1. Boty
  2. Adidas
  3. Adizero Adios Pro 5
Adidas Adizero Adios Pro 5, pohled z boku

Adidas Adizero Adios Pro 5 recenze

Maratonská závodní bota Adidasu z roku 2026 zhubla zhruba o unci a vyměnila tyče za okraj s karbonovými vlákny. Laboratoře chválí hmotnost a pěnu; první zprávy o odolnosti a úzká pata chválu mírní.

Drop
4 mm
Stack u paty
39 mm
Přední část
35 mm
Váha
170 g
Podpora
Neutrální
Deska
Karbon

US M9, jak je uvedeno. Aktualizováno 13. 10. 2026 · 9 zdrojů

Náš verdikt

Lehčí, měkčí, pořád úzká.

Adios Pro 5 je velmi lehká neutrální maratonská závodní bota: dvouvrstvá mezipodešev Lightstrike Pro sedí uvnitř okraje EnergyRim s karbonovými vlákny, který nahrazuje tyče z Pro 4, pro měkčí a odpouštějící chod. Sedne běžcům s došlapem na střed a přední část chodidla s úzkou až průměrnou nohou, kteří závodí půlmaraton nebo maraton, a hůř sedí běžcům s došlapem na patu a těm, kdo potřebují stabilitu.

Silné stránky

  • Velmi lehká: 170 g v pánské US 9 a RTINGS zvážil 170,3 g
  • Špičkový odraz: 80,4 % návratu energie v přední části podle RunRepeat
  • Pořád chrání v závěru simulovaného běhu na 50 km podle RTINGS
  • Mnohem lepší přilnavost: adheze 0,74 proti 0,55 u Pro 4
  • Mediální výřez zmizel, takže střední části je snazší důvěřovat

Slabé stránky

  • První zprávy o rychlém opotřebení odkryté pěny v přední části
  • Velmi úzká pata 77,1 mm: pro běžce s došlapem na patu těžká práce
  • Úzká klenba a mělký prostor pro prsty 24,9 mm
  • Nevznikla pro volné dny ani každodenní kilometry
  • Méně ostré odlepení než u Pro 4

Komu sedí

  • Došlapuješ na střed nebo přední část chodidla
  • Závodíš půlmaraton nebo maraton
  • Pro 4 ti připadala příliš agresivní
  • Chceš dosud nejlehčí Adios Pro

Kdo by ji měl přeskočit

  • Dopadáš na patu
  • Potřebuješ stabilní platformu v závěru závodu
  • Máš široké chodidlo nebo vysoké prsty
  • Chceš jednu botu i na trénink

Profil boty

Kde se Adizero Adios Pro 5 řadí mezi 395 bot v našem katalogu a co se změnilo oproti Adizero Adios Pro 4.

50100TlumeníLehkostStabilitaDropOdezva
OsaAdizero Adios Pro 5Adizero Adios Pro 4Změna
Tlumení5252=
Lehkost9790+7
Stabilita3030=
Drop620−14
Odezva6080−20

Obr. 1 · Jak ho číst. Každá osa vede od 0 ve středu po 100 na okraji. Tlumení, lehkost a drop jsou pořadí boty v katalogu podle uvedených údajů; stabilita a odezva se hodnotí podle typu podpory, desky, rockeru a zamýšleného použití. Tečkovaná šedá čára je medián katalogu. Zdroj: katalog Strideprint (cat).

Kde se řadí v katalogu

Váha170 g, lehčí než 96 % bot

Drop4 mm, nižší než u 91 % bot

Stack u paty39 mm, vyšší než u 52 % bot

Stack v přední části35 mm, vyšší než u 79 % bot

Obr. 2 · Rozložení uvedených údajů v katalogu. Výška sloupce je počet bot v každé skupině. Váha: 300 bot, průměr 257,2 g. Drop: 306 bot, průměr 7,1 mm. Stack u paty: 255 bot, průměr 38 mm. Stack v přední části: 253 bot, průměr 31,1 mm. Zdroj: katalog Strideprint (cat), uvedené hodnoty.

