1. Kengät
  2. ASICS
  3. Gel-Cumulus 28
ASICS Gel-Cumulus 28, sivukuva

ASICS Gel-Cumulus 28 -arvostelu

ASICSin arkinen neutraali peruskenkä siirtyy FF Blast Max -vaahtoon ja tilavampaan kärkitilaan, ja kaksi laboratoriota havaitsi paljon jyrkemmän kanta-kärkikaltevuuden kuin tuotetiedot myöntävät.

Drop
8 mm
Kannan korkeus
38,5 mm
Päkiä
30,5 mm
Paino
258 g
Tuki
Neutraali
Levy
Ei

US M9, ilmoitetun mukaan. Päivitetty 12.10.2026 · 5 lähdettä

Tuomiomme

Rakennettu kantapään ympärille.

Gel-Cumulus 28 on mukava, vakaa neutraali peruskenkä, jonka mitattu drop on selvästi ilmoitettua 8 mm:ä korkeampi. Se sopii takajalalle alastuville, jotka juoksevat rauhallisia päivittäisiä kilometrejä, ja vaatii paljon niiltä, jotka alastuvat edemmäs.

Vahvuudet

  • Vakaa alusta neutraaliksi kengäksi
  • Mukavat, suojatut alastulot kantapäälle alastuville
  • Tilavampi kärkitila kuin Cumulus 27:ssä
  • Vastaa kokoa, leveä ja erittäin leveä versio saatavilla
  • Kevyt siihen nähden, kuinka paljon vaahtoa se kantaa

Heikkoudet

  • Mitattu drop selvästi ilmoitettua 8 mm:ä suurempi
  • Litteä ajo, vähän energian palautumista
  • Ulkopohja kului nopeasti RunRepeatin testissä
  • Ei tehoharjoituksiin eikä kisoihin

Kenelle sopii

  • Alastut kantapäälle
  • Viikkosi koostuu enimmäkseen rauhallisista kilometreistä
  • Haluat neutraalin mutta tasaisen
  • Cumulus 27 puristi varpaitasi

Kenen kannattaa ohittaa

  • Alastut keskijalalle tai päkiälle
  • Haluat yhden kengän nopeammille päiville
  • Kulutat ulkopohjat nopeasti

Kenkäprofiili

Missä Gel-Cumulus 28 sijoittuu valikoimamme 395 kengän joukossa ja mikä muuttui mallista Gel-Cumulus 27.

50100VaimennusKeveysVakausDropReagoivuus
AkseliGel-Cumulus 28Gel-Cumulus 27Muutos
Vaimennus5151=
Keveys5850+8
Vakaus3030=
Drop4545=
Reagoivuus66=

Kuva 1 · Miten lukea. Jokainen akseli kulkee keskustan nollasta reunan sataan. Vaimennus, keveys ja drop ovat kengän sijoitus valikoimassa ilmoitettujen lukujen mukaan; vakaus ja reagoivuus pisteytetään tukityypin, levyn, rockerin ja käyttötarkoituksen perusteella. Katkoviivainen harmaa viiva on valikoiman mediaani. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).

Missä se sijaitsee valikoimassa

Paino258 g, kevyempi kuin 56 % kengistä

Drop8 mm, korkeampi kuin 45 % kengistä

Kannan korkeus38,5 mm, korkeampi kuin 51 % kengistä

Päkiän korkeus30,5 mm, matalampi kuin 55 % kengistä

Kuva 2 · Ilmoitettujen lukujen jakauma valikoimassa. Palkin korkeus on kenkien määrä kussakin luokassa. Paino: 300 kenkää, keskiarvo 257,2 g. Drop: 306 kenkää, keskiarvo 7,1 mm. Kannan korkeus: 255 kenkää, keskiarvo 38 mm. Päkiän korkeus: 253 kenkää, keskiarvo 31,1 mm. Lähde: Strideprint-valikoima (cat), ilmoitetut arvot.

Miltä se tuntuu

Kirjoitettu 3 julkaistun testin pohjalta. Lainaamme mittauksia, emme vaikutelmia, joita meillä ei ollut.

