1. Kengät
  2. Brooks
  3. Hyperion Max 3
Brooks Hyperion Max 3, sivukuva

Brooks Hyperion Max 3 -arvostelu

Mitä Believe in the Run kutsuu Brooksin ensimmäiseksi todelliseksi superharjoituskengäksi: paljon korkeampi pohja, PEBA-pohjainen DNA Gold -vaahto nailonlevyn päällä ja napakka neulepäällinen pitkiä kilometrejä varten.

Drop
6 mm
Kannan korkeus
46 mm
Päkiä
40 mm
Paino
280 g
Tuki
Neutraali
Levy
Nailon

US M9, ilmoitetun mukaan. Päivitetty 13.10.2026 · 8 lähdettä

Tuomiomme

Iso, ponnahteleva, tehty matkalle.

Hyperion Max 3 pinoaa pehmeän DNA Goldin kovemman vaahdon ja nailonlevyn päälle, keinuvuudella, joka pitää pitkät lenkit rullaamassa. Se sopii neutraaleille juoksijoille, joilla on normaalit tai kapeat jalat ja jotka haluavat vaimennetun harjoituskengän pitkille ja tasaisille kilometreille, vähemmän niille, jotka tarvitsevat vakautta tai kevyen kengän nopeisiin toistoihin.

Vahvuudet

  • Erittäin pehmeä DNA Gold -vaahto: 25,7 AC RunRepeatin testissä, selvästi alle 35,5:n keskiarvon
  • Keskimääräistä parempi energian palautuminen, 66,2 prosenttia päkiässä RunRepeatin mukaan
  • Pehmeä keinuvuus ja kantaosan siirtymä, josta arvostelijat nauttivat pitkillä lenkeillä
  • Varma jalan pito eikä kantapään liukumista RunRepeatin, BITR:n ja RunningShoesGurun mukaan
  • Vähän ulkopohjan kulumaa: 0,9 mm RunRepeatin testissä, minimaalista 100 km:n jälkeen RunningShoesGurulle

Heikkoudet

  • Painava: 280 g miesten US 9 -koossa, ja 113 katalogimme 149 neutraalista kengästä on kevyempiä
  • Rajallinen vakaus, sisäreunan lovi keskijalan alla
  • Napakka, matalatilavuinen kärkitila ja vain yksi leveys
  • Lämmin Believe in the Runille, ja Doctors of Running varoittaa samasta

Kenelle sopii

  • Pitkät lenkkisi ovat prioriteetti
  • Jalkasi alastuu neutraalisti
  • Pidät napakasta, kietoutuvasta istuvuudesta
  • Alastut kantapäälle

Kenen kannattaa ohittaa

  • Jalkasi kallistuu selvästi sisäänpäin
  • Jalkasi ovat leveät tai varpaasi korkeat
  • Haluat yhden kengän lyhyisiin, nopeisiin toistoihin

Kenkäprofiili

Missä Hyperion Max 3 sijoittuu valikoimamme 395 kengän joukossa.

50100VaimennusKeveysVakausDropReagoivuus
AkseliHyperion Max 3
Vaimennus93
Keveys33
Vakaus30
Drop20
Reagoivuus40

Kuva 1 · Miten lukea. Jokainen akseli kulkee keskustan nollasta reunan sataan. Vaimennus, keveys ja drop ovat kengän sijoitus valikoimassa ilmoitettujen lukujen mukaan; vakaus ja reagoivuus pisteytetään tukityypin, levyn, rockerin ja käyttötarkoituksen perusteella. Katkoviivainen harmaa viiva on valikoiman mediaani. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).

Missä se sijaitsee valikoimassa

Paino280 g, painavampi kuin 67 % kengistä

Drop6 mm, matalampi kuin 59 % kengistä

Kannan korkeus46 mm, korkeampi kuin 93 % kengistä

Päkiän korkeus40 mm, korkeampi kuin 96 % kengistä

Kuva 2 · Ilmoitettujen lukujen jakauma valikoimassa. Palkin korkeus on kenkien määrä kussakin luokassa. Paino: 300 kenkää, keskiarvo 257,2 g. Drop: 306 kenkää, keskiarvo 7,1 mm. Kannan korkeus: 255 kenkää, keskiarvo 38 mm. Päkiän korkeus: 253 kenkää, keskiarvo 31,1 mm. Lähde: Strideprint-valikoima (cat), ilmoitetut arvot.

