1. Sko
  2. ASICS
  3. Gel-Cumulus 28
ASICS Gel-Cumulus 28, sett fra siden

ASICS Gel-Cumulus 28 test

ASICS’ nøytrale hverdagssko går over til FF Blast Max-skum og en romsligere tåboks, og to laboratorier fant en mye brattere skråning fra hæl til tå enn databladet innrømmer.

Drop
8 mm
Hælstack
38,5 mm
Forfot
30,5 mm
Vekt
258 g
Støtte
Nøytral
Plate
Ingen

US M9, som oppgitt. Oppdatert 12. okt. 2026 · 5 kilder

Vår dom

Bygget rundt hælen.

Gel-Cumulus 28 er en behagelig, stabil nøytral treningssko hvis målte drop ligger godt over oppgitte 8 mm. Den passer hælløpere som tar rolige daglige mil, og krever mye av alle som lander lenger frem.

Sterke sider

  • Stabil plattform for en nøytral sko
  • Behagelige, beskyttede landinger for hælløpere
  • Romsligere tåboks enn Cumulus 27
  • Vanlig størrelse, med brede og ekstra brede versjoner
  • Lett for så mye skum den har

Svake sider

  • Målt drop langt over oppgitte 8 mm
  • Flat gange med lite energitilbakeføring
  • Yttersålen slitt fort i RunRepeats test
  • Ingen nytte til økter eller konkurranser

Hvem den passer for

  • Du lander på hælen
  • Uken din består mest av rolige mil
  • Du vil ha nøytral, men stødig
  • Cumulus 27 klemte tærne dine

Hvem bør hoppe over den

  • Du lander på midtfoten eller forfoten
  • Du vil ha én sko til raskere dager
  • Du sliter ut yttersåler raskt

Skoprofil

Hvor Gel-Cumulus 28 ligger blant de 395 skoene i katalogen vår, og hva som er endret fra Gel-Cumulus 27.

50100DempingLetthetStabilitetDropRespons
AkseGel-Cumulus 28Gel-Cumulus 27Endring
Demping5151=
Letthet5850+8
Stabilitet3030=
Drop4545=
Respons66=

Fig. 1 · Slik leser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 ytterst. Demping, letthet og drop er skoens plassering i katalogen ut fra oppgitte tall. Stabilitet og respons er skåret ut fra støttetype, plate, rocker og tiltenkt bruk. Den prikkede grå linjen er medianen i katalogen. Kilde: Strideprint-katalogen (cat).

Hvor den ligger i katalogen

Vekt258 g, lettere enn 56 % av skoene

Drop8 mm, høyere enn 45 % av skoene

Hælstack38,5 mm, høyere enn 51 % av skoene

Forfotstack30,5 mm, lavere enn 55 % av skoene

Fig. 2 · Fordeling av oppgitte tall i katalogen. Høyden på søylen er antall sko i hvert intervall. Vekt: 300 sko, snitt 257,2 g. Drop: 306 sko, snitt 7,1 mm. Hælstack: 255 sko, snitt 38 mm. Forfotstack: 253 sko, snitt 31,1 mm. Kilde: Strideprint-katalogen (cat), oppgitte verdier.

Slik føles den

Skrevet ut fra 3 publiserte tester. Vi siterer målinger, ikke inntrykk vi ikke har hatt.

Mye under hælen, mindre foran. FF Blast Max med PureGEL i hælen, og den ekstra høyden ligger bak: RunRepeat synes den er plysjet, RTINGS fast.

Rolig for en nøytral sko. Ingen stabilitetsdel, men en bred yttersåle og en stiv hælkappe gjør plattformen rolig. Nok til en mild rulling, ikke en tydelig en.

Behagelig, ikke livlig. Energitilbakeføringen er under gjennomsnittet, 50,5 prosent i hælen og 52,5 i forfoten. Geometrien ruller deg fremover, men ingenting skyver tilbake.

