
ASICS Gel-Cumulus 28 anmeldelse
ASICS’ neutrale hverdagssko skifter til FF Blast Max-skum og en mere rummelig tåboks, og to laboratorier fandt en meget stejlere hældning fra hæl til tå, end databladet indrømmer.
- Drop
- 8 mm
- Stack, hæl
- 38,5 mm
- Forfod
- 30,5 mm
- Vægt
- 258 g
- Støtte
- Neutral
- Plade
- Ingen
Vores dom
Bygget omkring hælen.
Gel-Cumulus 28 er en behagelig, stabil neutral træningssko, hvis målte drop ligger langt over de opgivne 8 mm. Den passer til løbere med hælanslag, der løber rolige daglige kilometer, og den kræver meget af alle, der lander længere fremme.
Styrker
- Stabil platform til en neutral sko
- Behagelige, beskyttede landinger til løbere med hælanslag
- Mere rummelig tåboks end Cumulus 27
- Følger normal størrelse, med brede og ekstra brede udgaver
- Let i forhold til, hvor meget skum den har
Svagheder
- Målt drop langt over de opgivne 8 mm
- Flad gang med lidt energitilbagegivelse
- Ydersålen slidtes hurtigt i RunRepeats test
- Til ingen nytte til hårde træningspas eller løb
Hvem den passer til
- Du lander på hælen
- Din uge består mest af rolige kilometer
- Du vil have neutral, men stabil
- Cumulus 27 trykkede dine tæer
Hvem der bør springe den over
- Du lander på midtfoden eller forfoden
- Du vil have én sko til hurtigere dage
- Du slider hurtigt ydersåler op
Skoprofil
Hvor Gel-Cumulus 28 ligger blandt de 395 sko i vores katalog, og hvad der er ændret siden Gel-Cumulus 27.
| Akse | Gel-Cumulus 28 | Gel-Cumulus 27 | Ændring |
|---|---|---|---|
| Dæmpning | 51 | 51 | = |
| Lethed | 58 | 50 | +8 |
| Stabilitet | 30 | 30 | = |
| Drop | 45 | 45 | = |
| Respons | 6 | 6 | = |
Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Hvor den ligger i kataloget
Vægt258 g, lettere end 56 % af skoene
Drop8 mm, højere end 45 % af skoene
Stack, hæl38,5 mm, højere end 51 % af skoene
Stack, forfod30,5 mm, lavere end 55 % af skoene
Sådan føles den
Skrevet ud fra 3 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.
Meget under hælen, mindre foran. FF Blast Max med PureGEL i hælen, og den ekstra højde sidder bagtil: RunRepeat finder den blød, RTINGS fast.
Rolig til en neutral sko. Ingen stabilitetsstøtte, men en bred ydersål og en stiv hælkappe beroliger platformen; nok til en mild rulning, ikke en tydelig.
Behagelig, ikke livlig. Energitilbagegivelsen er under gennemsnittet med 50,5 procent i hælen og 52,5 i forfoden; geometrien ruller dig fremad, intet skubber igen.
Meget under hælen, mindre foran. 28 skifter til FF Blast Max-skum, med PureGEL bevaret i hælen. Fleet Feet opfører en stackhøjde på 38,5 mm i hælen og 30,5 mm i forfoden. RunRepeat målte 42,8 mm og 29,5 mm, RTINGS 41,4 mm i hælen: den ekstra højde sidder helt bagtil.
RunRepeat målte skummet til 31,9 på AC-skalaen, på den bløde side, og fandt det blødt under foden. RTINGS vurderede den samme sko som fast under både hæl og forfod. Forvent i begge tilfælde en blødere hæl end forfod.
Rolig til en neutral sko. Der er ingen stabilitetsstøtte, men RTINGS vurderer platformen højt for stabilitet takket være en bred ydersål og en stiv hælkappe. RunRepeat beskriver glatte, stabile landinger.
For en fod, der ruller lidt indad ved landingen, er den base ofte nok. Den gør intet specifikt for en tydelig indadrulning.
Behagelig, ikke livlig. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 50,5 procent i hælen og 52,5 procent i forfoden, under gennemsnittet. RTINGS fandt skoens bagdel flad ved landingen.