Miltä se tuntuu

Kirjoitettu 6 julkaistun testin pohjalta. Lainaamme mittauksia, emme vaikutelmia, joita meillä ei ollut.

Syvä ja pehmeä, ponnahdusta. 46 mm:n kantaosa ja erittäin pehmeä DNA Gold -vaahto, 25,7 AC RunRepeatilla: pehmeä laboratoriossa, kova ja ponnahteleva tiellä Doctors of Runningille.

Neutraali, ja hieman löysä mutkissa. Neutraali sisäreunan lovella: RTINGS antaa vakaudelle 5,8, ja RunningShoesGuru piti sitä epävakaana mutkissa erittäin jäykästä alustasta huolimatta.

Keinuvuus, joka vierittää, paino jonka tuntee. Energian palautuminen 66,2 prosenttia päkiässä RunRepeatin mukaan ja aikainen keinuvuus, mutta paino näkyy 5 km:n vauhdilla ja nopeammin.

Syvä ja pehmeä, ponnahdusta. Brooks listaa 46 mm kantapäässä ja 40 mm päkiässä, noin 10 mm enemmän kuin Max 2 Believe in the Runin mukaan. Vain 4 katalogimme 183 neutraalista maantiekengästä listaa korkeamman kantaosan. Välipohjassa PEBA-pohjainen DNA Gold on päällä ja DNA Flash v2 alla.

RunRepeat mittasi vaahdon kovuudeksi AC-asteikolla 25,7, kun keskiarvo on 35,5, ja kantapään iskunvaimennukseksi 151, selvästi yli 131:n keskiarvon. RTINGS antaa vaimennukselle 9,0 / 10. Doctors of Running kuvaa silti ajon kovaksi ja ponnahtelevaksi eikä velttoksi.

Neutraali, ja hieman löysä mutkissa. Keskijalan sisäpuolen lovi jättää vähemmän vaahtoa jalkaholvin alle. RTINGS antaa vakaudelle 5,8 / 10, RunRepeat suosittelee sitä vain neutraaleille juoksijoille, ja RunningShoesGuru piti sitä epävakaana mutkissa ja epätasaisella maalla.

Alusta on erittäin jäykkä, 21,4 Nm RunRepeatin vääntötestissä, kun keskiarvo on 14,4, mikä auttaa suorilla teillä. Doctors of Running piti sitä vähemmän vakaana kuin aiempia versioita ruoholla, mutta selvästi vakaampana kuin Hoka Cielo X1 2.0, jota se paperilla muistuttaa.

Keinuvuus, joka vierittää, paino jonka tuntee. RunRepeat mittasi energian palautumiseksi 63,9 prosenttia kantapäässä ja 66,2 prosenttia päkiässä, yli 61,4:n keskiarvon. RapidRoll-keinuvuus alkaa aikaisin päkiän alla, ja nailoninen SpeedVault-levy lisää jäykkyyttä eikä napakkuutta.

Doctors of Running piti sitä mukavana 10 km:stä maratonvauhtiin mutta raskaana 5 km:n vauhdilla. Believe in the Run koki ajon kovempana ja vähemmän ketteränä kuin Max 2:ssa, ja RunningShoesGuru piti sitä vaikeampana painaa kuin muita nopeusharjoituskenkiä.

Lue lisää

Syvä ja pehmeä, ponnahdusta. Brooks listaa 46 mm kantapäässä ja 40 mm päkiässä, noin 10 mm enemmän kuin Max 2 Believe in the Runin mukaan. Vain 4 katalogimme 183 neutraalista maantiekengästä listaa korkeamman kantaosan. Välipohjassa PEBA-pohjainen DNA Gold on päällä ja DNA Flash v2 alla.

RunRepeat mittasi vaahdon kovuudeksi AC-asteikolla 25,7, kun keskiarvo on 35,5, ja kantapään iskunvaimennukseksi 151, selvästi yli 131:n keskiarvon. RTINGS antaa vaimennukselle 9,0 / 10. Doctors of Running kuvaa silti ajon kovaksi ja ponnahtelevaksi eikä velttoksi.

Neutraali, ja hieman löysä mutkissa. Keskijalan sisäpuolen lovi jättää vähemmän vaahtoa jalkaholvin alle. RTINGS antaa vakaudelle 5,8 / 10, RunRepeat suosittelee sitä vain neutraaleille juoksijoille, ja RunningShoesGuru piti sitä epävakaana mutkissa ja epätasaisella maalla.

