
ASICS GlideRide Max 2 test
ASICS rockersko med maxstack, med en platta på tre fjärdedelar under två skum, nu lättare, fastare och stadigare än den första versionen.
- Drop
- 6 mm
- Stackhöjd häl
- 46 mm
- Framfot
- 40 mm
- Vikt
- 261 g
- Stöd
- Neutral
- Platta
- Annan
Vår bedömning
Hög, stadig, rullande, inte studsig.
GlideRide Max 2 sätter en häl på 46 mm på en bred, stel bas med en markant rocker i framfoten. Den passar neutrala löpare som springer lugna och långa kilometer och gillar en styrd rullning. Energireturen är måttlig, tåboxen avsmalnande och låg, och den angivna droppen på 6 mm mättes till nära 11 mm i två labb.
Styrkor
- Stabil för sin höjd: 7,7 av 10 i stabilitet hos RTINGS
- Lätt för 46 mm stack: cirka 261 g angivet för herrstorlek US 9
- Utmärkt hälskydd i RTINGS dämpningstest
- Mycket slitstark yttersula: 0,6 mm förlorat i RunRepeats nötningstest
- Finns i bred version
Svagheter
- Lite studs: energiretur på 56,1 procent i hälen i RunRepeats labb
- Avsmalnande, låg tåbox: 24,6 mm hög hos RunRepeat
- Mycket mer drop än angivet i båda labben
- Stelt steg som kan kännas för styrt för en del
Vem den passar
- Lugna och långa kilometer på en stabil plattform
- Du gillar en markant rocker
- Dina fötter är normala eller smala
- Du går mycket i dina löparskor
Vem som bör välja något annat
- Du vill ha en livlig, studsig sko
- Du föredrar en flexibel, naturlig känsla
- Dina tår behöver plats
Skoprofil
Var Glideride Max 2 hamnar bland de 395 skorna i vår katalog, och vad som har ändrats sedan Glideride Max.
| Axel | Glideride Max 2 | Glideride Max | Förändring |
|---|---|---|---|
| Dämpning | 93 | 87 | +6 |
| Lätthet | 54 | 24 | +30 |
| Stabilitet | 30 | 30 | = |
| Drop | 20 | 20 | = |
| Respons | 20 | 20 | = |
Fig. 1 · Så läser du diagrammet. Varje axel går från 0 i mitten till 100 i kanten. Dämpning, lätthet och drop är skons placering i katalogen utifrån uppgivna siffror. Stabilitet och respons poängsätts utifrån typ av stöd, platta, rocker och avsedd användning. Den streckade grå linjen är katalogens median. Källa: Strideprints katalog (cat).
Var den hamnar i katalogen
Vikt261 g, lättare än 51 % av skorna
Drop6 mm, lägre än 59 % av skorna
Stackhöjd häl46 mm, högre än 93 % av skorna
Stackhöjd framfot40 mm, högre än 96 % av skorna
Så känns den
Skrivet utifrån 3 publicerade tester. Vi citerar mätningar, inte intryck vi inte har haft.
Hög och skyddande, fastare än den ser ut. 46 mm FF Blast Max över en fastare bas och en platta: utmärkt hälskydd enligt RTINGS, balanserad snarare än plyschig.
En neutral sko som går stadigt. Inget stödsystem, men en bred, stel bas och en hälkappa på 5 av 5 gör den stadig; RTINGS ger stabiliteten 7,7.
Ett rullande steg, inte ett fjädrande. Måttlig återfjädring, 56,1 procent i hälen i RunRepeats labb: rockern i framfoten rullar dig igenom i stället.
Hög och skyddande, fastare än den ser ut. FF Blast Max sitter ovanpå ett fastare baslager med en platta på tre fjärdedelar emellan. Doctors of Running anger 46 mm i hälen och 40 mm i framfoten. Bara 4 av de 183 neutrala landsvägsskorna i vår katalog anger en högre häl.
RTINGS finner utmärkt hälskydd och bra dämpning i framfoten för vardagskilometer. RunRepeat mätte skummet till 32,8 AC, mjukare än genomsnittet, och stötdämpning i hälen på 137 SA. Doctors of Running beskriver en balanserad känsla som är fastare än många vardagsskor.
