
Nike Structure Plus anmeldelse
Nikes første Structure med en ZoomX-kerne: en høj stabilitetssko med høje vægge, der stabiliserer hælen og midtfoden uden en hård støtte.
- Drop
- 10 mm
- Stack, hæl
- 42 mm
- Forfod
- 32 mm
- Vægt
- 295 g
- Støtte
- Stabilitet
- Plade
- Ingen
Vores dom
Stabil og høj, med en omdiskuteret hæl.
Structure Plus pakker en blød ZoomX-kerne ind i en fastere ReactX-ramme med høje sidevægge, hvilket giver en stabil, beskyttende gang, som laboratorierne vurderer blandt Nikes mest stabile. Den passer til løbere, hvis fod ruller lidt indad, og som løber roligt eller går meget, mens testerne er uenige om, hvorvidt dens hæl virker for løbere med hælanslag.
Styrker
- Meget stabil gennem hæl og midtfod, ifølge begge laboratoriers scorer
- Blødt ZoomX-topslag, målt til 29,5 AC af RunRepeat
- Sikker fastholdelse uden hælslip
- Holdbar ydersål med næsten intet slid i offentliggjorte tests
- Fungerer lige så godt til gåture og stående arbejde som til rolige ture
Svagheder
- Tung: omkring 295 g i herrestørrelse US 9
- Dæmpet gang med lidt spring til en ZoomX-sko
- Doctors of Running fandt hælovergangen klodset
- Smal midtfod og lav tåboks for nogle fødder
Hvem den passer til
- Din fod ruller lidt indad
- Du fandt Structure 26 for fast
- Du går eller står meget såvel som løber
- Du lander på midtfoden
Hvem der bør springe den over
- Din midtfod er bred, eller din fodbue er følsom
- Du vil have fart eller spring
- Din hæl er følsom
Skoprofil
Hvor Structure Plus ligger blandt de 395 sko i vores katalog, og hvad der er ændret siden Structure 26.
| Akse | Structure Plus | Structure 26 | Ændring |
|---|---|---|---|
| Dæmpning | 78 | 43 | +35 |
| Lethed | 16 | 6 | +10 |
| Stabilitet | 85 | 85 | = |
| Drop | 84 | 84 | = |
| Respons | 20 | 6 | +14 |
Fig. 1 · Sådan læser du den. Hver akse går fra 0 i midten til 100 yderst. Dæmpning, lethed og drop er skoens placering i kataloget ud fra angivne tal. Stabilitet og respons er vurderet ud fra støttetype, plade, rocker og tiltænkt brug. Den prikkede grå linje er medianen i kataloget. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Hvor den ligger i kataloget
Vægt295 g, tungere end 84 % af skoene
Drop10 mm, højere end 84 % af skoene
Stack, hæl42 mm, højere end 78 % af skoene
Stack, forfod32 mm, højere end 52 % af skoene
Sådan føles den
Skrevet ud fra 4 offentliggjorte tests. Vi citerer målinger, ikke indtryk, vi ikke har haft.
Blødt indtræk, dæmpet løb. En blød ZoomX-kerne inde i en fastere ReactX-ramme: blød ved indtrækket og beskyttende, men fastere og fladere, når man løber.
Vægge, ikke støtter. Høje sidevægge omkring hæl og fodbue på en bred base: meget stabil i begge laboratorier, uden følelsen af en hård støtte.
Stabil, aldrig fjedrende. Energitilbagegivelse på 58,2 procent i hælen og 65,2 i forfoden; glat gennem midtfoden, brat i hælen for én test.
Blødt indtræk, dæmpet løb. En ZoomX-kerne sidder inde i en højere ReactX-bærer. Running Warehouse opfører 42 mm i hælen og 32 mm i forfoden i en herrestørrelse US 9, og RunRepeat målte ZoomX-topslaget til 29,5 AC, tydeligt blødere end gennemsnittet.
Den fastere ReactX-ramme former følelsen mere end ZoomX. RTINGS vurderer hældæmpningen som meget beskyttende, mens Doctors of Running og Running Shoes Guru beskriver et blødt indtræk, der bliver fastere og blandere, når du løber.