Runsaasti kantapään alla, vähemmän edessä. FF Blast Max PureGELillä kantapäässä, ja lisäkorkeus on takana: RunRepeat pitää sitä pehmeänä, RTINGS kovana.

Rauhallinen neutraaliksi kengäksi. Ei tukielementtiä, mutta leveä ulkopohja ja jäykkä kantatuki rauhoittavat alustaa; riittää lievään kallistumiseen, ei selvään.

Mukava, ei eloisa. Energian palautuminen on keskiarvoa pienempi, 50,5 prosenttia kantapäässä ja 52,5 päkiässä; geometria vierittää eteenpäin, mikään ei työnnä takaisin.

Runsaasti kantapään alla, vähemmän edessä. 28 siirtyy FF Blast Max -vaahtoon, PureGEL säilyy kantapäässä. Fleet Feet listaa pohjan korkeudeksi 38,5 mm kantapäässä ja 30,5 mm päkiässä. RunRepeat mittasi 42,8 mm ja 29,5 mm, RTINGS 41,4 mm kantapäässä: lisäkorkeus on kokonaan takana.

RunRepeat mittasi vaahdon kovuudeksi AC-asteikolla 31,9, pehmeällä puolella, ja piti sitä pehmeänä jalan alla. RTINGS arvioi saman kengän kovaksi sekä kantapään että päkiän alla. Odota kummassakin tapauksessa pehmeämpää kantapäätä kuin päkiää.

Rauhallinen neutraaliksi kengäksi. Tukielementtiä ei ole, mutta RTINGS arvioi alustan vakaudeltaan korkeaksi leveän ulkopohjan ja jäykän kantatuen ansiosta. RunRepeat kuvaa pehmeitä, vakaita alastuloja.

Jalalle, joka kallistuu hieman sisäänpäin alastulossa, tuo pohja riittää usein. Se ei tee mitään erityistä selvään sisäänpäin kallistumiseen.

Mukava, ei eloisa. RunRepeat mittasi energian palautumiseksi 50,5 prosenttia kantapäässä ja 52,5 prosenttia päkiässä, keskiarvon alle. RTINGS piti kengän takaosaa litteänä iskussa.

Geometria vierittää sinua eteenpäin riittävän pehmeästi, mutta mikään ei työnnä takaisin. Se on kenkä tasaiselle teholle.

Lue lisää

Runsaasti kantapään alla, vähemmän edessä. 28 siirtyy FF Blast Max -vaahtoon, PureGEL säilyy kantapäässä. Fleet Feet listaa pohjan korkeudeksi 38,5 mm kantapäässä ja 30,5 mm päkiässä. RunRepeat mittasi 42,8 mm ja 29,5 mm, RTINGS 41,4 mm kantapäässä: lisäkorkeus on kokonaan takana.

RunRepeat mittasi vaahdon kovuudeksi AC-asteikolla 31,9, pehmeällä puolella, ja piti sitä pehmeänä jalan alla. RTINGS arvioi saman kengän kovaksi sekä kantapään että päkiän alla. Odota kummassakin tapauksessa pehmeämpää kantapäätä kuin päkiää.

Rauhallinen neutraaliksi kengäksi. Tukielementtiä ei ole, mutta RTINGS arvioi alustan vakaudeltaan korkeaksi leveän ulkopohjan ja jäykän kantatuen ansiosta. RunRepeat kuvaa pehmeitä, vakaita alastuloja.

Jalalle, joka kallistuu hieman sisäänpäin alastulossa, tuo pohja riittää usein. Se ei tee mitään erityistä selvään sisäänpäin kallistumiseen.

Mukava, ei eloisa. RunRepeat mittasi energian palautumiseksi 50,5 prosenttia kantapäässä ja 52,5 prosenttia päkiässä, keskiarvon alle. RTINGS piti kengän takaosaa litteänä iskussa.

Geometria vierittää sinua eteenpäin riittävän pehmeästi, mutta mikään ei työnnä takaisin. Se on kenkä tasaiselle teholle.

