
ASICS Sonicblast 2 -arvostelu
ASICSin levyllinen superharjoituskenkä uudistettuna haarukkamaisella Pebax-levyllä, joustavalla päkiänystyrällä ja pehmeämmällä kantaosalla, ja hieman kevyempi kuin ensimmäinen versio.
- Drop
- 8 mm
- Kannan korkeus
- 46 mm
- Päkiä
- 38 mm
- Paino
- 238 g
- Tuki
- Neutraali
- Levy
- Muu
Tuomiomme
Kova, vakaa ja onnellisin vauhdissa.
Sonicblast 2 asettaa 46 mm vaahtoa ja haarukkalevyn neutraalin juoksijan alle ja tuntuu silti tasaiselta, minkä jokainen testi huomaa. Se sopii vauhtilenkeille, nopeampia osuuksia sisältäville pitkille lenkeille ja maratonvauhdille. Rauhallisilla vauhdeilla jäykkä keskijalka voi tuntua työltä, ja kärkitila jakaa testaajat.
Vahvuudet
- Erittäin vakaa 46 mm:n pohjalle Doctors of Runningin mukaan
- Reagoiva, kun keinuvuus aktivoituu, vauhtilenkki- ja maratonvauhdilla
- Kevyempi kuin ensimmäinen Sonicblast: 225,9 g RTINGSin vaa’alla
- Vaimennus, joka kestää pitkät suoritukset: 9,2 / 10 RTINGSillä
- Vastaa kokoa jokaisessa lukemassamme testissä
Heikkoudet
- Jäykkä keskijalka, joka tuntuu kömpelöltä rauhallisilla vauhdeilla
- Kova alastulossa Running Labin mukaan
- Matala kärkitila RTINGSin istuvuustestissä
- Vain yksi leveys
Kenelle sopii
- Vauhtilenkit ja pitkät lenkit nopeilla osuuksilla
- Superkengät ovat mielestäsi liian horjuvia
- Haluat harjoituskengän mukavuutta levyllä
Kenen kannattaa ohittaa
- Lenkkisi ovat enimmäkseen rauhallisia
- Tarvitset tukea sisäänpäin kallistumiseen
- Haluat maatuntumaa tai pehmeän alastulon
Kenkäprofiili
Missä Sonicblast 2 sijoittuu valikoimamme 395 kengän joukossa ja mikä muuttui mallista Sonicblast.
| Akseli | Sonicblast 2 | Sonicblast | Muutos |
|---|---|---|---|
| Vaimennus | 93 | 93 | = |
| Keveys | 71 | 60 | +11 |
| Vakaus | 30 | 30 | = |
| Drop | 45 | 45 | = |
| Reagoivuus | 20 | 40 | −20 |
Kuva 1 · Miten lukea. Jokainen akseli kulkee keskustan nollasta reunan sataan. Vaimennus, keveys ja drop ovat kengän sijoitus valikoimassa ilmoitettujen lukujen mukaan; vakaus ja reagoivuus pisteytetään tukityypin, levyn, rockerin ja käyttötarkoituksen perusteella. Katkoviivainen harmaa viiva on valikoiman mediaani. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).
Missä se sijaitsee valikoimassa
Paino238 g, kevyempi kuin 70 % kengistä
Drop8 mm, korkeampi kuin 45 % kengistä
Kannan korkeus46 mm, korkeampi kuin 93 % kengistä
Päkiän korkeus38 mm, korkeampi kuin 88 % kengistä
Miltä se tuntuu
Kirjoitettu 3 julkaistun testin pohjalta. Lainaamme mittauksia, emme vaikutelmia, joita meillä ei ollut.
Paljon vaahtoa, kova tuntuma. 46 mm FF Turbo Squaredia FF Blast Maxin päällä: hyvin suojattu pitkissä suorituksissa, kova eikä pehmeä.
Tasainen 46 mm:n pohjalle. Ei tukijärjestelmää, mutta leveä, kova pohja tekee siitä yhden vakaimmista korkeista harjoituskengistä Doctors of Runningin mukaan; vähemmän ruoholla.
