
Mizuno Wave Inspire 22 test
Mizunos mangeårige føringssko får et mykere nitrogenfylt skum, mer demping under forfoten og lavere drop, mens den beholder Wave-platen som stabiliserer bakfoten.
- Drop
- 10 mm
- Hælstack
- 38,5 mm
- Forfot
- 28,5 mm
- Vekt
- 281 g
- Støtte
- Stabilitet
- Plate
- Annen
Vår dom
Stødig, slitesterk, aldri spennende.
Wave Inspire 22 er en stabilitetssko til daglig som leder med en plate og en bred hæl i stedet for en hard støttedel, nå på mykere Enerzy NXT-skum og 10 mm oppgitt drop. Den passer løpere med mild innoverrulling, også hælløpere, som tar jevne, rolige mil og setter slitestyrke høyere enn sprett.
Sterke sider
- Svært stabil bakfot i begge laboratorietestene
- Yttersålen slitt knapt i RunRepeats slitetest
- Mykere Enerzy NXT-skum og mer forfotdemping enn 21
- Vanlig størrelse i lengden for de fleste testere
- Første Inspire under 10 oz, ifølge Doctors of Running
Svake sider
- Lav energitilbakeføring i begge laboratoriene
- Hælgliding for testeren hos Doctors of Running
- Føringen vurderes som mild: ikke bygget for en tydelig innoverrulling
- Lav tåboks for høyere tær, ifølge RTINGS
Hvem den passer for
- Foten din ruller litt innover
- Du lander på hælen
- Du vil ha ett par til mange jevne mil
- Tidligere Inspire føltes for bratt
Hvem bør hoppe over den
- Foten din ruller mye innover
- Du vil ha driv til raskere turer
- Hælen din er smal eller glir lett
Skoprofil
Hvor Wave Inspire 22 ligger blant de 395 skoene i katalogen vår, og hva som er endret fra Wave Inspire 21.
| Akse | Wave Inspire 22 | Wave Inspire 21 | Endring |
|---|---|---|---|
| Demping | 51 | 43 | +8 |
| Letthet | 31 | 20 | +11 |
| Stabilitet | 85 | 85 | = |
| Drop | 84 | 98 | −14 |
| Respons | 20 | 6 | +14 |
Fig. 1 · Slik leser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 ytterst. Demping, letthet og drop er skoens plassering i katalogen ut fra oppgitte tall. Stabilitet og respons er skåret ut fra støttetype, plate, rocker og tiltenkt bruk. Den prikkede grå linjen er medianen i katalogen. Kilde: Strideprint-katalogen (cat).
Hvor den ligger i katalogen
Vekt281 g, tyngre enn 69 % av skoene
Drop10 mm, høyere enn 84 % av skoene
Hælstack38,5 mm, høyere enn 51 % av skoene
Forfotstack28,5 mm, lavere enn 71 % av skoene
Slik føles den
Skrevet ut fra 5 publiserte tester. Vi siterer målinger, ikke inntrykk vi ikke har hatt.
Mykere enn før, fortsatt ikke plysjet. Mykere Enerzy NXT-skum, målt til 30,8 AC av RunRepeat. Plysjet for noen testere, fast for RTINGS og Doctors of Running.
Føring fra en plate, ikke en støttedel. En Wave-plate og en bred hæl stabiliserer bakfoten. Laboratoriene vurderer den som svært stabil, men selve føringen er mild.
Jevn nok, aldri spenstig. Energitilbakeføring nær 53 prosent i RunRepeats laboratorium, godt under gjennomsnittet. En fleksibel forfot holder den jevn, ikke rask.
Mykere enn før, fortsatt ikke plysjet. Mellomsålen går nå i full lengde i nitrogenfylt Enerzy NXT, med et ekstra lag i hælen. RunRepeat målte skummet til 30,8 AC, mykere enn gjennomsnittet på 35,5, og fant langt bedre støtdemping under forfoten enn på Inspire 21.
Følelsen varierer med testeren. Find My Footwear og The Running Well Store beskriver en merkbart mykere, plysjet landing. RTINGS kaller plattformen fast og finner at forfotdempingen flater ut under tyngre eller raskere belastning, og Doctors of Running trengte en innkjøring på flere miles.
