1. Skor
  2. ASICS
  3. Gel-Cumulus 28
ASICS Gel-Cumulus 28, sidovy

ASICS Gel-Cumulus 28 test

ASICS neutrala vardagssko får FF Blast Max-skum och en rymligare tåbox, och två labb fann en mycket brantare lutning från häl till tå än databladet medger.

Drop
8 mm
Stackhöjd häl
38,5 mm
Framfot
30,5 mm
Vikt
258 g
Stöd
Neutral
Platta
Ingen
Är det ditt par? Starta din fitting

US M9, enligt uppgift. Uppdaterad 12 okt. 2026 · 5 källor

Vår bedömning

Byggd kring hälen.

Gel-Cumulus 28 är en bekväm, stabil neutral träningssko vars uppmätta drop ligger långt över angivna 8 mm. Den passar hälisättare som springer lugna vardagskilometer, och ställer höga krav på den som landar längre fram.

Styrkor

  • Stabil plattform för en neutral sko
  • Bekväma, skyddade landningar för hälisättare
  • Rymligare tåbox än Cumulus 27
  • Följer storleken, med breda och extra breda versioner
  • Lätt för hur mycket skum den bär

Svagheter

  • Uppmätt drop långt över angivna 8 mm
  • Platt steg med lite energiretur
  • Yttersulan slets snabbt i RunRepeats test
  • Ingen hjälp vid intervaller eller tävling

Vem den passar

  • Du sätter i med hälen
  • Din vecka består mest av lugna kilometer
  • Du vill ha neutral, men stadig
  • Cumulus 27 klämde dina tår

Vem som bör välja något annat

  • Du sätter i med mellanfoten eller framfoten
  • Du vill ha en sko för snabbare dagar
  • Du sliter snabbt på yttersulor

Skoprofil

Var Gel-Cumulus 28 hamnar bland de 395 skorna i vår katalog, och vad som har ändrats sedan Gel-Cumulus 27.

50100DämpningLätthetStabilitetDropRespons
AxelGel-Cumulus 28Gel-Cumulus 27Förändring
Dämpning5151=
Lätthet5850+8
Stabilitet3030=
Drop4545=
Respons66=

Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).

Var den hamnar i katalogen

Vikt258 g, lättare än 56 % av skorna

Drop8 mm, högre än 45 % av skorna

Stackhöjd häl38,5 mm, högre än 51 % av skorna

Stackhöjd framfot30,5 mm, lägre än 55 % av skorna

Fig. 2 · Fördelning av uppgivna siffror i katalogen. Stapelns höjd visar antalet skor i varje intervall. Vikt: 300 skor, snitt 257,2 g. Drop: 306 skor, snitt 7,1 mm. Stackhöjd häl: 255 skor, snitt 38 mm. Stackhöjd framfot: 253 skor, snitt 31,1 mm. Källa: Strideprints katalog (cat), uppgivna värden.

Så känns den

Skrivet utifrån 3 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.

Gott om skum under hälen, mindre fram. FF Blast Max med PureGEL i hälen, och den extra höjden sitter bak: RunRepeat tycker att den är plyschig, RTINGS fast.

Lugn för en neutral sko. Ingen stabilitetskil, men en bred yttersula och en styv hälkappa lugnar plattformen; nog för en mild inåtrullning, inte för en markant.

Bekväm, inte livlig. Energireturen är under genomsnittet, 50,5 procent i hälen och 52,5 i framfoten; geometrin rullar dig framåt, ingenting trycker tillbaka.

Gott om skum under hälen, mindre fram. Version 28 går över till FF Blast Max-skum, med PureGEL kvar i hälen. Fleet Feet anger en stackhöjd på 38,5 mm i hälen och 30,5 mm i framfoten. RunRepeat mätte 42,8 mm och 29,5 mm, RTINGS 41,4 mm i hälen: den extra höjden finns helt bak.