Jaký je to pocit

Napsáno ze 3 zveřejněných testů. Citujeme měření, ne dojmy, které jsme nezažili.

Měkčí nahoře, chrání na vzdálenost. Velmi měkká vrstva PEBA 18,2 AC nad základnou 30,3 AC: plyšová a podle RTINGS stále chrání v závěru simulovaného běhu na 50 km.

Lepší střední část, velmi úzká pata. Žádný mediální výřez, takže střední část drží líp, ale pata 77,1 mm z ní dělá botu pro běžce, kteří dopadají vpředu.

Pružná, o něco méně ostrá. Návrat energie 80,4 % v přední části v laboratoři RunRepeat, s pozdějším a jemnějším rockerem než Pro 4, kterou recenzenti shledávají z obou ostřejší.

Měkčí nahoře, chrání na vzdálenost. Mezipodešev Lightstrike Pro má nyní dvě vrstvy, horní z PEBA nad základnou z A-TPU, podle Running Warehouse a RunRepeat. RunRepeat naměřil základnu na 30,3 AC, blízko Pro 4, a horní vrstvu na velmi měkkých 18,2 AC, což dělá chod celkově plyšovější.

RTINGS zjistil, že tlumení ještě chrání v simulovaném běhu na 50 km, a RunRepeat naměřil tlumení nárazů na patě 149 SA. V zimě pěna ztvrdne: o 22 % po 20 minutách v mrazáku RunRepeat, i když měkká horní vrstva stále působí plyšově.

Lepší střední část, velmi úzká pata. Mediální výřez z Pro 4 zmizel, což podle RTINGS dělá Pro 5 snazší k důvěře, a RunRepeat shledává lepší držení ve střední části. Limitem je pata: RunRepeat naměřil 77,1 mm proti průměru 91,1 mm a RTINGS hodnotí stabilitu 5,8 z 10.

RunRepeat ji celkově stále hodnotí jako méně stabilní než Pro 3 a Pro 4. Dopadni na přední polovinu a základna přední části 116,2 mm ji drží stabilně; dopadni na patu a hodně od tebe žádá.

Pružná, o něco méně ostrá. RunRepeat naměřil návrat energie 80,4 % v přední části a 75,1 % na patě a adidas uvádí o 9 % vyšší návrat energie než u pěny Pro 4, jak přebírají Running Warehouse a Believe in the Run. EnergyRim podle RTINGS přidává trochu ohybové tuhosti; RunRepeat naměřil v ohybovém testu 20,5 N.

Believe in the Run i RTINGS shledávají Pro 4 ostřejší při odlepení, protože Pro 5 se odvíjí později a jemněji. Thomas z Believe in the Run přesto na maratonu upřednostňuje nižší hmotnost Pro 5.

Číst dál

Měkčí nahoře, chrání na vzdálenost. Mezipodešev Lightstrike Pro má nyní dvě vrstvy, horní z PEBA nad základnou z A-TPU, podle Running Warehouse a RunRepeat. RunRepeat naměřil základnu na 30,3 AC, blízko Pro 4, a horní vrstvu na velmi měkkých 18,2 AC, což dělá chod celkově plyšovější.

RTINGS zjistil, že tlumení ještě chrání v simulovaném běhu na 50 km, a RunRepeat naměřil tlumení nárazů na patě 149 SA. V zimě pěna ztvrdne: o 22 % po 20 minutách v mrazáku RunRepeat, i když měkká horní vrstva stále působí plyšově.

Lepší střední část, velmi úzká pata. Mediální výřez z Pro 4 zmizel, což podle RTINGS dělá Pro 5 snazší k důvěře, a RunRepeat shledává lepší držení ve střední části. Limitem je pata: RunRepeat naměřil 77,1 mm proti průměru 91,1 mm a RTINGS hodnotí stabilitu 5,8 z 10.

RunRepeat ji celkově stále hodnotí jako méně stabilní než Pro 3 a Pro 4. Dopadni na přední polovinu a základna přední části 116,2 mm ji drží stabilně; dopadni na patu a hodně od tebe žádá.