Millaisille lenkeille se sopii

LenkkiSopivuusMiksiLähde
PeruskestävyyslenkitTehty siihenMihin se on tehty: tasaisiin, rentoihin päivittäisiin kilometreihin.RTINGS, Runnea
Palauttavat lenkitTehty siihenVakaa ja anteeksiantava, kun jalat ovat väsyneet.RunRepeat, Runnea
Pitkät lenkitKelpaaSopii rauhalliselle vauhdille. RTINGS tunsi vaimennuksen heikkenevän pitkillä matkoilla.RTINGS, Runnea
VauhtikestävyysEi siihenVähän palautumaa kummassakaan laboratoriossa. Eloisampi kenkä palvelee sinua paremmin.RunRepeat, RTINGS
MaratonkilpailuEi siihenRTINGS sanoo selvästi, ettei se ole kilpakenkä.RTINGS

Lähde: RTINGS, Runnea, RunRepeat

Mitä testit sanovat

Kaksi laboratoriota ja Runnea kuvaavat vakaata, luotettavaa peruskenkää litteällä ajolla, tehty takajalalle alastuville. Mielipiteet eroavat pehmeydestä ja siitä, kuinka pitkälle se kantaa.

TestiTyyppiTulkintammeYhdessä lauseessaLähde
RunRepeatLaboratorioMyönteinenRunRepeat antaa sille 86 / 100: pehmeä vaimennus, leveä alusta ja vakaa geometria sopivat kantapäälle alastuville, jotka haluavat rennon peruskengän.
RTINGSLaboratorioVaihtelevaRTINGS antaa 6,4 / 10: asiallinen, vakaa peruskenkä rennoille kilometreille, tylsällä välipohjalla ja heikolla energian palautumisella.
RunneaArvosteluMyönteinenRunnea on erittäin myönteinen ja kutsuu sitä täydeksi menestystakuuksi luotettavana peruskenkänä mukavien kilometrien kerryttämiseen.
Taulukko 1 · Julkaistujen testien konsensus. ”Tulkintamme” tiivistää kunkin testin oman johtopäätöksen omin sanoin. Pisteitä ei muunneta eikä keksitä. Katsottu 9.10.2026.

He ovat samaa mieltä

  • Vakaa neutraaliksi kengäksiRunRepeat, RTINGS ja Runnea kuvaavat kaikki tasaisia, ennustettavia siirtymiä leveällä pohjalla.
  • Kantapäälle alastuvan kenkäRunRepeat suosittelee sitä ennen kaikkea takajalalle alastuville, ja Runnea osoittaa kantageelin sen tärkeimmäksi mukavuusvahvuudeksi.
  • Todellinen drop on jyrkkäRunRepeat mittasi 13,3 mm ja RTINGS 11,7 mm, kun ASICS listaa 8 mm. Kaksi laboratoriota, sama suunta.
  • Ei nopeuskenkäMolemmat laboratoriot mittasivat vähän energian palautumista, ja Runnea kehystää sen harjoituskengäksi eikä kilpakengäksi.

Mielipiteet jakautuvat

  • Pehmeä vai kova?RunRepeat mittasi vaahdon keskimääräistä pehmeämmäksi ja kutsuu vaimennusta pehmeäksi. RTINGS arvioi sekä kantapään että päkiän kovaksi.
  • Pitkät lenkitRTINGS tunsi, ettei vaimennus kestänyt hyvin pitkillä matkoilla. Runnea havaitsi sen pysyvän tasaisena väsymyksen kasvaessa.
Lue koko kannat kohta kohdalta

Vakaa neutraaliksi kengäksi. RunRepeat, RTINGS ja Runnea kuvaavat kaikki tasaisia, ennustettavia siirtymiä leveällä pohjalla. (RunRepeat, RTINGS, Runnea)

Kantapäälle alastuvan kenkä. RunRepeat suosittelee sitä ennen kaikkea takajalalle alastuville, ja Runnea osoittaa kantageelin sen tärkeimmäksi mukavuusvahvuudeksi. (RunRepeat, Runnea)

Todellinen drop on jyrkkä. RunRepeat mittasi 13,3 mm ja RTINGS 11,7 mm, kun ASICS listaa 8 mm. Kaksi laboratoriota, sama suunta. (RunRepeat, RTINGS)