Mye under hælen, mindre foran. 28-en går over til FF Blast Max-skum, med PureGEL beholdt i hælen. Fleet Feet oppgir en stackhøyde på 38,5 mm i hælen og 30,5 mm i forfoten. RunRepeat målte 42,8 mm og 29,5 mm, RTINGS 41,4 mm i hælen: den ekstra høyden ligger helt bak.

RunRepeat målte skummet til 31,9 på AC-skalaen, på den myke siden, og fant det plysjet under foten. RTINGS vurderte samme sko som fast under både hæl og forfot. Forvent uansett en mykere hæl enn forfot.

Rolig for en nøytral sko. Det finnes ingen stabilitetsdel, men RTINGS vurderer plattformen høyt for stabilitet takket være en bred yttersåle og en stiv hælkappe. RunRepeat beskriver jevne, stabile landinger.

For en fot som ruller litt innover ved landing, er den basen ofte nok. Den gjør ingenting spesifikt for en tydelig innoverrulling.

Behagelig, ikke livlig. RunRepeat målte energitilbakeføring på 50,5 prosent i hælen og 52,5 prosent i forfoten, under gjennomsnittet. RTINGS fant bakre del av skoen flat ved støt.

Geometrien ruller deg jevnt nok fremover, men ingenting skyver tilbake. Det er en sko for jevn innsats.

Les mer

Mye under hælen, mindre foran. 28-en går over til FF Blast Max-skum, med PureGEL beholdt i hælen. Fleet Feet oppgir en stackhøyde på 38,5 mm i hælen og 30,5 mm i forfoten. RunRepeat målte 42,8 mm og 29,5 mm, RTINGS 41,4 mm i hælen: den ekstra høyden ligger helt bak.

RunRepeat målte skummet til 31,9 på AC-skalaen, på den myke siden, og fant det plysjet under foten. RTINGS vurderte samme sko som fast under både hæl og forfot. Forvent uansett en mykere hæl enn forfot.

Rolig for en nøytral sko. Det finnes ingen stabilitetsdel, men RTINGS vurderer plattformen høyt for stabilitet takket være en bred yttersåle og en stiv hælkappe. RunRepeat beskriver jevne, stabile landinger.

For en fot som ruller litt innover ved landing, er den basen ofte nok. Den gjør ingenting spesifikt for en tydelig innoverrulling.

Behagelig, ikke livlig. RunRepeat målte energitilbakeføring på 50,5 prosent i hælen og 52,5 prosent i forfoten, under gjennomsnittet. RTINGS fant bakre del av skoen flat ved støt.

Geometrien ruller deg jevnt nok fremover, men ingenting skyver tilbake. Det er en sko for jevn innsats.

Hvilke økter den er til

ØktEgnethetHvorforKilde
Rolige turerLaget for detDet den ble laget for: jevne, rolige daglige mil.RTINGS, Runnea
RestitusjonsturerLaget for detStabil og tilgivende når bena er slitne.RunRepeat, Runnea
LangturerFunkerFin i rolig tempo. RTINGS kjente at dempingen avtok over lange distanser.RTINGS, Runnea
TempotreningIkke til detLite sprett i begge laboratoriene. En mer livlig sko tjener deg bedre.RunRepeat, RTINGS
MaratonIkke til detRTINGS er tydelig på at den ikke er en konkurransesko.RTINGS

Kilde: RTINGS, Runnea, RunRepeat

Hva testene sier

De to laboratoriene og Runnea beskriver en stabil, pålitelig dagligsko med flat gange, bygget for hælløpere. De er uenige om hvor myk den er og hvor langt den rekker.

TestTypeVår lesningI én setningKilde
RunRepeatLabPositivRunRepeat gir den 86 av 100: plysjet demping, bred plattform og stabil geometri passer hælløpere som vil ha en rolig dagligsko.
RTINGSLabBlandetRTINGS gir 6,4 av 10: en enkel, stabil dagligsko for rolige mil, med en kjedelig mellomsåle og dårlig energitilbakeføring.
RunneaAnmeldelsePositivRunnea er svært positiv og kaller den en total suksessgaranti som pålitelig dagligsko for å samle behagelige kilometer.
Tabell 1 · Enighet mellom publiserte tester. «Vår lesning» oppsummerer hver tests egen konklusjon, med våre ord. Ingen karakterer er omregnet eller funnet på. Åpnet 9. okt. 2026.