Levy ja keinuvuus haluavat vauhtia. Haarukkamainen Pebax-levy ja päkiänystyrä tekevät irtiotosta joustavan vauhdissa; hitailla nopeuksilla jäykkä keskijalka voi läiskähtää.
Paljon vaahtoa, kova tuntuma. FF Turbo Squared on päällä, FF Blast Max alla, ja ylimääräinen Turbo Squared -nystyrä päkiän alla. Doctors of Running listaa miehille 46 mm kantapäässä ja 38 mm päkiässä; RTINGS mittasi 45,1 mm:n kantaosan. Vain 4 katalogimme 183 neutraalista maantiekengästä listaa korkeamman kantaosan.
RTINGS arvioi vaimennuksen 9,2 / 10 ja havaitsee sen kestävän pitkät suoritukset. Running Lab ja Doctors of Running kuvaavat silti kokonaisuutena kovaa tuntumaa, ja RTINGS huomauttaa rajallisesta maatuntumasta.
Tasainen 46 mm:n pohjalle. Tukijärjestelmää ei ole, mutta Doctors of Running piti sitä yhtenä vakaimmista superharjoituskengistä tällä korkeudella leveän alustan, kohtalaisen sisäpuolen levenemisen ja kovan välipohjan ansiosta.
Kaksi varausta: yksi Doctors of Runningin testaaja tunsi sisäpuolen levenemisen voivan vaivata juoksijoita, jotka ovat herkkiä paineelle siellä, ja ruoho tai epätasainen maa tuntui vähemmän varmalta päkiänystyrän alla. RTINGS antaa vakaudelle 6,8 / 10.
Levy ja keinuvuus haluavat vauhtia. Haarukkamainen Pebax-levy ja päkiänystyrä antavat joustavan irtioton. RTINGS antaa päkiän energian palautumiselle 7,8 / 10 mutta kantapäälle vain 6,8 ja arvioi keinuvuuden jäykäksi.
Noin 238 g ilmoitettuna miesten US 9 -koossa se on 52. kevyin 149 neutraalista maantiekengästä, jotka on punnittu tässä koossa katalogissamme. Doctors of Running tuntee läiskähdyksen keskijalan läpi hitailla vauhdeilla, joka vaimenee vauhdin noustessa.
Lue lisää
Paljon vaahtoa, kova tuntuma. FF Turbo Squared on päällä, FF Blast Max alla, ja ylimääräinen Turbo Squared -nystyrä päkiän alla. Doctors of Running listaa miehille 46 mm kantapäässä ja 38 mm päkiässä; RTINGS mittasi 45,1 mm:n kantaosan. Vain 4 katalogimme 183 neutraalista maantiekengästä listaa korkeamman kantaosan.
RTINGS arvioi vaimennuksen 9,2 / 10 ja havaitsee sen kestävän pitkät suoritukset. Running Lab ja Doctors of Running kuvaavat silti kokonaisuutena kovaa tuntumaa, ja RTINGS huomauttaa rajallisesta maatuntumasta.
Tasainen 46 mm:n pohjalle. Tukijärjestelmää ei ole, mutta Doctors of Running piti sitä yhtenä vakaimmista superharjoituskengistä tällä korkeudella leveän alustan, kohtalaisen sisäpuolen levenemisen ja kovan välipohjan ansiosta.
Kaksi varausta: yksi Doctors of Runningin testaaja tunsi sisäpuolen levenemisen voivan vaivata juoksijoita, jotka ovat herkkiä paineelle siellä, ja ruoho tai epätasainen maa tuntui vähemmän varmalta päkiänystyrän alla. RTINGS antaa vakaudelle 6,8 / 10.
Levy ja keinuvuus haluavat vauhtia. Haarukkamainen Pebax-levy ja päkiänystyrä antavat joustavan irtioton. RTINGS antaa päkiän energian palautumiselle 7,8 / 10 mutta kantapäälle vain 6,8 ja arvioi keinuvuuden jäykäksi.
Noin 238 g ilmoitettuna miesten US 9 -koossa se on 52. kevyin 149 neutraalista maantiekengästä, jotka on punnittu tässä koossa katalogissamme. Doctors of Running tuntee läiskähdyksen keskijalan läpi hitailla vauhdeilla, joka vaimenee vauhdin noustessa.
