
ASICS Gel-Cumulus 28 recenze
Každodenní neutrální tréninková bota ASICS přechází na pěnu FF Blast Max a prostornější prostor pro prsty a dvě laboratoře zjistily mnohem strmější sklon od paty ke špičce, než přiznává tabulka parametrů.
- Drop
- 8 mm
- Stack u paty
- 38,5 mm
- Přední část
- 30,5 mm
- Váha
- 258 g
- Podpora
- Neutrální
- Deska
- Žádná
Náš verdikt
Postavená kolem paty.
Gel-Cumulus 28 je pohodlná, stabilní neutrální tréninková bota, jejíž naměřený drop leží výrazně nad uváděnými 8 mm. Sedne běžcům s došlapem na patu, kteří nahrávají volné denní kilometry, a hodně žádá od každého, kdo dopadá víc vpředu.
Silné stránky
- Stabilní platforma na neutrální botu
- Pohodlné, chráněné dopady pro běžce s došlapem na patu
- Prostornější prostor pro prsty než Cumulus 27
- Sedí na velikost, s širokou a extra širokou verzí
- Lehká na množství pěny, které nese
Slabé stránky
- Naměřený drop výrazně nad uváděnými 8 mm
- Plochý chod s malým návratem energie
- Podešev se v testu RunRepeat rychle opotřebovala
- Nehodí se na tréninky ani závody
Komu sedí
- Dopadáš na patu
- Tvůj týden je většinou volné kilometry
- Chceš neutrální, ale stabilní
- Cumulus 27 ti tlačil prsty
Kdo by ji měl přeskočit
- Dopadáš na střed nebo přední část chodidla
- Chceš jednu botu i na rychlejší dny
- Podešve ti rychle mizí
Profil boty
Kde se Gel-Cumulus 28 řadí mezi 395 bot v našem katalogu a co se změnilo oproti Gel-Cumulus 27.
| Osa | Gel-Cumulus 28 | Gel-Cumulus 27 | Změna |
|---|---|---|---|
| Tlumení | 51 | 51 | = |
| Lehkost | 58 | 50 | +8 |
| Stabilita | 30 | 30 | = |
| Drop | 45 | 45 | = |
| Odezva | 6 | 6 | = |
Obr. 1 · Jak ho číst. Každá osa vede od 0 ve středu po 100 na okraji. Tlumení, lehkost a drop jsou pořadí boty v katalogu podle uvedených údajů; stabilita a odezva se hodnotí podle typu podpory, desky, rockeru a zamýšleného použití. Tečkovaná šedá čára je medián katalogu. Zdroj: katalog Strideprint (cat).
Kde se řadí v katalogu
Váha258 g, lehčí než 56 % bot
Drop8 mm, vyšší než u 45 % bot
Stack u paty38,5 mm, vyšší než u 51 % bot
Stack v přední části30,5 mm, nižší než u 55 % bot
Jaký je to pocit
Napsáno ze 3 zveřejněných testů. Citujeme měření, ne dojmy, které jsme nezažili.
Hodně pod patou, méně vpředu. FF Blast Max s PureGEL v patě a extra výška sedí vzadu: RunRepeat ji shledává plyšovou, RTINGS pevnou.
Klidná na neutrální botu. Žádná stabilizační vložka, ale široká podešev a tuhá opěrka paty zklidňují platformu; stačí na mírné zkroucení, ne na výrazné.
Pohodlná, ne živá. Návrat energie je podprůměrný, 50,5 procenta na patě a 52,5 v přední části; geometrie tě odvíjí dopředu, nic netlačí zpátky.
Hodně pod patou, méně vpředu. Model 28 přechází na pěnu FF Blast Max, s PureGEL zachovaným v patě. Fleet Feet uvádí výšku stacku 38,5 mm na patě a 30,5 mm v přední části. RunRepeat naměřil 42,8 mm a 29,5 mm, RTINGS 41,4 mm na patě: extra výška je celá vzadu.
RunRepeat naměřil pěnu na stupnici AC na 31,9, na měkké straně, a shledal ji pod nohou plyšovou. RTINGS ohodnotil tutéž botu jako pevnou pod patou i pod přední částí. Čekej měkčí patu než přední část tak či tak.
Klidná na neutrální botu. Stabilizační vložka tu není, a přesto RTINGS hodnotí platformu vysoko za stabilitu díky široké podešvi a tuhé opěrce paty. RunRepeat popisuje plynulé, stabilní dopady.
Pro chodidlo, které se při dopadu trochu kroutí dovnitř, tato základna často stačí. Nedělá nic konkrétního pro výrazné zkroucení dovnitř.
