasi päkiän energian palautumiseksi 62,8 prosenttia ja kantapään 58,8 prosenttia, alle Rise 2:lla mittaamansa 69,5 prosentin. RTINGS antaa energian palautumiselle 6,2 / 10.

Suuri päkiän keinuvuus pitää siirtymät pehmeinä Doctors of Runningin mukaan, mutta kenkä on jäykempi kuin ennen: 16,6 N RunRepeatin taivutustestissä, kun keskiarvo on 15,5 N. Vauhtilenkkivauhdit tuntuivat Doctors of Runningista ponnistelulta.

Millaisille lenkeille se sopii

LenkkiSopivuusMiksiLähde
PeruskestävyyslenkitTehty siihenSen päätehtävä Doctors of Runningin, RunRepeatin ja Runnean mukaan.RunRepeat, Doctors of Running, Runnea
Pitkät lenkitTehty siihenDoctors of Running ja Runnea veivät sen pitkille lenkeille; RTINGS antaa sille siellä 6,8.Doctors of Running, RTINGS, Runnea
Palauttavat lenkitTehty siihenRiittävän pehmeä ja suojaava väsyneille jaloille Doctors of Runningin ja Runnean mukaan.Doctors of Running, Runnea
VauhtikestävyysKelpaaSe selviää reipasvauhtisesta juoksusta, mutta Doctors of Running piti vauhtilenkkivauhteja ponnisteluna; RunRepeat antaa vauhtikestävyydelle 72.RunRepeat, Doctors of Running
MaratonkilpailuEi siihenRTINGS sanoo, ettei se ole tehty maratonkilpailuun; RunRepeat antaa kilpailulle 53.RunRepeat, RTINGS
KävelyTehty siihenDoctors of Running ja Runnea arvioivat sen molemmat kävelyyn ja seisomiseen.Doctors of Running, Runnea

Lähde: RunRepeat, Doctors of Running, Runnea, RTINGS

Mitä testit sanovat

Julkaistut arvostelut ovat yhtä mieltä siitä, että Rise 3 on vakaa, kestävä peruskenkä rauhallisille ja pitkille lenkeille, vaatimattomalla energian palautumisella. Mielipiteet jakautuvat kärkitilan tilavuudesta, pituudesta ja siitä, pitääkö kenkä märillä teillä.

TestiTyyppiTulkintammeYhdessä lauseessaLähde
RunRepeatLaboratorioMyönteinenRunRepeat antaa sille 87 / 100 ja kutsuu sitä selväksi askeleeksi eteenpäin peruskenkänä, vaikka aiempia versioita vähemmän eloisaksi.
Doctors of RunningArvosteluMyönteinenDoctors of Running antaa sille kokonaisarvosanaksi A-miinus: yllättävä parannus, vakaampi ja kestävämpi kuin ennen.
RTINGSLaboratorioVaihtelevaRTINGS pitää vakaasta, tukevasta alustasta ja kokoa vastaavasta istuvuudesta, mutta pitää energian palautumista keskinkertaisena ja päkiää alttiina pohjaamiselle.
RunneaArvosteluMyönteinenRunnea näkee adidaksen parhaan arkiperuskengän pelkkään juoksemiseen, tasapainoisen ja kestävän, vaikka ei kilpakengän.
Taulukko 1 · Julkaistujen testien konsensus. ”Tulkintamme” tiivistää kunkin testin oman johtopäätöksen omin sanoin. Pisteitä ei muunneta eikä keksitä. Katsottu 13.10.2026.

He ovat samaa mieltä

  • Vakaa neutraaliksi kengäksiRunRepeat, Doctors of Running ja RTINGS arvioivat vakauden kaikki korkeaksi: 84, A-miinus ja 8,6 / 10 vastaavasti.
  • Vähän jousta vauhdissaRTINGS kutsuu energian palautumista keskinkertaiseksi, RunRepeat mittasi sen pienemmäksi kuin Rise 2:ssa, ja Doctors of Running piti nopeampia vauhteja raskaina.
  • Tehty kestämäänDoctors of Running odottaa keskimääräistä parempaa kestävyyttä, RunRepeat mittasi vähän ulkopohjan kulumaa, ja Runnea näki tuskin lainkaan kulumaa 95 km:n jälkeen.

