
Adidas Supernova Rise 3 test
Adidas vardagssko får ett mjukare Dreamstrike+-skum och en stadigare plattform. Testarna berömmer stabiliteten och hållbarheten, och saknar en del av den gamla fjädringen.
- Drop
- 8 mm
- Stackhöjd häl
- 36 mm
- Framfot
- 28 mm
- Vikt
- 264 g
- Stöd
- Neutral
- Platta
- Ingen
Vår bedömning
Stadiga kilometer, inte snabba.
Supernova Rise 3 är en neutral vardagssko med mjukt Dreamstrike+-skum längs hela skon och en bred, stabil plattform, byggd för lugna pass och långpass snarare än fart. Den passar löpare med de flesta fotisättningsmönster som vill ha en slitstark, skyddande sko för jämna kilometer och inte behöver något särskilt stabilitetssystem.
Styrkor
- Stabil för en neutral sko, med en bred plattform
- Mjukt skum: 28,6 AC i RunRepeats labb
- Slitstark yttersula och tåbox
- Starkt grepp i RunRepeats labb: 0,94 mot 0,53
- Bekväm för lugna pass, långpass och promenader
Svagheter
- Måttlig energiretur, mindre fjädring än Rise 2
- Känns som hårt arbete i tempo och snabbare
- Stoppningen i hälen slets snabbt i RunRepeats labb: 1 av 5
- Korta snören och låg volym över tårna
Vem den passar
- Ditt steg är neutralt, men du gillar en stadig sko
- Det mesta av din löpning är lugn och lång
- Du bygger upp din löpning
- Du sätter i med hälen
Vem som bör välja något annat
- Du vill ha en livlig, fjädrande sko
- Du vill ha en sko för intervaller och tävlingar
- Din fot rullar markant inåt
Skoprofil
Var Supernova Rise 3 hamnar bland de 395 skorna i vår katalog.
| Axel | Supernova Rise 3 |
|---|---|
| Dämpning | 24 |
| Lätthet | 50 |
| Stabilitet | 30 |
| Drop | 45 |
| Respons | 20 |
Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).
Var den hamnar i katalogen
Vikt264 g, tyngre än 50 % av skorna
Drop8 mm, högre än 45 % av skorna
Stackhöjd häl36 mm, lägre än 69 % av skorna
Stackhöjd framfot28 mm, lägre än 72 % av skorna
Så känns den
Skrivet utifrån 4 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.
Mjukare och mer skyddande. Dreamstrike+ längs hela skon på 28,6 AC, mjukare än genomsnittet på 35,5 AC: lite mjuk och skyddande, med en framfot som kan bottna.
Stabil neutral. En formad Support Rod, sidoväggar och en hälbas på 93,3 mm: stadig för en neutral sko, utan stabilitetssystem.
Mjuk, inte fjädrande. Energiretur på 62,8 procent i framfoten, under Rise 2:s 69,5: en mjuk rocker, men lite fjädring i fart.
Mjukare och mer skyddande. Mellansulan är Dreamstrike+ längs hela skon, som adidas beskriver som 20 procent mjukare och studsigare än förut, enligt Running Warehouse. RunRepeat mätte den till 28,6 AC, betydligt mjukare än genomsnittet på 35,5 AC, med 140 SA i stötdämpning i hälen mot ett genomsnitt på 131 SA.
Doctors of Running kallar den lite mjuk men aldrig sladdig, med en häl som är något mjukare än framfoten. RTINGS tycker att framfoten kan bottna vid hård belastning. Med 36 mm i hälen är 132 av de 183 neutrala landsvägsskorna i vår katalog högre: skyddande, inte maxdämpad.
Stabil neutral. Det finns ingen stödkil på insidan. Running Warehouse beskriver en Support Rod-konstruktion som nu är formad i mellansulan, och Doctors of Running lägger till en bred plattform, en utsvängd sula och sidoväggar som är starkast i hälen och mellanfoten.
RunRepeat mätte en hälbas på 93,3 mm mot ett genomsnitt på 91,1 mm och en hälkappa på 5 av 5. RTINGS ger stabiliteten 8,6 av 10.
Mjuk, inte fjädrande. RunRepeat mätte 62,8 procent energiretur i framfoten och 58,8 procent i hälen, under de 69,5 procent som mättes på Rise 2. RTINGS ger energireturen 6,2 av 10.
En stor rocker i framfoten håller övergångarna mjuka, enligt Doctors of Running, men skon är styvare än förut: 16,6 N i RunRepeats böjtest mot ett genomsnitt på 15,5 N. Tempofart kändes som en kamp för Doctors of Running.