De er enige

  • Stabil for en nøytral skoRunRepeat, RTINGS og Runnea beskriver alle jevne, forutsigbare overganger på en bred base.
  • En hælløpers skoRunRepeat anbefaler den først og fremst til hælløpere, og Runnea peker på hælgelen som den viktigste komfortfordelen.
  • Den reelle droppen er brattRunRepeat målte 13,3 mm og RTINGS 11,7 mm mot de 8 mm ASICS oppgir. To laboratorier, samme retning.
  • Ikke en fartsskoBegge laboratoriene målte lite energitilbakeføring, og Runnea beskriver den som en treningssko, ikke en konkurransesko.

De er uenige

  • Myk eller fast?RunRepeat målte skummet mykere enn gjennomsnittet og kaller dempingen plysjet. RTINGS vurderer både hæl og forfot som faste.
  • LangturerRTINGS kjente at dempingen ikke holdt seg godt over lange distanser. Runnea fant at den holder seg jevn når tretthet setter inn.
Les de fulle standpunktene, punkt for punkt

Stabil for en nøytral sko. RunRepeat, RTINGS og Runnea beskriver alle jevne, forutsigbare overganger på en bred base. (RunRepeat, RTINGS, Runnea)

En hælløpers sko. RunRepeat anbefaler den først og fremst til hælløpere, og Runnea peker på hælgelen som den viktigste komfortfordelen. (RunRepeat, Runnea)

Den reelle droppen er bratt. RunRepeat målte 13,3 mm og RTINGS 11,7 mm mot de 8 mm ASICS oppgir. To laboratorier, samme retning. (RunRepeat, RTINGS)

Ikke en fartssko. Begge laboratoriene målte lite energitilbakeføring, og Runnea beskriver den som en treningssko, ikke en konkurransesko. (RunRepeat, RTINGS, Runnea)

Myk eller fast?. RunRepeat målte skummet mykere enn gjennomsnittet og kaller dempingen plysjet. RTINGS vurderer både hæl og forfot som faste. (RunRepeat, RTINGS)

Langturer. RTINGS kjente at dempingen ikke holdt seg godt over lange distanser. Runnea fant at den holder seg jevn når tretthet setter inn. (RTINGS, Runnea)

Slik er den bygget

En treningssko uten plate: FF BLAST MAX-skum med et PureGEL-innlegg bak, en FluidRide-yttersåle som er delvis skum og delvis gummi, og en jacquard-mesh-overdel med strikket tunge.

En treningssko uten plate: FF Blast Max-skum med PureGEL bak, en 5,0 mm FluidRide-yttersåle som er delvis skum og delvis gummi, og en jacquard-mesh-overdel med en tynn 2,0 mm strikket tunge.

38.530.5123456
#DelMål
1OverdelEngineered jacquard-meshPustbarhet 3 / 5
2Tunge2,0 mm
3HælStivhet 5 / 5
4MellomsåleFF BLAST MAX og PureGELHardhet 31,9 AC
5InnersåleOrthoLite HC355,2 mm
6YttersåleFluidRide og LO-HRD-gummi5,0 mm

Fig. 3 · Sideprofil. Stackhøyder i målestokk (oppgitt: 38,5 mm hæl, 30,5 mm forfot; målt: 5 mm yttersåle). Fordelingen mellom de to skumlagene er ikke målt og er tegnet på midten. Stiplet: innersåle, skjult. Kilder: Fleet Feet, RunRepeat, RTINGS.

  1. Overdel. Et nytt engineered jacquard-mesh av resirkulert polyester, ifølge Fleet Feet. RunRepeat fant et andre lag under hovedmeshen som blokkerer deler av luftstrømmen, og ga pustbarheten 3 av 5.

  2. Tunge. Omarbeidet i elastisk strikk, bare 2,0 mm tykk, delvis festet til sidene med en fingerløkke-flik, i RunRepeats demontering. RTINGS regner den sidefestede tungen blant grunnene til at skoen føles stødig.