Pohodlná, ne živá. RunRepeat naměřil návrat energie 50,5 procenta na patě a 52,5 procenta v přední části, pod průměrem. RTINGS shledal zadní část boty při dopadu plochou.
Geometrie tě odvíjí dopředu dost plynule, ale nic netlačí zpátky. Je to bota na stálou námahu.
Číst dál
Hodně pod patou, méně vpředu. Model 28 přechází na pěnu FF Blast Max, s PureGEL zachovaným v patě. Fleet Feet uvádí výšku stacku 38,5 mm na patě a 30,5 mm v přední části. RunRepeat naměřil 42,8 mm a 29,5 mm, RTINGS 41,4 mm na patě: extra výška je celá vzadu.
RunRepeat naměřil pěnu na stupnici AC na 31,9, na měkké straně, a shledal ji pod nohou plyšovou. RTINGS ohodnotil tutéž botu jako pevnou pod patou i pod přední částí. Čekej měkčí patu než přední část tak či tak.
Klidná na neutrální botu. Stabilizační vložka tu není, a přesto RTINGS hodnotí platformu vysoko za stabilitu díky široké podešvi a tuhé opěrce paty. RunRepeat popisuje plynulé, stabilní dopady.
Pro chodidlo, které se při dopadu trochu kroutí dovnitř, tato základna často stačí. Nedělá nic konkrétního pro výrazné zkroucení dovnitř.
Pohodlná, ne živá. RunRepeat naměřil návrat energie 50,5 procenta na patě a 52,5 procenta v přední části, pod průměrem. RTINGS shledal zadní část boty při dopadu plochou.
Geometrie tě odvíjí dopředu dost plynule, ale nic netlačí zpátky. Je to bota na stálou námahu.
Pro které běhy je
| Běh | Sedí | Proč | Zdroj |
|---|---|---|---|
| Volné běhy | Určená pro ně | K čemu byla postavena: stálé, uvolněné denní kilometry. | RTINGS, Runnea |
| Regenerační běhy | Určená pro ně | Stabilní a odpouštějící, když máš unavené nohy. | RunRepeat, Runnea |
| Dlouhé běhy | Zvládne je | V pořádku při volném tempu. RTINGS cítil, že tlumení na dlouhé vzdálenosti slábne. | RTINGS, Runnea |
| Tempový trénink | Není pro ně | V obou laboratořích málo odrazu. Živější bota ti poslouží líp. | RunRepeat, RTINGS |
| Závod na maraton | Není pro ně | RTINGS jasně říká, že to není závodní bota. | RTINGS |
Zdroj: RTINGS, Runnea, RunRepeat
Co říkají testy
Obě laboratoře a Runnea popisují stabilní, spolehlivou tréninkovou botu na každý den s plochým chodem, stavěnou pro běžce s došlapem na patu. Rozcházejí se v tom, jak je měkká a jak daleko může zajít.
| Test | Typ | Naše čtení | Jednou větou | Zdroj |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Laboratoř | Pozitivní | RunRepeat ji hodnotí 86 ze 100: plyšové tlumení, široká platforma a stabilní geometrie sedí běžcům s došlapem na patu, kteří chtějí uvolněnou tréninkovou botu na každý den. | Číst |
| RTINGS | Laboratoř | Smíšené | RTINGS dává 6,4 z 10: nekomplikovaná, stabilní tréninková bota na uvolněné kilometry, s fádní mezipodešví a slabým návratem energie. | Číst |
| Runnea | Recenze | Pozitivní | Runnea je velmi pozitivní a nazývá ji úplnou zárukou úspěchu jako spolehlivou tréninkovou botu na nahrávání pohodlných kilometrů. | Číst |
Shodují se
- Stabilní na neutrální botuRunRepeat, RTINGS i Runnea popisují stabilní, předvídatelné přechody na široké základně.
- Bota pro běžce s došlapem na patuRunRepeat ji doporučuje především běžcům s došlapem na patu a Runnea poukazuje na gel v patě jako na hlavní přednost pohodlí.
- Skutečný drop je strmýRunRepeat naměřil 13,3 mm a RTINGS 11,7 mm proti 8 mm, které uvádí ASICS. Dvě laboratoře, stejný směr.
- Ne bota na rychlostObě laboratoře naměřily malý návrat energie a Runnea ji rámuje jako tréninkovou botu, ne závodní.
Rozcházejí se
- Měkká, nebo tvrdá?RunRepeat naměřil pěnu měkčí než průměr a tlumení nazývá plyšovým. RTINGS hodnotí patu i přední část jako pevné.
