1. Buty
  2. Brooks
  3. Hyperion Elite 5
Brooks Hyperion Elite 5, widok z boku

Recenzja Brooks Hyperion Elite 5

Karbonowy but startowy Brooks z 2025 roku: międzypodeszwa DNA Gold z PEBA na całej długości nad płytką SpeedVault+, w ciasnej cholewce startowej o wadze około 201 g w męskim US 9.

Drop
8 mm
Stack pięty
40 mm
Przodostopie
32 mm
Waga
201 g
Wsparcie
Neutralne
Płytka
Karbonowa

US M9, wg producenta. Zaktualizowano 13 paź 2026 · 10 źródeł

Nasz werdykt

Miękki, lekki i wąski pod stopą.

Hyperion Elite 5 łączy bardzo miękką, bardzo sprężystą piankę PEBA z płytką karbonową i zwartą, wąską platformą, a recenzenci stawiają go najlepiej między 10 km a półmaratonem. Pasuje neutralnym biegaczom z wąskim przodostopiem, którzy lądują na pięcie lub śródstopiu, a testerzy dzielą się w ocenie, czy należy do topowych superbutów.

Mocne strony

  • Zwrot energii z najwyższej półki w laboratorium RunRepeat: 76,9 procent w pięcie
  • Lekki jak na karbonowy but startowy: około 201 g w męskim US 9
  • Przyjazny lądowaniu na pięcie według RunRepeat, z płynnym ścięciem pięty według Doctors of Running
  • Bardzo przewiewna cholewka startowa, 5 na 5 w teście RunRepeat
  • Zgodny z rozmiarem według większości testerów

Słabe strony

  • Wąskie, niskie przodostopie, które zostawia mało miejsca na palce
  • Ześlizgiwanie się pięty zgłaszane w wolniejszym tempie i na ciasnych zakrętach
  • Wąska międzypodeszwa: RunRepeat i Doctors of Running uważają go za niezbyt stabilny
  • Cienka podeszwa 2,0 mm, która szybko się zużyła w teście ścierania RunRepeat
  • Tylko standardowa szerokość

Dla kogo jest

  • Ścigasz się od 10 km do półmaratonu
  • Lądujesz na pięcie
  • Twoje przodostopie jest wąskie
  • Lubisz buty startowe z płaską podeszwą, ale z większą amortyzacją

Kto powinien go ominąć

  • Lądujesz daleko z przodu
  • Twoje stopy są szerokie
  • Chcesz stabilnego superbuta

Profil buta

Gdzie Hyperion Elite 5 plasuje się wśród 395 butów w naszym katalogu i co zmieniło się względem Hyperion Elite 4 PB.

50100AmortyzacjaLekkośćStabilnośćDropDynamika
OśHyperion Elite 5Hyperion Elite 4 PBZmiana
Amortyzacja6464=
Lekkość9085+5
Stabilność3030=
Drop4545=
Dynamika10080+20

Rys. 1 · Jak to czytać. Każda oś biegnie od 0 w środku do 100 na brzegu. Amortyzacja, lekkość i drop to pozycja buta w katalogu według podanych danych; stabilność i dynamika są oceniane na podstawie typu wsparcia, płytki, rockera i przeznaczenia. Kropkowana szara linia to mediana katalogu. Źródło: katalog Strideprint (cat).

Gdzie plasuje się w katalogu

Waga201 g, lżejszy niż 90% butów

Drop8 mm, wyższy niż u 45% butów

Stack pięty40 mm, wyższy niż u 64% butów

Stack przodostopia32 mm, wyższy niż u 52% butów

Rys. 2 · Rozkład podanych danych w katalogu. Wysokość słupka to liczba butów w danym przedziale. Waga: 300 butów, średnia 257,2 g. Drop: 306 butów, średnia 7,1 mm. Stack pięty: 255 butów, średnia 38 mm. Stack przodostopia: 253 butów, średnia 31,1 mm. Źródło: katalog Strideprint (cat), wartości podane przez producentów.

Odczucia

Napisane na podstawie 7 opublikowanych testów. Cytujemy pomiary, a nie wrażenia, których nie mieliśmy.