Føring fra en plate, ikke en støttedel. Stabiliteten kommer fra Wave-platen under bakfot og midtfot og en bred hæl, 96,2 mm bred i RunRepeats måling. RTINGS beskriver en plastskjerm som går fra bakfot til midtfot og gir stabiliteten 8,7 av 10.
Platen leder nå i stedet for å blokkere, noe Find My Footwear og The Running Well Store ønsker velkommen. Baksiden, for RunRepeat og Doctors of Running, er at støtten forblir mild: fin til en liten innoverrulling, men kommer til kort for en tydelig en.
Jevn nok, aldri spenstig. RunRepeat målte energitilbakeføring på 52,7 prosent i hælen og 52,8 prosent i forfoten, godt under gjennomsnittet, og RTINGS gir den 3,7 av 10. Rockeren i forfoten stiger nå rundt 1 cm høyere, ifølge RunRepeat, men RTINGS fant at den gir lite avrulling.
Forfoten forblir ganske fleksibel: 13,2 N i RunRepeats bøyetest, mot et gjennomsnitt på 15,5 N. Doctors of Running kjente at skoen ble mer livlig etter noen turer, men aldri rask.
Les mer
Mykere enn før, fortsatt ikke plysjet. Mellomsålen går nå i full lengde i nitrogenfylt Enerzy NXT, med et ekstra lag i hælen. RunRepeat målte skummet til 30,8 AC, mykere enn gjennomsnittet på 35,5, og fant langt bedre støtdemping under forfoten enn på Inspire 21.
Følelsen varierer med testeren. Find My Footwear og The Running Well Store beskriver en merkbart mykere, plysjet landing. RTINGS kaller plattformen fast og finner at forfotdempingen flater ut under tyngre eller raskere belastning, og Doctors of Running trengte en innkjøring på flere miles.
Føring fra en plate, ikke en støttedel. Stabiliteten kommer fra Wave-platen under bakfot og midtfot og en bred hæl, 96,2 mm bred i RunRepeats måling. RTINGS beskriver en plastskjerm som går fra bakfot til midtfot og gir stabiliteten 8,7 av 10.
Platen leder nå i stedet for å blokkere, noe Find My Footwear og The Running Well Store ønsker velkommen. Baksiden, for RunRepeat og Doctors of Running, er at støtten forblir mild: fin til en liten innoverrulling, men kommer til kort for en tydelig en.
Jevn nok, aldri spenstig. RunRepeat målte energitilbakeføring på 52,7 prosent i hælen og 52,8 prosent i forfoten, godt under gjennomsnittet, og RTINGS gir den 3,7 av 10. Rockeren i forfoten stiger nå rundt 1 cm høyere, ifølge RunRepeat, men RTINGS fant at den gir lite avrulling.
Forfoten forblir ganske fleksibel: 13,2 N i RunRepeats bøyetest, mot et gjennomsnitt på 15,5 N. Doctors of Running kjente at skoen ble mer livlig etter noen turer, men aldri rask.
Hvilke økter den er til
| Økt | Egnethet | Hvorfor | Kilde |
|---|---|---|---|
| Rolige turer | Laget for det | Dens hjemmetempo. RTINGS gir daglig trening beste score, 7,1 av 10. | RunRepeat, RTINGS |
| Restitusjonsturer | Laget for det | Find My Footwear og The Running Well Store retter den begge mot restitusjonsdager. | Find My Footwear, The Running Well Store |
| Langturer | Funker | Stabil når tretthet bygger seg opp, men RTINGS finner at forfotbeskyttelsen tynnes ut sent på lange turer. | RTINGS, Find My Footwear |
| Gåing | Funker | RunRepeat liker den til lange gåturer. Doctors of Running foretrekker den til stående arbeid fremfor gåing. | Doctors of Running, RunRepeat |
| Maraton | Funker | RTINGS gir den 6,4 av 10 til maraton: kontrollert, men tung og flat. | RTINGS |
| Tempotrening | Ikke til det | RunRepeat gir den 55 for tempo. Ha et mer livlig par til raskere økter. | RunRepeat |
Kilde: RunRepeat, RTINGS, Find My Footwear, The Running Well Store, Doctors of Running
Hva testene sier
Publiserte tester er enige om at Wave Inspire 22 er stabil, slitesterk og mangler sprett, en sko til jevne daglige mil. De er uenige om hvor myk den føles, om hælpassformen og om hvor mye støtte den egentlig gir.