Mielipiteet jakautuvat

  • Tilava vai matalatilavuinen kärkitila?RunRepeat listaa tilavan istuvuuden korkeatilavuisille jaloille etujensa joukkoon, ja RTINGS pitää päkiää mukautuvana. Doctors of Running kuvaa hieman leveää päkiää mutta kapenevaa, matalatilavuista kärkitilaa, joka istuu tiiviisti varpaiden päällä.
  • Pitääkö se märillä teillä?RunRepeat mittasi pitokertoimeksi 0,94, selvästi yli 0,53:n keskiarvon. Doctors of Running ja Runnea raportoivat molemmat jonkin verran liukumista märällä asfaltilla.
  • Kevyempi vai painavampi kuin Rise 2?Doctors of Running pitää sitä edeltäjäänsä kevyempänä; RunRepeat mittasi sen noin 3 prosenttia painavammaksi.
Lue koko kannat kohta kohdalta

Vakaa neutraaliksi kengäksi. RunRepeat, Doctors of Running ja RTINGS arvioivat vakauden kaikki korkeaksi: 84, A-miinus ja 8,6 / 10 vastaavasti. (RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS)

Vähän jousta vauhdissa. RTINGS kutsuu energian palautumista keskinkertaiseksi, RunRepeat mittasi sen pienemmäksi kuin Rise 2:ssa, ja Doctors of Running piti nopeampia vauhteja raskaina. (RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS)

Tehty kestämään. Doctors of Running odottaa keskimääräistä parempaa kestävyyttä, RunRepeat mittasi vähän ulkopohjan kulumaa, ja Runnea näki tuskin lainkaan kulumaa 95 km:n jälkeen. (RunRepeat, Doctors of Running, Runnea)

Tilava vai matalatilavuinen kärkitila?. RunRepeat listaa tilavan istuvuuden korkeatilavuisille jaloille etujensa joukkoon, ja RTINGS pitää päkiää mukautuvana. Doctors of Running kuvaa hieman leveää päkiää mutta kapenevaa, matalatilavuista kärkitilaa, joka istuu tiiviisti varpaiden päällä. (RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS)

Pitääkö se märillä teillä?. RunRepeat mittasi pitokertoimeksi 0,94, selvästi yli 0,53:n keskiarvon. Doctors of Running ja Runnea raportoivat molemmat jonkin verran liukumista märällä asfaltilla. (RunRepeat, Doctors of Running, Runnea)

Kevyempi vai painavampi kuin Rise 2?. Doctors of Running pitää sitä edeltäjäänsä kevyempänä; RunRepeat mittasi sen noin 3 prosenttia painavammaksi. (RunRepeat, Doctors of Running)

Miten se on rakennettu

Klassinen peruskengän rakenne: koko pituuden Dreamstrike+, jonka vaahtoon on muotoiltu Support Rod, kudottu Primeweave-päällinen, jäykkä kantatuki ja ohut Lighttraxion-ulkopohja.

Koko pituuden Dreamstrike+ muotoillulla Support Rodilla, Primeweave-päällinen, jäykkä kantatuki ja 2,1 mm:n Lighttraxion-ulkopohja.

3628123456
#OsaMitta
1PäällinenPrimeweaveHengittävyys 3 / 5
2Kieli6,6 mm
3KantaJäykkyys 5 / 5
4VälipohjaDreamstrike+Kovuus 28,6 AC
5Irtopohjallinen4,6 mm
6UlkopohjaLighttraxion2,1 mm

Kuva 3 · Sivuprofiili. Pohjakorkeudet mittakaavassa (ilmoitettu: kanta 36 mm, päkiä 28 mm; mitattu: ulkopohja 2,1 mm); kahden vaahdon välistä jakoa ei ole mitattu, ja se on piirretty puoleen korkeuteen. Katkoviiva: irtopohjallinen, piilossa. Lähteet: Running Warehouse, RunRepeat, Doctors of Running, i-run, Runnea.