Miękki jak na but startowy. Bardzo miękka pianka PEBA, 27,5 AC w RunRepeat; pięta wydaje się bardziej miękka niż przodostopie, a to, jak miękka jest, zależy od masy ciała.

Wąska podstawa, neutralny bieg. Wąska, neutralna platforma: RunRepeat i Doctors of Running uznają ją za niestabilną, The Run Testers i Marathons.com za dość stabilną.

Mocne odbicie, sporne wybicie. Około 77 procent zwrotu energii w laboratorium RunRepeat i sztywne przodostopie z płytką, ale agresywne wygięcie noska i odbicie, które niektórzy testerzy uznali za płaskie.

Miękki jak na but startowy. Międzypodeszwa to DNA Gold na całej długości, pianka PEBA, z płytką karbonową w środku. RunRepeat zmierzył ją na 27,5 w skali AC, dużo miękciej niż przeciętny but, który testuje, z tłumieniem wstrząsów w pięcie dużo powyżej średniej.

To, jak bardzo jest miękka, zależy od biegacza. Jeden tester Believe in the Run uznał ją za prawie zbyt miękką na zawody, podczas gdy inny poczuł ją jako twardszą niż w Elite 4 PB, a zespół wiąże różnicę z masą ciała. Doctors of Running i RTINGS opisują bardziej miękką piętę i twardsze przodostopie, a tester Marathons.com poczuł, że pianka lekko ustępuje, gdy narastało zmęczenie.

Wąska podstawa, neutralny bieg. To but neutralny na smukłej platformie. RunRepeat zmierzył 84,5 mm w pięcie i 110,9 mm w przodostopiu, oba węższe niż średnia, i ocenia stabilność na 45. Doctors of Running znaleźli wąskie śródstopie z nachyleniem do wewnątrz i niewielkim prowadzeniem.

Inni martwią się mniej. The Run Testers uznali go za dość stabilnego jak na swoją wagę, a Marathons.com czuł się pewnie nawet na żwirze. 21RUN przypisuje bardziej zamkniętej podeszwie stabilniejsze lądowanie niż w wielu karbonowych butach startowych.

Mocne odbicie, sporne wybicie. RunRepeat zmierzył zwrot energii 76,9 procent w pięcie i 77,7 procent w przodostopiu, dużo powyżej średniej, i wskazał stały wzrost względem Elite 4 PB. Płytka SpeedVault+ czyni przodostopie sztywnym: 20,1 N w teście zginania RunRepeat.

Doctors of Running wskazują wygięcie noska jako jedno z najbardziej agresywnych, jakie widzieli, co sprzyja dłuższym wysiłkom bardziej niż sprintowi. W biegu testerzy Believe in the Run byli podzieleni między przyjemnym, szybkim odczuciem a płaskim odbiciem.

Czytaj dalej

Miękki jak na but startowy. Międzypodeszwa to DNA Gold na całej długości, pianka PEBA, z płytką karbonową w środku. RunRepeat zmierzył ją na 27,5 w skali AC, dużo miękciej niż przeciętny but, który testuje, z tłumieniem wstrząsów w pięcie dużo powyżej średniej.

To, jak bardzo jest miękka, zależy od biegacza. Jeden tester Believe in the Run uznał ją za prawie zbyt miękką na zawody, podczas gdy inny poczuł ją jako twardszą niż w Elite 4 PB, a zespół wiąże różnicę z masą ciała. Doctors of Running i RTINGS opisują bardziej miękką piętę i twardsze przodostopie, a tester Marathons.com poczuł, że pianka lekko ustępuje, gdy narastało zmęczenie.

Wąska podstawa, neutralny bieg. To but neutralny na smukłej platformie. RunRepeat zmierzył 84,5 mm w pięcie i 110,9 mm w przodostopiu, oba węższe niż średnia, i ocenia stabilność na 45. Doctors of Running znaleźli wąskie śródstopie z nachyleniem do wewnątrz i niewielkim prowadzeniem.

Inni martwią się mniej. The Run Testers uznali go za dość stabilnego jak na swoją wagę, a Marathons.com czuł się pewnie nawet na żwirze. 21RUN przypisuje bardziej zamkniętej podeszwie stabilniejsze lądowanie niż w wielu karbonowych butach startowych.