Vægge, ikke støtter. Nikes Midfoot Support System er et sæt høje sidevægge, der omslutter hælen og fodbuen, på en bred base. RunRepeat målte mellemsålen til 119,4 mm på tværs af forfoden og 94,7 mm i hælen og gav stabiliteten 91.
RTINGS fandt, at den holder foden centreret uden at føles overdrevent korrigerende. Doctors of Running mærkede støtten mest under den indre fodbue og den ydre hæl, mens Running Shoes Guru fandt den mindre stabil end fastere stabilitetssko.
Stabil, aldrig fjedrende. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 58,2 procent i hælen og 65,2 procent i forfoden, et dæmpet resultat for en ZoomX-sko. RTINGS vurderer den også som en sko med lidt spring.
Overgangen deler testerne. Doctors of Running fandt den skarpe, centrerede hælaffasning klaskende og stiv ved landingen, mens midtfoden og rockeren i forfoden ruller glat. RunRepeat fandt, at den langsgående stive platform passer til løbere, der foretrækker klassisk geometri.
Læs mere
Blødt indtræk, dæmpet løb. En ZoomX-kerne sidder inde i en højere ReactX-bærer. Running Warehouse opfører 42 mm i hælen og 32 mm i forfoden i en herrestørrelse US 9, og RunRepeat målte ZoomX-topslaget til 29,5 AC, tydeligt blødere end gennemsnittet.
Den fastere ReactX-ramme former følelsen mere end ZoomX. RTINGS vurderer hældæmpningen som meget beskyttende, mens Doctors of Running og Running Shoes Guru beskriver et blødt indtræk, der bliver fastere og blandere, når du løber.
Vægge, ikke støtter. Nikes Midfoot Support System er et sæt høje sidevægge, der omslutter hælen og fodbuen, på en bred base. RunRepeat målte mellemsålen til 119,4 mm på tværs af forfoden og 94,7 mm i hælen og gav stabiliteten 91.
RTINGS fandt, at den holder foden centreret uden at føles overdrevent korrigerende. Doctors of Running mærkede støtten mest under den indre fodbue og den ydre hæl, mens Running Shoes Guru fandt den mindre stabil end fastere stabilitetssko.
Stabil, aldrig fjedrende. RunRepeat målte energitilbagegivelse på 58,2 procent i hælen og 65,2 procent i forfoden, et dæmpet resultat for en ZoomX-sko. RTINGS vurderer den også som en sko med lidt spring.
Overgangen deler testerne. Doctors of Running fandt den skarpe, centrerede hælaffasning klaskende og stiv ved landingen, mens midtfoden og rockeren i forfoden ruller glat. RunRepeat fandt, at den langsgående stive platform passer til løbere, der foretrækker klassisk geometri.
Hvilke ture den er til
| Tur | Egnethed | Hvorfor | Kilde |
|---|---|---|---|
| Rolige ture | Lavet til det | Dens hjemmetempo. RunRepeat giver den 90 til dagligt løb. | Doctors of Running, RunRepeat |
| Restitutionsture | Lavet til det | Beskyttende hældæmpning og en stabil base til trætte ben. | RTINGS |
| Gåture | Lavet til det | Doctors of Running vurderer den som en fremragende sko til gåture og stående arbejde. | Doctors of Running |
| Langture | Kan klare det | RTINGS vurderer den bedst til lange ture; Running Shoes Guru foretrækker den til ture under 15 km. | RTINGS, Running Shoes Guru |
| Tempotræning | Ikke til det | For tung og dæmpet til hurtigere pas, ifølge alle offentliggjorte tests. | Doctors of Running, RunRepeat, Running Shoes Guru |
| Maraton i konkurrence | Ikke til det | RTINGS ser den som en marathontræningssko til løbere, der har brug for styring, ikke et valg til konkurrencedagen. | RTINGS |
Kilde: Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Running Shoes Guru
Hvad testerne siger
Udgivne tests er enige om, at Structure Plus er meget stabil, tung og bedst i roligt tempo. De er uenige om selve gangen: RunRepeat og RTINGS finder den blød og beskyttende, mens Doctors of Running og Running Shoes Guru finder den fastere og fladere, end en ZoomX-sko burde føles.
