
ASICS Gel-Cumulus 27 test
ASICS neutrala träningssko i mellanklassen för 2025: FF Blast Plus och PureGEL på en bred, stabil bas, med en lättare känsla än Nimbus och en yttersula som slits snabbt.
- Drop
- 8 mm
- Stackhöjd häl
- 38,5 mm
- Framfot
- 30,5 mm
- Vikt
- 264 g
- Stöd
- Neutral
- Platta
- Ingen
Vår bedömning
Enkel, stadig och snabb att slita.
Gel-Cumulus 27 är en okomplicerad neutral träningssko: normal i storleken, stabil för sin kategori och lätt nog för att höja tempot ibland. Testarna går isär om hur mjuk den känns och vad droppen egentligen är, och två av dem pekar på en yttersula som slits snabbt. Den passar lugna pass och långpass på väg för normala till smala fötter.
Styrkor
- Stabil för en neutral sko, med bred bas och sidoväggar i hälen
- Lätt för en vardagssko: 261 g i RunRepeats labb
- Följer storleken i alla tester och enligt 76 av RunRepeats läsare
- Klarar några snabbare pass, enligt Doctors of Running och Fleet Feet
- Bedöms som bra för promenader och att stå
Svagheter
- Yttersulan slits snabbt: Doctors of Running var igenom den efter cirka 72 km, och RunRepeat mätte 2,8 mm slitage mot ett genomsnitt på 1,1 mm
- Varm ovandel: 2 av 5 i andningsförmåga hos RunRepeat
- Lite energiretur: 49,9 procent i framfoten i RunRepeats labb
- Ganska smal tåbox som inte passar breda fötter
Vem den passar
- Du vill ha en enkel sko för de flesta pass
- Du sätter i med hälen
- Du är ny som löpare, eller en lätt till medeltung löpare
- Du vill ha lite stabilitet utan en stödsko
Vem som bör välja något annat
- Du är hård mot skor
- Dina fötter är breda
- Du blir varm om fötterna, eller springer i terräng
Skoprofil
Var Gel-Cumulus 27 hamnar bland de 395 skorna i vår katalog.
| Axel | Gel-Cumulus 27 |
|---|---|
| Dämpning | 51 |
| Lätthet | 50 |
| Stabilitet | 30 |
| Drop | 45 |
| Respons | 6 |
Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).
Var den hamnar i katalogen
Vikt264 g, tyngre än 50 % av skorna
Drop8 mm, högre än 45 % av skorna
Stackhöjd häl38,5 mm, högre än 51 % av skorna
Stackhöjd framfot30,5 mm, lägre än 55 % av skorna
Så känns den
Skrivet utifrån 5 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.
Balanserad, inte plyschig. FF Blast Plus med PureGEL, medelhög för sin klass; Doctors of Running tycker att den är mjuk, Runner’s World Germany fast, Fleet Feet mittemellan.
En neutral sko med stadig bas. Inget styrsystem, men en mellansula som är bredare än genomsnittet i båda ändar: stabil för en neutral sko, inte en stödsko.
Lätt på foten, lite studs. Lätt och kvick med 261 till 267 g i labben, men bara 49,9 procent energiretur i framfoten i RunRepeats test.
Balanserad, inte plyschig. FF Blast Plus går längs hela skon med en PureGEL-insats i hälen. ASICS anger 38,5 mm i hälen och 30,5 mm i framfoten, som Fleet Feet rapporterar; Running Warehouse, som Doctors of Running citerar, anger 41 och 33 mm, och RunRepeat mätte 40,9 mm i hälen. Med märkesvärdet ligger den mitt i fältet: 94 av de 183 neutrala landsvägsskorna i vår katalog anger en högre häl.
Känslan delar testarna. Doctors of Running fann den mjukare och lätt studsig, och RunRepeat mätte 34,2 AC, en aning mjukare än genomsnittet på 35,5, med stötdämpning i hälen över genomsnittet. Runner’s World Germany beskriver ett fast snarare än mjukt steg, och Fleet Feet en balans mellan de två.