Mocne odbicie, sporne wybicie. RunRepeat zmierzył zwrot energii 76,9 procent w pięcie i 77,7 procent w przodostopiu, dużo powyżej średniej, i wskazał stały wzrost względem Elite 4 PB. Płytka SpeedVault+ czyni przodostopie sztywnym: 20,1 N w teście zginania RunRepeat.

Doctors of Running wskazują wygięcie noska jako jedno z najbardziej agresywnych, jakie widzieli, co sprzyja dłuższym wysiłkom bardziej niż sprintowi. W biegu testerzy Believe in the Run byli podzieleni między przyjemnym, szybkim odczuciem a płaskim odbiciem.

Do jakich biegów jest

BiegDopasowanieDlaczegoŹródło
Zawody na półmaratonStworzony do tegoDystans, który wybiera większość testerów: Doctors of Running, Believe in the Run i Marathons.com stawiają go tutaj.Doctors of Running, Believe in the Run, Marathons.com
TempoStworzony do tegoRunRepeat daje mu 90 za pracę tempową, a tester Believe in the Run lubił go na tempówkach.RunRepeat, Believe in the Run
InterwałyDa radęPrzyjemny na interwały według Believe in the Run, ale Doctors of Running uznali go za niezgrabny w tempie sprintu.Doctors of Running, Believe in the Run
Zawody na maratonDa radęRTINGS nazywa go mocną opcją na maraton; Doctors of Running i Marathons.com nie wybraliby go dla większości maratończyków.Doctors of Running, RTINGS, Marathons.com
Długie wybieganiaDa radęDo przyjęcia na szybsze długie biegi; RTINGS daje tu 7,1 na 10.RTINGS
Spokojne biegiNie do tegoRTINGS daje 5,9 za trening na co dzień, a RunRepeat 50: zostaw buty treningowe na spokojne kilometry.RunRepeat, RTINGS

Źródło: Doctors of Running, Believe in the Run, Marathons.com, RunRepeat, RTINGS

Co mówią testy

Opublikowane testy zgadzają się, że Hyperion Elite 5 jest lekki, miękki i szybko oddaje energię, z ciasnym dopasowaniem zgodnym z rozmiarem. Rozchodzą się w ocenie stabilności, żywości biegu i tego, czy to but maratoński.

TestRodzajNasza interpretacjaW jednym zdaniuŹródło
RunRepeatLaboratoriumPozytywnaRunRepeat daje mu 87 na 100: pierwszy prawdziwy superbut Brooks, ostry i szybki, ale wąski i niezbyt stabilny.
Doctors of RunningRecenzjaMieszanaDoctors of Running oceniają wydajność na A minus, a dopasowanie na B minus: sprężysty i płynny od pięty, hamowany ześlizgiwaniem pięty, wygięciem noska i wąskim śródstopiem.
Believe in the RunRecenzjaMieszanaTrzech testerów Believe in the Run jest podzielonych: jeden zaskoczony i zatrzymujący go, dwóch wolących inne buty startowe, ogólnie klasa C.
RTINGSLaboratoriumPozytywnaRTINGS uznaje go za wygodnego jak na superbut, z imponującym zwrotem energii, z twardym przodostopiem i pewnym chwianiem pięty na zakrętach.
The Run TestersRecenzjaMieszanaThe Run Testers nazywają go niezawodnym, wszechstronnym butem startowym, ale tylko małym krokiem od Elite 4 PB i nie ich pierwszym wyborem.
Marathons.comRecenzjaPozytywnaMarathons.com ocenia go na 8,5 na 10 po 100 km: wygodny, trwały i wszechstronny, z wąskim przodostopiem.
RunneaRecenzjaMieszanaRunnea ocenia go na 7,9 na 10 i klasyfikuje jako neutralny but startowy od 10 km do maratonu.
Tabela 1 · Konsensus opublikowanych testów. „Nasza interpretacja” streszcza własny wniosek każdego testu, naszymi słowami. Żadne oceny nie są przeliczane ani wymyślane. Dostęp: 13 paź 2026.