Millaisille lenkeille se sopii
| Lenkki | Sopivuus | Miksi | Lähde |
|---|---|---|---|
| Vauhtikestävyys | Tehty siihen | Sen ydinalue jokaisessa testissä: keinuvuus ja levy heräävät eloon vauhdilla. | Doctors of Running, RTINGS, Running Lab |
| Pitkät lenkit | Tehty siihen | RTINGS antaa sille 8,1 pitkille lenkeille; Running Lab juoksi 30 km ja enemmän mukavasti. | RTINGS, Running Lab |
| Maratonkilpailu | Tehty siihen | RTINGS antaa sille 8,1 maratonkilpailuun; yksi Doctors of Runningin testaaja piti sitä mukavimpana maratonvauhdilla. | Doctors of Running, RTINGS |
| Intervallit | Kelpaa | Running Lab käyttää sitä nopeisiin harjoituksiin; yksi Doctors of Runningin testaaja piti sitä hieman painavana kynnysvauhdilla. | Doctors of Running, Running Lab |
| Peruskestävyyslenkit | Kelpaa | Road Runner Sports tarjoaa sitä päivittäisille kilometreille, mutta Doctors of Running ja RTINGS pitävät keskijalkaa jäykkänä hitailla vauhdeilla. | Doctors of Running, RTINGS, Road Runner Sports |
| Kävely | Ei siihen | Doctors of Running ei arvioi sitä kävelyyn eikä seisomiseen. | Doctors of Running |
Lähde: Doctors of Running, RTINGS, Running Lab, Road Runner Sports
Mitä testit sanovat
Testit ovat yhtä mieltä siitä, että Sonicblast 2 on selvä askel ylöspäin ensimmäisestä versiosta: kevyempi, vakaampi ja eloisampi vauhdissa. Mielipiteet eroavat siitä, kuinka kova se tuntuu ja varpaiden tilasta.
| Testi | Tyyppi | Tulkintamme | Yhdessä lauseessa | Lähde |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Arvostelu | Myönteinen | Doctors of Running antaa sille kokonaisarvosanaksi A-miinus molemmilta testaajilta: erittäin vakaa korkeuteensa nähden, paras nopeammilla suorituksilla. | Lue |
| RTINGS | Laboratorio | Myönteinen | RTINGS antaa 8,1 / 10, parempi kenkä kuin alkuperäinen pitkille suorituksille, vaimealla kantaosan palautumalla. | Lue |
| Running Lab | Arvostelu | Myönteinen | Running Lab antaa 9,5 / 10: räjähtävä nopeaan juoksuun, kova iskussa. | Lue |
He ovat samaa mieltä
- Parempi kuin ensimmäinen SonicblastDoctors of Running, RTINGS ja Running Lab pitävät sitä kaikki parempana: kevyempi, vakaampi ja reagoivampi, pehmeämmällä kantaosalla.
- Vakaa korkeuteensa nähdenDoctors of Running kutsuu sitä yhdeksi vakaimmista superharjoituskengistä tällä pohjan korkeudella, ja Running Lab piti sitä myös vakaampana kuin ennen.
- Tehty vauhdille, ei hölkälleKaikki kolme testiä pitävät jäykkää keskijalkaa vähemmän miellyttävänä rauhallisilla vauhdeilla ja kenkää parhaimmillaan vauhtilenkistä maratonin tehoon.
- Vastaa kokoaDoctors of Running, RTINGS, Running Lab ja Road Runner Sports neuvovat kaikki tavallista kokoasi.
Mielipiteet jakautuvat
- Tila päkiässäDoctors of Running piti päkiää keskimääräistä tilavampana ja mukavana. RTINGS mittaa matalan kärkitilan, ja Running Lab raportoi joidenkin leveäjalkaisten testaajien pitäneen sitä liian tarkkana.
- Kova vai pehmeäDoctors of Running ja Running Lab kuvaavat kovaa ajoa. RTINGS arvioi päkiän selvästi pehmeämmäksi kuin ensimmäisessä versiossa ja havaitsee vaahdon antavan rajallista tukea jalan alla.