En neutral sko med stadig bas. Den har inget styrsystem, men basen är bred: RunRepeat mätte 120,2 mm i framfoten och 100,7 mm i hälen, mot genomsnitt på 115,1 och 91,1 mm. Doctors of Running lägger till sidoväggar i hälen på båda sidor och en liten sidovägg på insidan av framfoten.
RunRepeat ger stabiliteten 87 och RTINGS 8,1 av 10 för sidostabilitet. Runner’s World Germany tror att löpare med liten instabilitet kan använda den, men vid en tydlig inåtrullning hänvisar de, liksom RunRepeat, till en Kayano.
Lätt på foten, lite studs. Med 264 g i herrstorlek US 9 enligt märkesvärdet som Fleet Feet citerar är den nummer 92 lättast av de 149 neutrala landsvägsskorna som vägts i den storleken i vår katalog. RunRepeat vägde 261 g och RTINGS 266,7 g. Doctors of Running fann den kvick, med en framfot som blir snabb efter några pass.
Återfjädringen är begränsad. RunRepeat mätte 49,9 procent energiretur i framfoten, långt under genomsnittet på 61,4, och RTINGS ger den 1,2 av 10. Doctors of Running skulle ändå ta en särskild fartsko för snabbare pass, och fann hälen något klumpig i början på grund av den utsvängda baksidan.
Läs mer
Balanserad, inte plyschig. FF Blast Plus går längs hela skon med en PureGEL-insats i hälen. ASICS anger 38,5 mm i hälen och 30,5 mm i framfoten, som Fleet Feet rapporterar; Running Warehouse, som Doctors of Running citerar, anger 41 och 33 mm, och RunRepeat mätte 40,9 mm i hälen. Med märkesvärdet ligger den mitt i fältet: 94 av de 183 neutrala landsvägsskorna i vår katalog anger en högre häl.
Känslan delar testarna. Doctors of Running fann den mjukare och lätt studsig, och RunRepeat mätte 34,2 AC, en aning mjukare än genomsnittet på 35,5, med stötdämpning i hälen över genomsnittet. Runner’s World Germany beskriver ett fast snarare än mjukt steg, och Fleet Feet en balans mellan de två.
En neutral sko med stadig bas. Den har inget styrsystem, men basen är bred: RunRepeat mätte 120,2 mm i framfoten och 100,7 mm i hälen, mot genomsnitt på 115,1 och 91,1 mm. Doctors of Running lägger till sidoväggar i hälen på båda sidor och en liten sidovägg på insidan av framfoten.
RunRepeat ger stabiliteten 87 och RTINGS 8,1 av 10 för sidostabilitet. Runner’s World Germany tror att löpare med liten instabilitet kan använda den, men vid en tydlig inåtrullning hänvisar de, liksom RunRepeat, till en Kayano.
Lätt på foten, lite studs. Med 264 g i herrstorlek US 9 enligt märkesvärdet som Fleet Feet citerar är den nummer 92 lättast av de 149 neutrala landsvägsskorna som vägts i den storleken i vår katalog. RunRepeat vägde 261 g och RTINGS 266,7 g. Doctors of Running fann den kvick, med en framfot som blir snabb efter några pass.
Återfjädringen är begränsad. RunRepeat mätte 49,9 procent energiretur i framfoten, långt under genomsnittet på 61,4, och RTINGS ger den 1,2 av 10. Doctors of Running skulle ändå ta en särskild fartsko för snabbare pass, och fann hälen något klumpig i början på grund av den utsvängda baksidan.