Alusta on erittäin jäykkä, 21,4 Nm RunRepeatin vääntötestissä, kun keskiarvo on 14,4, mikä auttaa suorilla teillä. Doctors of Running piti sitä vähemmän vakaana kuin aiempia versioita ruoholla, mutta selvästi vakaampana kuin Hoka Cielo X1 2.0, jota se paperilla muistuttaa.

Keinuvuus, joka vierittää, paino jonka tuntee. RunRepeat mittasi energian palautumiseksi 63,9 prosenttia kantapäässä ja 66,2 prosenttia päkiässä, yli 61,4:n keskiarvon. RapidRoll-keinuvuus alkaa aikaisin päkiän alla, ja nailoninen SpeedVault-levy lisää jäykkyyttä eikä napakkuutta.

Doctors of Running piti sitä mukavana 10 km:stä maratonvauhtiin mutta raskaana 5 km:n vauhdilla. Believe in the Run koki ajon kovempana ja vähemmän ketteränä kuin Max 2:ssa, ja RunningShoesGuru piti sitä vaikeampana painaa kuin muita nopeusharjoituskenkiä.

Millaisille lenkeille se sopii

LenkkiSopivuusMiksiLähde
Pitkät lenkitTehty siihenSen paras käyttö. RTINGS antaa sille korkeimman arvosanan pitkille lenkeille, ja jokainen testi osoittaa sen matkalle.RTINGS, Believe in the Run, RunningShoesGuru
PeruskestävyyslenkitTehty siihenBelieve in the Run ja RunRepeat näkevät sen molemmat mukavana peruskenkänä.RunRepeat, Believe in the Run
VauhtikestävyysKelpaaJakaa testaajat: RTINGS ja Doctors of Running pitävät siitä tasaisessa työssä, Believe in the Run pitää sitä liian painavana.Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run
MaratonkilpailuKelpaaDoctors of Running näkee sen kisavaihtoehtona hitaammille juoksijoille. RTINGS pitää sitä liian painavana kilpakengäksi.Doctors of Running, RTINGS
IntervallitEi siihenDoctors of Running havaitsi sen kamppailevan 5 km:n vauhdilla ja nopeammin. Pidä kevyempi pari lyhyisiin toistoihin.Doctors of Running, RunningShoesGuru
Kevyt polkuEi siihenDoctors of Running piti sitä vähemmän vakaana ruoholla ja näki avoimen vaahdon naarmuuntuneen mullasta.Doctors of Running

Lähde: RTINGS, Believe in the Run, RunningShoesGuru, RunRepeat, Doctors of Running

Mitä testit sanovat

Julkaistut testit ovat yhtä mieltä siitä, että Hyperion Max 3 on painava, syvästi vaimennettu superharjoituskenkä, joka loistaa pitkillä lenkeillä ja istuu napakasti. Mielipiteet jakautuvat siitä, kuinka nopeasti sillä voi mennä ja onko se parannus kevyempään Max 2:een.

TestiTyyppiTulkintammeYhdessä lauseessaLähde
RunRepeatLaboratorioMyönteinenRunRepeat antaa sille 85 / 100: iso iskunvaimennus ja parempi palautuma kuin aiemmissa Max-malleissa, painon ja vakauden hillitsemä.
Doctors of RunningArvosteluVaihtelevaDoctors of Running jakautuu: yksi testaaja kutsuu sitä todelliseksi superharjoituskengäksi ja parhaaksi versioksi tähän mennessä, toinen kamppaili lyhyen, tiukan istuvuuden kanssa.
RTINGSLaboratorioVaihtelevaRTINGS antaa 7,2 / 10: erinomainen vaimennus ja hyvä palautuma, mutta erittäin painava ja vain kohtalaisen vakaa.
Believe in the RunArvosteluVaihtelevaBelieve in the Run näkee hauskan pitkien lenkkien superharjoituskengän, mutta eri kengän kuin Max 2, jota kaksi testaajaa kaipaa.
RunningShoesGuruArvosteluMyönteinenRunningShoesGuru antaa 8 / 10: vankka maksimipohjainen harjoituskenkä keskipitkille ja pitkille lenkeille, painavampi ja vähemmän vakaa kuin kilpailijat.
RunneaArvosteluMyönteinenRunnea antaa 8,5 / 10: ennustettava harjoituskenkä pitkille lenkeille ja maratonjaksoille, napakka jalkaterän päältä.
Taulukko 1 · Julkaistujen testien konsensus. ”Tulkintamme” tiivistää kunkin testin oman johtopäätöksen omin sanoin. Pisteitä ei muunneta eikä keksitä. Katsottu 13.10.2026.