Ei nopeuskenkä. Molemmat laboratoriot mittasivat vähän energian palautumista, ja Runnea kehystää sen harjoituskengäksi eikä kilpakengäksi. (RunRepeat, RTINGS, Runnea)

Pehmeä vai kova?. RunRepeat mittasi vaahdon keskimääräistä pehmeämmäksi ja kutsuu vaimennusta pehmeäksi. RTINGS arvioi sekä kantapään että päkiän kovaksi. (RunRepeat, RTINGS)

Pitkät lenkit. RTINGS tunsi, ettei vaimennus kestänyt hyvin pitkillä matkoilla. Runnea havaitsi sen pysyvän tasaisena väsymyksen kasvaessa. (RTINGS, Runnea)

Miten se on rakennettu

Levytön peruskenkä: FF BLAST MAX -vaahto PureGEL-lisäosalla takana, FluidRide-ulkopohja, joka on osin vaahtoa, osin kumia, ja jacquard-verkkopäällinen neulekielellä.

Levytön peruskenkä: FF Blast Max -vaahto PureGELillä takana, 5,0 mm:n FluidRide-ulkopohja, joka on osin vaahtoa ja osin kumia, ja jacquard-verkkopäällinen ohuella 2,0 mm:n neulekielellä.

38.530.5123456
#OsaMitta
1PäällinenEngineered jacquard -verkkoHengittävyys 3 / 5
2Kieli2,0 mm
3KantaJäykkyys 5 / 5
4VälipohjaFF BLAST MAX ja PureGELKovuus 31,9 AC
5IrtopohjallinenOrthoLite HC355,2 mm
6UlkopohjaFluidRide ja LO-HRD-kumi5,0 mm

Kuva 3 · Sivuprofiili. Pohjakorkeudet mittakaavassa (ilmoitettu: kanta 38,5 mm, päkiä 30,5 mm; mitattu: ulkopohja 5 mm); kahden vaahdon välistä jakoa ei ole mitattu, ja se on piirretty puoleen korkeuteen. Katkoviiva: irtopohjallinen, piilossa. Lähteet: Fleet Feet, RunRepeat, RTINGS.

  1. Päällinen. Uusi engineered jacquard -verkko kierrätetystä polyesteristä Fleet Feetin mukaan. RunRepeat löysi pääverkon alta toisen kerroksen, joka estää osan ilmavirrasta, ja antoi hengittävyydelle 3 / 5.

  2. Kieli. Uudistettu joustoneuleella, vain 2,0 mm paksu, puoliksi sivuilta kiinnitetty ja sormilenkillä RunRepeatin purkamisessa. RTINGS laskee sivuilta kiinnitetyn kielen yhdeksi syyksi kengän tasaiselle tuntumalle.

  3. Kanta. Erittäin jäykkä kantatuki, 5 / 5 RunRepeatin testissä, tasapainotettuna runsaalla vaahtopehmusteella ja ilman kantalenkkiä. RunRepeat varoittaa sen voivan vaivata herkkiä akillesjänteitä.

  4. Välipohja. FF BLAST MAX, RTINGSin mukaan POE-pohjainen vaahto, korvaa Cumulus 27:n FF BLAST PLUSin, ja sama PureGEL-lisäosa säilyy takana. RunRepeat mittasi 31,9 AC, pehmeä, mutta havaitsi iskunvaimennuksen lähes ennallaan 27:stä. RTINGS havaitsi voimakkaan kantaosan keinuvuuden ja aikaisen päkiän keinuvuuden, riittävän jäykän pitämään muotonsa kuormituksessa.

  5. Irtopohjallinen. Irrotettava OrthoLite HC35 -irtopohjallinen, 5,2 mm paksu RunRepeatin mittauksessa, hieman keskiarvoa paksumpi.

  6. Ulkopohja. FluidRide sekoittaa vaahtoa ja kumia yhdessä kerroksessa, 5,0 mm paksu, ASICS LO-HRD -kumilla takana ja uudella valkoisella kumiosalla päkiän alla. Märkäpito nousi 0,50:stä 0,54:ään RunRepeatin testissä, yhä alle ASICSGRIPin.

Lue lisää

Levytön peruskenkä: FF BLAST MAX -vaahto PureGEL-lisäosalla takana, FluidRide-ulkopohja, joka on osin vaahtoa, osin kumia, ja jacquard-verkkopäällinen neulekielellä.