Geometrien ruller dig fremad jævnt nok, men intet skubber igen. Det er en sko til jævn indsats.
Læs mere
Meget under hælen, mindre foran. 28 skifter til FF Blast Max-skum, med PureGEL bevaret i hælen. Fleet Feet opfører en stackhøjde på 38,5 mm i hælen og 30,5 mm i forfoden. RunRepeat målte 42,8 mm og 29,5 mm, RTINGS 41,4 mm i hælen: den ekstra højde sidder helt bagtil.
RunRepeat målte skummet til 31,9 på AC-skalaen, på den bløde side, og fandt det blødt under foden. RTINGS vurderede den samme sko som fast under både hæl og forfod. Forvent i begge tilfælde en blødere hæl end forfod.
Rolig til en neutral sko. Der er ingen stabilitetsstøtte, men RTINGS vurderer platformen højt for stabilitet takket være en bred ydersål og en stiv hælkappe. RunRepeat beskriver glatte, stabile landinger.
For en fod, der ruller lidt indad ved landingen, er den base ofte nok. Den gør intet specifikt for en tydelig indadrulning.
Behagelig, ikke livlig. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 50,5 procent i hælen og 52,5 procent i forfoden, under gennemsnittet. RTINGS fandt skoens bagdel flad ved landingen.
Geometrien ruller dig fremad jævnt nok, men intet skubber igen. Det er en sko til jævn indsats.
Hvilke ture den er til
| Tur | Egnethed | Hvorfor | Kilde |
|---|---|---|---|
| Rolige ture | Lavet til det | Det, den er bygget til: stabile, afslappede daglige kilometer. | RTINGS, Runnea |
| Restitutionsture | Lavet til det | Stabil og tilgivende, når benene er trætte. | RunRepeat, Runnea |
| Langture | Kan klare det | Fin i roligt tempo. RTINGS mærkede dæmpningen aftage over lange distancer. | RTINGS, Runnea |
| Tempotræning | Ikke til det | Lidt spring i begge laboratorier. En mere livlig sko tjener dig bedre. | RunRepeat, RTINGS |
| Maraton i konkurrence | Ikke til det | RTINGS er klar: det er ikke en konkurrencesko. | RTINGS |
Kilde: RTINGS, Runnea, RunRepeat
Hvad testerne siger
De to laboratorier og Runnea beskriver en stabil, pålidelig daglig træningssko med en flad gang, bygget til løbere med hælanslag. De er uenige om, hvor blød den er, og hvor langt den kan nå.
| Test | Type | Vores læsning | I én sætning | Kilde |
|---|---|---|---|---|
| RunRepeat | Laboratorium | Positiv | RunRepeat giver den 86 ud af 100: blød dæmpning, bred platform og stabil geometri passer til løbere med hælanslag, som vil have en afslappet daglig træningssko. | Læs |
| RTINGS | Laboratorium | Blandet | RTINGS giver 6,4 ud af 10: en jordnær, stabil daglig træningssko til afslappede kilometer, med en kedelig mellemsål og dårlig energitilbagegivelse. | Læs |
| Runnea | Anmeldelse | Positiv | Runnea er meget positiv og kalder den en total garanti for succes som en pålidelig daglig træningssko til at samle behagelige kilometer. | Læs |
De er enige
- Stabil til en neutral skoRunRepeat, RTINGS og Runnea beskriver alle stabile, forudsigelige overgange på en bred base.
- En sko til hælanslagRunRepeat anbefaler den frem for alt til løbere med hælanslag, og Runnea peger på hælgelen som dens vigtigste komfortfordel.
- Den reelle drop er stejlRunRepeat målte 13,3 mm og RTINGS 11,7 mm mod de 8 mm, ASICS opgiver. To laboratorier, samme retning.
- Ikke en fartskoBegge laboratorier målte lidt energitilbagegivelse, og Runnea beskriver den som en træningssko frem for en konkurrencesko.
De er uenige
- Blød eller fast?RunRepeat målte skummet blødere end gennemsnittet og kalder dæmpningen blød. RTINGS vurderer både hæl og forfod som faste.
- Lange tureRTINGS mærkede, at dæmpningen ikke holdt godt over lange distancer. Runnea fandt, at den holder sig jævn, efterhånden som trætheden sætter ind.