Läs mer
Mjukare och mer skyddande. Mellansulan är Dreamstrike+ längs hela skon, som adidas beskriver som 20 procent mjukare och studsigare än förut, enligt Running Warehouse. RunRepeat mätte den till 28,6 AC, betydligt mjukare än genomsnittet på 35,5 AC, med 140 SA i stötdämpning i hälen mot ett genomsnitt på 131 SA.
Doctors of Running kallar den lite mjuk men aldrig sladdig, med en häl som är något mjukare än framfoten. RTINGS tycker att framfoten kan bottna vid hård belastning. Med 36 mm i hälen är 132 av de 183 neutrala landsvägsskorna i vår katalog högre: skyddande, inte maxdämpad.
Stabil neutral. Det finns ingen stödkil på insidan. Running Warehouse beskriver en Support Rod-konstruktion som nu är formad i mellansulan, och Doctors of Running lägger till en bred plattform, en utsvängd sula och sidoväggar som är starkast i hälen och mellanfoten.
RunRepeat mätte en hälbas på 93,3 mm mot ett genomsnitt på 91,1 mm och en hälkappa på 5 av 5. RTINGS ger stabiliteten 8,6 av 10.
Mjuk, inte fjädrande. RunRepeat mätte 62,8 procent energiretur i framfoten och 58,8 procent i hälen, under de 69,5 procent som mättes på Rise 2. RTINGS ger energireturen 6,2 av 10.
En stor rocker i framfoten håller övergångarna mjuka, enligt Doctors of Running, men skon är styvare än förut: 16,6 N i RunRepeats böjtest mot ett genomsnitt på 15,5 N. Tempofart kändes som en kamp för Doctors of Running.
Vilka pass den passar för
| Pass | Passar | Varför | Källa |
|---|---|---|---|
| Lugna pass | Gjord för det | Dess huvuduppgift enligt Doctors of Running, RunRepeat och Runnea. | RunRepeat, Doctors of Running, Runnea |
| Långpass | Gjord för det | Doctors of Running och Runnea tog den med på långpass; RTINGS ger den 6,8 där. | Doctors of Running, RTINGS, Runnea |
| Återhämtningspass | Gjord för det | Mjuk och skyddande nog för trötta ben, enligt Doctors of Running och Runnea. | Doctors of Running, Runnea |
| Tempopass | Fungerar | Den klarar uptempo, men Doctors of Running tyckte att tempofart var en kamp; RunRepeat ger tempo 72. | RunRepeat, Doctors of Running |
| Tävling, maraton | Inte för det | RTINGS säger att den inte är gjord för tävling på maraton; RunRepeat ger tävling 53. | RunRepeat, RTINGS |
| Promenad | Gjord för det | Doctors of Running och Runnea bedömer båda den som lämplig för promenader och att stå. | Doctors of Running, Runnea |
Källa: RunRepeat, Doctors of Running, Runnea, RTINGS
Vad testerna säger
Publicerade tester är överens om att Rise 3 är en stabil, slitstark vardagssko för lugna pass och långpass, med måttlig energiretur. De går isär om hur rymlig tåboxen är, hur den passar i längd och om den greppar på blöta vägar.
| Test | Typ | Vår tolkning | I en mening | Källa |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Labb | Positiv | RunRepeat ger den 87 av 100 och kallar den ett tydligt steg framåt som vardagssko, även om den är mindre livlig än tidigare versioner. | Läs |
| Doctors of Running | Recension | Positiv | Doctors of Running ger den A minus totalt: en överraskande förbättring som är stabilare och mer slitstark än förut. | Läs |
| RTINGS | Labb | Blandad | RTINGS gillar den stabila, stadiga plattformen och passformen som följer storleken, men tycker att energireturen är medelmåttig och att framfoten lätt bottnar. | Läs |
| Runnea | Recension | Positiv | Runnea ser adidas bästa vardagssko för att bara springa, balanserad och slitstark, men ingen tävlingssko. | Läs |
De är eniga
- Stabil för en neutral skoRunRepeat, Doctors of Running och RTINGS ger alla stabiliteten högt betyg: 84, A minus respektive 8,6 av 10.
- Lite fjädring i fartRTINGS kallar energireturen medelmåttig, RunRepeat mätte lägre än på Rise 2, och Doctors of Running fann snabbare tempo som hårt arbete.