Pružná, o něco méně ostrá. RunRepeat naměřil návrat energie 80,4 % v přední části a 75,1 % na patě a adidas uvádí o 9 % vyšší návrat energie než u pěny Pro 4, jak přebírají Running Warehouse a Believe in the Run. EnergyRim podle RTINGS přidává trochu ohybové tuhosti; RunRepeat naměřil v ohybovém testu 20,5 N.

Believe in the Run i RTINGS shledávají Pro 4 ostřejší při odlepení, protože Pro 5 se odvíjí později a jemněji. Thomas z Believe in the Run přesto na maratonu upřednostňuje nižší hmotnost Pro 5.

Pro které běhy je

BěhSedíPročZdroj
Závod na maratonUrčená pro něJejí nejlepší využití podle RTINGS, 8,5 z 10, s ochranou, která vydrží na dlouhou vzdálenost.RTINGS
Závod na půlmaratonUrčená pro něStejných 8,5 z 10 u RTINGS; RunRepeat ji shledává univerzální pro krátké i dlouhé závody.RunRepeat, RTINGS
Tempový tréninkUrčená pro něMarathon Sports zjistili, že se hodí i na rychlejší trénink; RunRepeat hodnotí tempo 87 ze 100.RunRepeat, Marathon Sports
Dlouhé běhyZvládne jeRTINGS hodnotí dlouhé běhy 7,6 z 10, nejlépe když zahrnují rychlejší úseky.RTINGS
Volné běhyNení pro něRTINGS shledává konstrukci špatně vhodnou na uvolněné kilometry, i když Karl z Believe in the Run v ní volné kilometry běhal.RTINGS, Believe in the Run

Zdroj: RTINGS, RunRepeat, Marathon Sports, Believe in the Run

Co říkají testy

Zveřejněné recenze se shodují, že Adios Pro 5 je velmi lehká, měkká a odpouštějící maratonská závodní bota pro běžce s došlapem na přední část a střed chodidla, s úzkým střihem a omezenou stabilitou. Pokrytí je zatím řídké, tři plné recenze do října 2026, a rozcházejí se v tom, jak ostře působí, a v odolnosti.

TestTypNaše čteníJednou větouZdroj
RunRepeatLaboratořPozitivníRunRepeat ji hodnotí 91 ze 100, jako vynikající závodní botu od míle po maraton, s pochybnostmi o odolnosti a stabilitě.
RTINGSLaboratořPozitivníRTINGS ji hodnotí 8,5 z 10 na závodění na půlmaraton a maraton, chválí hmotnost a tlumení na dlouhý závod a stabilitu označuje za nedostatečnou.
Believe in the RunRecenzePozitivníBelieve in the Run ji řadí do úrovně A: solidní aktualizace pro většinu fanoušků Pro 4, s méně agresivním chodem.
Tab. 1 · Shoda zveřejněných testů. „Naše čtení“ shrnuje vlastní závěr každého testu našimi slovy. Žádná hodnocení nepřepočítáváme ani nevymýšlíme. Zobrazeno 13. 10. 2026.

Shodují se

  • Nejlehčí Adios Pro dosudRunRepeat zvážil 176 g proti 200 g u Pro 4, RTINGS 170,3 g a pokles hmotnosti hlásí také Believe in the Run a Running Warehouse.
  • Stvořená pro běžce s došlapem na přední část a středRunRepeat i RTINGS uvádějí úzkou patu jako limit stability při dopadu.
  • Chrání na maratonuRTINGS zjistil, že tlumení chrání i v simulaci na 50 km, a RunRepeat naměřil tlumení nárazů na patě 149 SA proti průměru 131 SA.
  • Úzký střihRunRepeat a RTINGS popisují úzký střih s mělkým prostorem pro prsty a Marathon Sports radí vzít větší velikost kvůli místu pro prsty.