RunRepeat mätte skummet till 31,9 på AC-skalan, på den mjuka sidan, och fann det plyschigt under foten. RTINGS bedömde samma sko som fast under både häl och framfot. Räkna med en mjukare häl än framfot hur som helst.

Lugn för en neutral sko. Det finns ingen stabilitetskil, men RTINGS ger plattformen högt betyg för stabilitet tack vare en bred yttersula och en styv hälkappa. RunRepeat beskriver mjuka, stabila landningar.

För en fot som rullar in lite vid landningen räcker den basen ofta. Den gör inget särskilt för en markant inåtrullning.

Bekväm, inte livlig. RunRepeat mätte energiretur på 50,5 procent i hälen och 52,5 procent i framfoten, under genomsnittet. RTINGS fann att skons bakdel var platt vid nedslaget.

Geometrin rullar dig framåt tillräckligt mjukt, men ingenting trycker tillbaka. Det är en sko för jämn ansträngning.

Läs mer

Gott om skum under hälen, mindre fram. Version 28 går över till FF Blast Max-skum, med PureGEL kvar i hälen. Fleet Feet anger en stackhöjd på 38,5 mm i hälen och 30,5 mm i framfoten. RunRepeat mätte 42,8 mm och 29,5 mm, RTINGS 41,4 mm i hälen: den extra höjden finns helt bak.

RunRepeat mätte skummet till 31,9 på AC-skalan, på den mjuka sidan, och fann det plyschigt under foten. RTINGS bedömde samma sko som fast under både häl och framfot. Räkna med en mjukare häl än framfot hur som helst.

Lugn för en neutral sko. Det finns ingen stabilitetskil, men RTINGS ger plattformen högt betyg för stabilitet tack vare en bred yttersula och en styv hälkappa. RunRepeat beskriver mjuka, stabila landningar.

För en fot som rullar in lite vid landningen räcker den basen ofta. Den gör inget särskilt för en markant inåtrullning.

Bekväm, inte livlig. RunRepeat mätte energiretur på 50,5 procent i hälen och 52,5 procent i framfoten, under genomsnittet. RTINGS fann att skons bakdel var platt vid nedslaget.

Geometrin rullar dig framåt tillräckligt mjukt, men ingenting trycker tillbaka. Det är en sko för jämn ansträngning.

Vilka pass den passar för

PassPassarVarförKälla
Lugna passGjord för detVad den byggdes för: jämna, lugna vardagskilometer.RTINGS, Runnea
ÅterhämtningspassGjord för detStabil och förlåtande när benen är trötta.RunRepeat, Runnea
LångpassFungerarBra i lugnt tempo. RTINGS kände att dämpningen avtog över långa distanser.RTINGS, Runnea
TempopassInte för detLite återfjädring i båda labben. En livligare sko tjänar dig bättre.RunRepeat, RTINGS
Tävling, maratonInte för detRTINGS är tydliga med att det inte är en tävlingssko.RTINGS

Källa: RTINGS, Runnea, RunRepeat

Vad testerna säger

De två labben och Runnea beskriver en stabil, pålitlig vardagssko med ett platt steg, byggd för hälisättare. De skiljer sig i hur mjuk den är och hur långt den räcker.

TestTypVår tolkningI en meningKälla
RunRepeatLabbPositivRunRepeat ger den 86 av 100: plyschig dämpning, bred plattform och stabil geometri passar hälisättare som vill ha en avslappnad vardagssko.
RTINGSLabbBlandadRTINGS ger 6,4 av 10: en rakt på sak, stabil vardagssko för lugna kilometer, med en trist mellansula och dålig energiretur.
RunneaRecensionPositivRunnea är mycket positiv och kallar den en total garanti för framgång som pålitlig vardagssko för att samla bekväma kilometer.
Tabell 1 · Samstämmighet mellan publicerade tester. ”Vår tolkning” sammanfattar varje tests egen slutsats, med våra ord. Inga betyg omräknade eller påhittade. Hämtad 9 okt. 2026.