- Byggd för att hållaDoctors of Running räknar med hållbarhet över genomsnittet, RunRepeat mätte lite slitage på yttersulan, och Runnea såg knappt något slitage efter 95 km.
De går isär
- Rymlig eller låg tåbox?RunRepeat listar en rymlig passform för fötter med hög volym bland fördelarna, och RTINGS tycker att framfoten är medgörlig. Doctors of Running beskriver en något bred framfot men en avsmalnande tåbox med låg volym som sitter nära över tårna.
- Greppar den på blöta vägar?RunRepeat mätte 0,94 i grepp, långt över genomsnittet på 0,53. Doctors of Running och Runnea rapporterar båda en del halkande på blöt asfalt.
- Lättare eller tyngre än Rise 2?Doctors of Running tycker att den är lättare än föregångaren; RunRepeat mätte den cirka 3 procent tyngre.
Så är den byggd
En klassisk konstruktion för en vardagssko: Dreamstrike+ längs hela skon med en Support Rod formad i skummet, en vävd Primeweave-ovandel, en styv hälkappa och en tunn yttersula i Lighttraxion.
Dreamstrike+ längs hela skon med en formad Support Rod, en Primeweave-ovandel, en styv hälkappa och en yttersula i Lighttraxion på 2,1 mm.
| # | Del | Mått |
|---|---|---|
| 1 | OvandelPrimeweave | Andningsförmåga 3 / 5 |
| 2 | Plös | 6,6 mm |
| 3 | Häl | Styvhet 5 / 5 |
| 4 | MellansulaDreamstrike+ | Hårdhet 28,6 AC |
| 5 | Innersula | 4,6 mm |
| 6 | YttersulaLighttraxion | 2,1 mm |
Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 36 mm häl, 28 mm framfot; uppmätt: 2,1 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: Running Warehouse, RunRepeat, Doctors of Running, i-run, Runnea.
Ovandel. En mjuk, lätt töjbar vävd ovandel med perforeringar, enligt Running Warehouse och Doctors of Running. RunRepeat gav andningsförmågan 3 av 5, mot ett genomsnitt på 3,6, och tåboxens hållbarhet 4 av 5.
Plös. Tunnare än förut enligt Running Warehouse, med sidoinsatser på båda sidor enligt RunRepeat, som mätte 6,6 mm stoppning. Doctors of Running fann att den höll foten säkert, även i svängar.
Häl. En styv hälkappa, som RunRepeat ger 5 av 5 och som enligt Doctors of Running når ungefär två tredjedelar upp, med en kraftigt vadderad kant.
Mellansula. Dreamstrike+ längs hela skon med en Support Rod-konstruktion formad i skummet i stället för att läggas till som en separat del, enligt Running Warehouse. i-run beskriver skummet som PEBA-baserat.
Innersula. Löstagbar, 4,6 mm tjock mot ett genomsnitt på 4,4 mm i RunRepeats labb.
Yttersula. En Lighttraxion-blandning som Running Warehouse beskriver som lättare än gummi, med generös täckning. RunRepeat mätte bara 2,1 mm i tjocklek mot ett genomsnitt på 3,1 mm, men 0,94 i grepp.
Läs mer
En klassisk konstruktion för en vardagssko: Dreamstrike+ längs hela skon med en Support Rod formad i skummet, en vävd Primeweave-ovandel, en styv hälkappa och en tunn yttersula i Lighttraxion.
1. Ovandel. En mjuk, lätt töjbar vävd ovandel med perforeringar, enligt Running Warehouse och Doctors of Running. RunRepeat gav andningsförmågan 3 av 5, mot ett genomsnitt på 3,6, och tåboxens hållbarhet 4 av 5.
2. Plös. Tunnare än förut enligt Running Warehouse, med sidoinsatser på båda sidor enligt RunRepeat, som mätte 6,6 mm stoppning. Doctors of Running fann att den höll foten säkert, även i svängar.
3. Häl. En styv hälkappa, som RunRepeat ger 5 av 5 och som enligt Doctors of Running når ungefär två tredjedelar upp, med en kraftigt vadderad kant.
4. Mellansula. Dreamstrike+ längs hela skon med en Support Rod-konstruktion formad i skummet i stället för att läggas till som en separat del, enligt Running Warehouse. i-run beskriver skummet som PEBA-baserat.
5. Innersula. Löstagbar, 4,6 mm tjock mot ett genomsnitt på 4,4 mm i RunRepeats labb.
6. Yttersula. En Lighttraxion-blandning som Running Warehouse beskriver som lättare än gummi, med generös täckning. RunRepeat mätte bara 2,1 mm i tjocklek mot ett genomsnitt på 3,1 mm, men 0,94 i grepp.