Zgadzają się

  • Lekki jak na karbonowy but startowyBelieve in the Run i Running Warehouse podają 201 g w męskim US 9, a RTINGS zważył 200,9 g. Tylko 20 ze 149 neutralnych butów szosowych zważonych w męskim US 9 w naszym katalogu jest lżejszych.
  • Miękka, bardzo sprężysta piankaRunRepeat zmierzył 27,5 AC i około 77 procent zwrotu energii, a RTINGS ocenia zwrot energii na 8,5 na 10. Doctors of Running i The Run Testers nazywają piankę sprężystą.
  • Zgodny z rozmiarem, ciasne przodostopieDoctors of Running, Believe in the Run, The Run Testers i RTINGS uznali zwykły rozmiar za właściwy, podczas gdy Doctors of Running i Marathons.com wskazują wąskie przodostopie.
  • Najlepszy od 10 km do półmaratonuDoctors of Running, tester Believe in the Run i Marathons.com stawiają jego najlepsze miejsce między 10 km a półmaratonem.

Rozchodzą się

  • Jak stabilny jest?RunRepeat i Doctors of Running uznają wąską międzypodeszwę za niestabilną, a RTINGS zauważa, że pięta może się chwiać na ciasnych zakrętach. The Run Testers i Marathons.com uznali go za dość stabilnego jak na karbonowy but startowy 40 mm.
  • Żywy czy płaski?RunRepeat zmierzył zwrot energii z najwyższej półki, a mimo to jeden tester Believe in the Run uznał odbicie za płaskie i klapiące, a inny poczuł, że brakuje mu napędu Nike Alphafly.
  • But maratoński czy nie?RTINGS widzi mocną opcję na maraton, a 21RUN uznaje go za wystarczająco wygodnego na ten dystans. Doctors of Running, Marathons.com i tester Believe in the Run zatrzymują się na półmaratonie.
Przeczytaj pełne stanowiska, punkt po punkcie

Lekki jak na karbonowy but startowy. Believe in the Run i Running Warehouse podają 201 g w męskim US 9, a RTINGS zważył 200,9 g. Tylko 20 ze 149 neutralnych butów szosowych zważonych w męskim US 9 w naszym katalogu jest lżejszych. (Believe in the Run, RTINGS, Running Warehouse, Strideprint)

Miękka, bardzo sprężysta pianka. RunRepeat zmierzył 27,5 AC i około 77 procent zwrotu energii, a RTINGS ocenia zwrot energii na 8,5 na 10. Doctors of Running i The Run Testers nazywają piankę sprężystą. (RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, The Run Testers)

Zgodny z rozmiarem, ciasne przodostopie. Doctors of Running, Believe in the Run, The Run Testers i RTINGS uznali zwykły rozmiar za właściwy, podczas gdy Doctors of Running i Marathons.com wskazują wąskie przodostopie. (Doctors of Running, Believe in the Run, RTINGS, The Run Testers, Marathons.com)

Najlepszy od 10 km do półmaratonu. Doctors of Running, tester Believe in the Run i Marathons.com stawiają jego najlepsze miejsce między 10 km a półmaratonem. (Doctors of Running, Believe in the Run, Marathons.com)

Jak stabilny jest?. RunRepeat i Doctors of Running uznają wąską międzypodeszwę za niestabilną, a RTINGS zauważa, że pięta może się chwiać na ciasnych zakrętach. The Run Testers i Marathons.com uznali go za dość stabilnego jak na karbonowy but startowy 40 mm. (RunRepeat, Doctors of Running, RTINGS, The Run Testers, Marathons.com)

Żywy czy płaski?. RunRepeat zmierzył zwrot energii z najwyższej półki, a mimo to jeden tester Believe in the Run uznał odbicie za płaskie i klapiące, a inny poczuł, że brakuje mu napędu Nike Alphafly. (RunRepeat, Believe in the Run)

But maratoński czy nie?. RTINGS widzi mocną opcję na maraton, a 21RUN uznaje go za wystarczająco wygodnego na ten dystans. Doctors of Running, Marathons.com i tester Believe in the Run zatrzymują się na półmaratonie. (Doctors of Running, Believe in the Run, RTINGS, Marathons.com, 21RUN)

Jak jest zbudowany

Konstrukcja startowa: pianka DNA Gold PEBA na całej długości z bocznymi wycięciami, kratowa płytka karbonowa SpeedVault+, cienka dzianinowa cholewka powlekana TPU i lekka podeszwa SpeedTack.