Vilka pass den passar för
| Pass | Passar | Varför | Källa |
|---|---|---|---|
| Lugna pass | Gjord för det | Dess huvuduppgift, i alla tester. | Doctors of Running, RunRepeat, Fleet Feet |
| Långpass | Gjord för det | Doctors of Running tog den med på ett långpass, och RunRepeat föreslår den för längre pass. | Doctors of Running, RunRepeat |
| Återhämtningspass | Fungerar | Bra för lugna pass, även om den inte är den mjukaste ASICS för trötta ben. | Fleet Feet, Runner’s World Germany |
| Tempopass | Fungerar | Den klarade ett tempopass för Doctors of Running, men RunRepeat mätte låg energiretur. | Doctors of Running, RunRepeat |
| Promenad | Gjord för det | Doctors of Running bedömer den som bra för promenader och att stå. | Doctors of Running |
| Lätt terräng | Inte för det | Bara landsväg: den mjuka yttersulan rivs sönder i terräng och halkar på skogsstigar. | Doctors of Running, Runner’s World Germany |
Källa: Doctors of Running, RunRepeat, Fleet Feet, Runner’s World Germany
Vad testerna säger
Testerna är överens om en stabil neutral träningssko som följer storleken, är lätt för sin klass men har lite studs och är varm. De är oeniga om hur mjuk den är, vad som ändrats sedan version 26 och om droppen, där de två labben ligger 3 mm isär.
| Test | Typ | Vår tolkning | I en mening | Källa |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Recension | Positiv | Doctors of Running ger den B plus till A minus: en lätt, stabil, mångsidig träningssko vars yttersula slits igenom alldeles för tidigt. | Läs |
| RunRepeat | Labb | Positiv | RunRepeat ger den 84 av 100: en enkel, mångsidig vardagssko, bäst i svalare väder. | Läs |
| RTINGS | Labb | Blandad | RTINGS bedömer den som stabil och väl dämpad i framfoten, men platt för tävling, med mycket låg energiretur. | Läs |
| Runner’s World Germany | Recension | Positiv | Runner’s World Germany berömmer den mjuka rullningen och dämpningen för lätta till medeltunga löpare, men pekar på den varma ovandelen och den smala passformen. | Läs |
De är eniga
- Stabil för en neutral skoRunRepeat ger 87 för stabilitet, RTINGS 8,1 av 10 för sidostabilitet, och Doctors of Running och Runner’s World Germany tillskriver båda den breda basen.
- Följer storlekenDoctors of Running, Fleet Feet och 76 av RunRepeats läsare fann längden rätt.
- Lite studsRunRepeat mätte 49,9 procent energiretur i framfoten och RTINGS ger energireturen 1,2 av 10.
- Varm ovandelRunRepeat ger andningsförmågan 2 av 5, och Runner’s World Germany fann att fukt byggs upp på varma långpass.
De går isär
- Mjuk eller fast?Doctors of Running fann den mjukare och lätt studsig, och RunRepeat mätte skummet något mjukare än genomsnittet. Runner’s World Germany kallar den fast snarare än mjuk, RTINGS tycker att den är fastare än Hoka Clifton 10, och Fleet Feet hamnar mittemellan.
- Hur hög drop?ASICS anger 8 mm. RTINGS mätte 8,7 mm, nära det, medan RunRepeat mätte 11,6 mm.
- Vad ändrades sedan version 26?Fleet Feet och Runner’s World Germany rapporterar samma mellansula, stack och drop som på 26. RunRepeat mätte en häl som är 4,1 mm högre. När det gäller tungan beskriver Fleet Feet den som tjockare, Runner’s World Germany som tunnare.
Så är den byggd
En enkel neutral konstruktion: FF BLAST PLUS längs hela skon med PureGEL i hälen, en meshovandel med tunn tunga och en mjuk gummiyttersula som greppar bra på torr väg men slits snabbt.