Sådan er den bygget
En daglig træningssko uden plade: FF BLAST MAX-skum med et PureGEL-indlæg bagtil, en FluidRide-ydersål, der er dels skum, dels gummi, og en jacquard-mesh-overdel med en strikket tunge.
En daglig træningssko uden plade: FF Blast Max-skum med PureGEL bagtil, en FluidRide-ydersål på 5,0 mm, der er dels skum og dels gummi, og en jacquard-mesh-overdel med en tynd strikket tunge på 2,0 mm.
| # | Del | Mål |
|---|---|---|
| 1 | OverdelEngineered jacquard-mesh | Åndbarhed 3 / 5 |
| 2 | Tunge | 2,0 mm |
| 3 | Hæl | Stivhed 5 / 5 |
| 4 | MellemsålFF BLAST MAX og PureGEL | Hårdhed 31,9 AC |
| 5 | IndlægssålOrthoLite HC35 | 5,2 mm |
| 6 | YdersålFluidRide og LO-HRD-gummi | 5,0 mm |
Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 38,5 mm hæl, 30,5 mm forfod. Målt: 5 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: Fleet Feet, RunRepeat, RTINGS.
Overdel. Et nyt engineered jacquard-mesh af genanvendt polyester, ifølge Fleet Feet. RunRepeat fandt et andet lag under det primære mesh, der blokerer en del af luftgennemstrømningen, og gav åndbarheden 3 ud af 5.
Tunge. Omdesignet i en elastisk strik, kun 2,0 mm tyk, halvt sammensyet med en fingerløkke, i RunRepeats adskillelse. RTINGS regner den sammensyede tunge blandt grundene til, at skoen føles stabil.
Hæl. En meget stiv hælkappe, 5 ud af 5 i RunRepeats test, afbalanceret af rigelig skumpolstring og ingen trækløkke bagpå. RunRepeat advarer om, at den kan genere følsomme akillessener.
Mellemsål. FF BLAST MAX, et POE-baseret skum ifølge RTINGS, erstatter FF BLAST PLUS fra Cumulus 27, med det samme PureGEL-indlæg bevaret bagtil. RunRepeat målte 31,9 AC, blød, men fandt stødabsorberingen næsten uændret fra 27. RTINGS fandt en udtalt rocker i hælen og en tidlig rocker i forfoden, stiv nok til at holde formen under belastning.
Indlægssål. En udtagelig OrthoLite HC35-indlægssål, 5,2 mm tyk i RunRepeats måling, lidt over gennemsnittet.
Ydersål. FluidRide blander skum og gummi i ét lag, 5,0 mm tykt, med ASICS LO-HRD-gummi bagtil og en ny hvid gummidel under forfoden. Grebet på vådt steg fra 0,50 til 0,54 i RunRepeats test, stadig under ASICSGRIP.
Læs mere
En daglig træningssko uden plade: FF BLAST MAX-skum med et PureGEL-indlæg bagtil, en FluidRide-ydersål, der er dels skum, dels gummi, og en jacquard-mesh-overdel med en strikket tunge.
1. Overdel. Et nyt engineered jacquard-mesh af genanvendt polyester, ifølge Fleet Feet. RunRepeat fandt et andet lag under det primære mesh, der blokerer en del af luftgennemstrømningen, og gav åndbarheden 3 ud af 5.
2. Tunge. Omdesignet i en elastisk strik, kun 2,0 mm tyk, halvt sammensyet med en fingerløkke, i RunRepeats adskillelse. RTINGS regner den sammensyede tunge blandt grundene til, at skoen føles stabil.
3. Hæl. En meget stiv hælkappe, 5 ud af 5 i RunRepeats test, afbalanceret af rigelig skumpolstring og ingen trækløkke bagpå. RunRepeat advarer om, at den kan genere følsomme akillessener.
4. Mellemsål. FF BLAST MAX, et POE-baseret skum ifølge RTINGS, erstatter FF BLAST PLUS fra Cumulus 27, med det samme PureGEL-indlæg bevaret bagtil. RunRepeat målte 31,9 AC, blød, men fandt stødabsorberingen næsten uændret fra 27. RTINGS fandt en udtalt rocker i hælen og en tidlig rocker i forfoden, stiv nok til at holde formen under belastning.