Pianka DNA Gold PEBA na całej długości z bocznymi wycięciami, kratowa płytka karbonowa SpeedVault+, przewiewna dzianina powlekana TPU i podeszwa SpeedTack 2,0 mm.

40321234567
#CzęśćPomiar
1CholewkaDzianina powlekana TPUPrzewiewność 5 / 5
2Język4,1 mm
3ZapiętekSztywność 2 / 5
4MiędzypodeszwaDNA GoldTwardość 27,5 AC
5PłytkaSpeedVault+Skręcanie 14,5 Nm
6Wkładka3,3 mm
7Podeszwa zewnętrznaSpeedTack2,0 mm

Rys. 3 · Profil z boku. Wysokości podeszwy w skali (podane: pięta 40 mm, przodostopie 32 mm; zmierzone: podeszwa zewnętrzna 2 mm); podział między dwiema pianami nie jest mierzony i narysowano go w połowie wysokości. Linia przerywana: wkładka, ukryta. Źródła: Believe in the Run, RunRepeat, Running Warehouse, RTINGS, Doctors of Running, 21RUN, Marathons.com.

  1. Cholewka. Cienka, otwarta dzianina z powłoką TPU i silikonowymi osłonami sznurówek. Wszyscy trzej testerzy Believe in the Run uznali, że dobrze oddycha w upale i wilgoci, a RunRepeat dał jej 5 na 5 za przewiewność.

  2. Język. Krótki i cienki, 4,1 mm wyściółki w najgrubszym miejscu w pomiarze RunRepeat. Believe in the Run i RTINGS opisują go jako przyszyty po wewnętrznej stronie, a nie w pełni zszyty z bokami.

  3. Zapiętek. Miękki zapiętek, 2 na 5 w teście RunRepeat, z niskim kołnierzem. Doctors of Running uznali go za cienki i odsłonięty, z drapiącą podszewką, która wymaga skarpet.

  4. Międzypodeszwa. DNA Gold na całej długości, który Running Warehouse podaje jako w 100 procentach PEBA. Believe in the Run wyjaśniają, że boczne wnęki zastępują centralny kanał wcześniejszych wersji, zostawiając piance więcej miejsca na ściskanie. RunRepeat zmierzył 27,5 AC.

  5. Płytka. Płytka karbonowa produkcji Arris, kratowa i łyżkowata, którą 21RUN umieszcza na całej długości między dwiema warstwami pianki. RunRepeat zmierzył sztywność skrętną 14,5 Nm i nie znalazł wyraźnego zysku z samej płytki.

  6. Wkładka. Cienka i wyjmowana, 3,3 mm w pomiarze RunRepeat.

  7. Podeszwa zewnętrzna. Cienka warstwa SpeedTack, 2,0 mm w pomiarze RunRepeat, z przyczepnością na mokrym 0,59, powyżej średniej. Doctors of Running uznali przyczepność na drodze za dobrą, także na mokrym, ale nie na szlak.

Czytaj dalej

Konstrukcja startowa: pianka DNA Gold PEBA na całej długości z bocznymi wycięciami, kratowa płytka karbonowa SpeedVault+, cienka dzianinowa cholewka powlekana TPU i lekka podeszwa SpeedTack.

1. Cholewka. Cienka, otwarta dzianina z powłoką TPU i silikonowymi osłonami sznurówek. Wszyscy trzej testerzy Believe in the Run uznali, że dobrze oddycha w upale i wilgoci, a RunRepeat dał jej 5 na 5 za przewiewność.

2. Język. Krótki i cienki, 4,1 mm wyściółki w najgrubszym miejscu w pomiarze RunRepeat. Believe in the Run i RTINGS opisują go jako przyszyty po wewnętrznej stronie, a nie w pełni zszyty z bokami.

3. Zapiętek. Miękki zapiętek, 2 na 5 w teście RunRepeat, z niskim kołnierzem. Doctors of Running uznali go za cienki i odsłonięty, z drapiącą podszewką, która wymaga skarpet.

4. Międzypodeszwa. DNA Gold na całej długości, który Running Warehouse podaje jako w 100 procentach PEBA. Believe in the Run wyjaśniają, że boczne wnęki zastępują centralny kanał wcześniejszych wersji, zostawiając piance więcej miejsca na ściskanie. RunRepeat zmierzył 27,5 AC.