Rozcházejí se

  • Ostrá, nebo měkká?Thomas z Believe in the Run ji shledal ostrou, ne rozplizlou, ale tatáž recenze uvádí méně agresivní chod jako nevýhodu pro běžce, kteří chtějí pohon. RTINGS zjistil, že měkká přední část omezuje přímé odlepení, a Pro 4 hodnotí jako ostřejší.
  • Prostornější, nebo těsnější než Pro 4?Believe in the Run shledávají o něco širší přední část a víc objemu nad prsty. RunRepeat naměřil prostor pro prsty o 0,4 mm užší a nižší než u Pro 4 a RTINGS ho označuje za velmi mělký.
  • Vydrží?RunRepeat přebírá zprávy o vážném opotřebení po jednom nebo dvou bězích a odpověď adidasu, že jde o kosmetický otěr, zatímco jejich vlastní pár ukázal jen malé opotřebení. Zákaznické recenze Running Warehouse sahají od roztřepené pěny v přední části po téměř žádné opotřebení.

Co říkají běžci

Vlákna z fór a recenze kupujících, shrnuté a s odkazy. Žádné hvězdičky: uvádíme, co lidé napsali, ne skóre.

Odolnost

Zákaznické recenze Running Warehouse se dělí: několik jich uvádí, že pěna v přední části se špatně opotřebovává během 12 až 20 mil (asi 19 až 32 km), zatímco jeden maratonec neviděl po zhruba 50 mil (asi 80 km) téměř žádné opotřebení.

Running Warehouse · zdroj

Číst celá stanoviska, bod po bodu

Nejlehčí Adios Pro dosud. RunRepeat zvážil 176 g proti 200 g u Pro 4, RTINGS 170,3 g a pokles hmotnosti hlásí také Believe in the Run a Running Warehouse. (RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, Running Warehouse)

Stvořená pro běžce s došlapem na přední část a střed. RunRepeat i RTINGS uvádějí úzkou patu jako limit stability při dopadu. (RunRepeat, RTINGS)

Chrání na maratonu. RTINGS zjistil, že tlumení chrání i v simulaci na 50 km, a RunRepeat naměřil tlumení nárazů na patě 149 SA proti průměru 131 SA. (RunRepeat, RTINGS)

Úzký střih. RunRepeat a RTINGS popisují úzký střih s mělkým prostorem pro prsty a Marathon Sports radí vzít větší velikost kvůli místu pro prsty. (RunRepeat, RTINGS, Marathon Sports)

Ostrá, nebo měkká?. Thomas z Believe in the Run ji shledal ostrou, ne rozplizlou, ale tatáž recenze uvádí méně agresivní chod jako nevýhodu pro běžce, kteří chtějí pohon. RTINGS zjistil, že měkká přední část omezuje přímé odlepení, a Pro 4 hodnotí jako ostřejší. (RTINGS, Believe in the Run)

Prostornější, nebo těsnější než Pro 4?. Believe in the Run shledávají o něco širší přední část a víc objemu nad prsty. RunRepeat naměřil prostor pro prsty o 0,4 mm užší a nižší než u Pro 4 a RTINGS ho označuje za velmi mělký. (RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run)

Vydrží?. RunRepeat přebírá zprávy o vážném opotřebení po jednom nebo dvou bězích a odpověď adidasu, že jde o kosmetický otěr, zatímco jejich vlastní pár ukázal jen malé opotřebení. Zákaznické recenze Running Warehouse sahají od roztřepené pěny v přední části po téměř žádné opotřebení. (RunRepeat, Running Warehouse)

Jak je postavená

Přepracovaná závodní bota: dvouvrstvá mezipodešev Lightstrike Pro držená okrajem EnergyRim s karbonovými vlákny po obvodu, tkaný svršek Lightlock 2.0 a tenká polyuretanová podešev s malou ploškou Continental.

Dvě vrstvy Lightstrike Pro, PEBA nad A-TPU, orámované okrajem EnergyRim s karbonovými vlákny místo tyčí, pod svrškem Lightlock 2.0, s podešví 1,0 mm a malou ploškou Continental.