En neutral sko som går stadigt. Det finns inget stödsystem, men basen är bred och stel. Doctors of Running pekar på den breda plattformen, sidoväggarna i mellanfoten och plattan, och RunRepeat mätte 20,3 Nm i vridstyvhet och en hälkappa på 5 av 5.
RTINGS ger stabiliteten 7,7. Doctors of Running noterar en lätt lutning utåt från framfotens utsvängning, och RTINGS varnar för att den mjuka hälen och den mycket höga stacken kan kännas mindre stadiga.
Ett rullande steg, inte ett fjädrande. RunRepeat mätte energiretur på 56,1 procent i hälen och 58,6 procent i framfoten, bättre än version 1 men fortfarande måttligt. Rockern i framfoten gör jobbet i stället; Doctors of Running förklarar att en lång rocker minskar hur mycket vristen böjs vid frånskjutet.
Med cirka 261 g angivet för herrstorlek US 9 är den nummer 87 lättast av de 149 neutrala landsvägsskorna som vägts i den storleken i vår katalog: lätt för stacken, mitt i fältet överlag.
Läs mer
Hög och skyddande, fastare än den ser ut. FF Blast Max sitter ovanpå ett fastare baslager med en platta på tre fjärdedelar emellan. Doctors of Running anger 46 mm i hälen och 40 mm i framfoten. Bara 4 av de 183 neutrala landsvägsskorna i vår katalog anger en högre häl.
RTINGS finner utmärkt hälskydd och bra dämpning i framfoten för vardagskilometer. RunRepeat mätte skummet till 32,8 AC, mjukare än genomsnittet, och stötdämpning i hälen på 137 SA. Doctors of Running beskriver en balanserad känsla som är fastare än många vardagsskor.
En neutral sko som går stadigt. Det finns inget stödsystem, men basen är bred och stel. Doctors of Running pekar på den breda plattformen, sidoväggarna i mellanfoten och plattan, och RunRepeat mätte 20,3 Nm i vridstyvhet och en hälkappa på 5 av 5.
RTINGS ger stabiliteten 7,7. Doctors of Running noterar en lätt lutning utåt från framfotens utsvängning, och RTINGS varnar för att den mjuka hälen och den mycket höga stacken kan kännas mindre stadiga.
Ett rullande steg, inte ett fjädrande. RunRepeat mätte energiretur på 56,1 procent i hälen och 58,6 procent i framfoten, bättre än version 1 men fortfarande måttligt. Rockern i framfoten gör jobbet i stället; Doctors of Running förklarar att en lång rocker minskar hur mycket vristen böjs vid frånskjutet.
Med cirka 261 g angivet för herrstorlek US 9 är den nummer 87 lättast av de 149 neutrala landsvägsskorna som vägts i den storleken i vår katalog: lätt för stacken, mitt i fältet överlag.
Vilka pass den passar för
| Pass | Passar | Varför | Källa |
|---|---|---|---|
| Lugna pass | Gjord för det | Dess huvuduppgift i alla tester: skyddade, jämna vardagskilometer. | Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS |
| Långpass | Gjord för det | RTINGS ger den 7,3 för långpass, dess bästa användningsbetyg. | Doctors of Running, RTINGS |
| Återhämtningspass | Gjord för det | Balanserad, skyddande dämpning och en stabil bas passar långsamma dagar. | Doctors of Running, RTINGS |
| Promenad | Gjord för det | Doctors of Running bedömer den som bra för promenader. | Doctors of Running |
| Tempopass | Fungerar | Bra för jämnt uptempo enligt Doctors of Running; RunRepeat ger tempo bara 58. | Doctors of Running, RunRepeat |
| Tävling, maraton | Fungerar | RTINGS ger 6,8 för tävling på maraton: skyddande, men tung och platt för ett lopp. | RTINGS |
| Intervaller | Inte för det | För stor och långsam för intervalltempo, enligt Doctors of Running. | Doctors of Running |
Källa: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS
Vad testerna säger
Testerna är överens om att GlideRide Max 2 är stabil, skyddande och gjord för lugna volymer, med måttlig studs och en snäv, låg front. De skiljer sig främst i fråga om längd och hur mycket rockern sticker ut.
| Test | Typ | Vår tolkning | I en mening | Källa |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Recension | Positiv | Doctors of Running ger den B plus totalt från båda testarna: lätt för sin stack, balanserad och stabil, hämmad av en avsmalnande tåbox. | Läs |
| RunRepeat | Labb | Blandad | RunRepeat ger den 81 av 100: en gedigen vardagssko vars prestanda inte helt motsvarar dess positionering. | Läs |
| RTINGS | Labb | Blandad | RTINGS bedömer den som en skyddande träningssko för jämn körsträcka, bäst för långpass med 7,3 av 10, med begränsad energiretur. | Läs |
De är eniga
- Stabil för en maxstackskoDoctors of Running kallar den en neutral sko som går stabilt, och RTINGS ger stabiliteten 7,7 tack vare en bred bas. RunRepeat mätte en mycket stel plattform: 20,3 Nm i vridning.