5. Płytka. Płytka karbonowa produkcji Arris, kratowa i łyżkowata, którą 21RUN umieszcza na całej długości między dwiema warstwami pianki. RunRepeat zmierzył sztywność skrętną 14,5 Nm i nie znalazł wyraźnego zysku z samej płytki.

6. Wkładka. Cienka i wyjmowana, 3,3 mm w pomiarze RunRepeat.

7. Podeszwa zewnętrzna. Cienka warstwa SpeedTack, 2,0 mm w pomiarze RunRepeat, z przyczepnością na mokrym 0,59, powyżej średniej. Doctors of Running uznali przyczepność na drodze za dobrą, także na mokrym, ale nie na szlak.

Trwałość. Testerzy się nie zgadzają. Test ścierania RunRepeat usunął 2,2 mm gumy, dwa razy więcej niż średnia, i ocenił trwałość podeszwy jako złą. Na drodze tester Believe in the Run zobaczył minimalne zużycie, Doctors of Running nie znaleźli poważnego zużycia po około 30 milach (48 km), a Marathons.com nie zobaczył żadnego po 100 km i spodziewa się 400 do 500 km.

Trwałość. Testerzy się nie zgadzają. Test ścierania RunRepeat usunął 2,2 mm gumy, dwa razy więcej niż średnia, i ocenił trwałość podeszwy jako złą. Na drodze tester Believe in the Run zobaczył minimalne zużycie, Doctors of Running nie znaleźli poważnego zużycia po około 30 milach (48 km), a Marathons.com nie zobaczył żadnego po 100 km i spodziewa się 400 do 500 km.

Parametry, podane i zmierzone

Każda liczba ma swoje źródło.

Drop, mm

Believe in the Run8
RunRepeat11,2
RTINGS9,3

Stack pięty, mm

Believe in the Run40
Running Warehouse38
RunRepeat37,6
RTINGS38,2

Stack przodostopia, mm

Believe in the Run32
Running Warehouse30
RunRepeat26,4

Waga (męskie), g

Believe in the Run201
RunRepeat204
RTINGS200,9
ParametrPodaneZmierzone
Drop
  • 8 mm Believe in the Run
  • 11,2 mm RunRepeat
  • 9,3 mm RTINGS
Stack pięty
  • 40 mm Believe in the Run
  • 38 mm Running Warehouse
  • 37,6 mm RunRepeat
  • 38,2 mm RTINGS
Stack przodostopia
  • 32 mm Believe in the Run
  • 30 mm Running Warehouse
  • 26,4 mm RunRepeat
Waga, US M9
  • 201 g Believe in the Run
  • 204 g RunRepeat
  • 200,9 g RTINGS
Wsparcie
  • Neutralne Running Warehouse
–
Płytka
  • Karbonowa Running Warehouse
–
Nawierzchnia
  • Asfalt cat
–
Rok premiery
  • 2025 Believe in the Run
–

Rys. 4 · Podane a zmierzone. Słupki zaczynają się od zera. Źródła: Believe in the Run, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse.

Pomiary laboratoryjne

ParametrZmierzone
Twardość międzypodeszwy
  • 27,5 AC RunRepeat
Zwrot energii (pięta)
  • 76,9 % RunRepeat
Sztywność skrętna
  • 14,5 Nm RunRepeat
Siła zginania
  • 20,1 N RunRepeat
Sztywność zapiętka
  • 2 / 5 RunRepeat
Współczynnik przyczepności
  • 0,59 RunRepeat
ParametrZmierzone
Przewiewność
  • 5 / 5 RunRepeat
Szerokość przodu buta
  • 71,5 mm RunRepeat
Wysokość przodu buta
  • 24,1 mm RunRepeat
Grubość podeszwy zewnętrznej
  • 2 mm RunRepeat
Grubość wkładki
  • 3,3 mm RunRepeat
Grubość języka
  • 4,1 mm RunRepeat

Rozmiar i dopasowanie

Weź swój zwykły rozmiar; pytania dotyczą objętości przodostopia i trzymania pięty, nie długości.