39351234567
#SoučástMíra
1SvršekLightlock 2.0Prodyšnost 6,0 / 10
2Jazyk3,7 mm
3PataTuhost 1 / 5
4MezipodeševLightstrike Pro (PEBA a A-TPU)18.2 / 30.3 AC
5DeskaEnergyRimSíla ohybu 20,5 N
6Vložka2,0 mm
7PodeševLighttraxion a Continental1,0 mm

Obr. 3 · Boční profil. Výšky stacku v měřítku (uvedeno: pata 39 mm, přední část 35 mm; změřeno: podešev 1 mm); rozdělení mezi dvě pěny není změřeno a je nakresleno v polovině výšky. Čárkovaně: vložka, skrytá. Zdroje: Believe in the Run, RTINGS, Running Warehouse, RunRepeat.

  1. Svršek. Tkaná síťovina s jednosměrným roztažením, podle Running Warehouse. Believe in the Run ji shledávají lehčí a poddajnější než u Pro 4; RTINGS prodyšnost přesto hodnotí jako průměrnou, 6,0 z 10.

  2. Jazyk. Částečně přišitý jazyk, tlustý 3,7 mm proti 5,6 mm u Pro 4 v laboratoři RunRepeat, s novými pilovitými tkaničkami, které Believe in the Run vítají.

  3. Pata. Měkká pata s opěrkou za 1 z 5 v laboratoři RunRepeat. Running Warehouse uvádí uvnitř protiskluzové pěnové body a Believe in the Run shledávají víc vycpávky než u Pro 4, ale chybí jim poutko.

  4. Mezipodešev. Horní vrstva z PEBA nad základnou z A-TPU, naměřená RunRepeat na 18,2 AC a 30,3 AC. Running Warehouse přebírá tvrzení adidasu o 9 % vyšším návratu energie než u Pro 4.

  5. Deska. Rám tvaru U s karbonovými vlákny po obvodu mezipodešve, který podle Running Warehouse nechává pod nohou nepřerušenou pěnu. RTINGS shledává, že přidává trochu ohybové tuhosti; RunRepeat naměřil sílu ohybu 20,5 N a torzní tuhost 11,3 Nm, pod průměrem 14,4 Nm.

  6. Vložka. Vyjímatelná a tenká: 2,0 mm v laboratoři RunRepeat.

  7. Podešev. Litá polyuretanová vrstva po celé délce s gumou Continental v mediální části přední části. RunRepeat naměřil 1,0 mm a adhezi 0,74, daleko nad průměrem 0,53, ale poznamenává menší pokrytí na vnější straně přední části.

Číst dál

Přepracovaná závodní bota: dvouvrstvá mezipodešev Lightstrike Pro držená okrajem EnergyRim s karbonovými vlákny po obvodu, tkaný svršek Lightlock 2.0 a tenká polyuretanová podešev s malou ploškou Continental.

1. Svršek. Tkaná síťovina s jednosměrným roztažením, podle Running Warehouse. Believe in the Run ji shledávají lehčí a poddajnější než u Pro 4; RTINGS prodyšnost přesto hodnotí jako průměrnou, 6,0 z 10.

2. Jazyk. Částečně přišitý jazyk, tlustý 3,7 mm proti 5,6 mm u Pro 4 v laboratoři RunRepeat, s novými pilovitými tkaničkami, které Believe in the Run vítají.

3. Pata. Měkká pata s opěrkou za 1 z 5 v laboratoři RunRepeat. Running Warehouse uvádí uvnitř protiskluzové pěnové body a Believe in the Run shledávají víc vycpávky než u Pro 4, ale chybí jim poutko.

4. Mezipodešev. Horní vrstva z PEBA nad základnou z A-TPU, naměřená RunRepeat na 18,2 AC a 30,3 AC. Running Warehouse přebírá tvrzení adidasu o 9 % vyšším návratu energie než u Pro 4.

5. Deska. Rám tvaru U s karbonovými vlákny po obvodu mezipodešve, který podle Running Warehouse nechává pod nohou nepřerušenou pěnu. RTINGS shledává, že přidává trochu ohybové tuhosti; RunRepeat naměřil sílu ohybu 20,5 N a torzní tuhost 11,3 Nm, pod průměrem 14,4 Nm.