De är eniga

  • Stabil för en neutral skoRunRepeat, RTINGS och Runnea beskriver alla stadiga, förutsägbara övergångar på en bred bas.
  • En hälisättarskoRunRepeat rekommenderar den framför allt till hälisättare, och Runnea pekar på gelen i hälen som dess främsta komfortkälla.
  • Den verkliga droppen är brantRunRepeat mätte 13,3 mm och RTINGS 11,7 mm mot de 8 mm som ASICS anger. Två labb, samma riktning.
  • Ingen fartskoBåda labben mätte lite energiretur, och Runnea beskriver den som en träningssko snarare än en tävlingssko.

De går isär

  • Mjuk eller fast?RunRepeat mätte skummet som mjukare än genomsnittet och kallar dämpningen plyschig. RTINGS bedömer både häl och framfot som fasta.
  • LångpassRTINGS kände att dämpningen inte höll bra över långa distanser. Runnea fann att den håller samma nivå när tröttheten sätter in.
Läs alla ståndpunkter, punkt för punkt

Stabil för en neutral sko. RunRepeat, RTINGS och Runnea beskriver alla stadiga, förutsägbara övergångar på en bred bas. (RunRepeat, RTINGS, Runnea)

En hälisättarsko. RunRepeat rekommenderar den framför allt till hälisättare, och Runnea pekar på gelen i hälen som dess främsta komfortkälla. (RunRepeat, Runnea)

Den verkliga droppen är brant. RunRepeat mätte 13,3 mm och RTINGS 11,7 mm mot de 8 mm som ASICS anger. Två labb, samma riktning. (RunRepeat, RTINGS)

Ingen fartsko. Båda labben mätte lite energiretur, och Runnea beskriver den som en träningssko snarare än en tävlingssko. (RunRepeat, RTINGS, Runnea)

Mjuk eller fast?. RunRepeat mätte skummet som mjukare än genomsnittet och kallar dämpningen plyschig. RTINGS bedömer både häl och framfot som fasta. (RunRepeat, RTINGS)

Långpass. RTINGS kände att dämpningen inte höll bra över långa distanser. Runnea fann att den håller samma nivå när tröttheten sätter in. (RTINGS, Runnea)

Så är den byggd

En träningssko utan platta: FF BLAST MAX-skum med en PureGEL-insats bak, en FluidRide-yttersula som är delvis skum, delvis gummi, och en ovandel i jacquardmesh med en stickad tunga.

En träningssko utan platta: FF Blast Max-skum med PureGEL bak, en FluidRide-yttersula på 5,0 mm som är delvis skum och delvis gummi, och en ovandel i jacquardmesh med en tunn stickad tunga på 2,0 mm.

38.530.5123456
#DelMått
1OvandelKonstruerat jacquardmeshAndningsförmåga 3 / 5
2Plös2,0 mm
3HälStyvhet 5 / 5
4MellansulaFF BLAST MAX och PureGELHårdhet 31,9 AC
5InnersulaOrthoLite HC355,2 mm
6YttersulaFluidRide och LO-HRD-gummi5,0 mm

Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 38,5 mm häl, 30,5 mm framfot; uppmätt: 5 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: Fleet Feet, RunRepeat, RTINGS.

  1. Ovandel. Ett nytt konstruerat jacquardmesh av återvunnen polyester, enligt Fleet Feet. RunRepeat fann ett andra lager under huvudmeshen som blockerar en del av luftflödet, och gav andningsförmågan 3 av 5.

  2. Plös. Omarbetad i ett elastiskt stickat material, bara 2,0 mm tjock, med delvis sidoinsatser och en fingerögla, enligt RunRepeats genomgång. RTINGS räknar tungan med sidoinsatser bland anledningarna till att skon känns stadig.