  1. Päällinen. Pehmeä, hieman joustava kudottu päällinen rei’illä Running Warehousen ja Doctors of Runningin mukaan. RunRepeat antoi hengittävyydelle 3 / 5, kun keskiarvo on 3,6, ja kärkitilan kestävyydelle 4 / 5.

  2. Kieli. Ohuempi kuin ennen Running Warehousen mukaan, sivuilta kiinnitetty molemmin puolin RunRepeatin mukaan, joka mittasi pehmusteen 6,6 mm. Doctors of Running havaitsi sen pitävän jalan varmasti, myös käännöksissä.

  3. Kanta. Jäykkä kantatuki, jolle RunRepeat antoi 5 / 5 ja joka ulottuu Doctors of Runningin mukaan noin kaksi kolmasosaa ylös, tuhdisti pehmustetulla kantapehmusteella.

  4. Välipohja. Koko pituuden Dreamstrike+, jossa on vaahtoon muotoiltu Support Rod -rakenne erillisen osan sijaan Running Warehousen mukaan. i-run kuvaa vaahdon PEBA-pohjaiseksi.

  5. Irtopohjallinen. Irrotettava, 4,6 mm paksu, kun keskiarvo on 4,4 mm RunRepeatin laboratoriossa.

  6. Ulkopohja. Lighttraxion-seos, jonka Running Warehouse kuvaa kumia kevyemmäksi, runsaalla peitolla. RunRepeat mittasi paksuudeksi vain 2,1 mm, kun keskiarvo on 3,1 mm, mutta pitokertoimeksi 0,94.

Lue lisää

Klassinen peruskengän rakenne: koko pituuden Dreamstrike+, jonka vaahtoon on muotoiltu Support Rod, kudottu Primeweave-päällinen, jäykkä kantatuki ja ohut Lighttraxion-ulkopohja.

1. Päällinen. Pehmeä, hieman joustava kudottu päällinen rei’illä Running Warehousen ja Doctors of Runningin mukaan. RunRepeat antoi hengittävyydelle 3 / 5, kun keskiarvo on 3,6, ja kärkitilan kestävyydelle 4 / 5.

2. Kieli. Ohuempi kuin ennen Running Warehousen mukaan, sivuilta kiinnitetty molemmin puolin RunRepeatin mukaan, joka mittasi pehmusteen 6,6 mm. Doctors of Running havaitsi sen pitävän jalan varmasti, myös käännöksissä.

3. Kanta. Jäykkä kantatuki, jolle RunRepeat antoi 5 / 5 ja joka ulottuu Doctors of Runningin mukaan noin kaksi kolmasosaa ylös, tuhdisti pehmustetulla kantapehmusteella.

4. Välipohja. Koko pituuden Dreamstrike+, jossa on vaahtoon muotoiltu Support Rod -rakenne erillisen osan sijaan Running Warehousen mukaan. i-run kuvaa vaahdon PEBA-pohjaiseksi.

5. Irtopohjallinen. Irrotettava, 4,6 mm paksu, kun keskiarvo on 4,4 mm RunRepeatin laboratoriossa.

6. Ulkopohja. Lighttraxion-seos, jonka Running Warehouse kuvaa kumia kevyemmäksi, runsaalla peitolla. RunRepeat mittasi paksuudeksi vain 2,1 mm, kun keskiarvo on 3,1 mm, mutta pitokertoimeksi 0,94.