FF Blast Plus längs hela skon med PureGEL, ett varmt mesh med en mycket tunn tunga, en styv hälkappa och en mjuk yttersula som slets snabbt i två tester.
| # | Del | Mått |
|---|---|---|
| 1 | OvandelKonstruerat mesh | Andningsförmåga 2 / 5 |
| 2 | Plös | 1,7 mm |
| 3 | Häl | Styvhet 4 / 5 |
| 4 | MellansulaFF BLAST PLUS och PureGEL | Hårdhet 34,2 AC |
| 5 | Innersula | 5,3 mm |
| 6 | Yttersula | Grepp i vått 0,50 |
Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 38,5 mm häl, 30,5 mm framfot). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: fleetfeet.com, RunRepeat, Runner’s World Germany, Doctors of Running, Fleet Feet.
Ovandel. Ett nytt mesh i ett stycke som omsluter foten väl, enligt Runner’s World Germany. RunRepeat gav andningsförmågan 2 av 5 och fann den sämre än på 26.
Plös. Tunn och med bra sidoinsatser, enligt Doctors of Running; RunRepeat mätte bara 1,7 mm stoppning, mot ett genomsnitt på 5,8 mm. Runner’s World Germany kopplar den tunnare tungan till minskat luftflöde över vristen.
Häl. En ganska styv hälkappa, 4 av 5 hos RunRepeat, med tjock stoppning i kanten och en ny fingerögla. Doctors of Running råder till försiktighet för löpare som är känsliga för hälkappor och Haglunds häl.
Mellansula. FF BLAST PLUS går längs hela skon, mätt till 34,2 AC, med en PureGEL-bit gömd i hälen. Runner’s World Germany rapporterar samma mellansula som på 26. Doctors of Running noterar en lätt avfasning på hälens utsida.
Innersula. Löstagbar och tjock, 5,3 mm mot ett genomsnitt på 4,4 mm, så en anpassad innersula får plats, enligt RunRepeat.
Yttersula. Mjukt gummi som greppar bra på torr väg och medelmåttigt i vått, enligt Doctors of Running. RunRepeat mätte 0,50 i grepp i vått i framfoten och en mjuk blandning på 46,0 HC. Fleet Feet rapporterar tjockare gummi än på 26; Runner’s World Germany fann den hal på skogsstigar.
Läs mer
En enkel neutral konstruktion: FF BLAST PLUS längs hela skon med PureGEL i hälen, en meshovandel med tunn tunga och en mjuk gummiyttersula som greppar bra på torr väg men slits snabbt.
1. Ovandel. Ett nytt mesh i ett stycke som omsluter foten väl, enligt Runner’s World Germany. RunRepeat gav andningsförmågan 2 av 5 och fann den sämre än på 26.
2. Plös. Tunn och med bra sidoinsatser, enligt Doctors of Running; RunRepeat mätte bara 1,7 mm stoppning, mot ett genomsnitt på 5,8 mm. Runner’s World Germany kopplar den tunnare tungan till minskat luftflöde över vristen.
3. Häl. En ganska styv hälkappa, 4 av 5 hos RunRepeat, med tjock stoppning i kanten och en ny fingerögla. Doctors of Running råder till försiktighet för löpare som är känsliga för hälkappor och Haglunds häl.
4. Mellansula. FF BLAST PLUS går längs hela skon, mätt till 34,2 AC, med en PureGEL-bit gömd i hälen. Runner’s World Germany rapporterar samma mellansula som på 26. Doctors of Running noterar en lätt avfasning på hälens utsida.
5. Innersula. Löstagbar och tjock, 5,3 mm mot ett genomsnitt på 4,4 mm, så en anpassad innersula får plats, enligt RunRepeat.
6. Yttersula. Mjukt gummi som greppar bra på torr väg och medelmåttigt i vått, enligt Doctors of Running. RunRepeat mätte 0,50 i grepp i vått i framfoten och en mjuk blandning på 46,0 HC. Fleet Feet rapporterar tjockare gummi än på 26; Runner’s World Germany fann den hal på skogsstigar.
Hållbarhet. Den svaga punkten. Doctors of Running höll på att slita igenom yttersulan efter cirka 72 km och bedömer hållbarheten som under genomsnittet. RunRepeats slittest tog bort 2,8 mm, mot ett genomsnitt på 1,1 mm, medan ovandelen fick 5 av 5 för hållbarhet i tåboxen och stoppningen i hälen.