He ovat samaa mieltä

  • Painavampi kuin ennenDoctors of Running ja Believe in the Run listaavat lähes unssin lisäyksen Max 2:een verrattuna, ja RTINGS mittasi lähes 30 g enemmän.
  • Tehty pitkille kilometreilleRTINGS, RunningShoesGuru ja Believe in the Run sijoittavat sen kaikki ensimmäiseksi pitkille lenkeille tasaisella teholla.
  • Napakka istuvuus, yksi leveysRunRepeat, RTINGS ja RunningShoesGuru vahvistavat vain vakioleveyden, ja Doctors of Running sekä RunningShoesGuru kuvaavat tiukkaa, matalatilavuista etuosaa.
  • Ei tukikenkäRunRepeat, RTINGS ja RunningShoesGuru huomauttavat kaikki rajallisesta vakaudesta, joka liittyy keskijalan alla olevaan sisäreunan loveen.

Mielipiteet jakautuvat

  • Kuinka nopeasti sillä voi mennä?RTINGS pitää sitä parempana kuin Glycerin Maxia nopeampaan työhön, ja Doctors of Running juoksi sillä 10 km:stä maratonvauhtiin. Believe in the Run ja RunningShoesGuru pitivät sitä liian painavana vauhtilenkkeihin.
  • Pehmeä vai kova?RunRepeat mittasi yhden pehmeimmistä välipohjista, ja yksi Believe in the Runin testaaja piti sitä pehmeänä. Doctors of Running kuvaa kovaa, ponnahtelevaa ajoa.
  • Parempi kuin Max 2?Doctors of Running kutsuu sitä parhaaksi versioksi tähän mennessä. Kaksi Believe in the Runin kolmesta testaajasta varastoisi mieluummin Max 2:ta.
Lue koko kannat kohta kohdalta

Painavampi kuin ennen. Doctors of Running ja Believe in the Run listaavat lähes unssin lisäyksen Max 2:een verrattuna, ja RTINGS mittasi lähes 30 g enemmän. (Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run)

Tehty pitkille kilometreille. RTINGS, RunningShoesGuru ja Believe in the Run sijoittavat sen kaikki ensimmäiseksi pitkille lenkeille tasaisella teholla. (RTINGS, Believe in the Run, RunningShoesGuru)

Napakka istuvuus, yksi leveys. RunRepeat, RTINGS ja RunningShoesGuru vahvistavat vain vakioleveyden, ja Doctors of Running sekä RunningShoesGuru kuvaavat tiukkaa, matalatilavuista etuosaa. (RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, RunningShoesGuru)

Ei tukikenkä. RunRepeat, RTINGS ja RunningShoesGuru huomauttavat kaikki rajallisesta vakaudesta, joka liittyy keskijalan alla olevaan sisäreunan loveen. (RunRepeat, RTINGS, RunningShoesGuru)

Kuinka nopeasti sillä voi mennä?. RTINGS pitää sitä parempana kuin Glycerin Maxia nopeampaan työhön, ja Doctors of Running juoksi sillä 10 km:stä maratonvauhtiin. Believe in the Run ja RunningShoesGuru pitivät sitä liian painavana vauhtilenkkeihin. (Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, RunningShoesGuru)

Pehmeä vai kova?. RunRepeat mittasi yhden pehmeimmistä välipohjista, ja yksi Believe in the Runin testaaja piti sitä pehmeänä. Doctors of Running kuvaa kovaa, ponnahtelevaa ajoa. (RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run)

Parempi kuin Max 2?. Doctors of Running kutsuu sitä parhaaksi versioksi tähän mennessä. Kaksi Believe in the Runin kolmesta testaajasta varastoisi mieluummin Max 2:ta. (Doctors of Running, Believe in the Run)

Miten se on rakennettu

Kaksivaahtoinen superharjoituskenkä: PEBA-pohjainen DNA Gold DNA Flash v2:n päällä, niiden välissä nailoninen SpeedVault-levy, RapidRoll-keinuvuus ja neulekantapehmusteinen päällinen.

PEBA-pohjainen DNA Gold DNA Flash v2:n päällä nailonisella SpeedVault-levyllä, aggressiivinen RapidRoll-keinuvuus, sisäreunan lovi ja ohut 2,8 mm:n ulkopohja, joka kului hyvin testissä.