- Lite återfjädringRunRepeat mätte 56,1 procent energiretur i hälen och RTINGS ger energireturen 3,1 av 10.
- Snäv, låg tåboxDoctors of Running beskriver en avsmalnande tåbox, RTINGS begränsad höjd, och RunRepeat mätte 24,6 mm mot ett genomsnitt på 27,0 mm.
- Lättare och stadigare än version 1RunRepeat mätte cirka 6 procent lägre vikt, och Doctors of Running tycker att den är lättare, fastare och stabilare än den första GlideRide Max.
De går isär
- Följer storleken eller är den lite kort?RunRepeats läsare och RTINGS rapporterar att den följer storleken, liksom en testare hos Doctors of Running. Den andra fann den något kort i sin vanliga storlek, mest på grund av den avsmalnande tåboxen.
- Hur mycket rockern sticker utDoctors of Running tycker att rockern är mer uttalad än förut men inte särskiljande bland rockerskor med superstack. RunRepeat noterar samma platta och geometri som på version 1 och tycker att steget kan kännas styrt och stelt.
Så är den byggd
FF Blast Max över en fastare bas, en platta på tre fjärdedelar emellan, en vävd ovandel i återvunnen polyester med en tunga med sidoinsatser, och Hybrid ASICSGRIP-gummi.
FF Blast Max över en fastare bas med en EVA-platta på tre fjärdedelar, en vävd ovandel och en Hybrid ASICSGRIP-yttersula på 3,6 mm som knappt slits i RunRepeats test.
| # | Del | Mått |
|---|---|---|
| 1 | OvandelVävd återvunnen polyester | Andningsförmåga 4 / 5 |
| 2 | Plös | 4,4 mm |
| 3 | Häl | Styvhet 5 / 5 |
| 4 | MellansulaFF Blast Max över FF Blast Plus | Hårdhet 32,8 AC |
| 5 | PlattaEVA-platta på tre fjärdedelar | – |
| 6 | YttersulaHybrid ASICSGRIP | 3,6 mm |
Fig. 3 · Sidoprofil. Stackhöjd i skala (uppgivet: 46 mm häl, 40 mm framfot; uppmätt: 3,6 mm yttersula). Gränsen mellan de två skumlagren är inte uppmätt och är ritad på halva höjden. Streckat: innersula, dold. Källor: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Fleet Feet.
Ovandel. Tätare och mer strukturerad än på version 1, med en mer ventilerad tåbox enligt RunRepeat, som ger andningsförmågan 4 av 5. Doctors of Running fann att den mjuknar efter några pass.
Plös. Med sidoinsatser och 4,4 mm tjock. Den stannade på plats för Doctors of Running, och RTINGS tillskriver den bra grepp om foten.
Häl. En mycket styv hälkappa, 5 av 5 hos RunRepeat. En testare hos Doctors of Running fann att hälens baksida satt högt och skavde mot hälsenan; dragfliken är nu en enda remsa.
Mellansula. Mjukt FF Blast Max överst, mätt till 32,8 AC, över ett fastare lager som Fleet Feet kallar FF Blast Plus. Testarna hos Doctors of Running är inte överens om det undre skummet.
Platta. En hårdpressad EVA-platta, enligt Fleet Feet, oförändrad från version 1 enligt RunRepeat. Doctors of Running säger att den ger lite fasthet åt det mjuka skummet.
Yttersula. ASICSGRIP- och AHAR Plus-gummi, 3,6 mm tjockt, med 0,86 i RunRepeats greppstest. Doctors of Running fann det stabilt på torr väg men något halt på blöt asfalt.