  3. Häl. En mycket styv hälkappa, 5 av 5 i RunRepeats test, balanserad av generös skumstoppning och ingen dragflik. RunRepeat varnar för att den kan irritera känsliga hälsenor.

  4. Mellansula. FF BLAST MAX, ett POE-baserat skum enligt RTINGS, ersätter FF BLAST PLUS i Cumulus 27, med samma PureGEL-insats kvar bak. RunRepeat mätte 31,9 AC, plyschigt, men fann stötdämpningen nästan oförändrad från 27. RTINGS fann en markant rocker i hälen och en tidig rocker i framfoten, tillräckligt styva för att hålla formen under belastning.

  5. Innersula. En löstagbar OrthoLite HC35-innersula, 5,2 mm tjock i RunRepeats mätning, något över genomsnittet.

  6. Yttersula. FluidRide blandar skum och gummi i ett lager, 5,0 mm tjockt, med ASICS LO-HRD-gummi bak och en ny vit gummidel under framfoten. Greppet i vått steg från 0,50 till 0,54 i RunRepeats test, fortfarande under ASICSGRIP.

Läs mer

En träningssko utan platta: FF BLAST MAX-skum med en PureGEL-insats bak, en FluidRide-yttersula som är delvis skum, delvis gummi, och en ovandel i jacquardmesh med en stickad tunga.

1. Ovandel. Ett nytt konstruerat jacquardmesh av återvunnen polyester, enligt Fleet Feet. RunRepeat fann ett andra lager under huvudmeshen som blockerar en del av luftflödet, och gav andningsförmågan 3 av 5.

2. Plös. Omarbetad i ett elastiskt stickat material, bara 2,0 mm tjock, med delvis sidoinsatser och en fingerögla, enligt RunRepeats genomgång. RTINGS räknar tungan med sidoinsatser bland anledningarna till att skon känns stadig.

3. Häl. En mycket styv hälkappa, 5 av 5 i RunRepeats test, balanserad av generös skumstoppning och ingen dragflik. RunRepeat varnar för att den kan irritera känsliga hälsenor.

4. Mellansula. FF BLAST MAX, ett POE-baserat skum enligt RTINGS, ersätter FF BLAST PLUS i Cumulus 27, med samma PureGEL-insats kvar bak. RunRepeat mätte 31,9 AC, plyschigt, men fann stötdämpningen nästan oförändrad från 27. RTINGS fann en markant rocker i hälen och en tidig rocker i framfoten, tillräckligt styva för att hålla formen under belastning.

5. Innersula. En löstagbar OrthoLite HC35-innersula, 5,2 mm tjock i RunRepeats mätning, något över genomsnittet.

6. Yttersula. FluidRide blandar skum och gummi i ett lager, 5,0 mm tjockt, med ASICS LO-HRD-gummi bak och en ny vit gummidel under framfoten. Greppet i vått steg från 0,50 till 0,54 i RunRepeats test, fortfarande under ASICSGRIP.

Hållbarhet. Yttersulans hållbarhet är den svaga punkten. RunRepeat mätte 2,4 mm slitage, mer än dubbelt så mycket som genomsnittet på 1,1 mm, delvis uppvägt av det tjockare lagret av skum och gummi, och avråder från den för löpare som snabbt sliter ner små ytor. Hällinern fick högsta betyg, 5 av 5, den ventilerade tåboxen 2 av 5.

Hållbarhet. Yttersulans hållbarhet är den svaga punkten. RunRepeat mätte 2,4 mm slitage, mer än dubbelt så mycket som genomsnittet på 1,1 mm, delvis uppvägt av det tjockare lagret av skum och gummi, och avråder från den för löpare som snabbt sliter ner små ytor. Hällinern fick högsta betyg, 5 av 5, den ventilerade tåboxen 2 av 5.

Specifikationer, uppgivna och uppmätta

Varje siffra har sin källa.