Hållbarhet. Starkt under foten, svagt i hällinern. RunRepeat mätte 0,8 mm slitage på yttersulan mot ett genomsnitt på 1,1 mm, men gav hällinerns hållbarhet 1 av 5. Doctors of Running såg inget slitage efter cirka 30 miles (cirka 48 km), och Runnea uppskattar en livslängd på 600 till 700 km.
Hållbarhet. Starkt under foten, svagt i hällinern. RunRepeat mätte 0,8 mm slitage på yttersulan mot ett genomsnitt på 1,1 mm, men gav hällinerns hållbarhet 1 av 5. Doctors of Running såg inget slitage efter cirka 30 miles (cirka 48 km), och Runnea uppskattar en livslängd på 600 till 700 km.
Specifikationer, uppgivna och uppmätta
Varje siffra har sin källa.
Drop, mm
Stackhöjd i hälen, mm
Stackhöjd i framfoten, mm
Vikt (herr), g
| Specifikation | Uppgivet | Uppmätt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stackhöjd häl |
|
|
| Stackhöjd framfot |
|
|
| Vikt, US M9 |
|
|
| Stöd |
| – |
| Platta |
| – |
| Underlag |
| – |
Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: Running Warehouse, RunRepeat, RTINGS, Runnea.
Labbmätningar
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Mellansulans hårdhet |
|
| Energiretur |
|
| Vridstyvhet |
|
| Hälkappans styvhet |
|
| Greppkoefficient |
|
| Andningsförmåga |
|
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Tåboxens bredd |
|
| Tåboxens höjd |
|
| Yttersulans tjocklek |
|
| Innersulans tjocklek |
|
| Tungans tjocklek |
|
| Böjkraft |
|
Storlek och passform
Din vanliga storlek fungerar för de flesta; volymen över tårna är det du bör kontrollera.
Längd
Normal i storleken
Bredder
standard och bred
Utrymme för tårna
Rymlig enligt mätning, låg enligt känsla. RunRepeat mätte 74,5 mm i tåboxens bredd mot ett genomsnitt på 73,2 mm och 29,0 mm i höjd mot 27,0 mm, och RTINGS tycker att framfoten är medgörlig. Doctors of Running upplevde ändå att ovandelen sitter lågt över tårna, med ett tåskydd som smalnar av fronten.
RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS
Testarnas alla storleksanteckningar
Doctors of Running och RTINGS fann båda att den följer storleken, och RTINGS ger längden 10 av 10. RunRepeats läsaromröstning, med 93 svar, lutar något åt liten, medan Runnea fann den något stor: de drar åt motsatta håll.
RunRepeat och RTINGS listar en bred version. RTINGS tycker att valvområdet är lite snävt, så löpare med högt valv bör prova den.
RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Runnea
Mot Supernova Rise 2
En mjukare, högre och stadigare Rise som byter en del av Rise 2:s fjädring och flexibilitet mot skydd, grepp och stabilitet.
| Supernova Rise 3 | Supernova Rise 2 | |
|---|---|---|
| Stöd | Neutral | Neutral |
| Drop | 8 mm | 10 mm |
| Stackhöjd häl | 36 mm | – |
| Framfot | 28 mm | – |
| Vikt | 264 g | 262 g |
Behåll Rise 2 om du gillade ett mer flexibelt, livligare steg: RunRepeat räknar med att fans av de tidigare, flexibla versionerna tvekar, och RTINGS noterar att tidigare Rise-modeller hade mer studs och flexibilitet. Byt till Rise 3 om du vill ha mer dämpning, mer stabilitet och bättre grepp.
Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).
Versionshistorik: Supernova Rise 2 till Supernova Rise 3
Mjukare, mer skyddande skum. RunRepeat mätte stötdämpningen i hälen upp från 127 till 140 SA och i framfoten från 96 till 112 SA. Adidas beskriver Dreamstrike+ som 20 procent mjukare, enligt Running Warehouse. (RunRepeat, Running Warehouse)
Högre stack, lägre drop. RunRepeat mätte hälen till 35,0 mm mot 33,5 mm på Rise 2. i-run rapporterar cirka 1 mm mer skum i hälen och 3 mm mer i framfoten, för en drop på 8 mm; vår katalog anger 10 mm för Rise 2. (RunRepeat, i-run, Strideprint)
Mindre fjädring, styvare flex. RunRepeat mätte 69,5 procent energiretur på Rise 2, över Rise 3, och en framfot som är mer än dubbelt så styv i böjtestet. (RunRepeat)
Support Rod inbyggd i skummet. Support Rod är nu formad i mellansulan i stället för att vara en separat del, med en omformad avfasning i hälen, enligt Running Warehouse. (Running Warehouse)
Mycket bättre grepp. RunRepeat fann grepp under genomsnittet på Rise 1 och 2, och grepp långt över genomsnittet på Rise 3. (RunRepeat)
Alternativen jämförda
Varje alternativ gör en sak som Supernova Rise 3 inte gör.