Miten se on rakennettu
Kaksi vaahtoa, FF Turbo Squared FF Blast Maxin päällä, niiden välissä haarukkamainen Pebax-levy, päkiän Turbo Squared -nystyrä, kevyt engineered mesh -päällinen ja ASICSGRIP-kumi.
FF Turbo Squared FF Blast Maxin päällä haarukkamaisella Pebax-levyllä ja päkiänystyrällä, kevyen, avoimen verkkopäällisen ja ASICSGRIP-kumin alla.
| # | Osa | Mitta |
|---|---|---|
| 1 | PäällinenEngineered mesh -verkko | Hengittävyys 7,5 / 10 |
| 2 | Kieli | – |
| 3 | Kanta | – |
| 4 | VälipohjaFF Turbo Squared ja FF Blast Max | – |
| 5 | LevyHaarukkamainen Pebax Astroplate | – |
| 6 | UlkopohjaASICSGRIP | – |
Kuva 3 · Sivuprofiili. Pohjakorkeudet mittakaavassa (ilmoitettu: kanta 46 mm, päkiä 38 mm); kahden vaahdon välistä jakoa ei ole mitattu, ja se on piirretty puoleen korkeuteen. Katkoviiva: irtopohjallinen, piilossa. Lähteet: Fleet Feet, Doctors of Running, RTINGS, Running Lab.
Päällinen. Uusi, avoimempi verkko ilman lisäpäällyksiä Fleet Feetin mukaan. Doctors of Running piti sitä hengittävänä ja vakaana jalalla, ja RTINGS antaa hengittävyydelle 7,5 / 10.
Kieli. Sivuilta kiinnitetty, minkä RTINGS laskee vakauden hyväksi, litteillä, leveillä nauhoilla. Running Lab huomauttaa hyvin pehmustetusta päällisestä sen ympärillä.
Kanta. Jäykkä mutta hyvin muotoiltu kantatuki, joka ei aiheuttanut akillesjänteen ärsytystä yhdelle Doctors of Runningin testaajalle. Kantaosan viiste on pyöreämpi kuin ensimmäisessä versiossa.
Välipohja. FF Turbo Squared päällä palautumaa varten, FF Blast Max alla, ja Turbo Squared -nystyrä päkiän alla, joka nyt kytkeytyy välipohjakerrokseen Fleet Feetin mukaan.
Levy. Kolmeneljäsosapituinen Pebax-levy, jaettu haarukaksi, korvaa ensimmäisen version rakenteen niin, että enemmän vaahtoa ulottuu päkiään. Se ei ole hiilikuitua.
Ulkopohja. Laaja kumin peitto päkiässä Doctors of Runningin mukaan. Running Lab piti sitä tarttuvana märällä ja kiviä pidättämättömänä.
Lue lisää
Kaksi vaahtoa, FF Turbo Squared FF Blast Maxin päällä, niiden välissä haarukkamainen Pebax-levy, päkiän Turbo Squared -nystyrä, kevyt engineered mesh -päällinen ja ASICSGRIP-kumi.
1. Päällinen. Uusi, avoimempi verkko ilman lisäpäällyksiä Fleet Feetin mukaan. Doctors of Running piti sitä hengittävänä ja vakaana jalalla, ja RTINGS antaa hengittävyydelle 7,5 / 10.
2. Kieli. Sivuilta kiinnitetty, minkä RTINGS laskee vakauden hyväksi, litteillä, leveillä nauhoilla. Running Lab huomauttaa hyvin pehmustetusta päällisestä sen ympärillä.
3. Kanta. Jäykkä mutta hyvin muotoiltu kantatuki, joka ei aiheuttanut akillesjänteen ärsytystä yhdelle Doctors of Runningin testaajalle. Kantaosan viiste on pyöreämpi kuin ensimmäisessä versiossa.
4. Välipohja. FF Turbo Squared päällä palautumaa varten, FF Blast Max alla, ja Turbo Squared -nystyrä päkiän alla, joka nyt kytkeytyy välipohjakerrokseen Fleet Feetin mukaan.
5. Levy. Kolmeneljäsosapituinen Pebax-levy, jaettu haarukaksi, korvaa ensimmäisen version rakenteen niin, että enemmän vaahtoa ulottuu päkiään. Se ei ole hiilikuitua.