| Test | Type | Vores læsning | I én sætning | Kilde |
|---|---|---|---|---|
| Doctors of Running | Anmeldelse | Blandet | Doctors of Running er delt: én tester fandt den tungere, fastere og mere klodset end håbet, den anden nød den som en stabil sko til gåture og rolige ture. | Læs |
| RunRepeat | Laboratorium | Positiv | RunRepeat giver den 87 ud af 100: blød, beskyttende og meget stabil, bremset af vægt og en dæmpet gang. | Læs |
| RTINGS | Laboratorium | Blandet | RTINGS ser en betryggende stabil støttesko med beskyttende hældæmpning, men tung og ikke fjedrende. | Læs |
| Running Shoes Guru | Anmeldelse | Blandet | Running Shoes Guru giver den 7 ud af 10: en anstændig traditionel stabilitetssko med en uspændende gang og en smal midtfod. | Læs |
De er enige
- Meget stabil til sin højdeRunRepeat giver stabiliteten 91, RTINGS kalder den betryggende stabil til en høj træningssko, og Doctors of Running giver stabiliteten A minus.
- TungRunRepeat vejede 292 g og RTINGS 290,9 g i herrestørrelse US 9, tæt på de 295 g, Running Warehouse opfører for den størrelse.
- Ikke en hurtig skoRunRepeat, RTINGS og Running Shoes Guru holder den alle til rolige kilometer og finder for lidt spring til tempotræning.
- Normal størrelseDoctors of Running, RunRepeat, RTINGS og Running Shoes Guru fandt alle længden rigtig i den sædvanlige størrelse.
De er uenige
- Blød eller fast under fodenRunRepeat målte et blødt ZoomX-topslag, og RTINGS vurderer hælen som meget beskyttende. Doctors of Running fandt, at ReactX-rammen dominerer, og at gangen er fastere end forventet.
- God til løbere med hælanslag?RunRepeat målte en drop på 11,2 mm og mener, at løbere med hælanslag vil føle sig hjemme. Doctors of Running fandt den skarpe, centrerede hælaffasning klaskende og siger, at skoen passer bedre til løbere, der lander længere fremme.
- Hvor meget støtteDoctors of Running vurderer den til moderat til høj stabilitet. Running Shoes Guru finder den mindre stabil end fastere stabilitetssko som ASICS Kayano 32.
Sådan er den bygget
En stabilitetskonstruktion med to skum: en ZoomX-kerne inde i en ReactX-bærer, høje sidevægge, der danner Midfoot Support System, en mesh-overdel med et midtfodsbånd og en ydersål af to gummityper.
En ZoomX-kerne inde i en fastere ReactX-bærer med høje sidevægge, en polstret mesh-overdel med et midtfodsbånd og en ydersål af to gummityper på 3,4 mm, der slides langsomt.
| # | Del | Mål |
|---|---|---|
| 1 | OverdelEngineered mesh | Åndbarhed 4 / 5 |
| 2 | Tunge | 7,9 mm |
| 3 | Hæl | Stivhed 4 / 5 |
| 4 | MellemsålZoomX, ReactX og Midfoot Support System | Hårdhed 29,5 AC |
| 5 | Indlægssål | 4,9 mm |
| 6 | Ydersål | 3,4 mm |
Fig. 3 · Sideprofil. Stack-højder i målestok (angivet: 42 mm hæl, 32 mm forfod. Målt: 3,4 mm ydersål). Fordelingen mellem de to skumlag er ikke målt og er tegnet i midten. Stiplet: indlægssål, skjult. Kilder: Fleet Feet, RunRepeat, Running Shoes Guru, Running Warehouse, Doctors of Running, Nike.
Overdel. Engineered mesh med overlæg og et midtfodsbånd til fastholdelse, ifølge Running Warehouse og Fleet Feet. Running Shoes Guru roser den ventilerede tåboks, og RunRepeat vurderer åndbarheden til 4 ud af 5.