5. Indlægssål. En udtagelig OrthoLite HC35-indlægssål, 5,2 mm tyk i RunRepeats måling, lidt over gennemsnittet.
6. Ydersål. FluidRide blander skum og gummi i ét lag, 5,0 mm tykt, med ASICS LO-HRD-gummi bagtil og en ny hvid gummidel under forfoden. Grebet på vådt steg fra 0,50 til 0,54 i RunRepeats test, stadig under ASICSGRIP.
Holdbarhed. Ydersålens holdbarhed er det svage punkt. RunRepeat målte 2,4 mm slid, mere end dobbelt så meget som gennemsnittet på 1,1 mm, delvist opvejet af det tykkere lag af skum og gummi, og fraråder den til løbere, der hurtigt slider små områder ned. Hælforingen fik en perfekt 5 ud af 5, den ventilerede tåboks 2 ud af 5.
Holdbarhed. Ydersålens holdbarhed er det svage punkt. RunRepeat målte 2,4 mm slid, mere end dobbelt så meget som gennemsnittet på 1,1 mm, delvist opvejet af det tykkere lag af skum og gummi, og fraråder den til løbere, der hurtigt slider små områder ned. Hælforingen fik en perfekt 5 ud af 5, den ventilerede tåboks 2 ud af 5.
Specs, angivet og målt
Hvert tal har sin kilde.
Drop, mm
Hælstack, mm
Forfodsstack, mm
Vægt (herre), g
| Spec | Angivet | Målt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack, hæl |
|
|
| Stack, forfod |
|
|
| Vægt, US M9 |
|
|
| Støtte |
| – |
| Plade |
| – |
| Underlag |
| – |
| Udgivelsesår |
| – |
Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: Fleet Feet, RunRepeat, RTINGS.
Laboratoriemålinger
| Spec | Målt |
|---|---|
| Mellemsålens hårdhed |
|
| Vridningsstivhed |
|
| Energitilbagegivelse (hæl) |
|
| Hælkappens stivhed |
|
| Grebskoefficient |
|
| Åndbarhed |
|
| Spec | Målt |
|---|---|
| Tåboksens bredde |
|
| Tåboksens højde |
|
| Ydersålens tykkelse |
|
| Indlægssålens tykkelse |
|
| Tungens tykkelse |
|
| Bøjekraft |
|
Størrelse og pasform
Tag din sædvanlige størrelse; tåboksen er mere rummelig end på Cumulus 27.
Længde
Følger normal størrelse
Bredder
normal, bred og ekstra bred
Plads til tæerne
Mere plads end Cumulus 27. RunRepeat målte en tåboks på 74,4 mm, op fra 71,1 mm, med 29,1 mm i højden, og RTINGS beskriver rummelige mål gennem forfod og fodbue.
RunRepeat, RTINGS
Testernes fulde noter om størrelse
RunRepeat, bakket op af læsernes størrelsesstemmer, og RTINGS melder begge om en pasform i normal størrelse. RTINGS giver også forfodens og fodbuens bredde en god pasformsscore.
RunRepeat målte tåboksen til 74,4 mm ved storetåen, op fra 71,1 mm på Cumulus 27, så løbere, der fandt den gamle version stram foran, bør have det mere behageligt.
Fleet Feet opfører normal, bred (2E) og ekstra bred (4E) til mænd, og RTINGS nævner også en smal mulighed. Tilgængeligheden af de bredere udgaver i Europa varierer fra forhandler til forhandler.
RunRepeat, RTINGS, Fleet Feet
Mod Gel-Cumulus 27
En stabil opdatering: nyt skum, en ny overdel og mere plads til tæerne, med den samme hæl-først-karakter.
| Gel-Cumulus 28 | Gel-Cumulus 27 | |
|---|---|---|
| Støtte | Neutral | Neutral |
| Drop | 8 mm | 8 mm |
| Stack, hæl | 38,5 mm | 38,5 mm |
| Forfod | 30,5 mm | 30,5 mm |
| Vægt | 258 g | 264 g |
Behold Cumulus 27, hvis den passer godt til din forfod: 28 kører stadig på samme måde, flad og bagtung. Skift til 28, hvis 27 føltes stram ved tæerne, eller hvis du vil have det nyere skum.