Kestävyys. Vahva jalan alla, heikko kantapään vuori. RunRepeat mittasi ulkopohjan kulumaksi 0,8 mm, kun keskiarvo on 1,1 mm, mutta antoi kantapään pehmusteen kestävyydelle 1 / 5. Doctors of Running ei nähnyt kulumaa noin 30 mailin jälkeen, ja Runnea arvioi käyttöiäksi 600-700 km.

Kestävyys. Vahva jalan alla, heikko kantapään vuori. RunRepeat mittasi ulkopohjan kulumaksi 0,8 mm, kun keskiarvo on 1,1 mm, mutta antoi kantapään pehmusteen kestävyydelle 1 / 5. Doctors of Running ei nähnyt kulumaa noin 30 mailin jälkeen, ja Runnea arvioi käyttöiäksi 600-700 km.

Tiedot, ilmoitetut ja mitatut

Jokaisella luvulla on lähde.

Drop, mm

Running Warehouse8
RunRepeat7,8
RTINGS9,6

Kantapohjan korkeus, mm

Running Warehouse36
RunRepeat35
RTINGS34,9

Päkiäpohjan korkeus, mm

Running Warehouse28
RunRepeat27,2

Paino (miesten), g

Running Warehouse264
Runnea272
RunRepeat264
RTINGS265,9
TietoIlmoitettuMitattu
Drop
  • 8 mm Running Warehouse
  • 7,8 mm RunRepeat
  • 9,6 mm RTINGS
Kannan korkeus
  • 36 mm Running Warehouse
  • 35 mm RunRepeat
  • 34,9 mm RTINGS
Päkiän korkeus
  • 28 mm Running Warehouse
  • 27,2 mm RunRepeat
Paino, US M9
  • 264 g Running Warehouse
  • 272 g Runnea
  • 264 g RunRepeat
  • 265,9 g RTINGS
Tuki
  • Neutraali Running Warehouse
–
Levy
  • Ei Running Warehouse
–
Alusta
  • Maantie i-run
–

Kuva 4 · Ilmoitettu vs mitattu. Palkit alkavat nollasta. Lähteet: Running Warehouse, RunRepeat, RTINGS, Runnea.

Laboratoriomittaukset

TietoMitattu
Välipohjan kovuus
  • 28,6 AC RunRepeat
Energian palautuminen
  • 62,8 % RunRepeat
Vääntöjäykkyys
  • 11,4 Nm RunRepeat
Kantatuen jäykkyys
  • 5 / 5 RunRepeat
Pitokerroin
  • 0,94 RunRepeat
Hengittävyys
  • 3 / 5 RunRepeat
TietoMitattu
Kärkitilan leveys
  • 74,5 mm RunRepeat
Kärkitilan korkeus
  • 29 mm RunRepeat
Ulkopohjan paksuus
  • 2,1 mm RunRepeat
Irtopohjallisen paksuus
  • 4,6 mm RunRepeat
Kielen paksuus
  • 6,6 mm RunRepeat
Taivutusvoima
  • 16,6 N RunRepeat

Koko ja istuvuus

Tavallinen koko sopii useimmille; varpaiden päällä oleva tilavuus on tarkistettava kohta.

Pituus

Vastaa kokoa

Leveydet

normaali ja leveä

Varvastila

Tilava mitattuna, matala tuntuman mukaan. RunRepeat mittasi kärkitilan leveydeksi 74,5 mm, kun keskiarvo on 73,2 mm, ja korkeudeksi 29,0 mm, kun keskiarvo on 27,0 mm, ja RTINGS pitää päkiää mukautuvana. Doctors of Running koki silti päällisen istuvan matalalla varpaiden päällä, varvassuojalla, joka kaventaa etuosaa.

RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS

Testaajien koko kokomuistiinpanot

Doctors of Running ja RTINGS pitivät sitä molemmat kokoa vastaavana, ja RTINGS antaa pituudelle 10 / 10. RunRepeatin lukijaäänestys, 93 vastausta, kallistuu hieman pieneen, kun taas Runnea piti sitä hieman suurena: nämä vetävät vastakkaisiin suuntiin.