1. Päällinen. Uusi engineered jacquard -verkko kierrätetystä polyesteristä Fleet Feetin mukaan. RunRepeat löysi pääverkon alta toisen kerroksen, joka estää osan ilmavirrasta, ja antoi hengittävyydelle 3 / 5.

2. Kieli. Uudistettu joustoneuleella, vain 2,0 mm paksu, puoliksi sivuilta kiinnitetty ja sormilenkillä RunRepeatin purkamisessa. RTINGS laskee sivuilta kiinnitetyn kielen yhdeksi syyksi kengän tasaiselle tuntumalle.

3. Kanta. Erittäin jäykkä kantatuki, 5 / 5 RunRepeatin testissä, tasapainotettuna runsaalla vaahtopehmusteella ja ilman kantalenkkiä. RunRepeat varoittaa sen voivan vaivata herkkiä akillesjänteitä.

4. Välipohja. FF BLAST MAX, RTINGSin mukaan POE-pohjainen vaahto, korvaa Cumulus 27:n FF BLAST PLUSin, ja sama PureGEL-lisäosa säilyy takana. RunRepeat mittasi 31,9 AC, pehmeä, mutta havaitsi iskunvaimennuksen lähes ennallaan 27:stä. RTINGS havaitsi voimakkaan kantaosan keinuvuuden ja aikaisen päkiän keinuvuuden, riittävän jäykän pitämään muotonsa kuormituksessa.

5. Irtopohjallinen. Irrotettava OrthoLite HC35 -irtopohjallinen, 5,2 mm paksu RunRepeatin mittauksessa, hieman keskiarvoa paksumpi.

6. Ulkopohja. FluidRide sekoittaa vaahtoa ja kumia yhdessä kerroksessa, 5,0 mm paksu, ASICS LO-HRD -kumilla takana ja uudella valkoisella kumiosalla päkiän alla. Märkäpito nousi 0,50:stä 0,54:ään RunRepeatin testissä, yhä alle ASICSGRIPin.

Kestävyys. Ulkopohjan kestävyys on heikko kohta. RunRepeat mittasi 2,4 mm kulumaa, yli kaksinkertaisen 1,1 mm:n keskiarvoon verrattuna, osin paksumman vaahto-kumikerroksen kompensoimana, ja neuvoo välttämään sitä juoksijoille, jotka kuluttavat pieniä alueita nopeasti. Kantapään vuori sai täydet 5 / 5, ilmastoitu kärkitila 2 / 5.

Kestävyys. Ulkopohjan kestävyys on heikko kohta. RunRepeat mittasi 2,4 mm kulumaa, yli kaksinkertaisen 1,1 mm:n keskiarvoon verrattuna, osin paksumman vaahto-kumikerroksen kompensoimana, ja neuvoo välttämään sitä juoksijoille, jotka kuluttavat pieniä alueita nopeasti. Kantapään vuori sai täydet 5 / 5, ilmastoitu kärkitila 2 / 5.

Tiedot, ilmoitetut ja mitatut

Jokaisella luvulla on lähde.

Drop, mm

Fleet Feet8
RunRepeat13,3
RTINGS11,7

Kantapohjan korkeus, mm

Fleet Feet38,5
RunRepeat38
RunRepeat42,8
RTINGS41,4

Päkiäpohjan korkeus, mm

Fleet Feet30,5
RunRepeat30
RunRepeat29,5

Paino (miesten), g

Fleet Feet258
RunRepeat275
RunRepeat252
RTINGS255,7
TietoIlmoitettuMitattu
Drop
  • 8 mm Fleet Feet
  • 13,3 mm RunRepeat
  • 11,7 mm RTINGS
Kannan korkeus
  • 38,5 mm Fleet Feet
  • 38 mm RunRepeat
  • 42,8 mm RunRepeat
  • 41,4 mm RTINGS
Päkiän korkeus
  • 30,5 mm Fleet Feet
  • 30 mm RunRepeat
  • 29,5 mm RunRepeat
Paino, US M9
  • 258 g Fleet Feet
  • 275 g RunRepeat
  • 252 g RunRepeat
  • 255,7 g RTINGS
Tuki
  • Neutraali Fleet Feet
–
Levy
  • Ei RTINGS
–
Alusta
  • Maantie cat
–
Julkaisuvuosi
  • 2026 roadtrailrun.com
–

Kuva 4 · Ilmoitettu vs mitattu. Palkit alkavat nollasta. Lähteet: Fleet Feet, RunRepeat, RTINGS.