Drop, mm

Fleet Feet8
RunRepeat13,3
RTINGS11,7

Stackhöjd i hälen, mm

Fleet Feet38,5
RunRepeat38
RunRepeat42,8
RTINGS41,4

Stackhöjd i framfoten, mm

Fleet Feet30,5
RunRepeat30
RunRepeat29,5

Vikt (herr), g

Fleet Feet258
RunRepeat275
RunRepeat252
RTINGS255,7
SpecifikationUppgivetUppmätt
Drop
  • 8 mm Fleet Feet
  • 13,3 mm RunRepeat
  • 11,7 mm RTINGS
Stackhöjd häl
  • 38,5 mm Fleet Feet
  • 38 mm RunRepeat
  • 42,8 mm RunRepeat
  • 41,4 mm RTINGS
Stackhöjd framfot
  • 30,5 mm Fleet Feet
  • 30 mm RunRepeat
  • 29,5 mm RunRepeat
Vikt, US M9
  • 258 g Fleet Feet
  • 275 g RunRepeat
  • 252 g RunRepeat
  • 255,7 g RTINGS
Stöd
  • Neutral Fleet Feet
–
Platta
  • Ingen RTINGS
–
Underlag
  • Asfalt cat
–
Lanseringsår
  • 2026 roadtrailrun.com
–

Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: Fleet Feet, RunRepeat, RTINGS.

Labbmätningar

SpecifikationUppmätt
Mellansulans hårdhet
  • 31,9 AC RunRepeat
Vridstyvhet
  • 14,7 Nm RunRepeat
Energiretur (häl)
  • 50,5 % RunRepeat
Hälkappans styvhet
  • 5 / 5 RunRepeat
Greppkoefficient
  • 0,54 RunRepeat
Andningsförmåga
  • 3 / 5 RunRepeat
SpecifikationUppmätt
Tåboxens bredd
  • 74,4 mm RunRepeat
Tåboxens höjd
  • 29,1 mm RunRepeat
Yttersulans tjocklek
  • 5 mm RunRepeat
Innersulans tjocklek
  • 5,2 mm RunRepeat
Tungans tjocklek
  • 2 mm RunRepeat
Böjkraft
  • 13,7 N RunRepeat

Storlek och passform

Ta din vanliga storlek; tåboxen är rymligare än på Cumulus 27.

Längd

Normal i storleken

Bredder

standard, bred och extra bred

Utrymme för tårna

Mer plats än Cumulus 27. RunRepeat mätte en tåbox på 74,4 mm, upp från 71,1 mm, med 29,1 mm i höjd, och RTINGS beskriver rymliga mått genom framfoten och valvet.

RunRepeat, RTINGS

Testarnas alla storleksanteckningar

RunRepeat, med stöd av läsarnas storleksröster, och RTINGS rapporterar båda att den följer storleken. RTINGS ger också passformen i framfotens och valvets bredd bra betyg.

RunRepeat mätte tåboxen till 74,4 mm vid stortån, upp från 71,1 mm på Cumulus 27, så löpare som tyckte att den gamla versionen var snäv fram bör vara bekvämare.

Fleet Feet listar normal, bred (2E) och extra bred (4E) för herr, och RTINGS nämner också ett smalt alternativ. Tillgången på de bredare versionerna i Europa varierar mellan återförsäljare.

RunRepeat, RTINGS, Fleet Feet

Mot Gel-Cumulus 27

En stadig uppdatering: nytt skum, ny ovandel och mer plats för tårna, med samma hälförst-karaktär.

Gel-Cumulus 28Gel-Cumulus 27
StödNeutralNeutral
Drop8 mm8 mm
Stackhöjd häl38,5 mm38,5 mm
Framfot30,5 mm30,5 mm
Vikt258 g264 g

Behåll Cumulus 27 om den sitter bra över din framfot: version 28 går fortfarande likadant, platt och med tyngd bak. Byt till 28 om 27 kändes trång vid tårna, eller om du vill ha det nyare skummet.

Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).

Versionshistorik: Gel-Cumulus 27 till Gel-Cumulus 28

FF Blast Max-skum. Mellansulan går över till ASICS FF Blast Max-blandning. (Fleet Feet)

Rymligare tåbox. RunRepeat mätte 74,4 mm vid stortån, upp från 71,1 mm. (RunRepeat)

Ny ovandel och hälgummi. En konstruerad ovandel i jacquardmesh och mer slitstarkt gummi i hälen. (Fleet Feet)

Något lättare. RunRepeat mätte cirka 3 procent lägre vikt än Cumulus 27. (RunRepeat)

Alternativen jämförda

Varje alternativ gör en sak som Gel-Cumulus 28 inte gör.

ASICS Gel-Cumulus 28ASICS Gel-Nimbus 28ASICS Novablast 6ASICS GT-2000 15Saucony Ride 19
Välj den förDen här sidanMer dämpningSnabbareStabilareSamma stöd
Drop8 mm8 mm8 mm8 mm8 mm
Stackhöjd häl38,5 mm43,5 mm41,5 mm37 mm38 mm
Vikt258 g280 g249 g249 g255 g
StödNeutralNeutralNeutralStabilitetNeutral
Tabell 2 · Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).

Frågor löpare ställer

Cumulus 28 eller Nimbus 28: vilken ska jag välja?

Välj Gel-Cumulus 28 för en balanserad, stabil vardagssko. Välj Gel-Nimbus 28 om du vill ha mer dämpning för långa, långsamma kilometer. Runnea beskriver Cumulus som det mer neutrala, mångsidiga alternativet och Nimbus som det mer dämpade.

Vad ändrades från Cumulus 27 till Cumulus 28?

Cumulus 28 får FF Blast Max-skum, en ny ovandel i jacquardmesh och mer slitstarkt gummi i hälen. RunRepeat mätte också en rymligare tåbox, 74,4 mm mot 71,1 mm, och cirka 3 procent lägre vikt. Själva steget förblir detsamma.

Vad är den verkliga droppen på Gel-Cumulus 28?

ASICS anger 8 mm. RunRepeat mätte 13,3 mm och RTINGS 11,7 mm, så skon lutar tydligt nedåt mot tån. Hälisättare kommer att känna sig hemma; mellan- och framfotsisättare kan tycka att lutningen är brant.

Följer Gel-Cumulus 28 storleken?

Ja. RunRepeat och RTINGS rapporterar båda att den följer storleken, och tåboxen är rymligare än på Cumulus 27. Fleet Feet listar breda (2E) och extra breda (4E) versioner för herr.

Är Cumulus 28 bra för hälisättare?

Det är en av de tydligaste hälisättarskorna i ASICS sortiment. RunRepeat bedömer den som utmärkt för hälisättare, Runnea tillskriver PureGEL-insatsen mjukare nedslag, och båda labben mätte en drop långt över angivna 8 mm.

Är Cumulus 28 bra för långpass?

I lugnt tempo, ja, med en viss debatt. RTINGS kände att dämpningen avtog över långa distanser, medan Runnea fann att den håller nivån när tröttheten sätter in. Om det mesta av din träning är lång och långsam är den mer dämpade Nimbus 28 värd att jämföra.

Källor

  1. RunRepeat, ASICS Gel Cumulus 28 lab review. Hämtad 9 okt. 2026.
  2. RTINGS, ASICS GEL-CUMULUS 28 review. Hämtad 9 okt. 2026.
  3. Runnea, ASICS Gel Cumulus 28 review. Hämtad 9 okt. 2026.
  4. Fleet Feet, Men’s ASICS Gel-Cumulus 28. Hämtad 9 okt. 2026.
  5. roadtrailrun.com · Lanseringsår, uppgivet
  6. cat: Strideprints katalog, 395 skor

Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 12 oktober 2026.

Är det ditt par?Starta din fitting