| Test | Type | Vår lesning | I én setning | Kilde |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Anmeldelse | Blandet | Doctors of Running gir den C pluss samlet: lovende nytt skum og en lettere konstruksjon, holdt tilbake av en hæl som ikke blir på plass. | Les |
| RunRepeat | Lab | Positiv | RunRepeat gir den 83 av 100: et pålitelig, slitesterkt steg fremover for serien, selv om den aldri er livlig. | Les |
| RTINGS | Lab | Blandet | RTINGS ser en svært stabil støttetreningssko til ukentlig kilometerstand, holdt tilbake av svak energitilbakeføring og tung konstruksjon. | Les |
| Find My Footwear | Anmeldelse | Positiv | Find My Footwear gir den 9,5 av 10: nærmere en moderne dagligsko med innebygd støtte enn en klassisk stabilitetssko. | Les |
De er enige
- Svært stabilRunRepeat gir stabiliteten 88 og RTINGS 8,7 av 10, og Doctors of Running fant bakfoten solid.
- Lite energitilbakeføringRunRepeat målte 52,8 prosent i forfoten mot et gjennomsnitt på 61,4 prosent, og RTINGS gir energitilbakeføringen 3,7 av 10.
- Bygget for å vareRunRepeat målte svært lite slitasje på yttersålen, og Doctors of Running oppgir høy slitestyrke blant styrkene.
- Vanlig størrelseRunRepeat, RTINGS og Find My Footwear fant alle lengden riktig i vanlig størrelse.
De er uenige
- Myk eller fast?RunRepeat målte skummet til 30,8 AC, mykere enn gjennomsnittet, og Find My Footwear og The Running Well Store beskriver plysjede landinger. RTINGS kaller mellomsålen fast, og Doctors of Running trengte flere miles før den løsnet.
- Hvor mye støtte?RTINGS beskriver stiv, maksimal støtte og finner den mer stabil enn Adrenaline GTS 25. RunRepeat begrenser den til en mild innoverrulling, og Doctors of Running gir stabiliteten svært mild vurdering.
- HælpassformDoctors of Running klarte ikke å hindre hælen i å gli og ga passformen C. RTINGS, RunRepeat og Find My Footwear melder ikke om noe slikt problem.
Slik er den bygget
Enerzy NXT-skum i full lengde med et ekstra hællag, en Wave-plate under bakfot og midtfot, en overdel i resirkulert mesh og en tykk X10-karbongummiyttersåle.
Mykere Enerzy NXT-skum over en Wave-plate, en bred hæl og en 4,1 mm X10-karbongummiyttersåle som knapt slitt i RunRepeats test.
| # | Del | Mål |
|---|---|---|
| 1 | OverdelEngineered mesh | Pustbarhet 3 / 5 |
| 2 | Tunge | 6,0 mm |
| 3 | Hæl | Stivhet 4 / 5 |
| 4 | MellomsåleEnerzy NXT | Hardhet 30,8 AC |
| 5 | PlateMizuno Wave-plate | – |
| 6 | Innersåle | 5,2 mm |
| 7 | YttersåleX10-karbongummi | 4,1 mm |
Fig. 3 · Sideprofil. Stackhøyder i målestokk (oppgitt: 38,5 mm hæl, 28,5 mm forfot; målt: 4,1 mm yttersåle). Fordelingen mellom de to skumlagene er ikke målt og er tegnet på midten. Stiplet: innersåle, skjult. Kilder: RunRepeat, Running Warehouse, Doctors of Running, Mizuno, The Running Well Store.
Overdel. En ny mesh-overdel, med over 90 prosent resirkulert innhold i tekstilen og fôrene ifølge Running Warehouse. RunRepeat ga pustbarheten 3 av 5, litt under gjennomsnittet, og en anmelder hos Running Warehouse fant den varm.
Tunge. Delvis festet til sidene på begge sider og godt polstret med 6,0 mm, nær RunRepeats gjennomsnitt på 5,8 mm.