Angivne tal. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Versionshistorik: Gel-Cumulus 27 til Gel-Cumulus 28
FF Blast Max-skum. Mellemsålen skifter til ASICS’ FF Blast Max-blanding. (Fleet Feet)
Mere rummelig tåboks. RunRepeat målte 74,4 mm ved storetåen, op fra 71,1 mm. (RunRepeat)
Ny overdel og hælgummi. En engineered jacquard-mesh-overdel og mere slidstærkt gummi i hælen. (Fleet Feet)
Lidt lettere. RunRepeat målte omkring 3 procent mindre vægt end Cumulus 27. (RunRepeat)
Alternativer sammenlignet
Hver af dem løser én ting, som Gel-Cumulus 28 ikke gør.
ASICS Gel-Cumulus 28 | ASICS Gel-Nimbus 28 | ASICS Novablast 6 | ASICS GT-2000 15 | Saucony Ride 19 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Vælg den til | Denne side | Mere dæmpning | Hurtigere | Mere stabil | Samme støtte |
| Drop | 8 mm | 8 mm | 8 mm | 8 mm | 8 mm |
| Stack, hæl | 38,5 mm | 43,5 mm | 41,5 mm | 37 mm | 38 mm |
| Vægt | 258 g | 280 g | 249 g | 249 g | 255 g |
| Støtte | Neutral | Neutral | Neutral | Stabilitet | Neutral |
Spørgsmål fra løbere
Cumulus 28 eller Nimbus 28: hvilken skal jeg vælge?
Vælg Gel-Cumulus 28 til en afbalanceret, stabil daglig træningssko. Vælg Gel-Nimbus 28, hvis du vil have mere dæmpning til lange, rolige kilometer. Runnea ser Cumulus som den mere neutrale, alsidige mulighed og Nimbus som den mere dæmpede.
Hvad ændrede sig fra Cumulus 27 til Cumulus 28?
Cumulus 28 får FF Blast Max-skum, en ny jacquard-mesh-overdel og mere holdbart hælgummi. RunRepeat målte også en mere rummelig tåboks, 74,4 mm mod 71,1 mm, og omkring 3 procent mindre vægt. Selve gangen forbliver den samme.
Hvad er den reelle drop på Gel-Cumulus 28?
ASICS opgiver 8 mm. RunRepeat målte 13,3 mm og RTINGS 11,7 mm, så skoen står tydeligt med hælen nede. Løbere med hælanslag vil føle sig hjemme; løbere med midt- og forfodsanslag kan finde hældningen stejl.
Følger Gel-Cumulus 28 normal størrelse?
Ja. RunRepeat og RTINGS melder begge om en pasform i normal størrelse, og tåboksen er mere rummelig end på Cumulus 27. Fleet Feet opfører brede (2E) og ekstra brede (4E) udgaver til mænd.
Er Cumulus 28 god til hælanslag?
Den er en af de tydeligste sko til hælanslag i ASICS-sortimentet. RunRepeat vurderer den fremragende til løbere med hælanslag, Runnea krediterer PureGEL-indlægget for blødere stød, og begge laboratorier målte en drop langt over de opgivne 8 mm.
Er Cumulus 28 god til lange ture?
I roligt tempo ja, med lidt debat. RTINGS mærkede dæmpningen aftage over lange distancer, mens Runnea fandt den jævn, efterhånden som trætheden sætter ind. Hvis størstedelen af din træning er lang og langsom, er den mere dæmpede Nimbus 28 værd at sammenligne med.
Kilder
- RunRepeat, ASICS Gel Cumulus 28 lab review. Besøgt 9. okt. 2026.
- RTINGS, ASICS GEL-CUMULUS 28 review. Besøgt 9. okt. 2026.
- Runnea, ASICS Gel Cumulus 28 review. Besøgt 9. okt. 2026.
- Fleet Feet, Men’s ASICS Gel-Cumulus 28. Besøgt 9. okt. 2026.
- roadtrailrun.com · Udgivelsesår, angivet
- kat: Strideprint-kataloget, 395 sko
Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 12. oktober 2026.