Läs mer
FF Blast Max över en fastare bas, en platta på tre fjärdedelar emellan, en vävd ovandel i återvunnen polyester med en tunga med sidoinsatser, och Hybrid ASICSGRIP-gummi.
1. Ovandel. Tätare och mer strukturerad än på version 1, med en mer ventilerad tåbox enligt RunRepeat, som ger andningsförmågan 4 av 5. Doctors of Running fann att den mjuknar efter några pass.
2. Plös. Med sidoinsatser och 4,4 mm tjock. Den stannade på plats för Doctors of Running, och RTINGS tillskriver den bra grepp om foten.
3. Häl. En mycket styv hälkappa, 5 av 5 hos RunRepeat. En testare hos Doctors of Running fann att hälens baksida satt högt och skavde mot hälsenan; dragfliken är nu en enda remsa.
4. Mellansula. Mjukt FF Blast Max överst, mätt till 32,8 AC, över ett fastare lager som Fleet Feet kallar FF Blast Plus. Testarna hos Doctors of Running är inte överens om det undre skummet.
5. Platta. En hårdpressad EVA-platta, enligt Fleet Feet, oförändrad från version 1 enligt RunRepeat. Doctors of Running säger att den ger lite fasthet åt det mjuka skummet.
6. Yttersula. ASICSGRIP- och AHAR Plus-gummi, 3,6 mm tjockt, med 0,86 i RunRepeats greppstest. Doctors of Running fann det stabilt på torr väg men något halt på blöt asfalt.
Hållbarhet. Starkt. Yttersulan förlorade bara 0,6 mm i RunRepeats nötningstest, och Doctors of Running såg lätt slitage efter cirka 50 miles (cirka 80 km) och räknar med hållbarhet över genomsnittet. RunRepeat gav ovandelen 2 av 5 vid tån och hällinern 3 av 5.
Hållbarhet. Starkt. Yttersulan förlorade bara 0,6 mm i RunRepeats nötningstest, och Doctors of Running såg lätt slitage efter cirka 50 miles (cirka 80 km) och räknar med hållbarhet över genomsnittet. RunRepeat gav ovandelen 2 av 5 vid tån och hällinern 3 av 5.
Specifikationer, uppgivna och uppmätta
Varje siffra har sin källa.
Drop, mm
Stackhöjd i hälen, mm
Stackhöjd i framfoten, mm
Vikt (herr), g
| Specifikation | Uppgivet | Uppmätt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stackhöjd häl |
|
|
| Stackhöjd framfot |
|
|
| Vikt, herrstorlek US 9, märkesdata via Doctors of Running |
|
|
| Stöd |
| – |
| Platta |
| – |
| Underlag |
| – |
Fig. 4 · Uppgivet mot uppmätt. Staplarna börjar på noll. Källor: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS.
Labbmätningar
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Mellansulans hårdhet |
|
| Energiretur (häl) |
|
| Vridstyvhet |
|
| Hälkappans styvhet |
|
| Greppkoefficient |
|
| Andningsförmåga |
|
| Specifikation | Uppmätt |
|---|---|
| Tåboxens bredd |
|
| Tåboxens höjd |
|
| Yttersulans tjocklek |
|
| Innersulans tjocklek |
|
| Tungans tjocklek |
|
| Böjkraft |
|
Storlek och passform
Ta din vanliga storlek; om dina tår är långa eller höga, prova den först.
Längd
Normal i storleken
Bredder
standard och bred
Utrymme för tårna
Begränsat. RunRepeat mätte en tåbox på 72,6 mm i bredd och 24,6 mm i höjd, båda under genomsnittet, och RTINGS ger framfotens höjd 6,2 av 10.
RunRepeat, RTINGS
Testarnas alla storleksanteckningar
RunRepeats läsare och RTINGS rapporterar att den följer storleken, och RTINGS ger längden 10 av 10. En testare hos Doctors of Running håller med; den andra fann den något kort, vilket han tillskriver den avsmalnande tåboxen.
Doctors of Running beskriver en något snäv passform längs hela skon, särskilt i framfoten för normala till smala fötter. RTINGS bedömer framfotens bredd som tillräcklig men valvet som smalt.
Fleet Feet och RunRepeat listar standard- och breda versioner, och RTINGS bekräftar bred för herr och dam.
Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Fleet Feet
Mot Glideride Max
En förfining: lättare, fastare och stadigare, med en ny vävd ovandel och samma platta.
| Glideride Max 2 | Glideride Max | |
|---|---|---|
| Stöd | Neutral | Neutral |
| Drop | 6 mm | 6 mm |
| Stackhöjd häl | 46 mm | 44 mm |
| Framfot | 40 mm | 38 mm |
| Vikt | 261 g | 286 g |
Behåll den första GlideRide Max om du gillade dess mjukare, plyschigare känsla eller behöver lite mer höjd över tårna. Byt till version 2 om du vill ha ett lättare, stadigare steg och en bättre ovandel.
Uppgivna siffror. Källa: Strideprints katalog (cat).
Versionshistorik: Glideride Max till Glideride Max 2
Lättare. Cirka 6 procent lättare i RunRepeats labb. (RunRepeat)
Fastare och stabilare. Doctors of Running finner mindre av den sladdiga känslan hos version 1 och ett stadigare steg. (Doctors of Running)
Ny ovandel. En tätare vävd ovandel med en mer ventilerad tåbox, men 2,8 mm lägre tåbox i RunRepeats mätningar. (RunRepeat, Fleet Feet)
Rocker. Doctors of Running känner en mer uttalad rocker; RunRepeat noterar samma platta på tre fjärdedelar och geometri som tidigare. (Doctors of Running, RunRepeat)
Alternativen jämförda
Varje alternativ gör en sak som Glideride Max 2 inte gör.
ASICS Glideride Max 2 | Puma MagMax Nitro 2 | Brooks Glycerin Max 2 | Nike Vomero Plus | Adidas Adizero Evo SL | |
|---|---|---|---|---|---|
| Välj den för | Den här sidan | Stabilare | Fastare | Högre drop | Lättare |
| Drop | 6 mm | 8 mm | 6 mm | 10 mm | 7 mm |
| Stackhöjd häl | 46 mm | 46 mm | 45 mm | 43 mm | 37 mm |
| Vikt | 261 g | 275 g | 311 g | 292 g | 230 g |
| Stöd | Neutral | Stabilitet | Neutral | Neutral | Neutral |
Frågor löpare ställer
Följer ASICS GlideRide Max 2 storleken?
För det mesta, ja: RunRepeats läsare, RTINGS och en testare hos Doctors of Running rapporterar normal storlek. Den andra fann den något kort på grund av den avsmalnande tåboxen. Långa eller höga tår bör prova den först eller överväga den breda versionen.
Vad är den verkliga droppen på GlideRide Max 2?
ASICS anger 6 mm, men RunRepeat mätte 11,0 mm och RTINGS 10,6 mm. I praktiken beter den sig som en sko med medelhög till hög drop.
GlideRide Max 2 eller den första GlideRide Max?
Version 2 är cirka 6 procent lättare i RunRepeats labb och fastare och stadigare enligt Doctors of Running, med en bättre ovandel. Den första versionen är mjukare och har lite mer tåhöjd.
Finns GlideRide Max 2 i bred modell?
Ja. Fleet Feet och RunRepeat listar en bred version, och RTINGS bekräftar den för herr och dam.
Är GlideRide Max 2 bra för promenader?
Doctors of Running bedömer den som bra för promenader och ganska bra för att stå.
Är GlideRide Max 2 bra för maraton?
Som tävlingssko, inte riktigt: RTINGS ger den 6,8 för tävling på maraton och tycker att energireturen är begränsad. Doctors of Running ser den som en vardags- och långpassko, den roll den spelar bäst i en maratonuppbyggnad.
Källor
- Doctors of Running, ASICS GlideRide Max 2 Review (Matt Klein, December 2025). Hämtad 13 okt. 2026.
- RunRepeat, ASICS GlideRide Max 2 lab review. Hämtad 13 okt. 2026.
- RTINGS, ASICS GLIDERIDE MAX 2 review. Hämtad 13 okt. 2026.
- Fleet Feet, Men’s ASICS GlideRide MAX 2. Hämtad 13 okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Hämtad 13 okt. 2026.
- i-run.fr · Underlag, uppgivet
- cat: Strideprints katalog, 395 skor
Så granskar vi. Vi läser publicerade tester, märkens och återförsäljares sidor och labbmätningar, stämmer av siffrorna och markerar var de skiljer sig åt. Vi har inte testat den här skon själva. Senast uppdaterad 13 oktober 2026.