Hæl. En stiv hælkappe, 4 av 5 i RunRepeats test. Doctors of Running fant kragefôret glatt, en del av hælglidingsproblemet deres.
Mellomsåle. Nitrogenfylt Enerzy NXT går i full lengde, med et andre Enerzy NXT-lag og en kile i hælen, ifølge Mizuno. RunRepeat målte 30,8 AC og lav torsjonsstivhet, 9,1 Nm mot et gjennomsnitt på 14,4 Nm.
Plate. En formet plate under buen og bakfoten, laget av en plantebasert TPU-blanding ifølge The Running Well Store. Doctors of Running gir den æren for solid medial stabilitet og en stiv bakre del og midtfot.
Innersåle. Avtagbar og tykk med 5,2 mm, mot et gjennomsnitt på 4,4 mm i RunRepeats måling.
Yttersåle. Slitesterk karbongummi dekker sonene med høyt støt. RunRepeat målte 4,1 mm gummi, mot et gjennomsnitt på 3,1 mm, og en friksjonsscore på 0,55, rundt 10 prosent bedre enn Inspire 21.
Les mer
Enerzy NXT-skum i full lengde med et ekstra hællag, en Wave-plate under bakfot og midtfot, en overdel i resirkulert mesh og en tykk X10-karbongummiyttersåle.
1. Overdel. En ny mesh-overdel, med over 90 prosent resirkulert innhold i tekstilen og fôrene ifølge Running Warehouse. RunRepeat ga pustbarheten 3 av 5, litt under gjennomsnittet, og en anmelder hos Running Warehouse fant den varm.
2. Tunge. Delvis festet til sidene på begge sider og godt polstret med 6,0 mm, nær RunRepeats gjennomsnitt på 5,8 mm.
3. Hæl. En stiv hælkappe, 4 av 5 i RunRepeats test. Doctors of Running fant kragefôret glatt, en del av hælglidingsproblemet deres.
4. Mellomsåle. Nitrogenfylt Enerzy NXT går i full lengde, med et andre Enerzy NXT-lag og en kile i hælen, ifølge Mizuno. RunRepeat målte 30,8 AC og lav torsjonsstivhet, 9,1 Nm mot et gjennomsnitt på 14,4 Nm.
5. Plate. En formet plate under buen og bakfoten, laget av en plantebasert TPU-blanding ifølge The Running Well Store. Doctors of Running gir den æren for solid medial stabilitet og en stiv bakre del og midtfot.
6. Innersåle. Avtagbar og tykk med 5,2 mm, mot et gjennomsnitt på 4,4 mm i RunRepeats måling.
7. Yttersåle. Slitesterk karbongummi dekker sonene med høyt støt. RunRepeat målte 4,1 mm gummi, mot et gjennomsnitt på 3,1 mm, og en friksjonsscore på 0,55, rundt 10 prosent bedre enn Inspire 21.
Slitestyrke. En konstruksjon for høy kilometerstand. Yttersålen mistet bare 0,5 mm i RunRepeats slitetest, mot et gjennomsnitt på 1,1 mm, og Doctors of Running venter høy slitestyrke. Overdelen er det svakere punktet: RunRepeat ga tåboksens slitestyrke 2 av 5 og hælpolstringen 3 av 5.
Slitestyrke. En konstruksjon for høy kilometerstand. Yttersålen mistet bare 0,5 mm i RunRepeats slitetest, mot et gjennomsnitt på 1,1 mm, og Doctors of Running venter høy slitestyrke. Overdelen er det svakere punktet: RunRepeat ga tåboksens slitestyrke 2 av 5 og hælpolstringen 3 av 5.
Spesifikasjoner, oppgitt og målt
Hvert tall har sin kilde.
Drop, mm
Hælhøyde (stack), mm
Forfothøyde (stack), mm
Vekt (herre), g
| Spesifikasjon | Oppgitt | Målt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Hælstack |
|
|
| Forfotstack |
|
|
| Vekt, US M9 |
|
|
| Støtte |
| – |
| Plate |
| – |
| Underlag |
| – |
| Lanseringsår |
| – |
Fig. 4 · Oppgitt mot målt. Søylene starter på null. Kilder: Mizuno, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse.