  3. Hæl. En svært stiv hælkappe, 5 av 5 i RunRepeats test, balansert av rikelig skumpolstring og ingen hælflik. RunRepeat advarer om at den kan irritere følsomme akillessener.

  4. Mellomsåle. FF BLAST MAX, et POE-basert skum ifølge RTINGS, erstatter FF BLAST PLUS fra Cumulus 27, med samme PureGEL-innlegg beholdt bak. RunRepeat målte 31,9 AC, plysjet, men fant støtdempingen nesten uendret fra 27. RTINGS fant en tydelig hælrocker og en tidlig forfotrocker, stive nok til å holde formen under belastning.

  5. Innersåle. En avtagbar OrthoLite HC35-innersåle, 5,2 mm tykk i RunRepeats måling, litt over gjennomsnittet.

  6. Yttersåle. FluidRide blander skum og gummi i ett lag, 5,0 mm tykt, med ASICS LO-HRD-gummi bak og en ny hvit gummidel under forfoten. Grepet på vått økte fra 0,50 til 0,54 i RunRepeats test, fortsatt under ASICSGRIP.

Les mer

En treningssko uten plate: FF BLAST MAX-skum med et PureGEL-innlegg bak, en FluidRide-yttersåle som er delvis skum og delvis gummi, og en jacquard-mesh-overdel med strikket tunge.

1. Overdel. Et nytt engineered jacquard-mesh av resirkulert polyester, ifølge Fleet Feet. RunRepeat fant et andre lag under hovedmeshen som blokkerer deler av luftstrømmen, og ga pustbarheten 3 av 5.

2. Tunge. Omarbeidet i elastisk strikk, bare 2,0 mm tykk, delvis festet til sidene med en fingerløkke-flik, i RunRepeats demontering. RTINGS regner den sidefestede tungen blant grunnene til at skoen føles stødig.

3. Hæl. En svært stiv hælkappe, 5 av 5 i RunRepeats test, balansert av rikelig skumpolstring og ingen hælflik. RunRepeat advarer om at den kan irritere følsomme akillessener.

4. Mellomsåle. FF BLAST MAX, et POE-basert skum ifølge RTINGS, erstatter FF BLAST PLUS fra Cumulus 27, med samme PureGEL-innlegg beholdt bak. RunRepeat målte 31,9 AC, plysjet, men fant støtdempingen nesten uendret fra 27. RTINGS fant en tydelig hælrocker og en tidlig forfotrocker, stive nok til å holde formen under belastning.

5. Innersåle. En avtagbar OrthoLite HC35-innersåle, 5,2 mm tykk i RunRepeats måling, litt over gjennomsnittet.

6. Yttersåle. FluidRide blander skum og gummi i ett lag, 5,0 mm tykt, med ASICS LO-HRD-gummi bak og en ny hvit gummidel under forfoten. Grepet på vått økte fra 0,50 til 0,54 i RunRepeats test, fortsatt under ASICSGRIP.

Slitestyrke. Yttersålens slitestyrke er det svake punktet. RunRepeat målte 2,4 mm slitasje, mer enn dobbelt så mye som gjennomsnittet på 1,1 mm, delvis oppveid av det tykkere laget av skum og gummi, og fraråder den til løpere som sliter små områder fort. Hælfôret fikk full score, 5 av 5, den ventilerte tåboksen 2 av 5.

Slitestyrke. Yttersålens slitestyrke er det svake punktet. RunRepeat målte 2,4 mm slitasje, mer enn dobbelt så mye som gjennomsnittet på 1,1 mm, delvis oppveid av det tykkere laget av skum og gummi, og fraråder den til løpere som sliter små områder fort. Hælfôret fikk full score, 5 av 5, den ventilerte tåboksen 2 av 5.

Spesifikasjoner, oppgitt og målt

Hvert tall har sin kilde.