46401234567
#OsaMitta
1PäällinenEngineered mesh neulekantapehmusteellaHengittävyys 4 / 5
2Kieli1,8 mm
3KantaJäykkyys 3 / 5
4VälipohjaDNA Gold, DNA Flash v2 ja RapidRollKovuus 25,7 AC
5LevySpeedVaultVääntö 21,4 Nm
6Irtopohjallinen2,8 mm
7Ulkopohja2,8 mm

Kuva 3 · Sivuprofiili. Pohjakorkeudet mittakaavassa (ilmoitettu: kanta 46 mm, päkiä 40 mm; mitattu: ulkopohja 2,8 mm); kahden vaahdon välistä jakoa ei ole mitattu, ja se on piirretty puoleen korkeuteen. Katkoviiva: irtopohjallinen, piilossa. Lähteet: Believe in the Run, RunRepeat, Doctors of Running, Running Warehouse, RunningShoesGuru, Runnea.

  1. Päällinen. Running Warehouse listaa engineered mesh -rungon neulekantapehmusteella ja -kielellä. RunRepeat arvioi hengittävyyden 4 / 5, mutta Believe in the Run piti sitä lämpimänä, ja Doctors of Running neuvoo sukkia raapivan vuorin vuoksi.

  2. Kieli. Epäsymmetrinen ja puoliksi sivuilta kiinnitetty molemmin puolin, vain 1,8 mm paksu RunRepeatin mittauksessa. Doctors of Running havaitsi sen taittuvan helposti kenkää laitettaessa.

  3. Kanta. RunRepeat arvioi kantatuen 3 / 5. Doctors of Running piti kantatukea jäykänä ja kantapehmustetta runsaasti pehmustettuna eikä suosittele sitä Haglundin muodostumalle.

  4. Välipohja. PEBA-pohjainen DNA Gold päällä, mitattu 25,7 AC, DNA Flash v2:n päällä. RapidRoll-keinuvuus on aggressiivinen päkiässä, ja sisäreunan lovi on keskijalan alla.

  5. Levy. Nailonlevy, ei hiilikuitua, Running Warehousen ja RunRepeatin mukaan. Kenkä on jäykkä: 21,4 Nm vääntönä ja 17,0 N RunRepeatin taivutustestissä.

  6. Irtopohjallinen. Irrotettava mutta ohut, 2,8 mm, kun keskiarvo on 4,4 RunRepeatin mittauksessa, mikä jättää vähän voitettavaa sen vaihtamisesta.

  7. Ulkopohja. Kumi strategisilla alueilla, 2,8 mm paksu, suurella sisäreunan loveella. RunRepeat mittasi pidoksi 0,51, lähellä keskiarvoa, ja Doctors of Running piti märkäotetta heikompana kuin aiemmissa versioissa, koska enemmän vaahtoa on avoinna.

Lue lisää

Kaksivaahtoinen superharjoituskenkä: PEBA-pohjainen DNA Gold DNA Flash v2:n päällä, niiden välissä nailoninen SpeedVault-levy, RapidRoll-keinuvuus ja neulekantapehmusteinen päällinen.

1. Päällinen. Running Warehouse listaa engineered mesh -rungon neulekantapehmusteella ja -kielellä. RunRepeat arvioi hengittävyyden 4 / 5, mutta Believe in the Run piti sitä lämpimänä, ja Doctors of Running neuvoo sukkia raapivan vuorin vuoksi.

2. Kieli. Epäsymmetrinen ja puoliksi sivuilta kiinnitetty molemmin puolin, vain 1,8 mm paksu RunRepeatin mittauksessa. Doctors of Running havaitsi sen taittuvan helposti kenkää laitettaessa.

3. Kanta. RunRepeat arvioi kantatuen 3 / 5. Doctors of Running piti kantatukea jäykänä ja kantapehmustetta runsaasti pehmustettuna eikä suosittele sitä Haglundin muodostumalle.

4. Välipohja. PEBA-pohjainen DNA Gold päällä, mitattu 25,7 AC, DNA Flash v2:n päällä. RapidRoll-keinuvuus on aggressiivinen päkiässä, ja sisäreunan lovi on keskijalan alla.

5. Levy. Nailonlevy, ei hiilikuitua, Running Warehousen ja RunRepeatin mukaan. Kenkä on jäykkä: 21,4 Nm vääntönä ja 17,0 N RunRepeatin taivutustestissä.