6. Vložka. Vyjímatelná a tenká: 2,0 mm v laboratoři RunRepeat.

7. Podešev. Litá polyuretanová vrstva po celé délce s gumou Continental v mediální části přední části. RunRepeat naměřil 1,0 mm a adhezi 0,74, daleko nad průměrem 0,53, ale poznamenává menší pokrytí na vnější straně přední části.

Odolnost. Otevřená otázka. RunRepeat přebírá zprávy o vážném opotřebení po jednom nebo dvou bězích, s odkrytou pěnou na vnější straně přední části a okrajem, který se o ni otírá, a odpověď adidasu, že jde o kosmetický otěr. Vlastní pár RunRepeat ukázal jen malé opotřebení a 1,1 mm v otěruvzdorném testu podešve, na úrovni průměru. Zákaznické recenze Running Warehouse se dělí.

Odolnost. Otevřená otázka. RunRepeat přebírá zprávy o vážném opotřebení po jednom nebo dvou bězích, s odkrytou pěnou na vnější straně přední části a okrajem, který se o ni otírá, a odpověď adidasu, že jde o kosmetický otěr. Vlastní pár RunRepeat ukázal jen malé opotřebení a 1,1 mm v otěruvzdorném testu podešve, na úrovni průměru. Zákaznické recenze Running Warehouse se dělí.

Parametry, uvedené a změřené

Každý údaj nese svůj zdroj.

Drop, mm

Running Warehouse4
Believe in the Run4
Runnea6
RunRepeat5,6
RTINGS7,3

Stack paty, mm

Believe in the Run39
Marathon Sports39
Running Warehouse38
RunRepeat35,6
RTINGS38,2

Stack přední části, mm

Believe in the Run35
Marathon Sports35
Running Warehouse34
RunRepeat30

Hmotnost (pánská), g

Running Warehouse170
Runnea175
RunRepeat176
RTINGS170,3
ParametrUvedenoZměřeno
Drop
  • 4 mm Running Warehouse
  • 6 mm Runnea
  • 5,6 mm RunRepeat
  • 7,3 mm RTINGS
Stack u paty
  • 39 mm Believe in the Run
  • 38 mm Running Warehouse
  • 35,6 mm RunRepeat
  • 38,2 mm RTINGS
Stack v přední části
  • 35 mm Believe in the Run
  • 34 mm Running Warehouse
  • 30 mm RunRepeat
Váha, US M9
  • 170 g Running Warehouse
  • 175 g Runnea
  • 176 g RunRepeat
  • 170,3 g RTINGS
Podpora
  • Neutrální Running Warehouse
–
Deska
  • Karbon adidas.com
–
Povrch
  • Silnice i-run.fr
–
Rok vydání
  • 2026 Running Warehouse
–

Obr. 4 · Uvedeno vs změřeno. Sloupce začínají od nuly. Zdroje: Running Warehouse, Believe in the Run, Runnea, RunRepeat, RTINGS, Marathon Sports.

Laboratorní měření

ParametrZměřeno
Tvrdost mezipodešve (základna / horní vrstva)
  • 30,3 AC RunRepeat
  • 18,2 AC RunRepeat
Návrat energie
  • 80,4 % RunRepeat
Torzní tuhost
  • 11,3 Nm RunRepeat
Tuhost opěrky paty
  • 1 / 5 RunRepeat
Koeficient adheze
  • 0,74 RunRepeat
Prodyšnost
  • 3 / 5 RunRepeat
ParametrZměřeno
Šířka prostoru pro prsty
  • 69,1 mm RunRepeat
Výška prostoru pro prsty
  • 24,9 mm RunRepeat
Tloušťka podešve
  • 1 mm RunRepeat
Tloušťka vložky
  • 2 mm RunRepeat
Tloušťka jazyka
  • 3,7 mm RunRepeat
Síla ohybu
  • 20,5 N RunRepeat

Velikost a střih

Délka je blízko velikosti; střih je úzký, takže široká chodidla by ji měla nejdřív vyzkoušet.