Adidas Supernova Rise 3 | Adidas Supernova Solution 3 | Adidas Adizero Evo SL | New Balance 1080 v15 | Altra Experience Flow 2 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Välj den för | Den här sidan | Stabilare | Snabbare | Mer dämpning | Lägre drop |
| Drop | 8 mm | 8 mm | 7 mm | 6 mm | 4 mm |
| Stackhöjd häl | 36 mm | 36 mm | 37 mm | 40 mm | 32 mm |
| Vikt | 264 g | 280 g | 230 g | 261 g | 231 g |
| Stöd | Neutral | Stabilitet | Neutral | Neutral | Neutral |
Frågor löpare ställer
Är Adidas Supernova Rise 3 bra för nybörjare?
Ja, det är en av dess naturliga användningar. i-run riktar den till mindre erfarna löpare som söker trygghet, Runnea till en bred skara löpare i lugnt tempo, och Doctors of Running och RTINGS beskriver båda en stabil, skyddande plattform. Det är en sko för att bygga upp kilometer, inte för tävling.
Följer Supernova Rise 3 storleken?
För de flesta löpare, ja. Doctors of Running och RTINGS fann att den följer storleken, medan RunRepeats 93 läsarröster lutar något åt liten och Runnea fann den något stor. Breda modeller finns, enligt RunRepeat och RTINGS. Kontrollera volymen över tårna och under valvet.
Kan man tävla på maraton i Supernova Rise 3?
Det är en träningssko, inte en tävlingssko. RTINGS säger att den inte är gjord för tävling på maraton och RunRepeat ger tävling 53, men RunRepeat och Runnea ser den som en bra sko för maratonträning. Spara en lättare, mer fjädrande sko till tävlingsdagen.
Har Supernova Rise 3 en platta?
Nej. Supernova Rise 3 har ingen platta, enligt RTINGS. Stabiliteten kommer från en Support Rod-konstruktion formad i mellansulan av Dreamstrike+, som Running Warehouse beskriver, plus en bred plattform och sidoväggar som Doctors of Running noterar.
Supernova Rise 3 eller Rise 2?
Rise 3 är mjukare, högre och stabilare, med mycket bättre grepp i RunRepeats labb. Rise 2 är livligare och mer flexibel: RunRepeat mätte 69,5 procent energiretur på den, över Rise 3. Välj Rise 3 för skydd på lugna kilometer, Rise 2 om du saknar en mer naturlig, fjädrande känsla.
Supernova Rise 3 eller Supernova Solution 3?
Rise 3 är den neutrala skon och Solution 3 stabilitetsskon, med styrande element för måttlig inåtrullning, enligt Runnea. Doctors of Running tycker att Rise 3 är lättare och mindre klumpig. En fitting kan visa om ditt steg behöver den extra styrningen.
Är Supernova Rise 3 bra vid knäsmärta?
Ingen sko behandlar knäsmärta. RunRepeat tar med Rise 3 bland sina val för löpare med knäsmärta, och den mjuka, stabila plattformen kan kännas bekväm, men det är en uppgift om komfort, inte en behandling. Om smärtan består eller förvärras, kontakta en fysioterapeut eller idrottsläkare.
Källor
- RunRepeat, adidas Supernova Rise 3 lab review (Carlos Sánchez, updated August 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- Doctors of Running, Adidas Supernova Rise 3 Review (Matt Klein, March 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- RTINGS, adidas Supernova Rise 3 running shoe review (updated August 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- Runnea, adidas Supernova Rise 3 (Gorka Sedano, updated June 2026). Hämtad 13 okt. 2026.
- Running Warehouse, adidas Supernova Rise 3 Men’s Shoes. Hämtad 13 okt. 2026.
- i-run, adidas Supernova Rise 3 homme. Hämtad 13 okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Hämtad 13 okt. 2026.
- cat: Strideprints katalog, 395 skor
Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 13 oktober 2026.