6. Irtopohjallinen. Irrotettava mutta ohut, 2,8 mm, kun keskiarvo on 4,4 RunRepeatin mittauksessa, mikä jättää vähän voitettavaa sen vaihtamisesta.

7. Ulkopohja. Kumi strategisilla alueilla, 2,8 mm paksu, suurella sisäreunan loveella. RunRepeat mittasi pidoksi 0,51, lähellä keskiarvoa, ja Doctors of Running piti märkäotetta heikompana kuin aiemmissa versioissa, koska enemmän vaahtoa on avoinna.

Kestävyys. Parempi kuin ohut kumi antaa ymmärtää. RunRepeat mittasi ulkopohjan kulumaksi 0,9 mm, alle 1,1 mm:n keskiarvon, ja RunningShoesGuru näki minimaalista kulumaa 100 km:n jälkeen. Doctors of Running odottaa keskimääräistä kestävyyttä ja näki avoimen vaahdon naarmuuntuneen, ja Runnea pelkää vähennetyn kumin maksavan kilometrejä pitkällä aikavälillä.

Kestävyys. Parempi kuin ohut kumi antaa ymmärtää. RunRepeat mittasi ulkopohjan kulumaksi 0,9 mm, alle 1,1 mm:n keskiarvon, ja RunningShoesGuru näki minimaalista kulumaa 100 km:n jälkeen. Doctors of Running odottaa keskimääräistä kestävyyttä ja näki avoimen vaahdon naarmuuntuneen, ja Runnea pelkää vähennetyn kumin maksavan kilometrejä pitkällä aikavälillä.

Tiedot, ilmoitetut ja mitatut

Jokaisella luvulla on lähde.

Drop, mm

Believe in the Run6
Running Warehouse8
Doctors of Running8
RunRepeat10,6
RTINGS7,7

Kantapohjan korkeus, mm

Believe in the Run46
Running Warehouse46
Doctors of Running45
RunRepeat45,6
RTINGS45,4

Päkiäpohjan korkeus, mm

Believe in the Run40
Running Warehouse38
Doctors of Running37
RunRepeat35

Paino (miesten), g

Believe in the Run280
Running Warehouse289
RunRepeat283
RTINGS290
TietoIlmoitettuMitattu
Drop
  • 6 mm Believe in the Run
  • 8 mm Running Warehouse
  • 8 mm Doctors of Running
  • 10,6 mm RunRepeat
  • 7,7 mm RTINGS
Kannan korkeus
  • 46 mm Believe in the Run
  • 45 mm Doctors of Running
  • 45,6 mm RunRepeat
  • 45,4 mm RTINGS
Päkiän korkeus
  • 40 mm Believe in the Run
  • 38 mm Running Warehouse
  • 37 mm Doctors of Running
  • 35 mm RunRepeat
Paino, US M9
  • 280 g Believe in the Run
  • 289 g Running Warehouse
  • 283 g RunRepeat
  • 290 g RTINGS
Tuki
  • Neutraali Running Warehouse
–
Levy
  • Nailon Running Warehouse
–
Alusta
  • Maantie cat
–
Julkaisuvuosi
  • 2025 Believe in the Run
–

Kuva 4 · Ilmoitettu vs mitattu. Palkit alkavat nollasta. Lähteet: Believe in the Run, Running Warehouse, Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS.

Laboratoriomittaukset

TietoMitattu
Välipohjan kovuus
  • 25,7 AC RunRepeat
Energian palautuminen (päkiä)
  • 66,2 % RunRepeat
Vääntöjäykkyys
  • 21,4 Nm RunRepeat
Taivutusvoima
  • 17 N RunRepeat
Kantatuen jäykkyys
  • 3 / 5 RunRepeat
Pitokerroin
  • 0,51 RunRepeat
TietoMitattu
Hengittävyys
  • 4 / 5 RunRepeat
Kärkitilan leveys
  • 72,6 mm RunRepeat
Kärkitilan korkeus
  • 25 mm RunRepeat
Ulkopohjan paksuus
  • 2,8 mm RunRepeat
Irtopohjallisen paksuus
  • 2,8 mm RunRepeat
Kielen paksuus
  • 1,8 mm RunRepeat

Koko ja istuvuus

Ota tavallinen kokosi, mutta odota napakkaa, matalatilavuista istuvuutta yhdessä leveydessä.