6. Ulkopohja. Laaja kumin peitto päkiässä Doctors of Runningin mukaan. Running Lab piti sitä tarttuvana märällä ja kiviä pidättämättömänä.
Kestävyys. Varhaiset merkit ovat hyvät: ei näkyvää ulkopohjan kulumaa noin 20 mailin jälkeen yhdelle Doctors of Runningin testaajalle, joka odottaa keskimääräistä tai keskimääräistä parempaa kestävyyttä. Pitkäaikaista dataa ei vielä ole.
Kestävyys. Varhaiset merkit ovat hyvät: ei näkyvää ulkopohjan kulumaa noin 20 mailin jälkeen yhdelle Doctors of Runningin testaajalle, joka odottaa keskimääräistä tai keskimääräistä parempaa kestävyyttä. Pitkäaikaista dataa ei vielä ole.
Tiedot, ilmoitetut ja mitatut
Jokaisella luvulla on lähde.
Drop, mm
Kantapohjan korkeus, mm
Paino (miesten), g
| Tieto | Ilmoitettu | Mitattu |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Kannan korkeus |
|
|
| Päkiän korkeus |
| – |
| Paino, US M9 |
|
|
| Tuki |
| – |
| Levy |
| – |
| Alusta |
| – |
Kuva 4 · Ilmoitettu vs mitattu. Palkit alkavat nollasta. Lähteet: Doctors of Running, RTINGS, Fleet Feet.
Koko ja istuvuus
Ota tavallinen kokosi; kysymys on varpaiden tilasta, ei pituudesta.
Pituus
Vastaa kokoa
Leveydet
normaali
Varvastila
Leveys on runsas Doctors of Runningille, mutta korkeus on rajallinen: RTINGS antaa kärkitilan korkeudelle 6,5 / 10, joten korkeat varpaat voivat koskettaa yläpintaa.
Doctors of Running, RTINGS
Testaajien koko kokomuistiinpanot
Doctors of Running, RTINGS, Running Lab ja Road Runner Sports neuvovat kaikki tavallista kokoasi. RTINGS lisää, että se voi olla aivan hieman pitkä.
Doctors of Running piti keskijalkaa ja kantaosaa normaalin levyisinä ja päkiää keskimääräistä tilavampana; yksi testaaja joutui nauhoittamaan hieman tiukemmin pitääkseen sen paikallaan. RTINGS mittaa matalan kärkitilan, ja Running Lab raportoi joidenkin leveäpäkiäisten testaajien pitäneen sitä liian napakkana.
Fleet Feet ja RTINGS listaavat yhden vakioleveyden.
Doctors of Running, RTINGS, Running Lab, Road Runner Sports, Fleet Feet
Vs Sonicblast
Todellinen uudistus: uusi levy, uusi päkiänystyrä, pehmeämpi kantaosa, uusi päällinen ja vähemmän painoa, samalla 46 mm:n pohjalla ja 8 mm:n dropilla.
| Sonicblast 2 | Sonicblast | |
|---|---|---|
| Tuki | Neutraali | Neutraali |
| Drop | 8 mm | 8 mm |
| Kannan korkeus | 46 mm | 46 mm |
| Päkiä | 38 mm | 38 mm |
| Paino | 238 g | 255 g |
RTINGS pitää ensimmäistä Sonicblastia yhä hieman pehmeämpänä ja ponnahtelevampana jalan alla. Muuten jokainen testi pitää versiota 2 parempana: kevyempi, vakaampi ja parempi pitkissä suorituksissa.
Ilmoitetut luvut. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).
Versiohistoria: Sonicblast - Sonicblast 2
Haarukkamainen Pebax-levy. Levy on nyt jaettu haarukaksi, jolloin enemmän FF Turbo Squaredia ulottuu päkiään. (Doctors of Running, Fleet Feet)
Päkiänystyrä. Turbo Squared -nystyrä päkiän alla lisää jousta irtiotossa. (Doctors of Running, RTINGS)
Pyöreämpi kantaosa. Doctors of Running havaitsi ensimmäisen version kantaosan ja keskijalan läiskähdyksen vähentyneen paljon. (Doctors of Running)
Kevyempi. Noin puoli unssia kevyempi Doctors of Runningille, noin 15 g Running Labille. (Doctors of Running, Running Lab)
Uusi päällinen. Avoimempi verkko, jossa on enemmän tilaa kärkitilassa, Doctors of Runningin ja Fleet Feetin mukaan. (Doctors of Running, Fleet Feet)
Vaihtoehdot vertailussa
Jokainen korjaa yhden asian, jota Sonicblast 2 ei tee.