Délka

Smíšené zprávy

Šířky

standardní

Místo pro prsty

Pro většinu nízká a zúžená, pro některé prostornější. RunRepeat naměřil prostor pro prsty 69,1 mm s výškou jen 24,9 mm, nižší než u Pro 4, a RTINGS ho označuje za velmi mělký. Believe in the Run naopak našli nad prsty víc objemu než u Pro 4.

RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run

Celé poznámky testerů k velikosti

RTINGS hodnotí délku jako sedící na velikost a říká, že tvá obvyklá velikost je velmi pravděpodobně správná. Hlasování majitelů na RunRepeat, jen s 30 odpověďmi, říká, že vychází mírně malá, a Thomas z Believe in the Run doporučuje o půl čísla víc. Marathon Sports ji shledávají sedící na velikost, ale radí větší velikost kvůli místu pro prsty.

Je jen jedna šířka: RunRepeat uvádí jen normální, Running Warehouse skladuje jen D a RTINGS hlásí, že široká verze není. RTINGS také popisuje velmi úzkou klenbu.

RunRepeat, RTINGS, Believe in the Run, Marathon Sports, Running Warehouse

Vs Adizero Adios Pro 4

Pro 5 drží závodní zadání, ale je lehčí a měkčí: tyče se mění v okraj s karbonovými vlákny, pěna získává horní vrstvu z PEBA a mediální výřez mizí. Pro 4 zůstává ostřejší botou.

Adizero Adios Pro 5Adizero Adios Pro 4
PodporaNeutrálníNeutrální
Drop4 mm6 mm
Stack u paty39 mm39 mm
Přední část35 mm33 mm
Váha170 g201 g

Běžci, kteří milovali ostré, agresivní odlepení Pro 4: RTINGS i Believe in the Run shledávají starší botu energičtější z obou při odlepení.

Uvedené údaje. Zdroj: katalog Strideprint (cat).

Historie verzí: Adizero Adios Pro 4 až Adizero Adios Pro 5

EnergyRim nahrazuje EnergyRods. Rám tvaru U s karbonovými vlákny kolem pěny místo pěti tyčí pod nohou, podle Running Warehouse a Marathon Sports. (Marathon Sports, Running Warehouse)

Lehčí. RunRepeat zvážil 176 g proti 200 g u Pro 4 a Running Warehouse ji označuje za o celou unci lehčí. (RunRepeat, Running Warehouse)

Měkčí horní vrstva. Nová vrstva PEBA na 18,2 AC sedí na základně zhruba tak pevné jako u Pro 4, podle RunRepeat. (RunRepeat)

Lepší přilnavost, méně gumy. Adheze vzrostla v laboratoři RunRepeat z 0,55 na 0,74, ale vnější strana přední části má nyní odkrytou pěnu. (RunRepeat)

Klidnější geometrie. Žádný mediální výřez a pozdější rocker: RTINGS ji shledává snazší k důvěře, Believe in the Run méně agresivní. (RTINGS, Believe in the Run)

Porovnání alternativ

Každá z nich řeší jednu věc, kterou Adizero Adios Pro 5 nedělá.

Adidas Adizero Adios Pro 5Adidas Adizero Adios Pro 4Saucony Endorphin Pro 5Hoka Cielo X1 3.0Adidas Adizero Evo SL
Vyber ji kvůliTato stránkaRychlejšíVyšší dropVíc tlumeníMéně tlumení
Drop4 mm6 mm8 mm7 mm7 mm
Stack u paty39 mm39 mm39,5 mm48 mm37 mm
Váha170 g201 g206 g198 g230 g
PodporaNeutrálníNeutrálníNeutrálníNeutrálníNeutrální
Tab. 2 · Uvedené údaje. Zdroj: katalog Strideprint (cat).

Otázky, které běžci kladou

Má Adidas Adios Pro 5 karbonovou desku?

Ne klasickou. Adios Pro 5 používá EnergyRim, rám tvaru U s karbonovými vlákny po obvodu mezipodešve, který nahrazuje tyče EnergyRods z Pro 4, podle Running Warehouse a Believe in the Run. RTINGS shledává, že přidává trochu ohybové tuhosti, a Running Warehouse říká, že nechává pod nohou nepřerušenou pěnu.