- Dlouhé běhyRTINGS cítil, že tlumení na dlouhé vzdálenosti nedrží dobře. Runnea zjistila, že zůstává stejné i s přibývající únavou.
Jak je postavená
Tréninková bota na každý den bez desky: pěna FF BLAST MAX s vložkou PureGEL vzadu, podešev FluidRide z části z pěny, z části z gumy, a žakárový síťovinový svršek s pleteným jazykem.
Tréninková bota na každý den bez desky: pěna FF Blast Max s PureGEL vzadu, podešev FluidRide 5,0 mm z části z pěny a z části z gumy a žakárový síťovinový svršek s tenkým pleteným jazykem 2,0 mm.
| # | Součást | Míra |
|---|---|---|
| 1 | SvršekTechnická žakárová síťovina | Prodyšnost 3 / 5 |
| 2 | Jazyk | 2,0 mm |
| 3 | Pata | Tuhost 5 / 5 |
| 4 | MezipodeševFF BLAST MAX a PureGEL | Tvrdost 31,9 AC |
| 5 | VložkaOrthoLite HC35 | 5,2 mm |
| 6 | PodeševFluidRide a guma LO-HRD | 5,0 mm |
Obr. 3 · Boční profil. Výšky stacku v měřítku (uvedeno: pata 38,5 mm, přední část 30,5 mm; změřeno: podešev 5 mm); rozdělení mezi dvě pěny není změřeno a je nakresleno v polovině výšky. Čárkovaně: vložka, skrytá. Zdroje: Fleet Feet, RunRepeat, RTINGS.
Svršek. Nová technická žakárová síťovina z recyklovaného polyesteru, podle Fleet Feet. RunRepeat našel pod hlavní síťovinou druhou vrstvu, která část proudění vzduchu blokuje, a ohodnotil prodyšnost 3 z 5.
Jazyk. Přepracovaný z elastické pleteniny, jen 2,0 mm tlustý, částečně přišitý s poutkem na prst, podle rozboru RunRepeat. RTINGS počítá přišitý jazyk mezi důvody, proč bota působí stabilně.
Pata. Velmi tuhá opěrka paty, 5 z 5 v testu RunRepeat, vyvážená štědrou pěnovou vycpávkou a chybějícím poutkem na patě. RunRepeat varuje, že může obtěžovat citlivé Achillovy šlachy.
Mezipodešev. FF BLAST MAX, pěna na bázi POE podle RTINGS, nahrazuje FF BLAST PLUS z Cumulus 27, se stejnou vložkou PureGEL ponechanou vzadu. RunRepeat naměřil 31,9 AC, plyšovou, ale zjistil téměř nezměněné tlumení nárazů oproti 27. RTINGS našel výrazný rocker paty a brzký rocker přední části, dost tuhé, aby pod zatížením držely tvar.
Vložka. Vyjímatelná vložka OrthoLite HC35, tlustá 5,2 mm podle měření RunRepeat, o něco nad průměrem.
Podešev. FluidRide míchá pěnu a gumu v jedné vrstvě, tlusté 5,0 mm, s gumou ASICS LO-HRD vzadu a novou bílou gumovou částí pod přední částí. Adheze na mokru vzrostla v testu RunRepeat z 0,50 na 0,54, pořád pod ASICSGRIP.
Číst dál
Tréninková bota na každý den bez desky: pěna FF BLAST MAX s vložkou PureGEL vzadu, podešev FluidRide z části z pěny, z části z gumy, a žakárový síťovinový svršek s pleteným jazykem.
1. Svršek. Nová technická žakárová síťovina z recyklovaného polyesteru, podle Fleet Feet. RunRepeat našel pod hlavní síťovinou druhou vrstvu, která část proudění vzduchu blokuje, a ohodnotil prodyšnost 3 z 5.
2. Jazyk. Přepracovaný z elastické pleteniny, jen 2,0 mm tlustý, částečně přišitý s poutkem na prst, podle rozboru RunRepeat. RTINGS počítá přišitý jazyk mezi důvody, proč bota působí stabilně.
3. Pata. Velmi tuhá opěrka paty, 5 z 5 v testu RunRepeat, vyvážená štědrou pěnovou vycpávkou a chybějícím poutkem na patě. RunRepeat varuje, že může obtěžovat citlivé Achillovy šlachy.