Tunge. Kraftigt polstret, 7,9 mm i RunRepeats måling, og uden sammensyning. Én tester hos Doctors of Running følte den glide lidt; den anden havde intet snørepres.
Hæl. En stiv kappe, der går over i sidevæggene, 4 ud af 5 i RunRepeats test. Running Shoes Guru melder om intet hælslip; én tester hos Doctors of Running mærkede kappen trykke på hælbenet.
Mellemsål. Fleet Feet bemærker, at det er den første Structure med ZoomX og ReactX og den højeste i serien. RunRepeat målte ZoomX-topslaget til 29,5 AC og fandt platformen stiv på langs, 19,3 N mod et gennemsnit på 15,5 N, med gennemsnitlig vridningsstivhed på 14,4 Nm.
Indlægssål. En udtagelig EVA-indlægssål, 4,9 mm tyk i RunRepeats måling.
Ydersål. Fastere slidstærkt gummi i hælen og blødere gummi i forfoden, ifølge Nike. RunRepeat målte 3,4 mm gummi og et greb på 0,51, tæt på gennemsnittet; Doctors of Running fandt grebet godt på våde og tørre veje.
Læs mere
En stabilitetskonstruktion med to skum: en ZoomX-kerne inde i en ReactX-bærer, høje sidevægge, der danner Midfoot Support System, en mesh-overdel med et midtfodsbånd og en ydersål af to gummityper.
1. Overdel. Engineered mesh med overlæg og et midtfodsbånd til fastholdelse, ifølge Running Warehouse og Fleet Feet. Running Shoes Guru roser den ventilerede tåboks, og RunRepeat vurderer åndbarheden til 4 ud af 5.
2. Tunge. Kraftigt polstret, 7,9 mm i RunRepeats måling, og uden sammensyning. Én tester hos Doctors of Running følte den glide lidt; den anden havde intet snørepres.
3. Hæl. En stiv kappe, der går over i sidevæggene, 4 ud af 5 i RunRepeats test. Running Shoes Guru melder om intet hælslip; én tester hos Doctors of Running mærkede kappen trykke på hælbenet.
4. Mellemsål. Fleet Feet bemærker, at det er den første Structure med ZoomX og ReactX og den højeste i serien. RunRepeat målte ZoomX-topslaget til 29,5 AC og fandt platformen stiv på langs, 19,3 N mod et gennemsnit på 15,5 N, med gennemsnitlig vridningsstivhed på 14,4 Nm.
5. Indlægssål. En udtagelig EVA-indlægssål, 4,9 mm tyk i RunRepeats måling.
6. Ydersål. Fastere slidstærkt gummi i hælen og blødere gummi i forfoden, ifølge Nike. RunRepeat målte 3,4 mm gummi og et greb på 0,51, tæt på gennemsnittet; Doctors of Running fandt grebet godt på våde og tørre veje.
Holdbarhed. Ydersålen bør holde. RunRepeat målte 0,9 mm slid i deres slidtest, Doctors of Running så ingen synlig fordybning efter 64 km, og Running Shoes Guru melder om næsten intet slid. Overdelen er det svage punkt: RunRepeat gav tåboksens holdbarhed 2 ud af 5 og hælpolstringen 4 ud af 5.
Holdbarhed. Ydersålen bør holde. RunRepeat målte 0,9 mm slid i deres slidtest, Doctors of Running så ingen synlig fordybning efter 64 km, og Running Shoes Guru melder om næsten intet slid. Overdelen er det svage punkt: RunRepeat gav tåboksens holdbarhed 2 ud af 5 og hælpolstringen 4 ud af 5.
Specs, angivet og målt
Hvert tal har sin kilde.
Drop, mm
Hælstack, mm
Forfodsstack, mm
Vægt (herre), g
| Spec | Angivet | Målt |
|---|---|---|
| Drop |
|
|
| Stack, hæl |
|
|
| Stack, forfod |
|
|
| Vægt, herre US 9, Running Warehouse |
|
|
| Støtte |
| – |
| Plade |
| – |
| Underlag |
| – |
Fig. 4 · Angivet mod målt. Søjlerne starter ved nul. Kilder: Nike, RunRepeat, RTINGS, Running Warehouse.