ASICS Sonicblast 2 | ASICS Superblast 3 | Adidas Adizero Boston 13 | ASICS Magic Speed 5 | Saucony Endorphin Speed 5 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Valitse se, jos haluat | Tämä sivu | Pehmeämpi | Kiinteämpi | Nopeampi | Vähemmän vaimennusta |
| Drop | 8 mm | 8 mm | 7 mm | 7 mm | 8 mm |
| Kannan korkeus | 46 mm | 47 mm | 37 mm | 37,5 mm | 36 mm |
| Paino | 238 g | 238 g | 255 g | 196 g | 238 g |
| Tuki | Neutraali | Neutraali | Neutraali | Neutraali | Neutraali |
Juoksijoiden kysymyksiä
Vastaako ASICS Sonicblast 2 kokoa?
Kyllä. Doctors of Running, RTINGS, Running Lab ja Road Runner Sports neuvovat kaikki tavallista kokoasi. Varpaiden tila on kiistakysymys: tilava Doctors of Runningille, matala RTINGSille.
Sonicblast 2 vai ensimmäinen Sonicblast?
Jokainen testi pitää versiota 2 parempana: kevyempi, vakaampi, pehmeämmällä kantaosalla ja enemmän päkiän jousta. RTINGS pitää alkuperäistä hieman pehmeämpänä ja ponnahtelevampana, millä on merkitystä vain, jos pidit siitä niin.
Sonicblast 2 vai Superblast 3?
Superblast 3 on pehmeämpi ja kantapään palautumaltaan suurempi RTINGSin mukaan. Sonicblast 2 on kevyempi, vakaampi ja reagoivampi levynsä ansiosta, ja yksi Doctors of Runningin testaaja tunsi siinä vähemmän sivuttaissiirtymää.
Sopiiko Sonicblast 2 maratonille?
RTINGS antaa sille 8,1 maratonkilpailuun, ja yksi Doctors of Runningin testaaja piti sitä mukavimpana maratonvauhdilla. Se sopii juoksijoille, jotka haluavat levyllisen, vakaan kengän pelkän hiilikuitukilpakengän sijaan.
Sopiiko Sonicblast 2 rauhallisille lenkeille?
Se pystyy niihin, mutta se ei ole sen vahvuus. Doctors of Running ja RTINGS pitävät levyä ja jäykkää keskijalkaa vähemmän luonnollisena hitailla vauhdeilla, ja Running Lab neuvoo välttämään sitä aloittelijoille.
Onko Sonicblast 2 saatavilla leveänä?
Ei kirjoitushetkellä: Fleet Feet ja RTINGS listaavat yhden vakioleveyden.
Lähteet
- Doctors of Running, ASICS Sonicblast 2 Review (David Salas, Andrea Myers, August 2026). Katsottu 13.10.2026.
- RTINGS, ASICS SONICBLAST 2 review. Katsottu 13.10.2026.
- Running Lab, Asics Sonicblast 2 : test et avis. Katsottu 13.10.2026.
- Road Runner Sports, ASICS Sonicblast 2 review. Katsottu 13.10.2026.
- Fleet Feet, Men’s ASICS Sonicblast 2. Katsottu 13.10.2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Katsottu 13.10.2026.
- i-run.fr · Alusta, ilmoitettu
- cat: Strideprint-valikoima, 395 kenkää
Miten arvostelemme. Luemme julkaistuja testejä, merkkien ja jälleenmyyjien sivuja sekä laboratoriomittauksia, tarkistamme luvut ristiin ja merkitsemme ristiriidat. Emme testanneet tätä kenkää itse. Viimeksi päivitetty 13. lokakuuta 2026.