Drop, mm

Fleet Feet8
RunRepeat13,3
RTINGS11,7

Hælhøyde (stack), mm

Fleet Feet38,5
RunRepeat38
RunRepeat42,8
RTINGS41,4

Forfothøyde (stack), mm

Fleet Feet30,5
RunRepeat30
RunRepeat29,5

Vekt (herre), g

Fleet Feet258
RunRepeat275
RunRepeat252
RTINGS255,7
SpesifikasjonOppgittMålt
Drop
  • 8 mm Fleet Feet
  • 13,3 mm RunRepeat
  • 11,7 mm RTINGS
Hælstack
  • 38,5 mm Fleet Feet
  • 38 mm RunRepeat
  • 42,8 mm RunRepeat
  • 41,4 mm RTINGS
Forfotstack
  • 30,5 mm Fleet Feet
  • 30 mm RunRepeat
  • 29,5 mm RunRepeat
Vekt, US M9
  • 258 g Fleet Feet
  • 275 g RunRepeat
  • 252 g RunRepeat
  • 255,7 g RTINGS
Støtte
  • Nøytral Fleet Feet
–
Plate
  • Ingen RTINGS
–
Underlag
  • Vei cat
–
Lanseringsår
  • 2026 roadtrailrun.com
–

Fig. 4 · Oppgitt mot målt. Søylene starter på null. Kilder: Fleet Feet, RunRepeat, RTINGS.

Labmålinger

SpesifikasjonMålt
Mellomsålens hardhet
  • 31,9 AC RunRepeat
Torsjonsstivhet
  • 14,7 Nm RunRepeat
Energitilbakeføring (hæl)
  • 50,5 % RunRepeat
Hælkappens stivhet
  • 5 / 5 RunRepeat
Friksjonskoeffisient
  • 0,54 RunRepeat
Pustbarhet
  • 3 / 5 RunRepeat
SpesifikasjonMålt
Tåboksens bredde
  • 74,4 mm RunRepeat
Tåboksens høyde
  • 29,1 mm RunRepeat
Yttersålens tykkelse
  • 5 mm RunRepeat
Innersålens tykkelse
  • 5,2 mm RunRepeat
Tungens tykkelse
  • 2 mm RunRepeat
Bøyekraft
  • 13,7 N RunRepeat

Størrelse og passform

Velg vanlig størrelse. Tåboksen er romsligere enn på Cumulus 27.

Lengde

Vanlig størrelse

Bredder

normal, bred og ekstra bred

Plass til tærne

Mer plass enn Cumulus 27. RunRepeat målte en tåboks på 74,4 mm, opp fra 71,1 mm, med 29,1 mm høyde, og RTINGS beskriver romslige mål gjennom forfot og bue.

RunRepeat, RTINGS

Alle størrelsesnotater fra testere

RunRepeat, støttet av leserstemmene om størrelse, og RTINGS melder begge om at den følger vanlig størrelse. RTINGS gir også passformen i forfoten og buebredden god score.

RunRepeat målte tåboksen til 74,4 mm ved storetåen, opp fra 71,1 mm på Cumulus 27, så løpere som syntes den gamle versjonen var trang foran, bør kjenne seg mer komfortable.

Fleet Feet oppgir vanlig, bred (2E) og ekstra bred (4E) for menn, og RTINGS nevner også et smalt alternativ. Tilgjengeligheten av de bredere versjonene i Europa varierer mellom forhandlere.

RunRepeat, RTINGS, Fleet Feet

Mot Gel-Cumulus 27

En stødig oppdatering: nytt skum, ny overdel og mer plass til tærne, med samme hælfokuserte karakter.

Gel-Cumulus 28Gel-Cumulus 27
StøtteNøytralNøytral
Drop8 mm8 mm
Hælstack38,5 mm38,5 mm
Forfot30,5 mm30,5 mm
Vekt258 g264 g

Behold Cumulus 27 hvis den passer forfoten din godt: 28-en går fortsatt likt, flatt og bakoverlastet. Bytt til 28 hvis 27 føltes trang i tærne, eller hvis du vil ha det nyere skummet.

Oppgitte tall. Kilde: Strideprint-katalogen (cat).