Laboratoriemålinger
| Spec | Målt |
|---|---|
| Mellemsålens hårdhed |
|
| Energitilbagegivelse (hæl) |
|
| Bøjekraft |
|
| Vridningsstivhed |
|
| Hælkappens stivhed |
|
| Grebskoefficient |
|
| Spec | Målt |
|---|---|
| Tåboksens bredde |
|
| Tåboksens højde |
|
| Ydersålens tykkelse |
|
| Indlægssålens tykkelse |
|
| Tungens tykkelse |
|
Størrelse og pasform
Tag din sædvanlige størrelse; spørgsmålene er midtfodens bredde og tæernes højde, ikke længden.
Længde
Følger normal størrelse
Bredder
normal og ekstra bred
Plads til tæerne
Bredden er fin, højden er ikke rigelig. RunRepeat målte en tåboks på 72,5 mm, lidt under gennemsnittet, og en lav tåboksens højde på 26,0 mm; RTINGS peger også på begrænset plads over tæerne.
RunRepeat, RTINGS
Testernes fulde noter om størrelse
Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS og Running Shoes Guru melder alle om en pasform i normal størrelse, og RunRepeats læsere er enige i deres størrelsesafstemning.
Volumen er der, hvor meningerne er forskellige. RTINGS fandt tåboksen rummelig fra side til side, men lav over tæerne. Running Shoes Guru fandt midtfoden trang, der hvor støttesystemet sidder, og Doctors of Running beskriver en tilspidset tåboks med overlæg, der får forfoden til at føles lavere.
Nike opfører normale og ekstra brede udgaver til mænd, og RunRepeat nævner en bred udgave; tilgængeligheden varierer fra marked til marked.
Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS, Running Shoes Guru, Nike
Mod Structure 26
Structure Plus er en model af første generation, ikke en efterfølger: den sidder over Structure 26 i Nikes stabilitetsserie. Ved siden af Structure 26 er den højere, blødere foroven og mere stabil, til omtrent samme vægt.
| Structure Plus | Structure 26 | |
|---|---|---|
| Støtte | Stabilitet | Stabilitet |
| Drop | 10 mm | 10 mm |
| Stack, hæl | 42 mm | 38 mm |
| Forfod | 32 mm | 28 mm |
| Vægt | 295 g | 321 g |
Bliv ved Structure 26, hvis du foretrækker en lavere platform med mere kontakt til underlaget, eller hvis Plus’ højere hæl føles brat ved landingen. Doctors of Running fandt Plus fastere og ikke lettere end håbet, så den ekstra højde er hovedgrunden til at skifte op.
Angivne tal. Kilde: Strideprint-kataloget (kat).
Versionshistorik: Structure 26 til Structure Plus
ZoomX slutter sig til ReactX. En ZoomX-kerne inde i en ReactX-bærer, en første for Structure-serien ifølge Fleet Feet. (Fleet Feet)
Højere platform. RunRepeat målte 40,9 mm i hælen mod 36,1 mm på Structure 26. I vores katalog rangerer dens hæl på 42 mm som nummer 3 højest af de 40 stabilitetssko til asfalt med opgivet hælhøjde. (RunRepeat, Strideprint)
Mere stabilitet og beskyttelse. Doctors of Running kalder den et skridt op i stabilitet, og RTINGS finder den blødere og mere beskyttende end Structure 26. (Doctors of Running, RTINGS)
Ikke lettere. RunRepeat vejede 292 g mod 296 g for Structure 26, og Doctors of Running opfører den 0,1 oz (omkring 3 g) tungere: i praksis den samme vægt. (Doctors of Running, RunRepeat)
Alternativer sammenlignet
Hver af dem løser én ting, som Structure Plus ikke gør.