Pituus

Vastaa kokoa

Leveydet

normaali

Varvastila

Varpaiden tila on keskimääräinen leveydeltään ja lyhyt korkeudeltaan. RunRepeat mittasi 72,6 mm:n kärkitilan, lähellä keskiarvoa, mutta vain 25,0 mm korkeutta, kun keskiarvo on 27,0, ja RTINGS antaa päkiän korkeudelle 4,5 / 10.

RunRepeat, RTINGS

Testaajien koko kokomuistiinpanot

RunRepeatin lukijat, RTINGS, RunningShoesGuru ja Runnea raportoivat kaikki kokoa vastaavan pituuden. Runnea ja Doctors of Running lisäävät, että istuvuus on napakka, erityisesti jalkaterän päältä.

Doctors of Running piti kenkää tiukempana ja lyhyempänä kuin aiemmat versiot: yksi testaaja piti sitä lyhyenä, koska pehmustettu kantapehmuste ja jäykkä kantatuki työnsivät hänen jalkaansa eteenpäin, ja epäili puolta kokoa isomman korjaavan asian.

Leveää vaihtoehtoa ei ole. RunRepeat, RTINGS ja Running Warehouse listaavat vain vakioleveyden, ja RunningShoesGuru neuvoo välttämään sitä leveille jaloille. Believe in the Run piti sitä lämpimänä, ja Doctors of Running varoittaa sen voivan olla lämmin.

RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run, RunningShoesGuru, Runnea, Running Warehouse

Vs Hyperion Max 2

Vähemmän päivitys kuin uusi kenkä: paljon korkeampi pohja, PEBA-pohjainen päällysvaahto, uusi päällinen ja lähes unssin lisää painoa.

Pidä Max 2, jos pidit kevyemmästä, ketterämmästä kengästä vauhtilenkeille: Believe in the Run piti Max 3:a kovempana ja vähemmän ketteränä, ja kaksi sen testaajaa aikoo varastoida Max 2:ta. Siirry Max 3:een, jos pitkät lenkit merkitsevät enemmän kuin nopea askeltiheys.

Versiohistoria: Hyperion Max 2 - Hyperion Max 3

Noin 10 mm enemmän pohjaa. Believe in the Run laskee noin 10 mm enemmän vaahtoa, ja RTINGS mittasi Max 3:n lähes 9 mm korkeammaksi kantapäässä. (RTINGS, Believe in the Run)

DNA Gold päällä. PEBA-pohjainen DNA Gold -kerros on nyt DNA Flash v2:n päällä, SpeedVault-levy näiden kahden välissä. (Doctors of Running, Believe in the Run)

Painavampi. Doctors of Running ja Believe in the Run raportoivat lähes unssin lisää, ja RTINGS mittasi lähes 30 g enemmän kuin Max 2. (Doctors of Running, RTINGS, Believe in the Run)

Uusi päällinen, tiukempi istuvuus. Uudistettu päällinen neulekantapehmusteella ja -kielellä. Doctors of Running piti istuvuutta tiukempana ja lyhyempänä, matalatilavuisemmalla kärkitilalla. (Doctors of Running, Believe in the Run)

Vähemmän vakaa. RTINGS arvioi Max 3:n vähemmän vakaaksi kuin Max 2:n, ja Doctors of Running tunsi saman epätasaisella maalla. (Doctors of Running, RTINGS)

Vaihtoehdot vertailussa

Jokainen korjaa yhden asian, jota Hyperion Max 3 ei tee.

Brooks Hyperion Max 3ASICS Superblast 2ASICS MegablastBrooks Hyperion 3Mizuno Sky Prime
Valitse se, jos haluatTämä sivuVakaampiKevyempiVähemmän vaimennustaSama tuki
Drop6 mm8 mm8 mm8 mm6 mm
Kannan korkeus46 mm45 mm46 mm37 mm46 mm
Paino280 g247 g230 g241 g292 g
TukiNeutraaliNeutraaliNeutraaliNeutraaliNeutraali
Taulukko 2 · Ilmoitetut luvut. Lähde: Strideprint-valikoima (cat).

Juoksijoiden kysymyksiä

Vastaako Brooks Hyperion Max 3 kokoa?

Pituudeltaan kyllä: RunRepeatin lukijat, RTINGS, RunningShoesGuru ja Runnea pitivät sitä kaikki kokoa vastaavana. Istuvuus on kuitenkin napakka ja matalatilavuinen, ja Doctors of Running piti sitä tiukempana ja lyhyempänä kuin aiempia versioita. Sitä on vain vakioleveydessä, joten leveäjalkaisten tai korkeavarpaisten juoksijoiden kannattaa kokeilla sitä ensin.