Versjonshistorikk: Gel-Cumulus 27 til Gel-Cumulus 28

FF Blast Max-skum. Mellomsålen går over til ASICS’ FF Blast Max-blanding. (Fleet Feet)

Romsligere tåboks. RunRepeat målte 74,4 mm ved storetåen, opp fra 71,1 mm. (RunRepeat)

Ny overdel og hælgummi. En engineered jacquard-mesh-overdel og mer slitesterk gummi i hælen. (Fleet Feet)

Litt lettere. RunRepeat målte rundt 3 prosent lavere vekt enn Cumulus 27. (RunRepeat)

Alternativer sammenlignet

Hvert av dem løser noe som Gel-Cumulus 28 ikke gjør.

ASICS Gel-Cumulus 28ASICS Gel-Nimbus 28ASICS Novablast 6ASICS GT-2000 15Saucony Ride 19
Velg den forDenne sidenMer dempingRaskereMer stabilSamme støtte
Drop8 mm8 mm8 mm8 mm8 mm
Hælstack38,5 mm43,5 mm41,5 mm37 mm38 mm
Vekt258 g280 g249 g249 g255 g
StøtteNøytralNøytralNøytralStabilitetNøytral
Tabell 2 · Oppgitte tall. Kilde: Strideprint-katalogen (cat).

Spørsmål løpere stiller

Cumulus 28 eller Nimbus 28: hvilken bør jeg velge?

Velg Gel-Cumulus 28 for en balansert, stabil dagligsko. Velg Gel-Nimbus 28 hvis du vil ha mer demping til lange, rolige mil. Runnea beskriver Cumulus som det mer nøytrale, allsidige alternativet og Nimbus som det mer dempede.

Hva endret seg fra Cumulus 27 til Cumulus 28?

Cumulus 28 får FF Blast Max-skum, en ny jacquard-mesh-overdel og mer slitesterk hælgummi. RunRepeat målte også en romsligere tåboks, 74,4 mm mot 71,1 mm, og rundt 3 prosent lavere vekt. Selve gangen er den samme.

Hva er den reelle droppen på Gel-Cumulus 28?

ASICS oppgir 8 mm. RunRepeat målte 13,3 mm og RTINGS 11,7 mm, så skoen ligger tydelig hælorientert. Hælløpere vil føle seg hjemme. Midtfot- og forfotløpere kan synes skråningen er bratt.

Følger Gel-Cumulus 28 vanlig størrelse?

Ja. RunRepeat og RTINGS melder begge at den følger vanlig størrelse, og tåboksen er romsligere enn på Cumulus 27. Fleet Feet oppgir brede (2E) og ekstra brede (4E) versjoner for menn.

Er Cumulus 28 bra for hælløpere?

Det er en av de tydeligste hælløper-skoene i ASICS-utvalget. RunRepeat vurderer den som utmerket for hælløpere, Runnea gir PureGEL-innlegget æren for mykere støt, og begge laboratoriene målte en drop godt over oppgitte 8 mm.

Er Cumulus 28 bra til langturer?

I rolig tempo, ja, med noe debatt. RTINGS kjente at dempingen avtok over lange distanser, mens Runnea fant at den holder seg jevn når tretthet setter inn. Hvis mesteparten av treningen din er lang og rolig, er den mer dempede Nimbus 28 verdt å sammenligne.

Kilder

  1. RunRepeat, ASICS Gel Cumulus 28 lab review. Åpnet 9. okt. 2026.
  2. RTINGS, ASICS GEL-CUMULUS 28 review. Åpnet 9. okt. 2026.
  3. Runnea, ASICS Gel Cumulus 28 review. Åpnet 9. okt. 2026.
  4. Fleet Feet, Men’s ASICS Gel-Cumulus 28. Åpnet 9. okt. 2026.
  5. roadtrailrun.com · Lanseringsår, oppgitt
  6. cat: Strideprint-katalogen, 395 sko

Slik tester vi. Vi leser publiserte tester, merke- og butikksider og labmålinger, krysssjekker tallene og peker på hvor de ikke stemmer overens. Vi har ikke testet denne skoen selv. Sist oppdatert 12. oktober 2026.

Er det riktig par?Start fittingen din