Nike Structure Plus | Nike Structure 26 | ASICS Gel-Kayano 33 | Brooks Adrenaline GTS 25 | Saucony Hurricane 25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Vælg den til | Denne side | Mindre dæmpning | Blødere | Mere stabil | Mere dæmpning |
| Drop | 10 mm | 10 mm | 8 mm | 10 mm | 6 mm |
| Stack, hæl | 42 mm | 38 mm | 39 mm | 37 mm | 38 mm |
| Vægt | 295 g | 321 g | 298 g | 301 g | 285 g |
| Støtte | Stabilitet | Stabilitet | Stabilitet | Stabilitet | Stabilitet |
Spørgsmål fra løbere
Følger Nike Structure Plus normal størrelse?
Ja. Doctors of Running, RunRepeat, RTINGS og Running Shoes Guru fandt alle længden rigtig i den sædvanlige størrelse. Tjek i stedet volumen: RTINGS fandt tåboksen lav over tæerne, og Running Shoes Guru fandt midtfoden smal, så brede fødder eller fødder med højt volumen bør prøve den ekstra brede udgave, hvor den tilbydes.
Structure Plus eller Structure 26: hvad er forskellen?
Structure Plus tilføjer en ZoomX-kerne til ReactX-mellemsålen, sidder højere og føles mere stabil og beskyttende, ifølge Doctors of Running og RTINGS. Den er ikke lettere: RunRepeat vejede 292 g mod 296 g for Structure 26. Vælg Plus til mere dæmpning, Structure 26 til en lavere, tættere følelse.
Er Structure Plus god til fladfod eller overpronation?
Structure Plus er designet til løbere, hvis fod ruller indad, og testerne placerer den bedst til en mild til moderat rulning. Den styrer med høje sidevægge frem for en støtte. Running Shoes Guru fraråder den til flade, følsomme fodbuer, fordi midtfoden er smal. Fladfod betyder ikke altid overpronation; det er en stabilitetssko, ikke en behandling.
Er Nike Structure Plus god til løbere med hælanslag?
Meningerne er delte. RunRepeat målte en drop på 11,2 mm og forventer, at løbere med hælanslag vil føle sig hjemme. Doctors of Running fandt den skarpe, centrerede hælaffasning klaskende og stiv og ser skoen som et bedre match til løbere, der lander længere fremme. Hvis du lander hårdt på hælen, så prøv den, før du binder dig.
Er Structure Plus god til gåture?
Ja. Begge testere hos Doctors of Running vurderer den som en fremragende sko til gåture og stående arbejde, og RunRepeat rangerer den blandt deres topvalg fra Nike til gåture og brug hele dagen. Den stabile base og den beskyttende hæl betyder mere, når man går, og hælovergangen betyder mindre.
Hvor meget vejer Nike Structure Plus?
Omkring 295 g i herrestørrelse US 9, ifølge Running Warehouse og Doctors of Running. RunRepeat vejede 292 g og RTINGS 290,9 g i samme størrelse. Nikes eget tal, 309 g, gælder en herrestørrelse US 10.
Kilder
- Doctors of Running, Nike Structure Plus Review (Matt Klein, January 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
- RunRepeat, Nike Structure Plus lab review. Besøgt 13. okt. 2026.
- RTINGS, Nike Structure Plus review. Besøgt 13. okt. 2026.
- Running Shoes Guru, Nike Structure Plus review (Brandon Law, February 2026). Besøgt 13. okt. 2026.
- Running Warehouse, Nike Structure Plus Men’s Shoes. Besøgt 13. okt. 2026.
- Fleet Feet, Men’s Nike Structure Plus. Besøgt 13. okt. 2026.
- Nike, Nike Structure Plus Men’s Road Running Shoes. Besøgt 13. okt. 2026.
- Strideprint, Strideprint running shoe catalogue (ranks computed on 2026-10-13). Besøgt 13. okt. 2026.
- kat: Strideprint-kataloget, 395 sko
Sådan tester vi. Vi læser offentliggjorte tests, mærke- og forhandlersider og laboratoriemålinger, krydstjekker tallene og markerer, hvor de er uenige. Vi har ikke selv testet denne sko. Sidst opdateret 13. oktober 2026.