Długość

Zgodny z rozmiarem

Szerokości

standardowy

Miejsce na palce

Miejsce na palce jest ograniczone. RunRepeat zmierzył przód buta 71,5 mm przy niskiej wysokości 24,1 mm, oba poniżej średniej, a RTINGS daje wysokości przodostopia najniższą ocenę w testach dopasowania.

RunRepeat, RTINGS

Pełne uwagi testerów o rozmiarze

Doctors of Running, dwóch testerów Believe in the Run, The Run Testers i RTINGS uznali długość za właściwą w zwykłym rozmiarze, a ankieta czytelników RunRepeat się zgadza. 21RUN to wyjątek i radzi mniejszy rozmiar.

Dopasowanie jest startowo ciasne. Doctors of Running opisują wąskie przodostopie o małej objętości i pewne ześlizgiwanie pięty w wolniejszym tempie. RTINGS wiąże trzymanie pięty z językiem, który nie jest w pełni zszyty z bokami, a tester Believe in the Run potrzebował górnego oczka i pętli biegacza. Wyściółka pięty jest cienka, a The Run Testers ostrzegają, że może ocierać wrażliwe ścięgno Achillesa.

RunRepeat podaje jedną standardową szerokość.

RunRepeat, Doctors of Running, Believe in the Run, RTINGS, The Run Testers, 21RUN

Kontra Hyperion Elite 4 PB

Ewolucja Elite 4 PB, nie nowy but: więcej DNA Gold w tej samej obwiedni, nowe wycięcia, lżejsza cholewka i wyższe zmierzone odbicie.

Hyperion Elite 5Hyperion Elite 4 PB
WsparcieNeutralneNeutralne
Drop8 mm8 mm
Stack pięty40 mm40 mm
Przodostopie32 mm32 mm
Waga201 g211 g

Zostań przy Elite 4 PB, jeśli podobało ci się jego odczucie w dniu zawodów: jeden tester Believe in the Run nadal startowałby w nim, a The Run Testers widzą w Elite 5 tylko małe ulepszenie. Przejdź na Elite 5, jeśli chcesz bardziej miękkiego lądowania i większego zmierzonego odbicia.

Dane podane przez producentów. Źródło: katalog Strideprint (cat).

Historia wersji: Hyperion Elite 4 PB do Hyperion Elite 5

Więcej pianki, mniej gumy. Believe in the Run wyjaśniają, że cieńsza podeszwa zostawia miejsce na więcej DNA Gold, a 21RUN szacuje zysk na około 8 procent więcej pianki. (Believe in the Run, 21RUN)

Boczne wycięcia zastępują centralny kanał. Zaokrąglone wnęki po bokach pozwalają piance bardziej się ściskać, według Believe in the Run, a 21RUN zauważa bardziej zamkniętą podeszwę. (Believe in the Run, 21RUN)

Nowa, lżejsza cholewka. Nowa minimalna cholewka; 21RUN i Marathons.com podają but lżejszy o około 10 g od poprzednika. (Believe in the Run, Marathons.com, 21RUN)

Wyższe zmierzone odbicie. RunRepeat zmierzył 67,1 procent zwrotu energii w Elite 4 PB i 76,9 procent w pięcie w Elite 5. (RunRepeat)

Porównanie alternatyw

Każda poprawia jedną rzecz, której Hyperion Elite 5 nie robi.

Brooks Hyperion Elite 5Brooks Hyperion Elite 6Nike Alphafly 3ASICS Metaspeed Sky TokyoSaucony Endorphin Elite 2
Wybierz ją dlaTa stronaLżejszyStabilniejszyNiższy dropMiększy
Drop8 mm7 mm8 mm5 mm8 mm
Stack pięty40 mm40 mm40 mm39,5 mm39,5 mm
Waga201 g198 g218 g170 g199 g
WsparcieNeutralneNeutralneNeutralneNeutralneNeutralne
Tabela 2 · Dane podane przez producentów. Źródło: katalog Strideprint (cat).

Pytania biegaczy

Czy Brooks Hyperion Elite 5 jest zgodny z rozmiarem?