RunRepeat ja RTINGS listaavat leveän version. RTINGS pitää jalkaholvin aluetta hieman napakkana, joten korkeajalkaholvisten juoksijoiden kannattaa kokeilla sitä.

RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Runnea

Vs Supernova Rise 2

Pehmeämpi, korkeampi ja vakaampi Rise, joka vaihtaa osan Rise 2:n jousta ja joustavuutta suojaan, otteeseen ja vakauteen.

Supernova Rise 3Supernova Rise 2
TukiNeutraaliNeutraali
Drop8 mm10 mm
Kannan korkeus36 mm–
Päkiä28 mm–
Paino264 g262 g

Pidä Rise 2, jos pidit joustavammasta, eloisammasta ajosta: RunRepeat odottaa aiempien, joustavien versioiden ystävien epäröivän, ja RTINGS huomauttaa aiemmissa Rise-malleissa olleen enemmän ponnahdusta ja joustavuutta. Siirry Rise 3:een, jos haluat enemmän vaimennusta, vakautta ja parempaa otetta.

Ilmoitetut luvut. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).

Versiohistoria: Supernova Rise 2 - Supernova Rise 3

Pehmeämpi, suojaavampi vaahto. RunRepeat mittasi kantapään iskunvaimennuksen nousseen 127:stä 140 SA:han ja päkiän 96:sta 112 SA:han. Adidas kuvaa Dreamstrike+:n 20 prosenttia pehmeämmäksi Running Warehousen mukaan. (RunRepeat, Running Warehouse)

Korkeampi pohja, matalampi drop. RunRepeat mittasi kantapään 35,0 mm, kun Rise 2:ssa 33,5 mm. i-run raportoi noin 1 mm enemmän vaahtoa kantapäässä ja 3 mm enemmän päkiässä, dropin ollessa 8 mm; katalogimme listaa Rise 2:lle 10 mm. (RunRepeat, i-run, Strideprint)

Vähemmän jousta, jäykempi taipuma. RunRepeat mittasi Rise 2:lle 69,5 prosentin energian palautumisen, yli Rise 3:n, ja päkiän yli kaksi kertaa jäykemmäksi taivutustestissään. (RunRepeat)

Support Rod rakennettu vaahtoon. Support Rod on nyt muotoiltu välipohjaan erillisen osan sijaan, uudelleenmuotoillulla kantaosan viisteellä Running Warehousen mukaan. (Running Warehouse)

Paljon parempi ote. RunRepeat havaitsi Rise 1:ssä ja 2:ssa keskimääräistä heikomman otteen ja Rise 3:ssa selvästi keskimääräistä paremman. (RunRepeat)

Vaihtoehdot vertailussa

Jokainen korjaa yhden asian, jota Supernova Rise 3 ei tee.

Adidas Supernova Rise 3Adidas Supernova Solution 3Adidas Adizero Evo SLNew Balance 1080 v15Altra Experience Flow 2
Valitse se, jos haluatTämä sivuVakaampiNopeampiEnemmän vaimennustaPienempi drop
Drop8 mm8 mm7 mm6 mm4 mm
Kannan korkeus36 mm36 mm37 mm40 mm32 mm
Paino264 g280 g230 g261 g231 g
TukiNeutraaliTukevaNeutraaliNeutraaliNeutraali
Taulukko 2 · Ilmoitetut luvut. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).

Juoksijoiden kysymyksiä

Sopiiko Adidas Supernova Rise 3 aloittelijalle?

Kyllä, se on yksi sen luontevista käyttötarkoituksista. i-run kohdistaa sen kokemattomammille juoksijoille, jotka etsivät itseluottamusta, Runnea laajalle joukolle profiileja rennoilla vauhdeilla, ja Doctors of Running sekä RTINGS kuvaavat molemmat vakaata, suojaavaa alustaa. Se on kenkä kilometrien kasvattamiseen, ei kisaamiseen.