4. Mezipodešev. FF BLAST MAX, pěna na bázi POE podle RTINGS, nahrazuje FF BLAST PLUS z Cumulus 27, se stejnou vložkou PureGEL ponechanou vzadu. RunRepeat naměřil 31,9 AC, plyšovou, ale zjistil téměř nezměněné tlumení nárazů oproti 27. RTINGS našel výrazný rocker paty a brzký rocker přední části, dost tuhé, aby pod zatížením držely tvar.
5. Vložka. Vyjímatelná vložka OrthoLite HC35, tlustá 5,2 mm podle měření RunRepeat, o něco nad průměrem.
6. Podešev. FluidRide míchá pěnu a gumu v jedné vrstvě, tlusté 5,0 mm, s gumou ASICS LO-HRD vzadu a novou bílou gumovou částí pod přední částí. Adheze na mokru vzrostla v testu RunRepeat z 0,50 na 0,54, pořád pod ASICSGRIP.
Odolnost. Slabým místem je odolnost podešve. RunRepeat naměřil opotřebení 2,4 mm, víc než dvojnásobek průměru 1,1 mm, zčásti vyváženo tlustší vrstvou pěny a gumy, a odrazuje od ní běžce, kterým se rychle sjíždějí malé plochy. Podšívka paty dostala dokonalých 5 z 5, větraný prostor pro prsty 2 z 5.
Odolnost. Slabým místem je odolnost podešve. RunRepeat naměřil opotřebení 2,4 mm, víc než dvojnásobek průměru 1,1 mm, zčásti vyváženo tlustší vrstvou pěny a gumy, a odrazuje od ní běžce, kterým se rychle sjíždějí malé plochy. Podšívka paty dostala dokonalých 5 z 5, větraný prostor pro prsty 2 z 5.
Parametry, uvedené a změřené
Každý údaj nese svůj zdroj.
Drop, mm
Stack paty, mm
Stack přední části, mm
Hmotnost (pánská), g
| Parametr | Uvedeno | Změřeno |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack u paty |
|
|
| Stack v přední části |
|
|
| Váha, US M9 |
|
|
| Podpora |
| – |
| Deska |
| – |
| Povrch |
| – |
| Rok vydání |
| – |
Obr. 4 · Uvedeno vs změřeno. Sloupce začínají od nuly. Zdroje: Fleet Feet, RunRepeat, RTINGS.
Laboratorní měření
| Parametr | Změřeno |
|---|---|
| Tvrdost mezipodešve |
|
| Torzní tuhost |
|
| Návrat energie (pata) |
|
| Tuhost opěrky paty |
|
| Koeficient adheze |
|
| Prodyšnost |
|
| Parametr | Změřeno |
|---|---|
| Šířka prostoru pro prsty |
|
| Výška prostoru pro prsty |
|
| Tloušťka podešve |
|
| Tloušťka vložky |
|
| Tloušťka jazyka |
|
| Síla ohybu |
|
Velikost a střih
Vezmi si svou obvyklou velikost; prostor pro prsty je prostornější než u Cumulus 27.
Délka
Sedí na velikost
Šířky
standardní, široká a extra široká
Místo pro prsty
Víc místa než u Cumulus 27. RunRepeat naměřil prostor pro prsty 74,4 mm, oproti 71,1 mm, s výškou 29,1 mm a RTINGS popisuje prostorné rozměry v přední části i klenbě.
RunRepeat, RTINGS
Celé poznámky testerů k velikosti
RunRepeat, podložený hlasováním čtenářů o velikosti, a RTINGS uvádějí sedění na velikost. RTINGS také hodnotí šířku přední části a klenby jako dobře sedící.
RunRepeat naměřil prostor pro prsty 74,4 mm u palce, oproti 71,1 mm u Cumulus 27, takže běžcům, kterým stará verze vpředu těsnila, by mělo být pohodlněji.
Fleet Feet uvádí pro muže běžnou, širokou (2E) a extra širokou (4E) a RTINGS zmiňuje také úzkou variantu. Dostupnost širších verzí v Evropě se liší podle prodejce.
RunRepeat, RTINGS, Fleet Feet
Vs Gel-Cumulus 27
Stabilní aktualizace: nová pěna, nový svršek a víc místa pro prsty, se stejným charakterem se sklonem k patě.
| Gel-Cumulus 28 | Gel-Cumulus 27 | |
|---|---|---|
| Podpora | Neutrální | Neutrální |
| Drop | 8 mm | 8 mm |
| Stack u paty | 38,5 mm | 38,5 mm |
| Přední část | 30,5 mm | 30,5 mm |
| Váha | 258 g | 264 g |
Nech si Cumulus 27, pokud ti dobře sedí v přední části: 28 jede pořád stejně, plochý a s váhou vzadu. Přejdi na 28, pokud ti 27 těsnil v prstech, nebo chceš novější pěnu.