Laboratoriomittaukset

TietoMitattu
Välipohjan kovuus
  • 31,9 AC RunRepeat
Vääntöjäykkyys
  • 14,7 Nm RunRepeat
Energian palautuminen (kanta)
  • 50,5 % RunRepeat
Kantatuen jäykkyys
  • 5 / 5 RunRepeat
Pitokerroin
  • 0,54 RunRepeat
Hengittävyys
  • 3 / 5 RunRepeat
TietoMitattu
Kärkitilan leveys
  • 74,4 mm RunRepeat
Kärkitilan korkeus
  • 29,1 mm RunRepeat
Ulkopohjan paksuus
  • 5 mm RunRepeat
Irtopohjallisen paksuus
  • 5,2 mm RunRepeat
Kielen paksuus
  • 2 mm RunRepeat
Taivutusvoima
  • 13,7 N RunRepeat

Koko ja istuvuus

Ota tavallinen kokosi; kärkitila on tilavampi kuin Cumulus 27:ssä.

Pituus

Vastaa kokoa

Leveydet

normaali, leveä ja erittäin leveä

Varvastila

Enemmän tilaa kuin Cumulus 27:ssä. RunRepeat mittasi kärkitilan 74,4 mm, kun aiemmin 71,1 mm, korkeus 29,1 mm, ja RTINGS kuvaa tilavia mittoja päkiässä ja jalkaholvissa.

RunRepeat, RTINGS

Testaajien koko kokomuistiinpanot

RunRepeat, lukijoidensa kokoäänten tukemana, ja RTINGS raportoivat molemmat kokoa vastaavan istuvuuden. RTINGS antaa myös päkiän ja jalkaholvin leveyden istuvuudelle hyvän arvosanan.

RunRepeat mittasi kärkitilan 74,4 mm isovarpaan kohdalta, kun Cumulus 27:ssä 71,1 mm, joten vanhan version edestä napakaksi kokeneiden pitäisi viihtyä paremmin.

Fleet Feet listaa miehille normaalin, leveän (2E) ja erittäin leveän (4E), ja RTINGS mainitsee myös kapean vaihtoehdon. Leveämpien versioiden saatavuus Euroopassa vaihtelee jälleenmyyjittäin.

RunRepeat, RTINGS, Fleet Feet

Vs Gel-Cumulus 27

Tasainen päivitys: uusi vaahto, uusi päällinen ja enemmän tilaa varpaille, samalla kantapäästä lähtevällä luonteella.

Gel-Cumulus 28Gel-Cumulus 27
TukiNeutraaliNeutraali
Drop8 mm8 mm
Kannan korkeus38,5 mm38,5 mm
Päkiä30,5 mm30,5 mm
Paino258 g264 g

Pidä Cumulus 27, jos se istuu päkiällesi hyvin: 28 ajaa edelleen samalla tavalla, litteänä ja takapainoisena. Siirry 28:aan, jos 27 tuntui tiukalta varpaiden kohdalta tai haluat uudemman vaahdon.

Ilmoitetut luvut. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).

Versiohistoria: Gel-Cumulus 27 - Gel-Cumulus 28

FF Blast Max -vaahto. Välipohja siirtyy ASICSin FF Blast Max -seokseen. (Fleet Feet)

Tilavampi kärkitila. RunRepeat mittasi isovarpaan kohdalta 74,4 mm, kun aiemmin 71,1 mm. (RunRepeat)

Uusi päällinen ja kantaosan kumi. Engineered jacquard -verkkopäällinen ja kestävämpi kumi kantapäässä. (Fleet Feet)

Hieman kevyempi. RunRepeat mittasi noin 3 prosenttia pienemmän painon kuin Cumulus 27:ssä. (RunRepeat)

Vaihtoehdot vertailussa

Jokainen korjaa yhden asian, jota Gel-Cumulus 28 ei tee.