Adios Pro 5, nebo Adios Pro 4?

Adios Pro 5 je lehčí (176 g proti 200 g v laboratoři RunRepeat), nahoře měkčí a ve střední části stabilnější, s mnohem lepší přilnavostí. Pro 4 má podle RTINGS a Believe in the Run ostřejší, agresivnější odlepení. Pro 5 dává větší smysl na maraton, Pro 4, pokud chceš údernější chod.

Sedí Adios Pro 5 na velikost?

Převážně, na délku: RTINGS hodnotí Adios Pro 5 jako sedící na velikost, zatímco malé hlasování majitelů na RunRepeat říká, že vychází mírně malá, a Thomas z Believe in the Run šel o půl čísla víc. Střih je úzký u klenby a nízký nad prsty a prodává se jen jedna šířka, takže široká chodidla by ji měla nejdřív vyzkoušet.

Je Adios Pro 5 odolná?

Je příliš brzy to říct. RunRepeat přebírá zprávy o vážném opotřebení odkryté pěny na vnější straně přední části po jednom nebo dvou bězích, které adidas označil za kosmetický otěr, zatímco vlastní pár Adios Pro 5 od RunRepeat ukázal jen malé opotřebení. Zákaznické recenze Running Warehouse se dělí. Nech si ji na závody a klíčové tréninky.

Je Adios Pro 5 dobrá pro běžce s došlapem na patu?

Není to nejlepší shoda. RunRepeat naměřil u Adios Pro 5 velmi úzkou patu 77,1 mm a říká, že geometrie jasně upřednostňuje běžce s došlapem na přední část a střed chodidla; pro běžce s došlapem na patu navrhuje Saucony Endorphin Pro 5. RTINGS také říká, že úzká pata omezuje stabilitu při dopadu.

Je Adios Pro 5 dobrá na maraton?

Ano, to je její nejlepší využití. RTINGS hodnotí Adios Pro 5 8,5 z 10 na závodění na půlmaraton a maraton a zjistil, že tlumení ještě chrání v simulovaném běhu na 50 km, a RunRepeat jí dává na závodění 94 ze 100. Běžci, kteří potřebují stabilitu v závěru závodu, mohou chtít širší patu.

Kolik váží Adios Pro 5?

Running Warehouse uvádí Adios Pro 5 na 170 g v pánské US 9 a RTINGS zvážil 170,3 g; RunRepeat zvážil 176 g. Jen 6 ze 149 neutrálních silničních bot vážených v pánské US 9 v našem katalogu je lehčích a jen 11 z 234 uvádí nižší drop než její 4 mm.

Zdroje

  1. RunRepeat, adidas Adizero Adios Pro 5 lab review (Carlos Sánchez, October 2026). Zobrazeno 13. 10. 2026.
  2. RTINGS, adidas Adizero Adios Pro 5 review (September 2026). Zobrazeno 13. 10. 2026.
  3. Believe in the Run, Adidas Adizero Adios Pro 5 Review (September 2026). Zobrazeno 13. 10. 2026.
  4. Marathon Sports, adidas Adios Pro 5 review: meet the carbon Energy Rim (September 2026). Zobrazeno 13. 10. 2026.
  5. Running Warehouse, adidas adizero Adios Pro 5 Men’s Shoes. Zobrazeno 13. 10. 2026.
  6. Runnea, Adidas Adizero Adios Pro 5 (product guide). Zobrazeno 13. 10. 2026.
  7. Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Zobrazeno 13. 10. 2026.
  8. adidas.com · Deska, uvedeno
  9. i-run.fr · Povrch, uvedeno
  10. cat: katalog Strideprint, 395 bot

Jak recenzujeme. Čteme zveřejněné testy, stránky značek a prodejců a laboratorní měření, údaje porovnáváme a upozorňujeme, kde si odporují. Tuto botu jsme sami netestovali. Naposledy aktualizováno 13. října 2026.

Je to tvůj pár?Začni svůj fitting