Labmålinger
| Spesifikasjon | Målt |
|---|---|
| Mellomsålens hardhet |
|
| Energitilbakeføring (hæl) |
|
| Torsjonsstivhet |
|
| Bøyekraft |
|
| Hælkappens stivhet |
|
| Friksjonskoeffisient |
|
| Spesifikasjon | Målt |
|---|---|
| Pustbarhet |
|
| Tåboksens bredde |
|
| Tåboksens høyde |
|
| Yttersålens tykkelse |
|
| Innersålens tykkelse |
|
| Tungens tykkelse |
|
Størrelse og passform
Velg vanlig størrelse. Sjekk hælholdet og tåhøyden før alt annet.
Lengde
Vanlig størrelse
Bredder
normal og bred
Plass til tærne
Gjennomsnittlig bredde, omstridt høyde. RunRepeat målte en tåboks på 72,7 mm, nær gjennomsnittet, og 27,7 mm høyde. RTINGS vurderer tåhøyden som lav for høyere tær, mens Find My Footwear fant litt mer volum enn de fleste konkurrenter.
RunRepeat, RTINGS, Find My Footwear
Alle størrelsesnotater fra testere
RunRepeat, RTINGS og Find My Footwear fant alle at den følger vanlig størrelse, og RunRepeats lesere er enige i størrelsesundersøkelsen. RTINGS gir lengde og buebredde 10 av 10.
Hælen er det åpne spørsmålet. Doctors of Running fant den bred og grunn, med en glatt krage som lot hælen løfte seg, og sier at en størrelsesendring ikke ville løse det. Run and Become fant passformen sikker, men advarer om at den kanskje ikke passer smale føtter.
RunRepeat og RTINGS oppgir en bred versjon ved siden av standardversjonen, bare tilgjengelig i noen markeder. Running Warehouse viser standardbredde D på siden vi leste.
Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Find My Footwear, Run and Become, Running Warehouse
Mot Wave Inspire 21
En mykere Inspire med lavere drop: nytt skum, mer demping under forfoten og en større rocker, på samme føringsidé.
| Wave Inspire 22 | Wave Inspire 21 | |
|---|---|---|
| Støtte | Stabilitet | Stabilitet |
| Drop | 10 mm | 12 mm |
| Hælstack | 38,5 mm | 38 mm |
| Forfot | 28,5 mm | 26 mm |
| Vekt | 281 g | 292 g |
Behold Wave Inspire 21 hvis du likte den bratte, fastere gangen: RunRepeat målte 12,9 mm drop på den og peker fans av den geometrien tilbake til den. Doctors of Running nevner også 21 for løpere som 22 svikter på passformsjekken.
Oppgitte tall. Kilde: Strideprint-katalogen (cat).
Versjonshistorikk: Wave Inspire 21 til Wave Inspire 22
Droppen går fra 12 til 10 mm. Mizuno senket den oppgitte droppen. RunRepeat målte en enda større endring, fra 12,9 mm på 21 til 7,6 mm. (RunRepeat, Mizuno)
Enerzy NXT-skum. Nitrogenfylt Enerzy NXT erstatter forrige Enerzy og føles mykere for RunRepeat og Find My Footwear. (Doctors of Running, RunRepeat, Find My Footwear)
Mer forfotdemping. RunRepeat målte 29,0 mm under forfoten mot 25,1 mm på 21, med støtdemping opp fra 99 til 115 SA, og en forfotrocker rundt 1 cm høyere. (RunRepeat)
Litt lettere, bedre grep. Doctors of Running bemerker den første Inspire under 10 oz, og RunRepeat fant den rundt 2 prosent lettere enn 21, og rundt 10 prosent bedre i grep. Med 281 g for herre US 9 ligger den på 20. plass blant de letteste av de 41 stabilitets-asfaltskoene som er veid i den størrelsen i katalogen vår. (Doctors of Running, RunRepeat, Strideprint)
Alternativer sammenlignet
Hvert av dem løser noe som Wave Inspire 22 ikke gjør.