Uvedené údaje. Zdroj: katalog Strideprint (cat).
Historie verzí: Gel-Cumulus 27 až Gel-Cumulus 28
Pěna FF Blast Max. Mezipodešev přechází na směs ASICS FF Blast Max. (Fleet Feet)
Prostornější prostor pro prsty. RunRepeat naměřil 74,4 mm u palce, oproti 71,1 mm. (RunRepeat)
Nový svršek a guma na patě. Žakárový technický síťovinový svršek a odolnější guma na patě. (Fleet Feet)
Mírně lehčí. RunRepeat naměřil o zhruba 3 procenta nižší hmotnost než u Cumulus 27. (RunRepeat)
Porovnání alternativ
Každá z nich řeší jednu věc, kterou Gel-Cumulus 28 nedělá.
ASICS Gel-Cumulus 28 | ASICS Gel-Nimbus 28 | ASICS Novablast 6 | ASICS GT-2000 15 | Saucony Ride 19 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Vyber ji kvůli | Tato stránka | Víc tlumení | Rychlejší | Stabilnější | Stejná podpora |
| Drop | 8 mm | 8 mm | 8 mm | 8 mm | 8 mm |
| Stack u paty | 38,5 mm | 43,5 mm | 41,5 mm | 37 mm | 38 mm |
| Váha | 258 g | 280 g | 249 g | 249 g | 255 g |
| Podpora | Neutrální | Neutrální | Neutrální | Stabilita | Neutrální |
Otázky, které běžci kladou
Cumulus 28, nebo Nimbus 28: co vybrat?
Vyber Gel-Cumulus 28 pro vyváženou, stabilní tréninkovou botu na každý den. Vyber Gel-Nimbus 28, pokud chceš víc tlumení na dlouhé, pomalé kilometry. Runnea rámuje Cumulus jako neutrálnější, univerzálnější volbu a Nimbus jako tlumenější.
Co se změnilo z Cumulus 27 na Cumulus 28?
Cumulus 28 dostává pěnu FF Blast Max, nový žakárový síťovinový svršek a odolnější gumu na patě. RunRepeat také naměřil prostornější prostor pro prsty, 74,4 mm proti 71,1 mm, a o zhruba 3 procenta nižší hmotnost. Chod samotný zůstává stejný.
Jaký je skutečný drop Gel-Cumulus 28?
ASICS uvádí 8 mm. RunRepeat naměřil 13,3 mm a RTINGS 11,7 mm, takže bota jasně klesá k patě. Běžci s došlapem na patu se budou cítit jako doma; běžcům s došlapem na střed a přední část chodidla může sklon připadat strmý.
Sedí Gel-Cumulus 28 na velikost?
Ano. RunRepeat i RTINGS uvádějí sedění na velikost a prostor pro prsty je prostornější než u Cumulus 27. Fleet Feet uvádí pro muže širokou (2E) a extra širokou (4E) verzi.
Je Cumulus 28 dobrý pro běžce s došlapem na patu?
Je to jedna z nejjasnějších bot pro běžce s došlapem na patu v nabídce ASICS. RunRepeat ji hodnotí jako výbornou pro takové běžce, Runnea připisuje vložce PureGEL měkčí dopady a obě laboratoře naměřily drop výrazně nad uváděnými 8 mm.
Je Cumulus 28 dobrý na dlouhé běhy?
Ve volném tempu ano, s určitou debatou. RTINGS cítil, že tlumení na dlouhé vzdálenosti slábne, zatímco Runnea zjistila, že zůstává stejné i s přibývající únavou. Pokud je většina tvého tréninku dlouhá a pomalá, stojí za srovnání tlumenější Nimbus 28.
Zdroje
- RunRepeat, ASICS Gel Cumulus 28 lab review. Zobrazeno 9. 10. 2026.
- RTINGS, ASICS GEL-CUMULUS 28 review. Zobrazeno 9. 10. 2026.
- Runnea, ASICS Gel Cumulus 28 review. Zobrazeno 9. 10. 2026.
- Fleet Feet, Men’s ASICS Gel-Cumulus 28. Zobrazeno 9. 10. 2026.
- roadtrailrun.com · Rok vydání, uvedeno
- cat: katalog Strideprint, 395 bot
Jak recenzujeme. Čteme zveřejněné testy, stránky značek a prodejců a laboratorní měření, údaje porovnáváme a upozorňujeme, kde si odporují. Tuto botu jsme sami netestovali. Naposledy aktualizováno 12. října 2026.