Hyperion Max 2 vai Hyperion Max 3: mikä muuttui?

Hyperion Max 3 saa noin 10 mm lisää pohjaa, PEBA-pohjaisen DNA Gold -päällyskerroksen ja uuden päällisen, ja painaa lähes unssin enemmän. Believe in the Run piti sitä pehmeämpänä ja parempana pitkille lenkeille mutta vähemmän ketteränä kuin Max 2, joten juoksijat, jotka käyttivät Max 2:ta vauhtityöhön, voivat mieluummin pitää sen.

Onko Hyperion Max 3:ssa hiilikuitulevy?

Ei. Hyperion Max 3 käyttää nailonista SpeedVault-levyä Running Warehousen ja RunRepeatin mukaan, DNA Goldin ja DNA Flash v2:n vaahtojen välissä. Se tekee kengästä jäykän, 21,4 Nm RunRepeatin vääntötestissä, ilman hiilikuitukilpakengän aggressiivista napakkuutta.

Sopiiko Hyperion Max 3 ylipronaatioon tai lattajalalle?

Se on neutraali kenkä. RunRepeat suosittelee sitä vain neutraaleille juoksijoille, RTINGS antaa vakaudelle 5,8 / 10, ja sisäreunan lovi jättää vähemmän vaahtoa jalkaholvin alle. Jalka, joka kallistuu selvästi sisäänpäin, saa todennäköisesti parempaa palvelua muualta. Lattajalka ei aina tarkoita ylipronaatiota, joten tarkista ensin, miten jalkasi todella liikkuu.

Voiko Hyperion Max 3:lla juosta maratonin?

Maratonjaksojen harjoituskenkänä kyllä: Runnea ja RTINGS arvioivat sen hyvin pitkille lenkeille. Kisakenkänä mielipiteet eroavat. Doctors of Running näkee sen kisavaihtoehtona hitaammille juoksijoille, kun taas RTINGS pitää sitä liian painavana kilpakengäksi noin 290 g:lla laboratoriossaan.

Sopiiko Hyperion Max 3 leveille jaloille?

Ei oikeastaan. Hyperion Max 3 tulee vain vakioleveydessä RunRepeatin, RTINGSin ja Running Warehousen mukaan, ja RunRepeat mittasi keskimääräistä matalamman kärkitilan. RunningShoesGuru ja Doctors of Running neuvovat molemmat välttämään sitä leveille jaloille.

Hyperion Max 3 vai Hyperion Max 4?

Hyperion Max 4 on korvannut Max 3:n, kuten RTINGS ja RunRepeat huomauttavat. RunRepeat antaa näille kahdelle lähekkäiset arvosanat, 86 ja 85, ja punnitsi Max 4:n 292 g:ksi verrattuna 283 g:aan. Jos löydät Max 3:n, joka istuu, se on yhä vankka pitkien lenkkien harjoituskenkä.

Lähteet

  1. RunRepeat, Brooks Hyperion Max 3 lab review. Katsottu 13.10.2026.
  2. Doctors of Running, Brooks Hyperion Max 3 Review (Andrea Myers, Matt Klein, May 2025). Katsottu 13.10.2026.
  3. RTINGS, Brooks Hyperion Max 3 running shoe review. Katsottu 13.10.2026.
  4. Believe in the Run, Brooks Hyperion Max 3 Review (May 2025). Katsottu 13.10.2026.
  5. RunningShoesGuru, Brooks Hyperion Max 3 review (Brandon Law). Katsottu 13.10.2026.
  6. Runnea, Brooks Hyperion Max 3 review. Katsottu 13.10.2026.
  7. Running Warehouse, Brooks Hyperion Max 3 Men’s Shoes. Katsottu 13.10.2026.
  8. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Katsottu 13.10.2026.
  9. cat: Strideprint-valikoima, 395 kenkää

Miten arvostelemme. Luemme julkaistuja testejä, merkkien ja jälleenmyyjien sivuja sekä laboratoriomittauksia, tarkistamme luvut ristiin ja merkitsemme ristiriidat. Emme testanneet tätä kenkää itse. Viimeksi päivitetty 13. lokakuuta 2026.

Onko se sinun parisi?Aloita fittingisi