Vastaako Supernova Rise 3 kokoa?

Useimmille juoksijoille kyllä. Doctors of Running ja RTINGS pitivät sitä kokoa vastaavana, kun taas RunRepeatin 93 lukijaääntä kallistuvat hieman pieneen ja Runnea piti sitä hieman suurena. Leveitä istuvuuksia on RunRepeatin ja RTINGSin mukaan. Tarkista tilavuus varpaiden päällä ja jalkaholvin alla.

Voiko Supernova Rise 3:lla kilpailla maratonin?

Se on harjoituskenkä, ei kilpakenkä. RTINGS sanoo, ettei se ole tehty maratonkilpailuun, ja RunRepeat antaa kilpailulle 53, mutta RunRepeat ja Runnea pitävät sitä hyvänä kenkänä maratonharjoittelun kilometreille. Pidä kevyempi, joustavampi kenkä kisapäivää varten.

Onko Supernova Rise 3:ssa levy?

Ei. Supernova Rise 3:ssa ei ole levyä RTINGSin mukaan. Sen vakaus tulee Dreamstrike+-välipohjaan muotoillusta Support Rod -rakenteesta, kuten Running Warehouse kuvaa, sekä leveästä alustasta ja sivuseinämistä, jotka Doctors of Running mainitsee.

Supernova Rise 3 vai Rise 2?

Rise 3 on pehmeämpi, korkeampi ja vakaampi, paljon paremmalla otteella RunRepeatin laboratoriossa. Rise 2 on eloisampi ja joustavampi: RunRepeat mittasi sille 69,5 prosentin energian palautumisen, yli Rise 3:n. Valitse Rise 3 suojaksi rauhallisille kilometreille, Rise 2, jos kaipaat luonnollisempaa, joustavampaa tuntumaa.

Supernova Rise 3 vai Supernova Solution 3?

Rise 3 on neutraali kenkä ja Solution 3 vakaa, ohjauselementeillä kohtalaiselle sisäänpäin kallistumiselle Runnean mukaan. Doctors of Running pitää Rise 3:a kevyempänä ja vähemmän kömpelönä. Fitting voi näyttää, tarvitseeko askeleesi lisäohjausta.

Sopiiko Supernova Rise 3 polvikipuun?

Mikään kenkä ei hoida polvikipua. RunRepeat sisältää Rise 3:n valintoihinsa polvikipuisille juoksijoille, ja sen pehmeä, vakaa alusta voi tuntua mukavalta, mutta se on raportti mukavuudesta, ei hoito. Jos kipu jatkuu tai pahenee, hakeudu fysioterapeutille tai urheilulääkärille.

Lähteet

  1. RunRepeat, adidas Supernova Rise 3 lab review (Carlos Sánchez, updated August 2026). Katsottu 13.10.2026.
  2. Doctors of Running, Adidas Supernova Rise 3 Review (Matt Klein, March 2026). Katsottu 13.10.2026.
  3. RTINGS, adidas Supernova Rise 3 running shoe review (updated August 2026). Katsottu 13.10.2026.
  4. Runnea, adidas Supernova Rise 3 (Gorka Sedano, updated June 2026). Katsottu 13.10.2026.
  5. Running Warehouse, adidas Supernova Rise 3 Men’s Shoes. Katsottu 13.10.2026.
  6. i-run, adidas Supernova Rise 3 homme. Katsottu 13.10.2026.
  7. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Katsottu 13.10.2026.
  8. cat: Strideprint-valikoima, 395 kenkää

Miten arvostelemme. Luemme julkaistuja testejä, merkkien ja jälleenmyyjien sivuja sekä laboratoriomittauksia, tarkistamme luvut ristiin ja merkitsemme ristiriidat. Emme testanneet tätä kenkää itse. Viimeksi päivitetty 13. lokakuuta 2026.

Onko se sinun parisi?Aloita fittingisi