Mizuno Wave Inspire 22 | Mizuno Wave Horizon 9 | Saucony Hurricane 26 | Brooks Adrenaline GTS 25 | Mizuno Wave Inspire 21 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Velg den for | Denne siden | Mer stabil | Lettere | Høyere drop | Fastere |
| Drop | 10 mm | 8 mm | 6 mm | 10 mm | 12 mm |
| Hælstack | 38,5 mm | 42 mm | 41 mm | 37 mm | 38 mm |
| Vekt | 281 g | 309 g | 262 g | 301 g | 292 g |
| Støtte | Stabilitet | Stabilitet | Stabilitet | Stabilitet | Stabilitet |
Spørsmål løpere stiller
Følger Mizuno Wave Inspire 22 vanlig størrelse?
Ja, i lengden. RunRepeat, RTINGS og Find My Footwear fant alle vanlig størrelse riktig. Sjekk hælen: Doctors of Running fant den bred og grunn, med en glatt krage som lot hælen gli, og en størrelsesendring løste det ikke. Løpere med smale hæler bør prøve den først.
Wave Inspire 21 eller 22: hvilken bør jeg velge?
Velg Wave Inspire 22 for mykere Enerzy NXT-skum, mer forfotdemping og 10 mm oppgitt drop i stedet for 12 mm. Behold Wave Inspire 21 hvis du likte en brattere, fastere gange: RunRepeat målte 12,9 mm drop på den, mot 7,6 mm på 22.
Er Wave Inspire 22 bra for flate føtter eller overpronasjon?
Wave Inspire 22 er en føringssko for løpere hvis fot ruller innover, og testerne plasserer den best for en mild rulling. RunRepeat begrenser den til mild pronasjon, og Doctors of Running gir stabiliteten svært mild vurdering. Flate føtter betyr ikke alltid overpronasjon, så sjekk først hvordan foten din beveger seg. En sko leder. Den er ikke en behandling.
Finnes Wave Inspire 22 i bred modell?
Ja, i noen markeder. RunRepeat og RTINGS oppgir en bred versjon ved siden av standardversjonen, og RTINGS foreslår den til føtter med høyere volum fordi tåboksen er lav. Running Warehouse viste bare standardbredde D på siden vi leste, så tilgjengeligheten avhenger av land og forhandler.
Kan man løpe maraton i Wave Inspire 22?
Du kan, men det er ikke dens styrke. RTINGS gir den 6,4 av 10 til konkurranse på maraton: stabiliteten holder når du blir sliten, men skoen er tung, gir lite energi tilbake, og forfotbeskyttelsen tynnes ut sent på lange turer. Den gir mer mening som treningssko for oppbyggingen.
Er Wave Inspire 22 bra til gåing eller stående arbeid hele dagen?
Til stående arbeid, ja. Til gåing er meningene delte. RunRepeat oppgir lange gåturer blant styrkene, og The Running Well Store retter den mot folk som er på beina hele dagen. Doctors of Running vurderer den som god til stående arbeid, men ikke til gåing, delvis på grunn av hælpassformen og en stiv bakfot.
Kilder
- Doctors of Running, Mizuno Wave Inspire 22: Quick Evaluation (Bach Pham, January 2026). Åpnet 13. okt. 2026.
- RunRepeat, Mizuno Wave Inspire 22 lab review (Carlos Sánchez, April 2026). Åpnet 13. okt. 2026.
- RTINGS, Mizuno Wave Inspire 22 review (July 2026). Åpnet 13. okt. 2026.
- Find My Footwear, Mizuno Wave Inspire 22 review (Paul Freary, updated September 2026). Åpnet 13. okt. 2026.
- The Running Well Store, Mizuno Wave Inspire 22 review (Joey Holley, December 2025). Åpnet 13. okt. 2026.
- Run and Become, Mizuno Wave Inspire 22 review. Åpnet 13. okt. 2026.
- Running Warehouse, Mizuno Wave Inspire 22 Men’s Shoes. Åpnet 13. okt. 2026.
- Mizuno, Wave Inspire 22 (Mizuno Europe). Åpnet 13. okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Åpnet 13. okt. 2026.
- cat: Strideprint-katalogen, 395 sko
Slik tester vi. Vi leser publiserte tester, merke- og butikksider og labmålinger, krysssjekker tallene og peker på hvor de ikke stemmer overens. Vi har ikke testet denne skoen selv. Sist oppdatert 13. oktober 2026.