ASICS Gel-Cumulus 28ASICS Gel-Nimbus 28ASICS Novablast 6ASICS GT-2000 15Saucony Ride 19
Valitse se, jos haluatTämä sivuEnemmän vaimennustaNopeampiVakaampiSama tuki
Drop8 mm8 mm8 mm8 mm8 mm
Kannan korkeus38,5 mm43,5 mm41,5 mm37 mm38 mm
Paino258 g280 g249 g249 g255 g
TukiNeutraaliNeutraaliNeutraaliTukevaNeutraali
Taulukko 2 · Ilmoitetut luvut. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).

Juoksijoiden kysymyksiä

Cumulus 28 vai Nimbus 28: kumman valitsen?

Valitse Gel-Cumulus 28, jos haluat tasapainoisen, vakaan peruskengän. Valitse Gel-Nimbus 28, jos haluat enemmän vaimennusta pitkille, hitaille kilometreille. Runnea kehystää Cumuluksen neutraalimpana, monipuolisempana vaihtoehtona ja Nimbuksen vaimennetumpana.

Mikä muuttui Cumulus 27:stä Cumulus 28:aan?

Cumulus 28 saa FF Blast Max -vaahdon, uuden jacquard-verkkopäällisen ja kestävämmän kumin kantapäähän. RunRepeat mittasi myös tilavamman kärkitilan, 74,4 mm verrattuna 71,1 mm:iin, ja noin 3 prosenttia pienemmän painon. Itse ajo pysyy samana.

Mikä on Gel-Cumulus 28:n todellinen drop?

ASICS listaa 8 mm. RunRepeat mittasi 13,3 mm ja RTINGS 11,7 mm, joten kenkä on selvästi kantapää alhaalla. Kantapäälle alastuvat viihtyvät; keskijalalle ja päkiälle alastuvat voivat pitää kaltevuutta jyrkkänä.

Vastaako Gel-Cumulus 28 kokoa?

Kyllä. RunRepeat ja RTINGS raportoivat molemmat kokoa vastaavan istuvuuden, ja kärkitila on tilavampi kuin Cumulus 27:ssä. Fleet Feet listaa miehille leveän (2E) ja erittäin leveän (4E) version.

Sopiiko Cumulus 28 kantapäälle alastuville?

Se on yksi ASICSin malliston selvimmistä kantapäälle alastuvien kengistä. RunRepeat arvioi sen erinomaiseksi takajalalle alastuville, Runnea kiittää PureGEL-lisäosaa pehmeämmistä iskuista, ja molemmat laboratoriot mittasivat dropin selvästi yli ilmoitetun 8 mm.

Sopiiko Cumulus 28 pitkille lenkeille?

Rauhallisella vauhdilla kyllä, tietyin erimielisyyksin. RTINGS tunsi vaimennuksen heikkenevän pitkillä matkoilla, kun taas Runnea havaitsi sen pysyvän tasaisena väsymyksen kasvaessa. Jos suurin osa harjoittelustasi on pitkää ja hidasta, vaimennetumpi Nimbus 28 kannattaa vertailla.

Lähteet

  1. RunRepeat, ASICS Gel Cumulus 28 lab review. Katsottu 9.10.2026.
  2. RTINGS, ASICS GEL-CUMULUS 28 review. Katsottu 9.10.2026.
  3. Runnea, ASICS Gel Cumulus 28 review. Katsottu 9.10.2026.
  4. Fleet Feet, Men’s ASICS Gel-Cumulus 28. Katsottu 9.10.2026.
  5. roadtrailrun.com · Julkaisuvuosi, ilmoitettu
  6. cat: Strideprint-valikoima, 395 kenkää

Miten arvostelemme. Luemme julkaistuja testejä, merkkien ja jälleenmyyjien sivuja sekä laboratoriomittauksia, tarkistamme luvut ristiin ja merkitsemme ristiriidat. Emme testanneet tätä kenkää itse. Viimeksi päivitetty 12. lokakuuta 2026.

Onko se sinun parisi?Aloita fittingisi