Hållbarhet. Den svaga punkten. Doctors of Running höll på att slita igenom yttersulan efter cirka 72 km och bedömer hållbarheten som under genomsnittet. RunRepeats slittest tog bort 2,8 mm, mot ett genomsnitt på 1,1 mm, medan ovandelen fick 5 av 5 för hållbarhet i tåboxen och stoppningen i hälen.
Specifikationer, uppgivna och uppmätta
Varje siffra har sin källa.
Drop, mm
Stackhöjd i hälen, mm
Stackhöjd i framfoten, mm
Vikt (herr), g
| Specifikation | Uppgivet | Uppmätt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stackhöjd häl |
|
|
| Stackhöjd framfot |
|
|
| Vikt, US M9 |
|
|
| Stöd |
| – |
| Platta |
| – |
| Underlag |
| – |
| Lanseringsår |
| – |
Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: Fleet Feet, RunRepeat, RTINGS, Doctors of Running, Runner’s World Germany.
Labbmätningar
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Mellansulans hårdhet |
|
| Vridstyvhet |
|
| Energiretur (framfot) |
|
| Hälkappans styvhet |
|
| Greppkoefficient |
|
| Andningsförmåga |
|
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Tåboxens bredd |
|
| Tåboxens höjd |
|
| Innersulans tjocklek |
|
| Tungans tjocklek |
|
| Böjkraft |
|
Storlek och passform
Ta din vanliga storlek; den passar normala till smala fötter, och bredare fötter blir gladare med en bred version eller en annan modell.
Längd
Normal i storleken
Bredder
smal, standard, bred och extra bred
Utrymme för tårna
Lite trång i bredd, generös i höjd. RunRepeat mätte en tåbox på 71,1 mm mot ett genomsnitt på 73,2, men 29,7 mm i höjd mot 27,0. Doctors of Running fann att den lätta avsmalningen gav med sig efter ett pass.
Doctors of Running, RunRepeat
Testarnas alla storleksanteckningar
Doctors of Running och Fleet Feet fann att den följer storleken, och 76 av RunRepeats läsare håller med. Doctors of Running noterar att den minskade tåfjädringen nu låter foten sitta där den ska.
Passformen är snäv på sina ställen. Doctors of Running varnar för tryck från snörena om du drar åt hårt över den tunna tungan, och beskriver en styv hälkappa som balanseras av tjock stoppning i kanten. Runner’s World Germany tycker att den är bäst för smala till medelbreda fötter.
RunRepeat listar smala, standard, breda och extra breda versioner, där de bredare bara säljs på vissa marknader.
Doctors of Running, RunRepeat, Fleet Feet, Runner’s World Germany
Mot Gel-Cumulus 26
En förfining av 26: en bättre placerad tå, en ny avfasning i hälen och en ny dragflik, en ny ovandel och en debatt om huruvida stacken ändrats alls.
Behåll Cumulus 26 om dess passform och tåfjädring fungerade för dig och du springer i varmt väder, där RunRepeat tycker att ovandelen på 26 andades bättre. Byt till 27 om 26 kändes fel i längden eller du vill ha extra stoppning i hälen.
Versionshistorik: Gel-Cumulus 26 till Gel-Cumulus 27
Mindre tåfjädring. Doctors of Running hade kallat tåfjädringen på 26 dess största brist; den minskade versionen känns bekvämare och löser storleksproblemet. (Doctors of Running)
Avfasning i hälen och dragflik. En lätt avfasning på hälens utsida, enligt Doctors of Running, och en fingerögla som 26 saknade, enligt RunRepeat och Fleet Feet. (Doctors of Running, RunRepeat, Fleet Feet)
Ny ovandel och tunga. Ett nytt mesh. Runner’s World Germany beskriver en tunnare tunga som andas mindre, Fleet Feet en tjockare, mindre elastisk; RunRepeat tycker att andningsförmågan är sämre än på 26. (RunRepeat, Fleet Feet, Runner’s World Germany)
Samma mellansula, eller en högre?. Fleet Feet och Runner’s World Germany rapporterar samma skum, stack och drop. RunRepeat mätte hälen till 40,9 mm mot 36,8 mm på 26. (RunRepeat, Fleet Feet, Runner’s World Germany)
Alternativen jämförda
Varje alternativ gör en sak som Gel-Cumulus 27 inte gör.