Tak według większości testerów. Doctors of Running, Believe in the Run, The Run Testers i RTINGS uznali zwykły rozmiar za właściwy, podczas gdy 21RUN sugeruje mniejszy rozmiar. Spodziewaj się ciasnego, niskiego przodostopia i pewnego ześlizgiwania pięty w wolniejszym tempie, więc przymierz swój zwykły rozmiar ze skarpetami startowymi, zanim weźmiesz mniejszy.

Czy Hyperion Elite 5 nadaje się na maraton?

Recenzenci się nie zgadzają. RTINGS nazywa Hyperion Elite 5 mocną opcją na maraton, a 21RUN uznaje go za wystarczająco wygodnego, ale Doctors of Running, Marathons.com i tester Believe in the Run widzą w zakresie od 10 km do półmaratonu jego najlepsze miejsce. RunRepeat radzi w szczególności lądującym na przodostopiu szukać gdzie indziej na maraton.

Hyperion Elite 4 PB czy Elite 5: który wybrać?

Hyperion Elite 5 dodaje więcej pianki DNA Gold, nowe boczne wycięcia, lżejszą cholewkę i wyższy zmierzony zwrot energii, 76,9 procent wobec 67,1 w laboratorium RunRepeat. The Run Testers widzą w nim małe ulepszenie, a jeden tester Believe in the Run nadal woli Elite 4 PB na zawody, więc zadowolony biegacz Elite 4 PB niewiele traci, zostając przy nim.

Czy Hyperion Elite 5 nadaje się dla lądujących na pięcie?

Tak, bardziej niż większość karbonowych butów startowych. RunRepeat wymienia lądujących na pięcie wśród najlepszych dopasowań, oba laboratoria zmierzyły drop powyżej podanych 8 mm, a Doctors of Running uznali duże zewnętrzne ścięcie pięty za płynne przy lądowaniu. Biegacze, którzy lądują daleko z przodu, to ci, których recenzenci kierują gdzie indziej.

Czy Hyperion Elite 5 sprawdza się przy szerokiej stopie?

Zwykle nie. RunRepeat podaje Hyperion Elite 5 w jednej standardowej szerokości i zmierzył przód buta 71,5 mm przy niskiej wysokości 24,1 mm. Doctors of Running i Marathons.com opisują wąskie przodostopie, a 21RUN poleca go na normalne do wąskich stóp.

Czy Hyperion Elite 5 jest wystarczająco stabilny przy nadmiernej pronacji?

Hyperion Elite 5 to but neutralny na wąskiej platformie. RunRepeat ocenia stabilność na 45, a Doctors of Running znaleźli niewiele prowadzenia pod śródstopiem, więc wyraźne uginanie do wewnątrz nie jest jego celem. Żaden but nie leczy pronacji: jeśli masz ból, zgłoś się do specjalisty i najpierw sprawdź, jak twoja stopa naprawdę się porusza.

Źródła

  1. RunRepeat, Brooks Hyperion Elite 5 lab review. Dostęp: 13 paź 2026.
  2. Doctors of Running, Brooks Hyperion Elite 5 Review (Matt Klein, August 2025). Dostęp: 13 paź 2026.
  3. Believe in the Run, Brooks Hyperion Elite 5 Review (July 2025). Dostęp: 13 paź 2026.
  4. RTINGS, Brooks Hyperion Elite 5 Running Shoe Review. Dostęp: 13 paź 2026.
  5. The Run Testers, Brooks Hyperion Elite 5 Review. Dostęp: 13 paź 2026.
  6. Marathons.com, Brooks Hyperion Elite 5: Test und Fazit nach 100 km. Dostęp: 13 paź 2026.
  7. 21RUN, Brooks Hyperion Elite 5 (Testbericht). Dostęp: 13 paź 2026.
  8. Running Warehouse, Brooks Hyperion Elite 5. Dostęp: 13 paź 2026.
  9. Runnea, Brooks Hyperion Elite 5. Dostęp: 13 paź 2026.
  10. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Dostęp: 13 paź 2026.
  11. cat: katalog Strideprint, 395 butów

Jak recenzujemy. Czytamy opublikowane testy, strony marek i sklepów oraz pomiary laboratoryjne, porównujemy liczby i pokazujemy, gdzie się rozchodzą. Sami tego buta nie testowaliśmy. Ostatnia aktualizacja: 13 października 2026.

Czy to twoja para?Zacznij swój fitting