ASICS Gel-Cumulus 27 | ASICS Gel-Cumulus 28 | ASICS Gel-Nimbus 27 | ASICS Novablast 5 | Saucony Ride 18 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Välj den för | Den här sidan | Lättare | Mer dämpning | Snabbare | Mindre dämpning |
| Drop | 8 mm | 8 mm | 8 mm | 8 mm | 8 mm |
| Stackhöjd häl | 38,5 mm | 38,5 mm | 43,5 mm | 41,5 mm | 35 mm |
| Vikt | 264 g | 258 g | 306 g | 252 g | 259 g |
| Stöd | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral | Neutral |
Frågor löpare ställer
Följer ASICS Gel-Cumulus 27 storleken?
Ja. Doctors of Running, Fleet Feet och 76 av RunRepeats läsare fann att den följer storleken. Tåboxen är lite smalare än genomsnittet, så breda fötter bör prova en bred version där den säljs.
Cumulus 26 eller Cumulus 27: vad ändrades?
Mindre tåfjädring, en liten avfasning i hälen, en dragflik och en ny ovandel. Fleet Feet och Runner’s World Germany rapporterar samma mellansula och drop, medan RunRepeat mätte en häl som är cirka 4 mm högre. RunRepeat tycker också att den nya ovandelen andas mindre.
Cumulus 27 eller Nimbus 27?
Runner’s World Germany fann Cumulus cirka 40 g lättare, lägre och livligare, och Nimbus bekvämare, rymligare vid tårna och bättre för tyngre löpare. Välj Cumulus för mångsidighet, Nimbus för maximal komfort.
Är Cumulus 27 bra vid överpronation?
Det är en neutral sko. Den breda basen gör den stadig nog för liten instabilitet, enligt Runner’s World Germany, men vid en tydlig inåtrullning hänvisar både Runner’s World Germany och RunRepeat till Kayano. Det är värt att kontrollera hur mycket din fot rullar innan du väljer.
Hur länge håller Cumulus 27?
Kortare än de flesta. Doctors of Running höll på att slita igenom yttersulan efter cirka 72 km och bedömer hållbarheten som under genomsnittet, och RunRepeats slittest tog bort mer än dubbelt så mycket gummi som genomsnittet. Ovandelen höll bra i RunRepeats tester.
Är Cumulus 27 bra för promenader?
Ja. Doctors of Running bedömer den som bra för promenader och att stå, och RunRepeat föreslår den till hälisättare som vill ha en sko för löpning och vardagsbruk.
Källor
- Doctors of Running, ASICS Gel-Cumulus 27 Review (Matt Klein, March 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
- RunRepeat, ASICS Gel Cumulus 27 lab review. Hämtad 13 okt. 2026.
- RTINGS, ASICS GEL-CUMULUS 27 review. Hämtad 13 okt. 2026.
- Fleet Feet, ASICS GEL-Cumulus 27 review: your running BFF. Hämtad 13 okt. 2026.
- Runner’s World Germany, Asics GEL-Cumulus 27 im Test: Wo sind Stärken und Schwächen?. Hämtad 13 okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Hämtad 13 okt. 2026.
- fleetfeet.com · Drop, Stackhöjd häl, Stackhöjd framfot, Vikt, US M9, Stöd och Platta, uppgivet
- i-run.fr · Lanseringsår, uppgivet
- cat: Strideprints katalog, 395 skor
Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 13 oktober 2026.



